drie wijzen Rapport van de van de NATO-raad aanvaard Grotere bevoegdheden voor secretaris-generaal Tactische atoomwapens nodig voor alle NATO-troepen Saarparlement aanvaardt de „Anschluss" Fawzi ontkent mishandeling van buitenlanders Arbeiders in Hongarije geven het verzet niet op Noodkreet van Hongaarse vrouwen Atoomwapens nodig voor verdediging van Europa Arbeiders te Poznan solidair met Hongaren Auto in de A^/aal gereden De Fransen en Britten in Egypte Eden komt thuis 11 Vrijdag 14 december 1956 WEERBERICHT tl m A'iet elk onderdeel t®eu^0-woordv°erder heeft in een ,°.p. d" resolutie meegedeeld, Nieuw dekenaat Dordrecht opgericht Pastoor B. G. Henning van Zwijndrecht de eerste deken RmtenÏ93eor Minister Luns: goede hoop Minister Staf suggereert oplossing voor Drie mensen verdronken ..gecompliceerd probleem*' Breng uw vakantie >n de bergen door ..Schild'' versterkt Ruslands kracht vergroot &- Sporthuis Centrum Pro-Dilute Schneider verwisselde van rol Hammarskjoeld sprak met Horvath MINISTER KLOMPé ZIEK Anna Ketldy De weel-verwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk regen, later opklaringen maar ook enkele verspreide buien. In het binnenland krachtige tot harde zuidwestelijke wind, 'angs de kust tijdelijk storm tussen zuidwest en west. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Zaterdag 15 december: Zon op 8.44, onder 16.31 uur. Maan op 14.47, onder 5.51 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Gisteren heeft de NATO-raad na een vrij korte tweede bespreking bet rapport van de „drie wijze mannen" over de samenwerking tussen de vijftien NATO-leden op niet-militair gebied aanvaard. De Raad gaf opdracht de in het rapport neergelegde aanbevelingen nader uit te werken, met inachtneming van de tijdens de bespreking gemaakte opmerkingen. De secretaris-generaal van de NATO moet verdere voorstellen doen en hierover tussentijds rapporteren. In een persconferentie, die hij na de zitting Van gistermiddag heeft gehouden, heeft minister Luns verklaard, dat „het rapport een einde heeft gemaakt aan de nauwe begrenzing van de activiteit van de NATO. Tot dusverre is er buiten bet militaire terrein weinig coördinatie geweest. In die nauwe begrenzing is nu definitief een bres geslagen''. De minister hechtte vooral waarde aan de in het uitzicht gestelde vergroting van de taak van de secretaris-generaal van de Atlantische organisatie, die nu gemachtigd is bij geschillen tussen leden het initiatief te nemen tot een verzoening. „Zijn taak zal in de toekomst meer gaan lijken op die van de secretaris-generaal van de V. N.", aldus zei minister Dulles. De aanvaarding van het rapport van de „drie wijzen" geschiedde in de vorm van het aannemen van twee resoluties. In de eerste geeft de Raad de opdracht de aanbevelingen nader uit te werken. In de tweede wordt verklaard, dat de mi nisters overeen zjjn gekomen, dat elk verschil tussen staten NATO-leden, dat niet door rechtsstreeks onderhande laren kan worden opgelost, moet worden onderworpen aan een bemiddclingsproce- dure, met inschakeling van de andere NATO-leden, vóórdat wordt overgegaan tot het doen van een beroep om tussen komst op een andere internationale orga nisatie- Een uitzondering wordt daarbij gemaakt voor geschillen met een juridisch of economisch karakter, die het best kunnen worden behandeld door de bestaande or ganisaties, zoals het internationaal ge rechtshof en de organisatie voor Europese economische samenwerking. In deze re solutie zegt de Noordatlantische Raad voorts het recht en de plicht van de aan gesloten landen en de secretaris-generaal van de NATO te erkennen die kwesties onder de aandacht van de raad te bren gen, die naar hun mening een gevaar op leveren voor de solidariteit en bestaans kracht van de NATO. De raad heeft de secretaris-generaal gemachtigd te allen tijde zijn goede diensten aan te bieden aan landen-leden. die in een geschil zijn betrokken, om met hun goedkeuring het initiatief te nemen tot een onderzoek, be middeling, verzoening of arbitrage, of dit te bevorderen. Voorts heeft de raad de secretaris-gene raal gemachtigd zich hierbij tedoen bij staan door niet meer dan drie permanente gedelegeerden bij de NATO-raad voor elk geval. LJn nt of iS' ?,at ministers hun regering n i e t gebonden achtten aan e 1 k onderdeel van het rapport der drie. Hij voegde hieraan toe dat de amende menten, die Frankrijk en West-Duitsland op het rapport hadden ingediend, „be trekkelijk: weinig ingrijpend" waren ge weest. Er waren twee of drie kleine wij zigingen in de tekst voorgesteld. Voorts Z. H. Exc. mgr. M. A. Jansen, bis schop van Rotterdam, heeft, gehoord het Hoogwaardig Kapittel, een nieuw dekenaat opgericht, dat de naam zal dragen Dekenaat Dordrecht. Tot het nieuwe dekenaat behoren de volgende parochies: in Alblasserdam de parochie O. L. Vrouw van Fatima; Dor drecht: de drie parochies H. Antonius van Padua. H. Bonifacius en die van O. L. Vrouw; Everdingen: de parochie van de H.H. Petrus en Paulus; Gorinehem- de parochie van Maria Onbevlekt Ont vangen; Leerdam: de parochie van Maria Onbevlekt Ontvangen; te Oud-Beijerland: de parochie van de H. Antonius van Fadua; te Vianen: de parochie van Maria Hen Hemelopneming; Zwijndrecht: de parochie van het H. Hart van Jesus. Bovenstaande parochies worden afge splitst van het dekenaat Rotterdam, uit gezonderd Oud-Beijerland. dat afgesplitst wordt van het dekenaat Schiedam. Als eerste deken van het dekenaat Dor drecht is door mgr. Jansen benoemd de hoogeerw. heer B. G. Henning. die tevens pastoor blijft van de parochie van het rt van Jesus te Zwijndrecht. Deze oprichting en benoeming hebben plaats gehad op 12 december 1956. /~De„ n!^uw-ben°emde deken Georg Henning werd 1905 te Zierikzee eeboren. Van sep- 1®mber 1919 tot hovember '23 was hij op het gym nasium van het hj.oisiuscollege te 'joegen van spntlmber 1923 tot geveld enne Ha" juli 1930 op het seminarie te War mond. Op 14 juni 1930 werd hij tot pries- ler gewijd; waarna in oktober van dat- e Middelhamis vnloaeming tot kapelaan te Middeinarms volgde, waar hii tnt 103, bleef\ 1935 ^kane?S h« "an"1932 to? augustus 1935 kapelaan te Langeraar en van 1935 tot augustus 1939 kapelaan te Bloemendaal, alwaar hij ook als zielzor ger was verbonden aan het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. Daarop werd hij in 1939 benoemd tot kapelaan te Rotter dam aan de kerk van de H. Elisabeth aan de Mathenesserlaan. In 1941 werd hij benoemd tot rector aan de St. Annastichting te Den Haag en in 1935 tot pastoor te Zwijndrecht (parochie H Hart van Jesus). Op 1 november 1956 werd de nieuwe deken benoemd tot kanunnik van het Kathedraal Kapittel van botterdam. Bernardus op 6 oktober was geopperd twee paragrafen van het dertig pagina's beslaande rapport weg te laten. De Franse amendementen bleken vooral betrekking te hebben op de ver taling van enkele paragrafen van het in het Engels gestelde rapport. Op zün persconferentie heeft minister Luns verklaard goede hoop te hebben, dat de resultaten van de conferentie zul len leiden tot een doeltreffende politieke consultatie tussen de NATO-landen. Hij maakte echter één voorbehoud: „Pas iii de praktijk za] moeten blijken, hoedde aan vaarde regelingen zullen werken Minister Luns verklaarde getroffen te zijn dooi- de openhartige en vriendschap pelijke sfeer op de conferentie, vooral ge zien de jongste gebeurtenissen in het Midden-Oosten. „Men heeft heel duidelijk gesproken zonder ressentimenten", aldus zei hij. Ten aanzien van de berichten over de bezwaren, die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dulles, zou heb ben geopperd tegen de gedachte van poli tieke consultatie, wees mr. Luns erop, dat de betreffende besluiten van de raad geen verplichtingen inhouden. De verklaring van minister Dulles moet worden gezien tegen de achtergrond van de constitutio nele moeilijkheden, die de A' S. ondervin den hii het plegen van politiek overleg in NATO-verband. Anderzijds echter heeft de Amerikaanse delegatie het rap port van de drie ministers zonder reserves aanvaard en dit rapport geeft over dit onderwerp concrete aanbevelingen, aldus mr. Luns. „Er is reden voor optimisme", zei minister Luns verder, „ondanks deze verklaringen van minister Dulles, die overigens niet tot gevolg heeft gehad, dat de betreffende aanbevelingen In dit rap port anders werden geredigeerd". Als één van de grote winstpunten van de conferentie noemde mr. Luns ook het feit. dat er tussen de V.S. en de Europese landen een nieuw besef is gekomen van de grote onderlinge verbondenheid dei- wederzijdse belangen. „De uiteenlopende reacties in Amerika en in West-Europa na de gebeurtenissen in het Midden-Oos ten zijn weer grotendeels rechtgestreken", verklaarde hij. „De vorige week liet het zich nog aanzien, dat de grote Westeuro- pese landen zo geïrriteerd waren, dat de NATO zou worden verzwakt en de V.S. een afzijdiger houding zouden gaan inne men. Ik heb kunnen constateren, dat dit niet is gebeurd. Dank zij deze conferentie is een scheuring voorkomen." In antwoord op vragen zei minister Luns 0 m., dat op de conferentie niet is gesproken over een Russisch voorstel in Duitsland een netutrale corridor te schep pen. Aangenomen kan worden, zei hij, dat ook van Amerikaanse zijde het standpunt wordt ingenomen, dat of dit plan niet voor uitvoering in aanmerking kan ko men, of niet aanvaardbaar is. Mr. Luns deelde tenslotte nog mede in Parijs o.m. besprekingen te hebben gevoerd met de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, over kwesties die beide landen betreffen Deze besprekingen zullen op een latei- tijdstip worden voortgezet. Op een vergadering van metaal arbeiders te Poznan in Polen is giste ren geëist, dat de Russische troepen zich uit Hongarije terugtrekken en dat er naar dat land een politiemacht van de V.N. wordt gezonden, zoals dat ook in Egypte is geschied. Voorts eisten de arbeiders vrije verkiezingen in Hon garije. Zij veroordeelden de politiek van de regering-Kadar en de weg voering van Hongaren. Uit tal van steden in Polen zijn de laatste dagen voortdurend berichten binnengekomen over anti-Sovjet-be- togingen, die de indruk wekken in omvang toe te nemen. (Van onze correspondent) Gisteravond om ongeveer half elf is by het nieuwe veer tussen Ochten en Dru- len een A'olkswagen. die uit de richting Resteren kwam en waarvan de bestuur der blijkbaar niet op de hoogte was van j de situatie bij de afrit, in voile vaart in de AVaal gereden. De vijf inzittenden heb ben blijkbaar onder water.de wagen ver laten. doch slechts twee van hen, die enigszins konden zwemmen, heeft men op het nippertje kunnen redden uit het door de storm wild opgezweepte water. Het waren de heren G. Reyuen uit Mill cn M. Thyssen uit Haps. Beiden hadden veel water ingekregen en waren er zeer slecht aa» toe. Dr. A'an Driel uit Ochten was onmiddellijk ter plaatse en heeft door toepassing van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weten op te wekken. De drenkelingen zün daarna overgebracht naar het St.-Andrcas-ziekenliuis te Tiel. De toestand van de heer Thyssen was tamelpk redelpk, doch die van de heer Reynen nog zorgwekkend. De drie andere inzittenden, de lieren C. Verbruggen en A. Sereen uit Mill en de bestuurder A. Speelman uit Zeeland by Grave zijn verdronken. Toen men met een kahel. die in allerül op het veer was gemonteerd, de auto naar boven haalde, stond een der Dortieren open en de wa gen was leeg. De verkeerssituatie ter plaatse is voor iemand, die er niet bekend is levensge vaarlijk. De brede, prachtig bestrate veerstoepen hellen in het laatste gedeelte vrij snel af naar de Waaloever terwijl ook dit laatste gedeelte in een wijde bocht is aangelegd. Daardoor kan de argeloze bestuurder de Waal en het veer pas zien als hij daarvan nog slechts tien meter verwijderd is. Waarschuwingsborden of afsluitbomen ontbreken. Op 7 november j.l.. enkele dagen na de officiële ingebruikneming van het pont. reed aan de andere zijde van het veer. de Drutense kant derhalve een militaire vrachtwagen op precies dezelfde wijze met volle snelheid de rivier in. Alleen door buiten eewc-ne koelbloedigheid van de chauffeur liep alles toen goed af. iiSuiwSw De Keukenhofkrijgt van een scheepvaartmaatschappij een windmolen aangeboden, die, geheel gerestaureerd, het bloemenpark zal opfleuren. Op deze fotocombinatie zien we linksboven de molen, zoals die nu nog in het Gro ningse plaatsje Harkstede staat; rechtsboven zien we een molen van hetzelfde type als de geschonken molenen, onder, de werkzaamheden, in de Keuken hof, waar dezer dagen de fundamenten gereed komen. Generaal Johnson zei te geloven, dat het gevaar voor een algemene oorlog ..door misrekening" door de gebeurtenissen in de laatste tijd is toegenomen. (Advertentie) De kwestie of de niet-Amerikaanse NA10-tioepen in Europa uitgerust moe ten worden met taktische atoomwapens is gisteren aan de orde geweest op een vergadering van de NATO-raad te Parijs, welke door militaire deskundigen werd bijgewoond. Op het ogenblik zijn alleen onderdelen va» Amerikaanse divisies in Duitsland en een Amerikaanse brigade in Noord-Italië met die wapens uitgerust. Pe Nederlandse minister van defensie, ir. staf, was gisteren echter een van de- "'eps op het belang, dat allo N ATO-strijakrachten van kernwapens Worden voorzien. Ir. Staf „oernde het I probleem van het verkrijgen van atoom- wapens ..uiterst gecompliceerd" door de wettelüke beperkingen in die landen j die de wapens bezitten, in het hijzonder i de V.S. Hii vroeg zich echter af, of het niet mogelijk zou zyn de wapens na over- 1 brenging naar Europa in beheer te laten bij de producerende landen. Ook de AVestduitse minister Strauss en zun Fran- se collega Bourges-Manoury wezen op de 1 noodzaak van de aanwezigheid van een j grotere hoeveelheid taktische atoomwa-1 pens. De Raad was bijeengekomen voor het opstellen van de politieke richtlijnen van de militaire leiders. Het zwaartepunt van deze richtlijnen is komen te liggen op versterking van de troepen, die als „schild" dienen in West-Europa, zulks in verband met de gebeurtenissen in Oost- Europa. In één der richtlijnen wordt nog aangegeven dat een herziening van de defensieplannen noodzakelijk is om vast tP stellen, op welke wijze in elk NATO- land de doelmatige strijdmacht in het leven kan worden geroepen. Daarbij moet er van worden uitgegaan, dat een ge heel doelmatige vergeldingsstrijdmacht met kernwapens wordt gevormd en moet rekening worden gehouden met de nood zaak het economische evenwicht in de NATO-landen te handhaven. De NATO-raad werd o.m. toegesproken door de nieuwe NATO-opperbevelhebber in Europa, generaal Norstad en door de voorzitter van de ..standing group", de Amerikaanse generaal Johnson, die zei, dat terwijl de Sovjet-Unie spreekt over vermindering van haar strijdkrachten, de militaire kracht van dat land op alle terreinen is toegenomen. De terugtrek Sporthuis Centrum Dames ski-jack van ♦•jne Zwitserse poplin in diverse kleuren. Originele Picasso-motieven H.l.n 38-46 44.50 Dames skipantalon in een mooie kw«-« litoit kamgaren. Waterproof. *1 Alle maten f 29*50 Rieker skischoenen zijn een begrip. Met rubber profielzooi en zwiegenaht. maten 36-39 f 47,50 maten 40-47 f 49.75 Ervaren specialisten adriseren u gaarne. o K. Lijnbaan 23. tel. 119011 Zuidplein 96, tel. 76498 Het Saarlantlse parlement lieeft vanochtend vroeg na een verhit debat van tien uur zijn goedkeuring gehecht aan de verklaring, volgens welke Saarland met ingang van 1 januari a.s. in politiek opzicht een deel van de Duitse Bondsrepubliek zal gaan uitmaken. Van de vijftig afgevaardigden stemden er 35 vóór de christen- demoeraten, de sociaal-democraten, de chr. volkspartij en 'n onafhankelijke en twee de communisten tegen. De dertien afgevaardigden van de democratische partij de op een na grootste partij in de regerings coalitie van christen-democraten, sociaal-democraten en de democratische partij onthielden zich echter van stemming. Zodra de uitslag bekend werd legde de leider van de democratische partij, dr. Heinrich Schneider, zijn functie van voorzitter van het parle ment neer. Hammarskjoel(J beeft gisteren op diens verzoek korte tijd gesproken met de lei der van de Hongaarse delegatie bij de V. N., Horvath, die dinsdag met zijn de- j legatie de Algemene Vergadering van de V. N. verliet als protest tegen wat hij noemde de inmenging in de interne aan gelegenheden van Hongarije. Hat is nog niet bekend wat er besproken is. Door het besluit van het Saarlandse parlement, kan de Westduitse Bondsdag nog vóór het kerstreces het Saarakkoord in tweede en derde lezing aanvaarden. Dit zal, naar men verwacht, vandaag nog geschieden. Woordvoerders van de Saarlandse de mocratische partij, onder wie Schneider, hadden vóór de stemming betoogd, dat zij niet tegen de verklaring als zodanig ge kant waren, maar dat zij bezwaar hadden tegen de haast, waarmee de kwestie werd behandeld. Zij hadden eerst verzekerin gen van de Westduitse regering willen hebben, dat de aanpassing van de (bete re) sociale voorzieningen in Saarland aan die in de Bondsrepubliek zo min moge lijk nadelen voor de Saarlanders met zich mee zal brengen. Schneider zei, dat er nog meer kwesties niet afdoende zijn geregeld, zoals die betreffende de Saar landse mijnen, de Westduitse financiële steun aan Saarland gedurende de over gangsperiode, de overschakeling van de Franse op de Westduitse valuta en de dienstplicht. Inmiddels hebben ook de twee leden van de democratische partij in de rege ring de minister van binnenlandse za ken Fritz Schuster en de staatscommis- saris voor de wederopbouw Erich Schwertner hup ontslag aangeboden. Premier Ney van de christen-democrati sche partij deelde tegenover de pers mede, dat hij dit ontslag zou aanvaarden. Door het uittreden van de democrati sche partij beschikt de regeringscoalitie nog slechts over 22 zetels in het parle ment. Dit betekent, dat zij is aangewezen °P steun van de twaalf leden tellende fractie van de chr. volkspartij, die onder de pro-Franse oud-premier Hoffmann haar felste tegenstander is geweest bij de volksstemming over de vraag, of Saarland Europees gebied zou worden dan wel weer bij Duitsland zou moeten komen. De democratische partij van Schneider was toen de sterkste voor standster van een terugkeer bij Duitsland. De minister van Maatschappelijk AVerk, mej. dr. M. Klompé, is momenteel ziek. H. Exc. was daardoor verhinderd aan wezig te zijn op een gisteren te Eist (Bet.) gehouden najaars- en contactbijeenkomst van de provinciale contactcommissie Gel derland inzake het woningvraagstuk met de gemeentebesturen uit de provincie. Mej. Klompé werd een telegram gestuurd met de beste wensen voor een spoedig herstel. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Mahmoud Fawzi, heeft gisteren te New York verklaard, dat Egypte 713 Brit ten, 740 Fransen en 120 Joden heeft ge ïnterneerd en dat hiervoor, in verband met de openbare veiligheid, gegronde re denen bestonden Fawzi merkte op, dat er in Egypte 66.000 Joden, 11.000 Brit ten en 7000 Franse onderdanen waren. Voorts zei Fawzi, dat slechts 2S0 staten loze Joden het land waren uitgewezen en dat Egypte het internationale Rode Kruis had verzocht voor deze gedeporteerden in andere landen een onderdak te vinden. Fawzi ontkende, dat er door de regering of het Egyptische volk geweld was ge bruikt tegen deze vreemdelingen en dat er geen eigendommen waren gcconfis- keerd. Fawzi legde deze verklaringen af om, zoals hij zei, het zeer sombere beeld, dat was opgehangen betreffende de toestand en leden van de militie hebben gisteren een overval gedaan op de elektrische centrale Belojannis in Boedapest, nadat 6000 employé's van de centrale als Pro test, tegen de arrestatie van Sandor Racz in staking waren gegaan. Gisteravond king van Russische strijdkrachten uit bevonden de politie en militie zich nog Oost-Duitsland betekent in feite, dat hetsteeds in de zeer moderne fabriek. Toen aantal aldaar gelegerde militairen met de overval gebeurde was er nog slechts Honderden Hongaarse politiemannen intellectuelen verboden. Het hoofdkwar minder dan tien procent is beperkt. Te zelfdertijd hebben de Russen duizenden nieuwe tanks met beter geschut en betere radioinstallaties naar Oost-Duitsland ge zonden. Er is geen betrouwbaar bewijs materiaal over de uitvoering van de bekendmaking van de Sovjet-Unie, vol gens welke zij haar strijdkrachten met ongeveer twee miljoen man zal inkrim pen. Maar zelfs, indien de Russen dit plan tot uitvoering brengen, zou dit in over eenstemming zijn met een reorganisatie in verband met plannen voor een atoom oorlogvoering. De mannen zouden door tewerkstelling in de industrie en de land bouw zelfs kunnen bijdragen tot vergro- een klein aantal arbeiders in de centrale. De anderen waren allemaal naar huis gegaan. De politie van Boedapest heeft giste ren een communiqué uitgegeven over de arrestaties van de leiders van de arbei dersraad van Boedapest, de 23 jarige Sandor Racz en Sandor Bai. Hierin wordt een lange lijst van misdaden opgesomd, die de twee gearresteerden bedreven zou den hebben, zoals het oproepen tot „pro vocatieve stakingen'', het onderhouden van contact met „Radio Vrij Europa", en het geven van valse inlichtingen aan westelijke verslaggevers. Volgens berichten uit Boedapest is ting van de kracht van de Sovjet-Unie.1 dinsdag j.l. de revolutionaire raad'van de tier, de Kossuth club, werd door de mili tie overvallen en verzegeld. Uit Belgrado wordt gemeld, dat nieuwe berichten zijn binnengekomen over bot singen tussen arbeiders, politie en militie die gisteren hebben plaatsgevonden. Te vens wordt bericht, dat de staking voort duurt. Ook de correspondent van Reuter meldde, dat 12.000 arbeiders, die gisteren aan het werk waren gegaan, later weer zijn gaan staken uit protest tegen de ar restatie van de arbeidersleider Sandor Racz. In bedrijven, waar het werk was hervat kon vanwege het gebrek aan ma teriaal en energie praktisch niets gepro duceerd worden. Gisteravond heeft Radio Boedapest een dringend beroep gedaan op de mijnwerkers het werk te hervat ten omdat de economische situatie van het land zeer hachelijk is geworden. De Indiase gezant in Praag, dr. Jagan Kjosla, is dinsdag weer uit Wenen naai de Hongaarse hoofdstad gereisd cn zal waarschünlük zijn besprekingen met de regering Kadar voortzetten. Naar aanleiding van de deportatie van de Hongaarse marxistische filosoof, Gyor- gy Lukacs, die in gezelschap van Imre Nagy de Joegoslavische ambassade te Boedapest had verlaten, hebben een en vijftig Joegoslavische schrijvers gepro testeerd. Anna Kethly, voormalig socialistisch minister in Hongarije, {leeft gisteravond in Londen een vergadering van de Britse Labourparty toegesproken. Zij zei eraan te twijfelen of de com munisten vijf procent van het aantal stemmen zouden krijgen als er op het ogenblik vrije verkiezingen in Hongarije gehouden zouden worden en zij vond het opmerkelijk dat de vakverenigingen, die voor het grootste deel onder communis tische controle staan, de eerste zijn ge weest, die tegen het regiem in verzet kwamen. In Hongarije aldus Anna Kethly zi.in vier soorten levensmidde lenwinkels. In de beste, waarin alleen de Russen mogen kopen, zijn de prijzen slechts een vierde van die, welke ge vraagd worden in de winkels voor de ar beiders. Op de Russische beschuldiging dat de opstand in Hongarije een „tegen-revolu tie" is, antwoordde zij: „Als 98 procent van het volk de wapens opneemt, kan men zeker niet spreken van een fascis tische opstand." van de Fransen, Britten en Joden in Egypte uit te bannen. Daartegenover verklaarde een Britse woordvoerder gisteren, dat het er naar uitziet, dat de Egyptische regeringspn- litiek wel degelijk de intentie heeft het leven voor buitenlanders in Egypte, met inbegrip van de Britten, onmogelijk te maken. „Deze situatie kan niet lang meer worden toegelaten", zo verklaarde de woordvoerder tegenover journalisten Hij herinnerde er voorts aan, dat de yrw36 Perm^nente gedelegeerde bij de V.N., S;r Pi er son Dixon eergisteren tweemaal een bezoek gebracht had aan secretaris-generaal Hammarskjoeld in verband met deze kwestie. Met betrek king tot de bergingswerkzaamheden in het, Suezkanaal verklaarde de Britse woordvoerder, dat de Britse regering zich hierover ongerust maakt. Mij merk te op, dat de buitengewone zitting van de Algemene Vergadering op 2 november j.l. had verklaard, dat de opruimings werkzaamheden zouden beginnen na het beëindigen van de vijandelijkheden, en dit is op 6 november geschied, maar de bergingswerkzaamheden zün nog niet begonnen. Hij voegde er aan toe, dat de enige actie, die ondernomen was om het kanaal vrij te maken, was uitgevoerd door de Anglo-Franse bergingsvloot. waardoor een groot gedeelte van het verkeer mogelijk was van Port Said tbt El Cap „Wederom zoekt de Egyptische regering in deze kwestie veel uitvluchten en voert zij obstructie", zo besloot de Britse woordvoerder. Luide toegejuicht door de conservatie ve parlementsleden heeft Butler giste ren in het Britse Lagerhuis verklaard, dat er geen sprake van is, dat Britse bergingsvaartuigen zullen worden ge. bruikt in het Suezkanaal zonder de Brit se bemanning. In Cairo is bekend gemaakt, dat bin. nen de komende 48 uur de Egyptische politie zou binnentrekken in Port Said. 950 politiemannen werden hiertoe in ge reedheid gehouden. Gisteren is er weer een aanslag gepleegd op-een Britse mi litair. In Port Said werd door een Egyp tenaar een blad met broodjes, waartus sen een granaat was verborgen, naar een auto van een Britse officier gegooid. De granaat ontplofte onder de auto. en ver wonde de Brit Gedurende de nacht was er geschoten op een Britse patrouille echter zonder dat er slachtoffers vielen, VANDAAG keert Sir Anthony Eden na een drie weeks verblijf op het zonnige Jamaica terug naar de mistige kilte van Londen. Het is van harte te hopen, dat de premier geheel van zijn inzinking hersteld is, want hij heeft nog een zeer zware tijd voor de boeg. Al was het anderen dan ook beschoren doordat Eden plotseling naar Jamaica moest vertrekken het leeuwedeel van de Suez-hypotheek te torsen en als schokbrekers te fungeren, nu de premier zelf weer ten tonele ver schijnt zal menigeen ongetwijfeld toch nog een klein appeltje met hem willen schillen. Zowel de oppositie als groepe ringen binnen zijn eigen partij ver wachten opheldering. Erg groots is de lijst van prestaties niet, waarop de premier zal kunnen bogen als op de vruchten van een be wind van twintig maanden. Door een aantal kapitale politieke blunders, be ginnend bij de dwaze pogingen, nu on geveer een jaar geleden, om Jordanië tegen wil en dank in het Bagdadpact te betrekken en culminerend in de in terventie in Egypte, heeft Groot-Brit- lannië zijn politieke invloed in het Midden Oosten verspeeld. Irak moge thans nog een ferm bondgenoot in het Bagdad-pact schijnen, men moet ern stig rekening houden met de mogelijk heid. dat ook hier vandaag of morgen een nationalistische storm opsteekt, die het gehele bewind van de pro-Westerse premier Nouri es Said zal wegvagen. In geheel zijn Midden Oosten-beleid dit terrein, waarop de minister van buitenlandse zaken Eden steeds heette specialist te zijn is de premier Eden zeer ernstig tekort geschoten. Hij heeft fouten gemaakt die onvergeeflijk zijn. Zowel in de politiek t.a-v. Jordanië die resulteerde, in maart van dit jaar, in de verbanning van Glubb Pasja als in zijn Suez-politiek heeft Eden ge toond de situaties faliekant verkeerd te hebben beoordeeld en, dientengevolge, niet minder verkeerde berekeningen te hebben gemaakt. Sinds het begin van de Suez-crisis heeft hij bovendien ge toond een zeer wankelmoedig man te zijn, die in uren van grote beslissingen tot besluiteloosheid geneigd is en die, als hij al tot een besluit komt, even snel tot terugkrabbelen geneigd is. Over de merites van de interventie in Egypte is intussen door vóór- en te genstanders in het Lagerhuis reeds zo veel gezegd, dat het vrij nutteloos lijkt om het debat daarover voort te zetten Maar daarmede is de vraag toch nog niet opgelost of Eden zal kunnen aan blijven. Want er zijn méér grieven te gen hem, Er is de financiële crisis, waarin Groot-Brittannië thans gestort is, en die, naarmate haar gevolgen zich meer voor de Britse burger zullen doen gevoelen, weinig tot de populariteit van deze regering zal bijdragen. Over dit alles zal Eden ook in zijn eigen partij ter verantwoording geroe pen worden. Daar heeft hij te rekenen met de oppositie van twee tegengestel de groeperingen; de ene groep die hem verwijt, dat hij tot de interventie in Egypte besloot en de andere groep, die hem verwijt, dat hij deze actie afbrak. Dat is het resultaat van een halfslach tige politiek. Er gaan geruchten, dat de premier, geconfronteerd met deze moeilijke si tuatie, er voor zou voelen om de grote stap te doen en aan de regering voor te stellen het parlement te ontbinden om nieuwe algemene verkiezingen te doen houden. Gezien de geweldige ver deeldheid, die in het land over het re geringsbeleid ontstaan is, zou de meest juiste oplossing inderdaad zijn de kie zers te laten beslissen. Besluit de rege ring tot ontbinding van het parlement, dan heeft zij er ongetwijfeld belang bij om de verkiezingen dan ook zo snel mogelijk te doen houden, met name vóórdat de kiezers de gevolgen van de financiële crisis aan den lijve zullen er varen. In de zeer moeilijke periode, die voor de deur staat, zal de regering veel harde maatregelen hebben te nemen, die haar niet veel goodwill zullen be zorgen. Bovenal is het natuurlijk de vraag of Edens regering de mogelijk heid ziet om snel de crisis te overwin nen. In het begin van de volgende week verschijnt Eden weer in het Lagerhuis en wellicht zal dan iets meer bekend worden omtrent de plannen van de premier. De vrouwen van de Hongaarse Katholieke Actie hebben onder staande wanhopige boodschap doen toekomen aan het chris ten-democratische vrouwen centrum te Rome: ..Vrouwen van het westen, moe ders van de vrije wereld, de Hon gaarse vrouwen en moeders richten hun noodkreet tot u, ofschoon wij niet weten of deze kreet u zal be reiken. Gij, gelukkige vrouwen van het westen, gij kunt uw kinderen en uw dochters koesteren in de warmte van uw gezinnen. Onze zonen en dochters moeten, met de wapens in de vuist of ongewapend, een wan hopige strijd voeren voor de vrij heid, voor dit leven in vrijheid, zoals gij dat leidt. Wij spreken u over een ver schrikkelijke hel. Bij ons bestaat er geen huiselijke haard meer en geen gezinsleven. Duizenden van onze mannen en kinderen zijn naar Siberië gedeporteerd. Ieder gezin hier bij ons betreurt reeds een held haftige dode. Vrouwen van het westen, helpt ons Handeltprotesteert tegen de schandelijke massa-deportaties, schudt het geweten van de wereld wakker, ontrukt het westen aan zijn egoïstische kalmte en wilt geen vrede hebben zolang gij de onver schillige wereld niet tot handelen hebt gedwongen. Helpt ons ProtesteertHandelt!"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1