Opnieuw 545 Hongaren in ons land aangekomen coors Dinsdag arriveert vijfde transport Liturgische Commissie HerdeilkillSf StatUUt Van Koil. der Nederlanden Man in kooi van koningstijger NODEN VAN HET NIJVERHEIDS ONDERWIJS Sneller lezen is ook beter lezen tVÖftÖLDeTandpasta van standing Viering statuutdag in hoofdstad De MOORD op Stanley Wilson met melk meer mans Enthousiasme op het Yenlose perron Amsterdam helpt ■;arije verder Toch „Place du Tertre" op Leidseplein? Rotterdam Radiotoespraken van ministers-presidenten van Nederland, Suriname en Ned. Antillen Amerikaanse fotograaf exposeert in Haags Gemeentemuseum Wanhoopstoestand door bouwbeperking Duizend ivoorden per mo# minuut n^g, Prinses Irene aanwezig Studentencongres te Nijmegen Zaterdag is december 1956 PAGINA f Naar Maastricht H.H. Missen Niet naar Kam ven? Nu geen afzetting meer Mgr. Hanssen begroette de Hongaren Hongi Middenstanders staan 2 procent van omzet af Waar de 2000? ZAANLAND EN DE HEM- BRUGPONT O i <r>* NIEUWE MATEX NAAR DERDE PETROLEUMHAVEN Tube 95-70c( Dr. Ferrier De heer E. Jonckheer EERVOL ONTSLAG BURGEMEESTER POST VOOR HONGARIJE RECHTSTREEKS ZENDEN PHILIPPA PRESTON INSCHRIJVING NIJMEEGSCH STUDENTENCORPS MGR. M. LUCAS S.V.D. Ted Andrica, een verslaggever van een krant in de Amerikaanse stad Cleveland is naar Hongarije gevlogen met kleding en voedsel voor een waarde van 50000 dollar die door de bevolking van de stad bijeen zijn gebracht. Bij het Oostenrijkse grensplaatsje Pamhagen werden de gaven over de grens gebracht en wel op de manier, zoals deze foto laat zien: met behulp van een touw werd een „luchtbrug" over het grenskanaal gecreëerd. Rechts in de bomen hangt een krans, die Andrica meekreeg van een groep in Hongarije geboren Amerikanen, met het verzoek deze te plaat sen op Hongaarse bodem. (Van onze Utrechtse redacteur) gaarse hoofdstad waren zij ondergebracht ■r- in een door de staat geconfiskeerd semi- Een stemming ^"^'ate"hed e® Jer' i narie, waar zij gewoon als burgers moes- hoien droefheid kenmerkte de vierde ,en ,even. overdav e,-eens werkPn en groep 545 Hongaarse vWchtelingen, die slechts s aV0nds tijd hadden om te stude. gistermiddag om tien minuten voor drie ren y00r twee van ben 27 en 25 jaar uur met een extra-trein uit Wenen op j oUd bleek dit iaatste nog' mogelijk doch het eerste perron van het Centraal Sta- de oudste die 33 jaar is, een half jaar in tlon te Utrecht arriveerde. Ditmaal wu- de gevangenis heeft gezeten en 4 jaar in ren er geen autoriteiten aanwezig doen e0n concentratiekamp heeft helemaal wel sloegen weer vele mensen achter de afzetting de aankomst der Hongaren fa de. Deze werden direct met gemeentelij ke autobussen naar de Julianahal van de Kon. Ned. Jaarbeurs gebracht, waar warme koffie wachtte. Zij waren in het algemeen goed gekleed. Kleintjes werden op moeders arm gedragen of meegetorst in een reiswiegje. Er bevonden zich on der rleze vluchtelingen 69 gezinnen, van Wie 22 volledige. 9 met alleen vader of moeder en 38 zonder kinderen, terwijl er 314 alleenstaande mannen en 51 alleen staande vrouwen, voor het merendeel van vrij jeugdige leeftijd, waren. Zoals niet meer kunnen studeren. De jongste heeft 2 jaar in een fabriek gewerkt en kon daarna theologie studeren. Wanneer we de derde naar zijn ervaringen vragen, vertelt hij ook een half jaar gevangen te hebben gezeten, hetgeen hij niet de moei te waard achtte gezien hetgeen zijn con fraters hadden meegemaakt. Zij waren alle drie nog in burger ge kleed en zullen na het nodige onderzoek naar het Theologicum van de Jezuïeten in Maastricht gaan om daar af te stude ren. De oudste hoopt over twee jaar -Pu .i.i j. .u-1>- uuusie noopt over het zich gisteren lief aanZie" "ie j hiermee gereed te zijn en dan tot Pries- hoofdzakeiijk intellectuelen, ""de.., i ter te worden gewijd. In het gezelschap studenten en kunstenaars, doen dm n beroensrpgist'atie. waarmee dit keer al in de Julianahal wordt begonnen, zal dit nader moeten blijken. In de Julianahal werden de vluchtelin- gen toegesproken door de commandant van dit opvangcentrum, dr. rijlant. we - j k» woorden werden vertaald door Pat" i Radanyi S.J., die ook nu weer druk in ae weer was en steeds om zich heen zag. j waar hij maar kon helpen. Namens de i Hongaren werd een dankwoord eespro- ken waarbij zij regering en volk nun erkentelijkheid betuigden voor de hulp Zij hoopten hier spoedig vrienden te Vin- den. waarna een .leve de Koningin werd aangeheven. I Dan klonk de steeds weer opnieuw aangrijpende melodie van bet Hongaarse^ volkslied door de geweldige ruimte er. co]onne van bet Rode Kruis in Den Haag menige vluchteling had met Z1,n verklaarde ons. dat alles in het werk zal te kampen, toen hu of zij de zo veeioe- worden gesteld om deze vluchtelingen tekenende woorden er van mee. 7;0nf J vóór dinsdag in de loop van welke dag van Pater Roetelaers S.J., kapelaan van de St.-A]oysiuskerk te Utrecht, in welke pastorie pater Radanyi zijn domicilie heeft bevonden de theologanten zich al spoedig op hun gemak. Naar wij vernemen zal van deze kerk uit zondag over een week de hoogmis door de KR,O. worden uitgezonden, die worgt opgedragen door pastoor Hanckx S.J. en waaronder nater Rada nyi voor de groep Hongaren die dan aanwezig zal zijn, de predikatie houdt. Zaterdag en zondag draagt pater Ra danyi in de tot kapel geïmproviseerde congreszaal op het Jaarbeursterrein een Avondmis. Kolonel Aions, hoofd van de transport- het volgende transport van ongeveer 500 vluchtelingen wordt verwacht, in de voor hen bestemde woonplaatsen onderge bracht te hebben. De extra-trein is gis teravond om zeven uur weer naar We nen vertrokken. Met dit transport waren geen zieken of gewonden "meegekomen met uitzondering van een operatie-patiënt, die in de Zie kenafdeling van de Julianahal is opgeno men en het goed maakt. Talrijke Rode Kruis-helpers en -help sters geleidden de gasten, nadat zij door de dames van de B.B. van koffie waren voorzien naar <ie afdeling, waar zij wer- j den ingeschreven, om dan voorzien var. De vluchtelingen zouden thans met dekens naar de slaapzaal en verdere voor meer in D.U.W.-kampen of woonoorden hen bestemde ruimten te worden ge- worden ondergebracht, maar, daar het justiiëei onderzoek nog al veel tijd vergt, Van Stil'teren hliam ron volgens een woordvoerder van lliet veel j Sociale Zaken niet onmogelijk zijn. dat Wij hadden nog een gesprek met drie enigen daar toch terecht komen. Moei- Dc soliede afzetting met hekken, (die bij aankomst van de trein met Hongaarse vluchtelingen nog voor het aankomstper ron) was opgesteld, was vrijdag bij het binnenkomen van het vierde transport Hongaren op het Veniose station verdwe nen. Zoveel teleurstelling had het publiek in het openbaar geuit, toen de politie de ze maatregel nam. dat men uiteindelijk voor de aandrang is bezweken. Er was nu een afscheiding halverwege het perron gemaakt, waarbij ieder die per soonlijk een kleine gave aan de Hongaren wilde aanbieden, daartoe de gelegenheid kreeg. Zo was er ook nu weer de sfeer van de aankomst der beide transporten, toen enkele duizenden de politiemannen voor zich uit drongen onder enthou siaste bewondering der Hongaren om persoonlijk hun gevoelens te kunnen de monstreren. Een sfeer, die men bij de derde aankomst had gemist. De politie moest echter wel maatregelen nemen, om dat het gevaar niet denkbeeldig was dat bij het vertrek van de trein niemand van het overvolle perron onder de trein zou geraken. De thans genomen maatregel verzekerde de veiligheid en voldeed bo vendien aan de wensen van het publiek Evenals de vorige keren verwelkomde het muziekkorps van het Regiment Limburgse Jagers de vluchtelingen op Nederlandse bodem op officiële wijze met het spelen van het Hongaarse en het Nederlandse volkslied. De bisschop co-adjutor van Roermond, mgr. dr. J. Hanssen, was aanwezig en begroette speciaal de Hongaarse pries ter-studenten. bracht. De jaarbeurs heeft haar gebou wen dringend nodig voor de aanstaande voorjaarsbeurs, De jaarbeursgebouwen zullen ook niet kunnen worden gebruikt voor de 2.000 vluchtelingen, die voorlo pig in Nederland zullen verblijven om daarna naar andere landen te worden overgebracht. Dit zal ook niet mogelijk zijn in de Ahoy' Hal te Rotterdam en de Houtrusthallen te Den Haag. Het Rode Kruis is druk doende om een op lossing voor huisvesting van deze vluch telingen te vinden. Het transport wordt niet vóór midden januari verwacht. Jezuïeten-theologanten, die de laatste weken in Sankt André een huis van de Oostenrijkse provincie der sociëteit ver bleven, nadat zij op 25 november uit Boedapest waren gevlucht. In de Hon- Op zaterdag 22 december a.s. zullen de georganiseerde middenstanders in Am sterdam de handen ineenslaan voor een algemene actie ten bate van het Hon gaarse volk. op die datum zullen zij na melijk 2 pet van hun omzet afstaan voor deze zo noodzakelijke hulp. De zaken wel ke aan deze actie deelnemen, zijn voor het publiek kenbaar aan een eenvoudig affiche aan de winkelruit. Ongetwijfeld zal dit sympathieke streven navolging vinden bij de niet georganiseerde collega's. Deze zul len vanaf volgende week donderdag op verschillende punten in de stad de be nodigde affiches kunnen afhalen. Naast de middenstanders zullen ook de apothekers en de opticiens hun medewer king verlenen, terwijl andere groepen medewerking overwegen. Ook de medici organiseren een speciale actie. Hiermede zijn diegenen, die niet aan de grote uur loonactie meedoen, eveneens ingescha keld. De totale opbrengst van deze acties worden afgedragen aan het comité „Am sterdam helpt Hongarije." lijkheden daarover tussen Sociale Zaken en de Federatie voor Vluchtelingenhulp schijnen nog steeds niet te zijn opgelost. Overigens is de Julianahal, waar plaats is voor 1300 bedden, groot genoeg om de duizend vluchtelingen voorlopig d.w.z. tot de registratie volledig is geschied te herbergen De voorraad beddengoed kan uit rampdepóts worden aangevuld. Het vijfde transport, dat dus dinsdag a.s. wordt verwacht, zal het laatste zijn, dat in Utrecht zal worden onderge- In de vrijdagavond te Zaandam gehou den vergadering van de Kamer van Koop- handel voor Zaanland, is besloten opnieuw een adres te richten tot de minister van Verkeer en Waterstaat over de noodtoe stand bij de Hembrugponten. In dit adres wordt gewezen op de vaststelling van het streekplan door de Kroon. Men acht het voor de Zaanstreek een ramp, dat de aanleg van een tunnel bij de Hembrug door de minister in een sfeer van twijfel wordt gebracht. Het zou deze streek, die, oD al les wacht wat beslissend is voor haar ont wikkeling. terugbrengen tot een tweede- rangsgebied. Er zijn de laatste jaren al enkele plannen geweest voor de stichting van een „Place de Tertre" een naar Pa. rijs' voorbeeld opgezet café-terras op het Leidseplein. maar tot nu toe is er niets van gekomen hoewel de Amster dammers heus wel zo'n zonneterras in het hoofdstedelijke vermaakcentrum zouden weten te waarderen om maar niet te spreken van de toeristen Er js nu een nieuw project, dat tot stand is gekomen in samenwerking met de ge meente, die wanneer de raad zulks goedkeurt voor nieuwe bestrating en aansluiting op gas. water en stroom zal zorgdragen Het plan gaat uit van een restaurateur, terwijl de Amstelbrouwerij medewerking verleende. Het ligt in de bedoeling op de huidige parkeerplaats naast de Stadsschouwburg een geheel door glas omgeven terras neer te zetten, waar plaats is voor 100 tafeltjes met 400 stoelen. Aan de kant van de Stadsschouw burg komt een waaiervormig buffet- en dienstgebouwde. Des winters zullen de bezoekers niet van warmte verstoken be hoeven te blijven want dan zullen in de bomen opgehangen straalkachels de zon (Advertentie) jLa* rubliVona Nederland, Zulvelbvreou Grovenhog* 77 Naar wij vernemen is de Liturgische Commissie in het Bisdom Rotterdam als volgt samengesteld. Voorzitter: pastoor i B. J. van Houten te Rotterdam. Leden: vervangen. Architect is de heer Cuiven- j pastoor J. R. van Dacl; Y. A. Snabel hoven van de Amstelbrouwerij. De kosten O.S.Cr.; mr. A. J. J. van Rooy en de van dit ..Pleinterras" worden geraamd op heer j N_ van wessem. veertig mille. 1 (Advertentie) Nerveus van opwinding snelde de bewa ker naar de woonwagen van de familie: „Komt u toch allemaal kijken. De heer Martin van hiernaast is in de kooi bij de grote koningstijger!". Het klonk als een alarm en in de verwachting van iets vreselijks, dat zich had afgespeeld, holde alles naar de Menagerie. Wat zich daar vertoonde deed de familie verstomd staan. Dergelijke spannende en romantische verhalen leest u te kust en te keur in het enige Nederlandse circusboek: „De bonte droom van het Circus", een mees terlijk geschreven geschiedenis van het circus door de kenners Fred Thomas en J. van Doveren. Een boek, dat u heel wat genoegelijke uren zal bezorgen. Het is een prachtig kerstcadeau vol leuke pentekeningen, prachtige kleurenplaten en ruimte voor nog meer platen, die u gratis krijgt in ruil voor de rijksboter- merken op elk pakje roomboter. Voor slechts f 2.50 kunt u dit boekwerk kope bij uw roomboterleverancier of rechtstreeks onder rembours bestellen bij het Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. Vermeld vooral luidelijk uw naam en adres. Doe het nu, dan hebt u uw kerstcadeau op tijd in huis! En... neem ook een pakje roomboter extra voor de feestdagen. Ter gelegenheid van de herdenking van de bevestiging van het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden, hebben de ministers-presidenten der drie landen van het Koninkrijk zowel over de beide Hil- versumse zenders als over de zenders te Paramaribo en te Willemstad, hedenmid dag om één uur toespraken gehouden. Als eerste sprak dr. W. Drees, die begon te zeggen, dat hij zich zou kunnen voor stellen, dat de luisteraars zich zouden af vragen, waarom hij en zijn ambtgenoten uit Suriname en de Ned. Antillen zich tot hen wenden op de dag, dat het Statuut u-9s/f koninkrijk der Nederlanden door H.M. de Koningin in de Ridderzaal in Den Haag plechtig werd bevestigd. ,.U heeft Drees in de praktijk van het dagelijkse leven niet veel gemerkt van de fundamentele wijziging in de staat- kundige verhouding tussen Nederland Suriname en de Ned. Antillen die de tot standkoming van het statuut met zich bracht. In de afgelopen twee jaren heelt zich op dit terrein niets voorgedaan dat de algemene aandacht trok. Dit is het beste bewijs dat de regelingen, die het statuut geeft, zijn toegepast in de geest van vertrouwen en begrip voor elkanders standpunten, die nodig is om een harmo- (Van onze Haagse redactie) In het Haags Gemeentemuseum is tot 27 januari een tentoonstelling te zien van fotowerk van de New-Yorkse foto graaf Peter Flink. Peer Flink heeft een opleiding genoten als binnenhuisarchi tect en heeft thans de artistieke leiding van een bureau van Lanvin Parfums, terwijl hij ook voor verschillende Pa- rijse modehuizen werkzaam is. De expositie bestaat uit ruim 90 foto's waarvan de meeste reisfoto's zijn. Het werk van Flink is voornamelijk gericht op de weergave van de mens in zijn omgeving. Vooral de foto's van Japan se typen, enkele zeer expressieve opna men van negers, naast goed getroffen momentopnamen van het leven van alledag in verschillende landen boeien door een voortreffelijke techniek en trefzekere camera-instelling. Tussen de veelheid van fototentoon stellingen die de laatste tijd gehouden worden, valt zijn werk echter niet op door opvallende prestaties. De foto's komen nergens boven een overigens zuivere sfeertekening uit. Zijn figuren zijn onderdeel van het decor dat ge vormd wordt door een straat, een muur, een café, die kenmerkend zijn voor de landstreek, die de fotograaf bereisde. Zijn menselijke objecten tonen echter weinig variatie, bezitten geen eigen le ven waardoor van zijn werk geen di recte ontroering uitgaat. Ook de humor, vastgelegd in een vaak voor de hand liggende contrastwerking van mens en omgeving, is bij hem maar spaarzaam gezaaid. Meer dan interessant kan men deze expositie dan ook niet noemen. H. J. W. Ten gevolge van de bouwbeperking I was ;n de komende jaren zal volgens dreigt een wanhoopstoestand te ontstaan Lpr. niet meer kunnen worden voldaan aan voor 't vakonderwijs, de levensvoorwaar- de vraag naar technische opleiding bin de voor de industriële ontwikkeling van ons land. Het is zaak. dat de regering met spoed plannen ter leniging van de nood beraamt Aldus betoogde gisteren de voorzitter van de vereniging van direc trices en directeuren van nijverheids scholen. de heer J. van Kimmcnade, bij de opening van de tweedaagse vergade ring der vereniging, in het Carltonhotel te Amsterdam Tengevolge van de grote bevolkingsaan- De hélde terreinen die de Nieuwe Matex n.v. aan de Tweede Petroleumhaven van de gemeente Rotterdam heeft gehuurd, zijn volgebouwd en thans heeft genoem de n.v. de gemeente verzocht de beschik king te kunnen krijgen over een terrein aan de Derde Petroleumhaven, groot genoeg om haar belangen uit de Tweede Petroleumhaven onder te brengen en te vens voldoende ruimte biedend voor uit breiding. Het ügt in de bedoeling d ein- stallaties op het oude terrein aan een derde over te dragen. B. en W. van Rotterdam hebben geen bezwaar tegen deze verhuizing en zij stel len nu aan de raad voor. een terrein van ong. 36 ha. met een oeverfront'van ong. 1070 m. en een daarvoor gelegen talud voor 25 jaren te verhuren met twee op- tietermijnen van elk 25 jaar. Het terrein zou komen aan de noordzijde van een te graven zijtak van de Derde Petroleum haven. SNELLER lezen is ook beter lezen" aldus mr. H Luyk. organisatie-advi seur te 's-Gravenhage. in een lezing die hij hield in een bijeenkomst van de afdeling Amsterdam van het Nederlands Instituut voor Efficiency. „Er wordt slechter gelezen dan nodig is. De ont wikkelde mens leest gemiddeld 2o0 woor den per minuut, maar met enige oefe ning kan men 500 -woorden per minuut bereiken, en zelfs zijn leessnelheden van 1000 woorden en meer per minuut moge lijk." De heer Luyk stelde, dat het op vallend is. dat sneller lezen ook leidt, tot een beter begrip van het gelezene. Het verhoge-n van de leesvaardigheid is een vraagstuk, dat. in de huidige maat schappij en vooral in het bedrijfsleven in toenemende mate de aandacht vraagt aldus spreker. In de Verenigde Staten heeft men vooral na de oorlog het com- (Advertentte) municatie- of leesprobleem aangepakt, o m. door het organiseren van cursussen in versneld lezen. Mr, Luyk heeft er de methodiek bestudeerd, die voornamelijk hierin bestaat, dat men met behulp van films leert, steeds grotere zinsdelen te lezen in plaats van woorden. Omdat gebleken is. dat. verwijding van de „span of vision" voor enkele mensen nadelige gevolgen kan hebben moet ieder, die aan deze cursussen wil deelnemen eerst een oogtest ondergaan. Sinds kort houdt, mr. Luyk nu ook een proefcursus met stu denten van de T.H. te Delft, waarmee goede resultaten worden geboekt Spr. noemde enige fouten, die de snel heid van het lezen remmen zoals het hoorbare of met lippen lezen, het telkens herhalen van wat men juist gelezen heef» en een te geringe lees-vocabulaire Ve le mensen lezen te subjectief: ze lezen en denken wat er staan moet in plaats van wat er in werkelijkheid staat. Voorts moet men bij het lezen zich bewust zijn van het doel waarvoor men leest. Ten slotte ging spreker nog in op de concen tratie bij het lezen en in verband daarmee de fysieke omstandigheden (plaats, licbt, houding, achtergrond, geluiden enz.) De beste leesomstandigheden zijn niet voor ieder gelijk. nen het raam van de nu bestaande lagere nijverheidsscholen. Hij signaleerde moei lijkheden op het gebied van de aanslui ting en doorstroming van leerlingen bij het nijverheidsonderwijs. Ten aanzien van het uitgebreid tech nisch onderwijs merkte de heer Van Kim- menade op, dat niet te veel dergelijke scholen ineens moeten worden opgericht. Het experimentele stadium is immers nog niet geëindigd De situatie, waarin de lagere nijver heidsscholen ten aanzien van hun struc tuur en opleidingsduur verkeren, noemde spr. verwarrend. Hij sprak zich uit voor een cursusduur van drie jaar. Voorts sprak hij over de ernstige bezwaren die bestaan tegen de huidige salariëring van de directrices en directeuren. Ter vergade. ring van vrijdag die mede werd bijge woond door enkele inspecteurs van het nijverheids-onderwijs, werden twee inlei dingen gehouden, namelijk door dr. L. van Gelder over de functie van de soci aal pedagoog in het contact tussen school en huisgezin en door ir W. Bloem over Columbia en het technisch onderwijs daar te lande. nisch samenleven van drie landen in één koninkrijksverband mogelijk te maken". Dr. Drees weidde vervolgens uit over wat is tot stand gebracht op het gebied van wederkerige hulp en bijstand. „Het is aldus eindigde de Neder landse minister-president niet de ge woonte de jaardag van een wettelijke regeling, hoe belangrijk ook, te herdenken In dit geval hebben de regeringen van.-de drie landen besloten, hierop een uitzonde ring te maken om te doen uitkomen, dat zij aan het totstandkomen van deze hoogste organieke wet. die een nieuwe rechtsorde voor het Koninkrijk schiep, een zeer bijzondere waarde toekennen". Dr. J. H. E. Ferrier, minister-president van Suriname, zei o.a.: „Ontegenzeglijk bracht het statuut ons in Suriname dich ter tot het wereldgebeuren; immers bracht de nieuwe rechtsorde met zich mee dat, waar de belangen van het Koninkrijk op het spel staan, de stem van Suriname mede wordt gehoord. Dat ook hierdoor de onderlinge banden tussen de delen van het Koninkrijk worden verstevigd, be hoeft dan ook geen nader betoog". Tenslotte wees dr. Ferrier erop, dat voor Suriname de algehele zelfstandigheid in interne aangelegenheden het volle gewicht van de verplichtingen der parlementaire demooratie met zich medebrengt. „De traditie, welke het Nederlandse rijksdeel in dit opzicht op ons vóór heeft en die voor ons een voorbeeld is, stelt ons een taak die slechts met diepe ernst en ver antwoordelijkheidsbesef kan worden over genomen". Als laatste spreker voerde de minister president der Ned. Antillen, de heer E. Jonckheer, het woord, in het Nederlands en het Papiaments. Hierbij zei hij: „Nu de Koninkrijksdag voortaan als officiële feestdag in ons land geldt en het gebeuren op die dag derhalve niet te loor gaat door de drukke bezigheid aan de arbeid, nodig ik u align uit te overdenken, hoezeer de verkregen zelfstandigheid grote waarde heeft voor ons aller leven en welzijn. Zijn het immers thans niet de krachten uit onze samenleving zelve, die ons maat schappelijk bestel leiden, richten en stu ren, daarbij geruggesteurid door uw wils uiting en de hulp en bijstand welke in Koninkrijksverband kan worden verleend en ontvangen? Ik meen, deze vraag vol komen bevestigend te moeten beantwoor- den", Bij Kon. Besl. is aan de heer D. Brou wer, op zijn verzoek, met ingang van 1 januari 1957, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Brandwijk. Molenaarsgraaf en Wijngaarden met dank betuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. Voor de eerste keer wordt in ons land het inwerking treden van het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden op 29 de cember 1954, herdacht. Daartoe was in Amsterdam gisterenavond onder auspi- cien van de Koninklijke Vereniging Oost en West '(afd. Amsterdam), het Koninklijk Instituut voor de Tropen en de Sticusa 'n scholierenbijeenkomst, belegd, ter herden king van de Statuutdag 1956. Deze in de geheel met jongeren gevul de grote zaai van Kras gehouden bijeen komst, werd ook bijgewoond door de leer lingen onder wie Prinses Irene van de twee hoogste klassen van de dependance van het Baarns Lyceum. Voorts was aan wezig de directeur van het kabinet van de gevolmachtigd minister van de Neder landse Antillen in ons land, mr. N. Denrot Na een openingswoord van Amsterdams wethouder voor onderwijs, mr. A. de 00 hield de heer J. A. Mulder, medewerker van het Kon. Instituut voor de Tropen een inleiding over de betekenis van het statuut. Op het toneel was met palmen (Advertentie) verbouwingen VOORNAVEN 101 TEL J«WJ ROTTERDAM Het informatiebureau van het Neder landse Rode Kruis wijst er op. dat post verbinding met Hongarije weer mogelijk is Men wordt derhalve verzocht, brieven aan familieleden of bekenden in Honga rije in het vervolg rechtstreeks en niet via het Rode Kruds te verzenden. De vele brieven, die aan het informatie bureau van het Rode Kruis waren gea dresseerd voor doorzending naar^ Honga rije zijn inmiddels door deze instantie v^a de posterijen naar de plaats van be- stemming doorgezonden. 17) Elma je bent krankzinnig om zoiets te zeggen. Waarom zou je verliefd op me worden? ik geef geen snars om je. Ik moet .ie dat wel brutaal weg en ronduit zeggen. Ik ben vanavond doodop en niet in een stemming om mijn woorden te wik ken en te wegen. En het is voor ons bei den beter. dat ik het ook maar niet doe. Ik ben er van overtuigd, Elma, dat je ergens door overstuur geraakt bent, dat je verbeelding je parten speelt. Kan ik misschien opbellen om je wagen te laten voorkomen., toen ik binnenkwam, zag ik hem met voor de deur staan., dan kun je naar huis gaan en wat rust nemen. Ze zat te beven over al haar leden. Dus jij veronderstelt, dat behoefte aan rust. of hoofdpijn, of iets dergelijks de oor zaak hiervan is en dat het geen moed van me gevergd heeft, hier met dat voorstel te komen Echt een man! Ik heb dit al tijden lang opgezouten., denkelijk al zo lang. als we elkaar kennen. Ik verlang mevrouw Carter te zijn, de vrouw van de knapste man van heel New- York. Zie je dan niet, dat ik, met al mijn geld, niets of niemand ben Ik heb een Positie nodig ik wil graag overal ontvan gen worden, als ik naar Europa ga. Ik wil naar de schouwburg, in door jou ont worpen japonnen. Grote goedheid! riep Shane overbluft. Doorhem ontworpen kleren., recepties en zo meer. Het schepsel was gek! Hij vergat bijna zijn eigen ergernis bij dit door Elma voor zijn geest opgeroepen tafereel. Hij. een man van betekenis! Hij dacht aan zijn j jacht, zijn auto's zijn kleren, rijn mooie 1 atelier, zaken, die hij zo waardeerde, maar niet omdat ze „iemand" van hem maak ten. Hij was rijk. net zo rijk als Elma Be verly. Met hun gezamenlijk inkomen stel de zij zich voor, hoger op de sociale lad der te kunnen klimmen. Hij zag zijn ate lier vol afschuwelijke lui, die hem alleen kwamen bezoeken, omdat ze dan in de krant vermeld zouden worden als zijn ken nissen. Hij Wist niets anders te zeggen dan nogmaals: „Grote goedheid!" Elma schokschouderde ongedurig. Jij doet. of je erom lacht, maar ik meen het ernstig. Ik heb je lief, Shane. Ik verlang met je te trouwen en verlang jn dat naar alles wat dat huwelijk mee zal bren- gen. Haar stem had een vinnige klank ge kregen. Ik wil niet langer juffrouw Elma Beverly zijn. Het wordt, zo eentonig, alle butlers je op die manier te horen aan dienen. derbij en keek haar grimmig aan. Plotse ling zag hij. dat ze hem langs een weg gevoerd had, waarin een bocht zat en juist toen hij die bocht omkwam, zag hij een af schuwelijk landschap voor zich. Lieve Shane, jij bent op de kamers van Leonard Peters geweest, toen die moord gepleegd werd en je hebt geen en kel alibi, als ik je er niet een verschaf. Shane gaf Elma die voor hem zat als een kat. wachtend om haar sprong te ne men, niet dadelijk antwoord. Ik zie, dat je blijkbaar heel wat weet. Dat is zo en het dient nergens voor me onbehouwen te behandelen, of af te wijzen. Op slot van zaken zul je me hard nodig hebben. Maar ik geef niet toe. dat ik op die kamers geweest ben. Wat doet het ertoe, of je het toe geeft of niet? Ik weet het zeker. Shane trachtte de nachtmerrie vol ont zetting en walging van zich af te zetten. Nou. Elma, het spijt me heel erg, maar ik kan niet aan je verlangens te gemoet komen. Bovendien houd ik zelf van iemand., maar dat ben jij niet. Als v/aren zijn woorden een zweepslag, zo sprong ze overeind en maakte met haar lange handen een afscheidsgebaar. Daar stel ik niet het minste belang 'n. Hoe bedoel je dat? Shane kwam na- geva.1 behoeven we er niet verder over te praten. Het spijt me heel erg, dat ik erop moet aandringen dat je heengaat, maar ik heb een belangrijke afspraak. Met fonkelende ogen stond Elma 0p en duwde haar sigaret in een asbakje uit. Shane was bleek van woede. Ik kom terug, want ik heb het er op gezet, met jou te trouwen. En ik ben even vast besloten, niet met jou te trouwen. Wat zouden we een charmant stel vormen, als we door af dreiging tot een huwelijk gedwongen wa ren. Ze keerde zich om als wilde ze hem slaan, doch haar handen vielen slap langs haar neer en ze zuchtte. Hoe ziet het gelukkige meisje er Uit? Blond en jong? Ik stel er geen prijs op, over haar te spreken. Toe. ga nu en bedenk, dat ik toch nog altijd meester ben over mijn ei gen leven en toekomst, hoe onaangenaam die misschien ook zal worden. Elma nam haar bont op en sloeg hem om haar hals. Ik kom terug. Shane en., wees er zo zeker niet van. dat je zelf je lot in handen hebt. Soms staan er anderen aan het roer. Ze verdween door het vergulde hek en hij hoorde haar hakken op de gewreven traptreden klikken, Hoe was ze erachter gekomen? Hij liep naar zijn „keldertje" en schonk een groot glas whisky in. Het deed hem goed. maar nog steeds bleef het gevoel hem bij dat, hij honderden dingen te doen had en Audrey. Sonia en zijn eigen za ken schenen door elkaar te lopen en over dekt te worden met de sluier van deze vreselijke misdaad. LIEFDE VII ALLEEN IS VAN BELANG Met het gevoel van zin te hebben in het fluiten van een vrolijk deuntje, verliet detective Leyton de woning van Sonia Carter. Hij liet een klein meisje in tra nen achter en hij had een notitieboekje propvol met aantekeningen. Sonia had toe gegeven. dat ze Peters kende; e rwas nog veel meer wat ze niet wilde erkennen, maar die ontbrekende gedeelten kwamen later wel. Het voornaamste wat hij ech ter ontdekt had, was. dat Shane Carter bij Peters o bezoek was egaan en daarna een wandeling in het park was gaan ma ken op de middag, waarop de moord ge pleegd was. Hij keerde naar zijn chef terug en vond hem op zijn bureau. Zeg, Leyton, ik ben daarnet opge beld met de boodschap, dat z® in New Jerrey gezien hebben. Hij scheen daarheen te zijn gegaan, om een vriend te ontmoeten. En ik ben zoeven bij juffrouw Sonia Carter geweest. Zij vertelde me, dat me neer riiane Carter een bezoek heeft willen brengen aan meneer Leonard Peters en omdat hij hem niet thuis trof, een wan deling in het park is gaan maken. Dat is vreemd, want hij heeft zelf gezegd, dat hij aan het schetsen geweest is. De inspecteur verschoof zijn inktkoker wat hij altijd deed, als hij iets bijzonders te vertellen had. Hm! Zeg, Leyton, ik heb de vin gerafdrukken op die grote leren stoel la ten afnemen nadat Shane Carter erin ge zeten had. Ik had het leer laten schoon maken, voordat hij kwam. Ik heb zitten toekiiken. dat niemand eraan zou komen, voordat hij er in gezeten had. En die vin gerafdrukken zijn precies hetzelfde als die. welke op die vensterbank gevonden zijn in de woning van Peters, met die op de on derste la van da-t schrijfbureau, op de deur van zijn bibliotheek naar de slaapkamer en op het raam aan de achterzijde. Is me dat een bewijs, of niet? Dan is er niets meer nodig dan de „stoel", riep Leyton met van verbazing uitpuilende ogen. wordt vervolgt en ligusterhagen een passende achter grond geschapen, die nog werd geaccen tueerd door een bijna tropische regenbui, die op het glazen dakgedeelte neerklet. terde. toen mr. De Roos het woord had. Daarna spraken een jongeman uit Suri name, een meisje uit de hoofdstad, die o. m. betoogde: „Grote dingen in deze we reld komen niet alleen tot stand door het nuchtere verstand van de man, ook het hart moet daarbij spreken", en een An tilliaanse student, die o, a, opmerkte :„D,it is de eerste keer, dat de jeugd van het gehele Koninkrijk verenigd is". Voorts werkten aan het programma mee Otto Sterman (declamatie) en het Su rinaams muziekgezelschap „Greyana". Als première voor de statuutdag werd de kleurenfilm van de K. L. M. „Carribean Dreamflighf' vertoond. Aan de ingang van de zaal werd door in kota-missie-kos- tuum geklede dames een boekje over de Statuutdag 1956 uitgereikt. Meer dan duizend Nederlands-spreken de studenten uit Nederalnd, Vlaanderen en Zuid-Afrika worden verwacht op het vierde studentencongres der Nederlanden, dat op 13, 14 en 15 maart 1957 te Nijme gen zai worden gehouden. Het congres zal bestaan uit vergaderingen, sectiebij- eenkomsten, nachtvoorstellingen, vrolijke avonden en officiële ontvangsten en is o m bedoeld om de vriendschapsbanden, die op de voorgaande congressen te Leu ven Amsterdam en Gent werden ge smeed, te verstevigen. Voor dit congres heeft de Eendrachts- commissie van Nederlandse, Vlaamse én Zuidafrikaanse studenten een prijsvraag uitgeschreven onder de Nederlands spre kende studenten. Deze prijsvraag behelst een scriptie over het onderwerp: „De in vloed van de openbare communicatiemid delen (pers, radio en televisie) op de meningsvorming van de student in het Nederlandse taalgebied. De beste scripties zullen op het congres in sectievergaderingen worden behandeld. De eerste prijs bestaat uit een gouden medaille en een bedrag van 300. be schikbaar gesteld door de Nederlandse Dagbladpers, de tweede en derde prijs van 100 zijn uitgeloofd door de Vlaamse pers. De Senaat van het Nijmeegsen studen tencorps „Carolus Magnus" geeft gelegen heid tot inschrijving als adspirant-corpslid op donderdag 17 januari van 12 tot 14 uur en op vrijdag 18 januari van 17 tot 19 uur. De inschrijving geschiedt in het Corpsge bouw, Oranjesingel 42. te Nijmegen. Mgr. M. Lucas S.V.D. is voor de tweede keer binndn korte tijd. thans wegens pleuris, in het ziekenhuis op de Monte Mario te Rome opgenomen. Zijn terug keer naar India, waar hij als apostolisch internuntius werkzaam is, ls daardoor voor onbepaalde tijde uitgesteld. Wegens ziekte bevindt mgr. Lucas ssicSï reeds geruime tijd in Europa.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 10