Nog steeds geen akkoord over vrijmaking van Kanaal Brits-Frans materiaal hoogst noodzakelijk In Hongarije nog Doodstraffen werden geveld een chaos Plaats der Sovjettroepen in Polen opnieuw geregeld H. Vader ontving katholieke ieugd-vertegenwoordigers 'I God EIS IN PROCES-JOHN GESTELD H. Vader deed een dringend beroep op onze jongeren Sëlwyn Lloyd teleurgesteld Nehroe en Ike in Gettysburg Pauselijke oproep tot strijd voor en meeleven met de Kerk december 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Onrust rond de Wisselmeren Schepen uit mótten- ballenvloot in de vaart Enkele vonnissen reeds voltrokken Vriendschapsbetuigingen met brede glimlach en langdurige handdruk Salarisverhoging hogere ambtenaren Nog geen beslissing over verhoging broodprijs Aanval van Terse ondergrondse Geen misdadiger maar „zwakkeling Togliatti handhaaft zich Eden terug in liet Lagerhuis WEERBERICHT Ongewenste vreemdelingen Pi imitieven in verzet tegen de beschaving Boycot van Israël iiS^Pi E 3 ■aSfl Emigratie in trek Voortdurend verzet Protest verworpen KATH. HOOGLERAAR SPREEKT VOOR GEREFORMEERDE JEUGD Uitbetaling voorschotten stopgezet Besprekingen met Bakkerij stichting (Van onze Haagse redactie). Gisteren hebben er op het ministerie van economische zaken besprekingen plaats gevonden tussen vertegenwoordigers van de Bakkerijstichting en de minister met betrekking tot de verhoging van de brood prijs. Zoals wij reeds de vorige week meldden, zijn de voorstellen van de Bakkerijstichting gebaseerd op de sterke verhoging van de kostprijzen o.m. tenge volge van de gestegen transportkosten voor het geïmporteerde bloem. Door de stichting is gesteld, dat om deze kosten op te vangen, het brood van 800 gram ruim 1 cent duurder zou moeten worden. n Niet alle Tories enthousiast De weer verwachting van het KNMI, geldig tot woensdagavond, luidt: Plaatselijk opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot matige wind tus sen zuid en zuidwest. Over het algemeen iets minder zacht. Woensdag 19 december: zon op 8.47, onder 16.32; maan op 19.04, onder 9.49 uur. De Brits-Franse bergingsyloot zal Port Said verlaten als met de Verenigde Naties geen overeenstemming over het gebruik er van is bereikt voordat de 'terugtrekking van de Britse en Franse troepen in Egypte is voltooid. Dit is gisteren medegedeeld door een woordvoerder van de Britse delegatie bij de Verenigde Naties. De woordvoerder benadrukte de belang rijkheid van het zo spoedig mogelijk vrijmaken van het Suezkanaal en zei, dat de Anglo-Franse bergingsvloot de meest doeltreffende was, die ooit op de wereld bijeen was gebracht. Naar aanleiding van het al dan niet inschakelen van de Brits-Franse bergingsvloot, heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, gisteren in liet Lagerhuis verklaard, dat de ouderhandelingen hierover niet de V. N. tot zijn leedwezen niet zo goed verlopen, als hij had gehoopt. Lloyd was van oordeel, dat deze bergingsvloot uiet behulp van anderen in zeven weken een vaargeul door het gehele kanaal zou kunnen vrijmaken. Zonder de Britse en Franse schepen zou dit minstens tweemaal zoveel tijd kosten. Hij zei, dat Frankrijk en Groot-Brittannië de gehele bergingsvloot hadden aangeboden om onder auspiciën van de V. N. gebruikt te worden voor de vrijmaking van het Su-ezkanaal, mits de veilig heid van de bemanning en de uitrusting werd gegarandeerd. dcn zo spoedig mogelijk Port Said zullen verlaten maar dat met de Egyptische regering overeen was gekomen dat er. in verbanrl met de ravitaillering enkele V. N.-eenheden zouden achter blijven. De opperbevelhebber der Britse troe pen in Port Said, generaal Stockweli. zei gisteren, dat hij groot vertrouwen had in de activiteiten van de N - strijdkrachten en dat ze volgens hem hun grote waarden bewezen hadden. Inmiddels ziet het er niet naar uit, dat Egypte uit een ander vaatje raat tappen en een houding gaat aannemen, die meer in overeenstemming is met de geest van het Handvest der V. N, Zo verklaarde de directeur van het Egyptische voorlichtingsbureau Abdel Kader Hatem, maandagavond in een door Radio-Caïro uitgezonden toespraak, dat ie Egyptische regering 800 Britten en 280 s'atenloze Joden heeft aangezegd het tand te verlaten. Hij voegde er aan toe. dat eerder reeds 984 Fransen zijn uitgewezen. Ondertussen vindt, de ontruiming van Egypte door de Franse en Britse troepen voortgang. De dag van gisteren ging echter niet zonder incidenten voorbij. Bij de inscheping te Port Said werd een soldaat van het Franse vreemdelingen legioen door een Egyptische sluipschut ter doodgeschoten, zo is door een Franse woordvoerder te Port Said bekend ge maakt Britse functionarissen hebben er later aan toegevoegd dat men de Colum- biaanse troepen van het internationale politieleger verzocht heeft het orr''® gend gebied van mogelijke sluipschu te zuiveren. Gistermorgen is er ook in Port Said geschoten op Deense troepen van de V. N.. die stellingen betrokken buiten de Frans-Britse afzetting van de haven die dient om hun troepen bii de in scheping te beschermen. De V. N. dis trictsbevelhebber te Port, Said verklaar de lat.er dat het zijns inziens een ver gissing was geweest, daar de aanvallers kennelijk niet op de hoogte waren van de beweging der F. 14. troepen Hij ver klaarde voorts, dat de Egyptische gou- vernetir van de. stad er in had toege stemd, dat de avondklok in de V. N. sec toren van Port Said bleef gehandhaafd. De opperbevelhebber van he- V. N. leger, generaal Burns, zei in verband met de incidenten te Port Said, dat hij er zeker van was. dat de Egyptische re gering dergelijke incidenten niet zal to lereren. Burns zei verder, dat de UNEF-cenhe- Van officiële zijdg wordt medegedeeld, dat, de recente. min of meer alarmeren de berichten uit buitenlandse bron om trent pnrust in hét Wisselmeren-gebied in Nederlands Nieuw-Guinea betrekking hebben op het voorgevallene te Onbano on 4 november jl.. „Uit Hollandia werd reeds op 6 en 8 november bericht dat te Obanoaan het Paniai meer een Am- bonese zendingsonderwijzer en zÜn gezin en een Papoea politieagent werden ver moord. Het zendingsvliegtuig werd vernield e.n de zendingsgebouwen in brand gestoken. Er zij.n bij de zending geen verdere slachtoffers te betreueren dan de reeds gemelde. De streek om het, Paniaimeer is nog on rustig. Er wordt intensief gepatrouilleerd door de politie waarbij steun wordt ont vangen van welgezinde Kapukou's. De achtergronden van de moeilijkhe dep zijn geen andere dan die, welke men verwachten kan bij de pacificatie van elk primitief volk. Eeuwenlang is de be volking van het centrale bergland ge wend geweest aan eigen rechtsopvattin gen en aan het toepassen van barbaarse gebruiken als het-, verminken en vervol gens het doden van overspeligen. bet doodpijlep van weduwen enz. Elke inmenging op dit gebied van be stuur of zending en missie ontmoet weer stand en kan aanleiding geven tot locale uitbarstingen. In de afgelopen jaren hebben verschei dene epidemieën aan de Wisselmeren: mazelen, kinkhoest, griep en varkens ziekte slachtoffers gemaakt. Ook zulke omstandigheden kunnen reacties opwek ken bij een primitieve bevolking" aldus de officiële zijde. De Amerikaanse Maritieme Commissie heeft bekend gemaakt, dat 30 schepen van de Amerikaanse reservevloot spoedig ge reed zullen worden gemaakt om Ameri kaanse granen en steenkool naar Europa te verschepen. De schepen, welke uit de zgn. Mottenballenvloot komen, zullen eerst np scheepswerven worden gereviseerd- hetgeen ongeveer 45 dagen per schip zal vergen. Hierna zullen zij aan Amerikaanse scheepvaartmaatschappijen worden toe gewezen. Van net genoemde aantal schepen be horen er 17 tot het Liberty-type (10 000 ton 10 knopen) en 13 tot het Victory-type (10.800 ton 15-17 knopen). Medegedeeld werd nog, dat reeds 25 schepen van de reservevloot zijn toege wezen of begin 1957 zullen worden toe gewezen aan scheepvaartmaatschappijen Abdcl Kader Hatcm beschuldigde Groot-Brittannië, Frankrük en Israël er van een .leugencampagne" te voeren ten einde, door te beweren dat Egypte Egyp tische Joden uitwijst, de wereldopinie te misleiden. Hij zei, dat er 35.000 Joden in Egypte wonen. Hiervan is er geen cen uitgewezen. De Britten is verzocht het land te verlaten vanwege hun werk voor de Britse inlichtingendienst en omdat hun aanwezigheid in Egypte „schadelijk is voor 's lands veiligheid", aldus Abdel Kader Hatem. De Egyptische minister van onderwijs, Kama] el din Hoessein, heeft gisteren gezegd dat de Egyptische studenten en scholieren zal worden bijgebracht het kolonialisme te haten. De universiteiten en scholen, die bij het begin van de acties van Israël, Groot- Brittannië en Frankrijk tegen Egypte in oktober werden gesloten zullen op 22 de cember worden heropend. De buitenlandse scholen die zelfstan dig zullen blijven behouden hef oude lesrooster. Alleen zullen op het gebied van geschiedenis en aardrijkskunde die gedeelten, welke betrekking hebben op het kolonialisme in het algemeen en op Groot-Brittannië en Frankrijk in het bij zonder worden weggelaten. De lessen in het Frans en het Engels zullen worden voortgezet, omdat „het. weglaten van deze twee talen een onrecht jegens de cultuur zou zijn", aldus de minister. Wel zullen alle sporen van een Brits-Franse culturele overheersing in Egypte worden uitgewist. De minister van onderwijs deelde voorts mee. dat men plannen voor een uitbreiding van de militaire opleiding be studeert. Het Egyptische dagblad „Al Gumhu- ria" schreef gisteren, dat er nieuwe re gels zullen worden opgesteld om buiten landse schepen op de „zwarte lijst" te plaatsen indien ze handel drijven met Israël. Schepen kunnen van de zwarte lijst worden afgevoerd aldus het blad. indien de eigenaars garanderen dat ze voortaan niet, meer met Israël in contact zullen treden. y '•F .O.;"- Boven: Rond de Hongaarse hoofdstad zijn nog altijd grote Russische troepen concentraties. Op de foto ziet men een tankdepot in de heuvels rond de stad. Onder: In de stad worden werkmensen in vrachtwagens van het Russische le ger opgehaald voor werkzaamheden aan Russische legerinstallatics. De krijgsraad in Boedapest heeft zondag twee mannen uit Boedapest wegens het gebruik van wapens ter dood veroordeeld, aldus heeft het Hongaarse nieuwsbureau M.T.I. gisteren medegedeeld. Volgens het nieuws bureau hebben beide mannen om gratie verzocht. Hierover zou nog worden beraadslaagd. Gisteren werden levens in de Hongaarse hoofdstad de uitslagen van processen uit de provincie gepubliceerd. Zo werd o.a. bekend gemaakt dat te Keckemet acht mannen zijn berecht voor een overval op de bedrijfs leider van een staatsboerderij. Hun leider werd ter dood veroordeeld en de anderen kregen gevangenisstraffen van 10 tot 15 jaar. In Miskolc stonden twee mannen terecht wegens bet verbergen van wapens. Ze werden beiden ter dood veroordeeld en een van hen werd terstond terecht gesteld. de Sovjet-Unie ts aantal Poolse Tussen Polen en gisteravond een overeenkomst gesloten over de status van de Sovjettroepen in Polen. De ondertekening van de overeen komst vond plaats in het gebouw van de ministerraad te Warschau. Voor Polen tekenden de minister van buitenlandse zaken, Rapacki en de minister van de fensie, generaal Spychalski. De Sovjet- Unie werd vertegenwoordigd door de minister van buitenlandse zaken Sjepilof en de minister van defensie Tsjoekof, die gisteren naar de Poolse hoofdstad waren gekomen. De plechtigheid werd bijge woond door leiders van de Poolse com munistische party en leden van de Poolse regering, onder wie partij-secretaris Go- muika en premier Cyrankiewicz. Ook een "we-- - •'"I Wie er straks ook tc mopperen zal hebben omdat hij geen witte Kerstmis licrft gehad, zeker niet de mannen, die zich aan boord bevinden van een van dc olie tankers, van dc Amerikaanse marine, welke deelneemt aan de Operatic Diep vries'', een grootscheepse marine-oefening in het Zuidpoolgebied. De tanker is nl. ti'den, een sneeuwstorm in maart van dit jaar vastgelopen in sneeuw en ijs' e« «k tir-tien onwrikbaar. Dc foto Iaat het schip zien temidden van dc witte woestenij. generaals waren tegen- woordig. Volgens het Sovjet persagentschap Tass had men tot de besprekingen besloten gedurende de onderhandelingen, die on langs te Moskou zijn gevoerd tussen dele gaties van de communistische partijen en regeringen van beide landen. Het officiële Russische persbureau heeft, gisteravond bekendgemaakt, dat de Pools. Russische overeenkomst bepaalt dat de tijdelijke legering van Sovjet-troepen -n Polen op geen enkele wijze inbreuk kan maken op de Poolse soevereine rechten en niet kan leiden tot inmenging van de Rus sische troepen in de Poolse binnenlandse aangelegenheden. Het aantal Russische eenheden op Pools gebied en dü plaatsen, waar zij gelegerd worden, zullen worden vastgesteld in spe ciale overeenkomsten- die nog gesloten zullen worden. Russische troepenverplaat. singen op Pools gebied kunnen slechts met toestemming van de Poolse autoriteiten "eschieden- Onk voor oefeningen yan de Russische troepen buiten de garnizoens plaatsen die niet vallen onder een geza menlijk uitgewerkt plan, moet eerst Pool se toestemming verkregen zijn. De Russische militaren en hun gezins leden in Polen moeten zich houden aan de Poolse wetten. Misdaden en overtredingen van Russi sche militairen en hun gezinsleden zullen als regel door Poolse gerechtshoven be handeld worden. Hiervan zijn uitgezon derd misdaden tegen de Sovjet-Unie of andere Russische militairen. Russische soldaten, die schuldig bevon den zijn aan schending van de Poolse wet ten zullen, als de Poolse autoriteiten dat wensen, teruggetrokken worden. Materiële schade, die Russische militai ren aanrichten, zal worden vergoed. Onmiddellijk na de ondertekening schudden de Sovjet-ministers. breed glimlachend, langdurig de hand van hun collega's. Op een vraag van een buitenlandse correspondent of hii te vreden was, antwoordde maarschalk Tsjoekof: „Ja, zeer tevreden" „Waarom?" vroeg de correspondent. „Omdat onze beide landen tevreden zijn over deze ont moeting", antwoordde Tsjoekof. Sjepilof heeft volgens Radio-Warschau gisteravond op een receptie in Warschau verklaard, dat het akkoord het begin .s van een nieuwe fase in de betrekkingen tussen de socialistische landen. De over eenkomst is gebaseerd op <le Leninistisch beginselen van gelijkheid en soevereini teit, zo zei hij. Over de toestand in de fabrieken en mijnen wordt bericht, dat over het al gemeen de arbeider weer op zijn werk verschijnt, maar dat er vanwege het te kort aan energie en grondstoffen slechts zeer weinig geproduceerd kan worden. Het blad „Nepszahadsag" berichtte, dat 20.000 van Hongarües vroegere 84.000 mijnwerkers voor goed de mijnen hebben verlaten en dat de vorige week slechts driekwart van de overgebleve nen zich op hun werk hadden gemeid. Radio-Boedapest maakte gisteren be kend, dat er maandagmorgen 4.400 mijnwerkers op hun werk bij de mijnen te Nograd zijn verschenen, maar dat slechts 930 van hen bij de kolenproduk- tie zijn betrokken. In de mijnen van Varpolota zijn maandagmorgen 512 mijnwerkers aan het werk gegaan, maar door het tekort aen vervoermiddelen konden de kolen uit deze mijnen slechts voor een klein gedeelte afgeleverd worden, aldus radio- Boedapest. Voorts deelde deze radio mede. dat er in Pees een groot gebrek aan mijnwerkers is en dat het huisves tingsprobleem in deze plaats ernstige vonnen heeft aangenomen. Gewoonlijk welingelichte kringen hebben meegedeeld, dat de arbeiders van de elektriciteitsfabriek te Beloinnis na een staking van drie dagen uit pro test teger, de arrestatie van arbeiders leiders. maandag weer aan het werk zijn gegaan. Volgens deze kringen is de fa briek echter onder militair toezicht ge bleven. Tijdens het afgelopen weekeinde zijn er in Boedapest niet-onderteken- de pamfletten verspreid, waarin erop wordt aangedrongen dat Poolse troe pen. binnen het 'raam van het ver drag van Warschau, de bezetting van Hongarije van de Russen overne men. Lange rijen wachtende Hongaren stonden gisteren voor het paspoortbu reau in Boedapest, dat voor het eerst sedert ruim twee weken emigratie-aan vragen in behandeling nam. Toen het kantoor opende, stond er een rij van 500 mensen en de gehele dag hield de stroom mensen aan. De meeste aanvragen golden weste lijke landen. Ambtenaren vertelden, da' er reeds voor de heropenstelling van het bureau 2000 aanvragen in behandeling waren. Eind november had men door te grote drukte geen aanvragen meer in behandeling genomen. Een speciale trein van het Oostduitse Rode Kruis is gisteren uit Dresden ver trokken om de eerste groep van 7.000 Hongaarse kinderen op te halen, die zijn uitgenodigd vakanties door te bren gen in de ontspanningskampen in Oost- Duitsland, zo heeft het Oostduitse nieuwsagentschap gisteren bericht. Zoals we gisteren reeds in een deel van onze oplaag hebben gemeld, zijn in de nacht van zondag op maandag 1.040 Hongaarse vluchtelingen Oostenrijk binnengekomen. Een groot deel van hen heeft van de dichte mist gebruik ge maakt om aan het wakend oog der Sov jet soldaten te ontsnappen. Er schijnt voorts toch nog daadwer kelijk verzet gepleegd te worden in Hongarije. Dagbladen in Wenen meld den gisteren, dat het radiostation van Miskolc eergisteren in handen van vrij heidsstrijders was gevallen. Het station zou verschillende berichten hebben uit gezonden o.m. dat de vrijheidsstrijders de Sovjet troepen uit hun posities in de stad hadden verdreven. Er zijn echter geen berichten uit Hongarije, die dit bevestigen. De Sovjet-Unie heeft gisteren een Amerikaans protest van de hand gewe zen dat personen, die de Amerikaanse delegatie in Boedapest bezoeken, zou den worden lastig gevallen. Zij noemt het protest een „ongerechtvaardigde poging zich te bemoeien met de verhou ding tussen de Sovjet-Unie en de Hon gaarse volksrepubliek". De Russische zaakgelastigde Striga- nof las aan verslaggevers een verkla ring voor, die hij mondeling aan de Amerikaanse plaatsvervangende onder minister van buitenlandse zaken, Ro bert Murphy, zei te hebben overge bracht. In deze verklaring stond: „Hei is duidelijk, dat alle maatregelen ter bescherming van buitenlandse missies in Boedapest geheel onder de bevoegd heid van de Hongaarse regering vallen, die, zoals bekend, alle pogingen tot in menging beslist heeft afgewezen". Voorts werd gezegd dat de Russische troepen in Hongarije waren overeen komstig het pact van Warschau en dat de Sovjet-troepen door de Hongaarse regering gevraagd waren deze te helpen de orde te herstellen. President Eisenhower en premier Nehroe hebben gisteren op Eisenhowers boerderU te Gettysburg in Zuid-Pcnnsylvanië vrh- wcl de gehele dag informele besprekingen gevoerd. In gezaghebbende kringen verwacht men, dat de president aan Nehroe nieuwe belangrpke economische hulp zal aan bieden. Bij de besprekingen in Gettysburg zijn, naar het Witte Huis officieel bekend maakte, alle grote internationale kwesties ter sprake gekomen. Vandaag keert Nehroe paar Washington terug. Eisenhowers perschef verklaarde gisteravond, dat er voor dinsdag geen be. spreking van president Eisenhower met Nehroe op het program staat, doch de afspraak is- dat de beide staatslieden hun gesprek kunnen voortzetten op elk ogen blik, dat zij dat wénsen. De gereformeerde Jeugd van Nijmegen heeft donderdagavond een kerstbijeen komst georganiseerd in de lokalen van de gereformeerde kerk aldaar. De zeer- eerw. heer prof. dr. F. G. L. v. d. Meer. hoogleraar in de theologie aan de r.-k universiteit aldaar, zal er voor hen spre ken over „De menswording en Kerstmis m de oude Kerk". (Van onze Haagse redactie) Naar aanleiding van vragen, die in de Tweede Kamer gesteld zyn onder meer door de heer Smallenbroek (A.R.) met betrekking tot de jongste extra salarisverhoging voor de hogere rijks ambtenaren, heeft de regering besloten de uitbetaling der voorschotten aan de betrokken ambtenaren, die reeds ge deeltelijk was geschied, stop te zetten. De regering meent, dat het juister is eerst de uitspraak van de Kamer over deze salarissen af te wachten alvorens tot enigerlei uitbetaling over te gaan. Uiteraard is door deze maatregel onge rustheid ontstaan in de kringen der betrokken hogere rijksambtenaren. De uitbetaling der voorschotten was ter hand genomen zelfs vóór het desbetref fende besluit door de Koningin was on dertekend. De minister heeft omtrent een eventuele verhoging van de broodprijs nog geen be slissing genomen. De gevraagde verhoging van ruim 1 cent per brood is als volgt verdeeld: volksbrood 2 cent en wittebrood 1 cent per brood van 800 gram. Leden van het illegale Ierse republi keinse leger hebben gisteravond in Ul ster een politieauto aangevallen. De auto werd van een vrachtauto af beschoten met geweren en stenguns. De politie beantwoordde het vuur. Een politieman werd in zijn been geschoten. Twee der aanvallers zijn aangehouden. De rest ontkwam met de vrachtauto over de grens. Korte tijd later werd een granaat ge worpen naar een politiepost aan de grens. De II. Vader heeft zondag de deelne mers aan het congres van de Internatio nalc Federatie der Katholieke Jeugd in audiëntie ontvangen en bij deze gelegen heid een toespraak gehouden, waarin Hy erop wees, dat zelden een generatie zulke geweldige omwentelingen beleefd heeft als de jeugd van thans! Volkeren worden in beweging gebracht; de beschavingen wankelen op haar grondvesten; hartstoch ten worden losgeslagen en dc heiligste waarden van godsdienst en moraal on- dermü'nd. „Hoe zouden wij niet door medelyden bevangen worden bij de gedachte aan zo vele jongeren van heden, die gelijk scha pen zonder herder opgroeien in onrust en twijfel en onbeschermd overgeleverd zyn aan het vergif van leugenachtige propa ganda?". Meer nog dan de vrijheid, zo vervolgt de Paus in het tweede deel van Zijn toe spraak. moet gij de banden der broeder- De openbare aanklager bii het Mest duitse hooggerechtshof te Karlsruhe heeft gisteren tegen dr. Otto John, liet voor maligc hoofd van dc Westduitse contra spionagedienst, een straf van ten hoogste twee jaar tuchthuis, met aftrek van een jaar voorarrest geëist. Voorts eiste hij, dat John gedurende drie jaar geen open baar ambt mag hekleden en niet gekozen mag worden. Hij noemde John een .zwak keling", geen misdadiger. Men verwacht, dat het hof nog voor Kerstmis een uit spraak zal doen. Zoals bekend verdween John in juli 1954 onder geheimzinnige omstandigheden naar Oost-Duitsland, van waar hij een jaar geleden onverwacht naar de Bonds republiek terugkeerde. Volgens de openbare aanklager heeft John zich schuldig gemaakt aan het ver spreiden van „valse of op grove wijze verdraaide gegevens". Van overmacht kon z.i. niet worden gesproken, daar John niet onder dwang of bedreiging van zijn le ven had gehandeld. Johns actieve deelneming aan de „kou de oorlog" in het vijandelijke kamp hij heeft zich als propagandist laten gebrui ken, aldus de openbare aanklager moest echter bestraft worden. De aanklager ver zocht het hooggerechtshof bij zijn uit spraak rekening te houden met het feit, dat John „voor de toekomst gebroken zal zijn". De verklaring van John. dat hij onder de invloed van verdovende middelen naar Oost-Berjijn zou zijn ontvoerd, noemde de aanklager volkomen onwaarschijnlijk. Het stond echter vast, dat John niet naar Oost-Berlijn was gegaan om verraad te plegen. Bij de beoordeling van het feit, dat John naar de Bondsrepubliek was terug gekeerd. moest men er rekening mee hou den. dat zijn betekenis voor de communis ten steeds meer was geslonken en dat hij moest vrezen, dat hij op zekere dag ge dwongen zou worden om naar het westen terug te keren, zó zei de openbare aan klager. Het proces heeft zes weken geduurd. Palmiro Togliatti, die op het natio nale congres der Italiaanse communis tische partij met andere leden van bet centrale comité in het nieuwe comité werd herkozen, is gisteren opnieuw se cretaris-generaal der partij geworden. Luigi Longo werd herkozen als adjunct secretaris-generaal. Dit geschiedde op een bijeenkomst van het nieuwe cen trale comité. Vijf tegenstanders van Togliatti zijn uit het politbureau verwijderd. Onder hen zijn een gewezen vrouw van To gliatti en haar broer. Politiek van meer belang wordt de verwijdering geacht van Pietro Secchia, die als een vurig Stalinist en als de leider van de linkse oppositie tegen Togliatti wordt be schouwd. lijkheid beminnen, dierbare zonen, die u binnen de grote katholieke familie ver binden door een gelijke dienst aan de Kerk. Doet in uw ziel het bewustzijn van uw gezamenlijk toebehoren aan het Lichaam van Christus herleven, waarvan gij allen ledematen zijt; koestert allen het katholiek eergevoel dat samengesteld is uit liefde en bewondering voor onze Moe der de H. Kerk. en draagt eensgezind bij tot de uitbreiding van Haar heilbrengende werkdadigheid voor geheel de wereld; voedt en ontwikkelt in uw geesten door edele ijver in de bestudering van het ge loof. het begrip voor het christelijk myste rie. zoals gij het pleegt te belijden in het gezang van het Credo: in één woord be waart gelijk de kostbare parel van het Evangelie het „Sentire cum ecclesia" dat u verenigt rond de plaatsvervanger van Christus en u behoedt voor een gevaar lijke verspilling der krachten. Op een tydstip waarop het nationalis me zich gevaarlijk verscherpt, is deze broederiyke eensgezindheid der jonge ka tholieken, zonder dat daarby de vader landsliefde en het saamhorigheidsgevoel met het eigen ras en de eigen cultuur ver loren behoeven te gaan, een grote troost voor Ons vaderhart. Heeft men niet het recht daarin cen machtig middel te zien voor liet genezen van de door oorlogen geslagen wonden en de verzoening der volkeren? In een eeuw bovenal die zo wreed gekenmerkt wordt door een gigan tische stryd tegen de godsdienst: welk een lichtende hoop vormt deze eensgezinde wil van dc jeugd van alle landen door haar leven en haar daden de souvereine rechten van God te verkondigen1 „Im mers, uit Hem en door Hem en voor Hem is alles". Aan het slot van Zijn toespraak bidt de H, Vader dat het God moge behagen uit de jeugdbeweging een steeds groter aantal tot de hoogste dienst, die van het priesterschap, te roepen. Aldus meldt het K.N.P. De Britse premier, Sir Anthony Eden, is gisteren voor het eerst sedert zijn rust kuur op Jamaica in het Lagerhuis ver schenen. Slechts een gedeelte van zyn conservatieve aanhangers, naar schatting de helft, juichte hem geestdriftig toe, toen hij glimlachend en bruingebrand binnen trad. Een aantal conservatieven, die zich tegen de voortijdige terugtrekking" der BritsFranse troepen uit Egypte hebben verzet, nam geen deel aan de demon stratie, en ook, „linkse elementen" der party die van meet af aan tegen dc Brits —Franse actie gekant waren, hielden zich afzijdig- Op de Labo'.rbanken heerste een „yzige stilte".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1