Suezkanaal vrij voor pas in maart a.s. kleine schepen Eisenhower voert besprekingen over zijn Midden-Oosten-plan OUDEJAARSAVOND 1956 Sovjet-regering heeft historische fout gemaakt Deklading carbid raakte in brand Nehroe en Tsjoe voor de tweede maal bijeen 1956 liep moeilijk af; 1957 worde een gezegend jaar Bergingswerkzaamheden vandaag definitief begonnen Het onmogelijke wordt geprobeerd Oud-burgemeester van Boedapest richt zich tot westelijke gemeenten Opzienbarend protest van Argentijnse bisschop tegen regering Maandag 31 december 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Voorstel van elf democraten Economisch vacuum moet worden opgevuld Nauwe band met Westen noodzakelijk Nieuwe berichten over onrust in Kief Duits generaal voor hoog NATO-commando? Poolse geestelijken in vrijheid Jemen beschuldigt Groot-Brittannië Resolutie van Hongaarse schrijvers Tito wil met Oost en West samenwerken Hulp voor herbouw gevraagd De prijs van suiker De prijzen van wol Raadslid Frenkel bedankt Hachelijke momenten op Nederlands schip in volle zee Vijfling in India BERICHT WEERBERICHT De kwestie Moorhouse De Israëlische troepen Olie in Syrië Nieuwjaarsboodschap van Adenauer Wat zal dat vanavond weer een feest zijn! Vragen aan de minister Opvolger: drs. J. Zwakhals Voorts werd in deze kringen verklaard, dat de Pakistaanse leiders bij hun be- DE DIRECTIE. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond, luidt: Overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer met in de nacht en ochtend hier en daar mist. In de nacht op de meeste plaat sen lichte vorst, morgenmiddag temperaturen in het algemeen iets boven het vriespunt. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Dinsdag 1 januari: zon op 8-50. onder 16.41; maan op 8.42, onder 17.31. Woensdag 2 januari: zon op 8.50, onder 16.42; maan op 9.14, onder 18.34. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Generaal Wbeelpr. die door 4e V. N. is belast met de leiding van de opruimings werkzaamheden ie ^et Suezkanaal, heeft gisteravond in Port Said bekendgemaakt, dat vanochtoorï zou worden begonnen met de opruimingswerkzaamheden bij de noordelijke ingang van het kanaal. Whee ler zou zelf aanwezig zijn bij het begin van de werkzaamheden wp het punt 35 k.m. van Port Said verwijderd. Volgens Wheeler zal het Suezkanaal in begin maart weer bevaarbaar ziin voor schepen tot 10.000 ton, terwijl in mei weer alle schepen het kanaal zullen kunnen passe ren. De overeenkomst met betrekking tot de vrjjmaking van het Suezkanaal werd gis teravond bekend gemaakt, nadat verte genwoordigers van de V. N. vier dagen lang besprekingen hebben gevoerd met de Egyptische regering. Een woordvoerder van de V. N. beschreef de resultaten als „zeer bevredigend". Inmiddels heeft een woordvoerder van de V. N. gisteren te Cairo bekendgemaakt, dat slechts enige V. N.-detachementen in Port Said zullen blijven met het oog op de aanvoer van nieuwe V. N-eenheden en voorraden en materiaal voor het vrijma ken van het Suezkanaal. De meeste V. N.- troepen zijn na het vertrek van de Britten en Fransen reeds uit de stad vertrokken Zij zijn naar het Schiereiland Sinai ge zonden. Over de jonge Britse luitenant Moor- house, die in Port Said werd ontvoerd en later geijpod, wordt uit Londen bericht, dat het Britse parlementslid kolonel Cyril Banks heeft verklaard, dat hij morgen naar Egypte vertrekt om te trachten het lijk van Moorhouse op te sporen. Banks doet dit op verzoek van de ouders van Moorhouse. Het Britse ministerie van oorlog maakte zaterdag bekend, dat de jonge officier ge stikt is in een grote stalen kist, waarin zijn ontvoerders hem hadden opgesloten toen Britse militairen huiszoekingen ver richtten in de Arabische wijk van Port Said, waar Moorhouse gevangen gehouden werd. Een der ontvoerders, in wiens huis Moorhouse gevangen zat,, heeft volgens het Egyptische blad „Al Ahram" ver klaard, "dat hij zijn huis moest verlaten toen de Britten met hun .huiszoekingen begonnen. Op een bepaald ogenblik wa ren zoekende Britse militairen tot op twee meter van de plaats waar Moorhouse ver borgen werd gehouden, gekomen. Toen de ontvoerder na drie dagen naar zijn huis terugkeren kon, was Moorhouse overle den. „Wij begroeven hem", zo verklaarde de man, „onder de trap van mijn huis". Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken verklaar de gisteren, dat secretaris-generaal Ham- marskjoeld beloofd heeft alles wat mo gelijk is te zullen doen om het vinden van het lijk van Moorhouse mogelijk te maken. Elf democratische leden van het Ame rikaanse Congres hebben er zaterdag bij de Amerikaanse regering op aangedron gen een „nieuwjaarsresolutie" Op te stel len tot steun aan de door de Russen over heerste landen in Oost-Europa. Deze congresleden hebben drie begin selen voorgesteld, die de Amerikaanse regering zou moeten gebruiken als grond slag voor het treffen van een regeling tot het waarborgen van de vrijheid van de volkeren van Midden- en Oost-Europa. Deze beginse[en zjjn; 1 Demilitarisering van het gebied tussen de Rijn en de Sovjet-Unie, 2 Internatio nale waarborgen voor <]e grondwettelijke vrijheden van de bevrijde landen, en 3 Economische hulpverlening ter bevorde ring van regionale aaneensluiting en eco nomische eenwording- Een woordvoerder van de elf congres leden zei, dat een politiek van afwachten kan uitlopen op noodlottige uitbarstingen in andere bezette landen, in het bijzonder Oost-Duitsland, die een derde wereldoor log tot gevolg zou kunnen hebben. De Indiase minister zonder portefeuille Krisjna Menon, die zondag uit Cairo in Londen is aangekomen, heeft verklaard, dat de Egyptische regering „niets uit staande heeft met de dood van Moorhou se, omdat ze geen gezag over Port Said had toen de Britse officier werd ont voerd". Het Israëlische kabinet is gisteren bij eengekomen om de problemen te bespre ken met betrekking tot bet nog verder terugtrekken van Israëlische troepen uit Sinai. In parlementaire kringen wordt ge zegd, dat mogeljjk zal worden overwogen de terugtrekking van de troepen te ver tragen totdat garanties zijn verkregen over vrije doorvaart van Israëlische schepen door het Suezkanaal en de Golf van Akaba. De Italiaanse en de Griekse regering hebben Syrië tankschepen aangeboden voor het vervoer van 180.000 ton ruwe olie van Banias naar de raffinaderij van de Iraakse petroleummaatscbappij te Tripoli in Libanon. De olie werd na het opblazen van de buisleiding van de maatschappij in het begin van november overgenomen door de Syrische regering. Functionarissen van de Iraakse olie maatschappij zijn zondag begonnen met inspectie van de olieleidingen en pomp stations op Syrisch gebied, die in novem ber door sabotage beschadigd werden. De Syrische autoriteiten hebben reeds ver klaard, dat pas met het herstel begonnen kah worden als de Israëlische troepen achter de bestandslijn teruggetrokken zijn en ook de strook van Gaza ontruimd is. President Eisenhower voert vandaag besprekingen met republikeinse leiders van het Amerikaanse Congres over ziin Plannen voor bet Midden-Oosten terwijl hij morgen, samen met zijn minister van buitenlandse zaken. Dulles, republikeinse en democratische partijleiders zal ontmoe ten. In welingelichte kringen verwacht men, zoals reeds gemeld, dat hij steun zal vragen voor een plan ter regeling van de vraagstukken in het Midden-Oos ten. waarbij hij waarschijnlijk machtiging zal vragen om Amerikaanse strijdkrach ten in dat gebied te gebruiken, als hij dat voor de veiligheid in de wereld nodig acht. Dulles vertoeft vandaag in New York om met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld. over de toestand in het Midden-Oosten van ge dachten te wisselen. In regeringskringen te Washington ge looft men. dat president Eisenhower de volgende redenen voor zijn plannen heeft: 1. De Britse invloed in het Midden-Oosten is geslonken, waardoor dit gebied voor de Amerikaanse defensie van nog groter be lang geworden is. 2. Het mislukken van de Brits-Franse aanval heeft in het Middën-Oosten een politiek en economisch vacuum gescha pen. waaruit de Sovjet-TJniet veel profijt zou kunnen trekken en dat de veiligheid van de V.S. in gevaar zou kunnen brengen 3. Washington is niet bereid werkeloos toe te zien ais dê communistische penetratie in het Midden-Oosten in omvang toeneemt ais gevolg van verslechtering van het ge schil van Groot-Brittannië en Frankrijk met. Egypte over het. Suezkanaal en het ArabischIsraëlische geschil. 4. De beste manier om de Amerikaanse bedoelingen duidelük te maken is het ver. krijgen van formele machtiging van het Congres om. indien nodig. Amerikaanse troepen te gebruiken. hoKv,6 f,resibent zou dan de handen vrij o°en om in n00dgevallen snel te kunnen Handelen. Voorts zou president Eisenhower van wiijin»1™ .Congres te vragen om toe wijzing van vier miljard dollar voor mili taire en economische hulp aan bondgeno ten en 500 miljoen dollar voor een twee jarenplan voor economische hulp aan de Arabische staten en Israël. In de Syrische pers in zondag kritiek op Eisenhowers vermeende plannen gele verd. De nog niet officieel bevestigde berich ten over Eisenhowers plannen om even tueel het Congres machtiging te vragen tot het zenden van Amerikaanse strijd krachten naar het Midden-Oosten wanneer hij dit voor de veiligheid in de wereld nodig zou achten, hebben in westelijke diplomatieke kringen zowel als in de wes telijke pers reeds gunstige commentaar gekregen. Van bevoegde zijde verluidt dat het op stellen van een Amerikaanse politiek ten aanzien van het Midden-Oosten tot nog toe voornamelijk zonder overleg met Groot- Brittannië en Frankrijk is geschied. In Egyptische bladen als ..El Ahram" fn .Akhbar el Yom", die ook de desbe treffende berichten commentariëren, wordt er inmiddels de nadruk op gelegd, dat de vrijheid en onafhankelijkheid van de landen van 't Midden-Oosten geëerbie digd dienen te worden. ..Al Gomhoeria" voegt eraan toe. dat elke poging om in vloedssferen in het Midden-Oosten te scheppen slechts tot een derde wereld oorlog zou kunen leiden Bondskanselier Adenauer van West- Iluitsland heeft gisteren in een nieuw- jaarsboodschap verklaard, dat West- Duitsland alleen door handhaving van de nauwe verbindingen met het westen zijn veiligheid en vrijheid kan verzekeren en overeenstemming met het oosten kan be reiken. Hij zei, dat de christen-democratische partij en de Westduitse regering niet het slachtoffer zijn geworden, van de „illusie, dat de co-existentiepolitiek, die door het Kremlin gepredikt wordt, vermindering van het gevaar voor de vrijheid bete kent". De leider van de Westduitse socialisten, Ollenhauer, zegt in zijn nieuwjaarsbood schap, dat de V. N. in 1957, versterkt moeten worden en in staat gesteld haar besluiten te verwezenlijken. Voorts zou communistisch China toegelaten moeten worden. Ollenhauer pleit ook voor normale be trekkingen tu.ssen West-Duitsland en de Oosteuropese staten en communistisch China. Reizigers die zaterdag uit Boedapest in Wenen z'ijn aangekomen hebben de be richten over onrust in Kief (Oekraine) bevestigd. Een student; dje vrijdag uit Moskou in Boèdapest was teruggekeerd, had gezegd, dat zijn trein bij Kief niet verder ging daar het station van Kief niet te gebruiken was wegens gevechten tussen studenten en het rode leger. De reizigers werden in bussen om dc stad gereden en konden aan de andere kant in een nieuwe trein stappen. 'Onderweg zagen zij vele tanks, die alle toegangswe gen naar Kief bewaakten. Volgens het Westduitse blad „Welt am Sorjntag" zal in het voorjaar van 19571 een Westduitse generaal benoemd wor-1 den tot opperbevelhebber van de NATO. landstrijdkrachten in Midden-Europa. De Duitser zou de Franse generaal Marcel i Carpentier opvolgen. Zaterdagmiddag omstreeks tien over één zijn het ong. 2000 b.r.t. grote Zweedse stoomschip „Svano" en het Liberiaanse „Geowilka", die beide met kolen geladen naar zee voeren, ter hoogte van Maassluis met elkaar in aanvaring gekomen. De sleepboot „Maas" van L. Smi> en Co. en een bergingsvaartuig van de firma Van den Tak voeren terstond uit. De aanvaring („aan-drijving" is beter, zoals uit de toedracht blijkt) is als volgt ontstaan. Om circa tien minuten over één liep de „Svano" bij Maassluis uit zijn roer. Het vaartuig, dat zwaar geladen is met kolen, was van Rotterdam op weg naar zee. Om aan de grond lopen te voor komen werd het anker uitgeworpen en het schip lag weldra stil in de rivier. Even later liep de „Geowilka" ongeveer op dezelfde plaats eveneens uit zijn roer. Ook dit schip kwam in de daar voorko mende sterke draaistromen terecht De zwaaiende beweging werd nog versterkt door de vloedstroom en het linker achter schip van de Liberiaan kwam met grote kracht tegen de voorsteven van de voor anker liggende Zweed. Laatstgenoemd schip kreeg ernstige schade aan de voor- I steven en voorpiek, de „Geowilka" liep een flinke deuk op. De „Geowilka" heeft, met assistentie van de sleepboot „Maas" de reis naar zee voortgezet. De „Svano" is door sleep boten geholpen naar Rotterdam terugge keerd. Radio-Warsdhau heeft zaterdagavond rerthf1"^ dat het Poo'se militaire hoogge- ®hof vrijdag de vonnissen, waarbij mar ^ls"j5;atholieke bisschop van Kielce £™narek. drie priesters en een oorde^f heaeTve?mre^dn Werde" Ver" De yi.if geestelijken waren in 1953 we gens spionage veroordeeld door een krijgsraad. Bisschop Kacz.marek krep» twaalf jaar. de priesters tien jaar en de kloosterzuster vijf jaar. Volgens de radio is men van plan een Proces aanhangig te maken tot volledig eerherstel van de geestelijken, die reeds emge tijd op vrije voeten ziin. Volgens het militaire hooggerechtshof is vast komen te staan, dat de vonnis sen van de knjSSraad gedeelteliik waren gebaseerd op bewijsmateriaal, dat de verdachten zelf hadden verschaft bil vge- horen. ..die in striM waren met de begin selen van het recht". De diplomatieke vertegenwoordiger van Jemen in Cairo, Taleb. heeft zondag de „Bandug"-landen een memorandum gezonden waarin verklaard wordt, dat Britse troepen op eerste kerstdag de Je. menitische stsad Kataba Verwoest heb ben. Alle inwoners van liet district ziin gedood of gewond, aldus het memoran dum. Uit Londen wordt bericht, dat Groot- Brittannië vrijdag aan de zaakgelastigde van Jemen te Londen een protest over handigd heeft naar aanleiding van ..ern stige incidenten" aan de grens van het Protectoraat Aden. Leden van stammen uit Jemen zouden op 24 december een stam van het protectoraat aangevallen hebben Op 25 december zouden gewa pende Jemenieten de woningen van de Eimir van Aden en ziin Britse adviseur te Dhala beschoten hebben. Volgens een te Aden verschijnend blad hebben voor de tweede maal leden van een Jemenitische stam een moordaan slag gepleegd op de kroonprins van Je men de laatste maal hebben drie stam- leden_ te Sanaa twee mannen van de ko ninklijke garde'gedood en verscheidene anderen gewond. Hongaarse schrijvers, wier campagne voor meer democratie in Hongarije door waarnemers te Boedapest wordt be schouwd als één van de belangrijkste aan leidingen tot de opstand, hebben vrijdag te Boedapest een resolutie aangenomen, waarin zij „met bitterheid in het hart" verklaren, dat de Sovjet-regering een his. torische fout heeft gemaakt door de re volutie in bloed te smoren. In de resolutie wordt het officiële Hon gaarse standpunt, dat de revolutie de verworvenheden van het socialisme onge daan zou hebben gemaakt, indien het Rus sische leger niet had ingegrepen, van de hand gewezen. Het blad van de Hongaarse communis tische partij „Nep Szabadsag" heeft gis teren gezegd, dat het aantal slachtoffers van de opstand, zoals dat door het westen en door premier Nehroe van India werd gegeven, onjuist is. Het blad beweerde dat enkele westelijke nieuwsagentschappen over 60.000 doden hebben gesproken. Nehroe schatte het aantal doden op 25.000. Volgens het Hongaarse blad is het wer kelijke aantal slachtoffers in Boedapest 1800 a 2000 doden. Hieronder zijn niet begrepen het aantal Sovjet-soldaten dat gedood is en ook niet het aantal Hongaren dat in de provincies om het leven is ge komen. Tussen 31 oktober en 1 december zijn er volgens Nep Szabadsag 12.961 ge wonden in de ziekenhuizen van Boedapest opgenomen. De ideologische verschillen tussen de Joegoslavische en de Sovjetrussische' de inhoud ervan te Publiceren. communistische partij moeten geen bc-u~i~ 'emmering vormen voor de vruchtbare en uitgebreide samenwerking tussen de wee 'anden, zo heeft president Tito „,e:r?.asr in een vraaggesprek met het otliciele Joegoslavische blad „Borba" verklaard. tiek de teksten heeft gepubliceerd van de redevoeringen, die vice-presi dent Kardelj en hij onlangs hebben ge houden en waarop de Russec fene kri tiek hebben geleverd, zonder overigens .Toego-Slavië wil zowel met het Oos- ten als het Westen actief samenwerken rn deze samenwerking mag niet door ideologische of politieke meningsver- sch,Ii„n „,ort en verzwakt. Joego-Slavië onderhoudt vriendschapDelljke betrek kingen met de Sovjet-Unie, maar het heett tegeliik ook enige meningsver schillen met dat land. „Dergelijke meningsverschillen zullen ook in de toekomst bestaan en er zullen bijgevolg ook discussies zijn", zo zei de president. Deze discussies moesten ech ter ernstig zijn en niet ontaarden in „luidruchtige polemieken". „Wij zijn niet bang vooi de meningen van ande ren over ons en vanzelfsprekend heb ben wij deze meningen gepubliceerd". Tito waardeerde het, dat de Chinese pers weliswaar vergezeld van kri- Wat Hongarije betreft was de presi dent van mening, dat men voor alles de gemoederen moet kalmeren. Het optre den van de V.N. ten aanzien van de "westie-Suez noemde hij een grote bij- ?..af de vrede Als belangrijkste AU °P binnenlands gebied zag hij het verhogen van de levensstandaard. Inmiddels wordt bericht, dat leiders van de Poolse en de Joegoslavische communistische partij te Warschau be sloten hebben nauwere betrekkingen tussen beide partijen te onderhouden, aldus is zaterdag in een officiële be kendmaking te Belgrado meegedeeld. Volgens het communiqué, waarvan de inhoud werd gepubliceerd door het Joegoslavische persbureau Tanjoeg, zijp de besprekingen te Warschau zaterdag geëindigd. In het communiqué wordt verder ge zegd, dat beide partijen van oordeel zijn, dat verschillende landen op ver schillende wijze het socialisme kunnen verwezenlijken. (Van onze redacteur) Ir. J. Kövago, oud-burgemeester van Boedapest, die op 4 november zijn vader land ontvluchtte voor het Russische ge weld, heeft vanSaag aan dc secretaris generaal van de „International Union ol Local Authorities" (de internationale ver. eniging van steden en gemeenten) mr. N. Arkema, een schrijven overhandigd, waar in de aandacht van dc Union wordt ge vraagd voor een door ir. Kövago opgesteld Plan tot hulpverlening aan de Hongaarse hoofdstad. Zaterdag j.I. heeft ir. Kövago tijdens een persconferentie de bedoeling, die aan zijn hulpverleningsplan ten grondslag ligt. nader toegelicht Hij wil geen huipver- leningsactie voor vluchtelingen of de in woners van de Hongaarse hoofdstad orga niseren. Ir Kövago heeft aan het secreta riaat van dc Union voorgesteld (e bevor deren. dat de verschillende gemeenten van het Westen zich solidair verklaren met Boedapest en zich vernliehtcn om wanneer Hongarije weer vrij zal zjjn te helpen bij de opbouw van dc stad. Deze herbouw zou zich dan vooral uitstrekken tot ziekenhuizen, een raadhuis, openbare nutsbedrijven è.d. Het secretariaat van de Union heeft aan gekondigd het plan in overweging te wil len nemen. De praktische uitvoering van het door ir. Kövago voorgestelde plan zal door het secretariaat, van de Union nader worden uitgewerkt en worden voorzegd aan het bestuur. Ir. Kövago, die persoon lijk dit plan wil stimuleren, zal na zijn bezoek aan Nederland nog bezoeken bren gen aan Parijs en Londen en vervolgens naar de V. S. gaan op uitnodiging van viee-presidxent Nixon, die hij tijdens diens verblijf in Oostenrijk van zijn plan op de hoogte heeft gesteld. Ir. Kövago, die 43 jaar oud is, werd in '45 toen na de tweede wereldoorlog weer vrije verkiezingen mogelijk waren, tot burgemeester vas Boedapest gekozen. Dit ambt bekleedde hij tot 1947, toen de com munisten, die zich door hun kuiperijen in de coalitieregering van Ferenc Nagy vaste grond onder de voeten hadden ver s-haft. hem wilden dwingen een compro- ^an te gaan. ,i. Kövago, die tot dan toe een der lei ders van de kleine-boerenpartij was ge weest, trok zich geheel uit de politiek terug en verdiende zijn brood als techni cus hij is n.l. werktuigbouwkundig in genieur." In 1950, toen de stalinistische koers onder Rakosi hoogtij vierde, werd Radio Boedapest heeft belangrijke wijzi gingen aangekondigd in de samenstelling van de huidige regering. De minister van openbare gezondheid. Drexler die tijdens de opstand in oktober de betogingen van studenten had verboden, is evenals de vice-voorzitter van de planologische dienst uit zijn functies ontheven. Voorts heeft premier Kadar aangekondigd, dat met ingang van 1 januari zeven ministeries zullen worden ontbonden. Daarvoor in de plaats zullen slechts drie ministeries ko men. Onder de ministeries, die zullen ver dwijnen is ook het ministerie van staats controle, het voor alle communistische re giems kenmerkende ministerie. In een vraaggesprek heeft voorts de mi nister van financiën, Kossa, zaterdag me degedeeld, dat in januari ruim 30.000 amb tenaren zullen worden ontslagen als ge volg van de inkrimping van het overheids apparaat. Om de moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden heeft premier Kadar aan het internationale Rode Kruis om een „alge mene hulpverlening" gevraagd in de vorm van steenkool, granen en veevoeder, in- plaats van individuele zendingen. Hier over wordt in Genève onderhandeld. Inmiddels heeft het internationale Rode Kruis medegedeeld, dat zaterdag 1.500 ton goederen naar Hongarije is gezonden de grootste hoeveelheid op een dag sinds het begiin van de opstand. In Boedapest is gisteren bekendgemaakt dat de jurist Josef Szabo. die van 1950 tot 1955 gevangen gezeten heeft, omdat hij openlijk kritiek had geleverd op de rechtspraak, in ere hersteld is. Szabo zal zijn functie van deken v^n de rechtsfacul teit van de universiteit van Szeged weer op zich nemen. Zes jaar geleden was hij uit deze functie ontzet. Het aantal Hongaarse Vluchtelingen is tijdens het afgelopen weekeinde vermeer derd met 737 zodat het totaal nu 155.085 bedraagt. Het besluit van de regering tot weder invoering van de omzetbelasting op suil ker en het gelijktijdig doen vervallen van he+ subsidie op suiker, heeft, zoals be kend, tot gevolg, dat met ingang van 1 Januari 1957 de prijs van suiker met 1 cent per kilogram stijgt tot 85 cent per kilogram. ln verband hiermede hebben de in de Kruideniers Vak Centrale sa menwerkende vakorganisaties (de Alg. Ned. Kruideniersbond. de Ned. Kath Kruideniersbond) de Ned. Verbruiks- 1 coöperaties en de Vereniging van groot bedrijven in levensmiddelen, ondanks de verdere kostenstijgingen, besloten hun leden te adviseren uitsluitend de boven, genoemde door overheidsmaatregelen ontstane prijsverhogende factoren in de consumentenprijs te verdisconteren. Het Tweede-Kamerlid de heer Peschar (P.v.d.A.) heeft aan de minister van economische zaken schriftelijk de volgen de vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat de prijzen van wollen dekens en van breiwol de laatste maanden belangrijk zijn ge stegen? r 2. Acht de minister deze stijging, me! het oog op de zo noodzakelijke prijs- stabilisatae. verantwoord? 3. Is de minister, zo hij de tweede vraag ontkennend mocht beantwoorden, bereid om maatregelen te nemen, teneinde deze prijsstijgingen ongedaan te maken en voor de toekomst te voorkomen? Naar wij vernemen heeft de heer M. Frenkel die voor de partij van de arbeid zitting had in de Rotterdamse gemeente raad voor zijn raadslidmaatschap bedankt. Tevens bedankte hij als lid van Prov. Staten. Zijn plaats in de raad zal worden ingenomen door de heer drs. J. Zwakhals. 400 ton metende Nederlandse schip „Pegasus", dat o.a. met een deklading carbid en natrium op weg was van Li verpool naar Rotterdam en zich toen 25 mijl ten zuidwesten van Portland Premier Nehroe van India, die zater dag in zijn land is teruggekeerd van een bezoek aan de Verenigde Staten en Engeland, heeft zondagmiddag een on derhoud gehau met de premier van communistisch China, Tsjoe en Lai, die gisteren in New Delhi is aangekomen, na een bezoek aan Pakistan te hebben gebracht. Voor het bezoek van Nehroe aan Londen en Washington hebben de beide staatsleiden reeds met elkaar van gedachten gewisseld over de verschil lende problemen. Bij zjjn aankomst in India verklaarde Tsjoe en Lai, dat hij na zijn bezoeken aan Moskou en Warschau, die hij de ook de voormalige burgemeester van Boe- j volgende maand zal brengen, naar In dapest gearresteerd. Na een proces, dat' met gesloten deuren werd gevoerd op de bekende wijze der communistische macht hebbers, werd ir. Kövago veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Na de ver drijving van Rakosi begon er een anti- stalinistische wind te waaien en werd de veroordeelde Kövago, hangende het onder zoek van zijn rehabilitatieproces, voor zes maanden op vrije voeten gesteld. Dit ge beurde in september van dit jaar. Ruim een maand later brak de Hongaarse op stand uit, werden de communistische machthebber; verdreven en zocht men allerwegen naar nieuwe leiders. In die dagen werd ir. Kövago gekozen tot secretaris-generaal van de kleine-boeren partij en verzocht men hem wederom het ambt van burgemeester van de Hongaarse hoofdstad op zich te nemen. Na de interventie van de Russen namen de communistische machthebbers het stadsbestuur in Boedapest weer op zich en moest ir. Kövago de wijk nemen. Hij kwam na een uitputtende toch tenslotte in Wenen aan, waar zijn Weense collega hem introduceerde bij de „Union of Local Authorities", toen ir. Kövago hem zijn plan meedeelde. Daar ook ontmoette hij vice-president Nixon, die hem naar de V. S. uitnodigde om zijn plan tot herstel en hulpverlening aan Boedapest ook daar te propageren. i dia zal terugkeren. Nehroe heeft gezegd, dat hij reeds lang op dc hoogte was van de aanstaan de reis van de Chinese premier naar Polen en de Sovjet-Unie. Tsjoe en Lai heeft in verband met deze reis zijn bezoek aan Nepal, dat van 2 tot 25 januari zou plaatsvinden, afgezegd. Over het bezoek van Tsjoe en Lai aan Pakistan meldt Reuter, dat in officiële kringen te Dacca is vernomen, dat China en de Sovjet Unie aan Pakistan economische hulp hebben aangeboden op voorwaarde, dat Pakistan uit het pact van Bagdad en de Zuid-Oostazia- tische verdragsorganisatie zou treden en alle banden met de V.S. zou verbre ken. De Pakistaanse leiders hebben dit verworpen en aan Tsjoe en Lai tijdens zijn bezoek duidelijk gemaakt, dat Pa kistan zijn westelijke bondgenoten trouw blijft. (Zuidwest-Engeland) bevond, enige tijd hachelijk uitgezien. Er had zich name lijk in de brandgevaarlijke deklading een ontploffing voorgedaan en hoe wel het schip intact bleef, deden zich voortdurend nieuwe ontploffingen voor. Het heeft er zondagmiddag voor het ?et Zag er/° Sfaarl«k ,uit> dat er 0 ton metend" vLlnrtJ Lh": hulp gevraagd werden enkele schepen. die in de nabijheid voeren, begaven zich naar de „Pegasus" op weg. Ook de reddingboot van Weymouth koos zee en een vliegtuig van de R.A.F. steeg op, terwijl bovendien nog een Engelse torpedojager de haven verliet. De red dingboot meldde korte tijd later, dat ze het Nederlandse schip naar rustiger water zou leiden. Men wist het schip naar de rede van Weymouth te krijgen en hier werd met schuimblusmiddelen de brand bestreden. Later is men er in de haven van Portland, waar het schip toen was aangekomen, in geslaagd de brand volledig te bedwingen. Persoon lijke ongelukken hebben zich niet voor gedaan. sprekingen met Tsjoe getracht hebben de Chinese premier over te halen een verzoenend gebaar 1 maken en de tien Amerikanen, die nog in China gevan gen zitten, vrij te laten, doch Tsjoe weigerde. Hij verklaarde, dat hij reeds genoeg verzoenende gebaren had ge maakt en dat het nü de beurt van de Amerikanen was, aldus deze Pakistaan se kringen. In Zuid-India heeft een vrouw het le ven geschonken aan een vijfling. Het zijn vijf meisjes. Moeder en dochters maken het goed. De 35jarige vrouw is reeds moeder van vijf meisjes, zodat haar ge. zin nu verdubbeld is De bisschop var San Luis mgr. dr. Emilio Di Pascuo, heeft zich in een open brief aan dr. Alberto Mercier, de Argentijnse minister voor Landbouw en Arbeid, gekeerd tegen de vergrijpen van de Argentijnse regering en met name tegen de onrechtvaardige vervolgings- maatrcgelen uit politieke motieven. Het is maar al te duidelijk, zo schrijft de bisschop in deze brief, dat overal in den lande „de geest van wraak en dc toomloze vervolgingszucht slachtoffers zoeken, de goede wil vernietigen en velen teleurgesteld hebben, die na de triomf van de bevrijding in de mening verkeerden dat in de toekomst eindelijk weer eens de eendracht en het herstel van de vrede zouden worden nagestreefd". De open brief van mgr. Di Pascuo is een antwoord op een schrijven van mi nister Mercier, waarin deze de reeds vroeger door de bisschop van San Luis geuite kritiek van de hand heef! gewezen, en waarin hij volhoudt dat „de bevrij dingsrevolutie zich bij haar werkzaamhe den laat inspireren door de christelijke leer en overeenkomstig de sociale richt lijnen van de H. Vader". „Ik kan U verzekeren", zo antwoordt de bisschop weer hierop, „dat het volk dit niet gelooft, en nog veel minder diege nen, die in de kerkers zaten of zij. die nu nog gevangen gehouden worden. Nie mand van hen zou geloven, dat de rege ringsmaatregelen, die zoveel leed ver oorzaakten geïnspireerd worden door d» Codex, die de naastenliefde voorschrijft" De brief van mgr. Di Pascuo, die als een der meest onverschrokken tegenstan ders van het Peronistisch regiem bekend staat, werd in het katholieke dagblad „El Pueblo" gedrukt en heeft in Argentinië groot opzien gebaard. De regering van generaal Aramburu, die tot nog toe elk verzoek om gratie afwees en zelfs be weerde, dat er van politieke gevangenen in het geheel geen sprake was, zag zich nog vóór Kerstmis gedwongen, een na menlijst van deze gevangenen te publice ren, zodat hun familieleden en kennissen hen met Kerstmis en de jaarwisseling jnet geschenken konden gedenken. Aldus bericht het K.N.P. W egens de nieuwjaarsdag zal ons blad inorgien niet verschijnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1