Suiker, benzine en gedistilleerd duurder aanvaardde m januari Eerste Kamer regeringsvoorstellen Kol. Simbolonafgezet Nasser: internationale samen werking maar seen inter- nationaal beheer Minder Russen in stadsbeeld Boedapest van Geen terugroeping van ambas sadeur uit Moskou Opniemv zeer veel woorden over de prijzen-„politiek" Burgemeesterschap van Amsterdam Zondagsrijverbod blijft duren Auto tegen bus Vervoerstarieven op 1 jan. nog niet omhoog Vrijdag 28 december 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De toestand in Indonesië Vraaggesprek met Sovjet-journalisten Oprichting van „Revolutionaire raad in ballingschap" Paus ontving in 1956 ongeveer een miljoen pelgrims Ondanks afschuw van agressie „Wat zijn we tocli democratisch Hongaren naar Siberië? WEERBERICHT Beperking overheids uitgaven Bescheiden heffing op textiel Hogere sociale uitkeringen o Benoeming mr. G. van Hall waarschijnlijk ZaM;VVannHaUn0rsinds 15 oktober 1948 v.»t bankierskantoor La- directeur 'jan y te Amsterdam. Hij bouche_re Go Beethovenstraat J"5* jafr°nn' inZuid en heeft sinds ■Kill 1Ü 1%- w Tivee doden en twee zwaar gewonden Russen verdwijnen FRANSE POMPSTATION HOUDERS DREIGEN TE SLUITEN Op 11 februari Bisscliopsconsecratie mgr. W. Bekkers Letlandse „kiezers'' roepen afgevaardigde terug De weerverwachting van het geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vrij veel bewolking met hoofdzakelijk in het westen van het land plaatselijk enige regen. Krachtige tot matige wind tussen zuidoost en zuid. Weinig verandering in temperatuur. Zaterdag 29 dec: zon op 8.51, onder 16.38. Maan op 6.22, onder 14.45 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Ondanks het feit, dat de zitting gister middag bijna een half uur onderbroken werd door een storing in de licht- leiding, die de vergaderruimte in het donker zette, zodat de voorzitter, die even later door een tweetal stallan taarns geflankeerd werd, de zitting moest schorsen, nam de Eerste Kamer het wetsvoorstel inzake de omzetbelas ting op textiel en suiker en de accijns verhoging op gedistilleerd, alsmede het bijzondere recht op benzine zonder hoofdelijke stemming aan. Slechts mr. P. J. Witteman (K.V.P.) wilde geacht worden te hebben tegengestemd. Hierdoor zal met ingang van 1 januari de suiker ongeveer 3/a cent per kilo duurder worden, de benzine «er 7 januari ongeveer 45 cent per liter gaan kosten en de jenever per 14 januari ongeveer 85 a 90 cent per liter duurder worden. Na de uitvoerige beraadslagingen, die de Tweede Kamer twee weken geleden aan dit wetsvoorstel wijdde, leverden de discussies thans grotendeels herhalingen op van de argumenten pro en contra, die toen naar voren werden gebracht, terwijl ook de verdediging van minister Hofstra telkens verwees naar die besprekingen. Evenals zijn partijgenoten Van Leeuwen en Oud in de. Tweede Kamer hadden ge daan. betreurde de heer De Wilde (V.V.D) het, dat de minister zijn voorstel mei terug, nam. Spr. laakte vooral de zgn. koppelverkoop van ongelijksoortige maat regelen, die de minister in één wetsont werp had samengebracht. Dat de rege ring ongeveer 70 miljoen prijsgaf door de vrijstelling van de omzetbelasting op textiel te continueren, had spi. bevreemd, omdat dit niet past in het beleid van de bestedingsbeperking. Voor het (mede door het zondagsrijver bod) dubbel getroffen Horecabedrijf be pleitte de heer De Wilde bijzondere compensatiemaatregelen. Verscheidene sprekers, onder wie de heren Vixeboxse (C.H.) en Van Hall (P.v.d.A.) laakten de belastingverlaging van 1955, die een consumptievermeerde ring had bevorderd, waarvan wij thans de gevolgen ondervinden. Overigens kon de C H -woordvoerder zich verenigen met het regeringsvoorstel, dat hij beschouwde als het begin van een stelsel van maatrege len, die dienen om de betalingsbalans in evenwicht te brengen. De heer Van Hall greep de gelegenheid nog even aan om het amendement-Lucas, om de verhoging van het benzine-invoer- recht een tjjdelüb karakter te geven, een veeg nit de pan te geven door hierover op te merken, dat de heer Lucas de rege ring hiermee onder dwang had gezet, het geen hy niet sportief vond, omdat naar zijn mening hieruit een soort wantrouwen tegenover de minister sprak. Zowel de heer Teulings (K.V.P.) als de minister zelf kwamen hier tegen op. Een onbehaaglijk gevoel, ontstaan door de onmogelijkheid de onderhavige voor stellen goed voor te bereiden werd door de heer Teulings gesignaleerd. De K.V.P.- woordvoerder stond in zijn mening niet alleen. ,.Te vaak wordt maar aangenomen, dat de Eerste Kamer het wel weer doen zal", aldus de heer Teulings. Ondanks bedenkingen stelde spr. zich toch achter de voorgestelde continuering van de vrij stelling van de textiel-omzetbelasting, om dat hierdoor in deze sector een econo mische storing vermeden werd en ont komen werd aan een rechtstreekse in vloed op het prijspeil van de gezins huishouding. Een klemmende vraag achtte spr. het, tot welk cijfer de beperking van de over heidsuitgaven kan worden opgevoerd, dit in verband met het peil van de belasting verhogingen. Minister Hofstra deelde in zijn antwoord mede, dat hij hoopte dat het onderzoek naar de bezuinigingen bij de rijksdiensten binnen enkele dagen zou zijn afgesloten. „Het laat zich evenwel thans nog niet be zien, welke bezuinigingen op de gewone en de kapitaalsdienst van het rijk ge nomen kunnen worden". De nu behandel de en in het SER-rapport inzake de bestedingen reeds vooronderstelde maat regelen lagen naar de mening van de regering het meest voor de hand. Op de door de heren De Wilde en Hcllema (A.R.) geuite bezwaren inzake de omzetbelasting op textiel repliceerde de minister met zeer voorzichtig (,Ik heb geleerd in de politiek nimmer het woord „nooit" te gebruiken" op te merken, dat in de toekomst nog wel eens bezien zal moeten worden of een bescheiden heffing op textiel niet zou passen in het systeem van de omzetbelasting. „Op zich zelf genomen zou dit wel juist zijn' Het was de vrijstelling op de omzet belasting op textiel, die de regering heeft genoodzaakt zo'n haast te maken met het indienen van dit wetsontwerp, dat de Eerste Kamer in deze vakantieweek hals over kop dit wetsontwerp moest behan delen Op 1 januari immers loopt de ter mijn van de voorlopige vrijstelling af. Dat door een teruglopen van de omzet j in gedistilleerd het effect van de ver-1 hoging van de accijnzen zou teniet worden gedaan, verwachtte de minister niet. Zijn I verklaring op 11 december afgelegd in de Tweede Kamer, die door enkele leden „angst- en onrustverwekkend" was ge noemd, verdedigde hij door te verklaren, dat bij hem niet had voorgezeten een poging te doen om alarm te wekken. Uit het gehele debat bleek wel, dat de Kamer in het algemeen begrip had voor de situatie, waarin de regering zich be vindt nu zij door het ontbreken van vol doende zakelijke gegevens nog geen ge- fundeerde mening kan vormen omtrent: het complex van maatregelen, dat in het woord ..bestedingsbeperking" kan worden samengevat. De Kamer aanvaardde dan ook zonder hoofdelijke stemming, met t uitzondering van de heer Witteman. het voorstel dat. zoals de minister het formu leerde een therapie bedoelt te zijn. die op enkele sectoren betrekking heeft en die slechts een bescheiden maatregel is op grond van een voorlopige analyse van de huidige financieel-economische situatie. Tenslotte nam de Eerste Kamer ook het wetsvoorstel aan tot verhoging van de Invaliditeitsrente. de ongevalsuitkcringcri. de eenmalige uitkering aan personen, die onder de Noodwet Ouderdomsvoorziening vallen en de kinderbijslagrente. De V.V.D. stemde tegen het voorstel, met uitzondering van het artikel betref fende de eenmalige, uitkering aan perso nen die onder de Noodwet Ouderdoms voorziening vallen. De heer Molenaar ontwikkelde tegen het voorstel verscheidene bezwaren, waarvan wel het voornaamste was, dat de tijd van voorbereiding voor een zorgvuldige be studering te kort was geweest. Ook de verdediging door staatssecretaris Van Rhijn vermocht dit standpunt niet te wijzigen. Ad Int. Volgens in Djakarta ontvangen berichten was overste Djamin Ginting, die door president Soekarno werd benoemd tot commandant van liet eerste militaire district in de plaats van kolonel Simbolon, en die gistermorgen zijn opstandige commandant beeft afgezet, gisteravond de toestand in Medan, de hoofdstad van iVoord-Sumatra, weer meester. Woensdag is tiet beeld van de ontwerper van het Suezkanaal. de Fransman Ferdinand de Lesseps, dat by de haveningang van Port Said stond opgesteld verwijderd. Nadat het beeld na een mislukte opblaaspoging achterover was getuimeld, zwermden een juichende menigte om de sokkel waar tot voor kort het standbeeld van De Lcsseps had gestaan en waar mettertyd een Egyptisch vrijheidsbeeld zal verrijzen, Van Medan in Djakarta aangekomen rei zigers verklaarden gisteren, dat in Me dan pantserwagens en tanks door de stra ten patrouilleerden en dat de woning van kolonel Simbolon vanmorgen vroeg werd omsingeld. In Medan liep het gerucht, dat overste Ginting aan Simbolon een ulti matum had gesteld. Over verdere inlich tingen beschikten zij echter niet. daar zij gisterochtend om acht uur de stad al ver laten hadden. In de nieuwsuitzending van radio Medan van gisteravond werd de naam van Simbolon echter niet meer ge noemd. Wel maakte de radio bekend, dat in Medan de avondklok werd ingesteld van acht uur 's avonds tot zes uur 's morgens Tevens werd door radio Medan medege deeld. dat de waarnemend gouverneur van Moord-Sumatra, Komala Pontas, die naar verluidt lid van Simbolons militaire raad zou zijn, een beroep op de bevolking van de provincie had gedaan om kalm te blij ver,. Het Convair-vliegtuig van de Gvuda Indonesian Airways, dat zaterdag op last van Simbolon in beslag werd genomen, is gistermiddag van Medan in Djakarta te ruggekeerd. met als passagier de tweede vice-premier Idham Chalid die m Medan het congres van de Nahdatul Ulama had bijgewoond. Volgens een bericht van het Indonesi sche persbureau Antara is kolonel Sim bolon met zijn aanhang uitgeweken naar de bossen van Tapanuli. De minister van voorlichting. Soedib- io. deelde gisteravond mede, dat Gin ting reeds maatregelen had getroffen voor het herstel van de normale betrek kingen met de centrale regering. Voorts heeft, aldus de minister, het garnizoen in Medan voorzorgen getroffen in ver band met de afkondiging van de staat van oorlog en beleg voor de districten. Oost-Sumatra en Tapanuli door de op perbevelhebber der strijdkrachten, pre sident Soekarno. De minister zeide. dat alle door Simbolon afgekondigde maat regelen thans van nul en gener waarde meer ziin. Hoewel het eerste militaire district, waarvan kolonel Simbolon comman dant was, ook de provincie Midden- Sumatra omvat, waar de militaire President Nasser heeft Russische jour nalisten meegedeeld, dat Egypte bereid is tot internationale samenwerking inza ke het Suezkanaal. maar cr tegen gekant is, dat, het „door iemand wordt ovcr- hee: ternationaal beheer" aldus radio-Moskou was de invloed van Frankrijk en En geland op politiek, economisch en cul tureel gebied in Egypte verdwenen. De Egyptische president verklaarde, zelfs onder de dekmantel van in- dat hij in 1954 premier Eden had meege- deeld, dat hij tegen het Verdrag van gaf (Van onze Amsterdamse redactie) Zoals wü onlangs hebben bericht, zou mr. van Hall, directeur van liet ban kierskantoor Labouchcre Co, de eerste kandidaat zijn om benoemd te worden tot burgemeester van Amsterdam. Nader vernemen wij thans, dat het vrijwel vaststaat, dat de heer Van Hall, die oen geboren en getogen Amsterdam mer is en lid van de P.v.d.A. binnenkort iV'ioww! Staten Generaal uit- 4 juli 1956 (toen de vf p v.d A. zitting gebreid werden) voor de 15 hmvd en in de Eerste Kamer. Hij 'S „jiij heeft twee dochters. In de bezettings ld heeft hij een vooraanstaande P1^ ppn de illegaliteit bekleed: hij was o.m. ee der topfiguren van het Nationaal Meun fonds, dat de illegaliteit financierdi Mr. Van Hall werd op 21 april i»" te Amsterdam geboren. Hij doorliep Amsterdams Lyceum (gymnasium) iri u jaren 1917/23 en gtudeerde te Leiden rechten, welke studie in 1928 werd be kroond met de meesterstitel. Naast zijn directeurschap van Labouchere is hij president-commissaris van de Northwes tern and Pacific Hypotheekbank te Am sterdam en commissaris van een achttal nndememinaen. waaronder Wilton Fiienoord Verenigde Touwfabrieken en vin Berkels Patent, alle te Rotterdam. L Machinefabriek Du Cr°° en van de M van een hoofd- Brauns te Amsteidam en onkele ad- stedelijke hypotheekiban eigen. ministratiekantoren Buiten Het Russische radiostation gaf de in houd weer van een vraaggesprek, dat de Egyptische president woensdag te Cairo met Russische journalisten heeft gehad Nasser zei. dat hij de Russiscb-Egypti- sche vriendschap wil ontwikkelen en ver- s r'.;en en dat de betrekkingen tussen de twee landen „de mogelijkheid van een uitbreken van een grote oorlog verder verminderen". Hij was van oordeel, dat de „koloniale mogendheden" de eers'- stap moeten doen om de spanning in het Midden-Oos ten te doen verminderen. „Zij moeten de onafhankelijkheid en de vrijheid van de volkeren van dit gebied erkennen. Zij moeten ophouden zich te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van ande re volkeren en het denkbeeld laten varen, dat dit gebied hun invloedssfeer is Nas ser herhaalde, dat het Suezkanaal een deel van Egypte vormt. De Brits-Franse actie tegen Egypte was z.i. niet zo zeer een reactie op de nationalisatie van het Suezkanaalmaat- schappij, als wel een gevolg van het feit, dat ..het bestaan van een onafhankelijk Egypte, dat ijvert voor de versterking van het Arabische" nationalisme, niet strookte met de belangen van Engeland en Frankrijk". Dat deze twee landen ge bruik zouden maken van Israel had Nasser echter nooit gedacht, hoepel „wij wisten, dat Israel is gesticht als een springplank voor het imperialisme in het Midden-Oosten, Hoewel het duidelijk was geworden, dat „de dreiging van het kolonialisme als militaire macht vermindert, omdat de wereld niet zal gedogen, dat het zijn toevlucht tot militair geweld neemt, hebben Engeland en Frankrijk hun agressieve plannen nog niet opgege ven aldus Nasser. Het voornaamste gevolg van het Brits-Franse optreden was de „demonstratie van de kracht van het Arabische nationalisme". Voorts Bagdad was gekant en de voorkeur aan een bondgenootschap van alleen Ara- bische landen. Hij had hieraan toege- voegd. dat hij ingeval van een Russische aanval aan Engeland hulp zou vragen, terwijl hij zich bij een eventuele Britse aanval tot de Sovjet-Unie zou wenden. Dit laatste had hij gedaan, toen Enge land in 1955 geweigerd ad wapens te le veren, als Egypte zich niet bij het Ver drag van Bagdad aansloot. Van Rusland had Egypte toen wapens gekregen, zon der dat hieraan voorwaarden waren ver bonden. l^'^r^van^wertoamh^^ curator van hij voorts nog pre Amsterdams Lyceum, de lid van de Amsterdamse Universiteit, "y onooljsch bestuur van het Lconoim-^ van het bestuur van de UniversiteitsveremgihS. van de Nationale Mo de Ned. Cen- Bejaarden en raad van Instituut, lid Amsterdamse penningmeester numentencommissie. van trale voor Huisvesting van v!ep- van het Fonds voor het Dove Kind, vice voorzitter van de afd. Beheer Raad voor het Rechtsherstel en VOO"» ter van de stichting tot Instandhoudin- van het Centraal Laboratorium van cie Bloedtransfusiedienst van het. Ned. Roode Kruis Mr. Van Hall heeft als publikatie o.m op zijn naam staan een Preadvies voor de jaarvergadering in 1952 van de Broederschap der Notarissen in Neder land. Hii is officier in de Orde van Oranje-Nassau en is voorts onderschei den met de ..King's medal for courage in the cause of the freedom" en met het Kruis van Verdienste van het Ned Roode Kruis Ofschoon er voldoende tankers op de wereldzeeën aanwezig zijn. is de aan voer van aardolie uit de verschillende windstreken der wereld naar Rotterdam nog niet zodanig, dat de daar aanwezige raffinaderijen op volledige capaciteit kunnen werken. Naar schatting werken deze raffinaderijen op slechts 90 pet. van haar totale vermogen, zodat ook de voor ziening van Nederland en andere West- europese landen nog niet toereikend kan worden geacht. De in Nederland be schikbare raffinage-capaciteit zou ruim vier maal de Nederlandse behoeften kun nen dekken, ware liet niet dat ongeveer 70 pet van de eindprodukten op con tract geëxporteerd moet worden naar nabuurlanden. Het, ziet er dan ook nog „iet naar uit, dat in Nederland het zon- dagsrijverbod kan worden opgeheven. Dit wordt, zo verneemt het A.N.P., dan ook niet in regeringskringen overwogen De kranten van Boedapest hebben, naar gisteren te Wenen aangekomen reizigers meedeelden, woensdag bericht, dat de Hongaarse „vredesraad" (een communistische propaganda-organisa tie) heeft aangedrongen op terugtrek king van de Russische troepen uit Hon garije. De vredesraad was op 22 decem ber bijeengekomen om een onlangs door de „Wereldvredesraad" gepubliceerde verklaring over de toestand in Honga rije, waarin op terugtrekking van Rus sische troepen werd aangedrongen, te bestuderen. Op de bijeenkomst van de raad werd door drie vooraanstaande schrijvers, die allen volgelingen zijn van de afgezette premier Imre Nagy, het woord gevoerd. Er werd tenslotte een resolutie aange nomen, waarin wordt gezegd, dat „iedereen instemt met de door dc "e- reldvredcsraad tot uitdrukking gebrach te wens, dat de Russische strijkrachten uit Hongarije moeten worden terugge trokken." Deze reizigers maakten ook melding van geruchten, dat er in verschillende steden in de Sovjet-Unie, speciaal in Kief, grote onrust heerste. Een Hon gaar', die onlangs uit de Sovjet-Unie was teruggekeerd, had gezegd, dat „Kief er nog erger uitzag dan Boeda pest". Radio-Moskou verklaarde gisteren, dat verschillende Russische studenten worden beïnvloed door ideeën, ,,die niet bij hun vaderland behoren". Dit zou volgens het radiostation gezegd zijn op een vergadering van het Moskouse par tijcomité. De vergadering, die bijeenge roepen was om een verbetering van de leiding van de communistische jeugd- Ergens in de woestijn van Israël tussen Beerslieba en Eilat is men thans bezig met het leggen van een oliepijpleiding met een doorsnede van ca. 20 cm. Spoedig zal echter een begin worden gemaakt met het leggen van een 76' cm pijpleiding van Eilat naar de havenstad Haifa, zo heeft de Franse eerste minister Ch. Pineau in het Franse parlement medegedeeld. Frankrijk zal Israël bij dit project zijn steun verlenen. De foto geeft een beeld van het aanleggen van de 20 cm pijp leiding. Links graaft een machine een geul waarin de pijpen (rechts) zullen verdwijnen. Een botsing tussen een personenauto cn een autobus va„ de Nederlandse Buurtspoormaatschappy op de Rüksweg Utrecht-Zeist heeft gisterenavond het le ven gekost aan twee kinderen, terwijl de bestuurder van de personenauto, de 48- jarige heer G. J- Dekkers, directeur van de Internationale Industrie Ontwikkeling te Utrecht, alsmede aan ander kind in levensgevaariyke toestand naar zieken huizen in Utrecht zhn vervoerd. In de personenauto bevonden zich twee zoontjes van de beer Dekkers, de 9-jarige Peter en de 10-jarige Marius, alsmede een vriendje de 9-jarige Jan Gerard Knotnerus uit Zeist. Door tot nu toe on bekende oorzaak vloog de auto, die uit de richting Zei-' kwam, plotseling op de uit tegengestelde richting komende N B. M.-bus op. De 9-jarige Peter was op slag dood, terwijl zijn broertje tijdens bet ver voer naar het ziekenhuis in Utrecht over leed. De heer Dekkers werd in zorg wekkende toestand naar het Stads- en Academisch -'ekenhuis te Utrecht ver voerd. Voor zijn leven wordt gevreesd De 9-jarige Jan Knotnerus werd eveneens levensgevaarlijk gewond en naar het. St.- Antoniusziekenhuis te Utrecht overge bracht. organisatie te bespreken had ernstige gebreken in de opleiding van de stu denten aan het licht gebracht. Men verwacht, dat binnenkort een „Nationale Hongaarse revolutionaire Raad in ballingschap" zal worden ge sticht, aldus wordt uit betrouwbare bron te Brussel vernomen. Op 5 januari a.s. zou de raad voor het eerst te Straats burg voor drie dagen bijeenkomen. An na Kethly, voorzitter van de Hongaarse sociaal-democraten en eertijds lid van het kabinet Nagy, zou erin toegestemd hebben lid van de raad te worden. Het plan tot oprichting van de raad zou ge steund worden door vertegenwoordigers van vier Hongaarse partijen n.l. de so ciaal-democraten, de christen-democra ten. de boeren en kleine grondbezitters en de Petoefi-groep. Geleidelijk aan verdwijnen dc Russen uit Boedapest. Een vijftal Russische tanks, die op post stonden bij de ket tingbrug over de Douau ziin verdwe nen, zo ook de tanks bij dc Margaret- brug en bij het Oosterstation. Bij de andere Donaubruggen, de Russische ambassade en het parlementsgebouw zjjn de tanks echter blijven staan, maar het lijkt erop, dat hun aantal vermin derd is. Ook de pantserwagens waren gisteren uit de straten van Boedapest verdwenen. Zij waren vervangen door radiowagens met infanteristen. Overigens zijn alle kazernes in de Hongaarse hoofdstad nog bezet door de Russen. Vóór de opstand waren er in Boedapest alleen Hongaarse militairen. Waarnemers leggen verband tussen deze geleidelijke terugtrekking en de verwachte afkondiging van het rege ringsprogramma. Omtrent de totale om vang van de terugtrekking is nog niets bekend. Er zouden reeds Russische troe pen uit Hongarije zijn vertrokken en een waarnemer meende, dat het onge veer een divisie betrof. Ook voor het regeringsprogramma worden allerlei gissingen gedaan. Zoals wij gistren meldden zou het een ba sis bevatten voor uitbreiding van^ de regering Kadar met niet communisti sche personen. Welingelichte kringen meldden nu, dat er een vergrote activiteit valt waar te nemen onder leden van de partij der „kleine luiden" en er gaan zelfs geruchten, dat de secretaris-ge neraal van die partij. Bela Kovacs, die gedurende het stalinistische tijdperk bijna acht jaar in de gevangenis heeft gezeten en na het neerslaan van de Hongaarse opstand door de Russen uit Boedapest naar Pees vluchtte, weer naar de hoofdstad is teruggekeerd. De Franse pompstationhouders heb ben gisteren gedreigd in staking te gaan, tenzij de regering hen schadeloos stelt voor het extra-werk, dat zij moe ten doen in verband met de rantsoene ring van benzine. Een delegatie, die de pomphouders vertegenwoordigde, is gisteren naar het ministerie van financiën getrokken om daar te verklaren, dat zij om niet ge ruïneerd te worden gereed stonden hun zaken te sluiten en de taak voor de dis tributie van de benzine over te laten aan de autoriteiten. raarf van overste Ahmad Tussein het gezag heeft overgenomen, wordt aan. genomen, dat het herstel van de nor male betrekkingen met de centrale regering alleen de provincie Noord- Sumatra betreft Een delegatie van de centrale regering, die naar Padang was gezonden, moest wensdag met lege handen terugkeren, omdat overste Hussein geweigerd had met de dele gatie, die slechts over een mandaat van het kabinet beschikte, in onder handeling te treden. Naar verluidt, zou donderdag een tweede delegatie naar Midden-Sumatra worden gezonden, die dan tevens over een mandaat van president Soekarno zou beschikken. De gematige Islamietische regerings partij in Indonesië, de „Masjumi", is tot de conclusie gekomen, dut het huidige coalitiekabinet van dr. Ali Sastroami- djojo niet langer gehandhaafd kan wor den. Volgens gezaghebbende bron is men od het partijcongres te Bandung een stemmig tot deze uitspraak gekomen. Naar verluidt heeft de voorzitter van de Masjumi. Mohammed Natsir, zich tot de vroegere vice-president Mohammed Hatta gewend en hem gevraagd of hij bereid zou zijn een nieuwe regering te leiden indien de Masjumi in staat zou zijn de andere coalitiepartijen ervan te overtuigen dat het aftreden van de hut- dige regering noodzakelijk is. Gisteren heeft zoals gemeld de minderheidspartij van de aanhangers der onafhankelijk heidsverklaring haar minister uit het kabinet teruggetrokken en aangedrongen op de vorming van een nieuwe regering onder Hatta. Er heeft nog steeds geen overleg tus sen de ministers Zijlstra cn Algera plaatsgevonden, waarbij goedkeuring werd gehecht aan de door verschillen de gemeenten gevraagde verhoging van de vervoerstarieven. De HTM had reeds op 10 oktober een dergelijke verhoging aangevraagd. Rotterdam had een verho ging gevraagd op 1 december, terwijl ook Arnhem, Utrecht cn Amsterdam om verhoging van dg tarieven hebben ver zocht. Zo lang de goedkeuring niet is verleend mogen de tarieven niet ver hoogd worden. Het ligt echter niet in de verwachting dat deze voor 1 janu ari nog zal afkomen. Uiteraard zullen de aangevraagde verhogingen thans bezien moeten wor den in het kader van de prüsstabilisa- tiepolitlek. Berichten als zou het ge meentebestuur van Utrecht reeds een afwijzende beslissing ontvangen heb ben, worden van de zijde van het mi nisterie van Economische Zaken ont kend. Paus Pius XII, die in maart a.s. 81 jaar hoopt te worden, heeft in 1956 ongeveer een miljoen pelgrims ontvangen, afkom stig uit alle delen van de wereld. De Paus heeft voorts dit jaar meer dan twee honderd redevoeringen en radiotoespraken gehouden. Ook heeft hij vier encyclieken uitgegeven. Onder de personen die de H. Vader dn jaar in audiëntie heeft ontvangen behoren de Secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, de presidenten van Bra zilië en Indonesië, de voormalige presi dent van de V-S., Harry Truman en de Westduitse Bondskanselier, dr. Konrad Adenauer. Op 13 mei a.s. hoopt Paus Pius XXI de veertigste verjaardag van zijn bisschops- wijding te vieren. Op de feestdag van O.L. Vrouw van Lourdes, maandag 11 februari a.s., zal de consecratie plaatsvinden van de nieuwe Bisschop-Coadjutor, mgr. W. M. Bekkers, van het bisdom »s-Herto- genbosch. Het is waarschijnlijk, dat mgr. Mut- saerts deze plechtigheid zal verrichten in de Kathedraal van St.-Jan. ALe bisschoppen van Nederland zullen deze consecratie bijwonen. Na afloop zal de Bisschop-Coadjutor, die dan in functie treedt, in het bis schoppelijk paleis recepiëren. Mgr. Bekkers zal tot 11 februari in Tilburg blijven. ..Dc regering heeft herhaaldeiyk. zo- wel binnenslands als in internationale or ganisaties, haar afschuw uitgesproken over de schaamteloze agressie va" de Sovjet-Unie tegen het Hongaarse volk cn zij heeft niet nagelaten initiatieven te ne men en le steunen, welke er op gericht zjin om aan deze agressie een einde te maken. Zij van mening, dat het ver breken van de diplomatieke betrekkingen of het terugroepen van Hr. MS. Ambassa deur te Moskou daar niets toe kan by- dragen en dat daarmede geen enkel po sitief doe] wordt gediend". Dit heeft minister Luns geantwoord op schriftelijke vragen van het. Eerste Ka merlid de heer Regout. „Niet uit het oog mag worden verloren uitgewezen dat deze er niet voor gepor teerd zijn om de diplomatieke betrekkin gen met de Sovjet-Unie af te breken". Radio-Moskou heeft gisteren gemeld, dat de kiezers in een stemdistrict in Let land hun afgevaardigde in de Opperste Sovjet van de Letlandse republiek hebben teruggeroepen, omdat ,,hy het grote ver net uug ü.«6 trouwen, dat in hem was gesteld, niet zo gaat hij dan voort dat het onderhou-1 heeft gerechtvaardigd en niet de mstruc- den van diplomatieke betrekkingen met ties van zijn kiezers heeft uitgevoerd een bepaald land geenszins impliceerL dat men het regeringsstelsel van dat land goedkeurt en nog minder, dat men in agressieve handelingen van het daar heersende regime bewilligt. Het o nder- houden van diplomatieke betrekkingen biedt de mogelijkheid om in het belang van ons land. van onze landgenoten en soms ook van anderen stappen te ne men, waarvan ook tijdens de Hongaarse opstand gebruik is gemaakt. Bovendien is de Nederlandse diplomatieke missie te Moskou in de gelegenheid om van nabij kennis te nemen van opvattingen stro mingen en doelstellingen waarmede het wereldgebeuren samenhangt en welke ook voor Nederland van eminent belang zijn". „Het wil de regering voorkomen" zo zegt minister Luns, verder o.m.. „dat de Verenigde Naties niet het geschikte forum vormen voor een overleg over de vraag of het wenselijk is de diplomatieke betrekkingen met een bepaald land te verbreken. Daaraan kan worden toege voegd, dat overleg met Nato-landen heeft Volgens de zender keurde de Letlandse Opperste Sovjet deze beslissing goed en werd bij een tussentijdse verkiezing een nieuwe afgevaardigde aangewezen. De Russische grondwet bepaalt, dat de afgevaardigden verantwoordelijk zijn aaa de kiezers en kunnen worden teruggeroe pen. indien hun werk onbevredigend is. Deze procedure is slechts zeer zelden toe gepast. Een Japanner die woesdag, na 11 jaar gevangenschap in Seberië. in Tokoio aan kwam! heeft medegedeeid. dat het kamp te Khabarowsk gebruikt zal worden voor Hongaren, die door de Russen uit hun land zijn weggevoerd. De Japanner had voor zijn vertrek aan een Russische officier gevraagd wat er met. het kamp gebeurt r.a de vrijlating van de Japanse krijgsgevangenen. De officier zei hem toen, dat het ge bruikt zal worden voor Hongaarse ge vangenen. J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1