voor WARMTE Alle bever, persianer en nerts blijven in de mode VOOR EEN FEESTELIJKE AVOND Informeel Wordt U gekweld PORTRETGALERIJ Laimböck Kerst-tips! ZATERDAG 15 DECEMBER 1956 PAGINA 9 A LS DE KAPPER zijn werk heeft gedaan voor de komen de feestdagen zijn wij klaar om gevolg te geven aan de uitnodi gingen van goede vrienden. Maar daarmee komen gelijk ook de pro blemen. Zal er groot toilet ge maakt moeten worden? Of krij gen wij van de gastvrouw bij het op het laatste nippertje gegeven telefoontje het vriendelijke ver zoek, „maar te komen zoals je gekleed bent"? Feit is in elk ge val, dat uit dergelijke onverwach te telefoontjes doorgaans de ge noeglijkste avondjes groeien. zenuwpijnen, neemt dan uw toevlucht ItaliaailSe VOOrbeeldeil tot Togal. Het middel dat baat, waar OPLEIDING LERARES NIJVERHEIDSONDERWIJS TIJDSCHRIFT VOOR DE ACHELSE KLUIS :d dit ss de afge- staat Hem erlijk ns in n. Hij i van ijzon- j zich ekend Hem ij was in. Je g let- toch keer ingelie lie is Het is Chris tussen toen, n kon sn ge- iiet in el. En en om m zeg- lat we Want hoort fan de iat de teilige naam je de heb je er een, lat hij Jod is, ;g kon it Hem e zelf. en nog naken" groter llemaal =ei telt eer la ken in s in ja >e pro- n: Wat doen af en Jesus. ;m dan zon s dat it wil dat vuil- tolt r de riem die het door ellen, men- soms delen over is tot oveel ir te ALS ONZE grootvaders een bont mantel voor hun vrouwen koch ten wisten ze dat dit een uit gaaf was die ze, als ze royaal waren, nog eens in hun leven zouden herha len maar dat verder het chapiter bont grotendeels voor hen opgelost •Was. Het bont in die dagen was van een soliditeit die de bonthandelaars tot vertwijfeling gebracht moet hebben. Een Persianer mantel was een „meubel" dat een heel mensenle ven mee moest. En uit de herme lijnen „sorties de bal" van die da gen werden nog veel later bontjes eri mutsen gesneden voor verre nako melingen. Maar die soliditeit had ook zijn keerzij: het bont viel veel stijver en plomper omdat de huid oneindig dik ker werd gelaten. Het bont was daardoor veel sterker maar miste de Soepelheid die het tegenwoordig heeft. Een huidje moet nu haast als een prop in elkaar gefrommeld kunnen worden, wil het mooi worden gevon den. Een bontjas wordt, wil hij wer kelijk elegant zijn „en couture in elkaar gezet, waarmee bedoeld wordt dat zo'n mantel even soepel moet vallen als een van stof. Dat het bont niet meer dezelfde warmte geeft als vroeger schijnt geen bezwaar te zijn. Warmte is niet het eerste wat de vrouw van kostbaar bont verlangt. Natuurlijk is het bont.ook aan mo de onderhevig. Na de. oorlog werden de eerste jaren in Parijs haast uit sluitend skunksmantels gedragen, ïiu ziet men dergelijk bont nage noeg niet meer. Wat later werd Ba by Phoque gelanceerd. Het ver dween weer snel. Op het ogenblik heet het ouderwetse Mongolië heel nieuw nu het een andere naam heeft gekregen. Maar gedragen wordt het Een tailleur in zwarte breitschantz inet een echarpe vari grijze nerts. Model van An&ré Sauzaie niet. Alleen bever, perisaner en nerts blijven in de mode. Wie zich een dergelijke mantel niet betalen kan neemt een pels. Hiervoor is wilde kat op het ogenblik het meest in trek. Het zit warm en is niet zwaar. Nagenoeg alle Persianermantels zijn zwart, ondanks de pogingen dit bont in het groen qf donkerblauw of rood in de mode te brengen. Kostbaar bont verven is een idee Van sommige bontwerkers geweest, die hun klanten, wilden overhalen een totaal overbodige bontjas te kopen. Tot nog toe heeft het niet veel suc ces, behalve misschien bij het bever dat zwart pf in champagnekleur wordt geverfd. Geen van beide zijn erg mooi. Het nerts wordt zowel in licht als donkerbruin gedragen, zilvergrijs zien we iets minder dan een paar jaar geleden en het hermelijn schijnt wel voorgoed plaats gemaakt te heb ben voor witte nerts. Pantervellen worden haast uitsluitend voor sport- -V Canada Furs nam voor dit model „Saga-nerts De Kraag wordt gevorma aoor twee losse banden. jassen gebruikt of voor korte man tels. In de goedkope bontsoorten heeft het konijn totaal geen succes meer. Het mouton gaat misschien een goe de tijd tegemoet nu het glanzend zwart wordt geverfd. Een bontmantel vraagt een mini mum aan onderhoud. Niet in de re gen dragen en als dit toch is gebeurd het niet bij de kachel drogen zijn wel de twee dingen waar het meest op ge let moet worden. Haast geen vrouw bewaart meer 's zomers zelf haal bont. Dit is en blijft riskant, vooral nu niemand meer tijd heeft het af en toe te luchten en uit te kloppen. Het in bewaring geven is zo alge meen geworden dat zelfs de grote magazijnen zich daarmee belasten. Brede stola's en echarpes behoren ook haast tot het verleden. Alleen 's avonds worden ze nog wel gedra gen. Maar twee marters in cravate verwerkt of twee nertsihuidjes om de hals geknoopt hebben succes. Advertentie. Wat nog niet zeggen wil dat ze alge meen zijn. Evenmin trouwens als de bontgarnering op mantels en tail- leurs waar we ieder najaar van ho- ren spreken. Ook dit keer is het daar bij gebleven. Het bont wordt veel meer als luxe beschouwd dan vroeger toen iedere mantel een bontkraagje rijk was. Diny K-W Toch kunnen er zelfs in onze kle dingkeus voor dergelijke informele avondjes-uit minstens even grote fou ten worden gemaakt als voor de ge legenheid waarvoor wij ons in gala steken. Voor een man is dat zoveel makkelijker. Voor hem betekent het, dat hij zonder meer kan volstaan met een donker kostuum. Voor een vrouw echter kan dat „komen zoals je ge kleed bent" variëren tussen een sportieve lange pantalon met een jersey sweater en een bewerkelijke cocktailjapon. Alles is tenslotte een kwestie van de gastvrouw. Vooral wanneer wij haar nog niet voldoende kennen om te weten hoe het er op haar partijtjes aan toegaat, zit er zelfs in de meest overwogen kleding keus een risico-factor. Ook wanneer de japon volledig bij de gelegenheid past, blijft er immers altijd nog een andere moeilijkheid. De vraag of er centrale verwarming is, of dat er de kans is op de meest onverwachte plaatsen kou te vatten. De beste maaltijden en de sprankelendste con versatie kunnen niet opwegen tegen de kou die duizenden vrouwen als een bij een dunne strapless japon behorend natuurverschijnsel aanvaar den. Maar misschien ligt dat ook wel enigszins aan die vrouwen zelf. Want goed beschouwd, hoe formeel of informeel een uitgaansavond ook mag zijn, er zijn voldoende warme en tegelijk ook elegante stoffen in de handel om bij elke gelegenheid in een aan de eisen van onze, gezondheid beantwoordende kleding voor de dag te komen. De gasten op een jonge- luisfuif hebben het in dat opzicht overigens wel het makkelijkst. Zij kunnen ook al is de mode daarvoor in ons land bij lange na nog niet algemeen daarvoor desnoods vol staan met een nauw naar de enkels toelopende jersey pantalon waarop het een of andere jumpertje wordt gedragen. Dit kan trouwens ook een bedrukt wollen hemd zijn, ofwel een Het doet ons denken aan avondkleding, maar door ontwerper Hardy Amies is dit kledingstuk met zijn sleep en van de vele variaties die er in avond- wijde rok bedoeld als een elegante huisjapon. Voor het overige inspireerde hij zich op de prinsesselijn. De korte wijde mouwen van deze narcisgele wollen japon zijn met een brede strook gegarneerd. (Advertentie) sweaters bestaan. Een felgekleurde ceintuur accentueert niet alleen de taille, maar geeft aan een dergelijke combinatie tevens een „gekleed" karakter. door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en U slaagt altijd bij Laimböck.... een geschenk uit onze, met zorg geselecteerde collectie, is nog altijd favoriet. Modieuze handschoenen een Suede jas voor de wintersport garderobe.... betere geschenken kan men zich niet wensen. tyroler handschoenen MAGAZIJN Handschoenen, suède jasjes, exclusieve shawls. Elbeo kousen. Amsterdam, Kalverstraat 182 Rotterdam, Lijnbaan 85 's-Gravenhage, Spuistraat 58 Mantel van geschoren marmot. Comité d'Expansion de la Fourrure andere falen. Laat u dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist Q.95, 2.40 en 8.88. Wanneer echter de ouderen zijn uitgenodigd, al is dat alleen maar op een cocktail of bij een staand buffet, dan zal er intussen toch wel iets meer vrouwelijks uit de kleerkast moeten worden gehaald. Hier is het vooral het voorbeeld van de Italianen waar op wij ons kunnen inspireren. Hun mode-ontwerpers hebben zoveel hart- veroverende combinaties gecreëerd, dat de keus allerminst eenvoudig is. Combinaties bijvoorbeeld, met als voornaamste element een zwarte liandgeweven wollen rok met ruime stolpplooien en met 'n garnering van zwart fluweel, en waarin het geritsel van een tafzijden voering bovendien nog iets extra vrouwelijks geeft. Dat zelfde vrouwelijke karakter kunnen wij ook uitleven in de opvallend ge tinte, uit de Franse modehuizen af- met grote sierstenen. Bij een derge lijke rok kan op een gedecolleteerde sweater eveneens een stola van het zelfde materiaal worden gedragen, die tevens een bescherming geeft tegen onverwachte tochtvlagen. Maar zelfs voor het grote uitgaans- toilet zijn de mogelijkheden legio om behalve elegant ook warm gekleed te gaan. Wij zouden daarvoor willen wijzen op de prachtige tweedstoffen, waarin gouddraden zijn verweven tussen de combinaties van kastanje bruin of groen met zwart. Of op de komstige laken stoffen, waarvan de antracietkleurige jersey weef seis die Modestudenten Nee, flat had die moederlijke keizerin Maria Theresia zich zeker niet kunnen indenken, toen zij in dat verre jaar 1744 het jachtslot Hetzendorf kocht dat een halve eeuw daarvoor door de graaf Von Thun was gebouwd. Maria Theresia ging er een zomerverblijf van ma ken voor haar moeder, Elisabeth Christine. In de slottuin van deze keizerin-weduwe dartelen nu de mannequins. Een mantel van wilde kat Comité d'E. de la F. Hetzendorf is een van die kostbare herinneringen aan de grote dagen van de barok. Weliswaar heeft keizer Jozef de Tweede veel van de oude kostbaarheden zoals tapijten en go belins naar de Weense Hofburg over gebracht, terwijl de schilderijen en porseleincollecties naar het paleis te Laeken bij Brussel verhuisden, maar er zijn nog altijd vertrekken die iets van de glorie van voorheen verraden. De vestibules bijvoorbeeld hebben nog prachtige stuccoreliëfs, terwijl de grote ontvangstzaal op de eerste ver dieping tegen het plafond en aan de wanden fresco's heeft van de- mees terhand van Daniel Gran. In deze om geving heeft de stad Wenen haar kost bare modecollecties geherbergd. In een stad die jarenlang een der voornaamste Europese modecentra is geweest spreekt het bijna vanzelf, dat men de beschikking heeft over grote verzamelingen kledingstukken en ac cessoires (hoeden, schoenen, para plu's, waaiers, e.d.), waarbij er zijn die nog uit de empiretijd stammen. Deze collecties worden nu geregeld in Hetzendorf geëxposeerd, niet al leen om de jonge modekunstenaars een beeld te geven van het werk van vorige generaties, maar ook om op zijn tijd een vergelijking tussen het modekunnen van vroeger en nu mo gelijk te maken. Datzelfde gebeurt ook met behulp van een bibliotheek voor mode en kle derdrachten die met zijn duizenden modeplaten tot de rijkste van Europa behoort. De belangrijkste Engelse, Franse, Duitse en Weense modebladen die gedurende de afgelopen 200 jaar het licht hebben gezien, zijn hier ver tegenwoordigd en wij kunnen ons voorstellen dat de leerlingen van de in een der bijgebouwen gevestigde hoofd stedelijke modeschool hier volop haar hart kunnen ophalen aan de mode glans van oudere generaties. Die leer lingen zijn trouwens ook in ander op zicht bevoorrechte wezens. Niet al leen mogen zij behulpzaam zijn bij het arrangeren van telkens weer nieuwe tentoonstellingen in deze historische omgeving. Zij vinden er ook een praeh. tige achtergrond voor het houden van de modeshows waarmee zij aan de wereld laten zien hoezeer ook het jon ge Oostenrijk de vaktraditie van de oude modekunstenaars levend houdt. Ks. Leerlingen van de stedelijke Weense modeschool tijdens een show in het fraaie park van het slot Hetzendorf. zwart wollen borduursels bezaaid zijn Bij het Staatsdrukkerij, en Uitgeverij bedrijf is verschenen een rapport over een experiment, met een drie-jarige ULNo vooropleiding voor lerares bij het nijverheidsonderwijs voor meisjes. Het rapport is het verslag van een proefneming die de commissie tot be studering van goede onderwijsmetho den. voor het algemeen vormend nijver heidsonderwijs voor meisjes met. enige aarzeling en met goedkeuring van de mi. nister van O., K. en W. is begonnen. De commissie acht de proef geslaagd, al weet zij zeer goed. dat nog lang niet alle moeilijkheden zijn overwonnen en dat nog niet alle bezwaren uit de weg zijn geruimd. Hoe men ook over werk zaamheden en resultaten moge oordelen, voor de commissie blijft het belang rijkste resultaat van <ieze proefneming, dat er een aaneengesloten en in één hand gehouden opleiding en vorming zijn ont staan. waarmee begonnen wordt na de lagere schoolperiode en die afgesloten wordt met de uitreiking van-de lerares, akte. Fr was in de daaraan voorafgaande ja. ren een groot tekort aan leraressen ont staan en het viel te voorzien, dat, wan neer geen bijzondere voorzieningen werden getroffen, dit tekort tot ernstige moeilijkheden zou leiden Vandaar dat uitgezien werd naar een aanvulling langs andere wegen dan de bestaande. Inmid dels was gebleken, dat ook onder de leerlingen van de primaire opleiding zich een niet te verwaarlozen aantal meiisjes bevond, van wie met. een vol doende mate van zekerheid kon worden aangenomen, dat zij met vrucht tot lerares zouden kunnen worden opgeleid. Vandaar dat in 1951 tot een proef werd besloten. met een goudborduursel geschikt zijn om als wijde avondrok verwerkt te worden. Daarnaast worden door de Engelse ontwerpers voor diners en schouw burgavonden de laatste tijd ook heel sterk de zogenaamde „winter prints" gepropageerd: bedrukte wollen stof fen, die een uitgaansjapon vrolijk en behaaglijk maken tegelijk. Er zijn daarbij prachtige paisley en (door Liberty) handgedrukte Perzische mo tieven, die in de Lon-dense modezaken al in korte tijd populair geworden zijn. ELSE DANAH. De Stichting „Vrienden van de Achelse Kluis" begint binnenkort de uitgave van een tijdschrift onder de titel: „Abdijle- ven", dat op de eerste plaats wil bijdra- I gen tot het vestigen van goede, gezonde begrippen over het kloosterleven, in het bijzonder over dat van de Cisterciönser- monniken. Het tweede deel van „Abdij leven" is de aandacht van de lezers te vestigen op de wezenlijke waarden van het leven. Voorts wil het tijdschrift de Achelse Kluis, als rustpunt voor hen, die door de wereld schade hebben geleden aan i hun geestelijk leven, in dit opzicht dichter bij de mensen brengen in heldere een voudige artikelen, die enerzijds niet zul len zoeken naar een goedkope popularise ring, maar anderzijds evenmin het karak ter van een wetenschappelijke verhande ling zullen dragen. Tenslotte wil „Abdijleven" een beschei den middel zijn om de materiële zorgen van de St.-Benedictus-abdij van Achel enigermate te verlichten. Het tijdschrift zal eenmaal in de twee maanden verschij nen. Karmozijnrode kamgaren crepe werd door Ronald Paterson verwerkt voor deze avondjapon. De in de nek laag uitvallende halslijn is van voor hoog en recht. De nauwe rok, die een con trast vormt met het ruim blousende bovenstukk.rceg een vanuit de knie vallend waaiervormig effect.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 9