NIEUWE POGING voor een Pauselijke Maandlntenties van het Aposfo'aat des Gebeds De wereld achter de wereld -fr WERELD VAN HET KIND OP HUISHOUDBEURS" nationale kerk in China Ned. koolrapen en kroten op de Zwitserse markt is in een halve eeuw sterk veranderd M Belangrijke wijzigingen van een oer-oude dijk Centraal boek- en bestelhuis blijft te Amsterdam gevestigd NIEUWS TREKT ALTlJ" IEDERE DAG m n T Octave De Coninch ■S1: Salarisverhoging met terugwerkende kracht Van 22 tot 31 maart: Expositie krijgt internationaal karakter Nieuw gebouw aan de|fsenjsnhet voordeel heeft-dat het gelegen Jan van Galenstraat Weer uien naar Ierland Twee aanrijdingen met dodelijke afloop „Gewoon bespottelijk van Jos. Panhuysen een roman 1 I 1! fl B 0 In Groningen 1 juni 1956? SOCIALE ZEKERHEID IN DE E.G.K.S. LUCHTVAARTLABORATO RIUM WORDT UITGEBREID Jeugdverkeerstuin HAMSTERVRAAGSTUK IN STUDIE Hoofdbedrijfschap detailhandel benoemt commissie Attracties ANTI-DUMPING IN ENGELAND Heclitenisstraffen geëist teg&1 militairen C1 R ZIJN haast geen realisten". Dat is de mening van Els Loret, een bijna vijftigjarige, wier drie kinderen, min of meer bui ten haar om, hun eigen weg zoe ken. Zij vindt dit laatste niet eens vreemd. Natuurlijk weet een moeder niet alles van haar kin deren. Dat feit durft zij best on der ogen zien. Zij behoort immers, zo zegt zij zelf, tot de weinige realisten, tot hen, die niet zo dwaas zijn zichzelf iets wijs te maken, tot de katholieken die in de geloofspraktijk de valse sleur weten te scheiden van het wezen lijke en die vrijmoedig durven oordelen over de kerk en de priesters, waartoe overigens haar oudste zoon Herman weldra zal behoren. zelfhef u* d°oi C; Aangezicht van Kralingen 11 r) Tussen Rotterdam en Kralingseveer ligt een oer-oude dijk, die enige malen van naam verandert. Aan het einde van de Oostzeedijk begint de Honingerdijk. die ter hoogte van het Toepad de naam aanneemt van Nesserdijk om dan later over te gaan in Schaardijk (ter hoogte van het St.-Ellebrechtspad). Om u topo grafisch en geografisch volkomen op de hoogte te brengen, moet ik hier vermel den dat het Toepad de polder ingaat van de Honingerdijk af tot aan de hoeve „Muyden" en onder de naam St.-Elle brechtspad rechts afbuigt naar de Schaar dijk langs de Maas. Er bestaat in deze gewesten een bekend gezegde om iets aan te duiden, dat zeer oud is, n.l.: „Het is zo oud als de weg van Kralingen". Waar die oude weg was of nog is heb ik nooit kunnen achterhalen, maar het is best mogelijk dat er de dijk met de drie namen mee bedoeld is. Die dijk is in ieder geval ook zeer oud. En het is een nuttige dijk. Tot die slotsom komt iedere opmerkzame wandelaar, die de diepe polder aan de ene kant van de zeer hoge dijk af beziet en aan de andere kant de woelige Maas ontwaart. Wat is nu de reden, dat ik tracht zo veel belangstelling te wekken voor deze oude hoge zeedijk? Binnen niet al te lange tijd zullen hier ingrijpende veran deringen tot stand worden gebracht. De grote uitbreiding van Rotterdams drink watervoorziening is er oorzaak van. dat de huisjes langs de dijk moeten verdwij nen. Een groot gedeelte van deze wo ningen en winkeltjes is dichtgespijkerd, een ander deel is reeds half afgebro ken. Het doet mij altijd enigszins tries tig aan van die oude verlaten en thans ontredderde huisjes te zien. die toch al generaties van inwoners hebben gehuis vest. Huisjes met vertrekken, waar zoveel intimiteit heerste en zoveel lief en leed is gedeeld. Omdat je als tekenaar nooit weten kunt, waar je het beste plekje om te tekenen zult ontdekken, ben ik de dijk afgedaald en heb eens op de achter erven der huisjes rondgekeken. Het viel mij hier niet mee. Alles was er reeds te kaal en de attributen van de men selijke bedrijvigheid waren verdwenen. De bijgebouwtjes, die uit hout beston den, waren grotendeels gesloopt. Vele binnenkamers zagen er uit. alsof zij het slachtoffer waren geweest van een of an dere geweldpleging. Met deernis heb ik mij van dit Carthaagse tafereel afge wend en heb moeizaam de dijk beklommen. Als een verspieder liep ik op deze kruin van bolle keien te zoeken naar iets. dat kon dienen voor een tekening in de krant. Ik moest hierbij ook veel aan dacht schenken aan het zeer drukke snel verkeer of beter gezegd race-verkeer, want ofschoon deze weg geen hoofdver keersweg is, rolt toch een nauwelijks onderbroken stroom vehikels met donde rende vaart over het oude dijkje. De dijk heeft een vrij bewogen geschiedenis mee gemaakt. Vele malen is hij opgehoogd; de huisjes kwamen steeds diepers te lig gen ten opzichte van de dijkkruin en kre gen grote betonnen wanden voor het front. De tekening, die ik maakte, stelt voor het gedeelte waar de Honingerdijk ver andert in Nesserdijk. Het huisje op de voorgrond wordt voorlopig nog bewoond en staat aan de Nesserdijk. Men kijkt hier in de richting Rotterdam. U ver- oorlove mij een klein zijsprongetje, als een gevolg van een duik in mijn herin neringen. Ik denk hierbij aan de vroe ger zo befaamde Kralingse Katoenin dustrie. die ook enige verfloodsen. bleek- en wasinrichtingen onder aan de Honin gerdijk ongeveer tegenover de drinkwa terleiding bezat. De katoendrukkerijen en ververijen hebben met wisselend suc ces meer dan twee eeuwen in deze stre ken bestaan en zijn slechts enkele tien tallen jaren van het (Kralingse) toneel verdwenen. Reeds in 1720 bestonden er 3 katoen drukkerijen en ververijen, o.a. aan de Oudedijk en aan de 's-Gravenweg. De voornaamste onderneming opereerde on der de naam „Non plus ultra", die men voortgezet zag in de Kralingse Katoen- maatschappij aan de Oostzeedijk en de Oostmaaslaan. waar deze maatschappij sedert de laatste eeuwswisseling gevestigd was. Men begrijpt, dat zich in de lange geschiedenis van dit bedrijf nogal eens fluctuaties hebben voorgedaan. Branden, liquidaties en de wetten tijdens de Fran se overheersing, waren even zovele diep tepunten op de grafieken aan de fa- briekswanden. Steeds kwam er toch weer nieuwe stuwkracht opdagen. Na ruim een eeuw te hebben bestaan kreeg „Non plus ultra" de toevoeging van Holland- sche Katoendrukkerij en kwam onder de leiding van G. van Sillevoidt om in 1857 te veranderen in ,,G. van Sillevoidt en Zoon". Vele veenplassen in de buurt van Rotterdam zouden drooggelegd wor den. Dit was een bedreiging voor de drukkerij, daar goed en voldoende water noodzakelijk was om het bedrijf te kun nen uitvoeren. Het bleken van katoen geschiedde op een bleekweide en werk tuigen, waaronder de spoelmolens. werk ten in de open lucht boven het water. Het liep echter anders. In 1864 was aan de Oostzeedijk bij de Hoflaan een Ka toendrukkerij opgericht modern ingericht en met stoomkracht werkend. Maar in 1870 werd deze fabriek gedeeltelijk door brand verwoest. Deze fabriek werd door van Sillevoidt gekocht. Zo ontstond de firma „van Sillevoidt en Resting". Tenslotte verrezen er twee nieuwe fa brieken met moderne watervoorziening en stoomkracht. Eén aan de Oostzeedijk bij het Buisgat en één aan de Oostmaas laan hier recht tegenover. Ook waren hier een uitgebreide blekerij en ververij aan verbonden. Zoals reeds bovenvermeld, resten nu nog slechts de herinneringen aan deze eertijds zo bloeiende industrie. Ik vroeg een vrouw, die voor haar binnenkort te ontruimen huisje stond, of zij zich die oude verfloodsen onderaan de Honinger dijk nog herinnerde. ..O ja. die blauw- selfabriek!" antwoordde zij. Dat was alle® wat zij er van wist. Ik heb de in druk gekregen, dat zij van die indus trie niet veel begrepen heeft. En zo ver dwijnen dan binnenkort deze kleine huis jes van de oude zeedijk na de katoen drukkerijen, na de prachtige Oude Plan tage. na het oude Woudesteyn. na de oude spoorlijn, na de mooie iepen die op de dijk stonden langs de Maas. na., nog zoveel meer. Het aangezicht van het Kralingen van een halve eeuw geleden is wel zeer sterk veranderd. Allengs heb ik in de kunst der berus ting aanzienlijke en verblijdende vorde ringen gemaakt zonder deze te laten ontaarden in een onverschillig „laisser aller". De oude herinneringen zijn mij lief gebleven maar ook richt ik het oog op de toekomst van onze stad met om geving. 'IKr ^;3i; OTW In meerderheid zijn Ged. Staten van Noord-Holland van mening, dat van het loonbeleid der regering niet behoort te worden afgeweken en dus als datum van ingang der salarisverhoging van zes pro cent voor de leden van het provinciaal personeel 1 september 1956 dient te wor den vastgesteld Zij stellen zich voor in dien zin krach tens de hun door de Provinciale Staten verleende machtiging een definitieve re geling te treffen. In de vergadering van de Provinciale Staten van Groningen heeft de heer Broekman (P.v.d.A.) gisteren een motie ingediend, waarin werd voorgesteld de zes procent salarisverhoging van het provin ciale personeel in Groningen niet te laten ingaan op 1 september, zoals door het rijk wordt gesteld, maar op 1 juni 1956. Hoewel 'gedeputeerde J. Abels (A.R.) aanvaarding van de motie sterk ontraadde, is zij ten slotte aanvaard met 22 stemmen vóór en 20 tegen. In Drente De Drentse Staten hebben op voorstel van Gedeputeerde Smallenbroek de be slissing over de datum van ingang der salarisverhoging uitgesteld in afwachting van nadere gegevens uit Den Haag. Een motie van de heer Londo (P v d A) om de zes procent verhoging reeds op 1 juli te doen ingaan werd met 21 tegen 14 stemmen verworpen. De hoge autoriteit van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal, zal in mei 1957 een nieuwe reeks monografieën over de sociale zekerheid in de tot de gemeenschap behorende landen en in Groot-Brit,tannië publiceren, waarin een overzicht van alle bestaande regelingen zal worden gegeven volgens een en de zelfde klassificatie. Door deze documen tatie zal het gemakkelijker worden na te gaan. welke punten van overeenstemming zich ten aanzien van deze wetgevingen voordoen, alsmede vast te stellen, op welke punten deze onderling verschillen. B. en W. stellen de raad voor het uit breidingsplan-Schinkel gedeeltelijk te herzien. Dit houdt verband met een voor genomen uitbreiding van het Nationaal Luchtvaartlaboratorium, dat een terrein van ruim 1,7 ha. wil aankopen om daarop, deels op korte, deels op langere termijn, nieuwe gebouwen grenzend aan de west kant van het laboratorium neer te zetten. Op een terrein ten zuiden van de Nieuwe Haagseweg, tussen Einsteinweg en Ring- spoorbaan, zou aan het Laboratorim optie verleend worden. Het tracé en het pro fiel van de Anthony Fokkerweg zullen voorts gewijzigd dienen te worden. 11 (Van onze Amsterdamse redactie) „De wereld van het kind", zo heet een speciale afdeling, welke dit jaar als een experiment aan de van 22 tot en met 31 maart a.s. in het Amsterdamse RAI-ge- bouw te houden Huishoudbeurs is ver bonden. Met tal van manifestaties, demon straties, aparte tentoonstcllinkjes c.d. zal in een van de bijzalen op een oppervlak te van 1000 vierkante meter het kinder leven in het gezin, op school en buiten schoolverband worden belicht. Zo zal men de prenatale en zuigelingen zorg alsook de kleuterzorg van de afdeling Kinderhygiëne van de Amsterdamse GGD kunnen aanschouwen, evenals de werking van de Moedermelkcentrale van het Ned. Rode Kruis. De Commissie Huishoude lijke en Gezinsvoorlichting zal in haar stand de klemtoon leggen op de veilig heid in het gezin. Het verschil in het on derwijs van nu en van veertig jaar gele den zal worden gedemonstreerd met een oude en nieuwe schoolklas, volledig ge meubileerd en ingericht. Foto's en ma quettes van de modernste scholen zullen te bewonderen zijn. Er wordt voorts een instructiebassin aangelegd, waar school kinderen les in zwemmen krijgen. Vele facetten van het kinderleven bui ten de school worden onder de loep ge nomen. De radio krijgt aandacht, er ko men maquettes van de nieuwste speeltui nen en voorbeelden van de modernste Na de mislukking van enkele jaren ge leden. zijn de Chinese communisten voor de tweede maal een actie begonnen ten einde een nationale katholieke Kerk in het leven te roepen. In Peking kwamen volgens een bericht in het communisti sche „Volksdagblad" 255 Chinese katho lieke afgevaardigden bijeen om de grond slagen te leggen voor een „nationale kerk". Het blad voegt er aan toe. dat zij 20.000 katholieken in China vertegen woordigen. In zijn encycliek „Ad Sinarum Gentem" „Tot het Chinese Volk", van oktober 1954 heeft Zijne Heiligheid de Paus gewaar schuwd tegen degenen, die een poging deden een „nationale kerk" te stichten en veroordeelde diegenen, die de op com munistische basis geïnspireerde „Kerk van de drie Autonomieën" steun verleen den. Volgens het „Volksdagblad" heeft de vergadering in Peking de resoluties aangenomen, die de .katholieke beweging tegen het imperialisme willen versterken" De Salesianer pater Simon Leung Tak Lion van het diocees Shuchow in het district Kwantung is in de gevangenis te Lien overleden tengevolge van ondergane martelingen. Pater Leung, die in 1948 priester is ge wijd. werd benoemd voor de statie van Ku Kong. In 1951 namen de communisten hem voor de eerste maal gevangen, doch lieten hem daarna weer vrij. Spoedig Het centraal boek- en bestelhuis van de Nederlandse Vereniging ter bevorde ring van de belangen des boekhandels zal in Amsterdam gevestigd blijven. Dit besluit is gisteravond aan het eind van een te Utrecht gehouden buitenge wone algemene vergadering van de ver eniging, met meerderheid van stemmen genomen. Uitvoerig is gesproken over de noodzaak van nieuwbouw en langdurig hebben de leden zich beziggehouden met de vraag of het nieuwe gebouw in Amster dam ofwel in Vleuten zou worden geves tigd. Van de totaal 378 uitgebrachte stem men bleken 231 de voorkeur te geven aan Amsterdam. 144 stemmen werden op de nieuwbouwplannen in Vleuten uitgebracht. Er waren drie blanco stemmen. Men kent de controverse, die er omtrent de plaats van vestiging reeds lang be stond. Bijzonder uit Amsterdam waar de vereniging reeds 140 jaar haar domicilie heeft zijn stemmen opgegaan tegen ver plaatsing naar Vleuten, welk punt overi- in de onmiddellijke nabijheid van de grote verkeerswegen. Bovendien kreeg men hier de beschikking over een ruim terrein. Men zou hier vlak bij het nieuwe Boekhuis het verenigingsgebouw kunnen plaatsen. De gemeente Amsterdam heeft al het mogelijke gedaan om de vereniging bin nen haar grenzen te houden en is met de aanbieding van een terrein aan de Jan van Galenstraat gekomen dat in voort durende erfpacht gegeven zou worden. Er kan hier direct gebouwd worden. Anderzijds was er de gemeente Utrecht wat aan gelegen, dat zij het Boekhuis bij haar in de buurt kreeg, waarom zij allerlei faciliteiten zou kunnen verlenen. Van de zijde de, uitgevers, van wie er zeer velen in Amsterdam zijn gevestigd, werd als bezwaar aangevoeld, dat zij van een Boekhuis ln het centrum van het land, te ver verwijderd zouden zijn. De kosten voor de stichting van een complex in Amsterdam zijn geraamd op 1.895.200.terwijl een gebouw met con- cierge-woning in Vleuten 2.080.200.— zou moeten kosten. De verwezenlijking van de nieuwbouw plannen aan de Jan van Galenstraat te daarna beschuldigden zij pater Leung ervan dat hij imperialistische propagan da maakte en mensen ertoe dwong pries ter of zuster te worden. Voor de tweede maal werd hij gearresteerd en gruwelijk gemarteld. Aldus meldt het K.N.P. Het Hoofdbedrijfschap Detailhandel kwam gisteren in openbare vergadering bijeen onder leiding van de voorzitter, de heer Neefjes. Meegedeeld werd, dat het bestuur naar aanleiding van een schrijven van het departement van economische zaken, ovferleg heeft gepleegd met het Bedrijfschap Groothandel in Kruideniers waren met betrekking tot de vorming van een commissie, welke het vraagstuk ham steren in studie zal nemen. Van de zijde ran het Hoofdbedrijfschap Detailhandel ijn voor deze commissie reeds een aan- al personen aangewezen, onder wie ook figuren uit de huishoudraad en de Neder landse consumentenbond. Voorzitster zal zijn mevrouw prof. mr. C. W. Willinghe- Prins-Visser. Enkele leden dezer com missie zijn reeds doende gegevens te ver zamelen, waarna verwacht mag worden, dat de commissie eind februari zal bijeen komen. Het bestuur keurde een ontwerpbesluit goed tot instelling van een commissie vestigingsvraagstukken. De taak dezer commissie zal zowel bestaan in het dienen van advies aan het bestuur, alsook in het vervullen van o.a. medebewindtaken. voortvloeiende uit de vestigingswet be drijven. Voorzitter is de heer P. J. M Maltha. speelwerktuigen. Keurploegen van de Amsterdamse turnbond laten zien hoe sport beoefend moet worden en de Ned. Jeugdgemeenschap belicht het organisa tieleven. De kinderen zullen voorts uitleg kunnen krijgen van de muziekinstrumen ten, die in een harmonie-orkest worden gebruikt, er treden een jeugdorkest en een jeugdkoor op. De Amsterdamse Ver keerspolitie legt een jeugdverkeerstuin aan, waar kinderen praktische verkeers- lessen kunnen krijgen. Ook wordt aandacht besteed aan eerste hulpverlening door kinderen, aan goede jeugdlectuur, aan de houding van het kind tegenover de natuur, aan de vakantiebe steding en tot slot zal het Gewestelijk Arbeidsbureau het naar de volwassenheid groeiend kind de weg wijzen naar een juiste beroepskeuze. De Huishoudbeurs zal deze „Wereld van het Kind" omringen met enkele attracties. Zo is er een prijsvraag uitgeschreven on der 15 componisten voor een melodie op een nieuw geschreven kinderlied. Het kin derkoor van Jacob Hamel zal de liedjes zingen en een jury van tien kinderen mag uitmaken welk wijsje het best in het gehoor ligt. Er wordt voort een concours gehouden onder de schoolorkesten en het beste zal voor de radio optreden. Een wedstrijd: „het kind in de fotografie", moet de amateur-fotografen aan het werk zetten. Tenslotte komt er een jeugdmu- ziekfestival. De beurs bezit verder dit jaar een in ternationaal karakter. Op de eigcnIUke tentoonstelling, waaraan ook een cam pingexpositie is verbonden, komt name lijk ook een paviljoen met Britse huis houdelijke artikelen. Verder zal een mo derne flat ingericht worden. VOOR DE MAAND FEBRUARI: 1. Dat de werken tot bevordering der priestef' roepingen door de gelovigen worden gesteund- 2. Dat de Kerk in Noord-Afrika ongestoord ma? werken. SINDS GRAHAM GREENE zijn wereldsucces beleefde met de de „whiskeypriest" uit zijn ro man „Het geschonden geweten", is er bijna geen schrijver van naam die niet een verhaal schreef rond een priestergestalte. In de meeste geval len wordt de priester gekozen enkel omdat in hem gemakkelijk het uit zonderlijke of zwakmenselijke of zelfs sensationele verbeeld kap worden. Alleen de allergrootsten zoals Ber- nanos. Greene. Stefan Andres, sla gen erin tot de kern van de pries terlijke uitverkiezing en genade door te dringen. Hun werk draagt de spo ren van hun eigen intieme Godser varing. Voor hen is de priester het symbool bij uitstek van Gods aanwe zigheid in onze broze wereld, de een zame. op wie Gods genade beslag legde en die haast ondanks zichzelf tot uitdeler van die genade werd. Toch ontkomen juist deze aller grootsten niet aan het gevaar de priesterroeping eenzijdig te verteke nen. Het is waar da,t bij elke ware roeping het initiatief aan Gods kant is en dat de jonge mens zich het priesterschap niet kan toeëigenen, doch dat de Christus „kiest wie Hij zelf wil". Maar toch is een roeping Gods nooit een onontkoombaar nood lot, dat over iemand komt, zelfs niet een loutere gave uit de hemel. Ook menselijke factoren zijn daarbij be trokken. God heft immers de mense lijke vrijheid niet op. Het is ermee als met een gesprek dat groeit door de vrijwillige deelneming der beide partijen, of de vriendschap tussen twee mensen; die kan niet worden afgedwongen. Een roeping is als 'n bijzondere vriendsehapsverklaring van God ten opzichte van 'n mens, die Hij 'n verantwoordelijkheid mee deelt in Zijn Riik op aarde. HET KAN ZIJN, dat een pries terroeping door ontrouw verlo ren gaat. Maar in veel meer gevallen komt zij eenvoudig niet tot stand, is er van roeping of priester schap zelfs geen sprake, omdat gedachte eraan niet gewekt word of omdat in een gezip of school^11' lieu het klimaat ontbreekt voor ide9' lisme, kuisheid, bovennatuurlijke 0 ferzin. of omdat in het hart de jonge mens de edelmoedige "e" reidheid niet aanwezig is om. óls 10 Gods Wil is, ja te zeggen. In vele streken heerst een ernstig gebrek aan voldoende priesters. priesternood is een van de grote zor gen der Kerk in deze tijd. In heeft Piu3 XII Ir Rome opgericht een „Pauselijk Werk t-er bevordering van priesterroepingen". Dit centrale werk heeft in tal va- landen weder om nationale centra ter bevordering van roepingen gestimuleerd. Reeds lang tevoren bestond het St.-Petrus Liefdewerk tot opleiding van een 'n' heemse clerus in de missielanden- Ieder diocees heeft de zorg voor Mjn eigen seminarie: er worden collectes gehouden in elke parochie: overal zijn er onder de gelovigen, die beur zen stichten waarvan toekomstige missionarissen of seminaristen kun nen studeren. Ontelbare zieken offe ren hun lijden op voor voldoende en heilige priesters en de viering van priesterzaterdag, de eerste zaterdag van de maand, is tot een algemeen gebruik uitgegroeid. Al deze werken en hun bloei staan in de maapd februari in onze aan dacht door de pauselijke intentie van het Apostolaat de-s Gebeds. DE MISSIE-INTENTIE richt onze gedachte naar Noord-Afrika en de toestand der Kerk in deze rumoerige streken: Tunis. Algiers, Marokko. Libië en Egypte. In to taal wonen hier bijna 46 miljoen mensen, van wie slechts 4 pet katho liek. Hier was eens St.-AugustinuS bisschop van een bloeiende Kerk. NU heerst er de Islam. Het Britse Lagerhuis heeft de door de regering ingediende „anti-dumping" wet goedgekeurd. De minister van han del, sir David Eccles, deelde mede, dat de wet het ministerie van handel de be voegdheid zou geven een invoerrecht te stellen op goederen, die in Engeland ge- „dumped" worden of naar Engeland ge zonden met kunstmatige hulp in de vorm van een subsidiëring. De wet heeft niet ten doel de Britse markt te beschermen tegen gerechtvaardigde concurrentie door middel van lage prij zen. „Het gaat uitsluitend tegen oneer lijke handelspraktijken", zo verklaarde de minister. ,,0p het ogenblik beschik ken wij niet over een afweermiddel te gen economische agressie door totalitai re methoden, die de vrije h andelaar zonder enige verdediging laten", zo merkte hij op. Hij voegde daaraan nog toe, dat het Britse gemenebest, in de Ver. Staten en in vele andere landen reeds dergelijke bevoegdheden bestaan. De Nederlandse exporteurs van groen ten krijgen weer een kans op de Zwitserse markt. Er is namelijk bekend gemaakt, dat met directe ingang de invoer van koolrapen en kroten in Zwitserland in onbeperkte mate zal worden toegestaan Er zijn in ons land nog belangrijke par tijen koolraap zodat er waarschijnlijk wel heel wat voor Zwitserse rekening ver laden zullen worden in de komende tijd. Naar verder thans in Zweden officieel is bekend gemaakt zal de invoer van appelen in dR land worden toegestaan met ingang van 11 februari. Deze late exportdatum van appelen naar Zweden is voor de Nederlandse kwekers zeer teleurstellend, want in andere jaren ging de Zweedse grens voor appelen steeds open omstreeks december of begin januari. De late invoer van dit jaar heeft ten doel de eigen markt in Zweden te beschermen. Op 1 juli van verleden jaar is de invoer van uien in Ierland stopgezet. Als gevolg hiervan zijn er dit seizoen uit ons land nog geen uien naar dit land verzonden, terwijl b.v. in het seizoen 1955 van 1 juli31 december 500 ton uien naar Ierland gingen. Thans is in Ierse kringen echter bekend gemaakt, dat de invoer van uien zal worden toegestaan met ingang van 5 februari. Voor de res tanten van onze eigen uienoogst zal er dus nog een kans zijn op deze markt. Wel is een groot bezwaar dat de invoer rechten zijn vastgesteld op 37'/2 pet. van de waarde. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militjpj Gerechtshof heeft gisteren tegen de ,j jarige dienstplichtig soldaat A. W. van G uit Breda 14 dagen hechtenis en een l.U, ontzegging van de rijbevoegdheid ëef. jji Beklaagde was ten laste gelegd, dat hU iuli 1956 op de Bredase weg nabij Tilb% met zijn motorvoertuig niet voldoe» rechts had gehouden, waardoor'hij in raking was gekomen met een hem te»„ moet rijdende auto. De bestuurder j deze wagen werd daarbij gedood. de krijgsraad te 's-Hertogenbosch was v e- M. deswege veroordeeld tot 4 weken vangenisstraf voorwaardelijk met e... proeftijd van 3 jaar, 50 boete subs. 30 0 gen hechtenis. Beklaagde zeide in h°®jf beroep te zijn gekomen, omdat hij opgelegde straf te hoog vond. De advocaat-fiscaal heeft daarna ev^, eens 14 dagen hechtenis geëist tegen de iarige dienstplichtig soldaat W. F. van K. te Wezep. Deze was ten laste jje dat hij op 7 augustus 1956 met een mili'v kipauto bij Havelte een weg was °P?L; den, waarop het uitzicht belemmerd Tijdens deze manoeuvre ontstond een a|^ r-jding met een burgerauto, waarbij v der inzittenden werd gedood en de an ren werden gewond. De raadsman zeide, dat bij zijn c'ejd- geen sprake was van onvoorzichtig"^ maar wel bij de burgerchauffeur. pêf' was reeds meermalen bekeurd voor v e, keersovertredingen,, had geen gebruik maakt van zijn ruitenwisser- hoewel motregende, reed welbewust op een 'Ud die voor alle verkeer gesloten was en jU- toen hij de aanrijding zag aankomen, tief gereageerd. Het' hof zal op nader te bepalen datl"<' uitspraak in deze zaken doen. Zij vervult naar behoren haar plich ten als echtgenote en moeder. Maar alsjeblieft geen romantiek over lief de en geen idealisering van het hu welijk. Realisten maar er zijn er zo weinig zien daar doorheen. In haar notities schrijft zij haast rail lerend over „die man van me". Haar trouw aan hem is groter dan haar ontzag voor zijn begrip van het le ven of voor zijn geloof in een God, die haar „teveel lijkt op een semina rieprofessor", Bijna benauwend is haar cynisme over de natuurlijke as pecten van het huwelijk. En of zij van haar kindere houdt? Herman," de priesterstudent? In feite veracht zij zijn pietepeuterige seminarie-praat. Gitta? Het verontrust haar nauwe lijks dat haar knappe dochter met 'n andersgelovige omgaat. Vic? Sinds de jongste studeert voor pater is zij hem nagenoeg kwijt. „Doodgaan of pater worden. Is er eigenlijk zoveel verschil?" IN DE EERSTE hoofdstukken is het nog niet duidelijk waar Jos Panhuysen met zijn nieuwe ro man „Gewoon bespottelijk" heen wil. Wil hij bij monde van een realistisch denkende vrouw een aantal heilige huisjes vergruizelen? Het bljjkt wel dra dat zjjn verbeelding verder reikt. De nuchtere notities van Els Loret mogen de voosheid van veel klakke loos aanvaard erfgoed, met name uit de katholieke levenspraktijk, ontmas keren, wat de schrijver beoogt is iets anders, een tweede ontmaskering, waarbij de realiste zelf zich bewust wordt dat haar oordeel over ande ren en vooral over zichzelf er naast is geweest. Het is bijzonder boeiend deze subtiele tragedie van de men selijke beperktheid te volgen, deze uit eigen ervaringen voortgekomen terechtwijzing mede te ondergaan, zoals de vertelster haar onderging. Achter de zichtbare wereld, zo geeft het boek te verstaan, bestaat een an dere wereld, die voor het kleine mensenverstand zelden herkenbaar wordt. Het is de wereld, waarvan Gods eeuwige besluiten de zin be palen, waarin situaties ten goede wor den geleid, die naar menselijk in zicht noodlottig moesten zijn. Een enkele maal opent zich een uitzicht op deze wijdere levenshori zon. Maar het moeilijkst bij realis ten. Voor hen vooral geldt wat een heertje met een puntbaard vrolijk babbelend bij een schilderijententoon stelling tegen Els zegt: „De meeste mensen zitten vast, zij liggen als een blok op de grond, zwaar. Er is niets mee te beginnen. Ze zijn evenwich tig omdat ze alleen gewicht zijn zon der tegenwicht, alleen vooroordeel en overtuigdheid, geleende overtuigd heid, geleend gelijk." Het surrealistisch schilderij dat dit commentaar opriep had Els aange naam getroffen. „Dat is omdat u los wilt" zei het wijze heertje. „Wat de schilder heeft willen uitbeelden is de ontwakende bewustheid van men sen die van de aarde losraken." HIER LIGT o.i. het kernpunt van het boek. Els, de realiste, er vaart hier wat zij ook in enkele dromen ervaart, een geheimzinnige hunkering naar bevrijding uit een leegte, een schacht, een donker hol van waaruit zij, onbestemd maar lok kend, de vreugde van luchthartige wezens waarneemt. Dat die wezens in een der dromen haar man en kin deren zijn, betekent op dat moment nog niets voor haar. Eerst later wordt haar duidelijk hoe anders al les is dan zij het beredeneerd had. De gebeurtenissen met haar kinde ren onthullen voor haar een glimp van die wereld achter de wereld, die wereld waarin plotseling blijkt, dat God goed is. Er komt geen bovennatuurlijke genadestoot aan te pas. Het is de natuur zelf die alles gladstrijkt. Het proces wordt verhaast door Els' schoonzuster Carolien, die de gebeur- schuld voor het schandaal berou^jji te zoeken in een erfelijke aanleg- -y een misstap uit zijn eigen H.B-S-'jjji ,heJ tenissen een handje helpt. Zij is in zekere zin ook een realiste, maar zonder zelfingenomenheid van de hoofdfiguur. Een vrouw, die de levenskunst met zwier en hartelijk heid beoefent en voor wie alles na tuurlijkerwijs terecht schijnt te ko men. Een „godin" in de ogen van Els. Zij is het, die met een invitatie hier, een bezoek daar, de regie voert van de reeks verrassingen, die de realiste de ogen openen voor die an dere realiteit. Gitta wordt tegen haar moeders verwachting in gelukkig met Frits, een door de wol geverfde telg van een aanzienlijke katholieke familie. Dat is de eerste verrassing. De twee de begint met een schok. Vic wordt geen pater, maar veroorzaakt een schandaal als hij uitbreekt en zijn vriendjes voorgaat naar een berucht adres. Voor zijn moeder een onher stelbare catastrofe. Maar zie: alle anderen en zelfs Herman, de piete peuterige moralist, blijken over dit schandaal wijzer, ruimer en natuur lijker te denken dan de ontgoochelde moeder. En haar man verbaast haar misschien het meest van al door de ren uit te boeten overlaadt hij vrouw van nu af aan met genegen*1 en attenties. -f Verbijsterd om haar nieuwveri ge ven inzicht in haar kleinheid, jg kleinheid van de mens die zo Mc' van het leven weet, en tegelijk -AN®" baar tot biddens toe", omdat God j goede leidde, wat zij als fataal misverstaan, komt haar het woon bespottelijk" over de lippen de titel werd van de roman. Maaf cynisme dat deze uitspraak uit mond vroeger zou hebben geh8 gesublimeerd tot een verbaasde 3 vaarding. De aanvaarding van leven dat ineens een andere een pere zin gekregen heeft. «ie" PANHUYSEN WEET Volk<?n aanvaardbaar te maken da lezer inderdaad de geling van een vrouw onder heeft. Hij slaagt er bovendien in onzekerheid en tenslotte haaf „p wustwording van dat andere eV werkelijkheid overtuigend uit te den. Zijn hoofdmotief raakt tholiek beginsel van vitaal ge' dat echter op een uit het leven ief grepen, ruim-christelijke wordt geïnterpreteerd. o' Juist zulke katholieke roman9- (K dern van levensvisie en zond' vooropgezette zekerheden *'31* te schrijver te etaleren, zijn schaars. Dit boek verdient da_ £,c1 meer dan gewone aandacht. He' ve>> bijzondere aanwinst. Daaren». ejt- C)t'E,.i wemelt het van boeiende bUm"tl scherp getekende karakters ejL '5di' gestieve decorbeschrijvingen. t0e' is sober en eenvoudig. Kinderen den het kunnen lezen. Maar dat ten ze toch maar niet doen- den bovendien die humor nie' P pen, de milde humor, die ln d>1 v9Jt- stige verhaal nooit uit de t00lI ge' Omdat zij, evenals het hele boe - boren Is uit een tragisch besef- f- N.a.v. „Gewoon bespottelijk" pe11 Jos Panhuysen Uitg. Stois- Haag. cötr &8I Dra

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4