V.S. zenden kernwapens voor Europese NATO-troepen Minister Wilson doet toezegging in Atlantische Raad De Hongaarse verzetsvlag naar Koninklijk Paleis op de Dam Ontvluchting uit Hongarije steeds moeilijker Aangrijpend weerzien in Utrecht Kamerleden pleitten voor hetere salariëring hij het onderwijs zijn te „Minister moet bereid sneuvelen" Belg ZELFS DE COMMUNISTEN IN HONGARIJE ANTI-RUSSISCH DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het gebrek aan schoolruimte jeugdvijand no. 1! Atoombevoorrading langs een omiveg Eden terug in Londen Opdracht der Koningin ië heft zondags rijverbod op m TTI 7' Thunderstreak-straal- jager neergestort Zaterdag 15 december 1956 Beveiligingslichten voor Ochtense veer "Vluchtelingen vliegen over de Oceaan Onwillige Ambonezen naar „De Kruisberg" Geen 60 maar 70 km. per uur Oude mensenmogen weg Premie werkloosheids verzekering verlaagd Larock opvolger van Spaak? Docli voor velen bleef familiehereniging nog een P.v.d.A en de verhoging der topsalarissen dag uit WEERBERICHT Rakelten zonder atoomlading? Nederlandse legerkorps Na I960 Als het kalf verdronken is.-. Maandag in Lagerhuis Jeugd zond speelgoed Meer betrekkingen dan Hongaren Zonodig 30-000 naar Canada Sint-Nicolaasfeest op het L00 Door het onge luk van de straaljager vat te een boerderij te Breughel bij Eindhoven vlam. De brandweer in actie bij het bestrijden van de vuurzee. Protest Polen Piloot redde zich Twee boerderijen afgebrand Twee-en-een-half jaar ge-Kir-d Jeugdvijand no. 1 Verhoging topsalarissen Verzetstrijders van 13 jaar Ontroerende telefoon gesprekken De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veel bewolking met tijdelijk regen. Krachtige en in de kustprovincies af en toe stormachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Zondag 16 december: Zon op 8.45, onder 16.31 uur. Maan op 15.34, onder 7.02 uur. Maandag 17 december: Zon op 8.46, onder 16.31 uur. Maan op 16.34, onder 8.08 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De V. S. zijn bereid sommige van de modernste wapens waaronder geleide projectielen, voor de legers der NATO-Ianden naar Europa over te brengen, volgens een plan voor hulpverlening, dat zij voor de jaren 1957 en 1958 zullen voorstellen. Dit heelt de Amerikaanse minister van defensie, Wilson, gisteren verklaard in de NATO-raad tijdens de bespreking van het jaarlijkse militaire overzicht van de geallieerde staf-chefs. Wilsons mededeling komt er op neer, dat de V. S. bereid zijn de Europese bondgenoten langs een omweg in feite toch te voorzien van taktische atoomwapens, zij het dan dat de Amerikanen een vinger in de pap blijven houden. Zijn plan, dat bovendien nog voorziet in het ter beschikking stellen van gegevens, bedoelt de NATO-leden in staat te stellen de uit rusting en de methodes van hun legers te moderniseren en te rationaliseren. De V. S. willen aldus ook een bijdrage leveren is een eventuele ontwikke ling en produktie van atoomwapens in de Westeuropese landen. Aan een rechtstreekse „bevoorrading" met atoomwapens staat de Amerikaanse wetgeving in de weg. Deze verbiedt dat atoomwapens j'1 eigendom worden overgedragen aan of ter volledige beschikking en in NaV?%o*virw™ineal1 7Ul!e.n b,iiven 00 0 - - 1 'y1 verwacht men echter, dat de son had gewaagd, voor „tweeledig gebruik" zijn en zowel met gewone munitie als met kernlading kunnen worden gebruikt. Het zou dus in ieder geval mogelijk zijn stukken geschut e.d. zonder projectielen en raketten zonder atoomlading al vast naar Europa te zenden, daar in te passen in de organisatie en niet-Amerikaans personeel ermee te bekwamen. In Nederlandse delegatiekringen te Parijs had men--10 meldde de speciale verslaggever van het A.N.P. uit de verklaring van Wilson de indruk ge kregen, dat de Amerikanen in ieder geval willen ingaan op de gedane sug gesties, doch naar een andere proce dure zoeken De Amerikaanse leveran ties zullen op bilaterale basis geschie den, waarbij in geval tot een Europese produktie van wapens wordt overge gaan echter ook zal moeten worden gestreefd naar een coördinatie van ?,e?t„P.r0duktie 'n verschillende landen. Overigens wees men erop, dat de wapenleveranties door de waarschijnlijk tot 1959 we) op V.S. gebruik worden gesteld van andere landen. Bij deze hele materie zijn trouwens nog zoveel meer moeilijkheden, dat men het er in arijse NATO-kringen op houdt, dat de Westeuropese NA TO-strijdkrac iten niet voor 1960 met atoomwapens zullen zijn uitgerust. is nu zo'n eenheid definitief organiek in Toen de NATO-conferentie begon was het duidelijk, dat er op het punt van de „atoom-bevoorrading" iets veranderd moest worden 'wilde men niet bij de ontwikkeling ten achter raken. Het Nederlandse plan b.v. om het bestaande legerkorps van één parate en 4 mobili sabele divisies te reorganiseren in 2 le gerkorpsen (één paraat legerkorps van 2 parate divisies en één mobilisabel le gerkorps) gaat geheel van de veronder stelling uit, dat de toekomstige (klei nere) divisies over atoomwapens zullen kunnen beschikken. Minister Staf is een van degenen ge weest, die de kwestie deze weck in de NATO-raad aan de orde heeft gesteld Ilem zweefde daarbij zoals al ge meld een oplossing voor de geest in die zin. dat wel wapens beschikbaar werden gesteld, docli dat dc controle Over de atoomprojectielen in handen zou blijven van de landen, die deze ver vaardigen. Deze suggestie sloot aan op ervarin gen in het verleden. Bij het huidigs Nederlandse legerkorps is namelijk zo vernemen wij van bevoegde zijde in Den Haag een Amerikaanse batterij atoomartillerie in oorlogsformatic inge deeld. Tijdens de internationale ma noeuvres in Duitsland in 1953 en 1954 („Grand Repulse" en „Battle Royal") heeft inderdaad ook een eenheid met enkele stukken a toom geschut onder commando van de commandant van h-t Nederlandse legerkorps gestaan. Het personeel dat bij deze stukken behoor de was echter geheel Amerikaans en voor het „gebruik" diende de comman dant telkens machtiging te hebben van hogere staven, i.e. SHAPE. Voorgesteld het legerkorps in te voegen en de Ame rikaanse bemanning door Nederland personeel te vervangen. Doch ook in dit geval schijnt de Amerikaanse wet geving een hindernis te vormen. Hoe minister Wilson zich nu de in directe „atoombevoorrading" van de Franse Belgische, Nederlandse. Duitse en Italiaanse, Noorse en Deense een heden (de Britten maken zelf atoom wapens) precies voor ogen stelt, is uit het weinige dat van de Pari.ise bespre kingen bekend is geworden, niet pre cies duidelijk. Een aanknopingspum biedt echter de uitlating van de NATO woordvoerder, dat enkele van de „mo derne wapens", waarvan minister Wil- Nederlandse strijdkrachten een van de eersten zullen zijn, die de beschikking zullen krijgen over de uitrusting van voor het afschieten van atoomraketten (Van onze correspondent) Bij de op- en afritten van de veer- nont tussen Ochten en Druten en waar donderdagavond voor de tweede maaJ in een maand tiids een auto in de Waal reed en waarbij drie personen verdron ken. zullen thans zo sne] mogeliik vei- Hgheldsl chten worden aangebracht Gis teren zijn mede in opdracht van de Ri.iksverkeerspolitie. employés van de veerdienst naar Rotterdam gegaan om een dergelijke Installatie aan te schaffen Premier Sir Anthony Eden en z(jn echt genote zjjn vrijdagavond per vliegtuig van Jamaica, waar hij een rustkuur van drie weken heeft gehouden, in Londen terugge keerd De Britse premier toonde zich bij zonder opgewekt cn maakte grapjes met z(jn vrienden, waaronder zijn plaatsver vanger Butler, die hem kwamen afhalen. Eden verklaarde tegenover verslagge vers: „Wij zullen een eensgezinde rege ring blijven om het hoofd te bieden aan de moeilijkheden die er in ons land en in het buitenland bestaan.'' HO zei dankbaar gestemd te zijn je gens Butler en zijn andere collega's voor de wijze waarop zij tijdens zijn afwezig heid het werk hadden voortgezet. „Zij hebben mij van alle belangrijke be slissingen op de hoogte gehouden en ik ga met elke genomen beslissing akkoord'1 aldus Eden die voorts verklaarde dat men in Canada en <jë V. S. de Brits- Franse actie tegen Egypte steeds beter begrijpt Eden zei. dat de vorming van de politie macht der V. S. een keerpunt in de ge schiedenis van deze organisatie kan bete kenen. „Is er iemand die meent, dat deze strijdmacht gevormd zou zijn zonder het Brits-Franse optreden?" aldus Eden. Op. nieuw argumenteerde de Britse premier dat de Sovjet-Unie wapens aan de landen van het Midden-Oosten levert, omdat Rus land weef dat de ambities van de Egyp tische dictator met zijn eigen plannen overeenkomt. ..De bedoeling van de Sov jet Unie is het vormen van meer satel- iietlanden. dit keer in het Midden-Oosten Het zou noodlottig ?eweest zijn de dingen maar op hun beloop te laten, zoals dat het geval is geweest tussen de beide we reldoorlogen." „Ik ben er van overtuigd, dat mijn col lega's en ik de iuiste beslissingen heb ben genomen en dat de geschiedenis ons in het gelijk zal stellen" zei de Britse premier die tenslotte opmerkte dat. er een nieuwe poging gedaan zal worden om de vraagstukken met betrekking tot het Midden-Oosten tot een oplossing te bren gen. Hiervoor zijn t.wee dingen noodzake lijk: vrijmaking zonder verder uitstel van het Suezkanaal met alle beschikbare mid delen en een Permanente regeling voor de vaart door het kanaal Na thuiskomst in jo Downing Street had Eden een informele bespreking met de minister Butler Mac Millan. en de markies van Salisbury Hedenmiddag zou de premier naar z'yn buitenverblijf te Chequers gaan. Maandag vind er een officiële kabinetszitting plaats waarna Eden zal spreken in het Lagerhuis. De Belgische regering overweegt het zondagsrii verbod m.i.v. 23 december op te heffen. De Belgische minister van eco nomische zaken hoopt deze beslissing te kunnen nemen omdat het verloop van de aanvoer van olieprodukten naar België thans gunstiger wordt geacht. Het zon- dagsriiverbod zal slechts vier weken in België hebben gegolden. De Belgisehe minister van buitenlznrt se handel heeft nog verklaard, dat de weerslag van de benzineschaarste op 's lands economie gering zal zijn. Naar aanleiding van deze Belgische me dedeling heeft het ANP van bevoegde zti de in Den "aag vernomen dat omtrent het nemen van een soortgelüke beslissine door de Nederlandse autoriteiten nog niets bekend is. H M de Koningin heeft aan de com mandant der voormalige Binnenlandse Striidkrnehten de reserv generaal, majoor H Koot de ondrneht verleend de haar tijdens haar bezoek aan de Hon gaarse vluchtelingen in de Jaarbeurshal len te Utrecht, overhandigde Hongaarse verzpfsvlne te doen overbrengen naar het Koninklijk Paleis op de Dam, te Am sterdam. Ter uitvoering van deze opdracht zal zaterdag 22 december a.s om kwart over twee In Amsterdam een korte bijeen komst worden gehouden in de Neuwe Kerk. waar mr A. J Andree Wiltens V?n leiders van het voormalige Nederlands riudentenverzet. zal spreken Achter de Hongaarse verzetsvlag bege ven de in de de kerk aanwezigen zich daarna naar het nationaal monument op de Dam. Daar worden dan de beide volksliederen gespeeld als symbool van de Hongaarse en de Nederlandse vrij heidsgeest. Na deze plechtigheid wordt de verzetsblad overgebracht naar het Koninkliik Pale's en opgesteld achter de noordelijke ingang. Tenslotte zal lanes de vlag worden ge defileerd waarbii tevens aan b"rSe de gelegenheid zal wor^reae^°dte stör- aan te sluiten en een blldra" slacht ten ten bate van de Hongaarse offers. De directie voor de arbeidsvoorziennig heeft tot op dit ogenblik tn totaal 1103 aanvragen van werkgevers ontvangen voor 6847 arbeidsplaatsen voor Hon gaarse vluchtelingen. In verschillende gevallen gaan deze aanvragen vergezeld van aanbiedingen van woonruimte. „Negen en negentig procent? ik zou haast willen zeggen nog meer mensen in Hongarije zijn anti-russisch, zelfs de com munisten, al hebben velen noodgedwon Ke.n met <Je Russen moeten samenwerken" zet gistermiddag op Schiphol een 33-jarige advocaat, die met z|jn vrouw in de nacht van 19 op 20 november van Hongarije „aar Oostenrijk is gevlucht. H«, fungeerde ais een van de weinige Engels sprekende vluchtelingen voor tolk tussen de andere gevluchte Hongaren cn de Canadese amhasadeur in Nederland, de heer Th. A. Stone, die deze derde groep naar zfln vaderland reizende Hongaren bil hun tussenlanding was komen begroe ten. Het restaurant van Schiphol was eivol met Hongaren: een groep van 74 vluchte lingen die met een chartervliegtuig van de Slick Airways op weg was naar New- York en een groep van 62. die per Cana dian Pacific Airways de reis naar Van couver in Canada maken. Verreweg de meesten van hen waren jonge mannen Sommigen werden door hun vrouw ver gezeld en ook was er een aantal complete bezinnen met kinderen. In de groep, die naar Canada gaat. bevonden zich twee a'leenstaande vrouwen. De als tolk fungerende advocaat heef' tv el een zeer vreemde huwelijksreis mee gemaakt. Hij was op 22 oktober j.l. ge trouwd en reisde met zijn vrouw voor de huwelijksreis naar Boedapest, waar hij zijn intrek in een hotel nam. De vol gende dag brak daar de revolutie uit. Hij bleef er niettemin negen dagen en keerde toen naar zijn woonplaats terug Twee en een halve week later besloot het jonge echtpaar het levensgeluk buiten Hongarije te zoeken Het kwam zonder veel moeilijk heden de Oostenrijkse grens over. ,AV(J verwachten ,dat w|) eind januari in totaal tienduizend Hongaarse vluchte lingen in Canada zullen hebben", vertelde de Canadese ambassadeur. „Afgewacht dient tc worden hoe de situatie in Hon garije zich verder zal ontwikkelen, maar mocht het nodig zijn, dat z|jn wij bereid in totaal dertigduizend Honaren op te nemen. Wij geloven zeker erin te kunnen slagen hen in ons arbeidsproces in te schakelen". Naar bekend zullen ook de Verenigde Staten vele duizenden Hongaren opnemen in totaal zou volgens de officiële schat tingen het aantal naar Oostenrijk gevluch te Hongaren thans reeds 135 000 zijn De Hongaarse advocaat wees er echter op dat nog lang niet alle vluchtelingen in Oostenrijk officieel zijn geregistreerd naar zijn mening is het werkelijke aantal dus nog veel hoger. De Nederlandse Spoorwegen verzorg, den de hele zending van het Nederlandse 'eugd Rode Kruis naar Bonn welke omvat 24 colli bijna uitsluitend nieuw speelgoed Dit zal in Bonn worden over geladen op vracbtwagenc van het Duitse Rode Kruis, die naar Oostenriik aaan Het ligt in het voornemen dit speelgoed met Kerstmis uit te reiken aan Hon gaarse kinderen in de Oostenrijkse vluchtelingenkampen. Circa tweehonderd Hongaarse vluch telingen die zi.in ondergebracht in kam. Den te Harderwijk Putten en Epe. zullen maandag a.s. dec middags in de toneel zaal van Paleis het Loo een Sint-Nico- laasfeest bijwonen. Het wordt georgani. seerd onder auspiciën van het Apel- doornse Rode Kruis en in samenwerking met de Rode-Kruisafdelingen van de ge noemde Plaatsen. De minister van Justitie heeft zich ge noodzaakt gezien aan enige leden van de kamnraden van de woonoorden voor Ambonezen te SlPemvijkerwnld (Beert- deribben). In de IV;- riogerrneer (Oude Zeug) en te VVestkapelIe. die na waar schuwing zich blijven verzetten tegen de Nederlandse wetten en voorschriften, een bepaalde verblijfplaats aan te wijzen. Iij zijn inmiddels overgebracht naar het voormalige rijksopvoedingsgesticht „De Kruisberg" te Doetinchem. De maximum snelheid van 60 km. per uur, die, in afwijking van het t.z.t. alge meen in de bebouwde kommen geldende naximum van 50 km per uur. op be- oaalde wegen kan wordep ingesteld, is te laag bevonden. Naar de K.N A.C. mede deelt is het voorste' gewijzigd en zal De Hongaarse regering zal toestaan, dat personen boven de 50 jaar met toestem ming van het ontvangende land kunnen emigreren, aldus meldde het officiële Hongaarse persbureau MT1 gisteren. Aan mannen beneden de 45 jaar zal sieehts in uitzonderingcgpvailen een emigratiepas worden verstrekt. Vrouwen boven de 45 jaar kunnen in alle gevallen een nas krij gen. Voor jongere vrouwen zal elk geval afzonderlijk beoordeeld worden Wel zul len vrouwen steeds hun mannen mogen volgen indien deze toestemming tol emi gratie hebben gekregen. Ook minderjarige kinderen mogen mee zo heeft de Hon gaarse regering besloten. Ondertussen hebben gisteren weer 1.250 Hongaren de wijk genomen naar Oosten rijk. Zij vertelden dat het geweldig moei lijk was geworden om te ontvluchten Het grootste obstakel vormde de chaotische toestand waarin het transportwezen ver keert. Een vooraanstaand vertegenwoordiger van het Britse Rode Kruis heeft gister avond de beschuldiging geuit, dat „agen ten" van de Hongaarse regering zich on der de vluchtelingen mengen in een kamp in Engeland en hun vertellen dat ze moe ten terugkeren naar hun vaderland. In het kamp te Chiseldon. waar 800 Hongaren zijn ondergebracht hebben en kele vluchtelingen aan de kampleiding medegedeeld, dat ze naar Hongarije wil. len terugkeren. Naar verluidt staan twee mannen In het kamp onder verdenking agenten te zijn van de regering Kadar E7 zai geen hulp worden geboden aan hen die naar Hongarijë willen teruggaan., maar men kan ze ook niet tegenhouden Uit Miinohen vertrekken elke dag honder den Hongaarse vluchtelingen oer vliegtuig naar de V.S Er is eert complete lucht brug ingesteld Amerika heeft zich bereid verklaar^ 10 000 vluchtelingen op te ne men Hiervan zullen er 5 000 per boot naar de V.S worden overgebracht. Men hoopt ,n plaats van 60 km. per uur 70 km. op deze nader aan te duiden wegen mogen nog voor kerstmis de operatie ..veilige nut/Ma" -r„nl b nt „,«„..tjAnc worden gereden. Bij beschikking van 13 december heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken de premie voor de werkloosheidsverzekering met ingang van 1 januari verlaagd van 2.4 pet. tot 1,6 pet. De helft van deze premie komt ten laste van het rijk, ae andere helft ten laste van het bedrijfsleven: de werkgevers en werknemers gezamenlijk Deze verlaging houdt dus in, dat werk nemers en werkgevers aandeel in de werkloosheidsverzekering beide worden verlaagd van 0,6 tot 0.4 procent. haven" zoals het overbrengen van deze vluchtelingen naar de V.S. is geroemd te hebben voltooid. Over de toestand in Hongarije berichtte Radio Boedapest gis teren, dat het leven weer zijn normale loop gaat nemen De internationale trei nen van Boedapest en Praag .iiden weer en de volgende week zullen nog meer in ternationale treinen rijden aldus de radio In Wenen zijn berichten ontvangen uit rie Hongaarse hoofdstad dat de politie voortgaat met het verrichten var talriike arrestaties. Er zouden weer enige leden van arbeidsraden zijn aangehouden. Drie Skandinaviscbe winnaars van de de Finse professor Iversen en de Noor Forbech hebben aan de Sovjet een tele gram gezonden, waarin zij de onmiddel lijke terugtrekking van de Russische troe pen uit Hongarije vragen omdat hiermee het vreedzaam naast elkaar bestaan van de landen gebaat is. Uit Warschau wordt vernomen, dat er in de Poolse hoofdstad een Sovjet-delega tie is om besprekingen te voeren over de wettelijke status van de in Polen gele gerde Sovjet-troepen. Ingevolge een overeenkomst tussen beide regeringen na de „oktnber-revolutie" zou het aantal, de samenstelling en de legering van Sovjet- militaire eenheden bepaald worden in een speciaal verdrag tussen beide landen. (Van onze Brusselse correspondent). Nu minister Spaak is benoemd tot op volger van Lord Ismay als secretaris generaal van de NATO, wordt hier in Brussel de socialist Victor Larock als zijn opvolger genoemd. Larock, die op het ogenblik minister van buitenlandse handel is, is een Luikenaar met een zeer scherpe geest. Eqp tijd lang was hij hoofdredacteur van het hoofdorgaan der socialistische partij. Hij is nog zeer Jong en heeft zich nog niet als ee - uitgespro ken anti-klerikaal doen kennen. Omstreeks kwart voor twee gistermid dag is een Thunderstrcak-straaljager van de vliegbasis Volkel. nadat de piloot, de 26 jarige eerste luitenant-vlieger F. Hop- pener uit Uden het toestel reeds per schietstoel had verlaten, vlak bjj enkele boerderijen tussen Son en Breugel (N.B.) neergestort. Vermoedelijk door brandende stukken van de Thunderstreak ontstond brand in twee boerderijen, die totaal in de as werden gelegd. Vier Thunderstreaks waren gistermid dag in de lucht, toen een van de vlie gers motormoeilijkheden kreeg. Hij besloot een voorzorgslanding te maken op de basis Eindhoven. Hij kreeg toestemming om te landen, maar bij nadering van het vliegveld werd hij door zijn volgvlieger. volgens de officiële procedure in het En gels gewaarschuwd, dat zijn jager in brand stond. Hij verliet toen onmiddellijk door middel van de schietstoel het toe stel. dat daarna van ongeveer een hoogte van 500 meter neerstortte en zich bij enige boerderijen tussen Son en Breugel in de grond boorde. De Thunderstreak werd geheel vernield. De piloot kwam op ongeveer 1 kilometer afstand van de straaljager op de grond; hij was onge deerd. Twee boerderijen, waarbij de Thunder streak was neergestort, vatten vlam en brandden geheel af. Zij behoorden toe aan de heren W Saris en K. Leenders). De brandweren van Son en Eindhoven en van het vliegveld Welschap bestreden het vuur; de boerderij van de heer A. Donkers liep daarbij waterschade op. Hier was ook een begin van brand ontstaan doch werd door de vrouw des huizes met een slang van de waterleiding geblust. In de hoeve van de heer Leenders kwamen verscheidene varkens om. De schade aan de drie boerderijen wordt geschat op 100.000.—. J JL Onder de 545 Hongaren heerste gisteren 'n bijna tastbare spanning, toen z|j na een reis van 22 uren in Utrecht aankwamen Enkelen van hen hadden reeds familie leden ontmoet in de trein, doch anderen hadden van de administratie te Wenen gehoord, dat moeder, vader, zoon of dochter veilig in vakantiecentra in Ne derland waren ondergebracht en nu zou dan eindelijk het tijdstip aanbreken, dat zij met hun gezins- cn familieleden zou den worden herenigd. Nauwelijks waren de vluchtelingen uit de trein gestapt, of men was al getuige van een aangrijpende ontmoeting tussen Stalinprijs. de Zweedse dokter Andreen, I een in Nederland wonende Hongaarse en 's-Gravenhage, 14 december 1956. In de late namiddag is de Tweede Kamer toch nog gereed gekomen mei de algemene beschouwingen over de begroting van Onderwijs. Minister Cals heeft het nooit gemakkelijk, hij is dat al iaren gewend, omdat er in 't onder wijs nu eenmaal zovéél problemen liggen, die het grootste deel van het volk raken, schoolgaande 'tinderen hun ouders en het onderwijzend personeel En dan heeft men te maken met hei gebrek aan onderwijzend personeel waarover de minister al heel wat heeft moeten horen, de lage salariëring en wat dies meer zij. Die beide zaken werden o a. door de heer J. Peters (K V Pmet elkaar tn verband gebracht. De salariëring staat momenteel weer midden tn de belang stelling vooral sinds het congres van de ..Anof" woensdag 1.1. in Den Haag. waar de noodklok weer werd geluid en mi nister Cals zo sportief was zelf te ver schijnen. De heer Peters wees op de verschui ving in de waardering voor het onder- wij zersambt, dat tn aanz'en was gedaald door een daling van het peil der leraren en onderwijzers. Een der elementen om dit peil weer op te voeren was volgens spr de salariëring. Hij noemde de onder wijzers de rustigste en meest gezagsge trouwe burgers, maar juist onder hen heerst de grootste onrust op het stuk van de salariëring en die onrust wordt gevoed door de aard van het gevoerde salartsbeleid. dat hij een bonte lappen deken ofwel een Pieassodeken noemde De onderwiizprssalarissen, zo zelde hij zijn onvoldoende ingepast in het totaa' van de salarissen der ambtelijke wereld Handhaving tn eigen milieu moet moge- ,tjk zijn op grond van het salaris om zo de aantrekkingskracht van het ambt te behouden. Deze zelfde argumenten be zigde de heer Peters later met betrekkina tot de lerarensalarissen, toen tn de vorm van een aantal vragen. Hij achtte de gevolgde methode om deze salarissen te vergelijken met die van groepen tn de ambtelijke wereld ondeugdelijk en wees erop. dat door de verbetering van de Ulo-salarissen nau welijks meer iemand zich beschikbaar stelt voor het ambt van hoofd der sehoo'. Hij raadde de minister aan het onder- wfjzersambt op geheel eigen mérites te beoordelen. Wat bef drama van het overleg over de ondprwijzerssatarissen betreft, meende de heer Peters, dat er nu reeds 2^4 iaar ge-KIr-d wordt (K.I R. is dan zoveel als de amhteliike aanduiding op een brief namelijk: Kluif ie In 't Riet). H|j meende, dat het zo niet langer kon voortduren. Het gaat hier dan wel om kabinetspolltiek, maar de minister is tenslotte verantwoordelijk en dan moet hij maar bereid zijn te sneuvelen op het veld van eer. Mej. Nolte (K.V.P). die opnieuw in de Kamer zitting heeft genomen, wees pp het verloop bij de kleuterleidsters en pleitte daarom voor uitbreiding van de gesubsidieerde opleiding en het aantrek kelijk maken van het beroep. Het gebrek aan docenten, zo zeide zij. maakt de basis van de universitaire studie kapot Voor dat gebrek aan leerkrachten geeft het ministerie een brochure uit. maar de hogere ambtenaren houdt men niet vast met een brochure, maar met verhng ng van de topsalarissen. Om het tekort op te heffen bepleitte mej Nolte de moge lijkheid om aan onbevoegden renteloze voorschotten voor studie te geven: men zou hen bovendiien niet langer mogen aanstellen dan voor twee jaar. Voorts bepleitte zij in het leader van de onder wijsvernieuwing een zesjarige H B.S. De heer Engelbertink (K V P.) noemde het gebrek aan schoolruimte een drama voor het voortgezet onderwijs. Was de woningnood volksvijand no 1 en dat erkende hij dan was de nood aan lokaliteiten en scholen jeugdvijand no. t Hij verheugde zich erover, dat er over eenstemming was verkregen met de minister van Wederopbouw voor 150 mil toen aan scholenbouw, maar hij vroeg zich af of dit wel genoeg was, boven dien wilde hij wel graag weten hoe dit bedrag zou worden verdeeld Wat was de verdeltngssleutel? Hij toonde zteh ver heugd over de overeenstemming, die mr. Cals met ziin ambtgenoot had bere'k' om In tten jaar het tekort aan lokali teiten weg te werken. Overigens vond hij. dat alle voorbeeldende maatregelen veel te lang duurden. De heer Kieywegt (P.v.d.A.) betoogde, dat ons volk behoorlijk voortgezet on derwijs moet kunnen opbrengen; dit is ook economisch belangrijk. De extra verhoging van de topsalarissen achtte hij echter een zeer bedenkelijke maatregel cn hij verwachtte een klaar antwoord op het gerucht, dat de regering voornemens is deze extra-verhoging nu reeds uit te keren over de laatste vier maanden Indien dit waar is, dan vroeg hij zich met grote zorg af, of de regering zich wel bewust is, dat dit geschiedt, voordat de Kamer zich hierover heeft uitge sproken. Het was hem overigens een raadsel, dat de regering, indien zij deze maat regel wil 'nemen, er één groep uithaalt, die niets krijgt, namelijk de inspecteurs Het Nederlandse volk zal er Intussen aan moeten wennen meer geld uit te geven voor onderwijs, want op dit gebied mag geen bestedingsbeperking worden toegepast, omdat het hier een kwestie ts van levensbehoud van het volk. Spr. wees ook op de ongelijkheid van kansen. Al had hij alle waardering voor het Bureau Studietoelagen van het minis terie, toch meende hij, dat de gelijkheid van kansen nog lang geen feit was. Ook de heer Peters legde er de nadruk op. dat er in het belang van ons volk geen Intellect verloren mag gaan. Voor het V G L.O. noemde hij als uitgangs punt, dat er niet méér schooltypen zou den zijn dan strikt noodzakelijk, dat er voldoende ruimte zou zi.in voor experi mentele scholen, dat er een soepele schoolkeuze zou zijn en een duidelijke gerichtheid van het schooltype. De man, die onderwijs moet geven, zo zeide hij, moet méér kennen. Om Jan Latijn te leren moet men niet alleen Latijn ken nen, maar ook Jan. Nu is de weten schappelijke opleiding bijna overdreven en de pedagogisch-didactische opleiding bedroevend. Over het schoolgeld zeide de heer Peters nog, dat hij geen principieel be zwaar had tegen afschaffing daarvan Indien het een rem zou zijn voor deel neming aan onderwijs en cultuur moet men het afschaffen. Dinsdag zal de minister antwoorden. F. S. haar broer, die zich bjj het transport be vond. Een Nederlands meisje sloot haar Hongaarse verloofde in de armen. Van 's morgens vroeg had zjj al op het Utrecht, se perron heen en weer gelopen..- Bij het transport bevond zich ook een Hongaars journalist, wiens vader voor de oorlog dagbladcorrespondent was in Den Haag. De thans gevluchte journalist ont ving hier zijn schoolopleiding en beoefen de later in Hongarije zijn beroep. Vier jaar bracht hij door in Russische en vier jaar in Hongaarse gevangenschap. Tijdens de opstand werd hij bevrijd en nam de leiding van een verzetsgroep tn het acht ste district van Boeda op zich. Onder zijn strijdmakkers waren ook drie knaapjes van 13 jaar. die even fel vochten als de ouderen. Russische vlammenwerpers maakten een eind aan de ongelijke strijd en de groep vluchtte naar Oostenrijk. Men is zoveel mogelijk bij elkaar gebleven en kon dank zij de medewerking van de Nederlandse autoriteiten in Wenen samen naar Neder land worden overgebracht- Doch toen kwam voor tientallen Honga ren de domper op de vreugde. Vanwege het feit. dat zovelen zo spoedig mogelijk hun familie wilden weerzien, welke reeds met vorige groepen in ons land was ge arriveerd. verwachtte men, dat de func tionarissen van de Federatie voor Vluch telingen die o.m. de administratie va* de vluchtelingen voert wel zeer snel in Utrecht zouden zijn. Doch bij aan komst van de trein gaf van die zijde nog niemand acte de presence Een telefoon tje van het Utrechtse Rode Kruis met de federatie, bracht aan het licht» dat men er daar van ophoorcr. cat de trein reeds was aangekomen. In de Jaarbeurshallen werden daarna telefonische verbindingen aangevraagd met vakantiecentra overal in het land verspreid en ontroerende gesprekken wer den gevoerd. Om half acht precies arriveerde de eerste functionaris van de Federatie. Hij deelde mede, dat de gezinnen stel lig niet direct konden worden herenigd omdat eerst allerlei formaliteiten dien den te worden vervuld- Zo had h?t ministerie van Binnenlandse Zaken vol gens deze functionaris geëist, dat de vluchtelingen, ook zij, die hier reeds familieleden hadden, eerst ambtelijk werden geregistreerd en daarna de Jaarbeurshallen konden verlaten. Men had goede hoop. dat deze administratie vandaag zou kunnen worden afgewik keld. Ruim vijftig Hongaren» dankbaar ge stemd door de gulle ontvangst te Utrecht zijn nu gisteravond toch teleurgesteld naar bed gegaan. En in Nijmegen hebben gisteravond een vrouw en kinderen te vergeefs gewacht op de thuiskomst van vader, die ook zo vurig had gehoopt die zelfde dag nog eindelijk weer eens thuis ie z\jn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1