Na Midden-Sumatra thans ook Noord-Sumatra afgescheiden 1 Firefly in de Noordzee gestort Verhoging van de loongrens voor sociale verzekering Pastoor W. H bisschop Coadjutor van de bisschop Den Bosch Bekkers tot benoemd van Britse technici tegen Egyptische krij gsgevangenen uitgewisseld Pieter van de Meer de Walcheren priester gewijd DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN In de wereld der politiek nog heel weinig vredessfeer De staatsgreep-sneeuwbal gaat rollen.... Radio-Vaticana pleit voor uitbreiding m V.N. behandelt Brits- Franse klacht Bezoek van Tito aan de Ver. Staten macht V.N. Span] e-Nederland V -I Zaterdag 22 december 1956 Duitslands hereniging voor V.N.? Beide inzittenden omgekomen een week uitgesteld (Van 23 naar 30 januari) Verpleegstersuniform „op de helling" Brits officier verdwenen EFFECTEN WEERBERICHT Rede Soekarno Abdulgani verdacht West-Irian URANIUM VOOR ZWITSERLAND In verband met de staat van zijn gezondheid heeft Z- II. Exc. mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, enige maanden geleden aan Z. H. de Paus een coadjutor gevraagd om hem te helpen hij het besturen van zijn diocees. Gehoor gevend aan dit verzoek heeft de II. ader thans benoemd tot coadjutor met recht van opvolging, de zeereerw. heer W. H. Bekkers, pastoor van de parochie van de H. Dionysius ('t Heike) te Tilburg. De Osservatorc Romano van lieden heeft deze benoeming gepubliceerd. VOORBEREIDENDE M A AT REGELEN VOOR DE INVOERING NEGEN GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING EN VERKOOP VAN NEDERLANDSCnii CR 11)11 I BANK N V De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veel bewolking met plaatselijk enkele regen- of sneeuwbuitjes. Matige tot krachtige noord oostelijke wind. Iets kouder met vannacht tem peraturen om het vriespunt. Zondag 23 december: zon op 8.49, onder 16.34; maan onder 11.45. Maandag 25 december: zon op 8.49, onder 16.34; maan op 0.28, onder 12.08. SCHIEDAMSCHE COURANT De „bloedeloze revolutie" op Sumatra breidt zich uit. Nadat zoals wij cisteren meldden de militaire commandant in Midden-Sumatra, luitenant-kolonel Alimad Hoessein, door middel van een staatsgreep tie macht in dat deel van het eiland had overgenomen, is, naar vanmorgen uit Djakarta wordt geseind, dit voorbeeld thans ook door Noord-Sumatra eevolfd. Uit de verklaringen van de militaire leiders in Noord- en Midden- Sumatra, blijkt, dat zij zich „tijdelijk" hebben afgescheiden van de centrale regering in Djakarta en niet langer Ali Sastroamidjojo s kabinet erkennen. In de betrokken gebieden is de staat van oorlog en beleg Het niéuws, dat Noord-Sutmatra bet voorbeeld van Midden-Sumatra bad gevolgd, bracht Djakarta hedenmorgen in opschudding. Het kabinet kwam vanmorgen voor de tweede maal in een spoedzitting bijeen om de toestand te bespreken. Gisteravond bad bet al besloten een delegatie naar Noord-Sumatra te zenden. De luchtverbindingen met Sumatra werden vandaag verbroken. Inmiddels meldt het blad „Bcrita Indon csia", dat president Soekarno overweegt de noodtoestand in geheel Indonesië af te kondigen om een verdere verslechte ring van de toestand tegen te gaan. Het blad schrijft uit paleiskringcn te hebben vernomen, dat bij een noodtoestand het hoogste gezag automatisch zal toevallen aan het staatshoofd, dat bovendien opperbevelhebber van de strijdkrachten is. Naar aanleiding hiervan wordt in politieke kringen herinnerd aan de jongste oproep van Soekarno aan de Indonesische partijleiders om „alle partijen te begraven", alsmede aan het bericht in het invloedrijke blad „Keng Po" van enige dagen geleden, dat Soekarno „de Mao Tse Tung van Indonesië" wilde worden. In het gebied van het eerste milltaire district is de staat van oorlog en beleg afgekondigd". In ziin commentaar op deze verklaring zei kolonel SimJbolan dat de afscheiding bedoeld was om „voor eerlijke lieden met een volkomen gevoel voor verant woordelijkheid en niet beheipt met de lust naar maciht, de weg te banen om de De provincies Noord- en Middcn-Su- matra behoren tot de rijkste van de Indi sche archipel. Er liggen tal van rubber-, tabak- en oliepalmonderneiningcn. De grootste thee-onderneming in zuidoost- Azië vindt men er eveneens en de Cal- tex Olie Mij. heeft er ongeveer tachtig miljoen dollar geïnvesteerd in de olievel den nabij Pankanbaru. De „revolutie" begon in Bukit Tingki. het voormalige Fort de Koek. De staats greep werd daar uitgevoerd door de „can- teng"-divisie met aan het hoofd luitenant- kolonel Ahmad Hoessein. Naar vanmorgen bekend werd, geschiedde dit m de vorm van een plechtigheid, bijgewoond door een veertigtal vooraanstaande figuren uit de provincie, tijdens welke gouverneur Mul- johardjo zijn bevoegdheden als hoofd van de provincie overdroeg aan een raad van legerofficieren en -veteranen „zonder enige aandoening te tonen". Vervolgens werd gisteravond door kolonel Simbolan, de bevelhebber in het eerste militaire dis trict een verklaring afgelegd voor radio- Medan. waaruit bleek, dat ook Noord-Su matra het voorbeeld had gevolgd. Nu be- horen beide provincies tot een militair district, zodat de volgorde der „revolutie" is, dat'eerst een ondergeschikt comman dant de staatsgreep in een deel-van het district uitvoerde, gevolgd door een soort gelijke en uitgebreidere actie van zijn onmiddellijke chef in Medan. D« veHklaring van Simbolan luidt: ..Het eerste Militaire District, bestaande uit de provincies Midden, en Noord- 'Sumatra. scheidt zich met ingang van 22 december af van de centrale regering in Djakarta, met dien verstande dat het verbreken der betrekkingen met de cen trale regering een tijdelijk karakter draagt. Het eerste militaire territorium erkent niet langer het huidige kabinet. leiding van het land over te nemen". Mohammed Sjafei een vooraanstaande figuur uit Midden-Sumatra verklaarde, dat de stap van de „Banteng"-divisie moet worden gezien als ..de climax van de algemene ontevredenheid onder de bevolking". In een lezing voor leden van de strijd krachten heeft president Soekarno giste ren medegedeeld, dat hij ,,een plan heeft om de huidige moeilijkheden te boven ,e komen". Hij voegde hieraan toe, dat .at plan tot doel heeft de democratie „in ons zieke land" te verbeteren Soekarno t*gde er de nadruk op, dat er geen reden was om te vrezen, dat hij een dictator zou worden. Hij zou de politieke partijleiders raadplegen over zijn P'3"- Telkens opnieuw benadrukte de presl* dent, dat Indonesië een „geleide democra tie" nodig heeft om de moeilijkheden, waarvoor het zich op het ogenblik ziet geplaatst, te overwinnen. Deze moeilijkheden worden in dagbla den van alle mogelijke politieke richtin gen uitvoerig opgesomd, zoals: ontevre denheid over de bestrijding van de cor ruptie; de langzame opbouw van het land: de bezetting van de voornaamste sleutel posities in de regering door Javanen; het verwaarlozen van de andere eilanden door de centrale regering en het gemarchan deer tussen de partijen, die deel uitmaken van Ali Sastroamidjojo's coalitieregering. De algemene ontevredenheid heeft reeds geleid tot een mislukte staatsgreep door een groep legerofficieren, welke twee maanden geleden werd ondernomen. De onrust in Indonesië werd vanmor- gen nog vergroot door een verklaring van de Indonesische procureur-generaal Soeprapto. die bekend heeft gemaakt, dat er voldoende gronden zijn om de mi nister van buitenlandse zakeiy Itusian Abdulgani. ervan te „verdenken'' dat hij betrokken is bij een crimineel delict De procureur-generaal deelde mede. dat de nodige gerechtelijke stappen zullen wor-1 den genomen. Mochtar Lubis, ^de hoofd redacteur van „Indonesia Raya". die aan de landrechter fotocopieën en andere do cumcnten had overgelegd, welke de schuld van minister Abdulgani zouden bewijzen, is vrijdagavond door de mili taire politie gearresteerd. De grond waarop deze arrestatie geschiedde, is tot dusver niet bekend gemaakt, doch vol gens Indonesische persberichten zou hij verband houden met de mislukte poging voor een staatsgreep van kolonel Aulkitli Lubis. De verklaring van de procureur-gene raal heeft het kabinet van premier Ali Sastroamidjojo diep geschokt. De premier en Abdulgani behoren beiden tot de na tionalistische PNI. De Islamietische re geringspartijen hadden reeds herhaalde lijk op het aftreden van Abdulgani aan gedrongen in afwachting van de resulta ten van het tegen hem ingestelde onder hoek. In zijn reeds eerder aangehaalde rede te Djogja benadrukte president Soekarno voorts dat de Indonesische revolutie nog niet voltooid was, omdat West-Irian nog niet in het Indonesische grondgebied is teruggekeerd en „het imperialisme en kolonialisme" nog niet dood zijn. Dr. Mohammed Hatta. die drie weken geleden als vice-president aftrad, gaf ech ter van een diametraal daartegenover staande mening blijk, toen hij zeide dat de historie zou bewijzen, dat alle politie ke en economische anarchie een gevolg is van revoluties, die niet op tijd beëindigd ?1 Vele Islamietisch partijleiders hebben In verband met de crisis in Indonesië de hoop uitgesproken, dat de sterk anti communistische Hatta, en economist van faam bereid zou zijn in dit kritieke ogen blik de regering te leiden. Anderen hopen van harte, dat Soekarno zijn invloed zal aanwenden om de veelzijdige problemen van de huidige tij<j boven te komen Ook bestaat bij een groep de hoop, dat de twee vooraanstaande Indonesische leiders die als onscheidbaar werden afgeschilderd sinds zij tezamen in 1945 de onafhankelijk, heid van Indonesië hebben afgekondigd zullen willen trachten gezamenlijk de hui dige situatie te overwinnen. Doch niemand wil iets over de onmiddellijke toekomst voorspellen. De Assemblée der Verenigde Naties heeft gisteren in New York haar dins dag begonnen debat over de Britse en Franse klacht, dat Egypte hun onderda nen onrechtvaardig behandelt, hervat. Op de sprekerslijst stonden de meeste Arabische landen en de landen van het Sovjet-blok. De Amerikaanse gedelegeerde Wads- worth verklaarde, dat zijn regering van haar ambassade in Cairo „verontrusten de" inlichtingen had gekregen, volgens welke een onbepaald aantal personen, onder wie Britten en Fransen, aan dwang en intimidatie hebben blootge staan en in sommige gevallen wegge voerd zijn. De Russische onderminister van buit- tenlandse zaken Koeznetsof zei, dat de Brits-Frans-Israelische klacht een po ging is de aanval tegen Egypte te ver bloemen. De Syrische afgevaardigde zei, dat er thans in Israel en op Cyprus voorberei dingen worden getroffen, die hij zeer verontrustend noemde. Voorts betoogde hij nogmaals dat er wel degelijk sprake van samenwerking in de Brits-Frans Is raëlische agressie tegen Egypte was, en loochende de berichten omtrent de Sy rische bewapening. Vrijdagmiddag omstreeks drie uur is even bezuiden de haven van Scheveningen een vliegtuig van het type Firefly"-lesvliegtuig met twee personen van de Marine-iAtchtvaardienst aan boord in zee gevallen. De reddingsboot die onmiddel lijk uit de haven vertrok kon niets anders dan een zwemvest en enkele andere kleine wrakstukken vinden. De Zwitserse Tweede Kamer heeft gis teren een overeenkomst voor samenwer king op atoomgebied met de Verenigde Staten goedgekeurd volgens welke Zwit serland vijfhonderd kilo uranium van Amerika zal krijgen. Deze foto werd in Teheran gemaakt na de officiële verlovingsplechtigheid van Ardashir Zahedi en Prinses Slianazde dochter van de Sjah van Pcrzic. Zij toont v.l.n.r.: Adashir Zahedi, zijn verloofde Prinses Shanaz, generaal Zahedi, de vader van Adashir, en Prinses Shams, ren zuster van de Sjah. Adashir Zahedi is adju dant van de Sjah, zijn vader, de voormalige Perzische premieris de mandie het regiem van Mossadcq omver wierp. Branko Draskovic, perschef van het Joegoslavische ministerie van buitenland se zaken, heeft gisteren- te Belgrado ver klaard, de presidèn Tuo een „uitnodiging In principe" voor een .lazoek aar de V. S. heeft ontvangen. Hij zei op een perscon ferentie, dat „het doel van een bezoek van president Tito aan de V. S. slechts een vrije en voor beide partijen nuttige uitwisseling van persoonlijke opvattingen tussen twee staatshoofden kan zijn". Bepaalde commentaren in de weste lijke pers, welke het bezoek in verband brengen met de toestand in de Oosteuro- pese landen of met Zuid-Slavië's betrek kingen met de Sovjet-Unie, zijn bevoor oordeeld en niet constructief, aldus Dras kovic. In Washington is van gezaghebbende zijde vernomen, dat Eisenhower en Tito in beginsel overeengekomen zijn, waar schijnlijk in het voorjaar, te Washington besprekingen te voeren. Bondskanselier Adenauer heeft gisteren in Bonn meegedeeld, dat hij graag wil, dat het vraagstuk van Duitslands here niging op een gunstig tijdstip voor de Verenigde Naties wordt gebracht. Hij verklaarde voorts, dat zijn regeling enkele maanden geleden van plan ge weest is bevriende mogendheden te vra gen dit vraagstuk in de Algemene Ver gadering van de V. N. ter sprake te brengen. „Wij zagen hier echter van af, omdat het vraagstuk van het Midden-Oosten zo acuut werd, dat wij geen gunstige sfeer meer aantroffen voor behandeling van het probleem van Duitslands hereni ging in de Verenigde Naties", aldU3 Adenauer. (Van onze Haagse redactie). De 14-jarige Frans Swaving uit Scheve ningen stond gistermiddag om vijf over drie op een van de trappen van het zuiderhavenhoofd aldaar, toen hij uit de richting van Hoek van Holland een geel vliegtuig zag naderen: „Ik hoorde, dat de motor onregelmatig liep, zo vertelde hi) ons, en zag hoe er plotseling vlammen uit het toestel sloegen Het vliegtuig daal de schuin naar beneden en raakte het water. Het "sloëg weer op en verdween toen onder water zonder dat er entg teken van leven meer zichtbaar was. loen het toestel het water raakte ontstond er een hoge waterzuil. Ik heb direct de Radio-Vaticana heeft gisteravond, aan. knopend bij de gedachten, die door de heer Paul Henri Spaak en de heer Nehroc naar voren zijn gebracht, zich ui gespro ken voor een uitbreiding en versterkt g van de bevoegdheden der V.N. opdat ue volkerenorganisatie niet alleen in staa zij de oorlog te verhinderen maar ook de rechtvaardigheid te doen overwinnen Het voorstel van premier Nehroe om de kwestie Suez voor het Internationaal Ge rechtshof te brengen ..verdient overwogen te worden" zo verklaarde de radio, want op deze manier zou de oplossing binnen het kader van de V.N. blijven. ,,De As semblée zou niet mecr beschuldigd moe ten kunnen worden om een karikatuur van de rechtvaardigheid te verdedigen" zo voegde de radio er aan toe. „Indien de rol van de V.N. er toe be perkt zou worden om eenmaal begonnen vijandelijkheden tot staan te brengen dan zou dit in de praktijk vaak betekenen dat een land nog beloond wordt op de koop toe, indien het maar vermetel genoeg om de meest weerzinwekkende daden te bedrijven, daaronder inbegrepen het ?e- bruik van geweld, mits zulk 'n land maar handig genoeg is om tijdig halt te houden vooraleer het tot een open oorlog komt- Voor de eerste maal-, zo besloot de radio hebben de V.N. een internationale politie macht gecreëerd en nimmer is de wereld opinie zo gunstig gestemd geweest ten op zichte van gedachten van een permanente Internationale strijdmacht. Dit is zeker 'n grote stap vooruit, doch de vorming van ^n-?°i1,.tiemacht wil nog niet zeggen, dat rechtvaardigheid verwezenlijkt is. De wereldopinie verwacht van de V.N. een machtig en wjs optreden ten behoeve van de rechtvaardigheid". Als een krachtige en militante figuur kan de bisschop-coadjutor mgr. Wilhelmus Marinus Bekkers geschetst worden. In zijn ijver voor het behoud van de goede oude geestelijke waarden van Brabant, is hij niet blind geweest voor de tekorten van dit gewest en zijn volk en op tal van vergaderingen, waar zijn welsprekend Met Frans-Britse opperbevel te Fort Said heeft gisteren 357 Egyptische Krijgsgevangenen, onder wie de com mandant van Port Said, brigadier cl Moughi, vrijgelaten in ruil voor 472 Britse technici, die bij het Suezkanaal hebben gewerkt. Juichend arriveerden de vrijgelaten Britten per trein in Port Said. Een van hen, verklaarde, dat de Egypte na ren hen in het begin erg ruw hadden behandeld. „Ik ben erg blij van deze nachtmerrie verlost te zijn", zo zei hij. Over de situatie in verband met de opruimingswerkzaamheden in het Suez kanaal wordt bericht, dat generaal Weehler het hoofd van de groep experts 'die belast is door de V.N. met het opruimingswerk, gisteren een tijde lijk hoofdkwartier heeft ingericht aan boord van een Deens bergingsvaartuig de haven van Port Said. Generaal Weehler heeft verklaard, dat aan het opruimingswerk zal worden deel geno men door 12 Britse bergingsvaartuigen met bemanning onder de vlag van de V.N., terwijl er voorts een Frans ber- gingssehip en zeven Brits-Franse hulp schepen bij het werk zullen worden be trokken. Generaal Weehler deelde ook mee, dat er reeds een vaargeul is vrijgemaakt van Port Said naar El Cap, een afstand van ongeveer 40 kilometer. Volgens een door de Britse regering gepubliceerd rapport heeft de Brits- Franse actie naar schatting in Port Said aan 650 Egyptenaren het leven gekost. Het aantal gewonden wordt op 2.100 ge raamd, van wie er 900 in een zieken huis moesten worden opgenomen en 1.200 lichte verwondingen hebben op gelopen. Het wordt onwaarschijnlijk ge acht, dat de verliezen onder de burgerij meer dan een kwart van genoemde aan tallen uitmaken. woord klonk, spoorde hij aan de traditie van trouw aan God en Kerk hoog te hou den, maar tevens een harmonische aan passing te zoeken bij de zich noodzakelijk naar voren dringende nieuwe vormen. Er zullen weinig plaatsen in het Bossche bisdom ziin. waar hij niet op bijeenkomsten heeft gesproken en on noemelijk veel heeft hij gedaan voor de vorming van de katholieke arbeiders en boeren, van wier organisaties hij gelijk tijdig de forse voortvarende geestelijk adviseur was. Dit werk is zijn ziel en zij'n leven geweest, waarin hij geheel opging, naast ziin drukke andere arbeid toen mgr Mutsaerts de toenmalige rec tor op 14 februari 1956 benoemde tot pastoor van ..'t Heike" te Tilburg Hij was tevens diocesaan directeur van dP Katholieke Actie. Mgr. Bekkers werd in 20 april 1903 te St.-Oederode geboren en 10 juni 1J33 Priester gewijd, waarna hij 8 augustus van dat jaar werd benoemd tot kapelaan van de parochie van de H.H. Antonius en Barbara aan ds Graafsweg te 's-Her togenbosch. Al aanstonds bleken toen de grote daad kracht en rusteloze ijver, waarmee deze priester bezield was. Het was een genot naar zijn woord van de preekstoel te luisteren, maar de parochianen waar deerden hem vooral om hun hartelijk meeleven en zijn activiteit, overal waar maar te helpen viel. Toen reeds leidde hij vele conferenties en cursussen op godsdienstig en sociaal terrein. Op het terrein van de sqciale zielzorg kon hij zich nog meer ontwikke len, nadat hij in 1948 het rectoraat kreeg van de Kweekschool der ..Dochters van Maria en Jozef", de zusters in de Choor- straat te 's-Hertogenbosch. In aansluiting op hetgeen wij reeds meldden, bereikt ons thans van offi ciële zijde het bericht, dat het in het voornemen der regering ligt om met het oog op de sedert het einde van het jaar 1954 doorgevoerde verhogin gen van de lonen, de loongrens, gel dende voor de ziektewet, de Werkloos heidswet en de Invaliditeitswet, met ingang van 1 januari 1957 te verhogen tot 6900.Een daartoe strekkend wetsvoorstel zal binnenkort de Sta- ten-Generaal bereiken De staatssecretaris van sociale zaken heeft de sociale verzekeringsraad ver zocht aan de uitvoeringsorganen der so ciale verzekering mede te delen, dat de regering het op prijs zal stellen, in dien, in afwachting van het tot stand komen van dc desbetreffende wet. met ingang van 1 januari 1957. reeds zal wor den gehandeld, alsof de bedoelde wet reeds was tot stand gekomen. Daardoor zal worden bereikt, dat per sonen niet tijdelijk buiten de werking van de sociale verzekeringswetten zul len vallen, die daar enige tijd later en met terugwerkende kracht weer zouuen moeten worden ondergebracht. Naar aanleiding hiervan heeft de so ciale Verzekeringsraad o.a. medegedeeld da» het maximum dagloon voor de bere kening van de premie en de uitkerin„ Hij streefde ernaar de arbeiders op een behoorlijk sociaal en godsdienstig peil te brengen, maar was, gelijk ge zegd tevens een voorvechter voor de boerenstand en het is vooral de boeren- jeugd, die bij het inslaan van nieuwe wegen veel aan mgr. Bekkers verschul digd is. Nu zal het gehele bisdom de zegen genieten van de krachtige leiding, die hij er mede aan geven zal. De K.N.V.B. heeft bericht ont vangen van de Spaanse voetbalhond, dat men er in Madrid de voorkeur aan geeft, de wedstrijd Spanje— Nederland ten bate van Hongarije, ecu week uit te stellen en deze te laten spelen op woensdag 30 januari. De K.N.V.B. is biermede akkoord gegaan. hetwelk thans nog 16 bedraagt, nog vod-- 1 januari 1957 tot f 19 zal worden verhoogd. Als gevolg hiervan zullen de werkgevers op het loon van personen, wier "dagloon meer dan 16 bedraagt een groter bedrag aan premie voor de Ziektewet. Werkloosheidswet en Zie- kenfondssenbesluit moeten inhouden dan thans het geval is Hoewel bedoelde wetswijzigingen eersi geruime tijd na 1 januari 1957 in het Staatsblad zullen kunnen worden afge kondigd. heeft de Sociale Verzekerings raad aan de uitvoeringsorganen van de sociale verzekering doen weten, dat hu èr geen bezwaar tegen heeft._dat deze organen reeds van 1 januari 1957 af nan- delen conform de voorstellen van de re- Bering Voorts heeft de Sociale Verzekerings raad de uitvoeringsorganen van de so ciale verzekering in overweging gege ven met het oog op de looncompensatie van 5.6% voor de premie, verschuldigd ingevolge de Algmene Ouderdomswet, de op 1 januari lopende uitkeringen krach tens de Ziektewet de Werkloosheidswet en de Ongevallenwetten eveneens met 5.6% teverhogen. Blijkens een opgave in de Staatscou rant zijn in de week van 9 tot en met l"> december 9 gevallen van kinderverlam ming in Nederland aangegeven. Bij acht gevallen tradon verlammingsverschijnse len op. Voorts zijn aangegeven 7 geval' len van paratyfus B, 131 gevallen van roodvonk en 19 gevallen van difterie. De opgaven van kinderverlamming met verlammingsverschijnselen waren a Is volgt over het land verdeeld: Kloosterbu ren (Gr.); Barradeel (Fr.); Borger( Dn- Zevenaar (Gld.); Utrecht; IJsselstein; Bo- venkarspel en Spijkenisse telkens 1. In Franekeradeel werd een geval zonder ver. lammingverschijnselen aangegeven politie gewaarschuwd en even later is de reddingboot „Doms Rijkers" uitgevaren. Zo luidde dan het korte ooggetuige- verslag van het neerstorten van een Fircfly-opleidingstoestel voor onderzee- bootbestrijding van de Marine-Luchtvaart dienst, waarbij de beide inzittenden, de 27-jarige gehuwde luitenant ter zee twee de klasse C. F. A. Linck uit Den Haag en de ongehuwde hulpvliegtuigmaker derde klasse-ze^milicien S. Weitna, om het leven kwamen. Nadat er op het vliegveld Valkenburg, waar de Firefly was gestationeerd, om kwart over drie alarm was gemaakt, Z'-m achtereenvolgens een Catalina-amtibie- vliegtuig van de opsporings- en reddings dienst van de M.L.D. en een helikopter op onderzoek uitgegaan. De bemanning van de Catalina die onder bevel stond van luitenant ter zee tweede klasse (0-c-> Tangerman, nam alleen een olievlek waar De helikopter, onder bevel van luitenant ter zee van vakdiensten tweede klasse H P. Poestkoke, keerde onverrichterzake terug naar Valkenburg. Later zijn enkele wrakstukken van de Firefly aangespoe.d. De „Dorus Rijkers,", onder commando van schipper Den Heijer, heeft ter plaa-te van het ongeluk nog een benzinetankje een hoes van een vliegtuigstoel en „en stuk van de propeller gevonden Het toe- I stel, dat op ongeveer 250 meter uit de kust ten zuiden v^ji de havenhoofden neerkwam, schijnt zich grotendeels in da zeebodem te hebben geboord. Na diverse shows en besprekingen over 't verpleegstersuniform, is de Katholieke Verplegingsraad tot de conclusie geko men. dat het streven naar een door de wet beschermd uniform, op het ogenblik zeker niet mogelijk is. De Katholieke Ver plegingsraad vraagt zich zelfs af, of net wenselijk is nu reeds tot éen uniform te komen. Een proeftijd met meer unifor men lijkt gewenst alvorens tot wettelijke bescherming van enkele over te gaan. In afwachting hiervan er zeker een taak voor de verpleegstersopleidingen om de Nederlandse verpleegsters meer „uni form minded" te maken. De grote vraag is niet zozeer, welk uniform er er gedra gen gaat worden, maar de wijze waarop t uniform gedragen moet worden, daar de dicipline op dit punt veel te wensen over laat. Het. Britse ministerie van luchtvaart heeft gisteren medegedeeld, dat de 22- jarige officier van de Royal Air Force, Wraigbt. nadat hij ondervraagd was over ziin relaties met Sovjet-vertegenwoordi gers verdwenen is. De officier is 3 de cember naar Berlijn sis passagier ge vlogen en niet meer bij zyn legeron derdeel teruggekeerd Advertentie ook incourante .V In ile kapel van de Benedictinessen te Oosterhout lieeft dc bisschop van Breda, mgr. Jos. Baeten, hedenmorgen de H. Priesterwijding toe gediend aan de 76-jarige Pieter v. d. Meer de V alcheren. In de intimiteit van deze kleine kapel was het de grote bekeerling, publicist en schrijver voor recht en waarheid gegeven zijn hoogste levensideaal 111 vervulling te zien gaan in aanwezigheid van zijn dochter Mère Christine die hier reeds jaren geleden als slotzuster haar intrede heeft gedaan. Wijding ontving in dezelfde kapel en aan hetzelfde altaar waaraan op 22 december 1928 zijn zoon pater Fieterkï tot priester werd gewijd. Pater Pieterke stierf 5 jaar later op 1 februari 1933. HOOFDKANTOOR! «...aw,., in 35 VESTIGINGEN 507-5I7 - Het aantal genodigden was zeer beperkt daar het kerkje slechts plaats biedt aan 80 personen. Onder hen bevond" zich mgr. Baron uit Rome, de abt van Slan genburg, de president van het klein-semi- narie te Apeldoorn mgr. Ramseiaar, de Belgische kanunniken uit Mechelen en Luik en de abt van de St.-Paulusabdij met al de monniken, die de handopleg ging bij de wijdeling verrichtten. Onder de enkele burgerlijke vrienden die tot de plechtigheid waren toegelaten nc men wij de heer Roppe, gouverneur van Belgisch Limburg, prof. Asselbergs, de heer En gelman, Gabriël Smit en Harry Bruning. Tijdens de wijdingsplechtigheid die rond de middag eindigde werden de ge zangen afwisselend gezongen door de zus ters Benedictinessen en de monniken van de St.-Paulusabdij. Op 13 januari a s. zal Pieter v. d. Meer de Walcheren ziin eerste plechtige H. Mis opdragen in de St.-Petruskerk van de St.-Paulusabdij te Oosterhout en zullen de vele vrienden Het was een ontroerend ogenblik toen j van de nieuw wijdeling de gelegenheid Pieter v. d. Meer de Walcheren de H. hebben aanwezig te zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1