KAMPIOENEN a Gebruik de ideale Douwe Egberts wandkofiiemoleu Nieuws trekt altijd - Iedere dag Ike's eerste persconferentie van tweede ambtstermijn ONOVERTREFBAAR am lekkere koSSie... sT (MUt, dc*, Snellere afgifte kenteken-bewijzen NSC—NDC DONDERDAG 24 JANUARI 1957 PAGINA; Over Middenoosten-plan en verhouding tot Moskou Moskou en Peking Staatsbezoeken „VINEA DOMINI" UITGEBREID Bouwgezellen bouwden nieuwe vleugel ervaren verkoopsiers aankomende verkoopsier MAISON _r- i - BESCHAAFDE EERSTE VERKOOPSTERS In vrijheid geboren, in vrijheid gedoopt Hongaarse baby zag in Tilburg het levenslicht VOORDRACHT HOOFD COMMISSARIS TE ARNHEM NIJMEGEN EN DE FILM KEURING Militaire snert-actie voor Gelders paviljoen Arnhems garnizoen in de weer voor de Hongaren ervaren etaleiu De bijzondere kwaliteit van Douwe Egberts koffie komt volledig tot haar recht, als U deze koffie maalt, direct voor het zetten. Gebruik daarvoor de ideale D.E.-koffiemofen, die verkrijgbaar is op 1500 punten, verpakt bij Douwe Egberts koffie en thee. R. KOOLE ZOON'S BANK Bod op aandelen van 270 pet. NATO-raad vergadert 111 Bonn Vorm gewijzigd in twee delen OBLIGATIE-UITGIFTE FRANCISCANESSEN BENNEBROEK TRAM- EN BUSTARIEVEN IN HAARLEM EN LEIDEN VERHOOGD óók advertentie-nieuws TWAALF AMSTERDAMSE INBRAKEN OPGEHELDERD FIKSE STRAFFEN VOOR STELEN VAN NOOD RANTSOEN VERHOGING ZEE VRACHTTARIEVEN mmÊÊf f|A;' V' Co* President Eisenhower heeft woensdag op zjjn wekelijkse persconferentie de eerste tijdens zijn tweede ambtsperiode verklaard, dat hij in de vier komende jaren za] trachten een beter begrip tus sen de vrije landen van de wereld te be reiken en tot een betere verstandhouding met de Sovjet-Unie te komen. Hij zei. dat zijn nieuwe ..leer" voor het Midden-Oosten niet bedoeld is om welk land dan ook in dit gebied te overheer sen. Zij beoogt de landen in dit gebied, die weerstand bieden aan de communis tische agressie en ondermijning, te hel pen. Eisenhower zei dit op de vraag om commentaar op de Chinees-Russische ver klaring die de vorige week is gepubli ceerd. dat Moskou en Peking het Mid den-Oosten zullen „beschermen" tegen d? gevolgen van de „Eisenhower-doctrine". De Amerikaanse president sprak zich uit tegen pogingen van Congresleden om de voorgestelde resolutie inzake de hulp aan het Midden-Oosten te splitsen door de economische hulp apart te behande len. De dingen, die gedaan moeten worden, kunnen niet alleen met wapens tot stand worden gebracht, aldus Eisenhower. De Amerikanen moeten, als zij de vrede wil len bewaren, begrip tonen voor de men selijke verlangens in het Midden-Oosten en het voor de mensen in dit gebied mo gelijk maken iets speciaals te bereiken. Een plan voor hulp aan het Midden-Oos ten, dat slechts zijn voorstellen op mili tair gebied bevat, zou datgene wat hij in het Midden-Oosten tracht te doen on- mogelijtk maken. Eisenhower weigerde te verklaren of hij bevel zal geven tot het gebruik van tac tische atoomwapens als een of ander land in het Midden-Oosten, dat het slachtoffer is van een gewapende communistische agressie. Amerika om hulp vraagt. Wel verwees hij naar ziin eerder afge legde verklaring, dat de V.S. de kleine re tactische atoomwapens nu beschou wen als een normaal onderdeel van hun bewapening. Eisenhower verklaarde voorts dat hij werkelijk niet kon zeggen, of de Sovjet unie haar houding jegens de V.S. ver scherpt of veranderd heeft. Op de vraag of hij besprekingen of correspondentie met de Sovjet-leiders overwoog met het oog op een vermindering van de spanning, antwoordde hij ontkennend. Hij vond dat dit op het ogenblik geen zin had. Inzake de politiek van Amerika tegen over communistisch-China verklaarde Eisenhower, dat hij op dit punt geen wij zigingen overweegt zolang do regering te Peking Amerikanen onrechtvaardig ge vangen houdt. Peking gebruikt deze ge vangenen in feite als dwangmiddel om de V.S. met iets te laten instemmen, dat het wil doen en dit is iets waarmee hij niets te maken wil GEEN VERGOEDING VOOR DE BRESKENSE MIDDENSTANDERS Gedupeerd door aanleg vaA de nieuwe haven Eisenhower hebben. Eisenhower zei voorts, dat verminde ring van de strijdkrachten in Oost. en West-Europa slechts kan plaats vinden met wederzijdse goedkeuring van het een of ander middel voor inspectie. Hij ver klaarde dat een wederzijds aanvaardba re regeling voor inspectie noodzakelijk is voordat men kan overgaan tot be snoeiingen in de programma's voor mi litair onderzoek, waaronder dat inzake de ontwikkeling van projectielen. Eisenhower deelde nog mede dat voor bereidingen zijn getroffen voor het be zoeken van Washington door een aantal leiders van buitenlandse mogendheden. Hij kon echter geen namen noemen, om dat de betrokken staatslieden hem had den verzocht hun komende bezoek als een vertrouwelijke zaak te behandelen, totdat het in alle bijzonderheden geregeld zou zijn. (Met name wimpelde de presi dent vragen af, of premier MacMillan van Groot-Brittannië bij deze staatslie den zou behoren). De president verklaarde, dat in de afge lopen vier jaar 13 staatshoofden, rege ringsleiders en andere hoge vertegen woordigers van buitenlandse regeringen de V.S. hadden bezocht. „Deze bezoeken zijn een onderdeel van de grote taak, die ik zo goed mogelijk wil volvoeren, namelijk het doen heersen van vrede in de wereld" aldus Eisenho wer, die nog verklaarde, dat er drieërlei soorten bezoeken vielen te onderscheiden namelijk beleefdheidsbezoeken bezoeken tot het aankweken van wederzijdse vriend schappelijke gevoelens en zakelijke be zoeken. Ten aanzien van de middenstanders te straaten O E S A Binnen enkele weken zal de nieuwe vleugel van het Katholieke cultuiele vor mingscentrum „Vinea Domini" in Wit- marsum gereed zijn. Deze vleugel, welke het eerste gedeelte vormt van een geheel nieuw onderkomen, is tot stand gekomen dank zij de vrijwillige medewerking van de „bouwgezellen" van pater Werenfried van Straaten, O. Praem., een broer van de huidige voorzitter van de Stichting „Vinea Domini", drs. Amatus van Straa ten, O.E.S.A. Teneinde de bouw mogelijk tc maken heeft de „spekpater" inzame lingen in België en Duitsland gehouden en een bedrag van 41.000 bijeengebracht. Dit geld is nu op, zodat met het verder bouwen moet worden gestaakt, :n afwach ting van nieuwe financiële bronen. De Stichting „Vinea Domini" heeft tot taak, bij te dragen tot het culturele en sociale volksontwikkelingswerk op katho lieke grondslag in Friesland en aangren zende gebieden. Zij beoogt daarbij de bin ding van de katholieke gemeenschap en tegelijkertijd een beter begrip voor en vruchtbaarder contact met de niet-katho- lieke bevolking. De algemene leiding be rust bij een stichtingsbestuur. Voor de praktische werkzaamheden zijn twee dochterstichtingen gevormd, beide ondcr voorzitterschap van pater dr. Amatus van vraagt voor haar filiaal Bulgersteyn 3, te Rotterdam-C. meisjeskleding jongenskleding blouses en rokken re blouses en rokken Pers. of schrift, soil, met opgave van voll ref. leeftijd, verlangd sal. etc. aan bovenstaand adres. NEtRLAND S.GRÓÓTSTE SPECIAALZAAK IN DAMESHOEDEN vraagt voor haar zaken in Den Haag en Rotterdam Sollicitanten moeten reeds als zodanig werk zaam zijn geweest en op de hoogte zijn met de dameshoedenbranche. Voor goede krachten garanderen wij een aan gename en zeer goed gesalarieerde, vaste positie met uitstekende vakantie-regeling. Persoonlijke aanmelding in onze zaken Spuistraat 42, Den Haag en Korte Hoogstr. 7, Rotterdam. Schriftelijke sollicitaties te richten aan ons hoofdkantoor Herengracht 96, A'dam. Breskens. die als gevolg van de aanleg van de nieuwe haven voor de Provinciale Stoombootdiensten, westelijk van het dorp zijn gedupeerd zijn verscheidene bespre kingen gevoerd, zo hebben Ged. Staten van Zeeland de Prov. Staten meegedeeld. De kans op schadevergoeding is echter minimaal. Ook op andere plaatsen in ons land doen zich wegverleggingen voor. Ju ridisch is er weinig tegen te doen. Een eventuele procedure kan bezwaarlijk wor den geanimeerd. Deze zaak ligt in het mo rele vlak en G.S. kunnen niet anders doen dan hierop blijven hameren. Misschien is er een (overigens geringe) mogelijkheid voor compensatie aan de nieuwe haven, menen zij. Rijkswaterstaat wil daar ech ter geen verzameling van cafés. Men wil hier een behoorlijk p'.ateau voor het ver keer. In het St.-Elizabeth-ziekenhuis te Til burg ig gistermorgen om 5.20 uur geboren Szilard Peter, zoon van een Hongaars vluchtelingenpaar, dat zich onlangs in Tilburg heeft gevestigd. Voor de eerste maal is gisteren, sedert begin november jl„ op Nederlands gastvrije grond het Heilig Doopsel toegediend aan een hier te lande geboren Hongaarse baby. De doopplechtigheid geschiedde in de doop kapel van het ziekenhuis on werd verricht door de conrector pater H. v. d. Heuvel. De familie, bestaande uit man (37). vrouw (25), en 2-jarig zoontje, kwam op 8 januari jl. uit het tijdelijk verblijf in Brummen. waar zij op 5 december jl. was gearriveerd, naar Tilburg, Zij kon haar intrek nemen in een der door het gemeen tebestuur beschikbaar gestelde woningen, die dank zij de medewerking van de Til- burgse bevolking (met wieg cn een wel- voorziene baby-uitzet) was ingericht. Het gezinshoofd, bankwerker van beroep, vond daarna werk in een constructiewerk plaats. De doopplechtigheid werd o.m. bijge woond door mevrouw baronesse Van Voorst tot Voorst—de Quay, echtgenote van de burgemeester van Tilburg. De doopsprei was versierd met. een rozet in de Hongaarse nationale kleuren. Als peter en meter traden op de heer en mevrouw MasciniNaber uit Tilburg. In de ochtenduren is de gelukkige vader onmiddellijk nadat hij bij de burgerlijke stand zijn- zoon had aangegeven, reeds door de burgemeester op het paleis-raad huis ontvangen. Naar wij vernemen zal binnen enkc.e dagen de benoeming te verwachten zim van een hoofdcommissaris van politie t: Arnhem als opvolger van deneer C- Borst lap, die onlangs overleed. Op de voordracht staan drie kandidaten, n.l. 1. De heer W. H. Derks, thans waarn commissaris van politie te Arnhem voor dien inspecteur van politie te Rotterdam. 2. A. Houwing. commissaris van no,.tie té Leeuwarden en 3. J. Heidema, com- missaris van politie te Dordrecht. In antwoord op het tot de gemeenteraad van Nijmegen gerichte verzoek van enige r.-k. jeugd- en standsorganisaties om de plaatselijke filmkeuringscommissie op te heffen en Nijmegen aan te sluiten bij de gemeenschappelijke filmkeuring op r.-k. grondslag, hebben B. en W. zulk een stap aan de gemeenteraad ontraden. De plaatselijke commissie, aldus het ad vies van het college, is ingesteld krach tens de bioscoopwet en bestaat uit 20 r.-k. en 10 niet r.-k. leden. Het zou onjuist zijn, menen B. en W., als de raad er toe over ging een niet-r.-k. minderheid van be volking te binden aan de uitspraken van de r.-k. filmcentrale. De wetenschappelijke voorbereiding en de dagelijkse leiding der cursussen en andere activiteiten is in handen van de directeur, de heer H. A. Aukes. De militairen van het garnizoen Am- hem hebben besloten krachtdadig mee te werken aan de actie tot bouw van het Gelderse paviljoen voor de Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk. Van vandaag tot en met dinsdag 5 fe bruari zullen in diverse wijken van de stad veldkeukens worden opgericht, waar de burgers van Arnhem tegen een schap pelijke prijs heerlijke snert kunnen kopen Bovendien zullen de soldaten met diverse wagens de snert langs de huizen venter: Wanneer in een bepaalde wijk op een der dagen de bezorging plaats heeft, worden de huismoeders daags te voren per folder er op attent gemaakt, dat zij de volgende dag niet behoeven te koken. Dat doen immers de soldaten voor haar. Op deze wijze hoopt het Arnhems gar nizoen 30.000 voor het Gelders paviljoen bijeen te brengen. Verscheidene Arnhem ie bedrijven schonken de ingrediënten voor 20.000 liter snert. In ons filiaal te DELFT kan geplaatst worden Voor werkelijk all-round kracht, zowel wat dames als herenconfectie betreft, prima positie! Gaarne zo uitvoerig mogelijke schriftelijke sollicitaties aan ons filiaal Delft, Boterbrug 2. Elk record valt, vroeg of laat, nog wel te verbeteren. De feiten tonen het aan, hoewel ergens moet die grens toch liggen. Als men de verspreiding, de lage prijs en de DOELMATIGHEID van onze overweegt zou men echter durven vast stellen dat op het gebied der KLEINE ADVERTENTIES de topprestatie Is bereikt zeéfc £u</ -J—11 Zoals wij enige dagen geleden meldden, heeft De Twentsche Bank het grootste deel van de aandelen in R. Koole Zoon's Bank N.V. te Zierikzee verworven. Thans deeit De Twentsche Bank mede, dat zij bereid is de nog bij derden uit staande aandelen incl. het dividend over 1955 en 1956 te kopen tegen een koers van 270 pet. Dit aanbod blijft van kracht tot 15 februari 1957. De directie van R. Koole Zoon's Bank raadt aandeelhouders met overtuiging aan van het aanbod gebruik te maken. Vermeld wordt nog, dat de houders van ruim 4/5 gedeelte van de aandelen reeds hun aandelen aan De Twentsche Bank hebben overgedragen. Alle uit staande winstbewijzen zijn aan De Twent sche Bank verkocht tegen 750 per stuk. De volgende voorjaarszittin.g van de NATO-Raad zal te Bonn worden gehou den, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, van de Duitse bondsrepubliek gisteren meegedeeld. Zoals bekend, zal op 1 februari in dc wijze van afgifte van kentekenbewijzen voor personenauto's, motorrijwielen, motorbakfietsen en invalidewagens enige wijzigingen worden aangebracht. Deze wijzigingen betreffen zowel de vorm als de wijze van afgifte van de kentekenbewijzen. In het vervolg zal dit bewijs uit twee delen bestaan, n.l. een deel, dat de om schrijving van het voertuig en het ken teken vermeldt en een tweede deel dat de naam en het adres van de eigenaar houder van het voertuig en eveneens het kenteken vermeldt. De reeds afge geven 760.000 kentekenbewijzen oud model behouden hun geldigheid, zo lang het voertuig niet in andere handen overgaat of wordt gewijzigd. Wanneer een nieuw motorvoertuig wordt aange schaft zal het vaak voorkomen dat deel 1 van het kentekenbewijs zich reeds in het bezit van de hartdelaar bevindt. Is dit het geval, dan dient de eerste ge bruiker zich onder overlegging van dit deel 1 en een ingevuld aanvraagformu lier tot afgifte van deel 2 te wenden tot de ontvanger der accijnzen, waar ook de motorrijtuigbeïastingkaart kan worden verkregen. Indien de aanvrager zich voldoende legitimeren kan, wordt dit bewijs ter stond afgegeven. Als deel 1 bij de han- Deze bijeenkomst, die zal worden bij- delaar niet aanwezig is, dan dient de gewoond door de ministers van buiten- 1 aanvragertotafgifte daarvan onder ge- landse zaken van de NATO-landen, wordt naar men verwacht, in mei gehouden. bruikneming van het oude model een aanvraagformulier te richten tot de Rijksdienst van het Wegenverkeer en na ontvangst van het deel 1 moet de aanvrager dan handelen als hierboven staat aangegeven. Indien men van auto wil veranderen moet de nieuwe eige naar of houder van het motorrijtuig zich onder overlegging van het kentekenbe wijs en een ingevuld aanvraagformu lier tot afgifte van deel 2 wenden tot de ontvanger der accijnzen. Bij wijziging van het voertuig Moet de eigenaar-houder zich onder overleg ging van het kentekenbewijs en van een ingevuld en ondertekend aanvraagfor mulier van het oude model wenden tot de Rijksdienst van het Wegverkeer en na ontvangst van een nieuw deel 1 han delen zoals boven staat aangegeven. Door deze werkwijze hoopt men tot een snellere afgifte van de kentekenbe wijzen te komen doordat geen tijd ver loren gaat bij afgifte van deel 1 dat aan de koper van een motorvoertuig zonder formaliteiten door de handelaar kan worden overhandigd, terwijl het twee de deel onmiddellijk op een der 150 kantoren van de ontvanger der accijn zen kan worden uitgereikt, maar men ook wegenbelasting moet voldoen. De kosten van deel 1 van het nieuwe kentekenbewijs bedragen 25, van deel 2/3. Zoals wij gisteren meldden gaan de Eerw. Zusters Franciscanessen van Sint-Lucia te Bennebroek. gaan over tot de uitgifte van 600.000 5% pet. 30-jarige obligaties in stukken van 1000 en 500 Stortingsdatum is 15 februari a.s. De coupons vervallen per 1 februari en 1 augustus. Vanaf 1 februari 1963 w°rdt gedurende 5 jaren 20.000 per jaar en vanaf 1 februari 1968 gedurende 20 jaren 25.000 per jaar a pari afgelost. Ver vroegde gehele of ve:-sterkte gedeeltelijke aflossing is vóór 1 januari 1963 slechts toegestaan tegen 101% pet. De zusters houden zich in hoofdzaak bezig met het geven van onderwijs en de opvoeding der jeugd, alsook de verzor ging van ouden van dagen. De financiële positie is gezond en de exploitatieresulta ten zijn gunstig. De inkomsten laten een zodanig overschot, dat na toepassing van afschrijvingen op de eigendommen, de verplichtingen ruimschoots kunnen wor den nagekomen. Omtrent het doel van de lening zegt het prospectus: De congregatie heeft opdracht gegeven voor de bouw van een klooster te Leidschendam. Voorts werd besloten tot de bouw van een nieuwe kweekschool te Rotterdam. Met de bouw van beide projecten werd reeds aange vangen. Voorts zijn plannen uitgewerkt voor de bouw van een nieuwe meisjes school te Bennebroek en worden waar borgsommen vereist voor scholenbouw te Haarlem. Al deze werken vragen een in vestering van bijkans ƒ2.000.000. Voor de financiering van de bouw van de kweek school in Rotterdam, waarmee alleen reeds 1.200.000 is gemoeid, meent de c°ngregatie de verplichtingen te kunnen verhalen op bet Rijk. Ter financiering van de overige eerste bouwkosten wordt overgegaan tot de uitg'fte van deze lening. De minister van verkeer en waterstaat heeft zijn goedkeuring gehecht aan een verzoek van de directie der Noord-Zuid- holiandse Vervoer Maatschappij om de tarieven voor de stadsritten voor de auto bus en tramlijnen in Haarlem en Leiden te verhogen. De enkele rit wordt gebracht van 15 op 20 cent en het overstapje van 20 op 25 cent. De zevenrittenkaart van één gulden wordt een zesrittenkaart. Een onderzoek van de Velsense recher che heeft twaalf Amsterdamse inbraken tot klaarheid gebracht. Na de Puttense roofoverval had men de IJmuidenaar v.d. E. en de Amsterdammer Van der W. in verzekerde bewaring gesteld. Tegen een derde arrestatie, de IJmuidenaar H., was nog niet voldoende bewijsmateriaal aange voerd om ook hem voor een serie inbraken in Amsterdam langer vast te houden. In de verhoren over zes in IJmuiden gepleegde inbraken en een insluiping te Heemstede, waarbij hij en beide andere verdachten wel betrokken waren, kwam uit, dat zij ook de hand moeten hebben gehad in een serie inbraken in de hoofd stad. Ten nadele van melkhandelaren, raar werd tot een waarde van ruim tien duizend gulden ontvreemd. Tenslotte zijn nog twee arrestaties verricht waardoor wederom een serie inbraken in IJmuiden tot klaarheid kwam: de recherche arres teerde n.l. de zeelieden S. (21 jaar) en De R. (25 jaar) uit Beverwijk, zij bekenden de laatste maanden in Velsen inbraken te hebben gepleegd. Omdat ze een hoeveelheid noodrantsoen o.a. gevitamineerde chocolade, uit de tank van een reddingssloep hadden gestolen, of althans als geschenk hadden aangeno men. heeft de politierechter te Amster- sigarenwinkeliers, slagers en een dansle-dam de 19-jarige classificeerder A. C. R. en de 25-jarige cementwerker C. V. 0t' elk een maand gevangenisstraf vet„je: deeld en de losarbeider J. C. C„ di® ter zitting was verschenen en reed' ge- veroordelingen achter de rug had. een e- vangenisstraf van twee maanden le.gd. De eis tegen hen was resp- twee en drie maanden gevangenisstr» Vier scheepvaartlijnen varend •SP Brazilië, Argentinië en Uruguay enen en de oostkust van de Ver. St*te Canada anderzijds hebben besloten. 9s- vrachttarieven met ingang van 1 aPr' met ongeveer 10 pet. te verhogen- j,i' De Australian Outward Conference ,e« nes hebben medegedeeld, dat de taLv«e met ingang van 1 maart met °n® 14 pet. zullen stijgen. •ttj LStftv Sergeant-majoor Jean Michelotti geeft het teken en direct daarop daveren de 21 schoten over de baai van Mo>"u° ses Oracia en Prins Rainier werd een dochter geboren

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6