Shackleton op 180 kilometer van de Zuidpool DE HEILIGE VAN DE WEEK HET GRABBELTONNETJE januari ïyuy Dnagerubriek Te hoog geboden - Toch gemaakt EVEN AANDACHT VOOR januari emene PAGINA 6 ZATERDAG 12 JANUARI 1957 Elk jaar Europa-zegels Nieuwe uitgiften De Ruyter-zegels Het ligt in de bedoeling om ter gelegen heid van het feit, dat admiraal De Ruyter op 24 maart a.s. 350 jaar geleden te Vlis- singen werd geboren twee bijzondere ze gels uit te geven. Andere oorzaken <m ^1 mm- mm r> 7 7*7 CORRESPONDENTIE POSTBUS 8, llILVl De vier zegels met toeslag t.b.v. de LEPRA-BESTRIJDING OP NIEUW-GUINEA dragen twee aan twee bijgaande afbeelding. Tot 15 maart zijn ze ook in Ne derland verkrijgbaar. kinderen. De serie, waarop de symboli sche voorstelling voorkomt van de be scherming van de Hongaarse door de Spaanse jeugd, zal bestaan uit: 10, 15, 50 en 80 ct, alsmede een 1 en 3 pesetas. Vaticaan. De reeds aangekondigde serie ter herdenking van het in Polen ge vierde Maria-jaar, welke de Maagd van Czestochowa als afbeelding draagt, be staat uit een 35 Lire (blauw en grijs), 60 Lire (groen en blauw) en 100 Lire (bruin en paars). Een der zegels met de schuts patrones van het Poolse volk vindt men aan het hoofd van deze rubriek afgedrukt. Ver. Staten. „Children's Stamp 1956" kwam vorige maand in omloop on der het motto: vriendschap is de sleutel tot een wereldvrede. Wij maakten reeds eerder melding van deze emissie, waarvan de tekening het bekroonde ontwerp is van een 19-jarige student uit Honolulu bij een prijsvraag, die voor schoolkinderen in de Ver. Staten was uitgeschreven. Op deze 3 ct. komt een groep kinderen voor als vertegenwoordigers van de jeugd van de gehele wereld, tezamen kijkend naar een sleutel, die omgeven is door een stralen- kran». De kleur is blauw en de oplaag 120 miljoen. van de V2 ct en de 1 ct bedroeg toen het voor die tijd hoge aantal van ruim 3 mil joen stuks, terwijl van de 2V2 ct bijna 4 miljoen exemplaren werden verkocht. In een dezer dagen te Rome gehouden bijeenkomst van vertegenwoordigers der posterijen van Europese staten werd be sloten jaarlijks een serie Europa-zegels uit te geven. Die welke dit jaar verschij nen, zullen in tegenstelling met die van 1956 voor elk land naar een eigen ont werp worden vervaardigd, doch op alle uitgiften zal het woord „Europa" voorko men. Dominicaanse Republiek. Het is niet onze gewoonte melding te maken van nieuwe emissies van deze West-In dische staat. Voor de 7 januari versche nen olympiade serie willen we echter een uitzondering maken. Op de 1 ct werd onze landgenote Fanny Blankers-Koen afge beeld, terwijl ook op de andere zegels een bekende atleet tegen de achtergrond van een stadion voorkomt. De overige waar den dit voor verzamelaars van sport- afbeeldingen geven te zien: Jesse Owens, Ver. Staten (2 ct), Kitei Son, Ja pan (3 ct), Lord Burghley, Engeland (5 ct), Bob Mathias, Ver. Staten (7 ct), Paavo Nurmi, Finland (11 ct), Ugo Frigerio, Ita lië (16 ct) en Mildred Didrickson ,Ver. Staten (17 ct). Bij elke atleet is ook de vlag van zijn land afgedrukt. Ethiopië. Bij de 70-ste verjaardag van de stichting van de tegenwoordige hoofdstad van Ethiopië, Addis Abeba, ko men volgende maand zes zegels in koers, waarvan de afbeeldingen behalve de waarde-aanduiding en het portret van de keizer, voor het grootste deel zullen be staan uit de lettergrepen van de naam van de jubilerende hoofdstad. Tezamen vormen de zes zegels het woord Addis Abeba. F r a n k r ij k. Een luchtpostzegel van 500 fr. komt eind deze maand in omloop, waarop men Frankrijks nieuwste passa giersvliegtuig de „Caravelle" aantreft. Een typerend kenmerk van deze machine is, dat de straalmotoren achter aan de romp zijn bevestigd. 11 a 1 i Het feit dat Italië een jaar ge leden toetrad tot de Ver. Naties zal bin- nenkort o.m. worden herdacht met het uitgeven van een lichtbruine 25 Lire, waarop een wereldkaart. Spanje. Naar gemeld wordt is een 1 reeks van zes zegels met toeslag in voor- bereiding, waarvan de baten bestemd zul- len zijn voor de hulp aan de Hongaarse wijl bij ontvangst op de postkantoren ook steeds weer een controle plaats vindt. Dat aan deze gebeurtenis op filatelis tisch terrein in de Engelse kranten de no dige aandacht werd geschonken valt te begrijpen. Een verklaring van de P.T.T. werd dan ook gepubliceerd waarin de vergissing werd toegegeven met de toe lichting erbij, dat daargelaten de ontdek king van een vel ongeperforeerde port- zegels enige maanden geleden, in 1914 voor het laatst een vel postzegels zonder perforatie in handen van het publiek was gekomen. Aan de echtheid van deze cu riositeit behoefde men dus niet te twijfe len; de uitgever van de catalogus Stanley Gibbons heeft dan ook reeds besloten deze afwijking in de eerstvolgende editie op te nemen. Korte tijd na de ontdekking kreeg de zaak echfer een sensationele wending toen bekend werd, dat genoemde Mr. Lofts niet zelf de zegels aan het postkan toor had gekocht, doch dat deze door be middeling van een ambtenares bij de pos terijen in zijn bezit waren gekomen. Deze jonge lokettiste had nl. de ontdekking ge daan, het vel terzijde gelegd, het voor eigen rekening gekocht tegen twintig gulden, waarna zij de zegels aan genoem de fitatelist, die ook in postzegels han delde, voor 400 van de hand had ge daan. Toen de Engelse Posterijen een onder zoek naar de ware toedracht van deze af faire hadden ingesteld, namen zij tenslot te tot veler verbazing een buitengewoon sportieve houding aan ten opzichte van de jeugdige beambte. De 16-jarige loket tiste werd nl. niet ontslagen of strafrech telijk vervolgd; ze kwam er af met een disciplinaire straf, een berisping. Zoals men zich zal herinneren kwamen ook in 1907, toen de 300-ste ge- V\ f 1 boortedag werd herdacht, drie zegels een L K. vindt men er hierbij afge- drukt in om- Bi W si.'V 1 tij ;jj loop met de ad- i.h'rr'-JlTTrrryrTTfl miraal erop en een afbeelding van een oorlogsvloot in actie. De oplage T N ENGELSE POSTZEGELKRIN- GEN werd de laatste dagen nogal wat opschudding veroorzaakt door het in omloop komen van een vel postzegels van de normale 2 d. met Koningin Elizabeth erop, waarvan de zegels evenwel niet geperforeerd waren. Zoals een simpel Reuterbericht, dat op ons bureau belandde, luidde, had een zekere mr. Lofts bij het kopen van post zegels voor zijn Kerstmis-post aan het postkantoor te Dartford bij Londen een vel 2 penny-zegels in ontvangst genomen; bij zijn thuiskomst bemerkte hij dat ze niet van de gebruikelijke perforatie wa ren voorzien. Deze 70-jarige mr. Lofts bleek, zoals later werd gemeld, toevallig een postze gelverzamelaar te zijn en dat van zijn zesde jaar af. Hij bemerkte daarom al spoedig, dat het geluk hem een fortuin in handen had gespeeld. Aan de postze- gelhandel Globe Stamp Co Ltd te Londen werd door hem het gehele vel ter hand gesteld om het te gelde te maken. Z.K.H aan de darijs, 1 welke p tatie is landsc Zoals w derland z'chten «■artes-li schouw schappc tussen 1 banden den Nei tuet hei rijker kunst 1 T>e pi de heei Plechtij hoezeer van Fr terwijl naar P te verr de bel culture ontmoe reerde en het vele V' landse vooraa Franse reld. Het loodrec z-aien kaar vi gehoor kwam een. W Prins Neden Boetze: bestuu leden nister Bené er>ige afgeva; nisterii diplom derlam Sassen legatie Nederl B1CKNTEN m Voorts verscheen op 11 januari een 3 ct ter herdenking van de 200-ste geboortedag van Alexander Hamilton, een der stich ters van de Ver. Staten, die o.m. door Washington en Lincoln als de grootste staatsman van hun land werd beschouwd. Zijn portret komt op deze zegel voor met rechts de Federal Hall te N. York. Ook hier is de oplage 120 miljoen stuks. De 1 januari verschenen zegels van ISRAEL met een toeslag voor defensie- doeleinden. v Gooi, Rotterdam; W. H. Haring, Schip luiden; Joop de Jong, Venlo; Br. Koen- raad, Culemborg; B. Kouwenhoven, Rot terdam; P. J. M. v. d. Maarel, Overschie. Verder nog te vermelden van no. 7494 en 7495 dr R Bromberg, Roermond. CORRESPONDENTIE P. M. D. te R. Onze weerlegging, in no. 7492 was niet juist, zwart heeft beter, nl. 1D c4. Het probleem is dus goed. J. P. te V. Waar van schrijft is een artikel van een medewerker, daaraan kunnen wij U niet helpen. No. 7505 D. N. Kapraios, Griekenland 2e, 3e, 4e prijs gedeeld. To Mat 1955 mat in 2 zetten Toen de bisschopszetel van Bour- ges vacant kwam, vroegen de men sen aan Cloratnjs hun zijn hofka pelaan als opperherder te geven. De Vorst voldeed aan dit begrij pelijke verzoek; in 625 werd de vrome priester tot bisschop gewijd. Tweemaal doofde hij een brand door het maken van een drruisfce" ken. Tweemaal riep hij een dode tot het leven terug. Naar veler mening is hij in 647 overleden. Vóór zijn relieken brandde een devotie-lamp. Op zekere middag zij zaten toen juist in de kapel zagen de zustertjes-dcr-armen, dat de vlam doofde, terwijl er toch voldoend; olie in de lamp was. Plotseling sloe" een bliksemschicht door de kerkruit en ontstak het licht weer. Sedertdien geschiedden er tekenen en wonderen rond het graf. Vsn alle kanten kwamen vrome pelgrims bidden bij het stof felijk overschot. Onder hen bevond zich een blinde vrouw. Zij vroeg, dat men haar ogen, met een reli kwie' zou aanraken maar dat kon niet; de kist was verzegeld. „Daar heb je een relikwie" spotte een metselaar en wierp kalk naar haar toe. „Dank u wel" antwoordde de vrouw. Bracht de kalk aan haar blinde ogen. En werd terstond ziende. In het diocees Bourges dragen vijftien parochiekerken de naam: Saint Sulpice. Wij doen de heilige aartsbisschop van Bourges tekort. Het moet niet zijn: Saint Sulpice. Het moet zijn: Saint Sulpice le Pieux, de Vro me. Zo noemde Frankrijks be roemde kanselredenaar, Bossuet, hem ook, ioen hij, de zeventiende januari 1664, te Parijs over hem predikte. Hij werd Sulpice ge noemd naar een andere heilige, Saint Sulpice Sévère en dat laat ste woord kan betekenen: de Stren ge. Aan het Hof van Bourgondië en aan. het Hof van de Koning, Clo- ratius II, onderscheidde Saint Sul pice zich door zijn priesterlijke deugden. Toen de Vorst aan een ernstige ziekte dreigde te bezwij ken, riep zijn gemalin, de vrome Sichilde, de voorbede van de „ab- bé der koninklijke kapel" in, van Saint Sulpice. Deze ontzegde zich aanstond alle voedsel en zonderde zich af in gebed. Vijf dagen ver streken, maar er kwam geen keer ten goede in de toestand van de zieke. De koningin zei toen tot Saint Sulpice: „Ik zou met bidden en vasten maar uitscheden, als ik u was, want de koning gaat dood „Ge vergist u" luidde het ant woord. ..Ik zal nog twee dagen met mijn oefeningen doorgaan De ze vende dag zal do koning beter zijn" En die voorspelling werd voile- dig bewaarheid. Hoewel niet bijgelovig, beschouwen we als andere oorzaken: a. Het aanhoudende, slechte weer. De Noor Amundsen, die twee jaar la ter, als eerste de pool wel bereikte (1911) beschrijft z'n tocht als een prettige sledevaart over wat moeilijk ijs! (3000 km. in 98 dagen). Enkele weken na hem arriveerde ook Robert Scott aan de pool, maar deze had niets dan tegenslagen ondervonden en stierf op de terugweg, met zijn tochtgenoten, de bevriezingsdood. „Met 40 graden C. onder nul snijdt de wind door onze dunne tent en zelfs de sneeuwjacht komt in en op onze slaapzakken, die toch al nat genoeg zijn", stelt Shackleton (Vertaling K. Bezemer). b. Het gebruik van pony's als trek dieren. Shackleton verwachtte veel van het tiental kleine paardjes (pony houdt verband met pullus-veulentje), dat hij aan boord van zijn schip, de Nimrod, bracht. Amundsen gebruikte alleen Eskimohonden en slaagde. Scott hecht te ook veel waarde aan pony's en.... faalde. Zo geweldig stormde het al op de heenreis, dat de pony „Doctor" 's iachts op z'n rug rolde en niet meer op de been te brengen was. Ten einde raad, moest men het arme dier uit zijn lijden verlossen. De ontscheping der negen andere liep niet bepaald van een leien dakje. No. 7506 I. Mikan, Praag 6e eerv verm B.C.F. toernooi no. 81 1955—1950 mat in 3 zetten net drie jaar oud, toen hij dapper near binnen stapte! Dat ging natuur lijk niet. Hij werd teruggestuurd. Luid schreiende liep hij weer naar huis. Toen hij wat ouder was, ging het natuurlijk wèl. Zijn vader liet hem brood bij de klanten rondbrengen. En hii moest zijn huiswerk maken in de kamer waar de mensen kwamen in kopen. Die maakten dan natuurlijk een praatje fnet de bakker. En on derwij] moest de kleine Anton zijn hoofd maar bij z'n sommen zien te houden. 's Nachts stond '.ij heel dikwijls al om twee uur op. Dan kwam de knecht in de bakkerij om te gaan bakken. Dat 'ng natuurlijk niet in het don ker. De lamp moest aan. En bij het zwakke "cht van die lamp. zat An ton Drouot dan zijn les te leren. Ging het licht uit, dan hield hij zijn boek bij de deur van de oven. Het bran dende hout gaf door een kiertje ge noeg 1!cht om erbij te kunnen lezen. In de zomer van het iaar 1793 werd er te Chalöns-sur-Marne, in ^en school voor soldaten, examen gehouden. Een van de knapste professors van Frank- riik de markies Lanlace, die ook heel veel van de sterren en zo afwist, stelde de vragen. Onverwachts begonnen alle jongens te lachen. Er was een boertje binnen gekomen. een boeltje met een dom gezicht nog wel. Het mannetje had een knuppel in z'n hand en schuiten van schoenen aan z'n voeten. Echt om hr"'Vn! „Je bent hier vast verkeerd, m'n jongen!" zei Laplace. ..Nee" zei Anion, want die was het, ..ik moet hier examen komen doen". Hii ging doodbedaard zitten. Toen de beurt aan h m kwam. luis terden de anderen rr*t de grootste aandacht toe. Dat zou me een lach partij worden! Maar.... het werd hoe langer hoe stiller. Laplacc maakte de vragen steeds moeilijker. De jeugdige Drouot wist overal op te antwoorden. Tenslotte ging Laplace veel verder met vragen dan hij mocht. Maar dat hinderde niet, Drouot beheerste de antwoorden tot in de puntjes: op een gegeven ogenblik maakte de profes sor dan ook een eind aan het ge vraag. Hii sloot echt Frans! de jongeman in z'n armen en riep hem uit tot nummer één van het he le examen Alle scholieren begeleid den, .hét boertje" onder luid gejubel naar huis, Twintig jaar later zei de wereldbe roemde geleerde, Laolace, tot keizer Napoleon: „Een van de prachtigste examens die ik ooit van z'n leven heb hüvownond. was het examen van Uw generaal, Antoine Drouot!". Tot de beroemdste generaals van de Franse keizer, Napoleon, behoorde Drouot (droe-oo), Anton Drouot. Hij vergezelde de keizer op bijna alle slagvelden n Europa. Napoleon had hem een pracht van een bijnaam ge geven: de wijze man van het grote leger! Nu, dat hij erg knap was, kun nen we uit wat hier volgt wel op maken. Luister maar. Antons vader was een klein bak kertje, dat in Nancy woonde. AI heel vroeg wou hij naar school! Hij was Terwijl het in de jaren 1930—'35 over het algemeen zó was, dat de meeste brid- gespelers hun spellen ónderboden, kan men vandaag de dag precies het omge keerde constateren. Vele spelers óver- bieden hun spellen en vooral doen die spelers het, die hun hart aan een punten telling verpand hebben en die blijkbaar steeds ervan uitgaan, dat hun partner wel het maximale aantal punten zal hebben dat hij gezien de biedsituatie maar hebben kan. punten gehad hebben dan nog was 6 SA twijfelachtig, daar noord over geen en kele lange kleur beschikte en zo'n kleur bij zuid al evenmin verondersteld mocht worden. Noord had echter geluk. In de eerste plaats omdat het spel bijzonder goed zat en in de tweede plaats omdat hij een zeer sterke partner had, die van de geboden kansen gebruik maakte. West speelde rui ten 8 voor en op het eerste gezicht leek het spel een hopeloze onderneming; de dummy (noord) speelde een kleine ruiten, oost de boer en zuid ruitenaas. Toen zuid nu klaveren ging spelen, bleek west er maar twee te hebben en op de derde en vierde klaver gooide west ruitens weg; zuid ruimde in de eigen hand een kleine ruiten op. Van noord uit werd nu schop pen gespeeld en de snit met schoppen vrouw gelukte; zuid overwoog, of het na spelen van schoppenaas kans kon hebben doch het leek hem onwaarschijnlijk dat oost schoppenheer-tweede had. Zuid speelde nu hartenboer uit de hand en liet die lopen toen west klein speelde; dit was ook een fortuinlijke snit die lukte. Hierna werden hartenheer en hartenaas geïncasseerd en op dit moment had oost nog slechts ruitenheer en drie schoppens over. Toen nu dan van noord uit ruiten werd gespeeld, moest oost nemen en schoppen terug spelen. Had oost nog een ruitentje of een hartentje gehad, dan was het spel natuurlijk down geweest. Om dit spel te kunnen winnen, was na tuurlijk wel een uitgezocht kaartzitsel nodig plus een grote kennis van speel- techniek. In feite was het resultaat voor noord onverdiend; het verkeerde eindbod van 6 SA had afgestraft dienen te wor den, doch ook in bridge gebeurt niet al tijd datgene wat rechtvaardig is. MIM1R Een typisch voorbeeld van dergelijk overbieden is dit spel: B S 3 A 7 4 O V94 4» H B 9 5 9 7 r- H 10 8 2 9 VB 5 3 N 99 6 2 <>87632 <>HB A 8 2 2 4» 7 6 4 3 4» A V 6 4 9 HB 10 O A 10 5 4» A V 10 NZ speelden een systeem, waarbij een openingsbod van 2 SA een spel van 2022 punten aan hoge kaarten aangaf (Aas 4, Heer 3,. Vrouw 2. Boer 1). Het zuidspel voldeed dus aan de vereisten voor 2 SA, temeer waar zuid over mooie „vorken" en nog enkele tienen beschikte. West paste en noord, die 11 runten had. ging er van uit dat ziin partner er wel 22 zou hebben en zei daarom 6 SA. Dit bod was te hoog en noord had moeten volstaan met 4, of ten hoogste 5 SA. waar door zuid nog de kans gekregen had te kunnen passen. Overigens, al zou zuid 22

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6