Verdeeldheid onder Franse communisten Gioeilampfes Pres. Koerner van Oostenrijk onverwacht overleden Medebewind van schappen van het grootste belang Spoedig weer besprekingen over toekomstige status van kanaal? Voor de Spoorwegen was 1956 niet slecht en niet goed „Trans Europ Express^ gaat de Europese zakencentra verbinden P Lt.-kol. Djamin Ginting Tussen-verkiezing in Parijs-Zuid Prof. F. de Vriesvoorzitter SER Het Suezkanaalvraagstuk „Titoïst" Hervé: Farge in Rusland vermoord Oostenrijk in rouw Bevoegdheden dienen te worden uitgebreid Nieuw materieel joeg „oudjes" naar sloper Knoeierijen met valse cheques TB ZATERDAG 5 JANUARI 1957 PAGINA 8 Chicago LUCHTVERKEER VIA NOORDPOOL Burns sprak met Da jan Zweden gewond Vier Zweedse militairen, leden van de internationale politiemacht, zijn gis teren door het ontploffen van een anti tankmijn nabij El Ballah gewond ge raakt. Zij waren bezig met het leggen van een telefoonkabel nabij hun hoofd kwartier. Twee Zweden werden zwaar, de anderen licht gewond. Amsterdam-Brussel Vrijheid of regeling geen probleem meer Méér beveiligingen Grotere punctualiteit Man „in het nieuws Oligopolies Stimulering P.B.O. Arrestaties bij firma te Amsterdam VLIEGVELD OP FORMOSA (Van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Heden vangt de campagne voor een tussentijdse verkiezing in de zuide lijke sector van Parijs aan, maar voor de communisten is de strijd reeds enige tijd geleden ingezet. De onafhankelijke communistische kandidaat Hervé, die de communistische partij in Frankrijk, wegens haar onderworpenheid aan Mos kou, bestrijdt, schijnt over ruime middelen te beschikken om zijn propaganda te voeren. Deze is vooral gericht tegen de partijkandidaat, het oud-kamerlid Mon- jauvis. Bij de algemene verkiezingen, juist een jaar geléden, konden de commu nisten in die sector ruim 120.000 stemmen behalen. De onafhankelijken, wier kandidaat, de heer Tardieu normaliter de zetel zou moeten winnen, behaalden toen ruim 100.000 stemmen, terwijl de MRP 30.000, de radicalen 80.000 en de socialisten 42.000 stemmen verwierven. Ruim 60.000 stemmen waren over andere kleine partijen verdeeld, waaronder de poujadisten, die daarvan 35.000 stemmen verkregen. Deze keer is er wel een poujadistische kandidaat, maar die predikt „onthouden van stemmen", overeenkomstig het bevel van Poujade, zodat de poujadisten weer eens de normale werking van het kies stelsel trachten te verijdelen. De kandi- dat Laniel, de uittoreske broeder, van de oud-premier, heeft zich ook kandidaat gesteld, maar nog afgezien van het feit, dat hij weinig Parijzenaars bereid zal vinden om hem te stemmen, is hij onver kiesbaar omdat hij veroordeeld is wegens uitgifte van ongedekte chèques. Alle aandacht is plotseling gevestigd op de communisten, die bij de aanvang van de verkiezingsstrijd „een bom in hun kamp" hebben ontvangen in de vorm van een boek, dat de nationale communisti sche kandidaat Hervé gisteren heeft laten verschijnen en dat niet meer of minder de beschuldiging bevat, dat de oud-mi nister, pacifist en crypto-communist Farge in Rusland vermoord zou zijn. Zoals men weet is Hervé, die de be schuldiging doet, oud-hoofdbestuurder der communistische partij en oud-hoofd redacteur van l'Humanité. Hij werd af gezet vanwege een meningsverschil met Thorez, diens vrouw Janette Vermeersch en de communistische leider Billoux. Hij heeft nu een nieuwe „nationale" commu nistische partij gesticht, los van Moskou. Hervé's kandidatuur komt aan Thorez' partij, die wegens Hongarije reeds aan in wendige verdeeldheid bloot Staat, zeer slecht van pas, terwijl bovendien de publi- katie van het boek ook al even omgelegen komt omdat Yves Farge een figuur was met veel aanhang. Yves Farge toch was een grote figuur uit het verzet, oud-rege ringscommissaris van Lyon en oud-minis- ter en een der leiders van de uiterst linkse vredesbeweging. Hij was de felle Neiv York Hier ter stede zijn drie jongedames gearresteerd, zo in het genre tussen paardestaart en dure permanent, of tus sen rock 'n roll-beenbekleding en de super-wandelnylons, wel. noemt u ze maar bakvissen. Die drie lieverdjes 'belden hun school op met de medede ling. dat het haar bekend was, dat er enkele bommen lagen in de school en dat ieder ogenblik de hele school mits gaders de inhoud in de lucht zou vlie gen. Het werd een prachtige janboel, alles vluchtte en de lessen waren voor die dag finaal van de kaart. De jon gedames zijn in hun paardestaartjes ge pikt. Vier huilende politiemannen brachten naar het bureau een eveneens in tranen badende huiseigenaar, wiens huurder, ook al wenend, hem beschuldigend vier schoten op hem gelost te hebben tijdens een twistgesprek. De kogels bleken af geschoten te zijn uit een traangaspistool Iioogeveen Er was ingebroken in een fabriek aan de Griendtseveenweg. 's Morgens ont dekte men, dat een ruit aan de achter zijde van het gebouw was ingedrukt. Of er iets vermist werd kon niet wor den vastgesteld. De .recherche werd In ieder geval verblijd met een paar keu rige vingerafdrukken van de dader, die op de ruit gevonden waren. Maar ver der kwam men niet. Niet lang daarna kwam een lid van het personeel, die ook van de inbraak hoorde, met het verhaal- dat hij de daders aan het werk had ge zien. Er waren er namelijk meer dan één, want deze man verklaarde, dat een troep eksters aan de ruit. die pas die dag was ingezet, had staan pikken. En toen men dat wist, was het geval spoedig opgelost. Inderdaad bleken ek sters in de nog verse stopverf gepikt te hebben en wel met zulk een vlijt, dat de ruit uit de sponning was gevallen. En van wie waren dan die vingerafdruk ken? Wel. van de schilder, die de ruit had ingezet. Leices (Eng.) Wie zijn neus schendt.Alfred Smith heeft het geweten, hoe dat spreekwoord verder luidt, al klinkt het in het Engels misschien wel iets anders. Een jaar of wat geleden had hij. toen hij nog sche peling was, aan boord met een collega een kleine onenigheid, hetgeen resul teerde in een uit het lood geslagen neus voor Alfred. Het was géén gezicht en dat vond Alfred ook. Hij' wist zoveel geld bij elkaar te scharrelen, dat hij een plastische chirurg kon betalen, die zijn neus wel eens zou fatsoeneren. Eilacie, zei Alfred, het werd nóg erger. Niet alleen dat zijn neus nog steeds be hoorlijk naar één zijde afzwaaide, maar bovendien zaten er nog vuurrode lit tekens op. Alfred ging naar een andere chirurg. Die zou het zaakje wel in orde maken. Maar wéér was het mis. Wel waren de littekens wat verbleekt, maar de neus was en bleef scheef. Alfred nam het niet langer en toen hij eens goed in de spiegel gekeken had, kocht hij een revolver en enige ammunitie en snoedde zich naar de laatste chirurg, die hem behandeld had. En wat hij daar deed, bracht hem voor de rechter. Hij stapte de behandelkamer van de chi rurg binnen, richtte zijn revolver op de arts en gelastte hem: die neus recht of je gaat er aan. Dat is nu juist niet de manier, om eeri chirurg een wat hache lijke operatie vlot te doen verrichten. Er kwam dan ook niets van de snij- partij. óók niet van de schietpartij, om dat de dokter niet voor een kleintje vervaard bleek en de man tijdens een worstelpartij de artillerie wist te ont rukken. Maar de rechter was niet mals met zijn eis: tien jaar in het gevang. We zijn niet zo erg goed op de hoogte van de aankleding van Engelse cellen, maar we nemen aan, dat er niet aan alle wanden een spiegel hangt. En dat is misschien dan voor Alfred Smith nog een kleine troost. polemist, die indertijd het wijnschandaal aan het licht bracht. Yves Farge was in het voorjaar van 1953 naar Moskou gegaan om de Stalin- prijs in ontvangst te nemen. Maar hij werd slachtoffer van een auto-ongeval in Georgië en overleed 31 maart 1953 op vier en vijftigjarige leeftijd in een zieken huis van Tiflis. In Moskou werd van zijn uitvaart bijzonder veel werk gemaakt, evenals van zijn begrafenis in Frankrijk. Hervé geeft nu in het boek dat zo juist is verschenen uitvoerige bijzonder heden over de reis en het „ongeluk", alsmede over zekere omstandigheden van de reis. Farge, die in de eerste plaats de vredesbeweging, die hij in Frankrijk leidde, wilde uitbreiden, vond daarbij steun van de inmiddels over leden Marty en van Thillon, die beiden uit de oartij zijn gezet geworden. Hun actie was niet naar de smaak van lei ders als Thorez, Vermeersch, Casanova en Billoux. Farge had een brief bij zich van Marty voor een hooggeplaatste fi guur in Moskou, want Marty wantrouw de Beria. Farge kwam om op het ogen blik, dat Marty en Thiilon in Frankrijk uit de partij werden gezet. De reis was aanvankelijk goed verlopen in een auto, die bestuurd werd door een politie officier van de NKVD van Beria. Farge was naastte bestuurder gezeten, hetgeen verboden was. Ook andere on regelmatigheden hebben zich voorgedaan, die uitvoerig door Hervé worden beschre ven. Op een gegeven ogenblik reed de wa gen een stilstaande, niet verlichte zware vrachtwagen aan, zodanig, dat de auto ingedrukt werd daar waar Farge zat. Hij raakte bewusteloos en is ook niet meer bij bewustzijn gekomen. De bestuurder en mevrouw Farge, welke laatste achter in de auto zat, hadden geen letsel. Hervé zegt: „Farge is vermoord omdat hy met vuur speelde; slachtoffer van Beria". Men moet de mededelingen van Hervé, die op zijn beurt op 15 februari van het vorig jaar uit de partij werd gezet, nemen voor wat ze zijn. Ze zullen stof genoeg opjagen. Zijn boek „Dieu et Caesar sont- ils communisters?", dat bij de belang rijke uitgeverij La Tabie Ronde is uitgekomen, is voor de communistische partij, wier achteruitgang bij de verkie zingen in deze dagen in de fabrieksraden meer en meer blijkt, al bijzonder gevaar lijk, temeer waar Farge een enorme aan hang had in het uiterste linkse kamp tot onder de georganiseerde communisten toe. Voor wat de verkiezingsstrijd betreft, maakt dit het voor communisten on mogelijk bij de herstemming socialistische stemmen aan te trekken. De Oostenrijkse president, Theodor Koerner, is gistermiddag onverwacht overleden De president overleed in zijn ambtswoning te Grinzing, een voor stad van Wenen, als gevolg van een hersenbloeding. Volgens een woordvoerder van de Oostenrijkse regering had de drieëntachtigjarige president, die vorig jaar juli een hartaanval heeft gehad, waarvan hij niet geheel was hersteld, de hele morgen nog op zijn bureau in Wenen gewerkt en zich „redelijk wel" gevoeld. De ambtstermijn van president Koerner zou op twintig juni as. aflopen en het werd al enige tijd, met het oog op zijn gezondheidstoestand en zijn leeftijd niet waarschijnlijk geacht, dat Koerner zich herkiesbaar zou stellen. Scotland Yard heeft sinds donderdag de beschikking over een uiterst moderne telefooncentrale gekregen. Door de rationele opstelling van de apparatuur is het thans mogelijk een melding, die via nummer 999 binnenkomt, binnen de mijiuut door te geven aan de dichtstbijzijnde radio-auto of -motor. Voorheen had men daar ongeveer twee minuten voor nodig. Kanselier Julius Raab zal als waar nemend president optreden totdat het Lagerhuis een uit drie leden bestaande presidentiële raad zal hebben benoemd. Naar men verwacht, zullen de presidents verkiezingen, die uiterlijk in mei zullen moeten worden gehouden, worden ver vroegd. Radio-Wenen heeft gisteravond zijn pro gramma gewijzigd en uitsluitend ernstige muziek ten gehore gebracht. De Weense staatsopera en alle theaters in de stad hebben gisteravond hun voorstellingen afgelast. Het overlijden van president Koerner zal vermoedelijk ook tot gevolg hebben, dat de festiviteiten van het Weense carnavalseizoen, dat reeds vier dagen oud is en nog negen weken voor de boeg heeft, zullen worden afgelast. Theodor Koerner werd op 24 april 1873 in de Hongaarse plaats Szoenyi bij Ko- mom geboren als zoon van een adellijke officiersfamilie. Na zijn opleiding aan de technische militaire academie te Wenen werd hij op 18 augustus 1894 luitenant. Hij diende bij de generale staf en maakte snel carrière. Tijdens de eerste wereld oorlog stond hij aan het front, eerst in Servië, daarna in Italië. Tenslotte com mandeerde hij in de rang van generaal en als chef van de generale staf een Oosten rijks-Hongaars leger aan de Isonzo. Na de eerste wereldoorlog werd Koerner be noemd aan het bureau voor het leger en in 1924 werd hij gepensioneerd. De president had een werkzaam aan deel in de oprichting en organisatie van het Bondsleger van de nieuwe Oosten rijkse republiek. In 1925 kreeg hij als sociaal-democratisch afgevaardigde van Wenen zitting in de Bondsraad. Na de mislukte februari-revolutie in 1934 zat hij korte tijd gevangen. Na de „Anschluss" in 1938 trachtten de nationaal-socialisten hem voor zich te winnen. Toen dit echter mis lukte werd hij enige malen gearresteerd. De mislukte aanslag op Hitler was reden voor de Gestapo om hem op beschuldiging van hoogverraad wederom gevangen te nemen, maar na een maand werd hij weer vrijgelaten. Bij de bevrijding van Wenen in 1945 werd Koerner door de Russen benoemd tot burgemeester van de Oosten rijkse hoofdstad, welke benoeming bij de verkiezingen werd bevestigd. Hij had een groot aandeel in de opheffing van de noodtoestand in deze stad. Hij vervulde het ambt van burgemeester tot 1951, toen hij werd gekozen tot Bondspresident van de Oostenrijkse republiek als opvolger van de overleden Bondspresident Renner. In oktober 1945 werd aan president Koer ner door de technische hogeschool van Wenen de ere-doctorstitel in de tech nische wetenschappen verleend. Onder zijn presidentschap verkreeg Oostenrijk na een bezetting van 17 jaar (7 jaar door Omstreeks juni opent de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „Transworld Air lines" de eerste luchtlijn tussen Londen en de V.S. via de Noordpool. Per week zullen negen vluchten tussen Londen. Los Angeles en San Francisco worden ge maakt De vliegtijd bedraagt achttien tot twintig uur. De maatschappij heeft voorts meegedeeld, dat zij dit jaar ook vluch ten van de V.S. via de Noordpool naar Rome en Parijs zal openen. de Duitsers en 10 jaar door de geallieer den) zijn onafhankelijkheid op 25 oktober 1955. Het overlijden van de Oostenrijkse pre sident is gisteravond in de politieke com missie van de Verenigde Naties herdacht met een minuut stilte De voorzitter van de commissie, de Peruviaan Victor Be- launde, zei in een herdenkingsspeech: „Wij hier zijn allen met grote belangstel ling getuigen geweest van het werk van Theodor Koerner bij de wederopbouw van Oostenrijk. Alle leden hebben twee belangrijke gebeurtenissen, die tijdens het presidentschap van Koerner hebben plaats gevonden, toegejuicht nl. het her stel van Oostenrijks onafhankelijkheid en het toetreden van dit land tot de we reldorganisatie. Ik ben er van overtuigd, de mening van alle leden tot uitdrukking te brengen, wanneer ik zeg, dat het heen gaan van deze vooraanstaande staatsman een groot verlies betekent voor de we relddemocratie". zo zei Belaunde. De Oostenrijkse gedelegeerde, Franz Matsch, dankte voor de sympathieke woorden van de voorzitter. Volgens een Britse woordvoerder heb ben gisteren inleidende besprekingen plaatsgevonden tussen de Britse gedele geerde bij de Verenigde Naties, Sir Pier- son Dixon en Secretaris-Generaal Ham- marskjoeld over de regeling van het Suezkanaalvraagstuk. Zoals men weet hebben in oktober besprekingen plaats gehad tussen de ministers van buiten landse zaken van Egypte, Frankrijk en Groot-Brittannië, die werden geleid door Hammarskjoeld en tot resultaat hadden, dat men overeenstemming be reikte over zes beginselen, met onder meer de bepaling, dat het Suezkanaal onafhankelijk zou worden van de poli tiek van welk land ook. Sinds de Frans-Britse interventie in Egypte ech ter hebben de Egyntische autoriteiten verklaard, dat zij niet bereid waren op nieuw een drie-mogendheden bespre king te beginnen. In Londen zijn gisteren vertegenwoor digers van de zeven landen, die de uit voerende raad van de vereniging van Suezkanaalgebruikers (SCUA) vormen, bijeen geweest op de Nederlandse am bassade. De vergadering stond onder voorzitterschap van de Nederlandse ambassadeur, mr. D. U. Stikker. Een zegsman van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken zei, dat de bijeenkomst betrekking had op „admi nistratieve kwesties" van de 15-landen- vereniging. die is opgericht, nadat Egyp te het schema voor internationale con trole van het Suezkanaal had verwor pen. Leden van de uitvoerende raad zijn: Groot-Brittannië, de V.S.. Frank rijk, Italië, Perzië, Noorwegen en Ne derland. Inmiddels worden de bergingswerk-» zaamheden in het Suezkanaal voortge zet. Duitse bergingsschepen hebben gis teren het gedeelte van de brug bij Fer- dan, dat een der grootste obstakels in het Suezkanaal vormde, verwijderd, zo is door de leiding van de bergingsope raties in Cairo bekendgemaakt. Het ge vaarte is met snijbranders van zijn ver ankering losgemaakt en door twee grote kranen uit de vaargeul gebracht. Woensdag was men met de opruiming van dit bruggedeelte begonnen. Ook elders in het kanaal worden vor deringen gemaakt. In de haven van Port Said zijn vijf van de acht obstakels voor de scheepvaart opgeruimd. De dertien koopvaardijschepen; die sedert de vijandelijkheden in Egypte in het Suezkanaal opgesloten zijn. zullen waarschijnlijk vandaag een konvooi vormen om in noordelijke richting te varen. De kapiteins van deze schepen hebben gisteren met generaal Wheeler, die namens de V.N. de bergingswerk zaamheden leidt, de zaak besproken. Uit Cairo wordt bericht, dat presi dent Nasser van Egypte gisteren de censuur op de pers, die twee maan den geleden werd ingesteld, heeft op geheven. De eensuur was ook van toe passing op perstelegrammen naar het buitenland. Generaal Burns, de opperbevelhebber der V.N.-troepen. heeft gisteren met de Israëlische stafchef. Mosje Dajan, ge sproken over de verdere terugt-ekking der Israëlische troepen uit de Sinai en hun vervanging door V.N.-eenheden. Generaal Burns verklaarde later, dat Indiase eenheden langs de westkust van het schiereiland Sinai in zuidelijke rich ting oprukken en tot bij de oliestad Ras Soedar gevorderd zijn. Andere V.N.-eenheden volgen de te rugtrekkende Israe'ische troepen in westelijke richting. Deense en Noorse eenheden, die uit Suez vertrokken zijn, hebben, op weg naar het noordelijke uit einde van de golf van Akaba. de Mitla- pas bereikt. Over de vorderingen van de Joegoslavische troepen tussen Kan tara en El Arisj wilde generaal Burns geen mededelingen verstrekken'. 'Waarnemers maken uit de laconieke manier waarop Burns op vragen over het tempo van de Israëlische ontrui ming antwoordde op. dat er gisteren meningsverschillen tussen Burns en Dajan gerezen zijn. Burns verklaarde, dat Dajan bepaalde voorstellen heeft gedaan, die hij naar Secretaris-Gene raal Hammarskjoeld zal doorzenden. (Van onze Utrechtse redacteur) Niet goed en niet slecht zou men het jaar 1956 voor de Ned. Spoorwegen kun nen noemen, als men de rede beluistert, die de president dr. ir- Q. den hoi lander gisteren op de gebruikelijke Nieuwjaarsbijeenkomst voor de pers hieW. Het verschil tussen opbrengsten en kosten, dat naar verwachting in 19561 kon worden verkregen, zal niet voldoende zijn om d" onvermijdelijke kostenstij„in gen op te vangen. Komt er daarom in dit ja vr opnieuw tariefsverhoging? Up deze vraag kon de heer Den Hollander slechts verwijzen naar de mededeling van de Minister van Verkeer en Waterstaat In de Memorie van Antwoord bij zijn begroting: de spoorwegtarieven zullen een onderwerp van studie zijn, waar bij bij de opmerking maakte, dat het prijzenbeleid voor een belangrijk deel regeringsbeleid is. Het eindcijfer van het jaarverslag 1956 zal ongeveer gelijk zuil aan dat van 1955. Voor het bedrijf een spoorslag om op de weg van modernisering en ver betering voort te gaan, al liet de heer Den Hollander duidelijk uitkomen, dat ook de Spoorwegen gebonden zijn aan de nodige bestedingsbeperking. Zij dienen echter hun plicht tegenover de groeiende Nederlandse bevolking te verstaan en daartoe de nodige maatregelen te nemen. ben dit reeds eerder bericht met de elektrificatie van de lijn Alkmaar—Den Helder. Een mijlpaal op de weg naar de volle dige modernisering van het reizigersma- terieel werd bereikt in juni 1956, toer de nog resterende houten rijtuigen buiten dienst werden gesneld. De aflevering van nieuw materieel overtrof de afvoer van het oude naar de sloper, zodat het aantal beschikbare zitplaatsen toenam van 99.479 op 1 januari tot 105.119 op 30 no vember jl. Het aantal reizigerstrein kilometers steeg van 54,1 miljoen in 1955 tot naar schatting 55.6 miljoen in 1956, een toeneming met 3»/o. Het aantal gere den goederentrein-kilometers bedroeg naar schatting 18.2 miljoen in 1956 tegen 17,5 miljoen in 1955, derhalve een stijging met 4'/». Een markant voorbeeld van de vaart, waarmee de stoomtraktie het veld moet ruimen voor -.traktie zonder smoo' en gepuf" is wel, dat er eind december 1956 nog 108 stoomloks waren en gisteren nog slechts 92. In de loop van dit jaar zullen er nog 78 elektrische lokomotieven bijkomen, waarmee in 1957 de laagste stoomlokomotief verdwijnen zal en er door de N.S. uitsluitend „elektrisch" ge reden wordt, hetzij Diesel-elektrisch of vol-elektrisch. Van de totale netlengte van 3220 km. was tegen het einde van 1956 een afstand van 1411 km. geëlektrificeerd. Voor het eerst sinds 1953 werd het geëlektrificeer de net n.l. op de Ujn EindhovenVenlo en GoudaAlphen a. d. Rijn uitgebreid. In 1957 hopen de N.S. de elektrificatie van de lijn VlissingenNijmegen vol tooid te hebben, op welk moment men dan begonnen denkt te zijn we heb- In mei denken de Belgen gereed te zijn met de elektrificatie van de interna tionale lijn Antwerpen—Brussel, zodat Roosendaal—Brussel v.v. met ingang van de zomerdienstregeling met elektrisqh getrokken treinste'len wordt gereden. Af hankelijk als men is van het af te leve ren materieel, zal Amsterdam—Brussel v.v. eerst in de winter 19571958 „elek trisch" gereden kunnen worden, met om de 2 uur een rechtstreekse verbinding zonder overstappen in Antwerpen. Het is nu ook definitief, dat met in gang van de zomerdienst 1957 op 2 juni a.s. onder de naam „Trans Europ Express" snelle internationale diesel- treinen gaan rjjden tussen de belang rijke zakencentra van België, Frankrijk, Luxemburg, West-Duitslajid, Italië, Zwitserland en Nederla/d. Van Neder land uit zullen deze treinen die min of meer luxe worden uitgevoerd, om het comfort voor de reizigers zo prettig mogelijk te maken, rijden naar- er van Parijs, Frankfurt a. Main en Ziirich (via Brussel). Het Nederlands eindsta tion is Amsterdam. Men weet, dat het streven is om ge standaardiseerd materieel in een pool b\i- een te brengen, wat niet wil zeggen, dat alle treinen er precies eender uit zien. Er komen voorlopig 4 types, waarvan één in gezamenlijke uitvoering door Zwitser land en Nederland met 140 zitplaatsen, één van Franse, één van Duitse en een vierde van Italiaanse conceptie. Een rechtstreekse treinverbinding Gro ningenHaiburgBremen zal eerst met de zomerdiensten in 1958 tot stand komen. Het karakter van de huidige onderne ming heeft een principiële wijziging on dergaan. De onderneming heeft eigen doeleinden en belangen, welke niet met die van de verschillende groepen, die bü haar betrokken ziin samenvallen. Zjj, die thans met de leiding belast zjin. hebben zich daarom te beschouwen als organen van de onderneming, geroeoen om haar doeleinden te bevorderen. Die liggen op de eerste plaats op economisch terrein, maar vervolgens ook op sociaal terrein, daar de onderneming ook een sociale ge meenschap is. Aldus doet zich binnen de onderneming een organisatievraagstuk van verstrekkende betekenis voor, zo zei- de prof. dr. mr. F. de Vries, voorzitter van de Sociaal-Econom'sehe Raad in zijn nieuwjaarsrede welke hij gisteren in een openbare vergadering van de raad heeft uitgesproken. Niet alleen binnen de onderneming doet zich echter een organisatievraagstuk voor. ook daarbuiten. Het probleem van de or ganisatie is thans niet meer: individuele vrijheid of regeling. Reële betekenis heb- In het afgelopen jaar vond de beveili ging met een steeds meer doorgevoerde automatisering van het seinwezen, regel matig voortgang. Geducht bleef daarbij de strijd tegen vijand no. 1: de niet vrije kruising van weg en rail. Bij 41 onbe waakte overwegen werden knipperlicht- installaties in dienst gesteld, waarmede het totale aantal van deze installaties op 198 kwam. Bij 33 onbewaakte overwegen werden halve bomen aangebracht, zodat nu 52 overwegen met deze moderne bevei liging zijn uitgerust. Voorts werden bij vele kruisingen Scotchlite Andreaskruisen natriumverlichting en rode knipperinstal laties geplaatst, betonelementen in de be vloering gelegd. Voor wat dit laatste be treft, moest het de heer Den Hollander van het hart. dat vele automobilisten daarin aanleidi zagen om met grotere snelheid onvoorzichtig de overweg te pas seren. Vrije kruisingen kwamen gereed te Alkmaar. Roermond, Vlaardingen Oost en Den Bosch, terwijl 18 overwegen, zijn opgeheven. Van de nieuw gereed gekomen stations verdienen vooral Eindhoven en Sloterdijk vermelding. Hoewel als gebouw dan nog niet geheel gereed, zal in mei het station Rotterdam-C.S. in gebruik genomen wor den en in de loop van het jaar (misschien ook nog n'ct gereid) Venlo. Uit de 11.000 ingekomen antwoorden op een gehouden enquête is gebleken, dat men bii alle toeneming van wegverkeer prijs blijft stellen op de Spoorwegen uit een oogpunt van comfort, snelheid, vei ligheid en punctualiteit. De „starre" dienst van treinen om het uur of half uur apprecieert men zeer en vooral ook korte reistijd op lange afstand, hetgeen de N.S. verder willen ontwikkelen, doch wat de nodige voorzieningen vraagt. Voorshands alcus de heer Der Hol lander blijft men in Nederland mei een snelheid van 121 km. per uur tegen het plafond zitten. In dit verband kon nog niets worden gezegd over meer stoppun- ten on de oude lijn AmsterdamDen Haag Rotterdam, die een aparte bestudering vaagt, waarbii het in de toekomst wel nodig zal ziin. dat men in Den Haag komt tot een station Noord en een station Zuid. Wat de punctualiteit van de N.S.- waar over de laatste tijd nog al eens klachten zijn geweest betreft, moet volgens, de heer Den Hollander niet vergeten worden dat men hier van twee factoren afhan kelijk is. Door het uitvoeren van weg werken ten behoeve van de veiligheid op de weg en door het maken van vrije kruisingen is er nog al eens oponthoud en bovendien vraagt het moderne mate rieel de nodige aanlassing van het perso neel. Verder heeft het nieuwe ook wel eens gebleken, doch de punctualiteit -ai beter worden, waervbor nog tal van voorzieningen getroffen worden. OVERSTE DJAM" 7 GINTTNG. Meer malen is de naa. van deze Indonesi sche overste in laatste dagen „in hel nieuws." gevec-t. f was dan in ver band met de rebellie in Noord-Sumatra gepleegd door zijn directe chef. kolonel Simbolon. De -aam van Sim'oolon is ve len bekend, al was het maar vanwege de berichten over de door hem georga niseerde miljoenenrubbersmokkel op Malakka. m°t de revenue- waarvan de ze - --nandant. n het Eerste Militaire District allerlei uitgaven van zijn door „Djakarta" verwaarloosde legeï op Noord-Sumatra bek" '''"de. Djamin Gin- tings naam was echter, totdat de ontre- vredenheid op het eiland tot uitbarsting kwam, vrijwel onbekend. Toch hebben s- -nirt„ Nederlanders, die in de tijd van de tweede politiële actie in de buurt van het Toba-meer vochten, enige herinneringen, aan deze man, die nu als zetbaas van „Djakarta", na de verdrijving van zijn chef. in de stad Medr en omgeving het wankelp gezag van de centraie rcering overeind beproeft te houden.- Kort na de cease fire" van augustus 1949. maakte een Ne derlandse l-'-ison-officlcr met enkele le den var tweede Cie van 5-10 R. I. con tact met hem. ergens op de Karo-hoog- vlakte tussen Medan en het Toba-meer. Djamin Ginting had oodracht over de plaatseliike demarcatielijn te onderhan delen. Een oo-etuice vertelde ons, hoe hij over de w^ aankwam, toen daar ook een klein groenie Nederlanders na derde. De komst van deze laatsten ver wekte bij de troep, die de TNT-majoor moest beschermen, blijkbaar echter zo'n consternatie, dat 7" o-erhaast het ter rein in schoot, links en reel- s dekking zocht en klaar lag om vuur af te geven. De situatie was even nogal penibel. Niet het m'-st voor ma.ioor D.iamin Gin ting zelf. die niet alleen wilde voorko men dat hij later de schuld zou krijgen van een blcedi" incident tiidens het cea- se-fire, maar die bovendien, midden op de weg staande, ongetwijfeld deel zou uitmaken van het doelwit zijner schietende mannen. „Niet schieten, niet schieten....! Niet bang zijn!", schreeuwde hij druk gesticulerend en rennend naar de grepnel, waarin hij vei ligheidshalve alvast zijn toevlucht zocht De overeenkomst, die Djamin Ginting ci00t me<- - -imandant van 5-10 R. I. maakte een einde aan de gueri,1a. waarmee zijn mannen het de eenzame bataljonsposten, die tot hon derd kilometer ver verwuderd lagen van de commandopost te Kaban Djahe, en de konvooien langs de weg naar Lau Balang aan de grens van Atieh, bijzon der lastig maakten. Er vielen in de maanden na de tweede actie verschei dene doden. Vooral in de laatste dagen voor het bestand waren Gintings troepen hij was commandant van het 4de regiment van de 10de divisie van de TNI bijzon der brutaal. Toch was zijn regiment niet - e ~<"«wia»r ben alleen de vragen: van wie deze re gelingen zullen uitgaan en welke hun in houd zal zijn. Staat en georganiseerde maatschappelijke groepen treden naast, of in concurrentie met elkaar op bij de re geling van de sociale en economische be trekkingen. Op grond van de ontwikkeling, welke in het sociaal-economische leven heeft plaatsgevonden en de graad van organi satorische rijpheid, welke daar ter dele reeds is bereikt, is het streven verklaar baar, dat zich parallel aan deze ontwik keling geleidelijk aan heeft geopenbaard, om hier tot de toepassing van het begin sel van decentralisatie van bevoegdheden en van macht te geraken. Organisaties, welke een of ander deel van het bedrijfsleven representeren, kun nen door middel van vriiwillige samen werking de belangen van hen. die daarbij betrokken ziin. reeds in belangrijke mate behartigen. Voor de bedrijfsorganisatie op privaatrechtelijke grondslag zal dan ook steeds een uitgebreid werkterrein open blijven. Zullen echter lichamen t.ot stand komen, die alle betrokkenen omvatten, die een meer bliivend karakter bezitten en waaraan grotere bevoegdheden kun nen worden toegekend, dan behoeven zij "en publiekrechtelijke grondslag Zonder deze kunnen zij moeilijk op bevredigende wijze in het maatschappelijke leven wor den ingevoegd en als zelfstandige organen daarvan met een eigen bevoegdheid op treden. Feitelijke macht kunnen verschillende groepen of organisaties menigmaal zon der enige wettelijke basis uitoefenen. De regering kan daartegen, wanneer zij van oordeel is. dat het algemeen belang er door wordt geschaad, slechts controle rend en remmend ootreden. Maar een dergeliik optreden blijft steeds negatief en een constructieve samenwerking zal moeilijk te bereiken zijn. Djamin Ginting met een Nederlandse liaison-officier op n eg naar de plaats, waar over de demarcatielijn onder handeld zou worden. Deze foto teerd in augustus 1949 genomen. 7.0 vechtlustig en fanatiek als men aan de Nederlandse zijde aanvankelijk had gevreesd, gezien het feit. dat het over cc vrij redeliike bewapening beschikte en als betrekkelijk „gedisciplineerd" go'd. Wellicht had dat zün oorzaak in de toen reeds aan de dag tredende rivali teit tussen hem en ziin halve naamge noot (de Batakkers kennen maar een stuk of zes „achterramen") Slamat Ginting. Deze Slamat, een vroegere ben deleider, was ec'-irr" ndant van het ..aanleunende" TNI-regiment en had 'n bijzonder slechte naam. Meer dan nog met Slamat die tenslotte van zijn ei gen stam, de heidense Karo-Batakkers was lag Dj"—'" overhoop met andere troepen van de tiende divisie, die me- i-en-t-aio uit fan-'.tiek-islamitische Atje- hers bestond. N". ruim zeven iaar later heeft D.ia min Ginting dan toch einde'ük ziin „carrière" kunnen maken. Om de hoogste militaire post in Sumatra te be reiken, gebruikte hij een methode waar van hij vroeger bijna zelf eens 't slacht offer was geweest. In '48 trachtte name lijk ziin e;gen A-comoaenie order leiding van kapitein Ma'aris hem ten val te brengen. Erg safe is Diamins positie thans niet. Dat hij voor Z"n „cour" het fiat van C'nVarta" had, zegt nog wemig. Slechts ziin e: «dcdeel erkent hem als mi litaire chef van het Eerste District. De oude stam-viiandsehaopen. die in de da gen van weleer al zoveel afbreuk deden aan de fc—«cht van de TNI. doén zich op hieuw gelden. De door Diamin veriaag- de. maarniet uitgeschc' "'de t-olonel Sim bolon is van de stam der Toba-Batak- kers (die veel christenen telt) en is als iinTj(j vpn do Karo's. die nog in 1955 bii een overval honderd Toba's vermoordden. Van een zodanige gang van zaken le vert het verschijnsel van de onderne- mmgscombinaties tezamen met de op «reen enkele overeenkomst steunende bloot feitelijke macht van de grote oligo- pen duidelijk voorbeeld. Ondanks relo .- "«ipiiike maatregelen, ondanks een best-ijriioo- door rechterlijke en uitvoeren de «peehf van meer dan een halve eeuw is de 1 eestand op dit gebied overal weinig bevredigend. In plaats van een negatieve politiek zal dus een constructieve politiek nodig zijn welke erop gericht moet zijn deze licha men met de nodige bevoegdheden een verantwoorde plaats in onze pluralisti sche economische orde te geven. Wil men dus ernst maken met de gedachte van decentralisatie van de wetgeving, zullen ook verschillende maatschappelijke orga nisaties deel kunnen nemen aan de uit oefening van de overheidstaak, dan wil dit zeggen dat zij een publiekrechtelijke grondslag niet kunnen ontberen, aldus de voorzitter van de S.E.R. Tot het wezen van elk publiekrechtelijk lichaam behoort, dat het een zekere mate van autonomie bezit, dat het derhalve re gelend en verordenend kan optreden. Daarnaast ligt de toekenning van twee andere bevoegdheden voor de hand, wel ke dan ook door de wet op de bedrijfs- 1 organisatie aan de raad en de overige bedrijfslichamen worden gegeven, nl. de bevoegdheid van zelfbestuur of mede be wind en die om als adviserend college op te treden. Omtrent het medebewind bepaalt de wet zeer weinig. Zij Iaat alleen de moge lijkheid open, dat zowel de raad als de produkt- en bedrijfschappen daartoe wor den geroepen. Het fs echter naar de mening van prof. De Vries, van het groot ste belang, dat aan deze bevoegdheid een zo groot mogelijke uitbreiding wordt ge geven. Daarvoor zullen meer dan de raad de verschillende schappen in aanmerking komen, daar het in vele gevallen zal gaan over materies, welke slechts een deel van het bedrijfsleven raken. Hier ligt, aldus prof. De Vries, een be langrijke mogelijkheid voor de regering om de ontwikkeling van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie te bevorderen. De directe stimulering van de totstandko ming van schappen ligt allereerst op de weg van de betrokken privaatrechtelijke organisaties en verder op die van de raad. Door ernst te maken met deze de centralisatie van de overheids'aak en door blijk te geven dat zij vertrouwen stelt in de nieuwe bedrijfslichamen kan de rege ring wel bijdragen, niet alleen tot een vruchtbare functionering van deze licha men. maar ook tot de uitbreiding van hun aantal. (Van onze Amsterdamse redactie) Door de recherche van het bureau Sin gel in Amsterdam zijn enige weken gele den vier personeelsleden van het bijkan toor van een handelshuis annex verzeke ringsmij in de hoofdstad gearresteerd. Twee van hen, onder wie de 50-jarige on derdirecteur, zijn wegens gebrek aan be wijs op last van de officier van Justitie weer op vrije voeten gesteld. De 38-jarige directie-secretaresse en een 34-jarige ge huwde kantoorbediende, die beiden heb ben bekend zich aan falsificaties tot een bedrag van ongeveer 4000 te hebben schuldig gemaakt, zijn nog in hechtenis en zullen te zijnertijd worden voorgeleid. De bediende heeft in samenwerking met de secretaresse valse cheques uitgeschre ven (o.a. op naam van een houthandel) en deze als voorschot op te verrichten betalingen geïncasseerd en het geld in eigen zak gestoken. Ook werd er geknoeid met schade-uitkeringen. Toen de leiding van het kantoor be merkte. dat enkele personeelsleden nogal ruim in de contanten zaten, werden zij in het oog gehouden. Dit bracht de betrok ken bedienden zo in het nauw, dat hij naar het hoofdkantoor stapte van de fir ma. dat elders in het land is gevestigd en daar aan de president-directeur zijn knoeierijen bekende. Deze ontsloeg de man en de directie-secretaresse in Amsterdam meteen. De recherche werd in de zaak gemengd, die de twee arresteerde en na een verhoor ook de onderdirecteur en een andere bediende aanhield. Hoewel de eer ste twee gearresteerden volhielden, dat ook de anderen schuldig waren aan de malversaties, moest de politie beiden, de een na enkele dagen, de ander al vrij spoedig na het eerste verhoor, vrijlaten, omdat zij ten stelligste ontkenden en er geen bewijzen waren, die de politie van het tegendeel konden overtuigen. Uit Washington wordt bericht, dat de V.S. binnenkort zullen overgaan tot het aanleggen van een grote vliegbasis op het eiland Formosa die bestemd za] zijn voor de luchtmacht van nationalist'.sr 1 China. De vliegbasis, die gelegen zal zijn in het midden van het, eiland, zal onge veer 25 miljoen dollar kosten. Het zal het 1 moder. 'e vliegveld van Formosa worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 8