Zeehospitium te Katwjk kreeg nieuwe afdeling Jan Sluiters 75 jaar Plantenveredeling door radio actieve bestraling BRYL.CR.EEM PROEF Pm Zij voegde m een Virginia-melange iets toe, dat er nog nóóit had ingezeten: MILLER BROS STI WILLElt Middenstand en prijsstabilisatie Over tariefsverhoging P.T.T. en N.S. nog geen beslissing genomen Geen verhogingen zonder toestemming 80 b Van smaak-toeval naar smaak-zekerheid Het resultaat heet: met os Minister Zijlstra Opening door prof. Muntendam Voor Fransen geen paspoort L. S. O. in Maastricht De Russen hadden gelijk Uw hoofdhuid fris - Uw haar gezond heeft „voedingswaarde" voor Uw haar Ziekenfondsverzeke ring voor bejaarden Nieuwe stukken bij Rotterdams Toneel mm m mm de si gatet K'NGstZE „Afzet van gedistilleerd zal niet belangrijk teruglopen" Minister Zijlstra: Voor gesprek over uitzonderingen blijft deur open Vier richtlijnen De nationale bevrijdingsdag VRIJDAG 14 DECEMBER 1956 PAGINA 3 Voor jeugdige poliopatiënten Op identiteitskaart over onze grenzen Debuut van Jef Somers K.V.P. UIT HAAGS SENIOREN CONVENT -| m brylcreem Geen speciale voorziening voor inkomens boven 3410.— WIJZIGING HOGER-ONDER- WIJSWET WORDT HERZIEN Aanpassing aan nieuwe inzichten erfer/ V<>' nia - rokend Nederland heeft zélf zijn sigaret gekozenVan deze sigaret is het geen vraag meer of zij in de smaak zal vallen. Hier is vooraf de zekerheid verkregen, dat zij voor 100 procent de keuze is van wie hem straks gaan roken. De fabrikant zorgde voor een goede kwaliteit... de rokers kozen de smaak die zij het lekkerst vonden. Tienduizenden virginia-liefhebbers, die het nu eindelijk zélf eens voor het zeggen kregen, gaven spontaan gevolg aan onze oproep voor „proefrokers". King Size Virginia siilt n U van - 20 stuks HEDEN IN ALLE SIGARENWINKELS! ■will Olieprijzen: internationaal Kruideniersbedrijf Geen winstmarge op prijsstijgingen H. C. GEEFT DRIE KONINGENAVOND VAN SHAKESPEARE Maandag 17 december a.s. zal de Amsterdamse schilder Jan Sluijters de 75-jarige leeftijd hebben bereikt. In verband met zijn gezondheidstoe stand is er die dag geen receptie, ook geen bezoek. Jan Sluijters werd 17 december 1881 te 's-Hertogenbosch geboren, waar hij aanvankelijk de koninklijke school voor beeldende kunsten bezocht om daarna leerling te worden van de rijksnormaalschool en de rijksacade mie van beeldende kunsten te Am sterdam. Daar verwierf hij in 1904 de Prix de Rome, nadat hem in datz'elfde jaar de koninklijke subsidie was toe gekend geworden. Het was deze Prix de Rome die hem onder meer gedu rende geruimte tijd te Parijs deed verblijven. De hiervan door hem medegebrachte werken deden hem reeds dadelijk kennen als een kunste naar van uitzonderlijke begaafdheid en sterke persoonlijkheid. Ook be zocht hij Italië en Spanje. Jan Sluijters schildert stillevens, stadsgezichten en composities met fi" guren, vooral portretten. Zeer veel bekende persoonlijkheden heeft hij in beeld gebracht. In 1918 ontving Jan Sluijters de ere penning van de jaarbeurs te Utrecht, in 1919 de gouden medaille van H.M. de Koningin op de tentoonstelling van „Arti et amicitiae'', in 1937 werd aan zijn werk op de wereldtentoonstelling te Parijs de „grand prix" toegekend, in 1940 ontving hij de zilveren me daille van de stad Amsterdam ter ge legenheid van het 100-jarig bestaan der maatschappij ,,Arti et amicitiae". In 1933 werd Jan Sluijters benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Sedert lange jaren is Jan Sluijters lid der maatschappij „Arti et amici tiae" en van de vereniging „Sint Lu- cas''. (Van onze correspondent) De directeur-generaal van de Volksge zondheid, prof. dr. P. Muntendam, heeft gistermiddag iin het Rotterdamsch Zee- hospitium te Kativpk ide officiële ope ning verricht van een revalidatie-afde- ling voor jeugdige poliopatiënten. De plechtigheid werd door vele autoriteiten bijgewoond, onder wie burgemeester mr. Van Walsum van Rotterdam en echtge note, de secretaris-generaal van Sociale Zaken, mr. J Klatte, dr. W. Jongsma, di recteur van het Academisch Ziekenhuis te Leiden en mr. A. Joekes, lid van de Raad van State. Prof. Muntendam noemde 1956 het t°t nu toe belangrijkste jaar in de strijd te gen de kinderverlamming in ons land. Hij herinnerde aan de stichting van het Nationale Fonds voor de Bestrijding van de Kinderverlamming, de maatregelen van de overheid tegen de gevreesde ziekte en het verloop van de kinderver lamming gedurende de zomermaanden. Dit jaar, aldus spreker, kan voor het eerst worden gesproken van een werke lijk georganiseerde bestrijding van de ziekte. In het vervolg van zijn rede zei prof. Muntendam, dat in beginsel is besloten tot opheffing van de invoering van het vaccin tegen kinderverlamming en tot het op gang brengen van de produktie ervan in eigen land. Dit laatste wordt verge makkelijkt door het feit, dat reeds ge ruime tijd vooral in Leiden de we tenschappelijke studie op dit terrein ter hand is genomen. Prof. Muntendam was verheugd deze nieuwe afdeling van het Zeehospitium te kunnen openen, omdat de bestrijding van polio in de buitenklinieken reeds haar nut heeft bewezen. Waarschijnlijk zal het binnenkort, al thans vóór het a.s. seizoen, voor Franse onderdanen mogelijk zijn op vertoon van een identiteitskaart de Nederlandse grens te overschrijden. Dit heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken in een brief aan de Amsterdamse Kamer van Koophandel medegedeeld Hij zegt voorts, dat hij van oordeel is dat het reizen van vreemdelingen naar Neder land aan zo weinig mogelijk formalitei ten dient te worden gebonden. Het L.S.O. heeft het voornemen om naast een aantal gastdirigenten Hein Jordans leidde reeds een concert en de Zwitser Ernst Schaerer komt deze week voor het orkest ook een aantal jeug dige Limburgse dirigenten een kans te geven zich meer in het orkestdirigeren te bekwamen. Als eerste koos het daartoe uit de Heerlense dirigent Jef Somers, die met zijn Collegium Musicum Limburg en zijn Heerlense Oratorium Vereniging de laatste jaren opmerkelijke dingen gepres teerd heeft. Bij zijn oratorium-uitvoerin gen had hij uiteraard het L.S.O. in een begeleidende functie reeds onder zijn lei ding gehad. Woensdagavond dirigeerde hij echter een volksconcert in de Staarzaal te Maas tricht en hij heeft een prettige indruk achter gelaten. De Kuhnau Variaties van H. Andriessen had hij als opening op zijn programma gezet en het strijkorkest uit het L.S.O. heeft deze kundig geschreven en fraaie muziek onder zijn gastdirigent alle recht doen wedervaren. Wel wreekte zich hierbij enigszins het te nadrukkelijk gebaren van Somers nodig voor een koordirigent! dat te felle accenten in het orkest opriep. Bij Dvoraks Vijfde Symfonie kon dit minder kwaad. Vooral het energiek genomen tempo in de Finale maakte dit slotdeel tot een stralend stuk muziek. Nauwkeurigheid en muzikaliteit waren de voornaamste kenmerken van zijn directie. Philia SengerS was vioolsoliste in Max Bruchs Vioolconcert, Somers moest haar in het Scherzo op weg helpen met het tempo, dat zij veiligheidshalve wel licht, want haar techniek reikt niet zo ver ten onrechte gekozen had. In haar snelle passages blijft haar toon onduide lijk. In de beide eerste delen, gaf zij ech ter menig fraai staaltje van vioolspel. Het orkest begeleidde exact. Voor de so liste waren er bloemen en voor de diri gent hartelijk applaus van een uitver kochte zaal. (Van onze Haagse redactie) De K.V.P.-raadsfractie van de Haagse gemeenteraad heeft besloten, dat geen van hun leden in het vervolg een verga dering zal bijwonen van het seniorencon vent, zolang in deze bijeenkomst verte genwoordigers aanwezig zullen zijn van de raadsfractie van de Communistische Partij Nederland. De K.V.P.-fractie wenst, gezien de houding van de C.P.N. ten aan zien van de verschrikkelijke gebeurtenis sen, welke zich in Hongarije afspelen en gegeven het feit, dat de vertegenwoordi gers van deze partij in de Haagse raad zich conformeren aan de opvattingen van de C.P.N., met deze personen niet langer zitting te hebben in een college als het seniorenconvent, dat is gevormd op basis van vrijwillige samenwerking. Op de conferentie van Europese des kundigen op het gebied van het gebruik van atoomenergie voor landbouwkundige doeleinden, welke thans in Wageningen wordt gehouden, heeft gisteren prof. dr. A. Gustaffson uit Stockholm, een expert op het gebied van plantenveredeling met behulp van radioactieve bestraling, ver klaard, dat hij door zijn onderzoekingen een veel minder sceptisch oordeel had ge kregen over de beweringen door Rus sische geleerden op de conferentie over de toepassing van atoomenergie voor vreedzame doeleinden in 1955 te Genève geuit. Deze Russen vertelden daar name lijk, dat zij onderzoekingen deden naar de stimulering van plantengroei door middel van bestraling. Prof. Gustaffson zeide, dat aan de hand van de resultaten van zijn onderzoekingen in Zweden sinds dien kon worden vastgesteld, dat deze stimulatie inderdaad tot de mogelijkhe den behoort. Het proces van de zaadcontrole kan door toepassing van röntgenfotografie in aanzienlijke mate worden versneld. Iets waarvoor men thans nog 20 tot 30 dagen nodig heeft, doet men dan binnen enkele minuten. Uitgebreid onderzoek op dit ter rein wordt verricht in de Scandinavische landen en in Oost- en West-Duitsland. Bij de besprekingen bleek de wenselijk heid van het oprichten van een biolo gische „kernreactor" voor deze soort werkzaamheden. Prof. dr. A. C. Schuffe- len (Nederland) zeide, dat het niet uit gesloten was, dat zulk een reactor in Wageningen zou worden geïnstalleerd. Dr. Seiigman deelde mede, dat het in de bedoeling ligt ook in Engeland zo'n reac tor in gebruik te nemen. Gisteren is ook een Russische gedele geerde op de conferentie verschenen. Het is prof. Kietschkowsky uit Moskou en hij is vergezeld van een vrouwelijke tolk. Advertentie OMDAT Brylcreem waardevolle, versterkende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën bevat. OMDAT de oliën in Brylcreem geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorging. OMDAT massage met Brylcreem een dubbel voordeel geeft: mooi haaT en gezond haar! «reeft wat Uw haar nodig heeft Voorts werd nog het woord gevoerd door de voorzitter van het hospitium, mr F. van Raalte, die er de nadruk op legde, dat deze opening slechts symbolisch was, omdat er sinds september reeds patiëntjes zijn opgenomen. De nieuwe afdeling bestaat uit een oefenzaal met zeer modern materiaal, vier slaapafdelingen, een zaal voor bad- behandeling en een dagverblijf, waarin ook school wordt gehouden. Op het ogen blik worden er 34 patiëntjes verpleegd, van wie de oudste 13 jaar is. Bij het afdelingsonderzoek in de Eerste Kamer van het wetsontwerp tot regeling van de ziektefondsverzekering voor be jaarden waren enkele leden van mening, dat de premie van de vrijwillige zieken fondsverzekering voor de bejaarden met een inkomen boven 3410 's jaars te hoog zou zijn. In de memorie van ant woord verklaart nu minister Suurhoff, dat hij deze mening niet deelt. Er zijn, zo zegt hij, tal van zelfstandigen in de vrijwillige ziekenfondsverzekering, die bij een inkomen tussen 3410 en 6000 's jaars de volle premie betalen en het valt niet in te zien, waarom juist bejaar den, die in het algemeen geringere lasten hebben, hiertoe niet in staat zouden zijn. De zorg voor de gezondheid eist nu een maal een belangrijk deel van ieders in komen op. Derhalve kan de minister ook de mening niet delen van enige leden, die oordelen, dat er alsnog behoefte bestaat aan een voorziening voor de bejaarden met een inkomen tussen 3410 en 4200 's jaars. Hij kan zich evenmin reeds thans bereid verklaren te zijner tijd een wijzi ging van de onderhavige regeling aan hangig te maken, wanneer de totstand koming van een ziekenfondswet niet bin nen een jaar te verwachten is. Hij voelt er niet voor, incidenteel op dit punt re gelingen te maken, welke op een zieken fondswet zouden vooruitlopen. Na de kerstpremière op 21 december a s. van Heijermans' „Oip hoop van ze gen'' en de Nieuwjaarspremière van „De parvenu" (Bourgois-Gentilhomme) neemt Rotterdams Toneel een stuk van de Franse schrijver Jean Anouilih in studie ..Valse des toreadors" in de vertaling van Ad. Morrien. De première daarvan is half februari te verwachten. De eerste opvoering van het nieuwe stuk van Hugo Claus „'t Lied van de moordenaar" is bepaald op half maart. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft een commissie ingesteld, die tot taak heeft de herziening voor te bereiden van het ontwerp van wet tot regeling van het hoger onderwijs. In deze commissie zijn benoemd: tot voorzitter, tevens lid, prof. mr. C. W. van der Pot, oud-ihoog- leraar te Groningen, tot lid: prof. mr. A. Donner, Amsterdam, prof. dr. F. Sassen. Leiden, mr. H. Woltjer, raadadviseur bij het ministerie van O.K. en W. en tot se cretaresse, tevens lid, mr. M. Kodh-Kijl. stra, werkzaam bij dat ministerie. Bij de instelling van deze commissie heeft de minister zich laten leiden door de overwinning, dat het bij de Tweede Ka. mer aanhangige ontwerp herziening be hoeft naar aanleiding van 'het in werking treden van de wet van 7 juni 1956 tot wij ziging van de Hoger-Onderwijswet be treffende het technisch hoger onderwijs. Naar het oordeel van de minister is het voorts gewenst bij deze herziening tevens aandacht te schenken aan de zowel bin nen de Nederlandse universiteiten en ho gescholen als daarbuiten voortschrijden, de ontwikkeling van de gedaohtenvor- ming ten aanzien van vraagstukken op het gebied van hoger onderwijs en weten schapsbeoefening, alsmede rekening te houden met de ervaringen, die na het in werking treden van de wet van 7 juni 1956 aan de Technische hogescholen zijn opgedaan. (Advertentie) •sjged" SMAAK-ZEKERHEID In Nederland liggen méér sigaretten merken in de winkels dan waar ook... En er gaat geen maand voorbij of er komt alwéér een nieuw. Want kennelijk kan in géén daarvan de Nederlandse roker zijn vaste voor keur vinden. De smaak van elke nieuwe sigaret is voor de roker eigen lijk een gok. Thans is aan dit smaak- toeval een eind gemaakt: Een „keur"-corps uit Virgi Uit tienduizenden aanmel dingen werden er drie en *n half duizend gekozen, uit alle delen van het land, uit elke tang en stand en van elke leeftijd, mannen en vrouwen van 18 tot 70 jaar. Deze grote groep van echte virginia-liefhebbers vormde een getrouwe afspiegeling van virginia-rokend Neder land: een zorgvuldig-uitge- zocht deel koos voor een onoverzichtelijk geheel. Zo kon een dermate betrouw bare smaakproef worden ver kregen, dat ook Uw virgi- nia-voorkeur etin verwerkt moet zitten. elke 20 U°eg> eindeSjVe een >37- Bt*cham (N«twla*d) N.V. Voer Engr—i Jactf- Mm Akf, AmMttimm Over verhoging van de P.T.T.-tarieven triciteitstarieven ,s Keen enkele beslissing gevallen. Dit heeft minister prof. dr. J. Zijlstra medegedeeld m de jaarvergadering van de Ned. R.-Iv. Middenstandsbond, fiisteren te Utrecht gehouden. Minister Zijlstra deed deze mededeling na het uitspreken van zijn rede toen in een hierop volgende discussie een der aanwezigen de vraag stelde, waarom ener zijds de overheid zich uitspreekt voor Prijsstabilisatie en aan de andere kant tariefsverhogingen door overheidsbedrij ven toelaat. De minister wees er op, dat er een onderscheid dient te worden ge maakt tussen hetgeen gebeurt en is ge beurd. Er zijn gemeenten geweest, die verhoging van gas-, hus-, tram- en elek- hebben aangekondigd, omdat er. volgens hen, overheidsbedrijven zijn die duidelijk in een verliessituatie verkeren. Ik geloof, zo zei hij, dat nie- mands belang er mee is gediend, dat deze verliessituatie wordt gecontinueerd. Mi nister Zijlstra acht dit stellig niet in het belang van de belastingbetaler. De over heid, zo zeide hij, moet zich het recht voorbehouden om verliessituaties te cor rigeren en dan kan niet worden gesproken van een meten met twee maten. In dit opzicht, zei prof. Zijlstra voorts, dat prijsverhogingen in overheidsbedrij ven niet zonder meer tot stand komen, omdat men hier, in tegenstelling tot het' bedrijfsleven, controlerende lichamen kent als volksvertegenwoordiging, provinciale staten en gemeenteraden. Uit de vergadering merkte men op, dat olie en benzine een belangrijke prijsstij ging zullen ondergaan, waardoor bij een gemiddeld gebruik van één miljoen ton per jaar een verhoogde opbrengst van 30 miljoen wordt verkregen. Men vroeg zich af, of dit noodzakelijk is gezien de winst van ruim 1400 miljoen gulden van een der olie-concerns. Minister Zijlstra antwoordde, dat het oliebedrijf era de olieprijzen in Neder land dienen te worden beschouwd als internationale bedrijven en prijzen. Op grond hiervan worden de binnenlandse prijzen berekend. De overheid, zo zei hij, heeft in grote mate hier bemoeienis sen mee gehad en er toe bijgedragen, dat de winst in dit stuk bedrijkskolom zeer belangrijk is gedrukt. Naar aanleiding van een vraag over de accijnsverhoging op gedistilleerd, zei prof. Zijlstra, dat de winstmarge niet zal mogen worden toegepast op de ontstane verho ging. Iets anders is het, volgens hem, als de omzet in deze bedrijfstak tengevolge van de accijnsverhoging terug zou lopen en deze bedrijfstak hierdoor erg zwaar zou worden getroffen. Vooralsnog gelooft minister Zijlstra niet dat de afzet van ge distilleerd belangrijk terug zal lopen. (Van onze Utrechtse redacteur) „Er zal van vandaag op morgen iets moeten gebeuren, willen wij economisch niet gaan vastlopen en daarmede ook on ze toekomstige welvaart in de waag schaal stellen. Wij kunnen dit nooit scherp genoeg voor ogen houden. Voor het moment, op korte termijn bezien derhalve, zuilen wij onze te hoge be stedingen naar beneden moeten brengen tot een peil, dat onze middelen kunnen dragen. Maar gezien de doelstelling, waarvoor wij als volk staan, nl. meer produceren en lonend exporteren, zul len wij deze aanpassing naar beneden zodanig moeten verrichten, dat wij on ze economische toekomstmogelijkheden niet in gevaar brengen. Dit zei letterlijk minister prof. dr. J. Zijlstra in zijn gisteren te Utrecht op de bondsvergadering van de Ned R—K. Middenstandsbond gehouden rede over het prijsstabilisatiebeleid en de daarmee samenhangende vraagstukken, welke wij in een deel van onze vorige editie in grove ljjnen, reeds hebben weergegeven. Met nadruk wees de bewindsman er op. dat als wij niets zouden doen, het veel moeilijker is een bperkter beste ding tot stand te brengen. „Dan komt het over ons en we moeten er met zo min mogelijk schade voor de toekomst uitkomen." Met alle macht dient thans te wor den voorkomen, dat mede onder in vloed van de tot nu toe gelukkig beperk te stjjging van het niveau der internatio nale grondstoffenprijzen ons gehele kos- tenpeil in beweging gaat komen. Met het al of niet welslagen van de prijsstabili satie is de al of niet uitvoerbaarheid van het advies van de S.E.R. in het geding. En daarmede de mogelijkheid om op een door regering en bedrijfsle ven ondernemers en arbeiders aan vaardbare wijze de moeilijkheden, waar voor wij staan, te overwinnen. De medewerking van de middenstan der aan het stabiel houden van de prij zen vatte de minister samen in een vier tal punten. Allereerst zal het prijsstabi lisatiebeleid in 1957 worden voortgezet op dezelfde wijze, als in 1956, d.w.z. dat door de overheid in samenwerking met het bedrijfsleven wordt gevoerd een Poli tiek van globale Prijsbewaking. Z. Exc. onderstreepte, dat dit beleid is gebaseerd op een vrijwillige medewerking van het bedrijfsleven, die een zeer reële inhoud heeft, daar bij een onverhoopt misluk ken de omstandigheden een drastisch in grijpen dicteren. Het prijsstabilisatiebeleid houdt verder in. dat in principe geen prijsverhogingen zullen plaats vinden. Mochten zich prijs verhogingen voordoen, die niet door de bedrijfsuitkomsten kunnen worden opge vangen. dan zullen de verkoopprijzen niet mogen worden verhoogd dan na overleg met het ministerie van Economische Za ken. Wat dit laatste betreft, verklaarde de minister bij de gcdachtenwisseling, toen op te verwachten moeilijkheden in ver schillende bedrijfstakken werd gewezen meermalen zij het ook heel voorzich tig dat de deur van het departement voor overleg open zal staan. Ten aanzien van het kruideniersbedrijf. voor welks moeilijkheden open oog ge vraagd werd omdat de „afgedwongen" loonsverhoging immers niet doorberekend mag worden, merkte <je minister z'elfs ietwat ironisch op, dat de toegang tot het departement voor niemand verboden is. Z. Exc. was op het ogenblik niet in staat de toestand in het kruideniersbe drijf te beoordelen. Hij had alleen als al gemeen beginsel gesteld, dat geen prijs verhogingen mogen plaats vinden, waar bij het vanzelf spreekt, dat de twee be perkte looncorrecties, waarvan in het SER-advies sprake is. onder geen enke le voorwaarde mogen worden doorbere kend. Dit blijft ook gelden voor de loons verhogingen. in 1955 en 1956 toegestaan onder beding van niet-doorberekening. Het moet echter altijd mogelijk zijn ten aanzien van doorberekening voor een be paald bedrijf met de overheid te praten. Men zou di.t. zo voegde de minister er in zijn antwoord aan toe. een „hardheids clausule'' kunnen noemen. Zo kunnen ook de specifieke moeilijk heden voor loonintensieve bedrijven, zoals de ambachtelijke, waar het draagvlak veel kleiner is, in overleg met het depar tement onder het oog worden gezien. Wanneer door prijsbewegingen, die van buiten af tot ons komen. b.v. door merk bare stijging van de grondstoffenprij zen, zekere prijsverhogingen in het bin nenland onvermijdelijk zijn, dan mogen deze het derde door de minister ge noemde punt in het prijsstabilisatiebe leid nog niet eens extra worden ver- strerkt door de toepassing van dezelfde procentuele winstmarges op deze verhoog de prijzen. De handel zal derhalve moeten overwe gen of hij in dergelijke gevallen geen tij delijke correcties op de gebruikelijke pro centuele marges dient toe te passen, ten einde hiermede zijn bijdrage tot de sta bilisatie van ons prijsniveau te leveren. Z. Exc. besefte hiermee met name voor de handel een moeilijk punt aan te raken en over de praktische uitwerking zal nog wel nader moeten worden gesproken. Een opmerking daarover uit de kring van sigarenwinkeliers gaf de minister aanleiding te zeggen, dat hij voor wat de marge betreft begrip had voor de situatie in deze branche, die Z. Exc. niet fleurig leek. Wanneer men daartoe aanleiding vindt, is de minister ook hier bereid tot overleg. Als laatste punt noemde de minis ter. dat prijsstijgingen, die gedurende de afgelopen maanden zijn doorgevoerd zonder overleg met het ministerie van Economische Zaken en derhalve in strijd met de afgemaakte afspraken moeten worden teruggenomen. Dit geldt evenzeer voor bepaalde nog wel niet doorgevoerde, maar wel reeds aan gekondigde prijsverhogingen, meestal per 1 januari a.s. Het zijn wel hoge, doch onder de huidige omstandigheden geen overdreven eisen, die aan het Nederlandse bedrijfsleven worden gesteld, aldus de minister, die overigens geenszins de moei lijkheden wilde verhelen, welke de aan vaarding ervan hier en daar met zich mee zal brengen. Moeilijkheden die samenhan gen met de verschillen tussen de afzon derlijke bedrijven. De overheid is te allen tijde bereid gezamenlijk met het be drijfsleven naar een oplossing van dergelijke moeilijkheden te zoe ken. wanneer hiermede tenminste geen afbreuk wordt gedaan aan datgene wat onder de huidige omstandigheden onver mijdelijk gedaan moet worden. De voorzitter, de heer J. A. Koops, die bij acclamatie werd herkozen, had ver trouwen in de uitslag van de Vakraad van de N.R.K.M.. die maandag in Zeist bijeenkomt, ten aanzien van het meewer ken aan de uitvoering van de voorge stelde maatregelen. Inzake het verzoek van enige leden van de Tweede Kamer om in het beleid ten aanzien van de 5e mei een wijziging aan te brengen, sluit de minister van Alge mene Zaken zich aan bij het standpunt van verscheidene andere leden, die deze aandrang afwezen op grond van de des tijds breedvoerig door regering en Kamer te berde gebrachte argumenten. Intussen doet zich in 1957 de bijzon dere omstandigheid voor, dat de 5e mei op zondag zal vallen. Terwijl dienten gevolge de dag zelf minder in aanmer king komt voor het organiseren van gi>te feestelijkheden, mag op een waardige herdenking in de kerken en in andere samenkomsten worden vertrouwd. Dit deelt de minister van Algemene Zaken mede in de nota naar aanleiding van het verslag der commissie var. rapporteurs uit de Tweede Kamer over de rijksbegro ting voor 1957 van zijn departement. Op Nieuwjaarsdag zal de Haagsche Co- medie de première brengen van Drie koningenavond van Shakespeare. De hoofdrollen worden vervuld door Elisa beth Andersen, Ida Wassermann, Emmy Meunier, Albert van Dalsum, Jan Retel, Luc. Lutz en Coen Flink. De Nieuwjaarswens die na de voorstel ling zal worden uitgesproken is geschre ven door Luc Lutz.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3