Kerstmis in politiestaat i 1 Politici vrezen een uitbreiding van militaire opstand Bergingswerkzaamheden in liet Site/kanaal beginnen vandaag JSéé DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Na veel bewolking opklaringen met de Kerstdagen! Labiele rust in Hongarije Kern-explosie m Siberie Tsjoe naar Moskou V Na de „coup" op Sumatra Nasser naar geheel ontruimd Port Said Monsterproces („samenzwering met Irak") in Syrië Kerstboom explodeerde in Amerikaans ziekenhuis Maandag 24 december 1956 Kerstboodschap van i H.M. de Koningin Mgr. W. H. Bekkers *31 Rust in „afgescheiden" provincies Kritiek op uitblijven van opvolger De „Big Ben" is er weer Lt. Moorhouse gevonden Halve vrije dag winkelpersoneel Bond zonder naam KOUDERE LUCHT MET OOSTENWIND BERICHT Koningin las liet evangelie, de Prins sprak over Kerstmis WEERBERICHT O (nieuw type wapen?) Tit. bisschop van Thasus in Macedonië lllBIIIIIIIIIIII Belastingen niet naar Djakarta Radio-Padang heeft zondagavond mede gedeeld, dat de „militaire raad" finan ciële deskundigen heeft aangesteld om een onderzoek in te stellen naar de finan ciële toestand va„ de beide provincies. Naar verluidt zouden de belastingen en heffingen, die worden betaald door bui- genlandsp maatschappijen, niet langer aan de centrale regering in Djakarta worden overgemaakt. Kleen kribbeken, gezegent bout, Gy toont my Jesus slavernyen, Om my van 't maghtige gewout Van hel en afgront te bcvryen. O kribbeken, gezegent hout, Myn ziel verlanght by u te rusten, En zich in 't kint, u toebetrout, En zyne liefde te verlusten. Nadat zaterdag de laatste i200 Britse militairen in Port Said waren ingescheept is gisterenmiddag een „symbolische eenheid" van het Egyptische leger de stad aan de monding van het Suezkanaal binnen getrokken. Kort na aankomst van de Egyptische militairen droegen de V.N.-troepen hun taak om de orde te handhaven over aan de Egyp tische politie en trokken zij zich in hun kazernes terug. Ook de in Port Said gelegerde V.N.-eenheid zal die stad binnen enkele dagen ontrui men. Gisteren werd in Cairo bekend, dat president Nasser zich over enkele dagen naar Port Said zal begeven. Radio-Cairo heeft zaterdagavond bekend gemaakt, dat de Egyptische regering en de V.N. hadden besloten de bergingswerkzaamheden in het Suezkanaal onmiddellijk te laten beginnen, nu Port Said door Britten en Fransen is ontruimd. Gisteren werden in het gebied van deze stad vijftien bergingsvaartuigen in gereedheid gebracht om nog heden met het werk te beginnen. Daarnaast liggen er nog de twaalf Britse vaartuigen, die in de haven van Port Said hebben gewerkt. Zeven doden in Minneapolis Nieuwe Syrisch kabinet De Syrische eerste minister Sabri el Assali heeft zaterdag het ontslag van zijn regering ingediend, aldus is in Da mascus bekendgemaakt. Verwacht wordt dat Sabri el Assali aan het hoofd zal staan van een nieuwe „nationale regering" om de positie van het land in internationale aangelegenheden te versterken. Over de vorming van een dergelijke regering wordt door de poli tieke partijen onderhandeld. OP EERSTE KERSTDAG H. Mis voor Hongaren in Den Haag e.o. opent een kantoor te Antwerpen 3 De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met plaatselijk wat sneeuw, matige aan de Wadden tijdelijk vrij krachtige oostelijke wind; vannacht lichte vorst, morgenmiddag temperaturen om het vriespunt. Dinsdag 25 december: Zon op 8.50, onder 16.35 uur. Maan op 1.44, onder 12.31 uur. Woensdag 26 december: Zon op 18.50, onder 16.36 uur. Maan op 2.59, onder 12.57 uur. Woensdag 27 december: Zon op 8.50, onder 16.36 uur. Maan op 4.11, onder 13.27 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT t?** =s Ook dit jaar zullen de Hongaren Kerst mis vieren als onderdanen van een po litiestaat. In het land heerst nu een op het oog betrekkelijke rust en de meeste ge zinnen hebben in de laatste dagen al liet mogelijke gedaan om nog enige bijzonde re levensmiddelen te bemachtigen w daarmee na de ellende van de afgelopen weken het Kerstfeest nog zoveel mogelijk op te luisteren. Overigens meldde het officiële commu nistische blad NeP Szabastad zaterdag, dat sommige afgelegen streken in Hon garije nog steeds weigeren de Hongaarse regering te erkennen. Vele „revolutio naire comités" in de provincie Heves, ten noordoosten van Boedapest, storen zich niet aan het bevel van de regering om deze organen te ontbinden, aldus het blad. Volgens welingelichte kringen te Boe dapest vormt de organisatie van het pro ces tegen Sandor Racz. de 23-iarige-ex- voorzitter van de centrale arbeidersraad, oph et ogenblik een onderwerp van dis cussie tussen de regering-Kadar en de Russische bezetters. De Russen willen volgens deze kringen van het proces tegen Racz een soort monsterproces" maken De beschuldi ging tegen hem dan geibaseehr dienen te worden op verstandhouding met westelijke agenten. De regering Ka- dar zou hier niets voor voelen omdat een dergelijk proces de weliswaar latoiel- rust in Hongarije weer kan verstoren. Bovendien zal het de regering-Kadar niet gemakkelijk vallen Hongaarse magistraten te vinden die aan dit proces de schijn van wettelijkheid willen verlenen, aldus deze kringen. Racz zou in de gevangenis in hongerstaking zijn gegaan. Het aantal naar Oostenrijk uitgewekenen steeg dit weekeinde tot 148.622, waarvan er 75.831 naar andere landen doorge reisd zijn. Nunez-Portuondo, de Cubaanse verte genwoordiger bij de Ver. Naties heeft za terdag gezegd, dat zijn delegalie de V.N.-Assemblee na het Kerstreces zal verzoeken economische en politieke actie te ondernemen tegen de Sovjet-Unie we gens haar tussenkomst in Hongarije. Cuba zou ook verzoeken Kadars vertegenwoor digers uit de Assemblee te stoten. ri.i De Sovjet-Unie heeft op 13 of 14 de. Cembcr in Siberië een Proef genomen met een kernwapen van een geheel nieuw type, zo hebben Japanse deskundigen zon dag verklaard. Een woordvoerder van het centrale ob servatorium in Tokio maakte bekend, dat na de Russische Ptocf in Japan de hoog ste graad van radio-activiteit is waarge nomen sedert de Amerikaanse proef met een H-bom in de Stille Oceaan. In de prefectuur van Foekoeoka is ra dio-actieve regen gevallen. Het onderzoek van de lucht boven Japan duurt nog voort. Premier Tsjoe En-Lai van China heeft een uitnodiging van de Sovjet-regering om begin januari van het volgend jaar een VTiendschapsbczock aan de Sovjet- Unie te brengen, aanvaard, aldus meldt radio-Moskou. De uitnodiging was gedaan om de „broe derlijke vriendschap en samenwerking" tussen beide landen verder te verstevi gen. In Moskou vraagt men zich af aldus Reuter of Tsjoe wellicht ook andere Oosteuropese hoofdsteden, in het bijzon der Warschau, zal bezoeken. De ."olen zouden hem niet alleen kunnen inlichten over de nieuwe koers van hun eigen land, maar ook hun mening kunnen ge ven over de opstand in Hongarije en de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Joego-Slavië. H.M. de Koningin zal op eerste Kerst dag om 13.00 uur per radio over beide zenders een kerstboodschap uitspreken. De nieuwbenoemde Coadjutor van mgr. W, Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogen- bosch, mgr. W. H. Bekkers, is door Z. H de Paus tevens benoemd tot titulair bis schop van Thasus in Macedonië. VERING. HAZe'tFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN V ■V.- Indonesische politici in Djakarta hebben gisteren uitdrukking gegeven aan hun vrees, dat de militaire staatsgrepen in Sumatra zullen kunnen worden gevolgd door soortgelijke acties in andere gebie den >n Indonesië. Het parlementslid Mob. Yamin verklaar- de in een onderhoud met de correspon dent van het A.N.P. in Djakarta, dat „het niet uitgesloten is dat de opstand in Middcn-Sumatra door andere acties zal worden gevolgd, zelfs in West-Java." Verwijzende naar de onlangs verspreide pamfletten van de „Soendanese beweging" in West-Java, waarin krachtige kritiek wordt uitgeoefend op de regering wegens haar centralistische politiek, zcide Yamin het zeer wel mogelijk te achten, dat de beweging in Bukittinggi in Middcn-Su matra in Bandung in West-Java is begon nen. Inmiddels was volgens de in Djakarta ontvangen berichten de toestand in de twee provincies in Sumatra, die tegen de regering in verzet zijn gekomen, zondag rustig en normaal. De correspondent van het ANP in Dja karta vernam, dat geen schot is gelost bij de staatsgreep waarbij het leger het be stuur in Noord- en Midden-Sumatra heeft overgenomen. Formeel heeft kolonel Ma- ludin Simbolon de macht in beide pro vincies overgenomen door zijn aankondi ging van zaterdag, dat „het Eerste Mi litaire District zich heeft losgemaakt van de centrale regering en het kabinet van Ali Sastroamidjojo niet langer erkent". Maar vrijdag had reeds een militaire raad onder leiding van overste Abmad Hussein een ondergeschikte van kolo nel Simbolon het bestuur overgenomen in midden-Sumatra. dat van dit Eerste District deel uitmaakt. Zondag was het in Djakarta nog niet duidelijk, of de mili taire raad van overste Hussein het gezag van kolonel Simbolon, die van Medan uit een koerier naar Hussein heeft gezonden, heeft erkend. In een uiteenzetting over de redenen van zijn coup tijdens een plechtigheid op het voornaamste plein van Medan, waar bij de Indonesische vlag werd gehesen, zeide Simbolon in een toespraak tot zijn manschappen, tot de actie te zijn over gegaan na diepgaand overleg met de plaatselijke leiders. „Het 1» een onweer legbaar feit, dat het huidige kabinet er niet in Is geslaagd te voldoen aan de wensen van het volk", geide hij. Voorts verklaarde Simbolon, dat de levensstan daard van het Surr.atraanse volk na elf jaar van onafhankelijkheid niet ls ver beterd en da t,.ons nationale leger, dat geboren is in onze nationale revolutie, niet kan toestaan, dat deze toestand eeuwig voortduurt". Simbolon drong er bij Soekarno en Hatta. die deze maand als vice-president is afgetreden, op aan zich te herenigen. „De hereniging van onze hoogste leiders zou de hereniging van ons volk beteke- rten". Hij legde er voorts de nadruk op, dat hij trouw zou blijven aan de Indo nesische onafhankelijkheidsproclamatie, aan de nationale rood-witte vlag en aan president Soekarno. Hij ging niet in op het besluit, van de regering in Djakarta, genomen op de spoedvergadering van za. terdag. om hem „tijdelijk van zijn functie te ontheffen". Zondag werd bericht, dat premier Ali Sastroamidjojo Simbolons plaatsvervanger, overste Mahmur. als commandant van het district heeft be noemd. De voormalige vice-president. Hatta. verklaarde in een toespraak tot chris telijke studenten In Soekaboemi in West- Java: „Onze nationale revolutie heeft gefaald, omdat zij niet werd gevolgd door een gezond economisch programma ter bereiking van welvaart". Hatta drong aan op de vorming van een pre sidentieel kabinet en zeide, dat auto nomie dient te worden verleend aan de provincies als een noodzakelijke stap om de huidige toestand te boven te ko men". In zijn afscheidstoespraak tot de leden van de raad heeft burgemees ter d'Ailly van Amsterdam kritiek geleverd op het uitblijven van de benoeming van zijn opvolger van wie hij al eerder gezegd had. dat hij beslist een Amsterdammer zou moeten zijn. Mr. d'Ailly noemde het een schaduw op deze plechtigheid, dat nog niet bekend was wie de eerste burger van de hoofdstad zal worden. „Het zou nuttig zijn ge weest en in overeenstemming met zijn waardigheid, als hij dit af scheid had kunnen meemaken en de overdracht z^pr spoedig had kunnen plaats vinden. Ik hoop," zo zei mr. d'Ailly. „dat de nieuwe burgemees ter net als ik van Amsterdam mag houden en dat hij zijn volle per soon zal wijlen inzetten voor het belang van de stad en haar bur gerij." Foto uit „Chartres" door prof. dr. F. v. d. Meer en Hans Sibtelee. Uitgave: Contact, Amsterdam Uit: Arnold Moonen. Gedachten bij Jesus' kribbe Zeven personen, onder wie een arts, zijn om het leven gekomen bij een brand in een klein ziekenhuis te Minneapolis in de Amerikaanse staat Minnesota. De brand ontstond zondagmorgen, waarschijnlijk door kortsluiting der lichtjes van een in de hal van het ziekenhuis opgestelde kerstboom, die zoals de telefoniste het later uitdrukte op een gegeven ogenblik letterlijk „explodeerde". Toen de brandweer arriveerde stond het trappenhuis al in lichterlaaie. Men slaagde erin meer dan vijftig zieken in veiligheid te brengen ,doch het was onmo gelijk de hoogste verdieping te bereiken. De slachtoffers bevonden zich allg op de ze etage. De beroemde grote klok van het Britse parlementsgebouw, de ..Big Beu"- heeft zondag na meer dan vijf maanden haar tonen weer laten horen. Zij is voor het eerst in haar 98-jarig bestaan geheel na gekeken. De klok van de St.-Pauls kathe draal heeft in deze tijd de taak van de Big Ben overgenomen. Het vertrek van de Britten en Fran sen, die Port Said op 5 november ver overden, werd gistermiddag door grote menigten in de stad gevierd. Men riep „Lang leve Nasser" en „Weg met Eden en Mollet" en verbrandde Britse en Franse vlaggen. Alle scholen en uni versiteiten in Egypte zijn zaterdag, op het ogenblik dat de evacuatie van de Britten en Fransen voltooid werd, her opend. Er werd vijf minuten stilte in acht genomen ter herinnering aan de slachtoffers der Brits-Franse aanval. 250 studenten uit Port-Said en het schiereiland Sinai zullen op kosten van de universiteit van Cairo hun studie kunnen voltQoien als „erkenning van de verdiensten van hun stad- en streek genoten in de strijd tegen de invallers". De telefoonverbindingen tussen Cai ro en Port Said zijn zondag hersteld. In de Egyptische hoofdstad werden gisteren tot grote vreugde van de bevolking de verduisteringsvoor schriften ingetrokken. Naar gisteren bekend werd, heeft een Noorse officier van de V.N.-troepcn op aanwijzing van een 12-jarig jongetje in Port Said de gekidnapte Britse tweede luitenant Antony Moorhouse in goede welstand aangetroffen. De officier, om wie na zijn ontvoering door Egyptena- ren, de Britten een enorme speurtocht hadden georganiseerd, zat gevangen in een schuilplaats in een café, dat enkele dagen geleden nog zeer grondig door Britse infanteristen was doorzocht. Het is nog niet bekend wat er nu met Moorhouse zal gebeuren. De Britse op perbevelhebber in het Midden-Oosten generaal Stockwell heeft laten weten dat de berichten als zou de tweede luitenant na een eventuele terugkeer bij zijn eenheid voor een krijgsraad worden gedaagd, onjuist zijn. Er zal een normaal routine-onderzoek plaats vin den. Er is geen aanleiding om te den ken, dat Moorhouse zich niet op de juiste wijze heeft gedragen. De Syrische militaire openbare aanklager heeft zaterdag 47 Syriërs, o.w. oud-president Sjisjakli beschut ting van Groot-Brittannië, Frankrijk cn Irak, om het huidige regime in Syrië omver te werpen en van het land een „werktuig van het imperia lisme" te maken. De aanklacht is gericht tegen gene raal Sjisjakli, de vroegere president, ze ven parlementsleden, zes jongere le gerofficieren en politici van verschil lende partijen. Volgens de aanklacht zijn 17 van de beklaagden er in geslaagd arrestatie te entgaan. De regering van premier Noeri es Said van Irak wordt de „uitvoerster" van de samenzwering genoemd. De beschuldigden zullen voor een militair gerechtshof verschijnen. Het proces zal openbaar zijn. De openbare aanklager zal voor negen man de dood straf eisen. Volgens de aanklacht had de Britse militaire attaché in Beiroet (Libanon) „bepaalde documenten" aan de „samenzweerders", die landingen van Britse en Franss troepen op de Sy rische kust wensten, overhandigd. Voor de in Den Haag en omgeving op genomen Hongaarse vluchtelingen en de reeds aldaar wonende Hongaren zal de aalmoezenier van de Hongaren, pater R. Radanyi S.J.. op Eerste Kerstdag 's mid dags om twaalf uur een H. Mis opdragen in de kapel van het Aloysiuscollege aan de Oostduinlaan 50 te Den Haag. waar onder preek in het Hongaars. Van elf uur af is er voor de Hongaren gelegen heid tot biechten. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft toestemming verleend om deze week in winkels arbeid te laten verrichten op de voor de halve vrije dag bestemde dag onder voorwaarde, dat in de maand janu. ri een halve vrije dag ter compensatie wordt gegeven. De Bond Zonder Naam heeft te Ant werpen onder grote belangstelling een cen trum geopend aan de Lange Claerenstraat 24, De Bond heeft in België zodanig wor tel geschoten, dat de vestiging van een eigen centrum aldaar noodzakelijk werd. Pater W. Loop, die bij de opening aan wezig was, gaf een uiteenzetting van doel en werkmethode van dit propaganda-in- stituut der naastenliefde. (Van onze weerkundige medewerker) In het grootste deel van Nederland zal het waarschijnlijk geen echte witte Kerst worden. Alleen in de provincies Limburg en Oostelijk Gelderland vallen wat lich te sneeuwbuitjes, maar de hoeveelheden zijn over het algemeen klein, zodat de sneeuw in ons land maar weinig te be tekenen heeft. Wel zal het tijdens de Kerstdagen nog wat kouder worden. Boven Scandinavië ligt een krachtig ho- gedrukgebied, waardoor met oostelijke winden tijdens de Kerstdagen koudere lucht over Duitsland naar onze omgeving blijft stromen, 's Nachts kan hierin tij dens opklaringen meer dan 3 gr vorst voorkomen, terwijl overdag het kwik weer tot om het vriespunt stijgt. Zeer koud is het In Noord-Scandinavië. waar enkele weerstations vanmorgen meer dan 30 gr vorst noteerden. Deze zeer koude lucht zal ons echter de eerstkomende dagen zeker niet kunnen bereiken. Aanvankelijk blijft nog veel bewolking overdrijven, maar het is te verwachten dat na morgen de opkla ringen groter worden. In enkele Westeuropese landen waren de weersvoorspellingen gunstig voor een witte Kerst. In sommige delen van West- Duitsland en in Oostenrijk viel zondag lichte sneeuw en daar werd voor vandaag nieuwe sneeuwval verwacht. In West- Oostenrijk viel zelfs al zoveel sneeuw, dat de skiërs er volop tevreden kunnen zijn. Dat is nog niet het geval in de Zwitserse wintersportcentra waar de hellingen nog met een te dunne laag zijn bedekt. Voor vandaag werd enige sneeuw in Oost- Frankrijk verwacht, evenals in Oost- België. In Denemarken was de sneeuw val maar gering, daarentegen viel in Noord-West-Engeland ruim negen centi meter en werden er sommige bergwegen reeds afgesneden. Wegens liet hoogfeest van Kerstmis zal ons blad morgen en a.s. woensdag niet verschijnen. DE DIRECTIE. Koninklijk gezin vierde Kerstfeest (Van redactie) Haagse In het koetshuis van de Koninklijke Stallen in Den Haag hadden zich zater dagmiddag het personeel van het Hof en hun gezinnen verzameld om daar met het Koninklijk gezin het kerstfeest te vieren. Ongeveer 400 personeelsleden en geno digden waren in de met dennegroen ver sierde zaal aanwezig, waarin zich tevens een grote kerstboom bevond, die door een guirlande van zacht vlammende kaarsen verlicht werd. Nadat om vijf uur de Koningin, Prins Bernhard en de kroonprinses waren bin nen getreden later voegden zich hier ook de andere prinsessen bij heette de Prins alle aanwezigen hartelijk wel kom. Het lied ..Het daghet in het Oosten" vormde het preludium op het kerstevan- werd gelie dat door H.M de Koningin digd van samenzwering op aanstich-' voorgelezen. Het Kralingse meisjeskoor en leden van de Koninklijke Militaire Ka pel verzorgden de verdere muzikale om lijsting, waarna het gezamenlijk gezongen „Nu Sijt wellekome" een inleiding vorm de op de Kerstmeditatie die Prins Bern hard vervolgens hield. „Het gebeurt nu eenmaal vaak bij ons. kleine, domme mensen, dat we de dingen bekrompen en egoïstisch zien; dat. we voor onszelf meer wensen en verwachten dan voor anderen; dat we voor onszelf op iets anders, op een bijzondere zegen, op een wonder ho pen in de letterlijke zin van het woord", zo zei de prins. Al dergelijke gevoelens nu. die klein en weinig christelijk en daarom zo menselijk zijn. krijgen ieder jaar bij het vieren van Jezus' geboorte een kans getoetst te worden aan het won der van de kerstgeschiedenis met zijn blij de boodschap Ik wil natuurlijk helemaal niet zeggen dat de kersttijd de enige tijd is, waarop dit kan gebeuren. Iedere dag van het jaar ondtr alle omstandighe den en op iedere plaats is dit mogelijk en zal het licht van Christus kunnen door dringen". Maar juist in deze kersttijd, indien dit feest waarlijk wordt beleefd, worden wij min of meer gedwongen ons hart te openen. Dan wordt de juiste weg bijzonder sterk verlicht. De verkondiging van de geboorte van Christus, Die ons het evangelie bracht is alles wat wij nodig hebben. De Prins besloot met een gebed van de H. Franciscus van Assisië. waarin deze de paradox van de liefde bezingt, waarvan men slechts vervuld kan worden, indien men zich van alle eigenliefde ontledigt. Een kerstspelletje uitgevoerd door leden van de vereniging Koninklijk Staldeparte ment. dat getiteld was „Nu sijt welle kome" werd besloten met het. gezamen lijk zingen van het „Stille nacht". Na af- toop werd in een andere zaal van de koninklijke stallen het personeel onthaald op broodjes en chocola waarbij de konin gin de prinsessen en dames van de hof houding zelf haar gasten bedienden. Ook werden nog aan allen kerstbroden en prinsessekalenders uitgereikt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1