NIEUWS uit STAD en OMTREK OUDE TIJD Geheugen-hulp UIT HET LEVEN VAN TWEE HONDERDJARIGEN ■N BIOSCOOP-PROGRAMMA'S r r Zijt gij Katholiek Sociaal? R.-k. Zwemvereniging „Start" startte met een algemene ledenvergadering öuer de am Uit die goede Zij deden wel en zagen niet om (1857 - 8 februari - 1957 Kalenderparade Mr. Van Bochove 25 jaar advocaat 77340 inwoners WALDO-TAXI Bijeenkomst van (le Cefa Nieuwe industrie PIANO'S HOUTMAN J Gew. Arbeidsbureau Rotterdam E.V.A.G. n.v. OFFICIAL FORD DEALER *- A WiwB i wÊm v Wordt dan lid van het Wit-Gele Kruis Passage theater Monopole theater Burgerlijke Stand NSC ZATERDAG 5 JANUARI 1957 PAGINA 2 AFTREDENDE VOORZITTER TH. M. DE KIEVÏTH ERE-LID "N y 67570—69915 J EEN GOUDEN JUBILARIS NIEUWE SCHItüAMSCHE COURANT V. Nevenbureau Schiedam HOOGSTE PUNT BIJ IMKO AFSCHEID A. v. d. SIJS ONDERSCHEIDING DEKEN REIJNEN IN NIEUW AMBTSGEWAAD IN ROTTERDAM: BREDERODE NAAR LIMBURG BRANDJES VEILING Alexander de Grote De slaven van de Nijl „Vreemde juffers" Van 5187 op 6240 Ttvee conferenties HET ZWARTE PAARD Er is gisteravond heel wat gezegd by dankbetuigingen ae aanKoeiuigmgen aan het adres van op de wedstrjiden Uitkomen> dan dienen de scheldende voorzitter, "e pr hehnnrliikp t.iiHpn ?pmaakt.p tft worden. M. de Kievith, die door drukke werk- zaamheden genoodzaakt is geweest de de leden zelf. De belangstelling voor de training is maar zeer matig. De trainer, i de heer Garnaal, is toch actief genoeg. 10 jaar geleden betekende „Start" wat in het diocees op zwemgebied. Wil men nu voorzittershamer neer te leggen. Zijn taak liet hij echter in jonge, vertrouwde han den achter en de heer F.S. Jansen hoopt zyn voetsporen te drukken. Voor het laatst begroette de heer de Kie vith gisteravond dus in de kantine van de fa. W.H. v.d. Toorn in het bijzonder de oud-Voorzitters en ere-leden, de heren L. Kamp en C. Visser, alsmede de helaas zeer kleine ledenopkomst. Die er echter waren, beschouwde spr. als de kern der vereniging, die de taak in het nieuwe jaar zal hebben de leden intensief aan te trek ken en weten te binden. „Start" heeft een betrekkelijk rustig verenigingsjaar gehad. Er is niet veel gepasseerd. Dit is echter niet te wijten aan het bestuur, vervolgde spreker, maar aan NEEN WE ZEGGEN HET Wim Kan niet na We klagen niet over kalen der-ellende Integendeel. Ons gewerd weer 'n aantal fraaie kalenders, omstreeks het nieuwe jaar alhoewel het er ons min der lijken dan in 1956. De Firma De Kuyper de eerste, maar waarlijk niet de slechtste, om een varia tie op een bekend Engels gezegde te ge bruiken zond ons weer haar leuke dierenparade, een mooi gekleurd stel gees tige platen waarin met beelden indirect de lof van haar produkten verkondigd wordt. De kalender bevat tevens een se rie cocktailrecepten. Van de Spaarbank Anno 1820 ontvingen we de gebruikelijke Spaarbankkalender, die ditmaal 't een en ander over vruchten vertelt, in woord en beeld. Tevens beland de op ons bureau haar keurige zakagenda. De H.A.V. Bank presenteerde zich weder met een zakelijke wandkalender; Drukke rij Steens voorzag ons van een kalen der. speciaal voor kantoor en fabriek voor 'n praktisch gebruik ontworpen. Hij is van een handig memorandum voorzien. J.K. Simon Aannemingsbedrijf N.V.. Schiedam stuurde on» een fotokalender met afbeel dingen van grote bouwwerken. Tot zover de Schiedamse specimina van de kalenderparade. We ontvingen nóg een keurige molenkalender van de Eerste Ned. Coöperatieve Kunstmestfabriek te Vlaar- dingen; een zakelijke va.n' de N.V. Ver enigde Verzekering Maatschappijen en de N V Algemene Verzekering Sociëteit te Utrecht; 'n dito van de Eerste Hollandsche Levensverzekeringsbank N.V. te Amster dam; een als-altijd kleurige van de Coca Cola en o.m. nog de heiligenkalender van het Genootschap „Sint Joseph" te Alk maar. uitgebreid en verbeterd. De D.A.F. presenteerde zich met een waarlijk monu mentale kalender We maken tevens van deze gelegenheid gebruik om dc. ontvangst te bevestigen van 't fraaie boekwerk over de Kinderzegels, 'n interessant en prachtig geïllustreerd gedenkboek, welke uitgave mogelijk is gemaakt door de belangeloze medewerking van de N.V. Drukkerij Se- nefelder to A'dam. de NV. Drukkerij en Uitgeversmij v.h. Buijten en Schipper- hedjn te Amsterdam; de N.V. Papiergroot handel v.h. Huiskamp en Sanders te Eer beek de N.V. Bührihann's Papiergroothan. del te Amsterdam en Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. te Haar lem. Het bevat een aantal interessante ar tikelen, een mooi gedicht van Gabriël Smit, en.'n inleiding van Minister Marga Klom- pé. In zekere zin is deze uitgave óók een kalender, een overzicht over dertig jaren van een bijzonder mooie activiteit. De kalenders hebben te onzen kantore onder onze medewerkers gretig aftrek gevonden. Anders hadden we kunnen zeggen tot onze lezer<; en lezeressen: we hebben er nog eentje voor u over. Maar de kalenderpa rade werd in een snelle revue een kalen deruittocht. En niemand zei; ellendig, zo als Wim Kan. DAMWACHTER Maandag aanstaande herdenkt mr. P. van Bockhove, wethouder o.a. van finan ciën het feit dat hg vijfentwintig jaar geleden beëdigd werd tot advocaat en procureur en dus zijn intrede deed in de Blijkens de statistische mededelingen van de gemeente bedroeg het aantal in woners op 1 december 1956 77310 tegen 77349 op 1 november, een teruggang dus van 9. Het aantal levend geborenen bedroeg in november 128 (60m, 68 vr), er overle den 50 personen (29 51), er vestigden zich 251 (121 130) en er vertrokken er 338 (204 134). Van de levendgeborenen waren er 3 onwettig en 49 eerstgeborenen. Er werd aangifte gedaan van 2 doodgebo renen. De sterfte naar leeftijd was 3 be neden 1 jaar, 1 in de leeftijd van 1,4, 3 in de leeftijd van 2539, 6 in die van advocaat. Dit" jubileum "za7 niet"in" het 40-49. 7 in die vanJO-Sg.^in^die van openbaar gevierd worden maar toch in de SCHIEDAM, 7 MEI 1864. Jan Breure, op den 5 dezer sedert 50 jaren in dienst in de metselaars-affaire van de fa. Groe- newegen alhier, ontving op dien dag een geschenk in geld van den heer J. Groene- wegen. eten tegenwoordigen eigenaar dier zaak. Ofschoon het geen weidsche fees ten verkondigen, dat die man een halve eeuw lang getrouw en vol ijver in zijn, zij het ook nederige en dus weinig glansrijke betrekking is werkzaam geweest,toch heb ben wij gemeend van zijn feestdag te moe ten gewagen, zulk een herinneringsdag is naar onze meening een ware feestdag. er behoorlijke tijden gemaakte te worden, eerder begint men er beslist niet aan. Niemand minder dan wereldrecordhoud ster Cockie Gastelaars traint de junioor- tjes. Daar is enthousiasme en geest drift bij. Waarom kan dit niet bij de se nioren?. Over 3 jaar bestaat „Start" 25 jaar. Men zal zich nu reeds over de waardige viering daarvan dienen te bezinnen. Voorlezing werd hierna gedaan van de notulen der vorige jaarvergadering, die zonder op- of aanmerkingen onder dank werden goedgekeurd en het volledig jaar verslag De technische secretaresse noemde 11354 baden in het afgelopen jaar, een aanzienlijke verbetering bij 1955 toen ze 10,000 bedroegen. Opmerkelijk, dat de dames meer gebruik maakten van de training dan het. Sterke (maar luie) geslacht. De kas had een batig saldo van ƒ359,74 bij 112,. vorig jaar, waaruit blijkt, dat de vereniging met haar 419 leden gezond is. Een heel sombere noot vond de heer de Kievith de post van ƒ200.-- achterstal lige contributie van de ruim 60 seniorle den. De begroting bedroeg 1300,-, waarin opgenomen een extra post van f 100.-- voor contactavonden, waarin d!> jaar nieuw leven geblazen zal worden door de commissie, bestaande uit de heer E. Mi- chawitz, Mej. Thijssen. de heren Hans Vlek en de gebroeders Bukkers. De heer Jan v. d. IJssél zal zich met de redactie van het mededelingen-blad blijven belas ten. De „Spiritbeker", voor de beste pres taties voor de propagandacommissie. of individueel, kon de heer de Kievith d at jaar niet toekennen. De heer de Kievith speet het oprecht, na 9 jaar voor de belangen van „Start" op de bres te hebben gestaan, dit werk neer te moeten leggen. daar hij maar over weinig vrije tijd meer beschikt. Toch meende spreker, dat men geen voorzitter moet zijn, tot men een grijze baard heeft en 80 is, maar op de juiste tijd zijn func tie aan jongeren moet overdragen. Hoe wel de heer F. S. Jansen zich hiertoe helemaal niet geroepen voelde, al heeft hij het beleid van „Start" al vele jaren mee gemaakt, toch is hij hiervoor gezwicht. Echter met dien verstande, dat wanneer hij niet mocht voldoen, een ander vol gend jaar zijn plaats inneemt. De heer Hans Vlek werd als bestuurslid toegevoegd zodat het'tegenwoordig bestuur van „Start' nu is: F. S. Jansen, voorzitter. H. Vlek, secretaris, penningmeestersse mej. B. de Groot, technisch secretaresse mej. C. Ha- zebroek en bestuurslid de heer J. v. d. IJssel. Deze laatste maakte zich tolk namens alle leden van „Start" om de heer de Kievith te danken voor zijn kundig be leid en inzicht in het verenigingsleven. De heren C. Visser en L. Kamp zagen zich aVlus enigszins het gras voor de voe ten weggemaaid, evenals de heer Vlek, maar voegden er het hunne in hartelijke bewoordingen aan toe. Het voorstel van de heer Kamp de scheidende voorzitter ere lid te maken, werd rnet applaus begroet. De heer de Kievith da-nkte hiervoor en wenste alle leden een goed wedstrijdjaar toe. waarnaar toch ieders wens uitgaat. De film welke de christelijke filmactie vrijdagavond haar leden presenteerde be handelt voor de zoveelste maal, althans zoals de Nederlandse titel wil suggereren, een van dé vele problemen waarmede spe ciaal de jeugd van vandaag schijnt te wor stelen en zij doet dit weer o-nder de titel „jeugd in de branding", waaronder ook de Italiaanse film van Felice en de En gelse film van Lederer in zee gingen. Weer hebben wij kunnen constateren, dat de meeste tendensfilms aan dezelfde euvels mank gaan ml. te gewild van opzet, te nadrukkelijk van toon, door de vele dialogen traag van actie en niet vrij van een zekere sentimentaliteit. De vertoonde Duitse film zou bij een letterlijk vertaal de titel van „Ihre grosze Prüfung" anders gericht dus beter geslaagd zijn geweest, daar hij in wezen de moeilijkheden be handelt van een .jonge lerares, die een examenklas door de branding moet hel pen en telkens stuit op de weerspannig heid van de jeugd en de stupiditeit vam het lerarencorps. Een pedagogische les voor de toeschouwer is deze film zeker niet geworden, Omdat iedereen zich van meet af aan zal gesteld hebben achter de begrijpende zienswijze en de moderne op voedingskwaliteiten van de sympathieke lerares Helma Krauss. Bovendien zal men een lerarencorps dat en bloc de zich ver anderende mentaliteit van de tegenwoor dige jeugd en weinig heeft gevolgd met 'n lantaarn moeten zoeken en het zou de toeschouwer alleen maar deugd hebben gedaan als de film was geëindigd met een massaal ontslag van vrijwel alle docenten inclusief de leden van het oudercomité van het St.-Veith-gymnasium. Over over wonnen. standpunten is het overbodig te moraliseren. brede kring van vrienden en bekenden dc aandacht trekken. Mr. van Bochove werd in 1907 in Schie dam geboren, doorliep hier de middel bare school en studeerde aan de Leidse universiteit rechten. Hij legde in 1930 het doctoraal-examen af. Dacht hij aanvan kelijk aan een administratieve functie, de jonge jurist keerde zich spoedig naar de advocatuur. Hij werd op 7 januari 1932 beëdigd en vestigde zich hier ter stede. Stammend uit vrijzinnig-democratischen huize, trad mr. van Bochove toe tot de toenmalige Vrijz. Democr. Bond om in 1939 voor deze party zitting te nemen in de Schiedamse gemeenteraad. De oorlog kwam en mr. van Bochove werd geïnter neerd in St.-Michielsgestel in Haaren. Maar in 1945 kwam hij terug in de raad, echter voor de Partij van de Arbeid, om in 1946 tot wethouder gekozen te wor den. Mr. van Bochove is jarenlang voorzit ter van Hermes-DVS geweest, terwijl hij een van de oprichters en thans nog be stuurslid is van de Schiedamse Kunst kring. Hij is dus ook in sportkringen en in het culturele milieu van onze stad een be kende persoonlijkheid. De P.v.d.A. bezit in hem als wethouder in de gemeenteraad een briljante persoonlijkheid, die zich on derscheidt door een scherp inzicht, een puntige welsprekendheid en een markante opmerkingsgave, die zich in menige ad rem zijnde interruptie manifesteert. Het zal de jubilerende, jurist zeer zeker niet aan belangstelling ontbreken. Zoals we reeds meldden is gisteren de eerste paal geslagen voor een nieuw in- dustriepand. De Rotterdamse firma W. J. Verbakei en Zonen zal dit nieuwe pand aan de Jan van Riebeeckweg binnenkort betrekken. De elektrische smederij en constructiewerkplaats is totaal uit het huidige pand aan de Slotstraat in Rotter dam gegroeid en voor een uibreiding bood Schiedam goede kansen. De werkplaats krijgt een grondopper- vlakte van ongeveer 700 vierkante meter, maar er zijn vele mogelijkheden voor di recte uitbreiding. Maar wat de verhuizing voor de fa. Verbakei vooral zo aantrek kelijk heeft gemaakt is het feit dat de nieuwe vestiging komt te liggen aan het water. n.l. de Schie, terwijl binnen af zienbare tijd een hoofdweg vlak langs het bedrijf gelegd zal worden. Een con sequentie hiervan is dat de gevel van het bedrijf van de weg (de Jan van Riebeeck weg) afgekeerd staat, maar eerlang uit zicht zal geven op de nieuwe weg. NfiflUW tüN B&SFtülCLL Singel 114-118 - iSrhlpdam - Te» 6881) OMëtlMO VOO* SCWtOAM t0*ST***l* 79ste Jaargang No. 23266 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 59 0 94 3 ADVERTENTIES f 0.15 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per m m.-hoogte. Btj con tract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 big vooruit betaling. Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig de Regelen voor het Advertentiewezen. ABONNEMENTEN t 6.90 per kwartaal, f 2.37 per maand en f 0.55 per week. Op 29 november stonden ingeschre ven 74 mannen en 34 vrouwen, van wie er resp. 58 en 9 geheel werkloos waren. Het aantal inschrijvingen gedurende de maand december bedroeg 95 man nen en 18 vrouwen; geplaatst werden 61 mannen en 12 vrouwen; afgevoerd werden 33 mannen en 10 vróuwen, zo dat op 28 december nog ingeschreven stonden 75 mannen en 30 vrouwen, van wie er resp. 62 en 9 geheel werkloos waren. Gedurende de verslagmaand werden ontvangen 40 nieuwe aanvragen van werkgevers voor mannen en 27 voor vrouwen, terwijl op 28 december nog 2194 aanvragen voor mannen en 152 voor vrouwen als onvoldaan stonden geboekt. Voor emigratie werden in december 2 nieuwe gevallen genoteerd, terwijl 4 gevallen werden afgewerkt. Op 28 december waren nog 8 gevallen in be handeling. Vandaag is de vlag gehesen op het hoog ste punt van het nieuwe gebouw van de rmko aan de Noordvest 20. Zoals men zich zal herinneren, heeft in december in het aangrenzende gebouw een felle bsind gewoed. Desondanks werd de nieuwbouw met bekwame spoed voortgezet. voor Schiedam, Vlaardlngen en het Westland. Boslaan 6-12, tel. 4684 (K 1898), .el. 64288 VLAAJRDINGEN 6069. 11 in die van 7079 en 7 in die van 80 en ouder. Van de overledenen waren er 8 ongehuwd (4 m, 4 vr), gehuwd 35 (23 12) in de weduwenstaat 1 m en 5 vr.. gescheiden 1 man. Het aantal hu welijken bedroeg In november 73. In 51 gevallen woonden de man en de vrouw hier ter stede, in 6 de man hier en de vrouw elders, in 16 de man elders en de vrouw hier. Er werd 1 echtscheiding uit gesproken. De gehuwden woonden na voltrokken huwelijk in 9 gevallen in eigen woning, 20 gingen bij ouders inwonen. 2 bij familie. 3 bij vrienden, 8 gingen in onderhuur, in 18 gevallen ging elk af zonderlijk wonen, in 13 ging men buiten de gemeente. Er vonden 488 verhuizingen plaats, van 113 gezinnen en 117 z.g. een- lopenden. Hedenochtend heeft de heer A. A. W. van der Sijs. boekhouder bij de Stoom- en Chemische wasserij Noordhoek afscheid genomen van het bedrijf, waar hij ruim I vijfentwintig jaar werkzaam is geweest. Bij het afscheid is de heer v. d. Sijs ge- i huldigd' door de directie waarbij hem behalve het getuigschrift van de Bond van de wasindustrieën, een televisietoestel is j aangeboden. Ook het personeel van kan toor- en fabriek kwam met geschenken, o.a. een bijpassend televisie-tafeltje. De scheidende boekhouder heeft van j vrienden en collega's vanmorgen op het kantoor afscheid genomen. Hedenavond I is er nog een feestavond, die door de personeelsvereniging in Musis Sacrum ge. geven wordt. De burgemeester mr. J. W. Peek, heeft deze week de ere-medaille in zilver van de Orde van Oranje Nassau uitge reikt aan de heer C. Huis, in verband met het feit, dat hij een veertigjarige werkzaamheid herdacht bij de Ijzerwa ren Import v.h. Louis Ruys te Rotter- v. -,i werden in staat gesteld een foto te doen vervaardigen Marl onze dam. Op de feestdag heeft de jubilaris i hoogcerw. Deken J. J. Reijnen, in het ambtsgewaad van kanunnik van het geschenken mogen ontvangen van zijn di- kathedraal kapittel van het bisdom Rotterdam. W( rectie en het personeel. HEDEN: Passage-Theater: Alexander de Grote. 14 jaar; zaterd. en zondag aanvang eerste middag- en avondvoorstelling half uur vervroegd. Monopole-Theater: Slaven van de Nijl, 14 jaar. .Met Meesterhand getekend". 50 teke ningen uit de collectie Fodor. dagelijks van 10 tot 5 uur, 's zondags van 2 tot 5 t/m 20 januari. Zondag. De Instuif: Gabriël Smit (8 u.). MEDISCHE ZONDAGSDIENST De medische zondagsdienst zal worden waargenomen oor: dr. Meijer. Swammer- damsingel 43. tel. 69696; dr. Jungerius, Vondellaan 2. tel. 67355; dr. Geerdes, Veenlantstraat 2. tel. 68357. Apotheek Van Westendorp. Singel 81. De Wijkverpleegdienst van het Wit- Geie Kruis zal worden waargenomen door; zr. Melchers. Huize St.-Liduina. tel. 69894. Het Kraamcentrum zal worden waargenomen door; zr. Van Kan, Swam- merdamsingel 65, tel. 68286. Deze diensten duren vanaf zaterdag middag 1 uur tot zondagavond 12 uur. ZONDAG: Rotterdamse Schouwburg, Aert van Nesstraat 120. De Parvenu - Komedie van Molière, door het Rotterdams To neel o.r.v. Ton Lutz, gevolgd door Nieuwjaarswens. 20 uur. Groote Schouwburg, Zuidplein. Laat je niet in de boot nemen - Revue door o.a. Cees de Lange en andere radio artiesten. 20 uur. Schouwburg De Lantaren, Gouverne- straat 133. Concert van Werken van de Rotterdamse Componisten Jan van Dijk. Will Eisma, Otto Ketting, Rie Kool en Jan Massèus. Solisten: Sophie Both- Haas, Jan van Dijk, Will Eisma e.a. 15 uur. Rotterdamse Schouwburg, Aert van Nesstraat 120. Het Nederlandse Ballet: o.l.v. Sonia Gaskell. Programma: Con certo Barocco - Pas de Trois - Sphere - Petroesjka. 20 uur. BIOSCOPEN Programma's van 4 t/m 10 januari Arena: Carnaval in Wien (volw.) Capitol: De eenzame wreker (18 j.) Centraal: Het schip der verloren vrouwen (ontoelaatbaar) Cineac: Rock. rock, rock (a. 1.) Colos seum: Gevechtsklaar (14 j.) Harmonie: Dc gewetenlozen (18 j.) Lumière: Michael Stro_ goff, de koerier van de tsaar (14 j.) Lutusca: Je komt er wel uit (a. 1.) Luxor: Gervaise (vohv.) Metro: In de schaduw van het schavot (18 j.) Passage (Schiedam): Alexan der de Grote (14 j.) Prinses: Hartstocht (18 j.) Rex: De zwarte desperado (14 J.) Thalia: Trapeze (a. 1.) 't Venster: Les enfants du paradis (strikt volw.) Victoria: Rock, rork rock (a. 1.). - 1 ■- 1 s De r.-k. Toneelvereniging Brederode geeft zondag in Elslo in het Limburgse mijngebied op speciale uitnodiging van een daar gevestigd cultureel comité een voorstelling van „Kleine kinderen worden groot" het Toneelstuk, waarmede hier ter stede reeds veel succes is geoogst. De brandweer is vrijdag twee keer uitgerukt. Aan het Newtonplein 13 b vloog een petroleumvergasser in brand. Mevrouw M. G. C. rood de brandlucht &a ontdekte tot haar schrik, dat ook het houtwerk van de slaapkamerdeuren reeds vlam gevat had. Op haar hulp geroep snelde een voorbijganger toe, die onmiddellijk met blussen begon. De brandweer, die later arriveerde, vol tooide het blussingswerk. De schade bleef beperkt. In de Alb. Thijmstraat sloeg in de woning van de meubelmaker J. W. de vlam in de pan bij het bakken van pata tes frites. De brandweer die vlug ter plaatse was, hoefde geen dienst te doen Nojt slechts enkele weken scheiden ons van de dag, waarop iwec ver enigingen in één verband en met dezelfde gevoelens bezield, hun honderd jarig bestaan zullen vieren. Een merkwaardig feit in de historie van katholiek Schiedam! Honderd jaren vlogen been, niet in stil genot, maar in stil weldoen, slechts één doel voor ogen: hebbend: dc evenmens in zijn maatschappelijke en geestelijke nood met raad cn daad bij te staan. na las hij iets voor uit een godsdienst. boek en vroeg daarop de aanwezigen of zij arme huisgezinnen kenden en of zij dia wilden bezoeken en ondersteunen. Bezot-. ken ja, maar ondersteunen? De heer De Guinaumont deed hun. nu de namen van deze huisgezinnen opschrijven, vroeg daar. na wat men er aan wilde geven en nadat dit bepaald was, nam hij zijn hoed en ging rond bij de aanwezigen, stortte de op brengst van deze inzameling op tafel en zeide toen op plechtige toon deze merk waardige woorden: „Ik verklaaf, dat de Vereniging van de H. Vincentlus van Pau lo in Nederland is gesticht" Zó begon in ons land, in den Haag de Gezegend zij dan ook de dag. waarop de St.-Vincentius-Vereniging vanuit Pa rijs, naar Den Haag werd overgeplant Wij lazen daarover het volgende: De heer De Guinaumond, lid van de Al gemene Raad te Parijs, kwam 10 februari 1846 te 's-Gravenhage bij een familie, wier kinderen hij te Mechelen had leren kennen Een van de leden van deze familie ver zocht hij, des avonds enige vrienden te wil len verenigen en toen aan dit verzoek was voldaan, vroeg hij of zij in Nederland een St.-Vincentius-Vereniging wilden oprich ten. Men wist niet wat op die vraag ie antwoorden, doch de heer De Guinaumont begon zonder verder te vragen met het - gebed, waarmede altijd de vergaderingen! St.-Vincéntius-Vereniging, klein en een- van de Vereniging worden geopend. Daar-! voudig. Maar deze Ver. vond al spoe- Ziekenverpleging - Krwamverzurglng - Muederschapszorg Zuigelingen en Kleuterzorg - Gezinsverzorging - Kinderuitzending MELDT V ALS LED Gebouw Nieuwe Haven 1Ï1 Telefoon 6(1822 Op de gistermorgen, ten overstaan van Notaris Blaisse, gehouden veiling in Ge bouw Arcade was de inzet van 2 perce len als volgt: Perceel I: Prof. Kamer- lingh Onneslaan 175 a-b 18500.Per ceel II: Groflaan 87 1000.—. Van weinig grote figuren uit de ge schiedenis zijn de feiten uit hun leven 7.o gedocumenteerd als van de tóch zo legendarische Alexander de Grote. Want, ofschoon de memoires van zijn trouwste vrienden grotendeels* verloren gingen, leefde dc naam en dc heldendaden van deze machtige wereldheerser en de faam van zijn stormachtige veroveringen, naast de betrouwbare geschiedkundige bronnen, voort in de ontelbare Alexan- derromans in vrijwel alle talen, in dc hei dense en christelijke kunstvoorstellingen, beeldhouwwerken en mozaïeken en wer den er rond de man, wiens optreden be slissend is geweest voor de Griekse be schaving „Hellenisme) en voor de wereld geschiedenis, in de overlevering de meest wonderlijke legenden geweven. Robert Rossen, de regisseur en scena rioschrijver. heeft met de samenstelling van het verhaal en met de verfilming daarvan een gedurfde onderneming tot een verbluffend goed einde gebracht en bij het. aanschouwen van deze groots op gezette film wordt het ons duidelijk dat hij zich niet tevreden heeft willen stellen met zo maar een verhaaltje, doch dat hij zich de grote moeite heeft getroost, ge schiedkundig^. bronnen en deskundige ad viseurs terdege te raadplegen. Het resultaat van een uitgebreide voor studie is geworden een historisch docu ment en onze gebrekkige fantasie-voor stellingen, wellicht vele jaren geleden gevormd bij de lessen in de oude geschie denis, worden in dit filmwerk geconfron teerd met de „ver-beelding" van een kundig cineast als Robert Rossen, die ook technisch met 'groot raffinement deze woelige tijd voor ons doet herleven. En dit niet alleen in het spel van de hoofd personen als Richard Burto-n, die de ver tolking van de jonge ambitieuze en stout moedige Alexander kreeg toevertrouwd of in Frederic March, de bekende filmacteur, die hier volledig schuilgaat ir de naijverige en barbaarse Filippus van Macedonië (indrukwekkend vooral is zijn dronkendans op het slagveld van Chae- ronea), doch vooral in zijn zorg voor de entourages en zijn regie van het massaal optreden van de figuranten waardoor hij de juiste vormende illusies oproept. Zo zien we Demosthenes voor ons als hij zijn filippica's houdt te Athene, nemeii we kennis van de klassieke vorm en inhoud van de Hellespant en ooggetuige bij een de zonovergoten Areopaaig, (ofschoon in het Engels of béter in het Amerikaans!) begrijpen we eindelijk het veelbesproken openen der Griekse falanxen, zijn wij lijfelijk tegenwoordig bij het overtrek'ken van de Hellespant en ooggetuige bij een van de meest glorieuze daden van „de zoon van een God", van de mysterieuze Alexander nl. het doorhakken van de Gordiaanse knoop, van zijn pogingen tot een vreedzame co-existentie(!) onder de overwonnen volkeren onder invloed van zijn leermeester Aristoteles, die hem met de denkbeelden van Homerus vertrouwd maakt. Te veel feiten en indrukken om op te noemen, te veel waarschijnlijk ook voor de toeschouwers om in zo korte tijd redelijk In zich op te nemen. Het is een onmiskenbare verdienste van Rossen dat hij, ofschoon historie-getrouw van de verfilming van dit loven ,van de grootste veroveraar aller tijden" een af gerond meeslepend geheel heeft kunnen maken, zodat hij ook voor degenen, voor wie Alexander een naam is zonder meer een film heeft gecomponeerd welke een grote indruk zal achterlaten. De voortref felijke fotografie van de bekende camera man Robert Krasker, de grime en kos tumering door Ffolkes. de voor dit genre films bijna onmisbare CinemaScope en de doeltreffende kleuraanwending maakten van deze episode uit het „grijze" vérle den een bont en aantrekkelijk schouwspel. ■KFC 14 jaar. In verband met de lengte van de hoofd, film worden zaterdag én zondag de aan vangstijden van de le middag- en le avondvoorstelling met een half uur ver vroegd. De eerste middagvoorstelling begint nu om 1.45 uur en de eerste avondvoorstel ling om 6.45 uur. Ook de regisseur Howard Hawks heeft ich iu de Warner-Brosfilm „Land of the Pharaohs" aan een massa-spektakel ge waagd en hy doet dit met 9753 medewer kers, 1600 kamelen, terwijl 16 cinema- scope-kleurencamera's onder regie van Lee Garnes cn Russel Harlan dc giganti sche opnamen verzorgden. Wij waren niet bij machte voor u te controleren of de reclame hierin heeft overdreven. Wanneer men het verhaal, ontsproten aan het brein van Faulline, als kwasi-hds- torisch en dan met een flinke schep zout aanvaardt, komrt men zeker onder de in druk van de scherpe sfeertekening vooral door de geweldige decors, de kostuums en verdere uiterlijke elementen, terwijl het cinemascopebeeld met volledig succes werd benut. Men zou dus deze film moe ten gaan zien los van het verhaal, wat veel gevraagd is, omdat het gegeven lou ter dient om de bouw van een eerste we reldwonder, een immense pyramidc te rechtvaardigen. Zonder dit verhaal, dus als min of meer historische documentaire film, zou zij ook in deze vorm het aan schouwen meer dan waard geweest zijn. De Nederlandse titel zegt ons beter dan de Amerikaanse wat in deze film het be langwekkendste element is nl. de slaven arbeid van farao's onderdanen en ge vangenen, later aangevuld door de bevol kingen van de vazalstaten, terwijl ook hier, 5000 j. voor Chr. het Cyprus is dat een spaak in het wiel steekt, d.w.z. de heerszuchtige plannen negeert. De beken de acteur Jack Hawkins speelt de farao- rol uitstekend, wij zien deze spelpsycho- loog echter liever in zijn „gewone" films. Is dus de innerlijke waarde van dit film werk naar de inhoud vrij gering, als ken nisneming van de. onmenselijke slavenar beid bij de bouw van de Egyptische pyra- miden alleszins interessant. KFC: 14 jaar. dig navolging in andere plaatsen, waaron der onze stad Schiedam. Door zes voor aanstaande Katholieken, wier namen zlin: J. B. Nolet, G. A. J. Beukers, J. H. van Gent. J. D. Meijer J.Hzn., P. J. W. Jan sen en J J Melchers Wzn werd 8 febru ari 1847 de St.-Vincentius-Vereniging op gericht. Veel is nadien door de Vincent - anen tot stand gebracht. Vele huisgez.n- nen zijn door hen niet alleen maatschap pelijk, maar bovenal op godsdienstig ge bied omhoog gebracht, waarbii vooral de kinderen hun bijzondere belangstelling hadden. Hóe zegenrijk dit werk is geweest, laat zich het beste begrijpen, door een korte beschouwing van de toestand van Schiedam in 1847 en daarna. Schiedam telde in 1847 ongeveer 12'/- duizend zielen, van welke, er ruim 5 dui zend Katholiek waren. Deze Katholieken hadden slechts één kerk. sinds 1824 aan de Lange Haven gelegen. Er was welis waar sinds 1839 een Katholieke schoo!, met als hoofd de heer P. J. Mendel, maar deze school was alleen toegankelijk voor burgerkinderen. De arme kinderen, dus die van de onvermogende ouders, genoten onderwijs op de „Grote Armenschool" in het Broersveld. Het bewaarschoolonder- wijs werd verzorgd door de sinds 1846 in onze stad gevestigde Zusters Dominicanes sen, voor de niet-Katholieken „vreemde juffers", doch die spoedig het hart van Schiedams ingezetenen hadden gewonnen. Het economisch leven van onze stad was goed: het brandersbedrijf als hoofdmid del van bestaan ontwikkelde zich meer en meer, en steeds kwamen bij het be stuur van onze gemeente aanvragen bin nen om grond in het Frankeland tot bouw van branderijen en woningen. .Alles adem de welvaart, maar toch haperde iets aan het levensonderhoud van de arbeiders, die grotendeels in nauwe straten, stegen en sloppen woonden. Het jaar 1853 bracht voor de Katholie ken een tweede kerk, welke tijdelijk in dc Vleeshal werd ondergebracht, maar reeds twee februari 1859 werd een nieuwe kerk betrokken in 't Frankeland. Kort tevoren in 1856, waren beide kerken tot parochie kerk verheven en van beidé de grenzen vastgesteld. Schiedam's Katholieken wa ren van 5.137 zielen in 1847 tot 6.240 aan gegroeid op 31 december 1856. Gedurende tien jaren hadden de heren Vincentianen hun zegenrijk werk hier ten stede verricht.: zij deden wel week aan week, maar zagen niet om. Alleen het bt.- Liduina-Gesticht in de Korte Kerkstraat stond daar als een stille getuige van het edel streven van de St.-Vincentius-Vere- niging. Naar aanleiding van de parochie-inde ling moesten de leden van de St.-Vincen tius-Vereniging in twee Conferentiën wor den verdeeld. Uit de besturen van de beide Conferentiën werd een bijzondere raad ge- vormd. En zo in onderling verband werd het liefdewerk van deze Vereniging voort gezet: 8 februari 1857 begon de Conferentie van de H. Joannes de Doper haar zegen rijk werk onder voorzitterschap van de heer G- A. J. Beukers, een van de heren oprichters. De eerste zitting had plaats op 12 februari d.a.v., in welke mededel.r.z werd gedaan, dat 2 maart c.k. in hei schoollokaal van de heer W. Comé die hoofd van een Katholieke burgerschool aan de Lange. Haven was beide confe rentiën door de Hoofdraad van 's-Graven hage zouden worden geïnstalleerd. Na de plechtige installatie begonnen beide Conferentiën met hUn werk van naastenliefde: straat in, slop in, kleine huisjes met veelal grote gezinnen, dikwijis door armoede tot onenigheid gebrach'. Het is niet. mogelijk een volledige beschrij ving te geven van alles, wat de Vincent'- anen op hun bezoeken in de diverse gezin nen in die jaren hebben ontmoet. Deze „Lièfdebere" trokken uit alg apostelen van de liefde; zij brachten bonnen, maar ook troost in dn gezinnen, welke door ziek te waren getroffen, of zorgden voor ledi kanten in die kleine huisjes, waar de groot, moeder, dc moeder met haar zoon in één bedstede sliepen. Vooral het kind trok hun bijzondere belangstelling, het Kihd, dat zij evenals hun H. Patroon, de H. Vin- centiU3 van Paulo, bijzonder lief hadden. Voor de recht.cn van het kind traden .de Vincentianen in bet krijt, zoals blijkt uit het volgend voorval: In een van de bedeelde gezinnen was een jongen, die wij Jan zullen noemen. On ze Jan zou spoedig zeven jaar worden, en dan voor de eerste maal il.in biecht gaan spreken. Men herinnere zich hierbij dat honderd jaren geleden de kinderen ce*st op hun twaalfde soms veertiende jaar hun eerste H. Communie deden, en van af hun zevende jaar ieder jaar hun biecht moesten spreken. Genoemde Jan. die op de Grote Stads-Armenschool ging, leerde zijn catechismus, vooral wat betreft de lessen over het H. Sacrament der biecht, bij de Zusters Dominicanessen n het „Liefdehuls" op de Lange Haven. Jan kende zijn lessen goed en ging biechten. Een van de kwekelingen van de Armen school was er achter gekomen, dat Jan zijn biecht had gesproken en wilde gaarne weten wat hij aan de pastoor had gezegd. Jan weigerde pertinent, maar toe de kwe keling met schoolblijven en andere straf fen dreigde, bezweek onze Jan. De broe der Vincentiaan, dit gezin bezoekende, hoorde dit geval van Jan met die kweke ling, en was vastbesloten de zaak op de vergadering aan de orde te stellen. Door de aanwezige Vincentlanen werd besloten deze ongehoorzaamheid ter kennis van de Plaatselijke Schoolcommissie te brengen. In deze commissie hadden 2 Katholieken zitting, de heren mr. A. J. Beukers en dr. P. J. Jansen. De moeder, een weduwe, moest met haar zoontje Jan voor de/e commissie verschijnen tot een nader on derzoek, waarvan het gevolg was, dat ie kwekeling werd gestraft en enige tijd v8h de school werd verwijderd. Sinds twaalf februari 1857 fungeerde ah secretaris de heer J. Meijer Pzn., die 28 september i860 door de heer W van der sraan werd vervangen. Het jaar 1866 is een vreeselijk cholera- jaar: sedert 30 april, toen voor het eerst deze ziekte onder de ingezetenen van onze stad uitbrak, tot aan 4 september 1866 wer den niet minder dan 374 personen door de cholera asiatica aangetast, waarvan er 247 zijn gestorven. In het Broersveld stier ven 47 personen, op de Lange Achterweg 38. De Vincentianen hebben gedurende die bange maanden liefdevol werk verricht, en wel van beide Conferentiën, want ook in hun wijk was deze ziekte uitgebroken. L. A. ABMA Voor in 't Nieuwjaarst.oernooi 2e rortde gespeelde wedstrijden, luiden de uitsla gen: Groep I: W. Chr. A. Kouwenberg 10 J.C. Holzhën W. Chr. Goris 0—1; A. Kouwenberg H. Ravenstein 01; groep II: T. Mes A. Marks 1— W. Kaspers M.v.d. Sluis 01; Groep III L. de ZwartJ. v Harten KVi; M.v.d. Kraan E.A. Sweep 10; Groep IV: J. Ooms H. v.d. Kraan 01; A. v.d. Veen - P.M. Dekker 01; groep V: A.J. de Groot J.G. v. Toledo 1—0; C. Groeneweg A. Ram 01; groep VI: L.D.J. Nijs J. Groenewcg 10; P. v.d. Kraan E. Muller 1—0; groep VII; G. Groen R. Glimmerveen 1—0; J.B. Marks J. Groenendaal 10; groep VIII: H. Groen H. Glimmerveen 10; F. van Veen Jac Groenendaal 10; groep IX: A, Noordergraaf J. Henkelman 10; G. M. Groen A. Brulkman 01. Haastrecht. Alexander de Grote Richard Burton) hakt de, onontwarbare knoop door Passage theater) Cordi GEBOREN: Maria C J, dv P J L Renï en J P H ivlol; Fredericus J L, zv F J L Bosch en li C v d Sluis; Maria T. dv T Korteland en W C Pil; Maria A T, dv J Zoetmulder en M T Buckers'- Hendrikus J A, zv P Duifhuis en H C de Leede; Edu- ard, zv B Geessink en P v d Heuvel; Jo- meulen; Helena, dv J v d Vlugt en J Zon neveld. OVERLEDEN: H A Post, 85 j.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 2