Een Brabantse boerenleider Braque als graficus en beeldhouwer Annie Woud nam afscheid DE CEINTUUR IN ERE HERSIELD VAN NELLE Uitgangspunten voor de kosten berekening onder de loep De wanhoop der knapheid Nijmeegs proefschrift over Gerlacus van den Eisen Schriel regeringsbeleid oorzaak van economische nood in landbouw D i Bezinning op invloed KAB op geloofsleven Enkhuizer vond televisietoestel Kerstmis in Boymans ZACHTSTE DECEM BER SINDS 250 JAAR Uitgaan kostte 128 miljoen in 1955 Shag die vóór ligt! V erbondsraad ver gade- Drie dagen wacbten op hereniging met familie ring van de K. A. B. YAN HART EN DINSDAG 18 DECEMBER 1956 PAGINA 3 Verouderde methoden revideren en stokpaardjes verlaten (Van onze Utrechtse redacteur) Meeste S.U.S.-ballonnen (laaiden in Duitsland een fijne feestschotel! Maaitoch bijna geen zon Per lioofd bijna twaalf gulden vergulde antieke sleuteltjes! Ambtenaren kwamen niet opdagen Prijsbeheer sing moet blijven Maatschappelijke status sterk gewijzigd C.A.O. en „zwarte lonen Cultuur ten plattelande J erdeling van inkomens Gisteren promoveerde de heer B. Hol- lenberg aan de r.-k. Universiteit te Nij megen op een proefschrift, waarin htf in een breed opgezette biografische behan deling de figuur en het werk schetst van Gerlacus van den Eisen O.Praem. In de eerste van de bijgevoegde stellingen wijst Hollenbcrg er reeds op, dat „de actie van Gerlacus van den Eisen tot vrijmaking van de Noordbrabantse zandboer in me nig opzicht ook van nationale betekenis is geweest". En Inderdaad blijkt uil het proefschrift zelf duidelijk, dat Van den Eisen een fi guur was, waaraan in de geschiedschrij ving ten onrechte tot nu toe weinig aan dacht is geschonken. In 1853 geboren, in Gemert uit een oud Brabants boerengeslacht, volgde Van den Eisen in zijn geboorteplaats een gymna siale opleiding aan de Latijnse School, trad in 1869 in bij de Norbertijnen m Heeswijk. waar hij in 1876 priester werd gewijd. Tijdens de twee jaren, dat hij kapelaan was in Berlicum, blijkt reeds uit vele artikelen van hem in het Zon dagsblad der H Familie zijn belangstel ling voor de toen opkomende sociale pro blemen. Opmerkelijk is wel, dat hij ruim tien jaren voor Rerum Novarum reeds in een klein Brabants boerendorp het so ciale probleem aan de orde stelde, dat hij toen nog echter hoofdzakelijk zag als een religieus-zedelijk probleem Teruggeroe pen in de Abdij te Heeswijk (1880). doceert hij exegese en kerkgeschiedenis en ont plooit hij vele activiteiten ter verbetering van het onderwijs daar. waarvoor hij in 1886 een nieuw eigen gymnasium tot stand weet te brengen, waarvan hij zelf de eer ste rector wordt. In het begin van 1892 verschijnt dan het alarmerende artikel van Van den Eisen in het Noordbrabants Dagblad, waarin hij de nood van de boeren uiteenzet en de oproep lanceert om evenals de arbeiders ook de zandboeren een eigen organisatie De geestelijke adviseur van de K-A.B rector J. Doesburg heeft gisteren in de Vehbondsraadvergadering te Utrecht aan de verantwoordelijke leiders de gewetens vraag voorgehouden in hoeverre de dioce sane bond of vakbond invloed heeft ophet persoonlijke geloofswezen. Ook anüe.. georganiseerde arbeiders weten iets goed te doen, wanneer het op solidariteit aan komt- maar de leiders van de katholieke beweging moeten zich er op bezinnen, of zij in dit opzicht inderdaad de toon aan- geven. Het vasthouden aan een eigen katholiek verband steunt niet ahefn op maar heeft een diepere betekenis en het .s ook om het zielzorgelijk-motief, dat de bisschoppen de katholieke arbeidersbewe ging zo gaarne stimuleren. Vierhonderd duizend mensen in Nederland hebben via hun beweging een basis om de binding met de Kerk te behouden, maar zij leven, aldus rector Doesburg, in het algemeen in ]os verhand met de K.A.B. ten aanzien van hun geloofsleven. Het zal goed zijn eens te bekijken of er in de beweging niet ver-1 oudere methoden zijn, die eens nodig ge revideerd moeten worden, waardoor men een beter contact met de arbeiders krijg' Rector Doesburg hield vol. dat, of er nu een structuurverandering komt of niet, de KA.B. altijd nog de beste kansen biedt om het geloofsleven onder de arbeiders te doen behouden. Bepaalde stokpaardjes moet men zo nodig verlaten omdat hei alles waard moet zijn de K.A.B. ais een invloedgevende beweg'ng te bewaren. te geven. Hij baseert zich in dit artikel op de pas verschenen encycliek Rerum Novarum. Wijder in den lande reageert men in de pers en na een in 1895 in vele kranten verschenen artikel van L. Ridder de van der Schueren. waarin eenzelfde plan naar voren wordt gebracht, worden pogingen gedaan het plan te realiseren. Van den Eisen sluit zich meteen bij de beweging aan en op 17 augustus 1896 sticht hij met enkele vrienden onder de Brabantse boeren de Noordbrabantse Christelijke Boerenvereniging als provin ciale afdeling van de zes weken tevoren opgerichte Nederlandse Boerenvereniging. Dat Van den Eisen zich nu geheel aan dit sociale werk gaf, was een gevolg van zijn vroegere belangstelling, waarmee hij zich echter nog meer was gaan bezig houden, omdat moeilijkheden binnen de Abdij hem naar ander werkterrein deed uitzien. Van het begin af aan is Van den Eisen de grote stimulator van de N.C.B.. hoewel hij eerst op 5 augustus 1897 tot adviseur van het dagelijks bestuur wordt benoemd. Als de beste weg om de Brabantse boeren uit hun geweldig kwetsbare positie te be vrijden ziet Van den Eisen het scheppen van c.reditmogelijkheden voor hen. Na de oprichting van de Coöperatieve Cen trale Boerenleenbank in Eindhoven (1898) neemt hij dan ook actief deel aan de op richting van plaatselijke boerenleenban ken. De breedheid van de belangstelling van Van der Eisen blijkt in de volgende jaren, toen hij de opneming van de landarbei ders in de organisaties van de boeren be pleitte. Dit is echter nooit doorgegaan vanwege verzet der kath. arbeidersbewe ging. Tegen het optreden van de Zuivelbonden nam Van den Eisen ook fel positie om de nadelen van een dreigend monopolie van deze bonden te keren. Om de zandboeren van de druk van de oude wettelijke re8e~ lingen als het jachtrecht, het erfrecht, he, hypotheek- en pachtrecht te bevrijden, heeft Van den Eisen later jarenlang actie gevoerd. De lezing van dit werk over Van den Eisen, geeft van hem soms de indruk, zei- dc de promotor prof. dr. L. J. Rogier, dat hij zjjn gehele leven niet zonder een of ander conflict kon. Van den Eisen ging soms wat ver in zijn hartstochtelijk stre ven voor de Brabantse boeren. Niettemin is dit bock. het resultaat van 18 jaren stu die, zo breed opgezet, dat het niet alleen een beeld geeft van de veelzijdige Va- den Eisen, maar ook een belangrijke bij drage vormt tot de sociaal-economische geschiedenis van Brabant en Nederland Zes van de elf S.U.S.-ballonnen, welk? zaterdag in ons land zijn opgelaten, zijn tot nu toe gevonden. De heer Th. Kalje te Enkhuizen was de vinder van de (eer ste) ballon Noord-Holland en werd de gelukkige eigenaar van een t.v.-toestel en 100. De burgemeester van Lutjebroek be gunstigde namens de S.U.S—leiding zus ter De Vries te Nijkerk met 14 dagen va kantie. door te brengen in de verst- verwijderde plaats waar een batlon wordt gevonden De familie P. de W.t-Bakker in Grootebroek ontving een kinderwagen In genoemd gez'n werd één dag na de .geboorte" van S.U.S. 3 een baby geboren én zuster De Vries verpleegde in bedoeld gezin. De ballon Drente werd gevonden door H. Fritz in Diepholz (Dl; Noord- Brabant door W. Gonsior, Boeckum (D Overijssel door K. Cramm in Neustadt: Zeeland door A. Neikes in München- G'.adbach en Zuid-Holland in Silberborn (D.) door mevr. Me'.cbing Klauss. Al1" vinders ontvangen 190. De Kersttentoonstelling in het Mu- gaan van nieuwe wegen die voor Bra- seum Boymans zal dit jaar gewüd zijn que zo enmerkend is. aan de seulntuur en grafiek van Geor- j De giafiek behalve de boekillustraties gei Braaue. Het complete grafische ca. 60 bladen - omvat werken uit drie s««iHiiiittrii. perioden; de droge naalden en etsen uit de kubistische tijd 1907-1912, de jaren 1921-1934 waarin als hoofdwerk de et sen voor de Théogonie ontstaan en de eerste kleurlitho, en de jaren na de oor log tot nu. Advertentie (Van onze weerkundige medewerker). Tot op heden kenmerkt december zich door bijzonder hoge temperaturen. De gemiddelde etmaaltemperatuur in De Bilt bedraagt tot nu toe 7% graad Cel sius, hetgeen hoger is dan in de laatste 250 jaar in deze maand is voorgekomen. Al zijn de middagtemperaturen iets minder hoog dan zondag, toen in Lim burg 14 graden Celsius werd gemeten, toch kwam het kwik vandaag vrijwel overal boven de 10 graden. Ook de nachten zijn uitzonderlijk zacht. Tussen een lagedrukgebied bij IJsland en een hogedrukgebied boven de Balkan blijft de eerste dagen zachte lucht naar ons land stromen, waarbij de regenkansen kleiner worden. Vooral in het zuidoosten kwam van daag evenals gisteren veel zonneschijn voor. In De Bilt is echter tot op heden nog niet meer dan vijf uur zonneschijn geregistreerd, zodat december behalve zeer zacht in de meeste provincies ook bijzonder somber is. oeuvre - vrije grafiek en boekillustra u 7,al worden geëxposeerd, terwijl voor het eerst buiten Parijs de sculp tuur zo volledig in dertig voorbeel den te zien za! zijn. De sculptuur omvat enkele vrijstaan de stukken, waaronder de prachtige grote Paardekop (1941-1942). de „Ploeg naar Hesiodus", de „Poney", vele re liefs en de z.g. „Platres graves'. Door hun techniek het graveren in een zwart gemaakte gipsplaque, zodat de voorstelling zich wit hierin aftekent, hangen deze gegraveerde plaques nauw samen met de grafiek, en vooral met de etsen die in de jaren 1930-1932 ontstaan. Braque vervaardigt dan zijn illustraties voor de Théogonie van Hesiodus die eerst na de laatste oorlog met de Griek se tekst zijn gepubliceerd. Maar ook ve le van de reliefs vertonen als onderwerp figuren of taferelen uit de Griekse My thologie. De meeste beeldhouwwerken zijn ont staan gedurende en na de laatste oorlog. Aanleiding tot deze hernieuwde beeldhouwkunstige activiteit is een ver blijf te Varengeville in 1939 gewees- waar de kunstenaar uit de zachte plaat selijke kalksteen, afkomstig van de rot sen aan de kust, o.a. profielkoppen heeft vervaardigd. Verschillende sculpturen leggen dooi hun vormen en materiaal getuigenis af van de lust tot experimenteren, tot het In het Concertgebouw te Haarlem heeft de altzangcres Annie Woud, die haar car rière in Haarlem begon, gisteravond met een concert officieel afscheid genomen ais concertzangeres. Annie Woud debuteerde 33 jaar geleden bij „Zang en Vriendschap". In de loop der jaren verleende zij aan vele concerten in binnen- en buitenland haar medewer king. Het afscheidsconcert werd verzorgd door de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" onder leiding van Jack P. Loorij. Ann,ie Woud zong liederen van Purcell, Standchen van Schubert en drie Hongaarse volksliederen van Bartok. Na afloop heeft burgemeester mr. P. Cremers namens het comité, dat zich voor het afscheid gevormd had, Annie Woud toegesproken en haar een geschenk in enveloppe aangeboden. De heer M. A. Reinalda, de vroegere burgemeester van Haarlem, sprak namens een groep vereerders en overhandigde de zangeres een geschenk in enveloppe. De heer J. Schuil, echtgenoot van wij len mevrouw A. SchuilHol, die Annie Woud de eerste zanglessen had gegeven, haalde herinneringen op uit de loopbaan van de zangeres. Hij overhandigde haar een album, bevattend de namen van de schenkers. Verder voerden het woord de heren A. J- van Houten, voorzitter van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap" Jack P. Loorij, dirigent van de Liedertafel, en C. Overbeek, voorzitter van de Haarlemse Federatie van Zang- De tentoonstelling kwam tot stand dank zij de grote medewerking van de verenigingen en"*Oratoria.' Galerie Maeght te Parijs, en van de kunstenaar zelf. Zij zal te bezichtigen zijn, t.e.m. 10 februari 1957. Wouter Paap, die namens de Kon. Ned. Toonkunstenaarsvereniging sprak, memo- DIOR met zijn H en A-lijnen, en ook de andere couturiers die een paar seizoenen geleden een vaag vrou welijk silhouet voor stonden zijn er de schuld van geweest dat wij een „ceintuurloos" tijdperk hebben beleefd. Van het aanduiden van de taille was geen spra ke meer en als er op de vrij vormeloze mantels en japonnen iets te ont dekken viel dat op een ceintuur leek, dan was het op een plaats waar er helemaal geen hoor de! Hier en daar zag men nog een heel smal bandje nonchalant om het middel gestrikt of een kleine losse mar tingale (rugceintuur), maar dat was dan ook alles. De laatste maan den echter is de cein tuur weer komen opda gen. En nog wel op de normale plaats waar zij hoort: de taille name lijk! Het is of de leer- bewerkers hun schade willen inhalen: zoveel verschillende modellen hebben wij in lange tijd niet gezien! HET NEUSJE van de zalm is de ceintuur van naturelkleurig boxcalf, voornaam een voudig, sterk en toch soepel. Een dergelijke ceintuur hoort met te breed genomen te wor den, want dan staat zij gauw lomp. De breedte van een jongensriem aan de voorkant, en op de rug een tikje breder is wel een model dat nagenoeg iedereen staat, en dat uiterst goed af- kleedt bij een van de nog steeds veel in zwang zijnde: rok-bloese, of rok-jumper combinaties. Zo'n ceintuur kunt u geheel effen nemen, maar er zijn grappige en smaakvolle versieringen in overvloed. Het model op onee foto is gegar neerd met.antieke sleuteltjes verguld en wel, waarvan de sier lijke vorm goed uit komt fS? /b*-t effen leer. Andere ceintuurs verto nen verkleinde deur kloppers, u weet wel leeuwen of tijgerkopjes met een stok in de muil. Ook zo'n versiering kan er nog mee door, even als de vooral door teen agers geliefde Ameri kaanse modellen waar op honden, poezen, fa miliewapens of sterren zijn afgebeeld. Maar wat te zeggen van de goudleren exemplaren bezaaid met grote vals fonkelende namaak ro bijnen en briljanten? Of van ceintuurs van wit glacé met geappliceerde Rock and Roll figuur tjes? Neemt u dit ge rust aan: het aparte, het opvallende is niet altijd smaakvol te noemen. ALS U DUS een cein tuur kiest, hou er terdege rekening mee voor welk doel u deze wilt gebruiken. De modellen van boxcalf in kleuren variërend van de naturel tint tot heel donker bruin zijn meer geschikt voor sport kle dij en doen het goed bij tweed rokken en over hemdblouses. De ele gante peau de suède ceintuurs, die men in al lerlei modekleuren krij gen kan en waarbij soms ook handschoenen en schoentjes in dezelf de tint geleverd kunnen worden, zijn uitstekend geschikt voor meer ge- j klede gelegenheden. Bij een zwart cocktail jurk- j je doet zo'n suède garni tuur in Vermeer-blauw of cyclamen-rood het uitstekend. Maar wilt u nu eens een ceintuur hebben die u letterlijk overal bij kunt dragen zowel bij uw geruite pantalon, uw wijd uit- deinende rood vilten cocktail rok, of uw so ber tweed ensemble, neem dan eens een j ceintuur met zwart lak- I leder zonder andere J garnering dan een gesp van betzelfde mateiïaal. j Als u dan zo verstandig bent om een gulden of j twee-drie meer neer te tellen, zodat u een wer kelijk goede kwaliteit d-n zult u onder vinden dat u er heel lang en heel veel plezier van hebt. reerde, dat het hier geen afscheid gold, omdat Annie Woud als pedagoge d« zang trouw zal blijven. Emmy van Eden, die Annie Woud vele malen tijdens concerten heeft begeleid, voerde als laatste spreekster het woord. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft uitgerekend, dat in ons land in 1955 128 miljoen (1954 144 miljoen) voor het bezoek aan vermakelijkheidsinstellin- gen (exclusief kermisbezoek) is uitgege ven. Dat is 11,94 per inwoner 10,84). Er werden 114 miljoen plaatsbewijzen gekocht oftewel 10,7 per inwoner (10.4) Hiervan betrof 57 bioscoopbezoek (58 Van elke gulden, die het publiek uit gaf, betaalde het gemiddeld 19 cent be lasting. De totale belastingopbrengst be droeg 27 miljoen. (Advertentie) De nieuwe BM »hag van VAN NELLE ligt vooréan. In smaak, in geur, in kwaliteit De pure (langeVirginia tabak rolt gemakkelijk, zult genieten van deze nieuwe VAN NELLE shag k E MODERNE cein tuur is niet goed koop u moet dus wel degelijk nagaan of u dit thans weer zo voorname accessoire met meer dan een kle dingstuk combineren kunt. Neutrale tinten, niet te opvallende gar neringen en prima kwa liteit waarborgen ook op ceintuurgebied „waar voor uw geld". En dat is heel wat in deze tijd! DIET VAN DUIN By een rok van bruin witte pied de poule en een beige jumper staat deze sportieve cein tuur in naturel box calf bijzonder aardig. Links en rechte is de ceintuur versierd met Gistermiddag is het laatste transport vluchtelingen uit Hongarije aangekomen. Bij dit transport bevonden zich veel gezinnen met kinderen. Deze kleine Hongaar- tics laten zich het. door het Rode Kruis verstrekte voedsel goed smaken. Zonder enige vertraging is, zoals ge meld. gistermiddag het laatste transport Hongaarse vluchtelingen in Utrecht aan gekomen. De groep bestond uit 350 per sonen, onder wie 165 alleenstaande man nen, 30 alleenstaande vrouwen en 43 ge zinnen. Ook onder hen bevonden zich tal van vluchtelingen, die in Nederland reeds familieleden hebben. De Federatie voor Vluchtelingenhulp is de gehele maandag bezig geweest met de afvoer van de vluchtelingen, die tot het vierde transport behoorden- De 55 vluch telingen die met hun familie of gezinnen konden worden herenigd en reeds- vrijdag arriveerden, zouden vandaag ook worden afgevoerd. Ambtenaren van het ministe rie van Justitie, die gistermorgen zouden arriveren om de administratieve formali teiten te vervullen, die de hereniging van deze vluchtelingen met hun familieleden nog in de weg stonden, arriveerden giste ren niet. In overleg met het ministerie van Justi tie heeft de Federatie voor Vluchtelingen hulp toen besloten deze vluchtelingen naar hun familieleden te vervoeren. Op deze hereniging heeft deze groep van 55 perso nen in Nederland dus reeds drie dagen «ewaobt.... In zijn antwoord op enige opmerkingen n.a.v. zijn openingsrede gistermorgen in de verbondsvergadering van de K.A.B.. heeft de heer J. A. Middelhuis nog eens benadrukt, dat men de prijzen in de hand moet houden. Het hangt van het welsla gen van de prijsstabilisatie af, of men het met de loonpolitiek zo houdt Anders moet er onvoorwaardelijk loonsverhoging volgen. Met looneisen kan men echter de prijzenpolitiek torpederen. Aa.n werkge verszijde is men ook niet zo gelukkig, nu de lasten zijn verzwaard en men o.a. de investeringsaftrek heeft zien verdwijnen. Voor wat de tariefsverhoging bij over heidsbedrijven betreft wees de heer Mi.d" delhuis er op. dat veel van deze bedrij ven in moeilijke omstandigheden verke ren, onder meer door verhoging van de kolenprijs en dat de trambedrijven in het algemeen verliesgevend zijn. Men moet zich verder realiseren, dat er ook in de landbouw wat moet gebeuren dat van invloed zal zijn op de prijzen. Meegedeeld werd, dat een inzamelings actie onder de vakbonden voor de Hon gaarse vluchtelingen waartoe reeds 5 no vember was besloten, tot dusverre ruim 81,000 heeft opgebracht. Het verbon-ds- best«ur heeft reeds 5000 aan het Rode Kruis en 2500 aan het Comité Oost- priesterhulp in Wenen overgemaakt. De thermometer-actie voor het Kanunnik van Schaikfonds tot steun aan priester studenten heeft dit jaar voor het eerst meer dan 100.000 opgebracht. Er is in 1956 83.000 uitgekeerd, gemiddeld 63 per aanvrage. De heer Middelhuis, die periodiek af trad, is bij enkele kandidaatstelling als voorzitter herkozen. (Van onze correspondent) Gisteren hield de Kath. Land- en Tuin- bouwbond te Haarlem zijn algemene Bondsjaarvergadering. De heer G. W. Kampschöer, algemeen voorzitter van de L.T.E., heette in zijn openingsrede 't Gooi, dat door de nieuwe indeling van de bis dommen van de A.B.T.B. naar de L.T.B. is overgegaan, van harte welkom cn me- t moreerde het verlies van het gebied Zee- iand aan de N.C.B. Verheugend achtte hij de overeenstem ming, die de gezamenlijke landbouwor- ganisuties hebben bereikt in het kader I van het Landbouwschap over de voorstel len, die aan de regering moeten worden gedaan met betrekking tot de herziening van de uitgangspunten voor de kostenbe- i rekeningen. Factoren als oogstrisico's en investeringen, die voor oen moderne be drijfsvoering noodzakelijk zijn, worden tot nu toe onvoldoende verwerkt. Het schriele beleid van de regering aldus spreker is aansprakelijk voor de nood, i waarin thans vele agrarische bedrijven verkeren. Wy zullen dan ook blUven aan dringen op pryzen. waarvan de bereke ning op gangbare bedrijfseconomische in zichten is gebaseerd. Hij meende, dat de ontevredenheid van de agrariërs verklaar, baar was. Hy noemde het prijsstabilisatie- beieid, dat de regering voorstaat, ver heugend, waartegenover echter het S.E.R.. rapport, dat voor de landbouw geen cor rigerende maatregelen aanbeveelt, weer veie zorgen baar* en ernstige bestudering eist. Ondanks alles blijft de landbouw de hoek waarin de slaijcn vallen. Ook de di verse streekplannen laten dit duidelijk zien. Als in het westen van het land de optimale combinatie van produktie-facto- ten aanwezig is, is het niet de weg om terwiile van de industrie hieraan de agra rische belangen op te offeren aldus de heer Kampschöer, maar zal men elders in het land dezelfde gunstige voorwaar den moeten scheppen, waarmee tevens een evenredige verdeling in het wel vaartspeil van ons land zal worden ver kregen. 7n verband hiermede vermeldde liy, dat het Centraal Planbureau en de Rijksdienst voor het Nationaal Plan, de inzichten van de landbouworganisaties delen. Doordat de bevolking van het platteland meer en meer in aanraking komt met andere leefmilieu's- is het maatschappelijk leven sterk veranderd. Het' is daarom geboden onze leden aldus spreker zoveel mogelijk op deze structuurwijzigin gen voor te bereiden, waarmee de dienst Agrarisch Sociale Voorlichting en het kernwerk reeds intensief een begin hebben gemaakt. De onlangs opgerichte bedrijfseconomische afdeling zal het ko mend jaar effectief gaan werken. De zo noodzakelijke voorlichting van de leden op alle gebied zal meer en meer de aan dacht van het hoofdbestuur hebben. Hij uitte vervolgens een gevoel van onbeha gen over de achterstelling van de katho lieken door de overheid met name waar het consulenten en katholieke landbouw ingenieurs betreft, terwijl bijna de helft van de agrariërs in het' westen van het land katholiek is. De besprekingen, over lonen, vakantie toeslagen en premies voor sociale verze keringen, brachten weer duidelijk aan het licht, hoe de overspannen arbeidsmarkt zich in agrarische bedrijven wreekt. Men spreekt nog steeds over gelijkstelling van de lonen van landarbeiders met die van andere bedrijven, terwijl de werkelijk uit betaalde, de z-g. ..zwarte lonen", deze ge lijkstelling eigenlijk al verwezenlijkt heb ben. Het tekort aan werkkrachten zou dan ook mede t'e wijten zijn aan de onmoge lijkheid de werknemers genoeg vrije tiid te geven, aan de lange werkdagen en aan de gunstige voorwaarden in de industrie- Een ernstige klacht werd geuit waar het de openbare nutsvoorzieningen betreft. Zeer vele boerderijen in. de z.g. onren dabele gebieden zijn van elektriciteit en waterleiding verstoken, wat voor velen n verband met de grote bedragen die voor de volksgezondheid worden uitgegeven onverklaarbaar was, omdat zij het gebruik van „slootwater" volkshygiënisch toch niet verantwoord achtten. Met algemene stemmen werd de begro ting aangenomen, waarin besloten een contributie-verhoging van 15 pet en een restitutienorm van 20 pet. De zeereerw. heer mr. A. Diepenbrock hield een kort en gloedvol betoog over de „Act'ie voor God", waarin hij alle leden aanspoorde ook in agrarische kringen het lekenapostolaat te beoefenen- De geestelijk adviseur, rector J. A. G. van der Hoogte, hield een inleiding over „cultuur ten plattelande". Hij stelde dat cultuur altijd een ontginnen van krachten inhoudt, en dat deze krachten, waar ook aanwezig, het recht hadden ontgonnen, gecultiveerd te worden. Het idee. dat cul tuur inherent' zou zijn aan rijkdom en als zodanig voorbehouden aan de upper ten en aan het groot-kapitaal, achtte hij een misvatting. De wansmaak die op het delen spreekt, kan voor de jonge agra- platteland aldus spreker overal boek- riërs geen goede sfeer scheppen om zich geestelijk te ontwikkelen. Dat de geest gecultiveerd moet worden staat even vast als dat een koe moet eten. Met een variant op een bekende zegswijze1 een gecultiveer de geest in een gecultiveerd lichaam, pleitte hij voor een voortschrijdende cul turele ontwikkeling van de boerenstand, waarbij het Christus-beeld voor ogen tot de grootste vervolmaking zou leiden, Vele voorstellen waren bij het bestuur binnen gekomen om de inkomens over meer jaren te spreiden en aan de hand daarvan de bedrijfswinstbelasting te bepalen. Het hoofdbestuur zou de ver wezenlijking van dit verlangen blijven nastreven, waarbij de voorzitter kon op merken, dat dit laatstelijk steun had ge vonden bij «en commissie van rapporteur^ uit de Tweede Kamer- Er gingen o.m stemmen op om te komen tot drievoudige i.p.v. tweevoudige kinderaftrek voor priesterstudenten. Een voorstel tot het stichten van een L.T.B.-priesterstudie fonds vond noch bij het hoofdbestuur, dat een dergelijke bijdrage niet dwingend wil opleggen, noch bij de vergadering grote weerklank. Het merendeel van de aan wezigen was van mening, dat het van weinig belang was, dat een priesterstu dent uit agrarische kringen uit een agra risch fonds studeert- en achtte de weke lijkse collecte de aangewezen plaat* om voor dit doel te offeren. N hoeverre, heeft de biografie recht van bestaan? Vraag dat aan prof. S. Dresden, die dezer dagen een subliem boek over dit onderwerp publiceerde Wie het ter hand neemt bijvoorbeeld uit genegen heid voor het genre voelt gaande weg zijn inzicht in deze materie aan het wankelen gebracht. Als een mees. ter van de kegelbaan mikt de schrij ver de ene gangbare stelling na de andere tegen de vlakte. De biografie superieur boven de vie romancée? In beginsel onzin, meent prof. Dresden. De moderne biografie, die sinds Lytton Strachey de onbevangenheid als waarmerk draagt, beter dan de oude? Nonsens, verklaart de schrijver; zolang de biograaf zich een richtlijn stelt, is hij niet onbevangen, zelfs al beveelt die richtlijn onbevangenheid. Geschiede niswetenschap of kunst, tweeërlei koers voor de biograaf aan zijn werk tafel? Prof. Dresden ontkent het on derscheid. Hij ontkent nog veel meer. Hij ontkent de mogelijkheid van een objectieve biografie maar ook van een subjectief, door de biograaf als het ware opnieuw beleefd, levens verhaal. Hij zet alle zekerheden op losse schroeven die schijnen te lig gen in termen als „levensfeiten", „invloed van het milieu", „het kader van de tijd". Hij legt de gevaren bloot, die schuilen in het geloof aan de op rechtheid van dagboeken en bewijst de ongerijmdheid van een stijlbegrip dat de stijl als een al of niet hanteer baar literair instrument beschouwt. PROFESSOR DRESDEN is kortom een rebel. Gewapend met een kritisch vernuft zo scherp als een floret gaat hij te keer tegen vage termen en opvattingen die hun on waarachtig bestaan slechts rekken bij de gunst der traditie. Zijn kritiek is bijzonder knap. Zij dient dat ook wel te zijn om zo te durven huishouden in de literaire porseleinwinkel. Maar het lijkt ons de tragiek van professor Dresden, dat hijte knap is voor een rebel. Hij is te kritisch om zijn rol van revolutionair, zo driest be gonnen, ook op spectaculaire wijze ten einde te brengen. De ware rebel glorieert in zijn conclusie. Heetge- bakerd poneert hij het tegendeel van de opinie, waarvan hij de valsheid heeft doorzien. Zijn vondst epateert de wereld korte tijd, totdat een contra-revolutionair opstaat die zijn rebellie als ondoordacht verwerpt. De ware rebel munt dan ook zelden uit als man van wetenschap. Zijn intel ligentie reikt juist niet ver genoeg. Zij mist uithoudingsvermogen. Voor de wetenschappelijke onderzoeker zwijgt het waarschuwingssein van de kritiek niet wanneer het oude als onbruik baar ontmaskerd is. Hij blijft kritisch, ook ten opzichte van zijn eigen kri tiek. Het eindresultaat dat dan te voorschijn komt heeft de kracht van de revolutionaire storm verloren. Zo ging het prof. Dresden. Hij heeft de voosheid onthuld van bestaande quasi-zekerheden omtrent structuur en betekenis van de biografie. Hij heeft het genre met boosaardige aan vallen in het nauw gedreven. Maar juist als de lezer zich voorbereidt op de verpletterende conclusie, ziet hij tot zijn verbazing veel gehandhaafd van wat altijd als de zin van de biografie heeft gegolden. Gemodifi ceerd en ontdaan van vooroordelen, verscherpt en vernieuwd, maar in geen enkel opzicht verbijsterend. Het sierlijk en vernuftig omver kegelen van wanbegrippen moet voor de essayist Dresden een verrukkelijk spel zijn geweest. Het is de wanhoop van zijn professorale knapheid, dat hy de brokken moet verzamelen tot een oordeel dat geldig is en geldig blijft. Intussen kan de lezer her- adem.en en rustig voortgaan met het lezen van bicgrafieën. Want zij heb ben zin. Professor Dresden zegt het zelf. „De structuur van de biografie" Uitg. Daamen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3