Ook met Kerstmis STRIJD om harten en hoofden Sibajaks laatste regeringsreis begon wel heel ongelukkig ras? is? Generale Synode handhaaft zijn standpunt over Nieuw-Guinea Assimilatie van de Hongaarse vluchtelingen vraagt begrip en tact In het vluchtelingenkamp Judenau zal het ook Kerstmis zijn Naturalisatie van in Indonesië wonenden wordt stopgezet Uitslag prijsvraag Kinderboekenweek 1958 Niet waterstofbom maar christendom tegen het communisme Technische storing stelde vertrek uit DONKERE DAGEN VOOR KERSTMIS Bijbelse motivering wordt nader uitgewerkt Suikerbietenconflict te Geldermalsen Velen hebben scheef beeld van het Westen Denk aan Hongarije Hatojama afgetreden Nederlandse gaven zijn onderweg Hongaars Kerstfeest in de Julianahal Dr. Joost Halbertsma- prijs DONDERDAG 20 DECEMBER 1956 PAGINA 3 Scherpe ontleding van wereldsituatie in reportage door Douglas Hyde Het Zonnewijzer-nummer onder de titel: „WIE ZULLEN ZIJ VOLGEN", van de katholiek geworden communistische journalist Douglas Hyde, zouden we ter voorlezing of studie in elk gezin aanwezig willen zien, minstens in handen van elk bestuurslid van welke katholieke organisatie dan ook. Het gaat er nu inderdaad om, of het Christendom de macht van het Kremlin zal kunnen afremmen en breken. Onder 1007 emigranten 37 bouwvakkers Zeshonderd katholieken Korea vraagt toelating tot V. N. CANADESE STRAAL- j^RSVOORDüitsla^ ATOOMONTPLOFFING IN SIBERIE Henk van der Maze C.S.M.: vele verbouivers trachten te lang met inleveren Vol goede wil Niet te vlug generaliseren 34 MILJOEN RUPIAH VERDUISTERD GECOMPLICEERDE BOTSING OP DE ELBE Advertentie! Naar aanleiding van vragen, gesteld Woensdaqmiddaa hebben de kabouters van het Nederlands Padvindstersgüde van „De Kleine Totemkring afdeling Soest waartoe ook H.K.H. Prinses Marijke behoorteen kerstverrassing gebracht aan de ouden van dagen in de Beyer- hameren in de Lange Nieuwstraat te Utrecht. Op de foto ziet men de kabouters, onder wie H.K.H. de Prinses (2de van rechts staand) onder leiding van mevrouw H. P. Bierman-de Bruyn, voor de Beyerkameren. door het Eerste Kamerlid de heer De Vos van Steenwijk, heeft de minister van jus titie, mede namens zijn ambtgenoot van buitenlandse zaken medegedeeld, dat sinds enige tijd in Indonesië gevestigde Indone siërs niet meer voor naturalisatie worden voorgedragen. Tevoren hadden 22 tot deze categorie behorende personen het Nederlandschap door naturalisatie verkregen. Hieruit mo ge blijken dat naturalisatie dus slechts op zeer beperkte schaal geschiedde. De reden en het kleine getal der denaturaliseerden en van het aanhouden van de aanvragen, was gelegen in het feit. d3t het in beSin_ sel onjuist werd geacht onderdanen van een land, die in dat land zijn gedomicili eerd. een andere nationaliteit te verlenen. Een algemene morele verplichting, zo vervolgde minister Samkalden om ver zoeken om naturalisatie tot Nederland van in Indonesieë wonenden in gunstige zin met spoed af te doen kan niet aanwezig worden geacht. Voor zover zekere morele verplichtigen tegenover bepaalde personen of groepen kan worden gesproken, komt het de minister voor, dat naturalisatie tot Nederlander niet de in het algemeen ge- eigende methode js om een erkenning van zodanige verplichtingen lot uitdrukking te brengen. Die methode kan slechts in een klein aantal gevallen worden gevolgd. Voor het overige zal verzachting van de moeilijkheden worden gezocht in enige verruiming van het toelatingsbeleid, zulks mede gelet op de omstandigheid, dat de betrokkenen de naturalisatie in de regel gevraagd hebben met oog op toelating, nu of in de nabije toekomst, tot Nederland. Minister Samkalden constateerde ten slotte dat Nederlanders voor het binnen komen in Nederland geen visum van node hebben. He prijsvraag onder leerlingen van L.O. en V.G.L.O. scholen, welke door de Com missie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek is uitgeschre ven ter gelegenheid van de Kinderboeken week 1956 is gewonnen door Hans de Cleen, leerling van de St.-Nicolaassc'nool te Amsterdam. De tweede prijs ging naar Heinde van Dijk van de Chr. Nat. School te Glimmen in Groningen en naar Jenny Rommen, leerlinge van de Openbare La gere School te Berkenwoude. Een derde prijs werd in de wacht ge sleept door Marika de Bakker (St.-Fran- ciscusschool Breda). Wim Hannaart (Wa- tergraafsmeerschool Amsterdam), Aiie van Kouwen (St.-Theresiaschool, Utrecht;, Niels de Pous (Oude Vlietschool, R°Jte*- dam) en Kees van Veldhuizen (Ds D. A. v d Boschschool, Den Haag). Bovendien werd aan 100 kinderen een boekenbon van 5 gld toegewezen en kregen 30 scholen als collectieve prijs een boekenbon van 25 gulden. Er zijn in totaal 120.000 inzendin gen op de prijsvraag binnengekomen. Op het punt van vertrek uit Rotterdam heeft de „Sibajak", die met emigranten naar Australië en Nieuw Zeeland zou gaan, met pech te kampen gekregen. Toen werd nl een technische storing m zuigerstang van een spoelpomp g teerd. Daar het smeden en draaien van een nieuwe zuigerstang ongeveer dertig uur vergt, moest het vertrek van het schip uitgesteld worden tot vannacht. Met mede werking van de douane- en politie autoriteiten konden de passagiers, die dit wensten, tegen inlevering van hun passage biljet een walpas krijgen en het schip verlaten tot vanavond 8 nut. Aan de overige passagiers bood deLloydI ver scheidene uitstapjes aan de wal in Rotter dam en omgeving aan. «.micran- Gisteren scheepten zich 1007 JL zes ten in op de „Sibajak", die gedurende zes jaren lang door de regering was geen terd en op 2 april 1957 zijn eers 1( weer als passagierschip van de Kon. R° Eloyd, eigenaar van het schip, zal maken Voordien zal echter een verbouwing plaats vinden. Wanneer het schip na zijn wereldreis op 20 maart a.s. weer in Rot, terdam zal zijn aangekomen, worden twee van de vijf slaapzalen tot 4-, 6- en meest 8-persoonshutten verbouwd. Daardoor wordt het aantal slaapplaatsen met 10 verminderd. De „Sibajak' zal dan 946 bedden tellen, 750 in hutten, 196 in slaap zalen. De regering zal dan nog alleen de Mij. Nederland in charter hebben naast de eigen emigrantensdhepen „Waterman en „Groote Beer". Van de zijde van de Rott. Lloyd is men vol vertrouwen, dat men een be hoorlijke bezetting voor de boot zal hou den. Ze blijft de wereldroute volgen, nl. via Curacao, Cristobal en Papeete naar Wellington. Sidney, Melbourne en dan via Soerabaja wellicht nog om de Kaap naar Nederland terug. Dus de aardbol rond. Boordaalmoezenier is ditmaal de wel- eerw. heer H. Beek van de St.-Agnes- parochie te Amsterdam, die een emigratie- cursus aldaar volgde en nu wat ervaring opdoet. Hij zal in Australië tal rijke gezinnen bezoeken (o.w. oud-pa rochianen) en keert dan terug naar de hoofdstad. Aan boord heeft hii de ziel zorg voor ruim 600 katholieken, die dus 60 pet. van het gehele emigrantental uitmaken Ietwat pijnlijk was de ontdekking die we aan boord deden, toen wij zagen dat zich onder de passagiers 17 timmerlieden 12 metselaars, 5 schilders en 3 loodgie ters bevinden, bouwvak-arbeiders die DeVIHUl'"! 0IOn^erndèaemigra^tM^met^ustmim to personeelschef van de Staats J Limburg. De Koreaanse republiek heeft gisteren de Algemene vergadering van de V.N. vrzoöht om toelating tot de volkerenor ganisatie tijdens de huidige zittingsperio de. begin gemaakt worden. Er is een o van 75 miljoen dollar mee gemoeia. Volgens Japanse geleerden heeft zich In de afgelopen dagen zonder twijfel een atoomontploffing voorgedaan in Siberië. De sneeuw, die maandag in Nagano en Ni- igata is gevallen was zeer radioactief. HUIVER moet iemand bevangen, wan neer hij zich het snelle ontbindingsproces en het volkomen bederf van het schoon ste lichaam of de meest beminde persoon realiseert Maar welke schokken moet de mens eigenlijk niet krijgen, wanneer hij zich be zint op de aantasting en de ge.schonden- heid van millioenen zielen elke dag? Douglas Hyde heeft zich op die vrese lijke situatie bezonnen. Om zich positieve zekerheid omtrent de toestand te ver schaffen trok de verontruste schrijver naar Afrika en Azië met als bijzonder onder deel Korea. Teruggekomen van een maan denlange reis schreef hij een aangrijpend relaas over de strijd aan de geestelijke fronten der wereldbeschouwingen. Wie zullen de bewoners van Afrika en Azië volgen? De roep van het communisme of de stem van het Christendom? Douglas Hyde kende uit ervarung de sterkte van de rode staalharde kaders. Hij wilde nu ook de gestalte en kwalitei ten der frontstrijders van het Geloof leren kennen. In 16 hoofdstukken van bij elkaar 250 pa. gina's heeft hij zijn bevindingen opgesteld. „Het gaat om de harten en hoofden der mensen", aldus Hyde, „En het komt mij voor," schrijft hij ergens, „dat de ondervinding in Taiping mijn bewe ring staaft, dat men de uitbreiding van het communisme alleen kan stuiten door de verspreiding van een beter geloof. HET geloof. En dat op zichzelf is niet de taak van politici, noch van regerings ambtenaren. ofschoon deze als zij zelf een levend christendom brengen door hun voorbeeld het werk geweldig kunnen be vorderen. Het is de taak van de missiona rissen en van de lekenapostel. Bij hen ligt de beslissing." Hyde observeerde de toestanden en mensen. Hij sprak met leken en priesters Een enkele typering van zijn bevindingen met opinie of conclusie moge hier nog volgen. In een fabriek in het hartje van Afrika zag hij een neger aan het werk. De man had in die maand al 112 shilling ver diend. Meer geld dan hij ooit in zijn leven had gezien. Waaraan besteden ze hun geld wilde Hyde weten. „Wat dacht u" antwoordde de bedrijfs leider: „Aan drank en vrouwen. Er is mets anders!" Conclusie: De oude levenswijze en het oude geloof worden vergeten of verworpen Een ondoordacht, kruipend materialisme gaat langzamerhand het leven van de mensen zonder geloof overheersen. De geestelijke gevolgen van de westerse in dustrialisatie zijn tot nu toe geweest: groei in het materialisme en als produkt hier van: communisme, dat is materialisme in zijn hoogste georganiseerde vorm. Dit stel sel veroverde in minder dan veertig jaar een kwart van de wereld! Er Is één strijd gaande en wij allen nemen er deel aan en beinvloeden de loop daarvan of wjj dit beseffen of niet, door onze activiteit of door onze onver schilligheid. Douglas Hyde verhaalt uitvoerig heer lijke voorbeelden van heldenmoed, offer vaardigheid en geloofstrouw naast schrij nende feiten van verval door de invloed van het Westen. Hij ontdekte in Poesan bordelen als gevolg Van aanwezigheid van troepen Daarnaast kon Pater Salvage in Mokpo verklaren: „Weet u, het komt voor, dat ik in de biechtstoel bij het. aanhoren van de kleine foutjes, waar deze mensen mee aankomen, soms zou willen zeggen: Laten we ruilen. Ik heb het recht niet, om hier te zijn, jullie zijn het, die mijn zonden moesten te horen krijgen." Hyde ontmoette de oude catechist Paul De man had 4000 bekeerlingen op zijn naam staan. Duidelijk blijkt dat overal het persoonlijke voorbeeld van enorme be tekenis geweest is en nog is. Daartegen over staat, dat het materialisme een kan ker is. waartegen optornen een uiterst moeilijke zaak is. Hoe zal Azië van morgen er uitzien? vraagt de schrijver zich tenslotte af Zal het op zijn best materialistisch zijn, en op zijn ergst, tengevolge van zijn materialis me. communistisch? Of zal het daarente gen dynamisch christelijk wezen? In de gehele koloniale wereld dringt tegenwoor dig de propaganda in het Rode China door en zij doet er haar werk. De invloed van China op Azië is reeds veel groter dan die van Rusland ooit is geweest. Christenen en communisten vechten aan dit, Aziatisch front (trouwens ook in Afri ka) om de harten en hoofden der mensen. Worden de kansen met onze steun in welke vorm dan ook niet benut, dan zal een materialistisch Azië moeilijker te be keren zijn. Eén factor is bemoedigend. Waar de mensen 't communisme aan de lijve heb ben ondervonden, zoals in Korea en in het geval de vluchtelingen in Hong Kong en op Formosa, daar strekken zij na de be vrijding de handen uit naar het geloof. Door de ziel van Azië te redden zou het Westen ook zijn eigen ziel redden. Hydes boek is waarschuwend en moed gevend tegelijk. Doel was en is ons te bezielen met een geest van medewerk zaamheid in gebed, hulp en offer, hoe en waar dan ook, in navolging van de front strijders der kerk in actie, die het zwaard van de geest hanteren zonder zich om de gevolgen voor zich zelf te bekomme ren. Monumenten van een volkomen zich ge ven zijn die paters, broeders, zusters en leken. Maar dan ook volkomen. Wat doen wij. is de kreet op elke pagina. (Van onze weerkundige medewerker) Do decembermaand blijft zich als een biëoend!r sombere maand dusverre zijn er m de B.it slechts 6 uren zonneschijn geregistreerd, welk cijfer nor. ma*i reeds 30 zou moeten zijn. Aan de pe riode met zeer hoge temperatuur kwam gisteren een einde behalve in Zuid Lim burg waarbij vrij zonnig weer het kwik 11 °S tot ruim 9 gr. C. steeg. Toch hgt.de gemiddelde etmaaltemperatuur *n de nog bijzonder hoog. Elders in ons land kwam gisteren een dichte mist tot ontwikkeling, waarin de temperaiuur op -te meeste plaatsen niet hoger kwam dan ongeveer 4 gr. C. Plaat selijk ÜeP het zicht tot beneden de 60 m terug. Een kleine storing veroorzaakte in het zuid"0OSien„Vtr!r,SKS ,and n°S enige regen waardoor Eindhoven vanmorgen nog 4 mm water aftapte. Ons land ligt m een h°fedrukgebied waarin maar weinig verandering voor komt Het weer bluft somber met op tal „wsen mist, maar de kans op neer- «ag van enige betekenis bluft klein, door- »iag van onze omgeving met £at nieuwe d P 1 laagst werd de tem_ kunnen bereiken. Het ta g het peratuur in de alge;op kwjk tQt de zon slechts 7 uur en 4o minuten bover de horizon komt. De Generale Synode der Ned. Hervorm de Kerk, het hoogste gezagsorgaan in deze kerk. welke 2,5 a 3 miljoen leden omvat, heeft na besprekingen in de af gelopen dagen vastgesteld, dat haar op roep tot bezinning over de status van Nederlands Nieuw-Guinea van 22 juni j.i. vrij algemeen met waardering is ontvan gen, al Is op verschillende punten kri tiek uitgeoefend. De afzonderlijke kerke lijke afdelingen, de classes, en provinciale vergaderingen hebben het recht en de plicht van de synode erkend een oproep als deze te doen uitgaan. Ds S de Ru, praeses van de Generale Synode.' heeft dit te Den Haag medege deeld, Hij verklaarde voorts namens deze synode dat hij het oproepen tot bezinning geenszins de bedoeling heeft voorgezeten de protestantse zending in Indonesië in gunstig daglicht te doen stellen. Ds. de Ru verklaarde: ..Ook heeft de synode ten opzichte van de Nieuw Guinea-kwestie geen oplossing willen geven, zoals velen menen. Alleen de handhaving van de l status quo heeft de synode onaanvaard baar geacht. Voor de synode blijven alle 'andere wegen nog open. Door velen is gezegd, dat de oproep een bepaalde poli tieke geest, zou ademen. Dit wijst de synode als volkomen ongegrond van de hand. In de beraadslagingen van de sy node gaat het altijd weer en uitsluitend om de evidentie der betrokken zaak en deze wordt nimmer bepaald door partij politieke veronderstellingen". Van terug nemen van de oproep is derhalve geen sprake en nadere toelichting behoeft ook niet te worden verstrekt, aangezien zij reeds op 23 juli is gegeven. In verband met het feit, dat velen de bijbels-theologi sche fundering van de oproep onvoldoen de hebben geacht, heeft de synode aan de Raad voor kerk en thologie verzocht zich nader te bezinnen op de verhouding van kerk en overheid zowel bijbels-theologisch als naar de belijdenis der reformatie, in verband met art. 36 N.G.B. (Nederlandse geloofsbelijdenis), dat de taak van de staat omschrijft. In deze bezinning zal het die- te gaan om richtlijnen en grenzen voor het spreken der kerk op sociaal- ethisch en politiek terrein en in verband met de vragen van het kolonialisme in aansluiting op de punten: Gods gerech tigheid. de leiding Gods in de geschiedenis en de theocratie. °e Centrale Suikermaatsohappij heeft met de verbouwers van suikerbieten in de Betuwe reeds meermalen moeilijkihe den gehad ten aanzien van de lnleve- ringsdata van de oogst. zo deelde de di rectie van de maatschappij ons nog mede n.a.v het conflict, dat dinsdag te Gel dermalsen is uitgebroken. Dat komt. omdat vele verbouwers me; de inleve ring wachten tot de laatste dagen, aldus de directie. Het wordt voor de fabrieken dan zeer moeilijk de oogst nog te ver werken In begin november was in dit gebied, bijvoorbeeld, nauwelijks 10 Pct. van de oogst, naar de fabrieken gebracht, in andere gebieden was dit percentage aanmerkelijk hoger (ca 35 pct.) Wegens de slechte weersomstandighe. den heeft de directie van de maatschap pij de inleveringstermiin enkele keren uitgebreid. Oorspronkelijk was de laatste dag vastgesteld op 15 november; later werd deze geprojecteerd op 15 december. Aangezien in andere delen van het land de oogst reeds geheel is ingeleverd, moesten wij. zo deelde men ons mede. de in-ontvangstneming stopzetten; de aan te voeren hoeveelheden (een paar hon. derd ton per dag) worden te gering voor de fabrieken. Verwacht wordt, dat de nog aanwezige restanten gebruikt zullen worden als veevoeder. Van de zijde der Hongaarse verenigin gen in ons land wordt ons het volgende medegedeeld: „De Hongaarse vluchtelingen beginnen nu langzamerhand de kampen te veriater. om in Nederland een nieuw leven te be ginnen. Enkele weken geleden werd op het Nederlandse volk een beroep gedaan om te helpen en het Nederlandse volk hééft geholpen Nederland was immers een der eerste landen, dat zijn grenzen voor de uitgewekenen heeft geopend. Nu begint echter een nieuwe periode zowel voor de Nederlanders als voor ae vluchtelingen, die nieuwe problemen met zich zal brengen, reden waarom wij Hon garen die reeds langer in Nederland le ven, gemeend hebben enkele vragen on der de aandacht te mogen brengen van hen die met de Hongaarse vluchtelingen in aanraking zullen komen. Wij hebben de laatste weken veel e:i veelvuldig contact met de vluchtelingen gehad en wij kunnen verzekeren dat zij vol goede wil en werklust zijn. Zij ko men echter uit een door de Nederlan der en zelfs vaak voor ons zo ge heel vreemde wereld, dat wij de indruk hebben, dat er soms begrip en tact nodig zullen zijn. wil men misverstand en mis schien teleurstellingen aan beide kanten voorkomen. Deze mensen zijn jarenlang afgesloten geweest van het Westen en velen onder hen hebben zich een scheef beeld er van gevormd. Het is niet onmogelijk, dat in dien men aan hen prachtige fabrieken laat zien, sommigen er misschien met wantrouwen tegenover zullen staan, om dat ze misschien in de mening verkeren, dat ze hier met een propagandatruc te maken hebben, met een facade voor de buitenlandse toerist, hun allen uit hun vaderland helaas welbekend en omdat zij in de laatste jaren gewend waren aan het gegeven woord weinig geloof te schenken. Men zal hun een goed. salaris aanbieden en sommigen zullen er mis schien niet de vreugde over tonen, die men zou kunnen verwachten, omdat zij de waarde van het Nederlandse geld niet kennen om omdat zij'met de arbeids voorwaarden hier te iande niet bekend zijn. Deze mensen leefden jarenlang onder een dictatoriaal regiem. Elke vorm van dwang kan dus onaangename herinnerin gen bij hen oproepen. Zij zullen uiteraard vreemd staan tegenover de omstandigheid dat hier te lande de politieke en confes sionele onderscheidingen ook optreden op de terreinen van het sociale leven. Het liefst zullen zij in het begin waarschijnlijk buiten elke soort organisatorisch- of ver enigingsverband staan. Elke aandrang in deze richting zal hen nu nog gemakkelijk aan het gedwongen lidmaatschap van be paalde organisaties herinneren. Indien wij onze ogen op de toekomst richten, moeten wij er rekening mee hou- Gironummer Ned. Rode Kruis Den Haag 777 Giroimmmer r.-k. Huisves tingscomité, Den Bosch 34348. Gironummer Nationaal Comité Hulp aan Hongaarse Volk Amsterdam: 999 den, dat in enkele gevallen sommigen met een bepaalde vluchteling misschien niet alleen prettige maar ook minder pret tige ervaringen kunnen hebben. Dit zou met vluchtelingen uit welk volk ook kun nen gebeuren. Wij vragen alleen maar, dat in dergelijke gevallen men niet al te vlug zal generaliseren en de fouten van één bepaald persoon niet de gehele groep zal toeschrijven. Deze vluchtelingen zijn oprechte, gezond denkende mensen. Maar het zal enige tijd duren voordat zij hun in de laatste jaren aangeleerd wantrouwen kwijt raken en voordat zij van geval tot geval begrijpen dat dezelfde woorden in Oost en West zeer verschillende betekenis hebben. „Het Nederlandse volk heeft zijn beur zen en zijn grenzen geopend voor hen, die eigen haard en eigen land moesten ver laten om hun blote leven te redden. Geld en aanbiedingen blijven nog steeds bin nenstromen en op talloze andere wijzen geven de Nederlanders blijk van hun praktische hulpvaardigheid. Wij zijn er allen zeer, zeer dankbaar voor en het is alleen om deze prachtige actie van 'net gehele Nederlandse volk geheel te doen slagen dat wij gemeend hebben aandacht en begrip voor deze problemen te moeten vragen". De Japanse premier, Hatojama, heeft vandaag op een kabinetsvergadering zijn aftreden bekendgemaakt. Het parlement komt vanmiddag bijeen om een opvolger voor Hatojama te kie zen. Zijn opvolger zal de minister van handel. Tanzan Isjibasji zijn. die de vo rige week vrijdag gekozen is tot voor zitter van de Japanse conservatieve par- tij. - Riva Paerai, de vroegere plaatsvervan gend voorzitter van het koprafonds in Ma. kassar is gisteren in Djakarta gearres teerd óp beschuldiging betrokken te zijn bij de verduistering van een bedrag van 34 miljoen rupiah. Het betrof hier de opbrengst van een verkochte partij kopra van 10.000 ton, wel. ke onrechtmatig van het koprafonds in Makassar waren ontvangen. Gisteren heeft zich in de monding van de Elbe ten gevolge van de dichte mist een gecompliceerde aanvaring voorge daan, waarbij vier schepen waren betrok ken. Een schip, de 357 ton metende rivier boot „Alice" is gezonken. De 73-jarige eigenaar, zijn vrouw en een matroos wor den vermist. De drie andere schepen, resp. van 7.030, 12.447 en 4.952 ton konden hun reis voortzetten. HET Rode-Kruist'eam, dat belast ts met de zorg voor het vluchtelingenkamp Judenau in Oostenrijk, is druk bezig met de voorbereidingen voor het kerst feest. Voor de gewone werkzaamheden :n een kamp. waar duizend vluchtelingen worden ondergebracht, bleek het team van acht' personen, dat op 10 december ons land verliet, al spoedig te klein- Daar om zijn dezer dagen nog een verpleegster- een helpster en een kok vertrokken om de arbeid in Judenau te verlichten. Maar on danks het vele werk zal het Kerstfeest zo mogelijk worden gevierd. Dat heeft het team zichzelf en de vluchtelingen be loofd. Daarbij is belangrijke hulp geko men van het comité „Amsterdam helpt Hongarijë", dat 1.000 kerstpakketten ver zorgde, tezamen ter waarde van f 12.500 Deze pakketten zijn gisteren verzonden in een grote vrachtauto met aanhanger, die waarschijnlijk zaterdag het kamp zal be reiken en die daar dan tevens 480 blikken appelmoes zal brengen, die geschonken zijn om de kerstmaaltijd op te luisteren. Gisteravond heeft de afdeling Utrecht van het Rode Kruis in de Julianahal aan de Hongaarse vluchtelingen een kerstvie ring aangeboden, die werd geopend door dr. A. Vrijlandt met een toespraak, waar in hij de kerstboodschap uiteenzette en een parallel trok tussen de achtervolging van het Jezuskind en die van de vluch telingen. Deze zongen hun volkslied, dat werd gevolgd door het Wilhelmus, gezon gen door de Rode-Kruismedewerkers en -werksters. Nadat de vluchtelingen nog waren toegesproken door pater Radanyi en ds. Tuski, zongen een Hongaars koor 1 en een kinderkoor kerstliederen. Aan het einde van de avond ontvingen de vluch telingen kerstgeschenken. Bovendien zijn voor het kamp Judenau bestemd: 684 herenoverhemden, een partij zeep en enige lappen stof. Ook heeft het Nederlandsche Roode Kruis 12 naaima chines gestuurd, waarmee de vrouwen in het kamp deze stof kunnen verwerken tot kledingstukken- Tevens zijn met dit trans port de twaalf paar sokken meegegaan, die vrouwelijke gevangenen in het Huis van Bewaring te 's Gravenhage voor de Hon gaarse vluchtelingen hebben gebreid. Aan het Internationale Rode Kruis zijn met hetzelfde transport verzonden: 1600 slopen, 60 lakens, 370 dekens, 300 stuks ontsmettende zeep, 20.000 tandenborstels- 20.000 scheerkwasten en 4730 haarkam men, benevens een grote partij medica menten en 3360 blikken vlees. Dit vlees is een geschenk van een Nederlandse con- servenfabriek. Behalve het Nederlandse team onder lei ding van mej. G. J. Veeger, werken in Oostenrijk teams van andere nationale Rode-Kruisverenigingen, zoals van Cana da. Denemarken, Finland, Frankrijk. West-Duitsland- Engeland, Noorwegén, Zweden en de Ver- Staten en natuurlijk Oostenrijk. Het Fries provinciaal bestuur heeft de bepalingen betreffende de toekenning van de „dr. Joost Halbertsma-prijs" ge wijzigd. Inhet vervolg zat over een perio de van vier jaar, achtereenvolgens een prijs worden uitgereikt voor proza, sneu- perswerk, poezie en voor wetenschappe lijk werk. Sneuperswerk is een specifiek Friese aanduiding voor cultureel onder zoekingswerk dat door leken als liefheb berij wordt verricht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3