DE JAARCIJFERS OP TIJD! Regen van bezwaren over het streekplan Zuid-Kennemerland Problemen rond de IJ-mond stapelen zich met de dag op Netto winst A.K.U. 1956 enkele miljoenen lager dan over 1955 In 1957 te rekenen op bevredi gende bezetting 1 VERLIES- EN WINSTREKENING OVER HET BOEKJAAR 1956 KONING EFFICIENCY STELT AAN DE ORDE: SLIPVRI) MAKEN HOFLEVERANCIER VAN KONING Chaotisering moet worden gestuit Oppositie en kritiek binnen de C. P. N. Ook dit jaar moet meer dan 50 pet. geëxporteerd worden Natuur schoon in Zuid- Kennemer land: Vogelen zang. VB DINSDAG 3 JANUARI 1957 .iGINA 6 f 5.116.019 9.518 361.680 142.300 243.214 240.000 10.636 83 85 VECHT IS ZEER ERNSTIG VERVUILD A.N.W.B. en K.V.N.WV. vragen maatregelen OPRICHTING MOEZEL- KANAALMIJ. VERMINDERING WALSERIJ- PRODUKTIE NIET DOOR OLIE-GEBREK kantoormachines Twee woonkernen Verkeer en natuur Tweede basisindustrie Kwestie Krupp Illill TMT- f 6.123.368 Wie kan dat met meer recht doen dan Koning Eft. die niet alleen zijn eisen stelt, maar bovendien de weg aangeeft om die jaarcijfers op korte termijn te verwe zenlijken. Het gebruik van de OLIVETTI D1VISUMMA, de vol-automatische, elektrische tel- en rekenmachine is bij hem favoriet, omdat deze machine zo snel is, arbeid bespaart en eenvoudig is in de bedie ning. Maar bovenal, omdat de OLIVETTI DIVISUMMA én optelt, én aftrekt, én vermenigvuldigt, én deelt, én automatisch alle gegevens op de controiestrook vastlegt. In de rijen van de C.P.N., aldus meldt „Het Vrije Volk", circuleert een ge schrift, waarin scherpe kritiek wordt uitgeoefend op de communistische partij leiding.. Het is een gestencild stuk en n.a.v. de Stalin-verheerlijking wordt daarin gezegd: „Ook in onze (communis tische) partij werd kritiek geleverd en vroeg men een duidelijker uiteenzetting dan de resolutie van het partijbestuur van 10 april. Dit verzoek werd op ver schillende manieren ter kennis van het PB gebracht. De brief van kameraad Homma in De Waarheid hebben wij dan ook be schouwd als een begin van een discussie, waarvan wij geloven, dat deze onze partij ten goede zal komen", aldus het stencil- geschrift, dat verder gaat: „Wij heb ben allen kunnen lezen, hoe deze dis cussie is geëindigd. Geen van ons allen zullen de antwoorden van Paul de Groot aan Homma geheel tevreden hebben ge steld. Tevens is het ons bekend, dat naar aanleiding van de Homma-discussies verscheidene brieven over deze resolutie naar De Waarheid zijn geschreven, maar tot op heden zijn deze noch gepubliceerd, noch beantwoord. Daarna wordt gezegd, dat de redactie van De Waarheid uitsluitend buiten landse commentaren heeft opgenomen, die in overeenstemming waren met de opvattingen van de huidige leiding van de CPN. Commentaren, die in strijd met die opvattingen zijn werden uit De Waar heid geweerd. Deze gang van zaken, die een gezonde ontwikkeling van onze partij tegenhoudt, heeft ontstemming gewekt en bij enkele partijleden is het plan opgekomen de kwade gevolgen daar-^T- zoveel mogelijk weg te nemen", zo besluit het verweer schrift. De A.N.W.B. heeft met de Kon. Ned. Wa tersportverenigingen met klem de aan dacht van het college van Gedeputeerde Staten van de Provincie Utrecht ge vraagd voor de zeer ernstige mate van vervuiling, waaraan een van Nederlands mooiste waterwegen, de,Vecht, lijdt. Vele plaatsen langs de Vecht, waar onder ook de stad Utrecht, lozen hun rioleringen op dit water, dé fabrieks- gebieden bij Maarssen en Breukelen voe ren hun afvalwater hierlangs af, terwijl bovendien vele omwonenden de gewoon te hebben hun afgedankt huisraad, zoals vloermatten en oude matrassen, alsmede de kadavers van gestorven huisdieren en kleinvee in de rivier te werpen. Deze objecten drijven vaak in groten getale in het water rond. zodat de Vecht hier en daar niet zelden een weerzinwekken- aanblik biedt. In geen enkel vaarwater in Nederland komt volgens de A.N.W.B. een dergelijke grove vervuiling voor. Voor de watersport en het watertoe risme is een en ander vanzelfsprekend uitermate hinderlijk, doch daarenboven meent de bond, dat deze veelsoortige vervuiling het water van de Vecht ge- Laat Uw banden iraarliik maakt voor de volksgezondheid Dit weegt naar de mening van de A.N.W.B. des te zwaarder, daar de Vecht een van de mooiste en belangrijkste wa tergebieden voor de recreatie vormt, ge legen in het centrum van het land, in de nabijheid van verschillende grote steden. Tallozen zoeken hier 's zomers op of aan het water hun ontspanning, varende of langs de kant liggende in motor-, zeil- of roeibootjes, picknickend of vissend. De A.N.W.B. en de K.V.N.W.V. achten het dan ook gewenst, dat ten spoedigste maatregelen getroffen worden om de steeds toenemende vervuiling tegen te gaan. De Duits-Frans-Luxemburgse Moezel kanaalmaatschappij zal waarschijnlijk nog deze maand in het handelsregister wor den ingeschreven. Met deze inschrijving te Trier wordt de kanaalmaatschappij dan als officieel opgericht beschouwd. Op vragen van het Tweede-Kamer-hd de heer Nederhorst heeft de minister van Economische Zaken prof. Zijlstra, geant woord dat de vermindering van de wal- serijproduktie bij de Koninklijke Neder landse Hoogovens, niet het gevolg is van een lagere bevoorrading met olie. doch van een verminderde levering van ruw staal door een buitenlandse leverancier. Deize beperking is overigens van geringe betekenis, aldus de minister. Gevolgen voor andere industrieën zijn. voor zover thans is na te gaan, nog niet opgetreden. Afgezien daarvan is de moge lijkheid tot het treffen van maatregelen slechts in beperkte mate aanwezig, aan gezien de oorzaak van het tekort gelegen is in omstandigheden welke buiten de invloedsfeer van de minister liggen. D« olievoorziening van de primaire indus trieën geniet uiteraard zijn volle aan dacht. Iff. Tijdens de drukbezochte nieuwjaars receptie van de directie der Algemene Kunstzijde Unie, heeft de president directeur, ir. A. J. Engel, een rede ge houden, waarin hij een overzicht gaf van de loop der gebeurtenissen in en huiten de onderneming in het afgelo pen jaar en enkele verwachtingen uit sprak over de gang van zaken in 1957. De heer Engel stelde vast, dat 1956, wat Nederland in hef algemeen en de A.K.U. in het bijzonder aangaat, gro tendeels is verlopen zonder dat de in ternationale beroeringen een merk bare invloed od de gang van zaken hebben uitgeoefend. De gevolgen van de sluiting van het Suezkanaai beginnen door schaarste aan petroleumDrödukiten eerst thans voelbaar te worden. „Wii bemerken daardoor hbe nauw alle factoren der wereldeconomie met elkaar samen hangen. De A.K.U. heeft gelukkig vol doende mogelijkheden geschapen ge ruime tijd aan de nieuwe omstandig heden het hoofd te bieden Terugkomende op de A.K.U. zeide de heer Engel, dat de winstcijfers m vergelijking met die van 19.>o ziin achtergebleven als gevolg van o.a. tie stijging der kosten en het geUikbluyen of achteruitlopen der opbrengsten. Wat de textielgarens betreft heeft de omzet "in 1956 zich goed gehouden. „Onze Nederlandse prijzen voor rayon garens zijn sinds 1952 met verhoogd en voor het Enkalon-garen met onbe langrijk verlaagd. De rayonvezel heett het door uitbreiding der produktie in verschillende landen wat moeilijker gehad: de afzet is alleen mogelijk ge weest tegen gemiddeld wat lagere prij zen. Het moeilijkst was het met het rayonbandengaren, als gevolgvaneen moeilijk jaar voor de automobielindus trie en de weerslag daarvan in de ban denindustrie. Wii mochten ons gelukkig prijzen, aldus de heer Engel, dat onzc over de gehele wereld verspreide afzet veel minder is getroffen dan die onzer col lega's hoewel we ons een prijsverla ging hebben moeten getroosten. Ook de steeds hogere eisen, die aan de eigenschappen van het garen worden gesteld eisten een bijzondere zoig en inspanning. Men roept steeds luider om supergarens. De bereikte result a- ten zijn bevredigend, hoewel niet zon der moeite en hoge kosten verkiegcn_ Alles hijeen genomen constateerde de heer Engel een kleine verminde ring van de geldomzet. een stijging in de omzet bij de textielgarens en een vermindering bij de bandengarens. De afzet van Akulon heeft zich verder UiEr werd' een overeenkomst gesloten tussen de Amerikaanse onderneming Spencer Chemical Company en de N V Research, krachtens welke over eenkomst de N.Y. Research haar ken nis en ervaring op het gebied van fa bricage en toepassing van nylon b korrels (Akulon) ter beschikking van ^DfomStTafUrtoxylmethylcellu- lose (CMC) vertoonde een stijging, de produktie van Terlenka werd na de introductie gsleideli.ik venroot, sponsenfabriek werkte op verh°02de produktie en de fabriek van strocei lulose werkte financieel met gunstiger resultaat. Investeringen in 1956 ruim 40 miljoen In de loop van 1956 werden in ver schillende der zeven fabrieken instal laties gemoderniseerd en hier en daar uitgebreid, hetgeen in enkele geval len met capaciteitsverhoging gepaard ging. In Emmercompascuum werd de fabrieksruimte verdubbeld voor de fa bricage van elastisch en volumineus Enkalon en in Breda werd begonnen met de bouw van een fabriek voor de vervaardiging van viscosefolie. ..Wij zullen hiermede de eerste en eniee producent in Nederland ziin van vis cosefolie. zoals we het ook ziin van sponsen, Enkalon, Akulon en Terken- ka". Het frontgedeelte van het nieuwe kantoorgebouw aan de Velperweg gaat glasdicht de winter tegemoet. De uit breiding van de proeffabriek aan dc Vosdijk bevindt zich in een eerste sta dium. De totale som die gemoeid is met deze en vele andere objecten vor derde in 1956 een bedrag van ruim 40 miljoen. Na een uiteenzetting over de veran deringen in de verhouding tussen lo- nen en prijzen stelde de heer Engel vast, dat de netto winst uit de bedrij ven enige miljoenen guldens lager zal zijn dan in 1955. De inkomsten uit de deelnemingen bleven daarentegen praktisch onveranderd. Pensioenaanpassing geregeld Ondanks de stijging in de stand van het personeel met 250 man (voorna melijk te Emmen). heeft het tekort ook dit iaar in vrijwel alle bedrijven zorg gegeven. De heer Engel heette dp Italiaanse medewerkers welkom en vroeg deze mensen met een warm hart tegemoet te treden. Een voor de toekomst van het per soneel belangrijke maatregel noemde de heer Engel een aanpassing van de pensioenregeling aan die van de alge mene ouderdomsvoorziening, welke zo is uitgewerkt, dat het oudedagsinko- men nu gaat tot maximaal 70 pet. bij 40 dienstjaren en het weduwenpen- sioen tot maximaal 45 oct. Van de deelnemers heeft zich 85 pet met de voorgestelde regeling akkoord ver klaard en de minister van Sociale Za ken heeft er zijn toestemming aan ver leend. Na dank gebracht te hebben aan het gehele personeel voor de inspanning tot het welzijn van de A.K.U. stond de heer Engel stil bij de vraag wat 1957 ons zal brengen- Prijzen en lonen in de hand houden „Ik heb", aldus de heer Engel „een jaar geleden uitvoerig belicht, dat. de spanning op het gebied van lonen en priizen een gevaar inhield, ik nep vertrouwen uitgesproken in het in zicht om tezamen een wee te vinden naar een blijvend evenwicht m ae Nederlandse volkshuisvesting met volle werkzaamheid, stabiele prijzen en stijgend reëel inkomen. Dit vertrouwen is beschaamd voor zover het resultaat betreft van het overleg in het begin van 1956. Men heeft toen niet duidelijk een weg aangegeven, noch heeft de rege ring daarvan bij haar besluiten om toegestane loonsverhogingen en an dere verbeteringen, die gevonden. Het huishoudboekje van de Nederlandse staat klopt niet meer. Daarom verheugt het mij, dat on langs de SER een duidelijk en een stemmig advies over de beperking der bestedingen aan de regering heeft uit gebracht, dat door de regering is over genomen. In dit raam zal de AKU in 1957 moeten werken. Voor ons is zeer belangrijk dat orn- zen en lonen in de hand worden gehou den. dat dus Nederland een goedkoop land blijft, want ook dit iaar zullen we weer meer dan de helft van onze pro- dukten moeten exporteren. Voor onze binnenlandse afzet is dc loon- en oriisstabilisatie evenzeer van belang, daar ook onze afnemers, de Nederlandse textielindustrie, sterk op export zijn aangewezen. In 1957 mogen wij wel rekenen op een bevredigende bezetting van onze produktiecapaciteit. Voor zover de be- drijfsuitkomsten afhangen van de ver koopprijzen mogen wij in niets opvallends verwachten. Prijsdalingen zullen misschien gecompenseerd kun nen worden door kleine prijsverbete ringen. Anderzijds is zuinigheid eis wegens stijgende prijzen voor grond en hulpstoffen. Tevens zijn belang rijke uitgaven gemoeid met de stij ging van ionen en salarissen die wel licht 5 pet. hoven 1956 zal bedragen, een stijging die mogelijk kan worden opgevangen door produktiviteitsver- hoging". De heer Engel sprak zijn vertrou wen uit in de onderlinge samenwer king, die er overigens niet eenvoudi ger op is geworden. Het aantal Neder landse bedrijven groeide namelijk van drie (voor de oorlog) naar zeven met. een groei van het. personeelsbestand voor AKU/HKI van 3900 tot 13000. En de omzet bedraagt (omgerekend tegen vooroorlogse prijzen) het zesvoudige in vergelijking met 1939. De heer Engel besloot zijn rede met te wijzen op de noodzakelijkheid van verwerving van kennis op een veel groter terrein dan voorheen om tegen de concurrentie opgewassen te blijven. Op dit terrein is de AKU diligent. (Van onze correspondent) De problemen, die dc „Randstad Holland" betreffen en met name de IJ-mond, stapelen zich met de dag op: de onvermijdelijke verstedelijking van de kop van Noord-Holland en de daaruit voortvloeiende verkeers intensiteit in Kennemerland, de geraamde bevolkingstoeneming en de hier mede corresponderende behoefte zowel aan werkgelegenheid als aan recreatiemogelijkheden, en tenslotte de vestiging van een nieuwe basis industrie, waarvoor slechts in liet westen van het land de ideale produktie- factoren te vinden zijn, maar waarvoor Den Helder om de strategisch ongewenste combinatie van basis-industrie met marine-basis al moest worden uitgeschakeld. Allerwegen wordt dan ook de behoefte gevoeld deze problemen over koepelend tot een oplossing te brengen. Zo diende de regering bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in om te komen tot een IJ-mondraad, die dwingende richtlijnen zal kunnen geven voor het te voeren beleid met Iietrekking tot de IJ-mond, waarvan de uitvoerende taak rust bij de betrokken gemeenten. Ook de Prov. Staten van Noord-Holland hebben biertoe een belangrijke bijdrage geleverd met bun ontwerp-streekplannen, waarvan dat voor Zuid-Kennemerland de laatste maanden ter visie heeft gelegen. De termijn om tegen dit ontwerp bezwaren in te dienen werd 3 januari gesloten. E te verwachten ontwikkeling van Zuid-Kennemerland maakt het nood zakelijk maartegelen te treffen, wel ke er toe leiden, dat een beleid wordt ver zekerd, afgestemd op de belangen van de agglomeratie van het geheel. De hoofd- opzet van het streekplan is, dat de chao tisering van het gebied, zoals deze zich sinds het einde van de vorige eeuw vol trekt, wordt gestuit, of positiever: te be werkstelligen, dat de ontwikkeling zal wor den opgevangen met behoud van enige structuur, met behoud ook van het vele natuurschoon en het typische karakter, dit gebied eigen. Daarbij zullen de be langhebbende gemeenten zich ontegen zeglijk een keurslijf aanmeten, binnen hetwelk zij echter nog voldoende expan- •jiemo«reiijitheden hebben. Vast staat, dat to nodig de inzichten van gemeentebe sturen met betrekking tot de wijze en het tempo van de ontwikkeling van haar ter ritoirs ondergeschikt moeten worden ge maakt aan de belangen van het geheel. Naar gefundeerde waarschijnlijk mi nimale schatting zal het totaal aan tal inwoners van Zuid-Kennemerland in 1980 355.000 bedragen tegen 274.000 op 1 januari '55, hetgeen dus een toeneming van ongeveer 30 percent betekent. De manne lijke beroepsbevolking zal dan bij bena dering 101.850 koppen tellen. Deze toe neming zal enerzijds door het stijgende aantal arbeiders in dc industrie, ander zijds door het groter aantal woonforen- sen worden bepaald. De bedoeling is nu de twee bestaande agglomeraties, n.l. Haarlem en Velsen, beide met omliggende kernen, te handhaven en te voorkomen, dat deze agglomeraties één grote huizen zee gaan vormen, in welk geval het ge lede karakter van de streek teniet zou worden gedaan. Om dit alles te verwe zenlijken en daarbij aan de bestaande wensen wat betreft het behoud van cul tuurgronden, bossen en buitens tegemoet te komen, zal, afgezien van de groepe ring van nieuwe wijken om de bestaande kernen, de voornaamste expansie in oos telijke richting moeten plaats vinden. Dit komt voor Haarlem neer op bebouwing van Zuid-Schalkwijk, met de annexatie waarvan in het uitbreidingsplan „Park wijk" van deze gemeente reeds rekening is gehouden. Hiertegen echter heeft de gemeente Haarlemmerliede protest aan getekend. Het gebied van Zuid-Schalk wijk behoort vooralsncg tot laatstgenoem de gemeente, die de menig is toegedaan, dat een gemeente niet verder moet uit breiden, als hiervoor geen gronden meer beschikbaar zijn. Zodra het verzoek van de gemeente Haarlem tot grenswijziging ten koste van Haarlemmerliede zal zijn ingewilligd, zal ook op dit punt over de woongebieden overeenstemming te berei ken zijn. gVV SS- Beer" nabij Rotterdam, niet vermoeden dat bij vestiging van een soortgelijk con cern in de Rijnmond, de plannen voet stoots zullen worden aanvaard. Boven dien zou de figuur, dat op de oevers van het kanaal voor West-Duitsland en Nederland dezelfde belangen op het spel staan, vooral als de markt dumpingsnei gingen gaat vertonen, wel eens catastro fale gevolgen kunnen hebben. Ofschoon de opgekrup"te gemoederen bij het bericht, dat het niet in de bedoeling ligt genoemd bedrijf in het gereserveerde duinterrein bij IJmuiden te vestigen, weer enigszins tot rust zijn gekomen, blijft de mogelijkheid van een tweede basisindus trie nog altijd open. Ook al is er geen sprake van een staalbedrijf, dat een ver gelijking met de Hoogovens doorstaat, een willekeurig arbeidsintensief basisbe- drijf van welke vorm dan ook brengt de zelfde, boven geschetste bezwaren met zich mee. Dit zou voor Zuid-Kennemer land desastreus zijn. al wordt het lands belang er dan ook mee gediend. Dat de verkeersintensiteit in Zuid-Ken nemerland geweldige vormen gaat aan nemen, mag wel bljjken uit de ramingen, die in dit verband voor het autoverkeer Dat op dit punt zelfs op hoog niveau geen overeenstemming bestaat, blijkt wel uit de controverse tussen de provincie en de Rijkswaterstaat, die het over het verloop van de superregionale hoofdver keersweg beoosten Haarlem nog steeds niet eens rijn. Tegen het tracé van deze weg zijn ook uit agrarische kringen veie bezwaren geopperd. In het ontwerp is deze n.l. geprojecteerd op hoogpotentiële landbouwgronden, terwijl bij een verleg ging van het tracé naar de stad toe gronden gebruikt kunnen worden, die voor de landbouw geen groot verlies beteke nen. Bovendien zou dan het rustige, spe cifieke polderlandschap intact blijven en zou Haarlemmerliede een buffergemeen te kunnen vormen tussen de industriege bieden van Haarlem en Amsterdam. De wenselijkheid hiervan wordt door dc Pro vinciale Planologische Dienst van Noord- Holland uitdrukkelijk bevestigd. Een soortgelijk conflict van oudere da tum dan het streekplan laait nu wederom op in verband met het tracé van de wes telijke noord-zuidverbinding. Ook in IS53 was er van een dergelijke weg sprake, waarbij het grote twistpunt was of deze over (bloembollen)cultuurgrond of oveJ natuurschoon (i.e. het Jamboree-terrein van 1937) moest lopen. Dit probleem doet zich nu weer voor, omdat het trace van de door G.S. aangegeven weg welis waar niet het Jamboree-terrein, maai' daarentegen wel de landgoederen Leyduin en Koekoeksduin doorsnijdt. Ook het probleem van de oeververbin dingen komt, in het streekplan naar vo ren. De mogelijkheid tot de aanleg van een eventuele tweede tunnel wordt daar' bij opengelaten, waartoe wordt gesteld. Een belangrijk facet is ook of Zuid-Ken nemerland als woongebied zijn aantrek kingskracht op forensen zal blijven uit oefenen. Bij de bevolkingsraming heeft men rekening gehouden met een stijging in het aantal mannelijke woonforensen van 4.500 tot het jaar 1980. Men zal er daarom naar moeten streven, dat de ag glomeraties aan de hoogste eisen van be woonbaarheid voldoen en dat binnen de agglomeraties een economisch, sociaal, en cultureel evenwicht bestaat. Worden enerzijds arbeidskrachten aan getrokken voor de bestaande industrieën anderzijds zal er stuwende industrie moe ten worden gevestigd, om de bevolkings toeneming op den duur te kunnen verwer ken. Men heeft dan ook in het concept plan diverse gebieden bestemd voor de aanleg van industrie-terreinen. Op dit punt lijkt in het plan een inconsequentie te schuilen, waartegen bezwaren zijn gere zen. Volgens het ontwerp nl. zullen de industrieën langs het Zuider Buiten Spaarne verwijderd moeten worden om op die plaatsen woningen te bouwen voor de industriearbeiders, die hun werk op de nieuw geprojecteerde terreinen zullen vinden. Terwille van bepaalde industrie- I en. zullen dus andere, bestaande takken van nijverheid moeten verdwijnen. Voor gesteld wordt hierin minder rigoreus te zijn en de bestaande industrieëen, voorzo ver zij over permanente gebouwen be schikken dan wel voor het verkeer te water van belang zijn, te handhaven. Het meest omstreden punt in het streekplan vormt wel de vestigingsmoge- lijkheid van een „tweede basisindustrie van enige betekenis" of een bedrijf van „zeer groot nationa 1 belang". Op de eerste plaats zal zelfs een goed bedrijf van middelmatige allure in het duingebied op de zuid-oever van het Noordzeekanaal al krap in zijn ruimte komen te zitten, en gemakkelijk het natuurreservaat „De Yannemerdumen" geheel overspoelen. De navenante bevol kingsuitbreiding zal, ten koste van de duinstrook, een gebied beslaan dat van Velsen tot voorbij Santpoort reikt. We krijgen dus het beeld, dat vrijwel alle doelstellingen van het streekplan niet uitvoerbaar ziin of op niets uitlo pen: Velsen en Haarlem komen met elkaar in botsing; het gehele karak ter gaat verloren ten koste van een schat aan recreatie- en cultuurgronden; het sociale evenwicht wordt door de een zijdige aantrekking van industriearbei ders sterk gestoord; Zuid-Kennemer land zal als woongebied voor forensen zijn aantrekkelijkheid ongetwijfeld ver liezen. Kortom het streekplan zal in al zijn details zichzelf verloochenen. (Het laat zich dus alleszins verklaren, dat hiertegen zo uitdrukkelijk bezwaar wordt gemaakt. Niettemin hebben G. S. voorshands aan het onderhavige gebied geen andere be stemming gegeven; dit in strijd met de inzichten van de gemeente Velsen, die veronderstelt, dat met de bestemming van een gedeelte van dit gebied voor klei nere industrieën, zoals die in de uitbrei ding van de gemeente Velsen zijn „ge pland".' de bedreiging met een basisin dustrie belangrijk wordt verminderd. Wanneer echter werkelijk een „zeer groot nationaal belang" op het spel staat, zullen zelfs dergelijke industrieën wel moeten wijken. Een bijzondere wending kreeg dit vraagstuk toen enige weken geleden werd bericht dat het staalconcern van Krupp uit Essen een dochteronderneming op de zuidelijke oever van het Noordzeekanaal zou willen vestigen. Hierover werd reeds lang gesproken maar altijd in verband met Rotterdam. Het zal trouwens, nog afgezien van de cultureel-sociale aspec ten voor de toen al sterke conjunctuur gevoeligheid van dit gebied door de Hoog ovens een rampzalige belasting beteke nen, als hier een basisindustrie verschijnt van hetzelfde karakter als de Hoogovens. Achteraf blijkt echter, dat dit gevaar nog niet zo groot is. omdat een ver warring zou zijn ontstaan in de bericht geving rond de IJmond en Rijnmond Overigens doen de bezwaren, onlangs ge rezen tegen een mogelijke industriële be stemming van de vogelbroedplaats „De iSf - mmgm. Zware industrie aan de IJ-mond: de Hoogovens. ziin gemaakt. Dit zal volgens «e Rijks waterstaat in 1970 en volgens de A.N.W.B. al in 1965 een intensiteit hebben, die 2la tot 3 maal zo groot is als de huidige. Het verkeerswegennet, zoals dit thans al on vermijdelijke obstructies veroorzaakt, zal dus ingrijpend gewijzigd moeten worden. De stadskern van Haarlem is in het ont- werpstreekplan als uitgegroeide verkeers- driesprong dan ook vervangen door een „rationeel" net van hoofdverkeerswegen, waardoor het superregionale en ook het regionale verkeer de bebouwde kommen grotendeels of geheel kunnen vermijden. Het plan omvat een aantal oost-west-ver bindingen en 2 noord-zuid-verbindingen de eerste ten oosten, de tweede^ ten wes ten van Haarlem. Tegen de tracés van de ze wegen zijn talrijke bezwaren gerezen, die grotendeels voortvloeien uit een an dere appreciatie van de belangen, die te gen elkaar moeten worden afgewogen, /oordat men tot de keuze van een be paald verloop kan komen. Een bezwaar van een geheel andere orde dat echter van verschillende kanten naar voren is ge bracht betreft het verwijt aan G.S., dat de provincie met haar streekplan op di verse punten de gemeentelijke autonomie en zelfstandigheid aantast, en niet alleen de superregionale en regionale belangen nastreeft, maar ook de gemeentelijke plannen in een bepaalde richting diri geert. Het zou te ver voeren hier nauwkeurig te beschrijven hoe de wegen in het plan precies getraceerd zijn en welke beden kingen hiertegen zijn ingebracht. Dat het terrein van de ruim 75-jarige Haarlemse Football Club aan de Spanjaardslaan. dat. Thijsse's Hof en het openluchttheater te Bloemendaal en dat het vogelmeer in de Kennemerduinen moeten verdwijnen ten gerieve van wegen, waarvan de doelmatig heid niet algemeen wordt ingezien, is on begrijpelijk en zeer te betreuren, maar ze ker seen maat voor de problematiek, die het toenemende verkeer met zich mee zal brengen. dat bij het plan van de gemeente Vel' sen zo spoedig mogelijk zal moeten wol' den vastgelegd, welke ruimte hiervoor n°' dig zal zijn. Deze ruimte echter laa] zich moeilijk bepalen zolang er niet beslist of de tunnel voor autoverkeer moet dienen. Is dat het geval, dan zal h? ruimtegebrek op beide oevers er toe le1' den, dat aan- en afvoerwegen niet da11 tegen onevenredige offers tot stand ziJn te brengen. Daarenboven maken de moge' lijkheden van de in aanbouw zijnde tuP' nel, het pontveer en de verkeersweg over de sluizen, de behoefte aan een der' gelijk kunstwerk niet waarschijnlijk. Hier- tegen heeft de gemeente Velsen dan ooë krachtig geprotesteerd evenals tegen 3® verbreding van het Noordzeekanaal to* een spiegelbreedte van 300 m. De over' zichtelijkheid laat op dit punt veel te weO' sen over, doordat de streekplannen yL mond-Noord en Zuid-Kennemerland simultaan zijn behandeld. Ten aan zAej} van de ontwikkelingstendensen van he verkeer te water zijn beide echter sunv mier. Er zouden volgens Ged. Staten ar' gumenten zijn om de noodzakelijkhe1 van deze verbreding kracht bij te zet' ten. maar deze worden nergens vermei": Om zich op dit punt te oriënteren heey de gemeente Velsen dit probleem in ofl^ derzoek gegeven aan het Nederlandse Eco' nomisch Instituut te Rotterdam; voors^ hands kant zij zich echter tegen verbre^ ding Daarnaast vraagt zij zich af of eeG minder rigoureuze verbreding, b.v. tot l' m niet voldoende zal zijn. Als de thans in aanbouw ajjnde tunne binnenkort gereed komt. zal dit uiteraar een aanmerkelijke verbetering betekene in de verbinding van de beide oever Verwacht mag worden, dat ook de pon veren in Amsterdam hierdoor enigszi" ontlast worden. De hoofdverkeerswegen- die het verkeer van en naar de Veis tunnel moeten leiden, zjjn echter wei „g pland" maar nog lang niet gerealiseer zodat voorlopig hel Haarlemse stadsv- keer overbelast zal blijven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6