Indonesische regering (door ontslag minister) in moeilijkheden rebellen Positie Sumatraanse versterkt Luit. Moorhouse toch vermoord? Ta si ty Kaclar wil regering „op brede basis Werkloosheid staat voor de deur r> A Levensstandaard in Frankrijk gestegen Roerende klacht van een vorstin PERWOECHIN leider van de gehele Sovjet-economie DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Woorden van Paus en Koningin ivaard om te herlezen VORST en DOOI in Nederland Kerstboodschap van Koningin Juliana „Heb ook ik het recht niet te trachten mijzelf te zijn?" Donderdag 27 december 1956 Onderhandelaars uit Djakarta teruggestuurd Soendanese eisen Haarlemse diocesane middenstand vijftig jaar Boedapest werkt aan een regeringsprogramma Zoltan Tildy minister? Maar voor 1957 soberheid geboden V.S. stellen 100 schepen beschikbaar Belangrijke besluiten van centrale partij-comité WEERBERICHT Teruggestuurd Contact met Aljeh- opstandelingen NOG MINDER BENZINE IN FRANKRIJK Kapitaal uit buitenland Vallen en opstaan Een wig lussen man en vrouw Kardinaal Mindszenty Verwijl Zivare industrie De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte neer slag en hier en daar mist. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. In het noord oosten van het land lichte vorst, elders tempe ratuur om het vriespunt tot lichte dooi. Vrijdag 28 december: zon op 8.50, onder 16.37. Maan op 5.19, onder 14.03 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Ju de situatie in Indonesië is, na de openlijke rebellie van twee trocpcncom- mandanten in Noord- en Midden-Sumatra, gedurende de kerstdagen weinig ver andering gekomen. De positie van de „opstandelingen" schijnt echter versterkt Moor de steun, welke de plaatselijke afdelingen van de politieke partijen (be halve de communistische) in het betrokken gebied aan de nieuw-ingestelde „militaire raden" hebben toegezegd. Bovendien hebben de door „Djakarta" aan gewezen vervangers van resp. de opstandelingen-leider kolonel Simbolon, en van de gouverneur in Noord-Sumatra, uit handen van kolonel Simbolon revo lutionaire functies aanvaard. Dit was een tegenslag voor de centrale regering, die gisteren een nieuwe teleurstelling te verwerken kreeg door het uittreden van een van haar leden, minister Ibrahim (veteranenzaken), die na het besluit van zijn „partij ter bescherming van de onafhankelijkheidsproclamatie" om de coalitie te verlaten heeft bedankt. De coalitie is daardoor geschokt en de vrees groeit, dat de kleine christelijke en katholieke partij dit besluit zullen volgen, terwijl er zelfs reeds veronderstellingen worden geuit, dat de grote Masjumi- ipartij eveneens de trouw aan premier Ali Sastroamidjojo zou wensen op te zeggen. Van een uitbreiding van de „opstand" is evenwel nog niets gebleken. Uit Ce lebes werden nog geen nadere berichten ontvangen; wel dreigen er nieuwe moei lijkheden voor de regering uit Prtangan in West-Java. Daar heeft het „comman do van het Soendanese Jeugdfront" een verklaring het licht doen zien. waarin wordt geëist, dat de militaire comman dant van West-Java, kolonel Supraiagi. zal worden vervangen door een Soenda- nees. en dat de gouverneur van de pro vincie West-Java, zal worden vervan gen door ..een man. die door het volk wordt gerespecteerd". Het westelijke deel van Java. waarvan Bandoene de hoofdplaats is. telt een bevolking van ongeveer tien miljoen zielen. Er leven onder de bevolking sterke anti-Javaanse gevoelens. Volgens te Djakarta ontvangen be richten hebben „bepaalde kringen" po gingen gedaan, de militaire bevelhebber in Zuid-Sumatra. overste Sartion te oe- wegen. het voorbeeld van znn colle-a s van Padang en Medan te volgen lot nu toe heeft deze daaraan geen gehoor ge geven. De gouverneur van Zuid-Sumatra gaf op een persbijeenkomst te Palern- bang toe. dat ook in de enige Suma traanse provincie die getrouw is geble ven aan het gezag van .Djakarta' onder <je bevolking ontevredenheid voorkomt. Hij waarschuwde er echter tegen, aan deze ontevredenheid uiting te geven door een staatsgreep. De delegatie van dc Indonesische re gering, die zondag per vliegtuig naar Padang was vertrokken voor besprekin gen met de in Midden-Sumatra door ko lonel Ahmad Hussein ingestelde raad van officieren en veteranen van het le ger. die thans het bestuur over de pro vincie uitoefent, moest gisteren met lege handen naar Diakarta terugkeren. Vol gens een mededeling van Radio-Padang heeft dc bestuursraad in Midden-Suma tra geweigerd met d»lesratie te on„ derhandelen. omdat zij daartoe slechts een machtiging had van minister-presi- dent AU Sastroamidjojo, en niet van pre sident Soekarno. De raad had een macn- tiffing:, afe-effeven door president Soe karno. ffeëist In een dinsdagavond gehouden radio rede heeft president Soekarno verklaard, dat de opstand op Sumatra .de slag van ons leger en van de staat "een geschokt en de eenheid van de .staat in gevaar heeft gebracht". In ziin noe- danigheid van opperbevelhebber Soekarno een dagorder voor. waarin de militaire commandant van Midden, en Noord-Sumatra. kolonel Maludin Sim. bolon, tijdelijk van zijn functie wordt ontheven. President Soekarno zei ervan overtuigd te zijn dat de officieren en minderen van het Eerste Mil'taire District wel ten volle zouden hebben in gezien. dat hun actie verkeerd is geweest en dat zij zouden terugkeren naar de weg „die ons leger dient te volgen teneinde nog groter onheil te voorkomen dat ons land en volk zou kunnen treffen". In de radiorede waarin president Soe karno voor de Sumatraanse provincies de staat van oorlog en beleg afkondigde, deed hij tenslotte een beroep op het leger om de regering te blijven steunen. Tot dusver zijn echter geen aanwijzingen, dat dp beide provincies overwegen zich aan de centrale regering te onderwer pen. nisatics, heeft aan de ontwikkeling in dit aan ondernemingen rijke gebied reeds sedert jaren grote economische schade berokkend. Een van de grieven tegen de centrale regering in deze streken is. dat zij hieraan geen paal en perk heeft we ten te stellen. De Indonesische communistische partij heeft maandag de Masjumi en de so cialistische parti.i ervan beschuldigd steun te verlenen aan de rebellerende legerofficieren De communistische partii heeft een beroep gedaan op haar leden en op de gehele Indonesische bevolking zich te verzettten tegen de „onwettige en ondemocratische handelingen van ko lonel Simbolon en overste Ahmad Hus sein". De Masjumi-partij. die dezer dagen een congres te Bandung houdt, heelt woensdag gezegd, dat „maatregelen, die zouden worden genomen door president Soekaïno met de steun van de onlangs afgetreden vice-president dr. Moham med Hatta. om de thans ontstane si tuatie meester te worden door het volk zouden worden toegejuicht Zoals bekend wensen de opstandige provincies en vele islamitische politici dr. Moh. Hatta als leider van een nieuwe regering (Van onze weerkundige medewerker) Een kleine oceaar.storing is er de afge lopen 24 uur in geslaagd tot boven ons land door te dringen. Hierdoor viel er gisteren in Zeeland een groot deel van de dag lichte sneeuw. De zachtere lucht is tot boven Midden-Nederland doorgedron gen. De vorstlijn loopt ongeveer van Am sterdam over Utrecht naar de Achter hoek. In Zeeland werd vanmorgen twee gra den dooi met lichte regen waargenomen, terwijl het in het nood-oosten van het land nog vier graden vroor. Het ziet er naar uit, dat de eerstkomende 24 uur deze vorstgrens boven Nederland aanwe zig blijft. De noordelijke provincies zul len daarbij nog in de koude lucht blijven, maar in het zuiden schommelt 's nachts de temperatuur om het vriespunt en overdag even er boven. Een nieuwe oceaandepressie is er voor nodig om de vorst geheel te verdrijven, maar daar ziet het er de eerstkomende 36 uur nog niet naar uit. In Midden- en Oost-Europa komt nog strenge vorst voor, evenals in Scandinavië. in september 1953. Naar gemeld werd vertrouwt Simbolon er op met de rebel lenleider tot een overeenstemming te kunnen komen, nu hij, Simbolon, de banden met dc centrale regering heeft doorgesneden. Mr. Sutoto. president-directeur van de Garuda Indonesian Airways. heeft woensdag bevestigd, dat kolonel Simbo lon, onmiddelliik nadat hij het bestuur had overgenomen een Convair-vliegtuig van de Garuda in beslag heeft laten ne men Mr. Sutoto voegde aan deze mede deling toe. dat Simbolon beslag heeft laten leggen op het vliegtuig „met ziin bemanning". Aan de gezagvoerder werd daarna opdracht gegeven,. naaT Kota- radja. de hoofdplaats van Atjeh. te vlie. gen in het uiterste noorden van de pro vincie. De vlucht daarheen werd ge- maak' met een sterke militaire bewa king. De bemanning van dit Convair- vliegtuig bevindt zich. naar in Neder land bekend is geworden, in zeer goede welstand. Zij bestaat uit: gezagvoerder F E. Jackwitz, een Australiër tweede vlieger W. C. Volgers, afkomstig uit Enkhuizen, wiens gezin zich te Diakarta bevindt, telegrafist J- P- Terpstra. af komstig uit Smt Maartensdijk, wiens ge zin eveneens te Diakarta is en de boord werktuigkundige W. Lispet. ongehuwd afkomstig uit Den Haag. Het militaire commando te Medan beef, dinsdag een bevel uitgevaardigd waarin een verbod wordt ingesteld op het bezetten door de bevolking van landbouwondernemingen, op slakingen en oP demonstraties. Het op grote schaal bezetten van ondernemings.arealen door de bevolking, hetgeen werd aangemoe digd door communistische m8ntel-orga- Op 16 mei a.s. viert de R.-K. Midden stand in de bisdommen Haarlem en Rot terdam zijn gouden jubileum. Het feest wordt te Haarlem gevierd met een pon tificale H. Mis in de kathedrale basiliek, op te dragen door mgr. J. P. Huibers. Na de H. Mis wordt het thans gereed gekomen Hanze-altaar aan de bisschop aangeboden door de geestelijk adviseur van de R.-K. Middenstand, rector J. I Kraakman. Des middags is er een feestvergade- ring in de gemeentelijke concertzaal te Haarlem, die behalve door mgr. Hui bers ook door mgr M. A. Jansen, bis schop van Rotterdam, zal worden bij gewoond. Dr. A. Olierook, pastoor te Bloemen- daal, zal de feestrede houden. De mu zikale omlijsting wordt verzorgd door het koor van de kathedrale basiliek. Maandag werd gemeld, dat kolonel Simbolon contact zou hebben gezocht en onderhandelingen zou zijn begonnen met Daud Beureuh. de aanvoerder van de thans reeds drie jaren durende onstand in Atjeh. Daud Beureuh en diens fana tieke islamitische volgelingen kwamen In opstand tijdens hel bewind van het eerste kabinet van AH Sastroamidjojo In Frankrijk zijn de benzinerantsoenen voor januari weer verlaagd. Kleine auto's krijgen die maand 15 in plaats van 20 liter, de middelgrote 20 in plaats van 30 liter en de grote 25 liter in plaats van 30. De Hongaarse marionetten-regering zal, zo maakte gisteren een officiële woordvoerder bekend, waarschijnlijk in de komende dagen reeds de eerste stappen zetten voor het opnemen van „niet-communisten" in de regering. Premier Kadar heeft, aldus de woordvoerder, een politiek programma in het vooruitzicht gesteld, als een basis voor de „verbreding" van zijn regering. De woordvoerder verklaarde, dat het programma waarschijnlijk binnen een weck gepubliceerd zal worden. Het was reeds opgesteld, doch werd nog bestudeerd door de verschillende ministers, „die voorzover liet huil departement betreft nog toestemming moeten geven voor de publikatie". Het programma zal, volgens de woordvoerder, de voornaamste huidige politieke economische en culturele problemen van het land onder de loep nemen en zal een basis vormen voor een bredere nationale regering waarin niet-communisten zijn opgenomen. Dc drie voornaamste niet- communistische partijen, die eventueel hiervoor in aanmerking zouden komen, zijn die van „kleine luiden"', de hoeren cn sociaal-demoëratcn. Zij hebben echter alleen tijdens de „pcriode-Nagy" hun werkelijke geluid kunnen laten horen. meren Banks, die vorige maand uit pro test tegen de Britse Midden-Oosten-poli- tiek Uit de conservatieve partij trad. had een onderhoud van drie kwartier met de Egyptische president, die vertelde dat d® luitenant in handen was geraakt van „on verantwoordelijke personen''. De Britse regering heeft inmiddels de V.N. en de Zwitserse regering verzocht uit te zoeken wat er met Moorhouse is gebeurd. Zwitserland behartigt de Brit se belangen in Egypte sinds het verbre ken van de diplomatieke betrekkingen volgens sommige berichten zou Moor house zonder escorte met zijn jeep dooi Port Said zijn gereden en zijn pistoo' niet aan het daarvoor bestemde koord hebben gedragen, zodat men hem gevan gen kon nemen onder bedreiging met zijn eigen pistool. Berichten uit diplomatieke kringen zeg gen, dat de regering-Kédèr communis- tisch-voelende linkse figuren van die drie partijen heeft benaderd. De regering scheen het meeste succes op overeenkomsi te hebben met de partij van de „kleine luiden", die onder leiding staat van Zol tan Tildy. Waarnemers verwachten, dat Kédars programma punten zal bevatten m.b.t. de kwestie van de terugtrekking der Russi sche troepen, de economische noodsituatie en het vraagstuk van „vrije" verkiezingen de voornaamste eisen, die door de na tionalisten en arbeiders gedurende en na de opstand naar voren zijn gebracht. Het programma zou waarschijnlijk ook iets m.b.t. de toekomst van Nagy bevatten, die op het ogenblik met 40 gezellen in Roemenië verblijft en wiens terugkeer door bijna de gehele bevolking wordt ge- eist. Het orgaan van de Hongaarse commu nistische party „Nep Szabadsag" heeft maandag in een artikel voorspeld, dat er volgend jaar hoofdzakelijk tengevolge van het tekort aan brandstof, honderd- tot tweehonderdduizend arbeiders zonder werk zullen zyn. Waarschijniyk zal er in dat jaar slechts veertien miljoen ton steenkool worden gedolven, in plaats van de 24 miljoen ton, die men aanvankelijk had gcscbat. Van de 84.000 mijnwerkers is meer dan de helft naar Oostenrijk uitge weken. De regering is van plan 3,5 mil joen ton steenkool uit het buitenland in te voeren. Ook denkt zü er over, met de omliggende landen, waaronder Oostenryk, contracten te sluiten voor de levering van elektriciteit aan de Hongaarse industrie. Niettegenstaande de Hongaren onder het communistische bewind een lage le vensstandaard hadden, kende het land tot dusver geen werkloosheid. De regering wil nu arbeiders, voor wie er in de industrie geen werkgelegenheid meer is, naar het platteland overbrengen. Onder het bewind van Rakosi en de zijnen waren vierhonderdduizend landbouwar- beiders gedwongen in de industrie te gaan Dit is het portret van de Britse luite nant Anthony Moorhouse, die twee weken geleden door Egyptenaren te Port Said werd ontvoerd. Voordat zaterdag de laat ste Britse troepen uit Port Said vertrok ken werd bekend gemaakt, dat een Noorse officier van de V.N.-politiemacht Moorhouse „levend en wel" had aange troffen in een schuilplaats in een café, waar Moorhouse gevangen z'ou hebben gezeten. Op Kerstmis echter deelde het Britse Lagerhuislid kolonel Banks mee dat Moorhouse door de Egyptenaren, die hem hadden gekidnapped was vermoord Djt was Banks door president Nasser zelf meegedeeld. Het Lagerhuislid een vriend van de familie Moorhouse was speciaal naar Cairo gevlogen om bij Nas ser naar het lot van Anthony te infor- Dc produktie en dc levensstandaard in Frankrijk zijn onder het tweede econo mische ontwikkelingsplan mPt de uit voering waarvan in 1934 een aanvang werd gemaakt' gestadig gestegen, maar de ontwerper van het plan. Klienne Hirsch ls van oordeel, dat Frankrijk wegens de 11 os» en het betalingsbalanstekort zich ®°berheid zal moeten getroosten, wil net deze vooruitgang handhaven. In een brief aan de Franse minister van financien, Paul Ramadier, deelt Hirsch mede dat de industriële produk- tie in 1854 met 9 pet en in 1955 met 10 pet. is gestegen- In 1956 zijn bepaalde doeleinden bereikt, waarvan men de ver wezenlijking niet voor 1957 had verwacht In 1955 was de produktie van rundvlees aardappelen, tarwe en melk 25 pet gro ter dan in 1852. De produktie van jassen en mantels en suiker is in dezelfde pe riode met 50 pet gestegen. Dp levensstandaard steeg in 1954 met 5 pet en in 1955 met 6 pet. Hirsch zette uiteen, dat de oliecrisis een gevaar vormt voor de Franse econo mie en hij vestigt er de aandacht op, dat in 1956 de uitvoer met 100 miljard frank is gedaald on de invoer met 290 miljard frank is gestegen. In 1957 zullen opoffer ingen. discipline en soberheid onvermij delijk zijn. wil Frankrijk niet het gevaar van economische stagnatie of zelfs te ruggang lopen. De Amerikaanse autoriteiten hebben gisteren bekendgemaakt, dat zij 100 sche pen uit de Amerikaanse reservevloot be schikbaar hebben gesteld om te voorzien in de toegenomen vraag naar scheeps- ruimle die veroorzaakt is door het blok keren van het Suezkanaal. Op de eerste kerstdag heeft ook dit maal weer H.M. de Koningin een kerst boodschap uitgesproken, welke door de beide Nederlandse radiozenders werd uitgzonden. H.M. wees erop. dat, evenals het kerst gebeuren meestal alles wat wezenlijk van belang is, haast onopgemerkt ge schiedt. Hiertoe, aldus de Koningin, kan men rekenen alle gebeurtenissen, groot of klein waarbij het licht het wint van de duisternis, de waarheid van de leugen, het recht van het onrecht, het grootse van het benepene. de liefde van de haat het leven van dp dood. Het licht, de le venwekkende geest, zal zegevieren door de loop aller eeuwen heen. De zekerheid van het. nutteloze van het kwaad mogen wij juist met Kerstmis elkaar we! belij den. want Hij, Die toen geboren is heeft ze ons gegeven, met Ziin leven en Ziin boodschap en Hij heeft de daad aller tijden gesteld De strijd tussen licht en duisternis is de strijd van deze wereld en van alle mensen die daarin leven. Het licht is er altijd, doch hoe vaak zien wij hei niet. Maar steeds als ergens een geestelijke overwinning plaats heeft gebeurt er een ommekeer van wezenlijk belang. Di» wordt vaak door niemand opge merkt. maar deze zaken zijn belangrij ker dan welke andere gebeurtenis ook Ik weet. zo vervolgde zi.i o m.. dat RU- die naar mij luistert, zeer verschillend geaarde mensen zijt die langs vele eigen wegen gaan en die ieder voor zich het recht opeisen om te volgen, wat. zii in hun eigen innerlijk houden voor de ster. die hen naar Betihlehem voert of naar wat voor hen de plaats des heils dan is. Soms zien mensen ergens kans van ver schillende zijden samen te komen gees telijk op voet van gelijkheid, als de be wezen erkenning van gewetensvrijheid om dan in elkaar Gods kinderen te her kennen en hun broeders. Hoezeer liggen deze vrijheid de eigen weg te gaan en andere waarden niet verankerd in onze grondwet, omdat wij ze elkander w.llen 1 waarborgen. Welk een voorrecht was het voor mij. daarop een eed te hebben mo gen afleggen. Het volk van Nederland en van de andere rijksdelen voelt het intuïtief wel ^an. wat de hoogste goederen zijn waar het uiteindelijk om gaat. Als alle vol ken gaan wij onze gangen met vallen en opstaan maar. zoals iedere Nederlander die heeft, zo hebben wij ook als volk deze wens; wij willen onszelf zijn en blijven Ergens in ons diepste innerlijk willen wij. als volk en als enkelingen, zelf kom pas lezen en ons bestek uitzetten. En het liefst varen we op de sterren en met op een be-bakening. door mensen gemaakt om daarheen te koersen, waar er mee te werken valt voor een betere samen leving. Als wij iets doen wat onze naasten, ten getale van miljarden op aarde aan wezig. kan helpen met hen als broeders op Gods aarde te doen samenleven dan doen we iets dat waarde heeft. Laten wij dan bedenken, dat wij geen van allen op deze aarde zouden zijn als we iets an ders waren dan wezens van vallen en opstaan, stakkers, op weg naar een ster. die we ergens zien of vermoeden zoe kend naar de rechte weg. maar hoe vaak niet dwalende of verdwaald. Of het deugt wat we doen. zien we bij het licht van onze ster en zegt ook ons geweten ons. Het is ons grote voorrecht te mogen meestrijden om iets tot stand te brengen dat zo van wezenlijk belang is, ook al biijft het verborgen. Som? merkt men wel dat er zoiets aan de orde is. Waar een volk strijdt voor het recht zichzelf te mogen zijn tegen alle redelijke hoop in. zoals nu het Hon gaarse volk dat doet. dan bevroeden we geredelijk, dat er dan toch wel iets veel groters tot stand wordt gebracht dan het ogenschijnlijk lijkt en dan wij nu ook nog maar kunnen schatten. Daar is de geest waarlijk vrij en levenwekkend vaardig geworden. Of men nu het hoofd stoot aan traag heid, onbegrip, of de lagere menselijke reacties laten we ons met Kerstmis, en heel het jaar voor ogen houden dat het licht, dat we waarnemen het zal winnen van de duisternis, die ons om vat.. Hoe scheller het licht, dat ons doel is. voor ons schijnt, hoe erger lijkt ons het contrast met het donker. Maar het is de sterkere macht, die zal zegevieren. Laat ons daarentegen ook volle waarde ring hebben voor al het. goede, dat we van onze medemensen ervaren Er is bij hen veel warm spontaan gevoel en veel eerlijk denken. Ook ik heb dit on dervonden en het vervult me met diepe dankbaarheid. Er is geen groter smart dan te zien hoe het kwaad, het onrecht zijn be loop heeft, zoals we dit op allerlei wijze in het nu aflopende jaar hebben zien gebeuren. Waarom, bijvoorbeeld, vallen, sommige mensen iemand aan langs slinkse wegen met onware be weringen? Waarom, bijvoorbeeld, trachten zij een wig te drijven lussen een man en een vrouw in vergeefse pogingen tot het vernietigen van een diepgewortelde eenheid? Waarom valt men daarbij nog anderen aan dan degene, die men op het oog heeft? Kan men aan diegene, dan niet zelf eerlijk rechtstreeks schrij ven, wanneer men zekere bezwaren voelt aangaande diens persoonlijke houding, dat men meent, dat die per soon ze bepaald weten moet? Ook dit heb ik ervaren. Wat bezielt zulke men sen dan toch? Wat zijn hun eigenlijke drijfveren? Maar: heb ik soms het recht niet mezelf te zijn? Laat ons dan in donkere tijd ons meer dan ooit aaneensluiten als bewuste mensen, die duidelijk voelen wat er op aankomt en wat niet. We leven in een tijd. die ons meer dan ooit laat zien de ernst van het er op of er onder. Aan ons is de eervolle taak, Gods medewerkers te mogen zijn Zodra wij die bewust hebben aanvaard, beseffen wij deze verantwoordelijkheid, die ons tevens bevrijdt uit het kale eigenbe lang en die voor ons de sleur laat uit eenvallen in handelingen die onnut en die wezenlijk belangrijk zijn. werken. Van hen zijn er intussen al tien duizend naar de landbouw teruggekeerd. Het grootste probleem vormt het vinden van nieuwe werkgelegenheid voor het kantoorpersoneel van fabrieken. Volgens „Nep Szabadsag" moet Hon garije bij kapitalistische en andere landen leningen sluiten om zijn economie weer op te bouwen. De Amerikaanse vice-president, Nixon, heeft gisteravond na zijn terugkeer in de V. S„ in een televisie-uitzending er bij alle Amerikanen op aangedrongen hun bijdragen voor de hulpfondsen voor Hon garije te verdubbelen. „Wij moeten twee maal doen, dat wij reeds gedaan hebben", aldus Nixon. „Als u deze mensen had ge zien, dan zou u ik weet het zeker het als een privilege beschouwen om hen te helpen". Zoals bekend, heeft Nixon een bezoek gebracht aan Oostenrijk om een onderzoek in te stellen naar de omvang en de aard van de hulp, die geboden moet worden aan de Hongaarse vluchtelingen Hij heeft gistêrëri''met president Eisenho wer een gesprek gehad over de maatrege len, die naar zijn mening genomen die nen te worden. De president heeft in een persoonlijk schrijven, waarvan kopieën aan alle tot nu toe in de V. S. aangekomen vluchte lingen werden uitgedeeld de Hongaren verzekerd, dat de V. S. hen zullen helpen terug te keren naar hun vaderland, wan neer Hongarije vrij zou worden. Maandag had de president de beman ning van zijn particulier vliegtuig de Co lumbine, dat premier Nehroe van India naar Londen heeft gebracht, opgedragen op de terugreis 21 Hongaarse vluchtelin gen uit Oostenrijk op te halen en naar de V. S. te brengen. Gedurende de kerstdagen z(jn byna 1600 Het laatste Engelse schip, dat de haven van Port Said verliet (voorgrond) was geladen met vrachtivagens en acht tanks en had ook troepen aan boord. Op de achtergrond, ziet men enige andere sche pen van de geallieerde evacuatievloot, die gereed liggen voor het vertrek. Naar verluidt iverd er door de Egyptenaren hevig gevuurd tijdens het afvaren van de schepen, maar er werd geen melding gemaakt van doden of gewonden Hongaren over de Oostenrijkse grens ge vlucht. Velen van hen verklaarden, dat het bereiken van de vrqe wereld voor hen het mooiste kerstgeschenk was, dat zij zich konden denken. In totaal zü'n nu thans ruim 150.000 Hon garen naar Oostenrijk gevlucht. Van hen zqn reeds ruim ecnentachtigduizend naar andere landen vervoerd. De V. S. hebben de meeste Hongaren opgenomen, nl. byna 14.000. Den volgt Engeland met ruim 12.500. Radio-Boedapest heeft maandagavond bekend gemaakt dat 7000 Hongaarse vluchtelingen hebben verzocht terug te mogen keren naar Hongarije. De Hongaar se legatie te Wenen had volgens de radio verklaard, dat het aantal van degenen, die terug wilden ^aan steeds groter werd, onder wie ook vluchtelingen, die door Zwitserland, West-Duitsland, België en andere landen waren opgenomen. Het ver langen om naar Hongarije terug te keren was volgens de radio te wijten aan de overbevolking van de vluchtelingenkam pen, „waar zij op stro moesten slapen en dikwijls de meest elementaire accommo datie moesten ontberen". Kardinaal Mindszenty de primaat van Hongarye, die zoals bekend asiel heeft gekregen op de Amerikaanse legatie in de Hongaarse hoofdstad, heeft maandag bezoek ontvangen van zpn moeder. Zp was op uitnodiging van de Amerikanen van het platteland naar Boedapest ge reisd en heeft de kerstnacht in de legatie doorgebracht. De kardinaal heeft voor de weinige katholieken van het gezant schap de nachtmis opgedragen. Het presidium van de Opperste Sovjet heeft na een vergadering van het centrale comité van de Russische communistische partij, een aantal belangryke wyzigingen aangebracht in de leiding van de staatscommissie voor economische plannen. Deze wüzigingen betekenen, aldus de AFP-correspondent in Moskou, een poging om verschillende tekortkomingen in de economische planning van de Sovjet unie te verbeteren. Als voorzitter van de staatscommissie is een der vice-premiers, nl. Michail Perwoechin, benoemd. Hy volgt als zodanig Maxim Saboerof op. Hoeveel belang het Kremlin hecht aan het vraagstuk van de verbetering der eco nomische planning, blijkt uit de benoe ming van een aantal „eerste" en „gewone" plaatsvervangers van Perwoechin met de rang van „minister", die tezamen een staf specialisten uit alle voornaamste takken van de economie vormen. Perwoechin, die zelf ai het toezicht heeft over alle energie bronnen. krijgt als plaatsvervangers Ma- lysjef, die een groot deskundige is op het gebied van de machinebouw, Kosygin. een expert op het terrein van de lichte indus trie, Koetsjerenko, die voorzitter is van de staatscommissie voor bouwaangelegen- heden, Benediktof. die evenals Matskewitsj een bekend landbouwdeskundige is, en Kroenitsjef. die specialist is op het gebied van de defensie-industrie. Dc wpzigingen betekenen ook een aan- zicniyke verandering in het staatsbestel Tot dusver beschikte premier Boelganin over een kernkabinet, bestaande uit vijf eerste vice-premiers en acht gewone vice- premiers. Voortaan komen dc vyf vice- premiers, Kosygin, Malysjef, Kroenitsef, Koetsjerenko en Matskewitsj direct onder Perwoechin te staan, waarbij zij hun vice- premiersehap moeten opgeven. Perwoe chin wordt op deze wijze leider van de ge hele Sovjet-economie. In gezaghebbende Sovjet-kringen ziet men in deze maatregel de eerste concreti sering van de lijn. die op het twintigste congres van de communistische partij is uitgestippeld. Deze politiek is er op ge richt. de produktie te verhogen door ver betering van de technische leiding en de bedrijfsleiding in plaats van grootse plan nen op te stellen voor een „ongecoördi neerde uitbreiding" van de industrie. Een van de eerste taken van Perwoechin zal dan ook zijn. een klasse van „managers" te vormen, die meer bevoegdheden zullen hebben en op een meer plooibare manier moeten werken. In de afgelopen weken zijn er in de Sovjet-pers talrijke klachten verschenen over een te starre leiding in de bedrijven De bedrijfsleiders wordt verweten, dat zij bang zijn initiatieven te nemen, niet voor vernieuwingen voelen en geen acht slaan op „gerechtvaardigde kritiek van de ar beiders". Volgens een lange verklaring, welke door het centrale comité na zijn vergade ring werd uitgegeven, is de staatscommis- j sie voor economische plannen tot dusverre „ernstig tekort geschoten". Zo had zij zich onvoldoende op de hoogte gesteld van de toestand in de verschillende takken van industrie. Zij stond te weinig in ver binding met de economische leiders der Sovjet-republieken en van zelfbesturende gebieden, en zij had te weinig contact met industriële bedrijven en wetenschappe lijke lichamen. De commissie vervulde haar taak, om zich geregeld op de hoogte te houden van de vorderingen bij de uit voering der economische staatsplannen, slecht aldus het centrale partijcomité. Het zal de taak van de thans onder lei ding van Perwoechin staande staatscom missie voor economische plannen zijn er „met alle haar ten dienste staande mid delen'' naar te streven de Sovjet-industrie van de nodige grondstoffen te voorzien. De commisise moet er voorts op toezien, dat de door de staat ter beschikking ge stelde gelden, de grondstoffen en arbeids krachten op zo doelmatig mogelijke wijze worden gebruikt. Ook moet zij in de industrie „stelselma tig en op zo groot mogelijke schaal nieu we vindingen doen toepassen, opdat een zo hoog mogelijke graad van arbeidspro- duktiviteit wordt bereikt". Uit de verklaring blijkt, dat de ontwik keling van de zware industrie het funda ment blijft van de economische politiek van de Sovjet-Unie. De verklaring behan delt verbeteringen, die moeten worden aangebracht op de richtlijnen van het zes de vijfjarenplan (1956/60) en verlangt een nieuw plan. dat tot voornaamste doel heeft de Sovjet-Unie in staat te stellen „de meest vergevorderde kapitalistische landen" te overvleugelen in de omvang van de produktie per hoofd van de bevol king. Het nieuwe plan moet ir. het eerste halfjaar van 1957 ter behandeling en goed keuring worden voorgelegd aan de Opper ste Sovjet en uitvoering geven aan de be ginselen, die door het twintigste congres zijn opgesteld. Deze beginselen waren ge baseerd op volledige voorrang voor de ontwikkeling van de zware industrie. Het centrale comité komt normaal tweemaal per jaar in voltallige zitting bijeen voor het nemen van besluiten. Ditmaal viel de bijeenkomst na de „ok toberrevolutie" in Hongarije en de vor ming van een nieuwe Poolse regering onder Gomulka. welke naar grotere on afhankelijkheid streeft. In de verklaring wordt over a1 deze gebeurtenissen echter niets gezegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1