V.S. slaan geen munt uit in Oost-Europa toe stand Militaire verhouding tussen oost en west veranderd Besprekingen met Eisenhower van groot nut PINEAU stelt voor: neutraal Hongarije R'dams raadslid en verzekerings inspecteur gearresteerd Hulp van Algemene Vergadering der V.N. ingeroepen Egyptische „papieren" aanval op Fransen en Britten DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Woningbouw bracht Kamer geducht op haar praatstoel Persconferentie van Foster Dulles Nixon naar Wenen vertrokken H Nehroe voor Amerikaanse televisie Eerste grote werk Deltaplan aanbesteed Tijdens debat in Assemblee Ie De bergingsvloot der V.N. Woensdag 19 december 1956 Aanzien der V.S. aanzienlijk gestegen Malversaties bij woningbouwverenigiing Mr. Kolfschoten burge meester van Den Haag? Uitwijzing Franse en Britse onderdanen Memorandum aan Hammarskjoeld Slachtoffer van haar naastenliefde WEERBERICHT De Verenigde Staten hebben niet liet verlangen om uit de situatie in Oost-Europa munt te slaan als onderdeel van een bepaalde campagne tegen de Sovjet-Unie. Dit verklaarde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, gisteren te Washington tijdens zijn eerste gewone persconferentie sedert zijn operatie. Dulles ver zekerde de Sovjet-Unie, dat de V.S. niet de wens koesteren om de Oost- europese satellieten tot bondgenoten van Amerika te maken. Ook ver langen de V.S. niet de Sovjet-Unie te confronteren met een groep vijandige staten, naar het voorbeeld van het Franse „cordon sanitaire" na de eerste wereldoorlog. Dulles zei, dat hij en Eisenhower duidelijk hebben te kennen gegeven, dat de politiek van de V.S. er op is gericht te helpen om een vreedzame ontwikkeling van de satellieten naar on afhankelijke staten te vergemakkelijken. Dulles geloofde, dat de mili taire verhouding tussen de Sovjet-Unie en het westen veranderd was. Twee jaar geleden kon de Sovjet-Unie rekenen op minstens 60 divisies van de satelliet-landen. Het zag er volgens de Amerikaanse minister nu naar uit, dat de satellieten niet aan de Russische zijde zullen vechten en zelfs vermoedelijk misschien de andere kant op zullen schieten NA TO-bondgenoten Tito naar Washington Amerikaanse garantie Amerikaans commentaar 4 A>>h-k Misdaden van de A.V-O. Exodus der Hongaren Het woord aan Nasser Represaille Melaatse zuster overleden De weerverwachting van het KNMI, geldig tot donderdagavond, luidt: Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige zuidelijke wind. In het zuidoosten van het land iets kouder, elders weinig veran dering in temperatuur. Donderdag 20 december: zon op 8.47, onder 16,32. Maan op 20.26, onder 10.26. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Maar al houdt men met deze toestand rekening, aldus Dulles, het Russische potentiëel in Europa is zo groot, dat naar mijn mening en naar die van mijn militaire adviseurs geen vermindering van de NATO-strvjdkrachten kan wor den overwogen. Dulles voegde er ech ter aan toe dat dit niet wilde zeggen, dat deze strijdkrachten niet enigszins „gestroomlijnd" zouden worden. In antwoord op een vraag zei Dulles, dat hij categorisch kon zeggen dat de V.S. geen hervatting van de koude oorlog wen sen. Hij vond trouwens de term „koude oorlog" wat dubbelzinnig en hij merkte op dat men het nog steeds niet over de definitie van dit begrip eens is. Sinds de topconferentie te Genève in de zomer 1955 was er volgens Dulles een verandering gekomen in de internationale atmosfeer» maar dat was, voor zover hij wist, niet het gevolg van een bepaalde activiteit van de V.S. Het veranderde klimaat was toe te schrijven aan het optreden van de Sovjet unie, die moeilijkheden in het Midden- Oosten verwekte en een oplossing van de problemen in dit gebied tracht te ver hinderen. Voorts ook was volgens hem de ze verandering toe te schrijven aan 't feit dat 't in Genève bereikte akkoord inzake de hereniging van Duitsland werd gene geerd en tenslotte was er de Sovjet-actie in Hongarije. Dulles zei niets te weten van een plan om de sterkte van de Amerikaanse strijd krachten in Europa te verminderen. Er was nog generlei beslissing op dit terrein genomen, zo verklaarde hij. Op de vraag of dit betekende, dat samen met de Sovjet- Unie zou worden besloten tot een mogelijk gezamenlijk terugtrekken van de strijd krachten uit Duitsland om de hereniging van Duitsland mogelijk te maken, ant woordde minister Dulles niet te geloven, dat dit een uitvoerbaar voorstel zou wor den. Over de vorige week in Parijs gehouden NATO-conferentie zei Dulles dat er tij dens de vergaderingen gesproken was over vermindering van de Britse strijdkrachten op het vaste land van Europa. Op de vraag of Groot-Brittannië de V.S. had medegedeeld, dat het van plan was zij" strijdkrachten op het vaste land te ver minderen, aarzelde Dulles alvorens te ant woorden. dat er tn Parijs zowel in de ver gadering van de NATO als in afzonder lijke gesprekken gesproken was over het gezichtspunt, dat de situatie aanleiding was voor vermindering der Britse strijd krachten op het Europese contingent. Dul les zei. dat er geen beslissing was geno men over wat zal gaan gebeuren. De Amerikaanse minister verklaarde voorts, dat er geen twijfel aan bestond, dat de betrekkingen tussen de V.S., Groot- Brjttannië en Frankrijk door de bespre kingen in en buiten de NATO-raad beter waren geworden. Hij wilde evenwel niet zo ver gaan met te zeggen dat er geen schrammen waren achter gebleven. Maar de beste manier om het verleden te ver geten was te werken aan de toekomst, aldus Dulles. In verband met het antwoord, dat pre sident Eisenhower zal geven op het voor 6tel van Boelganin van 17 november j.l. met betrekking tot de vermindering van de strijdkrachten in Europa zei Dulles dat hij op het ogenblik niet de juiste termen van het antwoord kon voorspellen. In antwoord op de vraag hoe ver de V.S. zich hadden verbonden haar bond genoten te raadplegen met betrekking tót internationale vraagstukken, antwoordde Dulles, dat hij duidelijk had gemaakt, dat de V.S. bereid waren volledig de anderen te raadplegen over elk van haar proble men en gedragslijnen in welk deel van de wereld ook. Tijdens zijn persconferentie verklaarde Foster Dulles ook, dat de V.S. overwegen maarschalk Tito uit te nodigen naar Washington tc komen voor besprekingen op hoog niveau. Een dergelijk bezoek zou waardevol zijn, zo verklaarde de minis ter. Hij herinnerde er aan. dat hij een paar jaar geleden in Brioni was voor bespre kingen met Tito. Enkele van de voorspellingen, die Tito toen gedaan had over de Oosteuropese landen waren inmiddels uitgekomen. Toen de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken gevraagd werd over de mogelijkheid van een groot Amerikaans hulpprogramma aan Polen en andere na ties in Europa, antwoordde hij dat hij er zich niet van bewust was, dat er een of ander plan in de geest van het-Marshall plan overwogen werd. Hij zei dat het be kend is, dat de V.S. contact hebben op genomen met de Poolse regering om te spreken over een aanvaardbaar plan, waarbij de" V.S. aan Polen hulp zouden verlenen in zijn verlangen om te groeien naar onafhankelijkheid Het was echter onwaarschijnlijk, dat een bedrag voor dit doel een belangrijke factor zou uitmaken op de komende begroting. Over de toestand in het Midden-Oosten zei Foster Dulles, dat zijn aanbod, dat hij vorig jaar augustus had gedaan n.l. dat de V.S. garant zouden zijn voor een eventuele Arabisch-Israëlische grensover- eenkomst. nog steeds van kracht is. Ame rika hoopt op een oplossing van de poli tieke en economische problemen tussen de Arabisch landen en Israël, alsmede van het vluchtelingenvraagstuk. Met betrekking tot het vrijmaken van het Suezkanaal zei Dulles» dat er zich praktische en psychologische moeilijkhe den voordoen. De V S. willen het kanaal zo spoedig mogelijk vrij zien. Dit was van belang voor Europa, Azië als ook voor de V.S. zelf. De verzekering van Dulles aan de Sov jet-Unie. dat Amerika de Russische moei lijkheden in Oost-Europa niet zal trachten te vergroten, is volgens Amerikaanse functionarissen opzettelijk gegeven ter vermindering van de internationale span ning. Washington is van mening dat de toestand in Oost-Europa een nieuwe oor log zou kunnen ontketenen als de Sovjet- Unie onmiddellijk onder al te zware druk wordt gezet. Trf welingelichte kringen in Washington wordt gezegd, dat Dulles en zijn adviseurs van het State Department van oordeel zijn, dat de geleidelijke ontwikkeling van de Oosteuropese landen tot onafhankelijke staten zal worden versneld als aan de Sovjet-Unie ruimte wordt gegeven om compromissen te sluiten. Gisteren is de Amcr anse vice-presi dent, Richard Nixon, uit Washington naar Wenen vertrokken om ccn onderzoek in te stellen naar de situatie van de Hon gaarse vluchtelingen. Voor zijn vertrek had Nixon nog een onderhoud met pre side it Eisenhower. Aan verslaggevers deelde Nixon later mede, dat een van de grootste vraagstukken was of de Ver enigde Staten het aantal vluchtelingen dat «ij zullen opnemen, zullen verhogen Op het ogenblik is de grens gesteld bij 21.500. Nixon heeft een persoonlijke boodschap van president Eisenhower voor de Oos tenrijkse kanselier, Julius Raab, bij zich. Hierin wordt uitdrukking gegeven aan de waardering van Amerika voor al hetgeen Oostenrijk gedaan heeft om de Hongaarse vli -htelingen te helpen. Nixon heeft ook een chèque van 10.000 dollar en 1.680 pond insuline bij zich voor de vluchtelingen. f Reeds wekenlang werken de bloemenkwekers in Aalsmeer en andere centra van dc Nederlandse bloementeelt op volle toeren om de bloemisten in de steden en dorpen van Nederland voor de Kerst te voorzien van een welgekozen selectie bloemen. De linkerfoto geeft een beeld van een verzameling cyclamens in een warenhuis te Aalsmeer, welke weldra vele kersttafels zal sieren. De rechter foto toont het werk in een Aalsmeer warenhuis, waar de cyclamens voor de verzending gereed worden gemaakt. Fremier Nehroe van India heeft giste ren in een rede voor de Amerikaanse ra dio en televisie verklaard, dat hÜ veel Profijt heeft getrokken uit de besprekin gen. die hij maandag met president Eisenhower heeft gevoerd. Die besprekingen muden hem op vele manieren helpen bij -je ontwikkeling van zijn gedachten. Nehroe noemde Eisen hower een man. ..wiens menselijkheid en grote verdiensten voor de zaak van de vrede hem een unieke plaats "nder de staatslieden van de wereld hebben be zorgd". Het aanzien van de V.S. is aanzienlijk gestegen door de waardige manier, waar op zü de beginselen van de V.N. tijdens de recente wereldcrisis hebben hoogge houden, aldus de premier. De crisis in het Midden-Oosten cn Hongarije hebben bewezen, dat de machtigste landen niet /v .u li. Maandag begon in Engeland definitief de distributie van benzine en konden de auto- cn motorbczitters de bonnen n gebruiken, die zij reeds eerder hadden ontvangen. De imker foto iaat zien hoe de klant in een Londense garage zijn eerste bonnen inlevert bij een pomphoudster, die bij de pomp een groot bord had neergezet, dat het begin van de distributie aankondigde. De rechterfoto toont een vervoer middel, van h i ense firma, dat nimmer langs de weg zal blijven staan tengevolge van de benzineschaarste. Ver tegenwoordigers van deze firma bezoeken sinds kort hun relaties in deze uit 1900 stammendegeheel elektrische „Krteger -wagen, aie aoor de hertog van Westminster 20 jaar lang als stadsvervoermiddel werd gebruikt. Het wagen- tje haalt een 30 km per uur. De Franse minister van buitenlandse zaken, Christian Pineau, heeft Ir de na tionale vergadering gisteren gezegd, dat Hongarije een gegarandeerde neutraliteit moet krijgen, zoa's Oostenrijk. Dit initia tief kwam voor buitenlandse diplomatieke waarnemers als een verrassing. Pineau is van plan, zo wordt vernomen, (Van onze verslaggever) Het Ha van de Rotterdamse gemeente raad, de 46-jarige M. F„ tevens lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland is aan het begin van deze weck door de recherche gearresteerd. Evenals de 45- jarige verzekeringsinspecteur M. van R„ die reeds verleden week vrijdag is aan gehouden, zou hij in lijn functie van secretaris-penningmeester van een wo ningbouwvereniging in de nieuwe Rot terdamse wijk Pendreeht duizenden guldens aan sieutelgeld hebben aange nomen voor toewijzing van nieuwe win kels. Van R stelde voor de woningbouwver eniging een onderzoek in naar de finan ciële draagkracht van gegadigden vooi de nieuwe winkels en liet daarbij u tko- men - naar hij verklaarde, In opdrach van de secretaris-penningmeester cn- afs de klndidaten maar 200f> deute gaven, de toewijzing wel in orde zou men. Vast staat dat in minst» twee gevallen zijn opzet is gelukt. Van de op brengst zouden de heren ieder de helft in hun zak hebben gestoken. De laatste keer dat Van R- poogde een adspirant-huurder op deze manier te be nadelen werd de politie in de zaak ge mengd. Bij een volgend bezoek van de man, toen een en ander zijn beslag zou krijgen, waren enige verdekt opgestelde rechercheurs aanwezig. Hetgeen zij hoor den was voldoende aanleiding om Van R te arresteren Hoewel hij aanvankelijk ontkende, dat ook F iet? met de zaak uit staande had, kon hij dit niet lang vol houden. Enige dagen later werd deze eveneens in arrest gesteld. Beiden zullen worden vervolgd wegens oplichting. Door te suggereren of te laten suggereren dat alleen een winkel kon worden gehuurd wanneer de tweeduizend gulden werden betaald, hebben zij op zettelijk een valse voorstelling van zaken Van R zou vandaag voor ie officier van Justitie, jhr mr. F. A. Groe- oix van Zoelen. worden geleid Verwacht wordt dat. naarmate het on- ierzoek in deze weinig verkwikkende af faire vordert, nog meer onregelmatigheder bi.i de verdeling van nieuwe woningen aan het licht' zullen treden. hierover met Amerika én Groot-Brittan nië van gedachter te wisselen. Hij wil gezamenlijk met de Sovjet-Unie over dit voorstel onderhandelen. Hel biedl volgens hem de mogelijkheid Hongarije zijn vrijheid tc hergeven zonder dat de Sovjet-Unie bang hoeft tc zijn voor in ternationale gevolgen. Radio-Moskou heeft gisteren in een Hongaarse uitzending het debat in de Franse nationale vergadering over Hon garije „ongeëvenaard in de geschiedenis" genoemd en gezegd dat „het een grove inmenging in de aangelegenheden van een andere staat betekent. De Verenigde Sta ten verdrijven hun bondgenoten Groot- Brittannië en Frankrijk uit het Midden- en nabije Oos+en. Hierover ergeren de Fransen zich natuurlijk en het verhoogt hun ontevredenheid over de p&litiek van hun regering", aldus Radio-Moskou. Het Hongaarse dagblad „Nenszabadsag" heeft gisteren een artikel gewijd aan de gedragingen van de Hongaarse politieke politie onder het regime van Rakosi. wel ke laatste het blad mede schuldig ver klaart aan de gevangenneming van dui zenden onschuldigen in het verleden. Volgens het blad was onder Vladimir Vargas een speciale afdeling var deze politie opgericht, die als een van baar eerste misdadige praktijken „het proces Laszio Rajk" voorbereidde, de vroegere Hongaarse minister van buitenlandse za-' ken, die wegens „Titoisme" in 1949 werd terechtgesteld. De kruisveihoren in dit proces zijn volgens het blad zo zou uit de pro cessen tot eerherstel zijn gebleken door Mihail Vargas (Vladimirs vader en toen- fertüd minister var binnenlandse zaken) en Gabor Peter (de vroegere nolitieehef die later gevangen werd gezet) persoon lijk geleid op aanwijzingen van Eakosi. Er zouden „monsterlijke folteringen" bij te pas zijn gekomen. Verscheidene honderden AVO-mannen (politieke politie) hebben misdaden begaan en de „tegenrevolutie heeft hiervan gebruik gemaakt om de algemene haat tiidens de opstand nog aan te wakkeren", aldus het blad. De „Nepszabadsag" verzekert, dat de re gering op het ogenblik de dossiers van de oud-leden der veiligheidspolitie bestu deert „om de ware schuldigen te kunnen straffen. De nieuwe leden van dc poli tieke politie moeten nooit vergeter dat misdadige werkwijzen, die ver van het socialistische rechtsbestel staan, zich vroeg of laat tegen hen die zich ervan bedienden, keren". - **eA. laatste bericht over Rakosi was, nat hij zich in Moskou zou bevinden en vader en zoon Vargas wachten in een Hongaarse gevangenis op hun proces De AVO als zodanig is na de opstand ont bonden. Volgens de jongste gegevens zijn tot dusver in totaal 143.341 vluchtelingen over de Oostenrijkse grens gekomen. 68.400 van hen zijn naar andere landen overgebracht De Honnaarse ners heeft gistermorgen voor het eerst cijfers van de exodus der Hongaren naar het buitenland bekend gemaakt. Op 17 december zoude- reeds 151 nno Hongaren gevlucht zijn, van wie 67.000 nog in Oostenrijk zijn. Het internationale Rode Kruis Is gis teren in Boedapest begonnen met de uitreiking van 100 000 voedselpakketten inhoudende elk twee weekrantsoenen aan mensen, die geen woning meer hebben en aan gezinnen waarvan de kostwinners tijdens de gevechten ge dood of gewond zijn. Volgens radio Boedapest is het idee om „vrijwilligers te eehrniken voor werk in de truinen" onuitvoerbaar gebleken. Voorts heeft Radio-Boedapest omge- roeDen. dat het Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken dinsdag een nieuwe nota aan de Oostenrijkse legatie te Boe- danest heeft doen toekomen over de re- uafriëring van Hongaarsp kinderen en v'""'-'riingen, die naar Hongarije terug willen. kunnen teruggrijpen naar oude koloniale methoden of hun heerschappij opleggen aan zwakke landen." "i?t.7?re,doP'nie heeff getoond, dat zij zfcnzeif kan organiseren tot verzet tegen dergelijke tragedies. Misschien zal een gevo'g van deze tragedies zijn dat de vrtineid Uitgebreid en op een zekerder basis zal worden geplaatst", zo meende hij. Wat de politiek van India betreft ver klaarde Nehroe, dat het voornaamste doel het bewaren van de vrede is. Daar om heeft India besloten zich bij geen en kel pact aan te sluiten. Dit betekent echter niet passiviteit of gebrek aan ver trouwen 0f overtuiging. Het is een posi tieve en dynamische benadering van de vraagstukken, die wij onder de ogen moeten zien. „Het oorlogsgevaar is niet voorbij*, al dus Nehroe De toekomst kan misschien nieuwe beproevingen en rampspoed voor de mensheid brengen. Doch de krachten van de vrede rijn sterk. Ik geloof, dat de vrede zaï overwinnen." De Indiase premier gaf een kort his torisch overzicht van de constitutionele ontwikkeling van het onafhankelijke In dia en beschreef de morele principes, waarop, zoals hij zeide, de politiek van India was gebaseerd. Hij voegde daar aan toe: „Maar vele andere landen in Azië zeggen hetzelfde, want op het ogenblik herleeft Azië. Deze landen, die lange tijd onder vreemd juk gebukt waren hebben hun onafhankelijkheid herwonnen en worden aangevuurd door een nieuwe geest en streven naar nieuwe Idealen. Voor hen, evenals voor ons", zo ver klaarde Nehroe, „is onafhankelijkheid van evengroot levensbelang als de lucht, die wordt ingeademd en kolonia lisme in welke vorm en waar ter we reld ook is voor hen weerzinwekkend. Gisteren is het eerste grote werk van het Deltaplan door Rijkswaterstaat aan besteed. Het is het maken van een bouw put met haven, ongeveer 5 kilometer be nedenstrooms van de werkhaven te Hel- levoetsluis voor de afsluiting van het Ha ringvliet. De combinatie N.V. R, Boltje en Zonen Zwolle, N.V. Oosterwijk te Rotterdam. N.V. Reef's Aannemers- en Handelsmaat schappij te Oldenzaal en de N.V. P. C- Za- nen was de laagste inschrijfster met een bedrag van 17.674.000. De combinatie N.V. Baggermaatschappij Bos en Kalis te Sliedrecht en N.V. C. J. van der Hoeven te Den Haag. schreef in voor 22.425 090 en was daarmee de hoogste. i rii (Van onze Haagse redactie) Geruchten, welke al enige tijd de ronde doen als zou Den Haag als opvolger van mr. Schokking een katholieke burgemees ter krjjgen, gaan thans vastere vormen aannemen. Als de meest serieuze kandi daat voor het Haagse burgemeesterschap wordt momenteel genoemd de burgemees ter van Eindhoven, mr. H. A. M- T. Kolf schoten. Deze benoeming zal echter nog wel enige tijd op zich kunnen laten wachten, aangezien eerst de opvolging van mr. Kolfschoten zou moeten worden geregeld. Frankrijk heeft gisteren In de Assem- blée der Verenigde Naties te New York de kwestie van <r?yptes behandeling van Franse onderdanen te berde gebracht cn om „onmiddellijke stopzetting der uitwij zing cn eerbiediging van de onschend baarheid van eigendom" gevraagd. Vale- ry Giscard d'Estaing van de Franse dele gatie verzocht Hammarskjoeld „alle nodi ge maatregelen te nemen om te verkrij gen. dat men zich op deze twee punten aan het internationale recht houdt". Hij zei. dat de Zwitserse legatie in Cairo de Franse regering heeft ingelicht dat tot 10 december j.l. 3672 Franse burgers „uit Egypte zijn geëvacueerd". Volgens d'Estaing hecff de Zwitserse legatie op 13 december verklaard, dat er maatrege len waren getroffen om alle Fransen te dwingen Egypte te verlaten. Sir Pierson Dixon van Groot-Brittannië zei. dat het gedrag van de Egyptische regering ..grote verontwaardiging in het Verenigd Koninkrijk had veroorzaakt". Hij verklaarde, dat er in oktober 13.000 Brit ten in Egypte waren, maar dat 2550 van hen genoopt, waren geweest het land te verlaten. Onlangs werden weer 700 Brit ten het Tand uitgewezen. De Egyptische afgevaardigde. Omar Loetfi, verklaarde dat zijn regering door de Brits-Franse aanval gedwongen was geweest maatregelen te nemen om de rust en orde te verzekeren. Ondanks de „onge rechtvaardigde Brits-Franse oorlogshande lingen'' was Egypte niet tot algemene uitwijzing van Britten en Fransen overge gaan. 791 van de 11.000 Britten hebben aanzegging gekregen Egypte te verlaten. Voorts waren ruim 700 Britten uit vrije wi] vertrokken. Een 450 Britse technici in Egypte zijn geïnterneerd. Egypte heeft gisteren Groot-Brittan nië en Frankrijk beschuldigd van een flagrante schending van de wapenstil standsovereenkomst en van scherpe en provocerende daden jegens de bevolking van Port Said. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Fawzi. uit deze beschuldigingen in een memorandum aan de secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjoeld. Fawzi zegt, dat eergis teren in 36 nur 30 mensen waren gedood in Port Said en een groot aantal was ge wond toen Anglo-Franse strijdkrachten huiszoekingen deden in de Arabische wijk van de stad. Voorts beschuldigt Fawzi de Fransen en Britten er van. dat een groot aantal burgers is gearresteerd en dat eigendommen en auto's zijn gestolen toen de troepen zich terugtrokken. In het memorandum wordt ook gewag gemaakt van de vermissing van een Brit se officier. Fawzi zegt hierover, dat de Egyptische regering de commandant van de VN. strijdkrachten er van heeft ver wittigd. dat Port Said sinds de Frans- Britse aanval, is afgesneden van de rest van Egypte en dat de regering op het ogenblik over deze stad geen controle heeft. Ook zegt de Egyptische minister, dat in Frankrijk en Engeland maatrege len genomen zijn tegen Egyptische bur gers, hetgeen volgens hem in strijd is met de .rechten van de mens. De Franse en Britse regeringen hebben individuele rekeningen van Egyptenaren geblok keerd. zo vervolgt Fawzi. Tenslotte vraagt hij de secretaris-generaal de in houd van zijn memorandum onder de aandacht van alle leden der V.N. te brengen. Over de toestand.in Egypte wordt be richt, dat gisteren 350 Egyptische politie mannen in Port Said zijn aangekomen Dit werd bekendgemaakt door een woord voerder van de V.N. Hij voegde er aan toe, dat dit niet betekende, dat de Britse en Franse troepen waren vertrokken. Momenteel zijn er voldoende transport schepen in Port Said om de Britse en Franse troepen te evacueren, zo heeft een woordvoerder van de marine gisteren bekendgemaakt. Men houdt tevens vol ledig rekenins met een aanval van Egyp tenaren op het moment dat de laatste soldaten aan boord zullen gaan. Buiten de haven ligt het vliegdekschip Eagle ge reed om in te grijpen als het noodzake lijk is, aldus deze woordvoerder. Over de opruiming van het Suezkanaal is nu het laatste woord aan president Nasser, want het opperbevel van de Brits-Franse toepen in Egypte en verte genwoordigers van de V.N. zjjn het gis teren eens geworden over twaalf voor waarden waaraan moet worden voldaan, wil de Brits-Franse bergingsvloot in Egypte blijven, nadat de Britse en Fran se militairen zich uit dat land hebben teruggetrokken. Men is overeengekomen, dat de troe pen van de V.N. de bergingsvloot zullen beschermen. De schepen zullen de vlag van de V.N. voeren en het Britse ma rinepersoneel zal in burger werken en armbanden van de V.N. dragen. Andere voorwaarden zijn, dat het Britse en Franse personeel van de bergingsvloot de volledige internatio nale status van de V.N. krijgen, de bergingsschepen vrij door het Suezka naal mogen varen en dat men bij het werk gebruik mag maken van de weg langs het kanaal. Voorts zal men aan boord lichte wapens voor zelfverdedi ging mogen hebben doch de zwaardere wapens zullen van boord moeten ver dwijnen. De overeengekomen voorwaarden be hoeven nog de goedkeuring van president Nasser. Volgens de Egyptische radio.heeft de regering van Egypte de verantwoorde lijkheid oP zich genomen voor het inci dent dat zaterdag bij Tel Aviv plaats vond én waarbij .zelfmoordcommando's'' een Israëlische grenswacht doodden en zijn vrouw en kinderen verwondden. De Egyptische radio verklaarde,, dat deze aanval een vergeldingsmaatregel is ge weest voor het incident te Ka.far. Kasem. Zoals békend zijn er eind oktober in deze plaats 49 Arabieren door een Isra ëlische patrouille gedood. Dit zou bij ver gissing gebeurd zijn. Israëlische bladen hebben bericht, dat vier van de elf grenswachten, die be schuldigd zijn van het doden van 49 Ara bieren op 29 oktober j.l op 6 januari te Tel Aviv voor de krijgsraad zuilen ver schijnen. Zij zuilen verdedigd worden door enkele Israëlische advocaten. Premier Ben Goerion heeft het Inci dent tn het Israëlische parlement een „verschrikkelijke tragedie" genoemd. i De V.N. beschikken over een vloot ber gingsschepen met 600 duikers en technici, die binnen 24 uur na het vertrek van de laatste Britse en Franse militairen uit Egypte met de vrijmaking van het Suez kanaal zal beginnen, zo is gisteren in goed- ingclichte kringen in New York verno men. De bergingsvloot zal begin januari 31 schepen tellen. De schepen en de technici zijn afkomstig uit landen, die niet betrok ken zijn geweest bij het conflict in het Midden-Oosten. Secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft Engeland verzocht zes bergings schepen zonder bemanningen voor de werkzaamheden in het kanaal beschikbaar te stellen. Het antwoord op dit verzoek is nog niet binnen. Hammarskjoeld heeft zelf bepaald, dat geen gebruik van de diensten der Britse bemanningen gemaakt kan worden. De V.N. vloot zal 14 Nederlandse, vijf Deense, vijf Westduitse, vijf Italiaanse, één Zweeds en één Belgisch schip om vatten, die door een Nederlandse en een Deense bergingsmaatschappij gecharterd zijn. Het is nog niet bekend hoelang de ber gingswerkzaamheden zullen duren en wat de kosten zullen zijn. Het kanaal zal in drie fazen worden vrijgemaakt. Eerst wordt een vaargeul voor tank- en vrachtschepen tot 10.000 ton vrijgemaakt, dan wordt de vaargeul uitgediept, zodat ook schepen van meer dan 10.000 ton kunnen passeren en ten slotte zullen de wrakken, die bij de eerste twee fazen buiten de vaargeul zijn ge bracht geheel opgeruimd worden. Deze derde faze zal de meeste tijd vergen. In het moederhuis der Zusters van Liefde te Tilburg is telegrafisch bericht ontvangen van het overlijden van zus ter M. Theresa Boomaars, een melaat se zuster uit Paramaribo. Op jeugdige leeftijd vertrok zr. M. Theresa, die af komstig is uit Bavel. naar de Majella- stichting in Paramaribo, waar de con gregatie der Zusters van Liefde zich wijdt aan de verpleging der melaatsen. In 1913 kwam de algemeen overste voor visitatie in de Majella. Tijdens dit be zoek bekende zr. Theresa het ver moeden, dat zij sinds enige tijd door de lepra was aangetast Tot afscheiding van de communiteit moest worden beslo ten, toen dit vermoeden juist bleek te zijn. Zr. Theresa ging volgens haar eigen wens de ergste zieken verplegen. Daar haar handen gaaf bleven, kon zij tot op hoge leeftijd de melaatsen in de Majella blijven verzorgen. Haar laatste levensjaren heeft zij gedeeld met een tweede zuster, die melaats werd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1