Eisenhower vraagt machtiging om (zo nodig) troepen te zenden Bergingswerkzaamheden in Suezkanaal nog niet begonnen Generaal Pal Maleter organiseert guerilla bij Rala ton-meer Toestand in Indonesië blijft gespannen Beroep van Soekarno om eenheid te bewaren Peking staat achter Moskou BfiSKi Het Westen gaat krachtiger taal spreken tegen Oost Belangrijk verzoek i.v.m. crisis in Midden-Oosten ONDERWIJSKLACHT OVER DE NIEUWE SPELLING Ouderdomspensioen voor ambtenaren Koerier meldde zich te Wenen: Technische bijstand van Oost en West gevraagd Mao valt Tito aan Zaterdag 29 december 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bisschopswijding mgr. W. M. Bekkers Derde stap Verongelukt Firefly* les vlieg Luig gevonden Ziekenfondspremie voor bejaarden Spiegelgladde wegen Olieboringen in West- Brabant Gezin getroffeu door twee verkeers ongelukken Nasser naar Sovjet-Unie WEERBERICHT 12 februari Na overleg nieuwe datum vastgesteld De nieuwbenoemde bisschop coadjutor van Den Bosch, Z. H. Exc. mgr. W. M. Bekkers, deelt mede dat, na hernieuwd overleg, de datum van zijn wijding tot bis schop van maandag 1 februari naar dinsdag 12 februari is Verzet. Dc K.R O. zal dan dc plechtigheden uitzenden. Weer uitstel Rehabilitatie voor De Lesseps Premiecoinpensade van 5,6 pet- De V. N. Imre Nagy verveelt zich Leningen Indonesi en de V. N. In oosten en noorden van het land Ambtenaren ontslagen Mijnwerkers overgeplaatst o China niet „Titoistisch" Jongste zoon gedood.' vader ernstig geuond De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk hier en daar mist, maar ook plaat selijk enkele opklaringen. Later weer regen, het eerst in het zuidwesten van het land. Over het algemeen iets zachter, maar vannacht in het noorden en oosten van het land temperaturen om het vriespunt. Tot krachtig toenemende wind tussen zuidoost en zuidwest. Zondag 30 december: zon op 8.51, onder 16.39. Maan op 7.17, onder 15.35. Maandag 31 december: zon op 8.50, onder 16.40. Maan op 8.03, onder 16.30 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Reuters correspondent in Washington meldt uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat president Eisenhower overweegt aan het Congres machtiging te vragen om, zo hij dat nodig acht, Amerikaanse troepen naar het Midd-Oosten te zenden. De waarnemend perschef van Eisenhower, Murray Snyder wenste gisteren dit bericht, dat in westelijke diplomatieke kringen bijzonder werd verwelkomd, te ontkennen noch te bevestigen. Eisenhower ontmoet dinsdag a.s. de leiders van heide partijen in het Congres. Men zal zicli herinneren dat president Eisenhower op het hoogtepunt van de Formosa-crisis, in januari van het vorige jaar, op zijn verzoek door liet Congres gemachtigd werd eventueel troepen te zenden naar dit eiland tegenover de zuidkust van het Chinese vasteland. Ofschoon hij van die machtiging nimmer gebruik heeft gemaakt, bleek zij een sterk middel te zijn°om de Chinezen te overtuigen van het risico dat zij zouden lopen, in geval zij zouden trachten Formosa te overrompelen. tonisch een stokje gestoken voor een televisie-interview van generaal Sir Hugh Stockwell, de commandant van de Brits-Franse troepenmacht m Egyp te. De generaal Zou voor de BBC-zen- ders vertellen over het lot van de waarschijnlijk vermoorde tweede luite nant Anthony Moorhouse. Hij was al in de studio's toen een telefoontje van 10 Dowing Street hem duidelijk maak te, dat Eden een dergelijk interview on gewenst achtte. Als officier in werke lijke dienst had generaal Stockwell toestemming voor de uitzending nodig. Daar de nieuwbenoemde bisschop vau plan is eind januari zijn af scheidsreceptie te houden, ziet hij er van af op nieuwjaarsdag te ont vangen. Een eventuele machtiging aan de pre sident beschouwt men aldus Reuter als een noodzakelijke derde stap van de V. S. bij hun poging de Sovjets af te hou den van een gevaarlijke misrekening in het gebied van het Midden-Oosten. De eerste stap was de bekende verklaring van de onlangs afgetreden NATO-bevel- hebber generaal Gruenther, dat. zo de Sovjets een oorlog zouden beginnen, zij oorlog zouden krijgen, de tweede stap was de Amerikaanse verklaring, dat men het niet zou toestaan dat de Sovjet-Unie vrijwilligers" naar het Midden-Oosten zou zenden en dat zij een eventuele agres sie tegen de landen van het Bagdadpact bijzonder hoog zouden opnemen. Minister Dulles, die gisteren een onder houd heeft gehad met de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, mevr. Golda Meir, zal zich zondag naar New York begeven, waar hij die dag met de Amerikaanse vertegenwoordiger b(j dc V. N., Cabot Lodge, en maandag met secretaris-generaal Hammarskjoeld van gedachten zal wisselen over dc toestand in het Midden-Oosten, zo heeft de woord voerder van het „State Department", Lincoln White, bekendgemaakt. Er blijkt pog steeds géén begin ge maakt te ziin met de bergingswerkzaam- heden in het Suezkanaal. In V.N.-krin gen te Caïro werd gisteravond verklaard dat het begin dcr werkzaamheden op nieuw was „uitgesteld als gevolg van technische vraagstukken, die n°8 bespro ken worden". Er zou een plan aan de orde zijn om toch het eerst in Port Said te beginnen. In Suez, aan het zuidelijke uiteinde van het kanaal, is gisteren al een V.N.-ber- glngsgroep aangekomen. De leider van deze groep, de Deen Pedersen, verklaar de dat hij moet wachten op definitieve instructies van de „chef-berger", gene raal Wheeler, Pedersen had kort na aan komst in Suez een onderhoud met de plaatselijke vertegenwoordiger van de Egyptische kanaalmaatschappij. Sobhi. De tweede leider van de groep te Suez is de heer Van <jen Berg Van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rotterdam. Op twee schepen van de bergingsvloot te ouez waaronder de Ne derlandse sleepboot ryne", zijn vrijdag de laatste voorbereidingen getroffen voor de werkzaamheden in het kanaal. De bergingsgroep, die vandaag in Port Said aankomt, zal onder leiding staan van de Deense kapitein Kiel en de heer Langelaar van L. Smit en Co. Een amb tenaar van de V.N. heeft vrijdagavond meegedeeld, dal de technische bespre kingen te Port Said nog voortduren. Hij zei dit in antwoord op de vraag hoe ge neraal Wheelers bekendmaking van don derdag. dat de werkzaamheden te Suez reeds waren begonnen, in overeenstem ming is te brengen met de mededeling van vrijdag dat de werkzaamheden zijn uitgesteld „Kennelijk is het plan ver anderd en het werk zal misschien te Port Said eerder beginnen dan in Suez", aldus de ambtenaar. De technische kwesties waarover te Port Said wordt gesproken, omvatten de mijnen in het kanaal en het probleem van de indeling van de Britse bergings vloot. Drie leden van de Parijse gemeenteraad hebben een voorstel ingediend om in de Franse hoofdstad een standbeeld op te richten voor Ferdinand de Lesseps. de ontwerper van het Suezkanaal. Het moet dienen ais vervanging voor het beeld, •dat te Port Said door de Egyptenaren is opgeblazen. Premier Eden heeft gisteravond tple- „Als er boehen bij nodig zijn, mankeert er iets aan In de algemene vergadering van de Vereniging van hoofden van scholen, welke te Rotterdam werd gehouden, heeft dr. F. C. Dominicus uit 's-Gravcnhage ge sproken over de nieuwe spelling, welke hij aan de hand van tal van voorbeelden als foutief betitelde. „Als de spelling zo is, dat we zeggen wc weten er niets van en wc hebben er boeken bg nodig, dan man keert er iets aan", aldus spr. Het lijkt er op of de commissie getracht heeft er zo veel mogelijk een puzzel van te maken. Een eerste eis bij eventuelj verbetering noemde spr., het afschaffen van de voor keurspelling op misschien enige uitzon deringen na. Als er in vroegere spellingen inconse quenties ;waren, moet dan het hoogste streven zijn deze bij een nieuwe spelling te vermeerderen? vroeg hij zich af. Uit voerig behandelde hij verschillende spel lingsmanieren en meende, dat de kwestie van de woorden met of zonder hoofdlet ter het slechtst verzorgd is. Zijn grootste bezwaar was, dat het taalonderwijs on der dit alles lijdt. Tenslotte raadde hij de vereniging aan met de Algemene Nederlandse Onderwij zersfederatie tot een eenheid over de spellingkwestie te komen. De verenigin gen hebben verschillende opvattingen, maar zonder eenheid loopt men de kans. dat men beide organisaties tegen elkaar uit zal spelen. Dit naar aanleiding van het adres, dat de vergaderende vereniging aan de minister wil sturen. De vergadering heeft daarna een motie betreffende de spelling aangenomen, waarin de wenselijkheid wordt uitgespro ken zo spoedig mogelijk met een voor het onderwijs aanvaardbare regeling te komen. Dit wegens de moeilijkheden, die de laatste spellingregeling bij het onder wijs heeft veroorzaakt. In de motie, die ter kennis van de minister en de leden van de Tweede Kamer zal worden ge bracht. wordt gevraagd de overgangster mijn te verlengen in afwachting van een nieuwe regeling. Ir. Kövago, gedurende 19j5-'lp burgemeester van Boedapest, brengt een bezoek aan Nederland. V rijdag bezocht hij het gebouw 's Heerenwegen bij Zeist, waar hij zich geruime tijd met de vooral jonge vluchtelingen ophield. Ir. Kövago ver bleef in verschillende Hongaarse gevangenissen. Tijdens de opstand werd hij door de revolutionairen bevrijd en door Nagy wederom benoemd tot burgemeester. Bij de overval van Boedapest vluchtte ir. Kövago naar het vrije Oostenrijk. (Van onze Haagse redactie) Tfjdcns een gisteren gehouden vergade ring Van de Commissie van Georganiseerd Overleg inzake Ambtenarenzaken is be sloten I'ch -n(eCr. te 'cggcn bij dc door minister B°f5'ra 'n dc Kamer reeds mee gedeelde locncompensatie voor dc pre mieheffing V»or dc Algemene Oudcrdoms- verzckcring van J.6 pet. ook voor de ambtenaren. Hoewel de Cold"11®5"® rle negatie van het overleg weinig acht en zij meent, dat deze geUi«schakeling mct ()e maatregelen, die voor het bedrijfsle ven gelden, relatief grotere otfers Van de ambtenaren vraagt geZlCn nun salaris- situatie, is Zij toch voor net standpunt van „e minister gezwicht. Stoffelijke overschotten geborgen Gistermiddag om jien minuten over half vier zUn de stoüelijke overschotten gevonden van de twee inzittenden Van het Firefiy"-lesvliegtuig van de Mari neluchtvaartdienst. dat velleden week vrijdag voor Scheveningen in de Noord zee stortte. De stoffelijke overschotten zijn overgebracht naar Vlaardmgen en vandaar naar het marine-hosPitaal te Scheveningen. Een zeer groot gedeelte van het toe- stel is gisteren ook gevonden. Het is aan boord van Hr. Ms. duikwerkschip „Her cules" gebracht. In het Staatsblad is geplaatst een ko ninklijk besluit, waarbij de Premie van de ziekenfondsverzekering voor bejaar den voor het jaar 1957 wordt bepaald op 55 cent per week voor verzekerden met een inkomen van 2400 of minder en op 110 cent per week voor verzekerden met een inkomen hoger dan 2400. Dit K.B is een uitvoeringsbesluit van de wet op de ziekenfondsverzekering voor bejaar den. die eveneens in het Staatsblad is ge- Plaatst. In het Oostenrijkse sportcentrum Sankt Anton brengen de Nederlandse prinsessen Beatrix, Irene en Margriet een hor.te vakantie door, welke zij'voor een belangrijk deel wijden aan dc ski-sport. Deze tclefoto laat zienhoe v.l.n.r. Prinses Irene, Kroonprinses Beatrix en Prinses Margriet hotel „Post" in Sankt Anton, waar zij logeren, verlaten op weg naar de top van de Gülzig, waar zij zullen gaan skiën. Volgens Hongaren die in Wenen verblij ven, heeft een speciale koerier een brief- naar Wenen gebracht van generaal- majoor Pal MaJeter, die minister van minster van defensie,Mihaiy Farkas, diens zoon Vladimir en andere officieren van de veiligheidspolitie. Mihaiy Farkas werd gearresteerd na de val van Hongarijes defensie was in in kabinet Van Imre kleine Stalin. Kakosi in ue afgelopen zo- Nagy, en die sedert dc Hongaarse opstand in oktober de „held van Boedapest" wordt genoemd. Generaal Pal Maleter schrijft, dat hij op vrije voeten is en een gucrilla- oorlosr organiseert in de Bakony-wouden ten noorden van het Balatonmcer. Er hadden reeds verschillende berichten dc ronde gedaan over hetgeen met dc generaal gebeurd zou zijn. Er was o.m. gezegd dat hij op 4 november in ecn door Kadar opgestelde val gelokt, gevan gen was genomen door de Russen, doch later werd er weer berjcht, dat hij zich had aangesloten bij guerilla-troepen. Volgens de Hongaren zal de brief van generaal Pal Maleter worden voorgelezen op de bijeenkomst van de ..Wereldvereni ging van om politieke redenen vervolgde Hongaren" volgens Reuter een soort Hongaars parlement in ballingschap welke op 5 januari in de z.aal van de Europese Assemblee te Straatsburg bijeen zal komen. De meest vooraanstaande leden van de vereniging zijn kardinaal Mindszenty, die °P het ogenblik in de Amerikaanse legatie te Boedapest ver blijft, Anna Ketbly, de leider van de sociaal democratische partij. Imre Kovacs voormalig secretaris-generaal van de na tionale boerenpartij Ferenc Nagy. voor malig premier en Bela Varga, voorzitter van het Hongaarse nationale comité in ballingschap. Prins Wan van Thailand, voorzitter van de Algemene Vergadering van de V.N., heeft gisteren tegenover verslaggevers verklaard, dat het zeer nuttig zou zijn, wanneer Hammarskjoeld een bezoek aan Hongarije bracht. Prins Wan zeide. dat Hammarskjoeld Hongarije moest bezoe ken en daarna een rapport moest uit brengen over de opstand en de pogingen van de Russen om die neer te slaan. Hongaarse bladen meldden gisten, dat de Hongaarse procureur-gcneraaI een aan klacht voorbereidt tegen de voormalige mer. Zijn zoon Vladimir, die kolonel was bij de veiligheidspolitie, werd in oktober gearresteerd. Farkas jr. werd uit de communistische partij gestoten voor het aandeel, dat hij gehad heeft bij het leiden van het onder zoek tegen de voormalige Hongaarse mi nister van buitenlandse zaken. Laszlo Rajk die in 1949, van titoisme beschul digd en ter dood veroordeeld werd gexe. cuteerd en enkele weken voor de opstand werd gerehabiliteerd. Het bureau van de procureur-generaal had volgens de be richten de zaak „Farkas en gezellen we kenlang onderzocht en alle verdachten een kruisverhoor afggenomen. Het ver horen van getuigen en het verzamelen van verder bewijsmateriaal zouden nog enkele weken vergen, waarna de aan klacht zou worden opgesteld.Daarna zal worden uitgemaakt de groep voor de burgelijke dan wel voor een militaire rechtbank gedaagd zal worden. Imre Nagy en zijn veertig volgelingen, die door de Russen naar Roemenie zijn gedeporteerd, verkeren volgens in Boe dapest ontvangen brieven in goede ge zondheid, maar zo zegt Reuters cor respondent zij vervelen zich dood. De brieven zijn ontvangen via het Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken en de Roemeense ambassade in Boedapest. Zij bevestigen eerder gemelde berichten, dat Nagy zich te Sinaia, een voormalig buitenverblijf van de Roemeense koningen bevindt, terwijl zijn gezellen in groepen op andere plaatsen verblijven- De ver wanten van Nagy c.s. kunnen hen terug schrijven* en kleren sturen, maar verzoe ken om hen te bezoeken zijn afgewezen Het Hongaarse vakbondsblad Nep Sza- badzag schrccf gisteren, dat Hongarije le ningen in hairde valuta nodig had van bui- President Soekarno heeft gisteravond in een radiotoespraak bevolen de c°nheid en discipline te bewaren om te vermijden, dat er slachtoffers Fallen, en om lijden, dat ernstig en langdurig zou kunnen zijn, te voor komen. De president deed ecn beroep op kolonel Simbolon om op de goede weg terug te keren. Hij noemde in dit verband o.a. ook overste Ahmad Hussein, die bet gezag in Midden-Sumatra heeft overgenomen. Soekarno verzocht de bevolking de eenheid te bewaren en onderlinge vijandschap te vermijden. Een comité van „de oudere generatie" heeft gisteren eerder op de dag te Medan een beroep op de bevolking van Noord- Sumatra gedaan zich te onthouden van acties, welke zouden kunnen leiden tot het. uitbreken van een burgeroorlog. Een onbekend aantal officieren en man schappen vergezelde, naai verluidt, kolo nel Simbolon, toen hij uit de hoofdstad van Noord-Sumatra vluchtte. Natsir, de voorzitter van de Masjumi, heeft te Bandung verklaard te vrezen, dat de jongste ontwikkelingen in Noord- Sumatra de toestand zou kunnen ver ergeren. Hij leverde commentaar op het overnemon van het gezag in Noord- Sumatra door Djamin Ginting, op in structie van de centrale regering. Hij voegde eraan toe, dat het thans de vraag is, of het gevaar van ontbinding, die de jonge republiek bedreigt, kan worden afgewend. Het linkse blad „Bintang Timur", dat te Djakarta verschijnt, schrijft, dat de V.S. op het punt hebben gestaan het ge zag van Simbolon de facto te erkennen. De Amerikaanse ambassadeur zou de regeringsautoriteiten hebben meege deeld, dat naar de mening van zijn re gering, het in een toestand, waarin een autoriteit in een bepaald gebied de fac to de macht heeft, het niet uitgesloten is, dat de V.S. die autoriteit zouden er kennen om hun investeringen te be schermen. Politieke figuren in Indonesië hebben gisteren aan de correspondent van bet A.N.p. te Djakarta gezegd, dat „onze huidige crisis tot een oplossing moet zijn gebracht, alvorens de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties de volgende maand begint aan een be spreking over ons geschil met Neder land over westelijk Nicuw-Guinca". Deze zegslieden achtten het in ver band met deze kwestie, van het groot ste belang, dat de centrale regering „zonder uitstel" een besluit zal nemen over de vraag, of de bestaande coalitie in Indonesië al dan niet moet blijven bestaan. I-Iet parlementslid Muhammad Yamin was van mening, dat het kabinet zijn ont slag moet indienen, omdat de toestand „onhoudbaar" is, aldus Yamdn, die de voorkeur geeft aan de vorming van een zakenkabinet boven een kabinet, waarvan de formatie minstens twee maanden tijds zou vereisen. Andere gezaghebbende Indonesische waarnemers zijn echter van mening, dat de huidige premier Ali Sastroamidjojo moet trachten, de huidige regeringscoalitie in stand te houden. Zij zeiden, dat, zelfs al zou de Masjumi haar ministers uit het kabinet terugtrek ken, Ali Sastroamidjojo nog op een vol doende meerderheid in het kabinet kan rekenen, indien de communisten bereid zijn zich niet bij de oppositie aan te sluiten. De secretaris-generaal van de commu nistische partij. Aid.it, heeft in een gis teren uitgegeven verklaring te kennen gegeven, dat de P.K.I. zeker met de rege ring zal samenwerken. Met een tegenspraak van persberichten, als zouden de nationalistische partij de communisten willen uitnodigen aan de regering deel te nemen, indien de Masjumi zich daaruit zou terugtrekken, legde Aidit er de nadruk op, dat de steun van zijn partij aan het kabinet-Ali Sastroamidjojo niet afhangt van het deelnemen der com munisten aan de regering, doch van de trouw van het kabinet aan de democratie er. van de uitvoering van het regerings programma. Aidit, die de staatsgrepen in Sumatra krachtig veroordeelde, beschuldigde de Masjumi ervan deze goed te keuren. In Friesland was vanmorgen het ver keer tengevolge van gladde wegen door ijzel vrijwel lamgelegd. Geen van de vijf busondernemingen voerde diensten presidentieeluit. Hierdoor kwamen verschillende be- drijven, onder meer in oostelijk Fries land in moeilijkheden doordat een groot deel van het reizend personeel niet was aangekomen. Om negen uur vanochtend gin.gen de busondernemingen proberen de diensten weer ui.t te voeren. Ook in Twente konden de vroege diensten der busondernemingen niet of zeer gebrekkig rijden. tenlandse mogendheden en technische bij stand van Oost en West om het land te helpen de economische moeilijkheden te overwinnen. Het zou reeds van groot be lang zijn. aldus het blad, wanneer de Sovjet-Unie. Groot Brittannië en de V.S. technologische informatiebureaus in Hon garije zouden oprichten. Het artikel. dat 'geschreven was door een zekere Endre Hevesi gin-' vergezeld van een redactionele noot, waarin gezegd werd dat men het niet eens was met alles wat erin gezegd werd. Het artikel zei verder, dat vele experts in technologie, landbouw, buitenlandse handel en geneeskunde Hongarije verlaten hadden, omdat zij geen vooruitzichten voor zichzelf zagen in de nationale industrie Het vroegere regiem had zonder succes geprobeerd om de intellectuelen van het westen te scheiden om te voorkomen, dat zij zouden zien hoe achterlijk Hongarije op technologisch gebied is en op welk laag peil hun levensstandaard staat- Radio-Boedapest heeft gisterenavond bekend gemaakt dat de plaatsvervangend minister voor volksgezondheid Drexler en Janos Marton vice voorzitter van het staatsibureau voor planning ontslagen zijn Op 15 januari zo meldde het radiosta tion verder, zal een zeer groot aantal ambtenaren uit zuinigheidsoverwegingen ontslagen worden. De ontslagen ambtenaren krijgen zes maanden salaris. Zij kunnen aanspraak maken op werkeloosheidsuitkeringen of- als zij dat wensen, vergunning krijgen om zich als winkelier, handelaar of hand werksman te vestigen. De ontslagen zijn onder meer een ge volg van de samenvoeging van verschil lende Hongaarse ministeries, aldus meldt het Hongaarse persbureau „M.T.I." Zo zullen de ministeries voor de lichte indu strie en de levensmiddelenvoorziening worden samengevoegd, evenals die van onderwijs en cultuur, en de departemen ten voor het mijnwezen, de elektriciteits voorziening en de chemische industrie. De ministeries voor plattelandszaken en staatstoezicht zullen geheel worden opge heven, evenals verschillende overheids lichamen. De werkzaamheden van het ministerie voor het opstellen van economische plan nen zullen worden beperkt. Radio-Boedapest heeft gisteravond ge meld, dat een derde van de mijnwerkers van de Hongaarse uraniummijnen bij Pees zal worden ontslagen of worden overgebracht naar kolenmijnen. De ge ruchten, dat de uraniummijnen niet meer werken en dat alle arbeiders worden ontslagen, zijn niet waar. aldus de radio. Wel is uraniumwinning op normale voet niet mogelijk door gebrek aan elektrische energie. Soms kan er in het geheel niet worden gewerkt- De onderhoudswerkzaamheden in de uraniummijnen worden voortgezet en de mijnen zijn niet beschadigd, aldus radio- Boedapest (Vluchtelingen in Oostenrijk hadden in november meegedeeld, dat op standelingen de mijnen nadden opgebla zen). De Chinese communislische partij heeft in haar partijblad, het Volksdagblad, een aanval gedaan op de Joegoslavische pre sident. maarschalk Tito en zichzelf ge plaatst achter de Russische communis tische partij, wier partijblad de „Pravda" zoals bekend in een heftige po lemiek gewikkeld is met het Joegosla vische partijblad „Borba" over redevoe ringen uitgesproken door maarschalk Tito en de Joegoslavische vice-president Kardelj. De Chinese partij zegt in haar blad, dat de houding van maarschalk Tito al leen maar leiden kan tot een splitsing in de communistische beweging". De kritiek door Tito op Stalin uitge oefend in de rede van Pula op 11 novem ber „kan door ons niet beschouwd wor den", aldus het partijblad, „als een juist afgewogen of objectieve kritiek. Stahns verdiensten zijn nog altijd nummer één. Wij gaan akkoord met sommige punten van Tito's kritiek, maar wij zijn ver baasd. dat hij in zijn redevoeringen bijna alle socialistische landen en vele com munistische partijen heeft aangevallen" Volgens het blad was het onjuist van Tito te verklaren, dat het nu de vraag is of de in Jocgo.Slavië ontstane commu nistische richting, dan wel de Stalinis tische het Pleit zal winnen, want dit kan slechts leiden tot een kloof in de com munistische wereld. Het blad doet ook een aanval op de vice-president van Joego-Slavië, Kardelj die in een rede in november uitgespro ken voor het Joegoslavische parlement verklaard had, dat de opstand in Hon garije uitgebroken was tengevolge „van een gebrek aan democratie". Waarnemers zijn van mening, dat deze aanval in het Volksdagblad voornamelijk het werk is van de twee topmannen Mao Tse Toeng en Liu Sjao-Sjt, voorzit ter van het nationale volkscongres. Waarnemers te Peking zeiden vandaag te geloven, dat het artikel waarschijnlijk De Nederlandse Aardolie Mij gaat met Duitse deskundigen in West-Brabant, te beginnen op 7 januari, een onderzoek in stellen naar de aanwezigheid van olie. In tien gemeenten zal de bodem naar olie- lagen worden afgezocht, en wel in Steen bergen. waar reeds een voorlopig onder zoek Plaats had. Dinteloord, Willemstad. Klundert, Fijnaart, Standdaarbuiten. Oudenbosch, Hoeven, Zevenbergen en Oud Gastel een communistisch document van grote betekenis zal blijken te zijn. Het toont aan. dat het wijd verbreide vermoeden, dat China Titoistisch wordt, onjuist is. Verder blijkt eruit, dat de Chinese theo retici een belangrijke positie innemen in het Internationale communisme. Men was door het artikel overigens niet verrast. Uit de reacties op de ge beurtenissen in Hongarije was reeds ge bleken. dat de Chinezen in de eerste plaats wensen, dat het communistische blok ongeschonden blijft. Het aanstaande bezoek van minister president Tsjoe en Lai aan Warschau wordt door velen te Peking al9 van meer betekenis beschouwd dan zijn reis naar Moskou. Waarnemers nemen aan. dat Tsjoe de Poolse leiders er nog maals aan wil herinneren, dat verschil lende wegen naar het socialisme niet het losser maken van oude banden be tekent. De familie Van Niessen uif Somercn is op twee opeenvolgende dagen getroffen door twee verkeersongevallen, waarbij de, jongste zoon het leven verloor en de va der ernstig werd gewond. Donderdagmiddag omstreeks drie uur reed de 20-jarige St. van Niessen jr. op zijn scooter in Budel tegen een van rechts komende auto. waaraan hij geen voor rang verleende. Hij kreeg een schedel- basisfractuur en verscheidene inwendige kneuzingen. In het Sint-Jansziekenhuis in Weert is hij des avonds overleden. Gistermiddag, een etmaal later, reed de 49-jarige St. van Niessen sr. op weg van Maarheeze naar Someren in zijn auto door nog onopgehelderde oorzaak tegen een boom. Hij liep ernstige inwendige kneuzingen op. Zijn naast hem zittende oudste zoon kreeg enige hoofdwonden; Beiden werden naar het Sint Janszieken huis in Weert overgebracht. De zoon heeft later op de dag het ziekenhuis kun nen verlaten, doch de vader is er ernstig aan toe. President Nasser van Egypte zal vol gend iaar een bezoek aan de Sovjet- Unie brengen, aldus heeft Radio Moskou gisteravond gemeld. De president beloof de met 'n afvaardiging van het Russische rode kruis en de rode halve maan in 1957 naar de Sovjet-Unie te zullen gaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1