SNELHEID Oranjeboom Super pilsner Geen pijn meer DANSSCHOOL SITTON Kosten van Walvisvaart stegen sterker dan opbrengsten AKKERTJES Dr. Drees over het regerings beleid DUITS SLEEPSCHIP NA AAN VARING GEZONKEN f STOKERS <r- geen dag! Kampioenen Overzicht Eerste Kamer Morgenavond nasi-goreng...» NIEUWE* CURSUSSEN SCHIEDAMS HANDELS - INSTITUUT De krant kunt U niet missen! krijgt het zo gemakkelijk, mevrouw! GULF OIL (NEDERLAND) N.V. Dagelijks Inschrijving V. sn weer plezier in Uw werk! Van seizoen 1956/57 betere resultaten verwacht flitsen Uw klachten wegf Landbouw niet genegeerd bij bei overleg „Regering regeer" Botsing op de Nieuwe Waterweg Opvarenden door sleep boot overgenomen HÓNGAAftSE VLUCHTELINGEN NSC DONDERDAG 10 JANUARI 1957 PAGINA 6 NSC— WC v! Oogt goed smaakt nog beter! U heeft toch al een Sunil-waarde-envelop? Haal er anders vlug een bij Uw winkelier. Daarin doet U 5 bodems van Uw Sunil-pakken. Let op: bodems van reuzenpakken tellen voor twee! Voor die waarde-envelop met de bodems geeft Uw winkelier U direct een pak Sunil van 42 cent gratis. U behoeft niets op te sturen. U neemt meteen Uw gratis Sunil mee! Haast U! Deze aanbieding eindigt 15 januari! iiii-iiiiiiiilHÉiiiiik vraa'gt voor haar installatie Schiedam voor de nieuwe lessen, die a.s, zondag aanvangen Waarom zoudt U nog langer lijden onder pijn - zelfs een half uur? De wetenschap helpt U met krachtige geneesmiddelen in een makkelijk "AKKERTJE". Even innemen, 10 minuten rusten - pijn weg! En wat is het dan weer licht en plezierig werken... ff Suikersubsidie Steun aan onontwikkelde gebieden Kabinetsformatie VEEL SCHADE OP TEXEL DOOR SCHAPENZIEKTEN Subsidie voor onderzoek ZEESLEEPBOOT „PASSAAT' WERD OVERGEDRAGEN Teleurstellende vangst Gunstige resultaten tankvaart Beoordeling lopende seizoen MEER GELD VOQR ARBEIDER KREEG 2V2 TON IJZER OP ZICH BIJNA KWART DER HOTEL GASTEN WAREN DUITSERS De traetatie van de week of van de maand, net zo als U het wilt! Heerlijk gekruid eten... eten waar je dorst van krijgt Lékkere dorst - in lékker bier Oranjeboom Super Pilsner. Net iets zwaarder en pittiger gebrouwen.... mmmm Nasi-goreng met Oranjeboom Super... moet je ons eens zien smullen! Steno-typen, Eng, convers., Eng., Franse, Duitse Handels correspondentie. Eng., Frans, Duits, Steno, Boekhouden, Middenstandsopleiding t Rotterdamsedijk 425, 9 tel. 67642 De snelheid waarmede het nieuws de lezers bereikt is belangrijk. Immers, nieuws moet nieuw zijn. Een be richt heet van de naald wordt gelezen. Kers vers van de pers ont vangt iedere dagblad- abonné zijn krant in de bus, vol nieuws. Elke dag wordt de krant met een zekere spanning tegemoet ge zien. Dagbladreclame is bij zonder effectief door de aandacht, die iedere lezer iedere dag voor „zijn" krant heeft. Ver over en verdedig Uw debiet met dagblad reclame. Nieuws trekt altijd, iedere dag. Ook het advertentie- nieuws. Gratis Sunil iËHl-PROnnrTTl^s Lever Uw waarde-envelop snel in bij Uw winkelier. Hij heeft ook nog extra waarde-enveloppen voor U! Wacht niet tot het voor Uw gratis Sunil te laat is. SUN 1015.150.240.M Handel en Bedrijf Passpiegels 120 x 30 cm. 12.76, pas&piegels 80 om. rond f 16.75. Geslepen suitedeuren, glas in lood. etalge^glasplate-n. auto ruiten enz. Loopi-k's Glasindus trie. Boterstraat 39, Schiedam, Teief. 68046. Morgen, vrijdag, begint de jaar lijkse balans-opruiming. U weet wel, de bekende koopjes. Zie de etalage. N. d. Arend, Optiek, foto- en staalw-aren, Hoogstraat 91 Daklekkage. Probeer Fiberty- leen (totaal nieuw). Proef bus 5 kg. 12.60. Wordt koud ge smeerd, blijvend, waterdicht. Van daag besteld, morgen thuis. Jobo, Sloten N.H. Telefoon Amsterdam 0.20/81413. BLAAK 32 - ROTTERDAM bekend met oliegestookte ketels. Brieven te richten aan de afdeling Personeels zaken, Blaak 32, Rotterdam. i I.ANGE HAVEN 121 TELEFOON 66262 gedeponeerd handelsmei k Snellere werking door micro-poeder Volkomen smaakloos door ouwel-omhulsel Veilig voor de maag, geen prikkelende brokjes 's-GRAVENHAGE, 9 januari 1957. Over de binnenlandse situatie sprekend heeft de minister-president Dr. Drees hedenmorgen in zyn antwoord op de algemene beschouwingen in de Eerste Kamer er nog eens de nadruk op gelegd, dat er geen reden is voor alarm, maar wel voor grote voorzichtigheid en dat er daarom ingrijpende maatregelen zullen moeten worden genomen. Hy kon daarbij niet nalaten er even aan te herinneren, dat overschot aan belastingen nog niet zo lang ge!e,den verrijking van de Staat ten koste van particulieren werd genoemd en hij concludeerde uit de situatie van thans tot een politiek van het vormen van reserves en bestedingsbeperking om verdere overspanning te voorkomen. Men is met de bestedingen zover gegaan, dat zij de beschikbare middelen overtreffen en hierin ligt de oorzaak van de huidige toestand. Nu zijn er, aldus dr. Drees, weer stemmen opgegaan om te voldoen aan de eisen van de onderwijzers en van het Landbouwschap, maar dit zou honderden miljoenen kosten en zou hogere prijzen óf hogere belastingen met zich brengen. Voordat dr. Drees met zijn antwoord aanving, had de heer Louwes (V.V.D.) nog het woord gevoerd. Hij vroeg o.a. waarom het Landbouwschap niet in het overleg van de regering werd gekend; was dat wel het geval geweest, dan zou men in die kringen tijdig op de maat regelen van de regering zijn voorbereid. Dr. Drees antwoordde daar nu op, dat de landbouw via de Stichting van den Arbeid eveneens bij de adviezen aan de regering wordt betrokken. De bedoeling van deze adviezen is dit in antwoord op de kreet: regering, regeer! bepaalde maatregelen eerst te toetsen op hun eigen merites, te zien of zij passen in het regeringsbeleid, maar ook te doen nagaan, welke repercussies deze zouden hebben op de verschillende bevolkingsgroepen. De afschaffing van de subsidie op suiker tegelijk met de verhoging van de accijns, voordat de regering de aange kondigde nota aan de Kamer had over gelegd, verdedigde de minister-president met het argument, dat de nota was ver traagd en dat de regering niet met a.le maatregelen kon wachten. Ware de sub sidie op de suiker niet afgeschaft dan zou dit later hebben moeten gebeuren en zou de suikerprijs tweemaal moeten wor den verhoogd, wat administratief grote bezwaren zou hebben ontmoet. Wat intussen wel een 'zwak argument was. Verder heeft dr. Drees kans gezien zijn twee uur vol te praten, zoals dat past uit eerbied voor de Eerste Kamer, zonder ook maar iets nieuws te berde te brengen. Over de kwestie Soestdijk wilde hij niets zeggen nu deze zaak tot rust was gekomen. Het zou onjuist zijn die rust weer te verstoren en aanleiding te geven in nieuwe beschouwingen te treden. Bij de hulp aan de vluchtelingen was geen economische selectie toegepast op de 3000 vluchtelingen die ons land heeft opgenomen. Wel waren daarnaast nog 600" Hongaarse arbeiders voor de mijnen geworven, omdat reeds eerder het plan bestond te trachten Oostenrijkse en Italiaanse mijnarbeiders aan te werven en nu er de mogelijkheid was door het opnemen van Hongaren in deze behoefte te voorzien. over in het kabinet en met Suriname en de Antillen nog overleg gepleegd. De hulpverlening aan de minder ont wikkelde gebieden achtte ook dr. Drees van groot belang, maar hy meende niet zoals de heer Kropman, dat het de taak van minister Klompé zou zyn het volk hiervan te overtuigen. Hij vestigde de aandacht op het bestaan van de Nederl. Organisatie voor Internationale Bijstand, die tal van organisaties omvat en wier doel is het bevorderen van de interna tionale bereidheid tot het verlenen van economische en allerlei technische hulp aan die gebieden. Deze organisatie, waar van Prins Bernhard ere-voorzitter is, zou juist een beroep doen op het Nederlandse volk, toen het Hongaarse drama losbrak. Nu zal zy zich in de loop van het jaar tot het Nederlandse volk wenden. Normaal hoort deze zaak, zo meende dr. Drees, thuis bij het departement van Buitenlandse Zaken, terwijl bepaalde, af gebakende vormen van hulp, zoais de landbouwkundige hulp, die wij Pakistan hebben gegeven, onder andere departe menten vallen. Ook de geschiedenis van Nieuw-Guinea werd nog weer eens helemaal opnieuw verteld. De conclusie was, dat dr. Drees het onreëel achtte nu reeds grenzen te stellen aan de toekomstige zelfbeschik king voor dat gebied. De replieken leverden niets nieuws op, zodat de algemene politieke beschouwin gen hiermede konden worden gesloten. F. S. Over de kabinetsformatie gaf de minis ter-president opnieuw een uiteenzetting van zijn bekende standpunt, dat het namelijk beter was te voren met de frac ties de controversiële standpunten te be spreken en daarna het program alleen aan de kandidaat-ministers voor te leggen. Gaat men daarna ook weer praten over de zetelverdeling en de aan te zoeken ministers, dan komt men onvermijdelijk tot een langdurige formatie. Dr. Drees vond het aanbevelenswaardig, dat de fracties zich hierop eens zouden bezinnen Hij achtte het nog steeds gewenst, dat er samenwerking is tussen de grootste twee partijen, ook al, omdat de praktijk heeft uitgewezen, dat een andere combi natie niet mogelijk is. Gaat het, zo vroeg dr. Drees, in Engeland, waar een sterke oppositie Is, nu zoveel beter dan hier of zou men willen ruilen met het Franse of Belgische systeem? Hy verklaarde voorts weer eens niets te voelen voor een apart ministerie van P.B.O. met het magere argument, dat die minister geen volle dagtaak zou hebben, waarmee hy bewees, dat het prachtige betoog van mr. Kropman en diens visie op de P.B.O. volkomen aan hem was voorbijgegaan. Wel heeft de situatie er toe geleid, dat er wellicht weer een nieuwe minister van Overzeese Rijksdelen zal moeten komen. Oorspronkelijk was het plan dit minis terie onder te brengen bij Binnenlandse Zaken, maar nu daaraan reeds de P B O en de Bezitsvorming zijn toegevoegd, is dit onmogelijk geworden. Er wordt hier- De Engelse coaster heeft op eigen kracht de Parkhaven bereikt. Juist boven de waterljjn vertoond de boeg de sporen van de aanvaring. Gistermorgen omstreeks half negen zijn op de Nieuwe Waterweg twee schepen met elkaar in botsing gekomen. Het wa ren de 248 ton metende Engelse coaster Derwent Water en het Duitse sleepschip Rensburg. Het Duitse Rynschip werd juist achter de punt geramd en kreeg een groot gat in het voorst gelegen ruim. Onmiddellijk begon het Duitse schip te zinken. De botsing heeft zich als volgt toege dragen. De Duitser kwam uit de Mer- wehaven en wilde oversteken om op te varen in de richting van de Maasbrug gen. De Brit verliet ter zelfder tijd de IJsselhaven om op te stomen naar volle zee. In het midden van de rivier had de aanvaring plaats. De motorsleepboot Pluto was direct bij de hand om assistentie tc verlenen. Eerst verlieten de twee mat.ozen met hun vrou wen en twee kinderen het zinkende schip. Zij stapten over op de Pluto. De sleep boot maakte vervolgens vast en zou pro beren het schip terug te slepen naar de Keilehaven om het daar aan de grond te zetten. De schipper van de Duitser was aan boord gebleven. Men is niet in de op zet geslaagd. Voor de Keilehaven was be- t* - reikt, had het schip zoveel water gemaakt, dat het zonk. De schipper, de 50-jarige Gustav Koopman, kon nog juist de Pluto bereiken. Het gezonken schip was gela den met erts, bestemd voor Duitsland. De ^ngelse coaster kon op eigen kracht de Parkkade bereiken. Het is ernstig Be schadigd. Het schip heeft een gat in de steven op de plaats, waar zich een water tank bevond. Op Texel wordt aanzienlijke schade ge- 1-n te;volge van aldaar heersende schapenziekten. In nauw overleg met de directeur van de provinciale gezendhe'd1"5 t vcoi die ren in Noord-Holland werd omtrent dit ondg-e-n enige tijd geleden te Alkmaar een bespreking gehouden waarbij bleek dat het wellicht gewens' z"n een na der onderzoek op Texel in te stellen. Ten einde beter georiënt H te geraken om trent de omvang van dit probleem werd eige tijd later ter plaatse in aanwezig heid van een 15-tal -cha"",nfok1mrs t.e Den Burg een bespreking gehouden. Daarbij bleek, dat het alle gew ast en ver antwoord is te achten, dat aan het pro bleem van de schapenziekten on het eiland nader aandacht wordt besteed, temeer daar hier een i 'n "ebied veel onder- zncV'nwsmatp'-'nal is te vc kr" en. zodat bij eventuele gunstige resultaten ook de schapenhouderij in andere delen des lands gebaat zal kun<- zijn. Voor dit doel heeft het Prod uk: - .hap voor Vee en Vlees thans tot en met 1959 een jaarliikse sub"f lie van f 5.000 beschik- baar gesteld. Het ligt in de bedoeling op Texel een dierenarts te stationeren. 'i De N.V. Arnhemsche Scheepsbouw Maatschappij te Arnhem heeft dezer da gen na gehouden proefnemingen aan de paal in de Waalhaven te Rotterdam en met vrij varend schip op de Nieuwe Wa terweg de motorzeesleepboot .Passaat" aan haar eigenaars overgedragen. De „Passaat" is bestemd voor de N.V. Cu- racaosche Petroleum Maatschappij te Wil lemstad. Het schip is gebouwd onder toe zicht van de technische dienst van Shell Tankers N.V. en bestemd voor het be handelen van tankschepen in de St. An- nabaai en het Schottegat. Daar het. vaar tuig o.a. ook is uitgerust met schuimblus- kanonnen kan het tevens als bergings- en brandblusboot dienst doen. De totale opbrengst van de produktie van de Nederlandsche Maatschappij voor de Walvischvaart beliep in het boek jaar eindigend 30 juni 1956 16.298.265 vergeleken met vorig jaar 9.904.497. Als resultaat van de tankvaart tussen de seizoenen varen de Willem Barendsz en de Bioemendael in de tankvaart wordt in de winst- en verliesrekening dit jaar 576.218 (nihil) verantwoord, aldus blijkt uit het verslag van de maatschappij over 1955/1956. Tegenover de hogere opbrengsten staan ook sterk gestegen kosten, de bedrijfskos ten beliepen nl. 17.262.531 (8.3181)69). al gemene onkosten 683.286 (606.369). af schrijvingen f 5.183.881 (5.168.256) en in terest 579.404 (323.979). Door gebruikma king van de mogelijkheid tot. investe ringsaftrek behoeft geen vennootschaps belasting gereserveerd te worden (v.j. f 637.980). In aanmerking nemende de garantie uitkering van de Staat ad 7.684.989 (6.123.620) komt men tot een onveranderd winstsaldo van 832.369, waaruit op de preferente aandelen 4 pet. en op de ge wone aandelen 5 pet. kan worden ultge- keerd De van de staat ontvangen uitkeringen bedragen thans in totaal 24.698.880. Het nieuwe fabrieksschip ..Willem Ba rendsz", dat in juli 1955 aan de maat- sehaopij werd opgeleverd werd met goed gevolg in bedrijf gesteld. De fabrieksin- stallatie bleek geheel aan de verwach tingen te voldoen. De internationale vangst was beperkt tot 15000 blauwe wal- viseenheden. Alle expedities tezamen heb ben gevangen 14.778 eenheden. De lengte van het seizoen bedroeg slechts 58 dagen. Voor de .Willem Barendsz" is de vangst in het eerste deel van het seizoen telleu - stellend geweest. Door de korte du het seizoen kon de produktie zi danks een sterke verteterhaf in periode niet tot een bevredigende g herstellen De Willem tsarenasz neen bevangen in totaal 1261 (720) baleinwal- vissen en 404 (128) potvissen. De totale vangst aan baleinvissen kwam overeen met 705 blau we-walvis- eenheden, waarvan 694 eenheden ter ver werking kwamen. De traanproduktie per blauwe-walviseenheid bedroeg 122,9 bar rels van 170 kg. Produktie en opbrengst vallen ais volgt te specificeren. De pro duktie bedroeg 14.434 (v.j 9-82I]Jt0" traan' 3.131 (1.086) ton spermolic, 1 700 ton vis meel. 15 (8) ton vitamine-olie en 10 (27) ton baleinen. De traan werd verkocht voor een ge middelde prijs van 893.21 (893.41) per ton le soort. De gemiddelde prijs van de potvisolie bedroeg f 726.36 (762.92) per ton. Alle traan was voorverkocht, alsmede een groot deel van de spermolie; het restant van de spermolie en de overige produk- ten behoudens een groot deel van de wal- vismeelproduktie werden voor 30 juni 1956 afgezet. De hij het einde van het onderhavige boekjaar nog onverkochte voorraad wal vismeel is in de eerste hein van het hans lopende boekjaar d derlandse afnemers gekocht ter verwer king in krachtvoeder voor de veestapel Zowel de „Willem Barendsz" als de „Bioemendael" (de eerste Willem Ba rendsz) hebben in de tijd dat zij imet tmot- de walvisvaart werden gebruikt, deelge nomen aan de tankvaart, die een goed lonend emplooi bood. -_«-M kn De resultaten van deze tankreizen kO men slechts gedeeltelijk in de Jaarc"fe" tot uitdrukking, maar het veJsla® mede, dat het gebruik van de schepen tussen de walvisseizocnen totaal een ex ploitatie-oversehot opleverde van circa 2 miljoen. De algemene stijging van h«'t.k°s^npten in de scheepsbouw heeft zich ook ten aanzien van de reparatiekosten duidelijk doen gevoelen Deze kosten zijn dan ook aanmerkelijk gestegen. In het seizoen 1956/57 nemen naast de Nederlandse vloot nog negen Noorse^ drie Engelse een Zuidafrikaanse een Russi sche en vijf Japanse expedities aan de vangst deel. Het voorheen onder Pfna7 mese vlag varende fabrieksschip „Olym- oic Challenger" is aan Japan verkocht. Ook het Zuidafrikaanse fabrieksschip met jagers is aan Japan verkocht, maar het vaart dit seizoen nog voor Zuidafrikaan- 50 rekening. Wegens de nadelige gevolgen, die alle walvisvaartmaatschappiien ondervinden van de bekorting der seizoenen, tenge volge van de toeneming der aantallen ja gers hebben de maatschappijen een over eenkomst gesloten voor het seilzoen 1956/ 1957, waarbij de sterkte van de jagervloot voor iedere expeditie wordt geregeld. Ai- leen de Russische expeditie wier laSer" vlooi onveranderd 15 lagers zal omvatten doet hieraan niet mee. Totaal "®rnen 1 seizoen aan de vangst deel 225 jagers, waarvan de „Willem Barendsz" met 14 jagers. De internationale walvisvaartcommissie heeft de vangstlimiet voor het seizoen 1956'57 verlaagd tot 14.500 blauwe-wal- viseenheden. Dit besluit is genomen on danks bezwaren van de Nederlandse re gering. Op het ogenblik heeft de Neder landse maatschappij nog geen voorver kopen gedaan. De directie acht de voor uitzichten voor de prijsontwikkeling ech ter zeer gunstig. Eind december j.l. is de „Willem Barendsz" in de Zuidelijke IJszee begonnen met de vangst van potvissen. Het verslag merkt ten slotte op, dat de tussen de maatschappijen getroffen over eenkomst, die geleid heeft tot beperking van de jagervloot, een belangrijke bespa ring betekent op de exploitatiekosten. De directie verwacht dan ook, dat. on danks de verlaagde limiet, voor het than» lopende boekjaar, bij een normale vangst, betere resultaten worden bereikt. Het Nationale Comité Hulpverlening Hongaarse Volk heeft zich op een verga dering omtrent de vluchtelingensituatie in Oostenrijk laten voorlichten door de ver tegenwoordiger van de Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor de vluditelin' gen, onze landgenoot dr. V. Beermann. uit 'Wenen. Tijdens deze vergadering besloot het Nationale Comité opnieuw 500.000 Oos tenrijkse schillingen ter beschikking te stel len voor het zogenaamde grenswerk. Dez® arbeid omvat de eerste noodvoorziening van de vluchtelingen, die over de grens komen en naar een aantal centra worden overgebracht, die enige kilometers achter de grensstrook voor hen zijn ingericht. Voorts is tijdens de vergadering van het dagelijks bestuur besloten aan de Neder Iandse Federatie voor Vluchtelingenhulp opnieuw een bedrag van f 100.000 uit keren. Dit bedrag is bedoeld voor de kos ten van legering- voeding en verzorging der Hongaarse vluchtelingen in ons land- Verder is het plan besproken qm te ko men tot oprichting van een middelbare school voor Hongaren in Oostenrijk. Drs- A. Kaan uit Amsterdam bracht verslag uit van de voorbereidingen voor deze school, die hij in Oostenrijk had getroffen. Op het ogenblik wordt met de betrokken Oosten rijkse en internationale instanties in We nen nader overleg gepleegd om de ex ploitatiekosten voor deze school voor een reeks van jaren te verzekeren. Verwacnt mag worden, dat tegen het eind van de maand op dit punt voldoende gegevens zijn verkregen, zodat het Nationaal Comité dan een definitief besluit zal kunnen nemen. (Van onze correspondent) Op de scheepswerf van de Gebrs. Van Diepen te Waterhuizen (Gr.) heeft zien gistermorgen een ernstig ongeluk voorge" daan. waarbij de 30-jarige ijzerwerker H. Stam uit Groningen, om het leven 15 gekomen. Bij het overbrengen van een in de fa' brieksha] gemonteerde steven aan romp van een ln aanbouw zijnde coaster is het gevaarte uit de tros van de hij» kraan gevallen. De ijzerwerker, die e zich onder bevond, kreeg 2V2 ton üz® op zich. Op weg naar het Academisc ziekenhuis te Groningen is hij overleden- Blijkens gegevens van het C.B.S. wer den in het derde kwartaal van verlede jaar 1.090.000 overnachtingen van buiten^ landers geregistreerd in de Nederland® hotels. Vergelijkt men dit aantal met "F overeenkomstige aanta] in het der kwartaal van 1955. dan blijkt het aan overnachtingen met 58.000 te zijn toeo nomen ofwel met rond 6 pet. Deze stijg'1 is «eringer dan die. welke in het eer halfjaar van 1956 optrad, nl. 11 pet f De hierboven geconstateerde stl3S"'t van het derde kwartaal 1956 t.o.v. h derde kwartaal 1955 deed zich vooral vo" bij de bezoekers uit Duitsland (10 pc j uit Engeland en Schotland (12 pet.) Zwitserland (11 pet.) en uit FrankrU (5 pet.) Voor de bezoekers uit België Luxemburg viel een daling van het aa'j tal overnachtingen te constateren en met, 4 pet., terwijl ook het aantal ov nachtingen van bezoekers uit de Veren1» de Staten teruglieo en wel met 10 pet, In het totaal aantal overnachtingen v buitenlanders in hotels in het d® - kwartaal van 1956 had Duitsland het langrijkste aandeel (23 pet.) Daarqp gen Engeland en Schotland met 1" P en de Verenigde Staten met 14 pet. Zeiy- bister st*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6