Verhoging van luisterbijdrage stuit op ernstige bezwaren Politieke zendtijd weer in het geding voor Speciale bevoegdheden Hongaarse politie Schoonmaak an Suezkanaal V.N. volledig verantwoordelij k voor veiligheid bergingsvloot .Ruime mate van overeenstem ming" tussen India en V.S. Gevecht in Rotterdams Beurs gebouw Suezkanaal bepaald Eerste contributie Mr. Höppener van harte welkom geheten Centraal comité te Moskou bijeen FOKKER FRIENDSHIP OOK COMMERCIEEL EEN SUCCES Heftige reacties op Cyprus DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vrijdag 21 december 1956 Dr. Drees: Communisten hebben alle reclit verspeeld om vijfde mei mede te vieren Voorschotten aan hogere ambtenaren Zes maanden hechtenis zonder proces Voorlopig geen tijd 0111 nieuwe machine te ontwerpen Hogere omzetten wegens hamsteren Advies over voorkómen van hamsteren gevraagd Shin well achter Brits- Franse interventie in Midden-Oosten Communiqué van Ike en Nehroe Portier kreeg de eerste klappen De sleutelgeldaf faire in Rotterdam-Zuid Bakkers en het rijverbod Oost-Duitsland en Tsjecho-Slowakije trouw aan Sovjet-Unie WEERBERICHT Kunstje om koud van te worden Overheid geen kindermeisje Ingehouden op eerstkomend salaris Voetbalpools Ned. ballet komt van de grond «nr* Osservatore dementeert Mindszenty niet berispt i 2 toestellen per jaar Ook Sinterklaas-bestedingen hoger dan vorig jaar Kosten UNEF De administratieve commissie van de Verenigde Naties heeft besloten, dat de eerste tien miljoen dollar van de kosten van het politieleger in Egypte door alle leden-staten zullen worden gedragen naar rato van hun normale contributies. FINSE PREMIER NAAR MOSKOU VERZOEK AAN Z.-AFRIKA Éérst klant worden Raadslid legde bekentenis af Na puhlikatie van grondwet Beperkte ontheffing voor zondag a.s. De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met in het uiterste Noorden tijdelijk wat regen. Elders hier en daar mist en overwegend droog weer. Zwakke of matige wind in hoofdzaak uit richtingen tussen West en Noord. Weinig verandering in tempe ratuur. Zaterdag 22 december: zon op 8.48, onder 16.33. Maan op 23.10, onder 11.21. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DEN HAAG, 20 december. De nieuwe staatssecretaris op 't depar tement van O. K. en W., mr. Höppener, werd vanmiddag van vele zijden in de Tweede Kamer van harte welkom Ke'^' ten. Dit geschiedde bij de ^gemcne'je- raadslaeingen over de atdeling jeu ,civor ming en volksontwikkeling, lichamelijke opvoeding en sport, radio, televisie en ners kunsten, natuurbescherming en bui tenlandse betrekkingen van liet departe ment van O. K. en W. He nieuwe staats secretaris is belast mc' de behartiging van al deze zaken behalve de kunst. Zijn antecidenten wekken alle vertrouwen, constateerde de heer Verhoeven (KVP) en freule Wttewaal van Stoetwegen (CH) koesterde de beste verwachtingen ten aanzie" van het optreden van de nieuwe staatssecretaris. Bij deze beraadslagingen werden heel wat verschillende zaken ter sprake ge bracht. De verhoging van de luisterbij drage 'stuit in de Kamer op groot verzet, zoals uit deze discussie duidelijk bleek. De AR-fractie, zo verklaarde de heer Van der Zaal heeft ernstige bezwaren tegen verhoging van de luisterbijdrage ter wille van de wereldomroep De bin nenlandse omroepverenigingen wordt te kort gedaan ter wille van de wereldom roep. Daarom moet de luisterbijdrage worden verhoogd. Dit is niet juist. De wereldomroep is een staatsomroep en de kosten ervan moeten dan ook door het hele volk gedragen worden en wel naar draagkracht, zo stelde de heer Beters (KVP) terecht vast. De kwestie van de politieke zendtijd kwam ook weer ter tafel. Freule Wttewaal van Stoetwegen begon cr over. Er moet eindelijk eens wat luchtruimte komen voor andere dan dc twee grote partijen. Mevr0uw Fortanicr-Dc Wit (WD) haakte Gretig in op dit ClI-geluid en constateer de dat de verdelende rechtvaardigheid bij de radio op politiek gebied volkomen *°ek De politieke voorlichting via de radt0 is' ]aatste 10 jaar eenzijdig rooms- rood gebeurd geweest. In deze situatie CL ?een sprake meer van een eerlijke cn sportieve strijd tussen de politieke partij en. Ik heb eens gezgd, aldus de V\'D-afge vaar digde, dat bel een koud kunst je is om zo dc verkiezingen te winnen, maar ik voeg er nu bij, dat het ecn kunstje is om koud van te worden. De de mocratie wordt hierdoor kunst matig onder mijnd. De heer Peters antwoordde hierop, dat het hier in zekére zin om een vraagstuk gaat. Als zodanig leent net niet voor een incidentele oplossing dient het bij de behandeling van de •we radiowet bekeken te worden. *iij vroeg zich overigens af, of hier in nel huidige radiobestel primair een taak voor de overheid ligt of dat wellicht beter een oplossing in de particuliere sector gevon den kan worden. Is het niet mogelijk, dat de betrokkenen onderling tot een bevre digende regeling kunnen komen? We hebben gezien, dat het niet kan, ant woordde mevr Fortanier onmiddellijk. De heer Van Sleen (PvdA) zag echter in de suggestie van de heer Peters wel een mogelijkheid van oplossing. Het recente verbod van een film voor de televisie werd ook van verschillende zijden bekritiseerd. De minister moet meer vertrouwen hebben in de omroep- Mevr. FORTANIER. DE WIT Koud kunstje. (Van onze Haagse redactie). Die groepen van hogere ambtenaren, die Per siro een voorschot hadder ge kregen °P dc enkele dagen geleden nog Verwachte extra salarisverhoging zijn kort voor de Kerstdagen verrast met de mededeling' "at dit geld moet worden be schouwd als een voorschot op hnn nor male salaris, zoals zij dat in Januari zou den ontvangen- Er is uiteraard nogal wat ontstemming onder deze ambtenaren, omdat velen van hen reeds van dit voorsc.iot hadden ge bruikt of het zelfs geheel verbruikt. Dat het juist die ambtenaren betreft, die per giro hun salaris ontvangen, komt omdat enkele dagen voor de kasuitbetaling de cheques reeds worden verzonden, terwij! juist in die tussentijd de minister de stop zetting gelastte van de betaling van voor schotten, omdat de Kamer nog geen be slissing over de extra salarisverhoging voor de topfunctionnarissen had ge- geven. verenigingen, de televisiestichting in het inzicht van de ouders, zo meende jkvr. Wttewaal van Stoewegen. En de heer Van Sleen vond. dat het niet op de weg van de overheid ligt als kindermeisje op te treden. Wat de voetbalpools betreft, de heer Stufkens merkte te dezer zake op, dat de toekomst van de sport nauw verbonden is met de totstandkoming van een nationale voetbalpool. Terecht wordt thans gedacht aan de instelling van een staatscommissie ter bestudering" van de problematiek der voetbalpools, gezien de belangrijke plaats, die de sport in onze samenleving inneemt, aldus de FvdA-afgevaardigde. Verschillende sprekers verwenderden zich erover, dat een subsidieaanvrage van het Nederlands Jeugdtoneel is afgewe zen, terwijl wel 95.000 wordt voorgesteld voor een gezelschap, dat nog nelemaal geen bewijs van zijn kunnen heeft gele verd. Dit is geschied op advies van de voorlopige Raad voor de Kunst, die geen enkele voorstelling van dit gezelschap heeft gezien, aldus mevr. Fortanier-De Wit. Als we niet oppassen, gaan de dames en heren in deze Raad elkaar de prijzen toekennen. In dit geval gaat er het ai op lijken, zo meende de VVD-afgevaar- digde, die op dit punt om een ernstig on derzoek vroeg. Voorts werd door verschil lende sprekers gepleit voor meer subsidie ten behoeve van het toneelgezelschap fi i b wordt te schriel bedeeld even als het Ballet der Lage Landen, aldus de heer Willems (PvdA). De heren Willems en Verhoeven wijd den aandacht aan de kunstzinnige vor ming in het onderwijs. Het lager onder wijs moet een kweekplaats worden voor de kunstzinnige vorming van ons volk, zo stelde de heer Verhoeven met grote nadruk vast. Deze KVP afgevaardigde sprak vandaag voor het eerst sinds zijn rentree in de Kamer. Zijn rede was zowel naar inhoud als naar vorm van uitste kende kwaliteit. Dank zij het ruimzichte- lllke beleid van de minister komt het Nederlandse ballet!even meer en meer van de gr0nd. zo merkte de heer Verhoe ven snedig op Wat de subsidiëring der culturele organisaties betreft, was hij van mening, dat het loonronde-element hierbij betrokken moest worden De minister en staatssecretaris zullen morgen antwoorden op de gemaakte op merkingen. De viering van de vijfde mei Hierna kwam de begroting van Alge mene Zaken aan <je orde. Wederom werd de kwestie van de vijfde mei ter sprake gebracht door de heren Bakker (CPN). Verhoeven (KVP) en Ritmeester (VVD). De heer Scheps (PvdA) was hiermede niet erg ingenomen. Hij was van oordeel, dat het debat over de 5-mei-viering niet ieder jaar herhaald moet worden. De Kamer heeft z'ich vorig jaar hier over uitgesproken door afwijzing van JiJn motie en aanvaarding van de motie- h °t6uSen- Sindsdien, is niets veranderd en net heeft geen zin hierop nu weer terug te komen. Of de vijfde mei iets zal bete- Ba,ngt af van de vraag, of deze da-, leeft in de ziel van ons volk. De minister-president dr. Drees merk te op, dat in 1955 een bijzonder ge slaagde viering is geweest. In verband hiermede zijn er stemmen opgegaan de vijfde mei om de vijf of tien jaar op grootse wijze te vieren. Dr. Drees voelde wel voor dit denkbeeld. Overigens blijft de regering open staan voor overleg over de mogelijkheid om zowel in de particu liere als in de publieke sector-tot een vrije dag op de vijfde mei te komen. Het is niet onmogelijk, dat in de toekomst wordt overgegaan tot uitbreiding van het aantal vrije dagen. Daartoe z'ou dan ook de vijfde mei kunnen behoren. Wat thans In Hongarije gebeurt, ont neemt de communisten alle recht om 5 mei mede als bevrijdingsdag te vie ren. Zij verdedigen thans dezelfde metho de als die waartegen wij vüf jaar lang gestreden hebben, aldus de minister-pre sident. He heer Bakker (CPN) antwoord de hierop, dat het alle zin had de 5e mei te vieren, want het fascisme is nog niet dood, zoals nu wecr in Hongarije blijkt. Als dc heer Bakker spreekt van fascis ten die in Hongarije zouden worden neergeslagen, dan past hij. zo repliceerde dr. Drees, dezelfde methoden toe als de nazi's in de bezettingstijd. Zoals de nazis ieder, die tegen hen ageerde, communis tische of joodse territoristen noemden, zo betitelen dc communisten ieder, die hen bestrijdt, zonder meer ais fascisten. De begroting van Algemene Zaken werd hierna z.h.s. goedgekeurd. Aan het begin van de vergadering wer- ëeii de beide moties van de heer Gortzak (CPN) inzake de onderwijzers- en lera ren-salarissen verworpen. Alleen de communisten stemden voor hun armza lige propaganda-stunt. AD. INT. Het centrale comité van de Sovjet communistische partij is gisteren in vol- talhge zitting bijeengekomen. Het cen trale comité zal drie of vier dagen ver gaderen. Op de agenda staat de behandeling van binnenlandse economische vraagstukken (zoals uitbreiding van het bouwprogram ma en de verhoging van de produktie van consumptiegoederen). Ideologische problemen een analyse van da interna tionale situatie cn de verhouding tot de volksdemocratieën alsmede eventuele veranderingen in de kaders. Alle Russische ambassadeur? uit de volksdemocratieën en ook die uit Belgra do wonen de zitting bij. Terwijl thans in Boedapest dc indruk gewekt wordt» dat het Rode leger instruc ties gekregen heeft om zich meer op de achtergrond te houden, schijnt de regering van Kadar besloten een zeer '.harde koers" te gaan volgen- Gisteren werd door de Hongaarse rege ring een decreet uitgevaardigd, waarbij de politie voortaan wordt gemachtigd per sonen, die „de openbare orde en in het bijzonder de produktie in gevaar brengen", tot ten hoogste zes maanden in hechtenis te houden, zonder dat het tot een proces komt. De politie is verantwoordelijk voor het in hechtenis nemen van burgers cn de procureur-generaal moet binnen dertig dagen een onderzoek instellen. Als de voorwaarden voor de gevangenneming niet, of niet langer aanwezig zijn, moet de procureur-generaal onmiddellijk stap pen ondernemen om de persoon in kwes tie vrij te laten. Volgens Radio-Boedapest heeft de al gemene procureur-generaal, dr. Geza Szenasi. medegedeeld, dat er een nieuwe politieke politie zal worden opgericht om „misdaden tegen het regiem te ontmaske ren en te voorkomen". De AVO, de ont bonden staatsveiligbeidspolitie, zou echter niet meer terugkeren. Zolang de nieuwe politiemacht nog niet is gevormd, „kunnen er fouten voorko men. die individueel als zeer ernstig kun nen worden gevoeld", aldus dr. Szenasi. Zijn bureau werkte echter „dag en nacht" om alle gevallen te onderzoeken. „On- scbuldigen zullen altijd in vrijheid wor den gesteld", zo zei hij- Dr. Szenasi voegde hieraan toe, dat er een „verenigd opperbevel" bestaat, dal ..plaatselijke Sovjet-bevelhebbers ter ver antwoording roopt, als zij zich mengen in aangelegenheden van plaatselijk bestuur". (Volgens waarnemers te Wenen is dit de eerste maal, dat er van een gemeensehap- oelijk opperbevel over de Russische en Hongaarse troepen wordt gesproken). Inmiddels heeft de Hongaarse minister van justitie. Ference Nezval, verklaard- ..dat de voormalige communistische leider F.rnoe Geroe alleen als beklaagde naar Hongari.i° kan terugkeren om zich te ver antwoorden voor zijn misdaden jegens het volk". De minister zei. dat er in het verleden vele ernstige fouten zijn gemaakt en hij Dl-itte voorts voor onafhankelijkheid van de rechterlijke macht. Tevens beloofde hij, dat hei aevangenisstelse] en de procedur?- •■egels bij rechtzaken zullen worden her zien. De Amerikaanse vice-president Richard Nixon brengt op het ogenblik een bezoek aan Oostenrijk, waar hij zich o.m. uitvoerig op de hoogte lieejt laten brengen van de problemen van de Hongaarse vluchtelingen en waar de mogelijkheden van transport van een gedeelte van hen naar de Ver. Staten, zijn besproken. Deze tclcfoto toont Nixon in een kamp van Hongaarse vluchtelingen met een Hongaars hind op de arm, temidden van vluchtelingenkinderen. De Verenigde Naties hebben Groot. Brittannië medegedeeld, dat zij dc vol ledige verantwoordelijkheid od zich ne men voor de veiligheid van alle schepen en bemanningen, die zullen worden ge bruikt bij de vrijmaking van het Suez kanaal, zo heefj een woordvoerder van de Britse delegatie bij de V.N gisteren bekendgemaakt. De woordvoerder zei. dat de oiderhandelingcn met secretaris generaal Hammarskjoeld over de ber gingswerkzaamheden bevredigend zijn verlopen. Met betrekking tot het ge bruik van zes Britse bergingsvaartuigen met bemanning voor opruimingswerk zaamheden in het zuiden van het kanaal wordt met Hammarskincld nog onder handeld, zo deelde de Britse woordvoer der voorts mede. De commandant van de geallieerde vlootstrijdkrachten vice-admiraal Durn- ford-Slater heeft gisteren tijdens een persconferentie bekendgemaakt, dat alle leden van de bemanning van de Britse bergingsvloot in Port Said er in toege stemd hebben te blijven, nadat de ge lieerde troepen zijn teruggetrokken 1100 mens. van wie er 450 behoren tot de Britse marine, zijn bereid onder bescher ming van de VN. strijdkrachten te werken. De burgerleden van de Britse bemanningen hebben om gevarengeld De Osservatore Romano dementeerde gisteren een aantal berichten, die „pure fantasie" genoemd worden. Zo wordt ont kend, dat de H.Stoel kardinaal Mindszen- 'v berispt zou hebben alsmede, dat het Vaticaan de kardinaal bevolen zou hebben de wijk te nemen naar de Amerikaanse 'egatie in Boedapest. Ook worden de „be- Weorfle voorstellen" ontkend, die president ^lao Tsc Toeng met betrekking tot de Kerk zou hebben gedaan do- r bemiddeling v&n een Italiaan» journalist, Dc directie van de Fokkerfabrieken am bieert weliswaar het ontwerpen en de bouw van een F 28, maar op bet *>Tcn- blik vergt dc serie-produktie van de F 27 („Friendship") alle krachten, zodat van enig definitief plan om in de naaste toe komst ontwerpen op papier te gaan ze^en voor een volgende machine, een F Zo, nog geen sprake is. Dij verklaarde prof. ir. E. van Ernbden, directeur van de N.V, Kon Ned. vliegtui- genfabriek Fokker, gistermiddag op een vergaderlurtch van het departement Am sterdam der Ned Mij voor Nijverheid en Handel in Krasnapolsky te Amsterdam. Hij noemde het volkomen juist, dat zelfs in ons kleine land een zelfschep- pende vliegtuigindustrie bestaat, al brengt zo'n industrie met de bijzonder sne] stij gende en telkens wisselende ontwikkeling grote financiële risico's met zich Hij sprak in dit verband over de „ijzeren wet van zeven jaar", een periode, die nodig is om een nieuw toestel t,e ontwerpen, te bouwen, het prototype te beproeven en 'enslotte om tot de serie-bouw te komen. v°nd het jammer, dat de vliegtuig industrie over de gehele wereld geen kans ziet efficiënter te maken In de Fokkerfabrieken is men er thans van overtuigd, dat de nieuwe ..Friendship" ook commercieel aan de verwachtingen zal voldoen. Er wordt naar gestreefd 72 toestellen per jaar te produceren; er zijn er reeds meer dan 100 besteld. „Het is van groot belang, dat de F 27 een succes wordt", zei spr., „want de staat heeft in de ontwikkeling ervan 25 miljoen gulden gestoken". Het prototype, dat thans ruim een jaar oud is en waarmee talloze vluch ten zijn gemaakt, heeft thans zijn kinder ziekten overwonnen en voldoet volkomen. Het tweede toestel zal naar gehoopt wordt in februari a s. de lucht in gaan. Een derde en vierde zijn in aanbouw. Hel laatste zal een jaar lang Deproefd worden op materiaal-vermoeidheid (waaraan de oorspronkelijke Comet in Engeland op zo fatale wijze bleek te lijden). Volgens de voorlopige weekindices, wel. ke door het C. B S. zijn berekend betref- fende het omzetverloop bij de grootwin kelbedrijven en warenhuizen, gaven de omzetten in de periode 22 oktober 10 november van dit jaar onder invloed van hamsteraankopen van het publiek een stij ging ten opzichte van de overeenkomstige periode van vorig jaar te zien van 32 pet. bij de textielbedrijven, van 25 pet. bij de schoenbedrijven en van 27 pet. bij de wa renhuizen De verkopen in de daaropvolgende Sint. Nicolaasperiode van 12 november 8 dec 1956 waren dit jaar eveneens hoger dan het vorige jaar In de textielbedrijven bleken de verkopen 20 pet. hoger te zijn dan in de overeenkomstige periode van 1955, in de schoenenbrache waren ze 19 pet. hoger, bij de warenhuizen 17 pet. en in de branche van huishoudelijke ar tikelen 7 pet. Het valt uit de beschikbare gegevens niet af te leider, in hoeverre de omzetten 'n .de Sint-Nicolaasperiode nog mede zijn beïnvloed door hamsteraankopen, met na me ook in de voorafgaande periode. gevraagd De admiraal zei dat een aan tal burgers, meest Maltezers wensten te vertrekken, maar zijn oproep om vrii- vnjwilligers van de marine werd door honderden die eigenlijk zouden afrei zen. beantwoord. In verband met het naderen van het ogenblik waarop de laatste geallieerde trocipen Port Said zullen hebben verlaten, zullen twee grote Duitse bergingsvaartuigen, op verzoek van de bemanning, het gebied van Port Said verlaten en naar de zuidelijker ge legen bestandslinie bij El Cap varen. De bemaning vreest nl. dat er de eerste dagen na de teruktrekking moeilijkhe den zullen ontstaan. Inmiddels heeft de Egyptische regering de Zweedse legatie te Cairo meegedeeld, dat een Zweeds schip en elf andere sche pen van verscheidene landen, die sedert het begin van november in het Suez kanaal zijn opgesloten, door de Egypti sche autoriteiten zullen worden vrijgege ven, zodra de Brits-Franse strijdkrach ten Egypte zullen hebben verlaten. Zo is gisteren door het Zweedse ministerie van buitenlands® zaken meegedeeld. Een desbetreffende resolutie van 25 landen is met 57 tegen 8 stemmen, bij 9 onthoudingen, door de commissie aan genomen De tegenstemmers waren de Sovjet-Unie, de Oekraine. Albanië. Bul garije. Wit-Rusland. Tsjechoslowakiie Polen en Roemenië. Zuid-Afrika. Groot.Brittannië. Bolivia Cambodja. Egypte. Griekenland. Israël, Itahë en Turkije onthielden zich van stemmen Voor de verdeling van de uitgaven bo ven de tien miljoen wordt een subcom missie ingesteld, waarin de volgende ne gen landen zitting hebben; Amerika, de Sovjet-Unie India, Canada. Zweden, El Salvador. Chili. Liberia cn Ceylon. Met betrekking tot de overneming der posities 'van de Britten, Fransen ,en Israëliërs heeft generaal Burns, de be velhebber van de politiemacht de V.N. medegedeeld, dat een Joegoslavische compagnie zich thans ongeveer 75 km ten oosten van het Suezkanaal op het schiereiland Sjnai bevindt, dat door de Israëliërs wordt onruimd en dat voorts het vliegveld Gamil in Port Said gisteren door de Britten aan de V.N.-strijdkrach- ten is overgedragen. De Finse premier, Fagerholm, zal 30 januari oP uitnodiging van de Sovjet-re gering naar Moskou gaan. Dit is giste ren officieël in Helsinki meegedeeld. De directeur-generaal voor de midden stand heeft, mede in overleg met de directeur-generaal van handel en nijver heid, het hoofdbedrijfschap detailhandel verzocht advies uit te brengen over de maatregelen, die noodzakelijk worden ge acht, indien zich onverhoopt omstandig heden voordoen, welke het publiek aan leiding tot hamsteren zouden kunnen geven. De labourafgevaardigde in het Britse Lagerhuis en voormalig minister van de fensie Emanuél Shinwell. heeft bij zijn terugkeer in Engeland van een reis rond de wereld gezegd, dat door dc interven tie van Frankrijk en Groot-Brittannië in het Midden-Oosten op het kritieke mo ment de beide regeringen een mogelijke uitbreiding van de oorlog tussen Israel en Egypte hebben voorkomen, vooral met het oog op de Russische houding in het Midden-Oosten. Shinwell voegde er aan toe. dat de Britse regering niets anders kon doen in die beslissende fase. Maar hij verklaarde voorts, dat dit niet bete kende, dat hij de daar aan voorafgaan de politiek van Edens regering steunde. Een andere politiek zou misschien elk conflict hebben vermeden, zo zei Shinwell. De beheerschapscommissie van de Al gemene Vergadering der V.N. heeft gis teren een Liberiaanse resolutie aangeno men, waarin Zuid-Afrika voor de tiende- maal verzocht wordt, Zuidwest-Afrika onder beheer van de V.N. te stellen. Se cretaris-Generaal Hammarskjoeld zou met de regering van Zuid-Afrika over de kwestie moeten onderhandelen. President Eisenhower cn premier Neh roe hebben gisteren een gemeenschappe lijk communiqué uitgegeven naar aanlei ding van de besprekingen, die zij vier da- gen lang met eikaar hebben gevoerd. Eisenhower en Nehroe zeggen in het communiqué dat de besprekingen hebben bevestigd, dat er „een ruime mate van overeenstemming bestaat tussen India en de V.S. die verbonden zijn door stevi ge vriendschapsbanden als gevolg van het feit, dat beide landen gemeenschap pelijke doeleinden nastreven en do hoog ste beginselen van vrije democratie aan hangen". Eisenhower en Nehroe zeggen er van overtuigd te zijn. dat het groter begrip van eikaars politiek dat tijdens deze be sprekingen is bereikt. h°n zal helpen in hun pogingen om vreedzame internatio nale betrekkingen te vestigen en het vriendschappelijk verkeer tussen de lan den in overeenstemming met de begin selen van de Verenigde Naties te bevor deren. De beginselen en de politiek van de regeringen van India en de V.S. zijn ontwikkeldop de basis van respect voor de waardigheid van de mens en de nood zaak om het welzijn van het individu te verhogen, aldus het communiqué. De bei de staatslieden zeggen voorts, dat in een informele sfeer openhartig is gesproken over een groot aantal problemen, die voor beide landen van belang zijn. Premier Nehroe is gisteren met het vliegtuig van de Amerikaanse president van Washington naar New York gevlogen Vandaag vliegt de Indiase premier door naar de Canadese hoofdstad Ottawa. De Britse premier. Sir ".nthony Eden. verwacht, dat hij premier Nehroe. wan neer deze op 24 december in Engeland komt. op doorreis naar India zal ontmoe ten Dit verklaarde gisteren de Britse onderminister van het departement voor hef Gemenebest. (Van onze verslaggever) Gisterenavond reed een surveillancewa gen van de Rotterdamse politie haastig naar de ingang aan de Meentzijde van hel Rotterdamse Beursgebouw. De politieman nen vonden er een opgewonden, vechten de menigte, allen gedupeerden van he' ge failleerde Succes-spaarsysteem. Het was nog maar een klein gedeelte van de twin tigduizend voor het merendeel eenvoudi ge werklieden met of zonder hun vrou wen die gezamenlijk 800.000 hadden gespaard tn de jaren Jssen 1946 en 1950 Van dit geld was niets meer over. De ei genaar van „Succes" wa? failliet gegaan en naar Australië geëmigreerd. Naar wij vernamen, had .au een Haagse afbetalingsonderneming zich voor het ge val geïnteresseerd en in het vertrouwen over de Blauwe Zaal te kunnen beschik ken in het Beursgebouw 3500 uitnodi gingen verzonden. Genoemde zaal, die 400 personen kan bevatten, was echter ver huurd aan de Kath. Emigratie Centr. en zo kwam het dat de honderden die waren opgekomen. in groepen om beurt in een der hoger gelegen kleine zalen te woord konden worden gestaan. Een vertegenwoordiger van de bedoelde afbetalings-ondernemine deelde mede, dat er een systeem was entworpen waardoor men enige bijzonder - tegemoetkoming zou ondervinden wanneer men cliënt van zijn firma werd. Men kon artikelen in termij nen afbetalen en kreeg op elk artikel een ruime korting tot de hele Succes-strop zou yin ingehaald. Het kwam dus hierop neer. aat het Haagse magazijn hoopte een gro- ter omzet te bereiken doch in de aanvang tnet een zeer geringe winstmarge moest werken. Toen bleek dat men. om zijn geld terug te krijgen, weer opnieuw zou moe ten gaan betalen, werd de menigte rumoe rig en begon te roepen. Het werd erge: toen degenen die wisten waar ze aan toe waren en het gebouw verlieten, beneden wachtenden ontmoetten en meenden in ronde bewoordingen te moeten voorberei den op wat komen ging. Hoewel de vertegenwoordiger onomwon den had verklaard, dat zijn firma geen fi lantropische instelling was. voelden velen zich - zoals zij zeiden - „genomen" en dst maakte de wachtenden ongeduldig en nieuwsgierig. Men begon te dringen en te dreigen. Portier V. d. Torren kon het met ,,°„t!f,rken en toen happen in zijn ge- ztent kreeg was er geen houden meeraan Er ontwikkelde zich in vestibule en op de trappen een gevecht dat duurde tot de po litie ingreep. Enkele personen werden licht aan het gezicht gewond. Over de arrestatie van de verzekerings inspecteur M. van R. en het Rotterdamse raadslid, tevens lid van de Provinciale Staten. M. F., beiden aangehouden in ver band met de sleutelgeldaffaire in de Rot terdamse wijk Pendrecht. vernemen wij nader, dat F. heeft bekend van de 6000 sleutelgeld, die drie winkeliers tezamen hadden moeten betalen om ieder een win kel toegewezen te krijgen, de helft te heb ben ontvangen. F.- die secretaris-penning meester is van de vereniging, die daar bouwt, heeft ook toegegeven dat hij twee dagen na de arrestatie van Van R. naar diens vrouw Is gegaan en haar 4000 heeft ter hand gesteld- Hij zou dit hebben ge daan om het bij een eventuele huiszoeking te doen voorkomen, alsof de verzekerings inspecteur de gelden voor zich alléén had gehouden, aannemende, dat Van R. over het aandeel van F. in deze zaak zou zwij gen. Ondertussen komen er berichten uit Boedapest, die melden, dat mensen wor den geëxecuteerd en anderen tot gevan genisstraf worden veroordeeld. Zo meld de Radio-BoedaDest, dat twee mensen, die wegens terreur en onwettig wapenbezit ter dood waren veroordeeld- zijn terecht gesteld nadat de presidentiële raad hun verzoek om gratie had afgewezen. Het zijn Fercnc Gobor cn Jozsef Mindszer. De doodvonnissen van drie anderen zijn door de presidentiële raad veranderd in levenslang. Voorts is een 17-jarige Jongen tot zeven jaar veroordeeld omdat hü in het bezit van een machinegeweer was. Radio Boedapest heeft gisteren in ver band met de economische toestand bericht, dat het werk in de uraniummijnen voor het ogenblik is stopgezet. Er worden al leen onderhoitds- en herstelwerkzaam heden verricht. Een aantal arbeiders van de uraniummijnen zullen worden over geplaatst naar de steenkoolmijnen. Zoals wij gisteren in een deel van onze oplaag hebben gemeld, zijn in de vorige nacht 900 Hongaren Oostenrijk binnen gekomen. Hiermëe is het totaal aantal vluchtelingen gestegen tot ongeveer 145.000. Hiervan zijn reeds ruim 72.000 naar andere landen overgebracht. Naar aanleiding van de gebeurtenis een In Hongarije heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Ab- doelgani, gisteren verklaard, dat de Indonesische regering „haar pogingen om te bereiken, dat de Sovjet-troepen uit. Hongarije worden teruggetrokken- zal voortzetten"- Abdoelgani voegde er aan toe, dat zijn regering de Russische interventie in Hongarije afkeurde. Gisteren zijn In Famagusta op Cyprus pamfletten verspreid door de verboden organisatie PEKA, waarin bevel gegeven wordt tot een algemene staking van 24 uur „als eerste teken van verzet der Cy prioten tegen het ontwerp voor 'n grond wet van Lord Radcliffc". Dit ontwerp, dat woensdag aan het Britse parlement is voorgelegd, wordt een „constitutionele val" genoemd. Volgens 6e pamfletten moest de staking vanochtend beginnen. Het Britse bestuur op Cyprus heeft zes namen van vooraanstaande Cyprio ten bekendgemaakt, die de gouverneur, Sir John Harding, bereid Is naar de Seychellen eilanden te zenden om de verbannen aartsbisschop Makarios te raadplegen. Zij mogen een rechtskun dig adviseur meenemen. Vier van de zes personen, die aartsbisschop Maka rios mogen bezoeken verklaarden, dat zij voor het eerst van hun aanwijzing hadden gehoord via de radio. Een van hen zei. dat het een zaak van het volk was om een delegatie te kiezen, indien het dit wenste, en niet van het bestuur Britse veiligheidstroepen op Cyprus hebben gistermorgen zoals wij in een deel van onze oplaag gisteren hebben ge meld te Famagusta een protestdemon stratie van schoolkinderen tegen het grondwetsvoorstel uiteen moeten slaan. De Britse militairen losten enkele waar schuwingsschoten en arresteerden 23 betogers. Een van de demonstranten, een 17-jarige jongema.n werd in de schou der geschoten, toen hij een bevel om te blijven staan niet opvolgde. Volgens een officieël communiqué Is gisteren een Grieks-Cyprische priester. Antonie Mavromatis, gearresteerd, die verdacht wordt van teroristische activi teit. Naar wij vernemen heeft de directeur- generaal van Handel en Nijverheid aan de rijkshoofdinspecteur van het verkeer verzocht gunstig te beschikken op aan vragen van bakkers om ontheffing van het zondagsrijverbod van hun artikelen van de produktieplaatsen naar hun filia len op zondag 23 december a.s. De communistische partijen van Tsje cho-Slowakije en Oost-Duitsland, die op 9 en 10 december in Praae hebben gecon fereerd zeggen in een gemeenschappe lijke verklaring, dat zij het leiderschap van de Sovjet-Unie in het „socialistische kamp" erkennen en niet zullen toestaan, dat zich afwijkende stromingen ontwikke len

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1