het wachtwoord in de scheepsbouw X N.S. begin 1958 ONTSTOOMD t 1 Wegencongres op zoek naar eventueleoplossingen HUNT, de rijkste man ter wereld Prentenveiling Paul Brandt Zal het atoomschip in de scheepsbouw een ware revolutie te weeg brengen Ook in Nederland plannen 'S5* Hij is miljardairdank zij de petroleum Nederlands spoorwegnet dan voor ruim de helft geëlektrificeerd De wanhoop van het stadsverkeer „We voeren en struisvogelpolitiek" Observator Slfi® „Lopen is gezond" Tunnel-balans Hebben parkeermeters nut? ZATERDAG 15 DECEMBER 1956 PAG US A 3 De Verenigde Staten zijn bezig met het bouwen van een atoomschip. Volgens een bericht uit Moskou zouden twee vooraanstaande technici van de Sovjet-Russische marine in een niet al te veraf gelegen toekomst de plannen gaan ver wezenlijken voor de bouw van een met atoom energie gedreven vrachtschip, dat speciaal aan gepast zal worden aan de vaart door de wateren van het Noordpoolgebied. Dit atoomschip zou dan worden voortgedreven met een kernenergie reactor met een capaciteit van 200.000 kilowatt. Het zou voorts worden voorzien van een, met onder lioge druk staande stoom werkende instal latie, waardoor het ijs snel gesmolten zou kunnen worden. Hierdoor meent men een regelrechte vaart van Archangel naar Wladiwostok door de Noordelijke IJszee mogelijk te kunnen maken. Het Sovjet-Russische atoomschip, bestemd voor de Poolzee, zou op een grote ijshreker lijken, doch een betrekkelijk, lage bovenbouw hebben en vol komen gestroomlijnd zijn. Blijkbaar groot zal het niet wezen. Vermoedelijk wordt het niet groter dan 25.000 ton, terwijl de maximumsnelheid ongeveer 24 knopen zal bedragen. Er wordt ruimte gewonnen De veiligheid SCHUSCHNIGG WERD AMERIKAAN De apparatuur «SS!» - A Diep in de schuld Met pokeren Wars van publiciteit - VERHOGING VRACHT TARIEVEN AUSTRALIË— EUROPA zij" Atomic power Zo zitten we alweer midden in de atoomschepen. Men heeft het kunnen lezen, ook in ons land wordt de moge lijkheid onderzocht voor het houwen van een atoomschip. Hiertoe heeft zich ee„ aantal grote scheepswerven en machinefabrieken verenigd msa menwerking met de Stichting Kernre actor Nederland het probleem van alle kanten bestuderen en spoedig met een rapport zullen komen. Wat het Amerikaanse atoomschip be- treft, in oktober tekende.president Eisen hower een wet, waarbij de gelden be schikbaar werden gesteld voor de bouw van een koopvaardijschip, gedreven door atoomenergie. Veertig miljoen dollar zal dit schip moeten kosten, waaruit al bij voorbaat geconcludeerd kan worden dat het evenals het Sovjet-Russisohe niet bij zonder groot zal zijn. Het gaat hier trou wens om een experiment, hetwelk in tussen gebaseerd is op de ervaringen, welke men reeds met de atoom-onderzee boot „Nautilus" heeft opgedaan. Deze er varingen gaven aan de Amerikaanse ma rine aanleiding, een tweede, dergelijke onderzeeboot te bestellen, de „Seawolf". Zowel de „Nautilus" als de „Seawolf" zullen de eerste, werkelijke onderzeebo ten zijn. Tot dusver hebben we slechts duikboten gëkend. Een reis om dewereld. Het Amerikaanse atoomschip zal in drie jaren klaar komen en men wil er daarna een reis mee om de wereld ma ken. Het zal dan een enigszins ongewo ne verschijning zijn. Immers, een atoom- schip heeft geen schoorsteen, terwijl het geheel gestroomlijnd zal worden. Wan neer het Amerikaanse atoomschip eind 1959 gereed is en zijn eerste reis zal heb ben gemaakt, zal kunnen worden vast gesteld, in hoeverre de scheepvaart en de scheepsbouw door deze nieuwe ver schijning op de zeven zeeën gerevolu tioneerd zal worden. Zal het atoomschip dan dezelfde rol spelen als indertijd het stoomschip, toen het zeilschip er door verdrongen werd? Eén ding is zeker, de mensen hebben door de recente ontwikkeling van de tech- Tii©k het een en ander gelecid en zul'len dus minder sceptisch tegenover de nieu we uitvinding staan en deze niet kunst matig tegenhouden. Wanneer het atoom schip aan de eisen zaïl beantwoorden, zul len de stoomschepen vermoedelijk heel wat sneller verdwijnen, dan indertijd de Zeilschepen. De moderne reders staan Open voor alle nieuwe mogelijkheden. Wat het passagiersvervoer betreft, moe ten ze a,l ernstig rekening houden met de luchtvaart. Atoomschepen zullen wel licht tot grotere snelheid leiden en tot meer efficiency. Maar dit zijn voorals nog tockomstikdanken. Aanvankelijk was het de bedoeling der Amerikanen, een soort tentoonstellings- schip te bouwen. Dit had dan reclame moeten maken voor de Amerikaanse industrie en derzelfder prestaties. In het Huis van Afgevaardigden,, dat de nodi ge gelden beschikbaar moest stellen, wer den hiertegen bezwaren geopperd.' Men voelde niets voor een paradeschip.'Heeft men ooit een vergulde auto de wereld Ia- ten rondrijden, als reclame voor de auto mobielindustrie? zo werd er gevraagd. Neen, de landen, die Iets voor een atoom- schip voelden, zouden toch wel bij Uncle Sam aankloppen om machines en anders zins of zelf proberen, een dergelijk schip tc bouwen. Aldus werden de plannen te ruggebracht tot het ontwerpen van een vracht- en passagiersschip, dat 100 pas sagiers en 12.000 ton lading kan vervoe ren. Het wordt honderd meter lang en °reed en krijgt een machine van „0.000 P.K.. waarmede het een snel heid van 21 knopen zal kunnen ontwikke len. Geen al te groot experiment. Feitelijk is de bouw van een boven waterschip, door atoomenergie gedre ven, geen al te groot experiment. De atoomonderzeeboot „Nautilus" vaart n» al twee jaar en heeft tot disver de helft van zijn ingeladen brandstoffen- voorraad verbruikt en 65.000 kilometer afgelegd, de helft daarvan onder wa ter. Tot dusver zijn de verwachtingen verre overtroffen. Intussen, het economische aspect speelde bij de bouw en speelt evenmin bij de exploitatie een beslissende rol. De Amerikaanse marine wil zich op de atoomenergie als drijfkracht werpen, voor steeds meer schepen van de vloot en verwacht zelfs, dat ze deze binnen af zienbare tijd „geatomiseerd zal hebben. Maar voor haar zijn de exploitatiekosten ondergeschikt. Doelmatigheid voor oor logsdoeleinden is haar voornaamste eis. Heel anders staat het natuurlijk met atoomschepen voor de koopvaardij. Hierbij is het eerste voordeel, dat er een flinke ruimte wordt gewonnen voor het bergen van vrachtgoederen, aan gezien een kernreactor aanzienlijk min der plaats inneemt dan een turbine of stoommachine, zulks vooral doordat de hoeveelheid van de brandstof tot een mini mum beperkt kan worden. Een oceaan stomer. die olie stookt, verbruikt per dag 60 ton olie, per maand dus ongeveer 1800 ton. Indien het schip in aantoopha- vens niet bijbunkert, moet het een gro te voorraad olie innemen. Wat dit bete kent bewijst de kwestie van het Suez- kanaal. Onder bijzondere omstandigheden kan zulks grote moeilijkheden opleveren en tevens tot belangrijke extra uitgaven leiden. Feitelijk is een atoomschip vrij wel immuun voor de gevolgen ener poli tieke crisis. Het kan. wanneer aanloop havens om de een of andere reden ver sperd zijn of het wenselijk lijkt, o.a. bij stakingen, om ze niet aan te lopen, deze rustig voorbijvaren. Een uiterst belangrijk probleem bij atoomschepen is de veiligheid, veel fheer nog dan bij olietankers. Labora toria voor atoomenergie, waar kern reactors staan, bezitten allerlei be schermende installaties. Dikke beton nen wanden en zelfs muren van lood verhinderen, dat radio-actieve afval naar buiten treedt. Deze radio-actieve afval is uiterst gevaarlijk voor mens, dier en planten. Alle leven wordt er door bedreigd. Zo men de kernreac tor in een schip goed zal kunnen iso leren, dan doemt toch de vraag op, wat er zal gebeuren bij een brand of een botsing. Men kan de bedienings manschappen voortreffelijk instrueren, zodat de machines geen gevaar zullen opleveren. Wanneer er echter een on geluk gebeurt, ligt de zaak hee! anders. Hoe zal men dan de radio-ac tiviteit in zijn macht houden? Volgens de deskundigen moet het ook aan boord van een schip heel goed moge lijk zijn, de z.g. atoomoven en de er bij behorende leidingen te isoleren. Aan boord van de „Nautilus" is dit reeds ge schied en men heeft geen enkele moei lijkheid ondervonden. Ze zijn van mening, dat er een soort kluis omheen gebouwd kan worden, die praktisch tegen alles be stand is, zelfs tegen bominslagen en artil lerievuur. Men kan bovendien de atoom- oven automatisch uitschakelen, zodra er gevaar dreigt, zodat er geen afvalstoffen meer ontstaan kunnen. Wanneer een schip zinkt, komt de atoomoven vanzelf tot stilstand en wordt koud. Ook onder water kan geen atoombomontploffing ont- Op het ogenblik wordt bij de N.S. voor 69 procent met diesel-elektrische en 25 procent met elektrische tractie gereden, terwijl noj slechts voor 6 procent van stoomtractie gebruik wordt gemaakt. Wanneer al de in bestelling zijnde diesel-elektrische locomotieven in dienst zijn gesteld, zullen de spoorwegen over 607 dergelijke locomotieven beschikken en zal in begin 1958 de totale ontstoming haar beslag hebben gekregen. Dit deelde ir. J. P. Koster, chef van de dienst N.Smede op de gisteren in Utrecht gehouden 200ste vergadering van de afdeling verkeer, en verkeerstechniek van het Kon. Inst, van Ingenieurs. In samenwerking met Zwitserland wordt gewerkt aan de samenstelling van tien treinstellen voor de Trans Europa Expresse en met België voor een twaalf tal tweewagentreinstellen voor het Bene- luxverkeer. Op het binnenlandse net is de elektri ficatie in uitvoering van de lijn Roosen daalVlissingen, waarna uitbreiding van de elektrificatie volgt met de baanvakken RoosendaalBreda, Den BoschNijme gen Tilburg—Den Bosch en Alkmaar- Den Helder. Dan zal 54 procent van het Nederlandse spoorwegnet zijn geëlektri ficeerd waarmee ons land in Europa de tweede plaats op dit gebied inneemt, na Zwitserland met 98 procent en voor- Zweden, waar ruim 50 procent van het spoorwegnet is geëlektrificeerd, aldus de heer Koster. Hij zeide voorts, dat overal in Europa hard wordt gewerkt aan uit breiding van de elektrificatie. De toepas sing van de diesel-elektrische en elektri sche fractie is technisch en economisch een succes gebleken en geeft vele voor- Robert Oppenheimer, een der ge leerden, door wie de grondslagen werden gelegd voor het gebruik van de atoomenergie Dr. Kurt von Schuschnigg, de vroegere Oostenrijkse kanselier die in 1939 bij de „Anschluss" door de nazi's werd ont troond, heeft gisteren zijn 59ste ver jaardag de Amerikaanse nationaliteit gekregen. De gewezen kanselier woont op het ogenblik in St. Louis, waar hij hoog leraar is. Met 36 anderen ontvir.fi hij gis teren zijn „burgerschaps-papieren" en legde hij in handen van rechter George H. Moore de eed af. Hij toonde zich daarbij nogal zenuwachtig. Na afloop zei hij tegen verslaggevers: „Ik ben erg blij, maar verder heb ik geen commentaar". Schuschniggs echtgenote kreeg twee jaar geleden reeds de Amerikaanse nationali teit. delen, vooral in de bestrijding van het alom dreigende energietekort. De vergadering stond onder leiding van ir. Th. M B. van Marie, die bij de be stuursverkiezing niet herkiesbaar was en als voorzitter wordt opgevolgd door prof. ir. T. H. van Wisselingh. Deze 200ste vergadering, die gedeelte lijk werd bijgewoond door de president van de N.S., dr. ir. F. Q den Hollander, was bijzonder druk bezocht. staan. Wat aan boord aanwezig was, rust dan ongevaarlijk op de zeebodem. De grootste moeilijkheden bij een atoom- schip worden gevormd door de appara tuur, waarmede het manoeuvreren wordt geleid. Met volile kracht vooruit betekent, uiteraard evenals achteruit, een lastige opgave. Dit is ook bij stoomschepen het geval. Het gaat hierbij om belangrijke temperatuursveranderingen en deze moe ten juist bij een atoomoven en de appa ratuur daarvan goed geregeld worden, zodat geen radio-actieve afvallen kun nen ontsnappen. Dit houdt een grote, ex tra uitgave in. Trouwens, volgens voor lopige berekeningen kost de atootnoven of kernreactor bijna evenveel als een heeil schip.. Het is momenteel nog niet uitge maakt. of een atoomschip met de thans ten dienste staande mogelijkheden wer kelijk economisch geëxploiteerd zal kun nen worden-. Er zijn n°S te veel on bekende factoren, zodat de kostenbe rekeningen niet geheel zijn door te voe ren. Een gewoon tankschip van 30.000 t»n verstookt tijdens een zeereis van ongeveer dertig duizend kilometer voor zowat drie honderd duizend gul den aan brandstof. De turbines van een gewone tanker kos ten gemiddeld een miljoen. In totaal kost, de afschrijvingen daarop inbegrepen, een reis van 48 dagen om en bij de drie hon derd vijftig duizend gulden. Hiertegeno ver staat, dat de installatie voor atoom energie om te beginnen al een tien mil joen kosten. De kosten voor de brand stof bedragen, het gram uranium op 25 dollar berekend, ongeveer 175.000 gulden. Volgens voorlopige becijferingen zal een atoomschip van 30.000 ton alleen wat de voortbeweging betreft, afschrijvingen op de installatie inbegrepen, niet aanzienlijk meer kosten, waartegenover 4.000 tón vracht meer vervoerd kan worden, aan gezien de installatie en de brad stof veel minder ruimte innemen. Het klinkt heel mooi. maar nu komen de nog onbereken bare factoren op de proppen. Ten eerste is daar de prijs van het uranium, die bij een stijgende behoefte flink omhoog zou kunnen gaan. Ten tweede komen de kosten van een installatie voor een atoomoven aan de orde. Voor het Ame rikaanse atooimsehip is ten behoeve van de atoominstallatie een bedrag van 22 miljoen uitgetrokken, Naar verwacht wordt, zal dit bedrag eerder stijgen dan dalen. eerste atoomschip zal over de wer kelijke economische bruikbaarheid nog geen mogelijkheden tot het vellen van een definitief oordeel opleveren, zo luidt de mening der deskundigen. Het zal zich nog in het experimentele stadium bevin den. Volgens berichten uit de Verenigde Staten worden de proeven mefc schepen, door kernreactors voortgedreven, door de Amerikaanse marine op waarlijk groot se schaal doorgevoerd. Dit zal uiteraard zijn betekenis voor dé koopvaardij heb ben. Deze zal met de opgedane ervarin gen haar voordeej kunnen doen. Tevens wordt de ontwikkeling van de bouw van atoomschepen er door versneld, daaraan twijfelen de deskundigen niet. Wellicht zullen, omdat men in de scheepvaart al le krachten inspant, om tot de bouw van atoomschepen te komen, vrij grote bo dems. voorzien van een kernreactor als drijfkracht, nog eerder de zeeën bevaren dan atoomdreadnougihts en atoomvlieg- kampschepen. Maar dit is uiteraard slechts een gissing Voor het overige is men, wat de scheeps- Een der ingewikkelde machines, welke bij het ontwikkelen van de atoomenergie worden gebruikt, de z.g. Van der Graaf generator. bouw betreft, toch wel tot een interna tionale samenwerking geneigd. Hiertoe draagt ongetwijfeld het feit bij, dat be kwame kernfisici, dus deskundigen op het gebied van de atoomenergie, op al thans voor hen betrekkelijk gemakkelijke wij'Z" uit een aantal gegevens bepaalde gevolgtrekkingen kunnen maken. De ge dachte der Amerikanen, om het eerste atoomschip een soort propaigandareis om de wereld te laten maken, berustte ver moedelijk op de bereidheid, licenties uit te geven en scheepsbouwers elders aldus in staat te stellen de moeilijke fase der experimenten te overbruggen, waardoor ook grote besparingen zouden worden ver kregen. Tevens zal de mogelijkheid voor deskundigen, om zelfs aan de hand van een foto van een scheepsmodel belangrijke gevolgtrekkingen te maken, wel het hare er toe bijdragen, om niet al te geheim zinnig te doen. In zijn boek „Atoms and People" heeft de Amerikaanse kernfisi- ous Ralph E. Lapp een boekje openge daan over de wijze, waaroo men in het buitenland op een betrekkelijk eenvoudi ge manier achter atoomgeheimen kwam, die naar men in de Verenigde Staten meende, veilig in kluizen lagen opgebor gen. Zelfs de ingewikkeldste berekeningen bleken, indien de sleutel er toe was op gespoord, voor de Sherlock Holmessen van de kernfisica geen al te grote moei lijkheden op te leveren. Atomic Power is thans het wachtwoord in de scheepsbouw. Het stemt tot voldoe ning, dat de Nederlandse scheepsbouw niet wil achterblijven en evenals de andere grote, schepen bouwende landen zijn aan deel wil bijdragen in de ontwikkeling der projecten voor de atoomschepen der, naar wij menen te mogen zeggen, naaste toekomst <Van onze verslaggever) UTRECHT, vrijdag. Model van het eerste atoomschip, dat door de Amerikanen wordt gebouwd NADAT VIJF EXPERTS in een aantal ongezouten preadviezen de maatrege len hadden opgesomd, waardoor een totale verkeerschaos in onze binnensteden in de toekomst wellicht voorkomen zou kunnen worden, heeft de vereniging Het Nederlandse Wegencongres op zijn jaarvergadering in Esplanada te Utrecht de vijf auteurs persoonlijk aan het woord gelaten. Het lag voor de hand, dat er nog al wat opmerkingen zouden komen met betrekking tot deze preadviezen (in onze editie van donderdag j.I. hebben wij de suggesties uitvoerig behandeld); de gedachtenwisseling, welke zich rond de problemen ontspon, is dan ook in eerste instantie bijzonder leerzaam geweest. De vergadering werd gepresideerd door dr. R. H. baron de Vos van Steen- wijk, die de suggestie, de binnensteden voor alle personenauto's tot verboden gebied te verklaren als de sleutel tot een radicale oplossing zag, maar een dergelijk paardemiddel onmiddellijk daarna onaanvaardbaar noemde, omdat het economisch leven er tè zeer door zou worden geschaad. Veel méér voelde hij voor het denkbeeld, dat ook in de parkeernota van B. en W. van Den Haag naar voren is gebracht: alle langpar- keerders uit de binnenstad te weren. Zij, die gewoon zijn hun auto de gehele dag voor hun kantoor te laten staan, zullen voor hun wagen een plaats bui ten de city moeten zoeken. En zij zul len de afstand tussen parkeerplaats en bureau (b.v.) te voet dienen af te leg gen. Baron De Vos van Steenwijk noem de dit niet zo'n groot bezwaar, integen deel, het is een maatregel van gezond heid. De moderne mens loopt tegen woordig veel te weinig. Hij achtte het voor de lichamelijke conditie van de automobilist veel nuttiger enkele malen per dag een paar honderd meter te lo pen, dan in file te moeten rijden of rond te moeten „snuffelen" naar een parkeerplaatsje. Het verkeer in de binnenstad moet vlot zijn, zo beklemtoonde de voorzitter, maar wat is de betekenis van vlot f „Wanneer men van een meisje zegt: het is een vlot meisje, dan kan men dat als een com- Er wordt vaak gezegd, dat de Nizam van Hyderabad de rijkste man ter wereld is. Deze Indiase Nabob, die kelders vol met diamanten, paarlen en robijnen heeft, wordt echter naar veler mening in de schaduw gesteld door Hunt, de miljardair van Texas, de man, die schatrijk werd door de petroleum. Zijn vermogen is door de Amerikaanse fiscus op twee miljard dollar geschat, maar liij heeft zelf eens gezegd, niet precies te weten, hoe groot het is. Het zou tweehonderdmiljoen meer en tweehonderdmiljoen minder kunnen zijnTexas is heden ten dage het land van de miljonairs. Wie mocht menen, dat Amerika's rijkdom in New. Yorks vermaarde Wallstreet geconcentreerd is, vergist zich deerlijk. Texas telt een groot, aantal miljonairs en enkele miljardairs en er is zelfs in de stad, genaamd Athens, een wijk, waarin de bevolkingsdichtheid van miljonairs en miljardairs de grootste in de Verenigde Staten is. ,/u 1? .lling' dle paul Brandt °P LfJr.Len 20 december des avonds om half acht aan de Keizersgracht 738 te Amsterdam gaat houden is een od merkelijke verzamehng prenten en boe- kon betreffende Amsterdam opgenomen. Enkele kapitale en gave gravures uit de achttiende en negentiende eeuw met voorstellingen, ontleend aan de geschie denis en enkele bewogen episodes van 's lands hoofdstad: „Optochten, kermis sen vreugdenfeesten rond de Vrijheids boom in 1795. de Schutterij en talrijke stadsgezichten. Met een belangrijke col- 'eete boeken (waaronder Jan Wagenaars boek uit 1760-1765., 3 delen) vormt dit onderdeel van de veiling een aantrekke- Hike mogelijkheid voor de liefhebbers om "un prenten en boekerij aangaande Am sterdam aan te vullen, delen kunst (schilderijen, tekeningen, ce ramiek, enz.) waarbij zich enkele be kende standaardwerken bevinden. Verder wordt het hoofdbestanddeel ge vormd door een bijzonder mooie hoe veelheid moderne etsen, enz. waarbij na men van Besnard. Beurdel'ey, Seymour Kaden. Francis Picadia, Jules Pascin, Paul Feron (een prachtige aquarel: ko renveld), Louis Favre voor zichzelf reeds voldoende spreken. Een aquarel van Elia- ne Diverley trekt de aandacht door zijn fraaie kleuren, terwijl de ets „Zwaluwen" van Felix Braquemont een elegante en zeer levendige toon heeft. De bijna 900 kavels zijn van een ge varieerde schoonheid en Ionen een gang naar Paul Brandt alleszins. De kijkdagen duren tot en met maandag. Op deze laat. De andere boeken op de veiling behan. ste dag van 10—12 uur. Daar woont de miljardair Hunt echter niet. Hij is inwoner van de stad Dallas en in de omgeving daarvan heeft hij een Villa, welke een kopie is van het buitenverblijf van George Washington, de vader des vaderlands van de Vere nigde Staten. Het huis is alleen zes maal groter Toch woont Hunt er betrekkelijk eenvoudig, voor een miljardair. Hij houdt er slechts een paar auto's op na. Hunt is, zoals dit voor een Amerikaan se mljardair hoort, ofschoon zulks lang niet altijd het geval is, doodarm gebo ren en hij heeft jaren moeten ploeteren, om aan de kost te komen. Zijn vader kon hem niet meer geven dan een paar mooie voornamen: Haroldson Lafayette, pie waren het enige bezit van de twaalf jarige Hunt, toen hij het ouderlijke huis in de staat Illinois verliet, op zoek naar fortuin Zijn vader had in de Burgeroor log meegevochten en had als soldaat door de zuidelijke Staten gezworven. Weer thuis teruggekeerd, vertelde hij zijn kinderen vaak over de schoonheid van die zuidelijke Staten en hij zei hun, er van overtuigd te zijn, dat de bodem daar grote schatten moest verbergen. e ,Ue.'ne Haroldson besloot, er eens een kijkje te gaan nemen. Al zwervend kwam hij echter niet in het zuiden maar in het westen terecht en wel in Califor- mp. Hij verdiende op allerlei manieren zijn brood, werd zelfs houthakker en toen hij enig geld overgespaard had. trok hij als jongeman ten slotte naar het zuiden. Daar kwam hij in Arkansas terecht. Hij hoorde hier voor de eerste maal over olie spreken, die in de grond zou kunnen worden gevonden. In het dorp Lake Vil lage kocht hij een stuk grond, waarop hij aanvankelijk katoen ging verbouwen, niet lang daarna trouwde hij met het mooi ste meisje van het dorp Lydia Bunker. Dit was zijn eerste grote succes in zijn leven. De gedachte aan het aanboren van een oliebron liet hem niet met rust. Hij schafte zich de nodige apparatuur aan en deed hier en daar proefboringen, zich hierbij diep in "de schuld stekend Al zijn geploeter was vergeefs. Toen bereik ten hem geruchten., dat men in Texas op de eerste aardolie gestoten was. Er werd daar petroleum gewonnen, reeds in grote hoeveelheden. Men kon er rijk worden! Hunt trok naar Dallas. Daar beschouwden de plaatselijke bankiers de avonturiers, die in de omgeving rond zwierven, op zoek naar petroleum, als lie den. waaraan men zijn geld beter kon weggeven dan het lenen, omdat men het toch nooit terug zou krijgen. Ze hielden ook voor Hunt hun beurzen stevig geslo ten, want geld weggeven deden ze niet. Nu was onze Haroldson Lafayette Hunt een verwoed kaartspeler. Bovendien een man, die het pokerspel tot in de fines ses beheest. Het moet met pokeren zijn geweest, dat Hunt beslag legde op zijn eerste petroleumveld. Hij spreekt er zelf nooit over. maar in Texas weten „old timers" nog te vertellen, dat een zekere Dad Joiner, een nogal zonderlinge .pros pector" ofwel zoeker naar olie, het'geluk had. in een door hem gekocht stuk land aanwijzingen te vinden, dat er olie on der zat. Hij was eveneens een verwoed pokerspeler en naar het schijnt, heeft hij zijn land aan Hunt verspeeld. Het stuk grond bleek een bijzonder rijke oliebron te bevatten. Hunt slaagde er in, die profijtelijk te exploiteren en legde aldus de grondslag voor zijn kolos sale fortuin. Hij noemt zichzelf graag een self made-man. maar geeft hierbij dan toe, dat de fortuin hem wel een beetje geholpen heeft. Zijn Hunt Oil Company is de grootste, onafhankelijke oliemaat schappij van de Verenigde Staten. Hij heeft zijn miljarden inmiddels in tal van andere ondernemingen belegd. Zo bezit hij een aantal ranches met tienduizenden stuks vee. Zijn fortuin berust reeds lang niet meer alleen op olie. Hij is er op uit geweest zijn belangen zo ver moge lijk uit te strekken en niet op één been te staan, financieel gezien. Zijn naam wordt nauwelijks genoemd naast die van de Rockefellers, Morgans, Astors enz. Dit komt voornamelijk, omdat hij wat hem persoonlijk betreft, wars is van alle publiciteit. Toen hij in Texas en met name in de oliehaven Houston reeds een vooraanstaande positie innam, kende men hem buiten Texas nauwelijks. Het spreekt vanzelf, dat de bezitter van een dergelijk ontzaglijk fortuin zich de nodige zorgen maakt, hoe dit te behouden. Deze bezorgdheid deed hem tot een gro te tegenstander van Roosevelt worden. Hij is thans een der grootste bestrijders van het communisme in de Verenigde Sta ten. Hiertoe liet hij speciale programma's voor radio en televisie organiseren, die door honderden stations verspreid worden. Ze kosten hem miljoenen, maar hij wenst dat zoveel mogelijk Amerikanen zijn me ning over bepaalde vraagstukken delen en in ieder geval worden voorgelicht zo als hij de wereld en wat er in voorvalt bekijkt. Hij blijft evenwel steeds op de achtergrond. Die voorlichting van het pu bliek is alleen maar een hobby van hem. De miljoenen, die ze hem kost, deren een man, die op geen tweehonderdmiljoen weet, wat hij bezit, uiteraard niet. Aan een andere hobby geeft Haroldson Lafayette Hunt, al loopt hij tegen de zes tig. wellicht nog veel meer uit. Hij is nog steeds een hartstochtelijk pokerspeler en gokt, waar maar te gokken valt, oP base ballwedstrijden. op paardenrennen etc. Als het op zijn miljarden aankomt, voelt hij zich wel een beetje. Naar men in Dal las vertelt, zou hij eens van een daar even eens wonende miljonair die nogal dik deed gezegd hebben: Poeh. wat verbeeldt de vent zich, hij heeft nooit meer dan vijftig miljoen gehad.... K.H. (Van onze verslaggever) Tijdens de discussies op het we gencongres heeft de chef verkeers politie van Rotterdam, de heer K. Müller, zich uitgesproken vóór de invoering van een maximum-snel heid voor motorisch verkeer. Het is gebleken, zo zei hij, dat de beste doorstroming bereikt wordt tussen de dertig en veertig kilometer per uur. Het is echter ook van belang een minimum-snelheid vast te stel len. Een frappant staaltje van de invloed van snelheidsbepalingen op tunnelv^fkeer: in de Lincoln- tunnel te New orYk, te vergelijken met de Maastunnel te Rotterdam, gebeuren per jaar ongeveer zeven tig ongelukken- Als maximum snel heid geldt daar 30 mijl. als mini mum-snelheid twintig mijl per uur. In de Maastunnel te Rotterdam boekte men in dit (nog niet vol tooide) jaar al vijfhonderd aanrij dingen pliment beschouwen. Wanneer men eegt, dat meisje „erg vlot" te vinden, dan vin den velen dat toch een bedenkelijke eigenschap. Zo is het ook met het ver keer. Het moet vlot zijn, maar toch ook weer niet tè vlot, want dan gaat de veiligheid er onder lijden." Een van de vragen, welke door de vergadering naar voren werden ge bracht luidde: hoe stelt men zich voor de langparkeerders uit de binnenstad te weren? Op het ogenblik is het toch zo, dat de politieman, wil hij een over treding van het verbod, langer dan een half uur te parkeren, onder ede kun nen bevestigen, in feite gedwongen is een „verdachte auto" al die tijd nauw lettend in het oog te houden. Kunnen parkeermeters hier een oplossing bren gen? Ir. M. Müller, hoofdplanoloog van de- gemeentelijke dienst van wederopbouw te Den Haag vond, dat het geen zin had thans parkeermeters in te voeren. De wettelijke eis. dat de politieman de vol le tijd, dat de auto geparkeerd heeft gestaan, ter plaatse is, zal moeten ver vallen. Eerst dan zullen de parkeerme ters nut hebben. Zeer duidelijke taal sprak tijdens deze vergadering de heer K. J. Müller, chef van de Rotterdamse verkeerspolitie. „We hebben verscheidene theorieën om de verkeersvlotheid te bevorderen," zo zeide hü, „en deze druisen hier en daar tegen elkaar in. We dienen daar om naar een radicale oplossing te stre ven en niet te proberen met allerlei lapmiddelen de min of meer geregelde chaos trachten te verbeteren. Ik beveel geen bepaald plan aan, dat is mijn werk niet. Maar men mag die keuze niet zo maken, dat de maatregelen elkaar te genwerken. Vast staat, dat we eens kleur zullen moeten gaan bekennen en rechtlijnig zullen moeten gaan denken. Bewust of onbewust voeren we thans een struisvogelpolitiek." Hoofdinspecteur Müller verwees voorts naar Amerika, waar men, zoals hij zei, grotere bevoegdheden aan de verkeersautoriteiten heeft toegekend en de verkeersproblemen daardoor „voor een groot deel uit de politiek en de huisvlijtsfeer heeft gehaald...." Zowel uit de preadviezen als uit de discussies tijdens dit wegencongres is dus duidelijk gebleken, dat men het er over eens is, dat op korte termijn vérstrekkende maatregelen noodzake lijk zullen zijn. De suggesties zijn ge daan, maar de keuze vormt voorlo pig nog een open vraag. In handelskringen te Sydney wordt verwacht, dat de vrachttarieven voor verscheping naar Europa begin 1957 scherp zullen stijgen. Rekening wordt gehouden met een verhoging van ten minste 15 pet., welke waarschijnlijk op 1 januari zal ingaan. De miljardair Haroldson Lafayette Hunt. Hij zau de rijkste man en de onbekendste miljardair ter wereld

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3