Grote mate van zelfbestuur voor cyp rus NEHROE TEVREDEN OVER BESPREKINGEN MET 1KE Kustvaarder 11a aanvaring met Franse treiler direct gezonken Bergingsvloot voor Suezkanaal 20.000 kaj otters naar Rome Slechts 534 Hongaren over de grens DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Woning- en land bouw moeilijk. De KAJ doet het best Ontwerp Radcliffe in Lagerhuis KERSTSFEER TE ROTTERDAM Mist speelde schepen parten NIXON IN WENEN AANGEKOMEN Ceylon gast van bisdommen HaarlemRotterdam Internationale taak voor Nederlandse KAJ Alle broodsoorten een cent duurder Donderdag 20 december 1956 Naar een verdeling tussen Grieken en Turken? Geen veranderingen in vaarscliema Statendam Hongaarse vluchte lingen bij de Paus Sovjet-Unie is een „koloniale mogendheid*' „Bloemfontein'' in botsing met Noor Geen slachtoffers Nederlands aandeel: veertien schepen Belangrijke verhoging zeevrachten Zweden, Columbia en Irak in Veiligheidsraad Pravda over Nixons reis naar Oostenrijk WEERBERICHT Cyprus tenslotte verdeeld hE Mi Ingaande vandaag KERSTBOODSCHAP VAN DE PAUS De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Over het algemeen veel bewolking met plaat selijk mist en bijna overal droog weer. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Vrijdag 21 december: zon op 8.48, onder 16.32. Maan op 21.49, onder 10.55 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Aan het Britse parlement zijn gisteren voorstellen voor een „liberale'' grondwet voor Cyprus voorgelegd, waarin Cyprus een grote mate van zelfbestuur wordt geboden, zij het onder toezicht van de Britse gou verneur op buitenlandse zaken, verdediging en binnenlandse veilig heid. Deze ontwerp-grondwet van Lord Radcliffe geeft Cyprus in hoofdzaak een gekozen wetgevende vergadering, welke in feite zeker kan zijn van een Grieks-Cypriotische meerderheid. Er zijn belang rijke waarborgen voor de rechten en vertegenwoordiging van de Turkse minderheid. Onder de dertig gekozen leden van de wetgevende vergadering zouden zes Turkse Cyprioten zijn. In het ontwerp van Lord Radcliffe, dat in de vorm van een witboek openbaar is gemaakt, staat voorts, dat de premier van Cyprus door de gouverneur uit de leden van de wetgevende vergadering wordt aan gewezen. Deze vergadering stelt wetten op binnen de beperkingen van haar macht. De gouverneur heeft het recht in geval van een geschil met de wetgevende vergadering het onderhavige wetsvoorstel aan het hoge gerechtshof voor te leggen. Dit hof beoordeelt de wetsvoorstellen op hun wettelijke waarde, rekening houdend met grondwettelijke be perkingen en waarborgen. Met nadruk wordt verklaard, dat het ontwerp niet de kwestie van de uitein delijke toekomst van het eiland regelt. Bovendien verklaart Lord Radcl-ffe in een begeleidend schrijven, dat men niet mag aannemen, dat de grondwet onder de huidige omstandigheden van kracht kan worden. Volgens het ontwerp zal de uitvoe rende macht worden uitgeoefend door een premier met zijn ministers, voortko mende uit de wetgevende vergadering, die bestaat uit dertig gekozen leden onder wie zes vertegenwoordigers van de Turkse minderheid en zes onof ficieel benoemde leden. Een van deze laatstgenoemde leden zal worden aange wezen dooor de niet-Cyprische Britse bewoners en een ander door de Maro nieten een sekte van Syrische christe nen De regering is gehouden, de speciale belangen van de verschillende gemeen schappen te beschermen. Deze belangen liggen op het gebied van het onderwijs en de radio. De gouverneur van het eiland kiest tot premier diegene, die naar zijn me ning de meeste steun in de wetgevende vergadering geniet Deze draagt zijn ministers voor bij de gouverneur, die zelf echter de ljyniste<r voor Turks.Cy- prisohe aangelegenheden kiest. Als over koepelend orgaan komt er een raad, Wa4fcjn onder voorzitterschap van de gouverneur de Premier een door hem voorgestelde minister, de minister voor Turks-Cyprische zaken en vertegen woordigers van de gouverneur zitting hebben. Wetsontwerpen betreffende Turks- Cyprische aangelegenheden moeten met een speciale meerdertieid ln het parle ment worden aanvaard. Wetten aangaande de valuta, de grond wet e.d. behoeven de goedkeuring van de Britse kroon. Cyprioten. De minister zei, dat de rege ring bereid was de kwestie van het zelfbeschikkingsrecht nader te overwe gen. „wanneer de internationale en stra tegische Situatie dit toestaat en hel stelsel van zelfbestuur bevredigend werkt" Dan zou echter de kwestie van de deling van het eiland in de plannen voor zelfbeschikking moeten worden op genomen. Naar het oordeel van doorgaans wel ingelichte kringen te Londen betekent de verklaring van de Britse regering, dat zij bereid is in te stemmen met een verdeling van Cyprus, een zeer aan zienlijke concessie aan de Turken De Turkse Cyprioten zouden het wes telijke en de Griekse Cyprioten het oostelijke dee] van het eiland krijgen. Hiervoor zouden delen van de bevol king moeten verhuizen. Griekenland wijst af Averoff, de Griekse minister van bul. teniandse zaken, heeft zeven van de con stitutionele voorzieningen in het rapport Radcliffe over Cyprus als „onaanvaard baar" van de band gewezen. IIverklaarde zowel bet rapport.Rad- clifie als de gisteren door de Britse mi nister van koloniën afgelegde verklaring in het Lagerhuis „onverenigbaar met de geest en de hoge beschaving van de Cyprioten". De constitutie van Radcliffe was gericht op voortzetting van een ko loniale status op Cyprus. De constitutie, noch de verklaring van Lennox Boyd waarborgen de eerste ver eisten voor de uitoefening van het zelfbe schikkingsrecht: de voornaamste eis van de Cyprioten, aldus de Griekse minister. De Griekse regering heeft in een com muniqué de voorstellen van Radcliffe als „ondemocratisch en star" bestempeld. De Griekse regering, aldus het commu niqué. was derhalve eenparig van opvat kenland gisteren intussen Groot-Brit- tannië beschuldigd van schending van ..alle fundamentele rechten van de mens en aanverwante beginselen van het in ternationale recht op Cyprus". De nota is vergezeld van een aantal lijvige documenten, die als bewijsma teriaal moeten dien-en. Turkije welwillend Turkije heeft de nieuwe voorstellen voor een grondwet voor Cyprus over het algemeen toegejuicht maar er zijn toch nog wel enige bezwaren, zo werd uit de omgeving van de Turkse minister van buitenlandse zaken vernomen. De belangrijkste Turkse bezwaren zouden allen betrekking hebben op de behandeling van de Turkse Cyprioten als een „minderheid" en op grondwet telijke voorzieningen, die zouden kun nen leiden tot de onderdrukking van de Turkse gemeenschap. Kringen van het Turkse ministerie van buitenlandse za ken verklaarden, dat. Turkije gekant was tegen de terugkeer van aartsbisschop Makarios naar Cyprus, omdat hij gezien wordt als de man die verantwoordelijk is voor de orde-verstoringen door de EOKA. Een ambtenaar van het ministe rie zei: „Door Makarios vrij te later* komt men tegemoet aan het terrorisme' 4 De directie van de H.A.L. deelt mee, dat het onderzoek van de machine installaties van het s.s. „Statendam" beeft uitgewezen dat in het schema, helwelK voor dit schip werd vastgesteld, geen veranderingen bei hoeven te worden aangebracht. Dit bete kent, dat de officiële proeftocht normaal op 23 en 24 januari zal plaats vinden, terwijl het schip 6 februari 1957 op de eerste reis van Rotterdam naar New York zal ver trekken. In de zaal der benedicties van het Va ticaanse paleis heeft Paus Pius XIX gis teren t'-jdens de algemene audiëntie ruim tweehonderd Hongaren in hun moedertaal begroet. Bij de speciale begroetingswoor den van de H. Vader hebben de Hongaar se vluchtelingen luid geapplaudisseerd. De Rotterdamse Coolsingel straalde woensdagavond in het licht van tien-tallen (elektrische) kaarsjes, toen voor het stadhuis de grote kerstboom die de Maasstad ieder jaar als geschenk ontvangt van de stad Oslo, werd overgedragen. Aanvankelijk u-aren er nogal wat moeilijkheden, daar de boom des morgens plotseling doorbrak, doch gelukkig kon het euvel nog bijtijds ivorden verholpen. Premier Nehroe van India heeft gisteren op een persconferentie te Washington verklaard, dat zijn besprekingen met president Eisen hower hem een beter begrip van de Amerikaanse politiek en in het bijzonder van de gedachtengang van de president hebben gegeven. Hij zei, dat hij Eisenhower de „kern'' had meegedeeld van hetgeen hij enige dagen geleden met premier Tsjoe en-Lai van communistisch China had besproken. Deze kern kwam hierop neer, dat de Chinese communisten „zekere klachten" hadden. Zij hadden naar hun mening, verscheidene stappen voorwaarts gedaan, maar de andere partij had hier niets tegenover gesteld. Op de vraag, waarom communistisch China, naar zijn oordeel, tot de V.N. moet worden toegelaten, zei Nehroe, dat er in feite maar één China is en dat men niet kan zeggen, dat dit land door de regering op Formosa wordt vertegenwoordigd. De Britse reeerinc verklaarde, bij i tir.g. dat de voorstellen „geen grondslag -• V i i X z'.VfViw A o rtvvl acci n.rr V-iunetia monde van de minister van koloniën, Lennox Boyd, in het Lagerhuis, dat Cyprus wellicht tenslotte zal worden verdeeld tussen de Griekse en de Turkse bieden voor de oplossin-g van de kwestie- Cvprus". In een nota aan secretaris-generaal Hammarskjoeld van de V.N. heeft Grie- Ö:v' Groot zijn de ontberingen, die de Hongaarse vluchtelingen te verduren hebben op hun tocht naar de grens, maar zij ivorden spoedig vergeten als door deze ontberingen de vrijheid wordt verdiend. Een werkelijk troosteloos drama wordt het evenwel als men na een tocht van tientallen kilometers onder vele gevaren vlak by de grens, vlak by de vrijheid, wordt gearresteerd en teruggezonden, het rampzalige Hongarije weer in. Dat laatste overkwam een dezer dagen enkele Hongaarse vrouwen, die na een lange tocht vlak bij de Oostenrijkse grens werden aangehouden door de Hongaarse grenspolitie, die plotseling uit het struikgewas te voorschijn kwam en de vrouwen terugzond. De mist, die gisteren ook een groot deel van ons land in zijn ban hield, is verscheidene schepen noodlottig geworden. De Rotter damse kustvaarder „Waterweg" zonk in het Kanaal na een aanva ring met een Franse treiler alle opvarenden werden gered het m.s. „Charis" liep even boven Maassluis aan de grond en op dc rede van Vlissingen kwam de „Bloemfontein" in botsing met een Noors Libertyschip; persoonlijke ongelukken deden zich ook hierbij niet voor. De aanvaring tussen dc „Waterweg' en de 277 ton metende treiler „Marga" uit Boulogne geschiedde gistermorgen om ongeveer tien uur. De aanvaring had plaats in het Kanaal ter hoogte van Newhaven tijdens een dichte mi«t. De zee was zeer kalm. Door de botsing ontstond een groot gat in de romp van de kustvaarder, waardoor het water snel naar binnen stroomde. Onmidde! lijk na de aanvaring zette schipper M. J. Libert van de „Marga" na te hebben gestopt, zijn boot uit en wist in record tijd de 10 opvarenden van de „Water weg" te redden. Veel tijd werd hem trouwens niet gelaten, want binnen vier minuten was de „Waterweg" on der de oppervlakte van de zee verdwe nen. Aan boord van de kustvaarder bevond zich ook de echtgenote van de kapitein De geredden zijn gisteravond om 8 uui in Boulogne sur Mer aangekomen. Zij brachten de nacht aldaar in een hotel door en keren vandaag terug naar ons land De ..Waterweg", geladen met potas. was 10 december uit Barcelona naar Goois vertrokken. Aan de grond gelopen Aan de zuidelijke oever van de Water weg, even boven Maassluis, liep gister middag om tien minuten over vier het 3003 ton metende m.s. „Charis" van de K. N S. M. aan de grond. Het schip, dat. op weg was van Rotterdam naar Amsterdam vroeg om sleepboothuip. Om ongeveer zes uur gisteravond kwam het schip weei vlof. Tot op de boulevard te horen De klap waarmee de „Bloemfontein" en het Noorse Libertyschip gisteravond om acht uur op de Westerschelde voor Vlis singen tegen elkaar botsten was tot op de boulevard te horen. De 10.473 metende „Bloemfontein" van de N.V. Verenigde Nederlandse Scheepvaart Mij. te Den Haag, welke varende van Zuid-Afrika naar Rotterdam, op weg was naar de tus senhaven Antwerpen, raakte een anker kwijt en liep lichte boegschade op. Het schip ging op de Westerschelde, even ten oosten van de Vlissingse haveningang voor anker. Het Noorse Libertyschip de „Sneland" (7249 brt.) van de Mij. Anli en Co. te Haugesund. dat van Antwerpen kwam, liep een flink gat midscheeps op, doch maakte geen water. De „Sneland" zou op eigen kracht naar Antwerpen te rugkeren. Bij de aanvaring ontstonden geen per soonlijke ongevallen. De bemanning van de te Vlissingen gestationeerde Belgische j sleepboot „Scald.is", welke onmiddel'ijk ter assistentie uitvoer, behoefde geen hulpi te verlenen. Het zicht was tijdens de bot sing ongeveer driekwart mijl. Spreken over het Midden-Oosten deel de de Indiase premier mee. dat hij geen tijd had om op de htuisreis Cairo aan te doen. Zijns inziens moet een regeling van de kwestie van het Suezkanaal inhouden dat alle schepen het kanaal mogen ge bruiken. Hij beschouwde dit als een kwestie van in terpretatie, die aan een of ander hof. zo als het internationale gerechtshof, zou moeten worden voorgelegd. In de toe komst zou men wellicht een nieuwe con ventie kunnen opstellen. Nehroe sprak van „fundamentele ver anderingen in de richting van democrati sering en liberalisering" in de Sovjet- Unie. Hij dacht echter niet. dat er zich in dat land ooit een parlementair stelsel zal ontwikkelen, zoals in India en de V.S bestaat. Wel zouden er. naar zijn mening, „andere vormen van een democratische uitdrukkingswijze, waarin de wil van het volk prevaleert, gestalte kunnen krijgen" Op dc vraag, of hjj de Sovjet-Unie als een koloniale mogendheid beschouwde, antwoordde Nehroe bevestigend. Dit was vooral ten aanzien van Hongarije het ge val. In antwoord op een desbetreffende vraag, verklaarde hij, dat er geen sprake van is, dat India weigert het Russische optreden in Hongarije te vtroordelen. De kwestie was echter, of men zich tevre den moet stellen met krachtige veroor delingen. dan wel op de een of andere constructieve manier het vraagstuk moet benaderen. Demilitarisatie In het wekelijks bulletin van de Pakis taanse ambassade in Tokio wordt gezegd, dat volgens uit Londen ontvangen berich ten premier Nehroe voorstander is van een topconferentie over een demilitarisatie van het gehele Midden-Oosten. Hij had hierover met Eden gesproken en zou waarschijnlijk hetzelfde met Eisenhower hebben gedaan. Als het denkbeeld voor het westen aan vaardbaar zou zijn zou Nehroe er bij de Sovjet-Unie op aandringen de wapenie- De vice-president der V.S., Richard Nixon, is gisteren in Wenen aangekomen om een onderzoek in te stellen naar de toestand, waarin de Hongaarse vluchte lingen zich bevinden. Nixon verklaarde, dat de V.S. „vast besloten zijn" hun aan deel in de hulp aan de vluchtelingen vol ledig op zich te nemen. „Wij erkennen, dat er nog veel te doen is", zo voegde hij er aan toe. Gisteren arriveerde ook in Wenen de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen, de Zwitser August Lindt. Advertentie A oor de bergingswerkzaamheden aan het a,,aal zHn va„ Nederlandse zij- det2 daaivanSheI;f<"n ingeschakeld. Som mige daarvan hebben hun voorlopige eind- bestemming reeds bereikt, andere zijn onderweg of liggen gereed om te vertrek ken. Het PUPr Nederlandse aandeel van de vloot Smit Van den lak. bestaat uit. do. volgende slepen: de sleepboot „Zwarte Zee" met baar 4200 PK is maandag Gibraltar gepasseerd en bevindt zich dus in de Mi 'dellandse Zee. De „Zwarte. 7pp" heeft op sleeptouw het bergings- 7 t Titan 5" en de speciaal uit geruste kustvaartsleepboot De S Zee" is maandag van Malth. ver trokken in de ricbting VPn(je bok Zij heeft achter zich de drijvende bok .Arend" De „Tyne" ligt reeds voor de Golf van Suez te wa:hten op een loods om Suez te bereiken. De „Tyne heeft 4* bok „Havik" op sleeptouw. De sleep boot „Poolzee" met achter zich de drijvende bok „Condor" bevindt zich voor de kus1- van Portugal,ter hoogte van Lis sabon. De „Blankenburg" is dinsdag, met op deeptouw de speciaal uitgeruste ha vensleepboot „Alblasserdam" uit Maas sluis vertrokken. Maandag vertrok reeds Uit' Maltha, in de richting Alexandrië. het vrachtschip „Bernard John" met als deklading twee bergingsvaartuigen, twee heftanks en nog ongeveer 100 ton ander bef-gingsmaterieel. Het vrachtschip „Kas- per Robert Miiller" zo vanavond of mor genvroeg uit Maassluis zee kiezen. Aan boord zullen dan zijn 10 heftanks, een bergingsvaartuig en het havenbootje „Osi ris". W-t het Deense aandeel betreft: in het Engelse kanaal bevindt zich reeds de sleepboot .Siegyn", met twee hefpontons op sleeptouw. Voorts is door de combi natie SmitSvitzer gecharterd het Ita liaanse bergingsvaartuig „Hercules". Dit ligt reeds in Port Said. Eveneens werd gecharterd het Zweed"* bergingsvaartuig „Heracles", dat zich ook reeds in Port Said bevindt evenals de bergingssleep- bott Emanuel Svitzer". Twee kleine Italiaanse bergingsvaartui gen nl. de „Squalo" en de „Giovenaia" zijn inmiddels uit Sfax vertrokken, met Port Said als bestemming. Het ber gingsvaartuig „Protector" bevindt zich in gezelschap van de bovengenoemde sleepboot „Tyne". De vaartuigen, die bij Egypte liggen te wachten, zijn in afwachting van de mededeling van generaal Wheeler, dat zij verder kunnen gaan. De onderweg zijnde schepen varen in afwachting daar van voorlopig in de richting van Alexan drië. De Franse minister van buitenlandse zaken Christian Pineau, heeft gisteren op een vergadering van het kabinet ver klaard dat Frankrijk niet zal toestaan dat Franse bergingsschepen bij het vei lig maken van het Suezkanaal worden gebrui' t, tenz.ii zich Franse bemanningen aan boord bevinden. Meer dan 20.000 kajoUers uit 73 landen zullen het volgende jaar in de laatste week van augustus naar Rome pelgrimeren. Het Nederlandse contingent bestaat uit niet minder dan 1800 jongeren. Dit deelde gister avond dc diocesane aalmoezenier Th. Naastepad mede tijdens een bijeen komst van het district Rotterdam van de K. A. J. in liet Groolhandcls- gebouw te Rotterdam. Aalmoezenier Naastepad zei. dat hij niet zonder reden Rotterdam had geko zen als uitgangspunt voor de serie lezin gen, die hij gaat houden. In deze nieuwe stad, waar bankgebouwen en fabrieken de kerken overschaduwen, groeit, zo zei hij. een modern levensbesef, dat geen plaats biedt aan een vals Christendom. Hier moet een geloof beleden worden, dat de wereld serieus neemt. Het stemde hem gelukkig, dat er in Rotterdam jon- gemensen zijn. die zo kunnen geloven. De Maastad telt de meeste kajotters en het grootste aantal pelgrims komt uit deze stad. Het zijn er royaal 200. Onvindbaar De aalmoezenier drukte de jonge ar beiders op het hart, dat zij daar moe ten zijn, waar het leven hen nodig heeft. In de uitbreidingen van Hoogvliet, Over- schie en Pendrecht. waar de jonge arbei der haast onvindbaar wordt. Niettemin kan alleen een intensieve medewerking van de parochiegeestelijken hier werkelijk uitkomst brengen. Hij richtte zich in dit verband rechtstreeks tot de deken van Rotterdam, mgr. J. H Niekel die deze avond bijwoonde, met het verzoek zijn priesters op het hart te drukken in hun parochie een K.A.J. gaande te maken, waar deze nog niet is. Internationaal besef Aalmoezenier Naastepad vertrouwde erop. dat ook deze bedevaart een impuls zal zijn tot nieuwe daden. Nu diende, zo betoogde hij, de katholieke arbeider zich te richten oo de wereld. Er wordt van hen in de toekomst een internatio naal bewustzijn verlangd. Het begin is er reeds, aldus merkte hij op, hierbij doelend op de uitzending van enige kajot ters naar Nieuw Guinea. Hij wees de K.A.J op haar verantwoordelijkheid en hi-ld haar voor, dat zij nu dient te gaan strijden voor de arbeidersjeugd in ande re landen, zoals Ceylon en enkele Zuid- Amerikaanse staten, waar men er nog steeds op uit is om de arbeider onmon dig te houden. Dit internationaal besef zal ook in de komende bedevaart tot uitdrukking wor den gebracht. Twee jonge arbeiders uit Ceylon zullen als gasten van de K.A.J. in de bisdommen Haarlem en Rotter dam de pelgrimmage meemaken. Rapport 'aan de Paus Tijdens het verblijf in Rome van 21 tot 30 augustus zal door elke vertegenwoor- Wij vernemen uit rederskringen dat. ais gevolg van de voortdurende stijging der kosten in het algemeen en de op 1 januari a.s. ingaande aanzienlijke verhoging der olieprijzen in het bijzonder, de zeevrach ten binnen zeer korte tijd belangrijk zul len worden verhoogd. Voor een deel zullen de vrachtverhogingen in de vaart van de noord-continentale havens op de rëst van Europa en de Middellandse Zee en terug reeds oP 1 januari 1957 van kracht worden. digde natie aan de Paus een rapport wor den aangeboden over het godsdienstig le ven van de arbeidersjeugd in 'net betref fende land. In Rotterdam werden niet minder dan 3000 jonge nrfensen door le den van de K.A.J. over dit onderwerp on dervraagd. Naar verluidt moet deze en quête een zeer scherp beeld geven van de situatie. Aan het slot van de avond sprak mgr. Niekel de jongeren toe. Hij was zeer ver heugd over dit initiatief en hoopte, dat zij met een dieper geloof zouden terugkeren. veranties aan het Midden-Oosten te sta ken. Het bulletin acht dit streven van Nehroe gevaarlijk voor Pakistan, omdat het dan geen wapens meer uit het westen zou kun nen ontvangen, en Nehroe zijn „invloed sfeer" zou kunnen uitbreiden. Een woordvoerder van de Indiase ambas sade te Washington heeft inmiddels be kend gemaakt, dat premier Nehroe gis teren een onderhoud gehad heeft met de ambassadeurs van Israël. Syrië en Per- zië. De ambassadeurs hadden Nehroe hier om verzocht. Alle broodsoorten zijn met ingang van vandaag één cent per 800 gram duurder geworden. Deze verhoging geschiedde na diepgaand overleg tussen de minister van Economische Zaken, diens medew erkers en vertegenwoordigers van de Bakkerij- stichting. Op grond van 't gentlemen's agreement tussen de minister en de Bakkerijstichting verzocht de laatste verleden week om een onderhoud teneinde de noodzaak van. een prijsverhoging van het brood te be spreken. Tijdens deze bespreking vroeg de Bakkerijstichting op grond van de verhoging der wereldmarktprijzen van granen en bloem, alsmede op grond van de sterk verhoogde prijzen op de vrach- tenmarkt één cent prijsverhoging voor het witbrood en twee cent voor het volks, en bruinbrood ¥>er broodje van 800 gram. Dit zou voor het witbrood iets te veel zijn geweest en voor bruinbrood iets te wei nig. Dooreen genomen echter zou door de verhouding in de verkopen het hogere kostenpeil van grondstoffen en vrachten worden gecompenseerd. Minister Zijlstra heeft na een zeer langdurig onderhoud op grond van het prijsstabilisatiebeleid van de regering evenwel niet kunnen instemmen met een algemene prijsverhoging van méér dan één cent per broodje van 800 gram. Geruchten, dat het brood in sommige gemeenten of groepen van gemeenten meer dan één cent in prijs zou stijgen, blijken onjuist te zijn. Zweden, Columbia en Irak zijn gisteren door de Algemene Vergadering der V. N. tot lid van de Veiligheidsraad gekozen voor een termijn van twee jaar- Zij ko men in de plaats van België. Peru en Perzië. Columbia en Irak werden bij de eerste stemming gekozen, respectievelijk met 73 en 69 stemmen. De beslissing voor de der de zetel kwam eerst na vier stemmingen, ïiij deze zetel ging het tussen Zweden cn Spanje. Met betrekking tot een eventuele uit breiding van de Veiligheidsraad hebben gisteren zestien Afrikaanse en Aziatische landen, waaronder India en Marokko, een ontwerpresolutie ingediend bij de Alge mene Vergadering, waarin gevraagd wordt voor een jaar de behandeling der kwestie van uitbreiding van de Veilig heidsraad uit te stellen. De resolutie voorziet in de vorming van een commissie om het vraagstuk grondig te bestuderen. Zij zou in het najaar van 1957 verslag moeten uitbrengen aan de Algemene Vergadering. Bij de Algemene Vergadering is thans een resolutie aanhangig, waarin uitbre:- ding van de Veiligheidsraad met twee niet-permanente zetels wordt voorgesteld. De K R.O. zal zondag a.s. om kwart voor één een samenvatting uitzenden van de Kerstboodschap, die ZYi. de Paus de zelfde ochtend tot de wereld richt. Op Eerste Kerstdag volgt een herhaling. In de vorige nacht zijn- naar uit Wen wordt bericht, slechts 534 Hongaarse vluchtelingen erin geslaagd Oostenrijk te bereiken. Men is van mening, dat deze vermindering te wijten is aan de chaoti sche transporttoestanden in Hongarijë en de strenge maatregelen, die door de Rus sische troepen worden genomen. Het blad van de Russische communis tische partü „Pravda" heeft gisteren be weerd, dat de reis van vice-president Nixon, naar Wenen ten doel heeft de „on geregeldheden in Hongarije te laten her beginnen". De reis van Nixon was volgens het blad „een volgende poging om zich te mengen in de binnenlandse aangele genheden van het Hongaarse volk". Het Hongaarse vakverenigingsblad „Nepkarat" eist, aldus heeft Radio- Boedapest gisteren gemeld, inkrimping van het Hongaarse leger, beperking van de zware industrie en uiterste inspanning tot vergroting van de produktie van consumptiegoederen. Hierdoor zal het inflatiegevaar afnemen en een scherpe daling in de levensstandaard worden voorkomen. De uitgaven voor het openbaar ministe rie, de strijdkrachten en de investeringen dienen te worden besnoeid en de hiermee bespaarde gelden zullen moeten worden gebruikt voor de produktie van con sumptiegoederen. Uitvoer van consumptiegoederen moet alleen dan worden toegestaan, indien zulks nodig is voor de invoer van zeer belangrijke goederen. De vakbonden eisen verder, dat de arbeidersraden verantwoordelijk worden gesteld voor de waarden die hun zijn toe vertrouwd. Dit artikel, dat door radio-Boedapest werd uitgezonden, heeft in Boedapest, zo meldt Reuters correspondent aldaar, een hamsterwoede veroorzaakt. Volgens de Stockholmse correspondent van het Parijse dagblad „France Soir" hebben reizigers uit Rusland bericht, dat er onlangs stakingen zijn geweest in fabrieken te Moskou en Leningrad, een gerucht, dat ook in diplomatieke kringen in de Zweedse hoofdstad circuleert. De voornaamste oorzaak van deze sta kingen zouden klachten van de arbeiders over hun arbeidsvoorwaarden en lonen zijn. Maar hier en daar viel toch ook een ondertoon te beluisteren van protest te gen het militaire optreden in Hongarijë en de onvoldoende voorlichting over d« gebeurtenissen in dat land.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1