-■ van Nederlandse scheepsbouw 24 uur aan boord van Statendam H. A. L. De vloot van de Verkenning door Zestig jaar scheepvaart geschiedenis P EN SCHIP LIJKT op een vrouw" zegt de zeeman. Hij bedoelt ermee, dat ze hem dier baar is, dat ze mooi is en boven dien grillig. Toen we de eerste stappen op de Statendam zetten, moesten we even aan deze ver gelijking denken, maar om een andere reden. We vonden onmid dellijk een kenmerk terug, dat men ook nogal eens aan de vrouw toeschrijft: Het duurt lang voor dat je haar leert kennen. De uitgestrektheid van haar negen dekken, de oneindigheid van haar gangen, waarachter zich de 407 hutten verbergen. We ver onderstelden, dat het veel tijd zou vragen voordat we er de weg zouden weten. De intimiteit van haar salons en de gulheid van haar bars. We meenden, dat het vele ogenblik ken zou vragen, voordat we iets van hun sfeer zouden begrijpen. Snel vertrouwd Het promenadedek ze iets van doen heeft met het water. Er zit beweging in en dat is een eigenschap van het goede eerlijke schip. Eerlijk als het ma nilla, het hout en het staal, waar ze van gemaakt is. Ze zal 'n goede ambassadrice zijn voor de Ne derlandse scheepsbouw. Een geschoold analist kan er allerlei waardevolle gegevens uit halen Efficiency T") E Atlantische Oceaan draagt binnenkort weer een stoom schip „Statendam" op zijn golven. Sinds 1939 heeft de zee een schip met die naam niet meer gezien. Thans gaat het vierde geslacht, dat in forse letters „Statendam" op zijn boeg heeft staan, in de vaart. Drie naamgenoten gingen deze zeestomer vooraf. Samen omspannen zij een bewogen tijd vak in de scheepvaart van bijna zestig jaar. V.S. lieten het er niet bij zitten Geen vlaggeschip dit keer. Noch van de Nederlandse koopvaardij vloot, noch van de H.A.L. De „Nieuw Amsterdam" is nog altijd royaal duizend ton groter dan deze 24.000 tonner. Niettemin is het een trots schip, fraai van lijn. De oceanen zullen dit schip, als het met een 21-mijls vaart door het water snijdt, herkennen als een produkt, dat met de liefde en de kennis van de vakman tot stand kwam. De zee en de wind dragen de vierde „Statendam" naar een goed verschiet. t&jSvJ&sSSt, -V Ambassadrice reeds, gaat de horizont omhoog en omlaag. Dit uitzicht kan wel fnuikend werken op de magen van deze passa giers. „Maar dan doen ze de gordijnen maar dicht", merkte hij op. Overigens heeft men alles in het werk gesteld om de eetlust te stimu leren. Vooral van de verlichting heeft men een geraffineerd gebruik ge maakt. De spijzen zien er nog sma kelijker uit dan onder een normale belichting. Dit is het werk geweest van een aantal specialisten, die ver schillende kleuren hebben gemengd. In alle zalen en rooms gloeit een zacht licht, dat ook bijvoorbeeld de teint van de vrouwelijke passagiers geen kwaad doet. Voor het kabelnet was meer dan 250 kilometer leiding nodig. De Ocean Bar maakt een goede kans om een bloeiend middelpunt te worden van het schip. Met veel goede smaak heeft men deze gelegenheid voor het late uur ingericht. Grappige cartoons sluiten aan beide kanten de ruimte af. Het kan op êen bepaald ogenblik goed zijn om naar een dwaas getekend olifantje te kijken, dat voor een olifant bijzonder ongebrui kelijke bewegingen maakt. HET ONVERWACHTE is gebeurd. In nog geen 24 uur heeft het schip ons op ons gemak gesteld. De Statendam maakt zichzelf snel vertrouwd. Ondanks het labyrint van de trappenhuizen, die 22 meter hoog zijn, ondanks ook de grote verschei denheid van stemmingen in de zalen en ruimten, hetgeen juist op de duur de eentonigheid tegenwerkt en de passagiers telkens de illusie geeft er gens anders te zijn. Dit schip is gemaakt voor de toe- NIETTEMIN HEBBEN we in de n n r bijna 24 uur die ons tijdens de eetzaal voor de toeristenklasse. Zij biedt plaats aan o30 gasten. De ontwerper Joost officiële proeftocht ter beschik- Schuil uit Rotterdam heeft het geheel in zeer lichte tinten gehouden. king stonden een poging gedaan om theater van de Statendam werd tevens geschikt gemaakt voor de katholieke en protestantse kerkdiensten. Het altaar bevindt zich op het podium. Het is een ontwerp de nieuwe oceaanstomer te door gronden. Bereidwillig hebben we daartoe 'onze nachtrust een etmaal vnn de Dordtse kunstenaar A. Winkel. Er is plaats voor 340 personen. verschoven. Toen we het tiende ap partement bezichtigd hadden, waren we er van overtuigd, dat we moesten falen. De Statendam is namelijk geen drijvend hotel, zoals men bij voor komende gelegenheden passagiers schepen zo graag betitelt, maar een complete stad. Gewoonlijk wordt het interieur bepaald door een gedachte en dragen alle salons en vertrekken eenzelfde stempel. Bij de Statendam is dit beslist niet het geval. Vijf architecten hebben er met hun eigen ideeën aan gebouwd en veertig, uiteraard zeer zelfstandig denkende kunstenaars werkten eraan mee. Wanneer men van het ene ver trek in het volgende stapt, komt men gewoon in een ander huis met weer een geheel eigen sfeer. Lichte en speelse ruimten, waar druk met nylon-draad werd gewerkt en de groene planten zo maar uit het dek schijnen te groeien, worden afgewis seld met bijvoorbeeld een rooksalon, waar een haast middeleeuwse rust werd gecreëerd. Natuurlijk heeft ook op de overige schepen elke salon een interieur, aangepast aan zijn bestem ming, maar nooit zagen we op een Nederlands schip dergelijke essentiële verschillen op het gebied van de in richting. WE HEBBEN ONS beperkt tot de toeristenklasse, waarvoor de zalen op het promenadedek zijn gelegen. Alsof we een reis van weken tegemoet gingen door een vervelend stuk zee, zijn we gewoon maar ergens rustig gaan zitten en we hebben ge probeerd ons voor te stellen, hoe het ons zou bevallen om in deze omge ving een zeereis lang te moeten ver delen tussen een goed glas in de Ocean Bar, een boek in de leeszaal en een gesprek met een Amerikaanse tafelgenoot in de eetzaal. DE STOELEN zijn gemakkelijk in de leeszaal en de bekleding van oud-rose met grijs stemt de be zoeker bepaald rustig. We vonden in de uitgebreide boekenkasten iets van Woodhouse „Ring for Jeeve" en we zijn er in gaan lezen. Als de steward ons niet, ongebeid, was komen waar schuwen voor de koffie, waren we misschien nooit verder gekomen dan de leeszaal. Niet alleen door de schrijfkunst van Woodhouse, maar mede dank zij het rustige rose en grijs. Zelfs de figuratieve vogels, die op de bladen van de tafels fladderen leiden niet af. Het is een van de weinige rooms, die het zonder wand decoraties moesten stellen. We zeiden het reeds. De sta- l>e kutten in de toeristenklasse zullen zelfs de meest verwende reiziger tevreden stellen. Zij zijn in lichte kleuren gehouden en Hen van alle comfort. Elke hut heeft een bad of een douche en een toilet. Met lampen is men ook niet zuinig geweest. De k" tendam ligt stevig op het water, worden indirect verlicht, wanneer de deur geopend wordt. maar gelukkig laat ze merken dat een staande k"st< die tevens als schrijftafel dienst kan doen. Voorts bevindt zich in de ruime hut een kaptafel, een telel0"" een fan en een thermostaat, die de bewoner in slaat stelt zelf de temperatuur te regelen. Met man en macht heeft de Holland-Amerika Lijn na de oor log de uitbouw en de vernieu wing van haar vloot aangepakt. In 1951 en '52 werden achtereen volgens de „Ryndam" en de „Maasdam" in dienst gesteld. Thans gaat de „Statendam" de vaart in en over drie jaar hoopt men het nieuwe vlaggeschip van de lijn, de „Rotterdam", die 38.000 ton gaat meten, gereed te hebben. De „Statendam" meegerekend beschikt deze rederij thans over een vloot van zes passagiers schepen en 28 vrachtschepen met een totale tonnage van 350.000 ton. luchtfotografie De eetzaal is groot, Er is hier ken nelijk gestreefd naar een zo groot mo gelijke efficiëntie, die nochtans de appetit niet hindert. Onze buurman, een bevaren gast, was wat bang voor de mogelijke uitwerking van de grote ramen op de passagiers met een voor liefde voor zeeziekte. Het schip ligt weliswaar voortreffelijk op het water, maar bij een zeer geringe beweging DE eerste „Statendam", die in 1898 in dienst werd genomen, heeft twaalf jaar voor de Holland- Amerika Lijn gevaren. Zij was des tijds met haar 10.000 ton het vlagge schip van de Nederlandse koopvaar dijvloot en nam de elfde plaats in op de wereldranglijst. Met dit schip heeft de H.A.L. een begin gemaakt met de zogenaamde toeristenreizen. De eerste ging naar het Heilige Land en de passagiers waren voornamelijk Duitse pelgrims. Sindsdien vertrek ken op geregelde tijden en speciaal in de wintermaanden schepen van de H.A.L. voor het maken van cruises. (Van onze Londense correspondent) „De historie leert ons, dat ontwa peningsovereenkomsten zonder afdoen de wederzijdse inspectie het oorlogs gevaar slechts vergroten. Ik ben daar om van mening, dat wij b(j de bestu dering van het ontwapeningsvraagstuk allereerst onze aandacht moeten rich ten op het vraagstuk van de inspectie en het rapporteren". Aldus president Eisenhower tijdens de conferentie der Grote Vier, die in juli 1955 te Genève gehouden werd. De president liet het niet bij beschou wingen, doch bracht een concreet voorstel ter tafel: Laten de grote mo gendheden erin toestemmen hun grond gebied door middel van verkenning uit de lucht te doen inspecteren. De Rus sen bleken hier weinig voor te voelen, maar deden wel een tegenvoorstel: belangrijke transportcentra als grote verkeerswegen, havens, vliegvelden, spoorwegknooppunten e.d. door inter nationale inspectieteams te doen con troleren. De Amerikanen achtten dit systeem op zichzelf evenwel niet af doende, al zagen zij hierin "wel een bruikbare aanvulling op de fotogra fische luchtverkenning, zoals door Eisenhower voorgesteld. In de vrije wereld werd Eisenho wers idee in het algemeen zeer gunstig onthaald, maar door velen werd toch betwijfeld, of het technisch uitvoerbaar was. De Verenigde Staten hebben nl. een oppervlakte van bijna 8 miljoen vierkante kilometer, de Sovjet-Unie, in clusief Siberië, van 22.300.000 km2. Zouden deze uitgestrekte gebieden nu tot in de verste uithoeken vanuit de lucht gefotografeerd kunnen worden En zo ja, zouden de foto's dan wer- keljjk kunnen openbaren, hoe het met de bewapening van de aldus gefoto grafeerde landen gesteld is De Amerikanen hebben het er niet bij laten zitten en zijn er door middel van een zeer instructieve tentoonstel ling op uit getrokken om de wereld in te lichten omtrent het hoe en waar om van fotografische luchtverkenning. Dat de Londenaars het onderwerp èn de wijze waarop het gepresenteerd wordt op prijs stellen, blijkt uit het aantal bezoekers: meer dan 30.000 in een week tijd. De expositie wordt ge houden in de Royal Exchange (de Beurs), tegenover de Bank of England, dus midden in de City. Zij maakt uiterst aanschouwelijk duidelijk hoe het door Eisenhower voorgestelde sys teem werkt. Op bijgaande foto kan men zien wat fotografische luchtverkenning vermag: een strook, zich uitstrekkend van Los Angeles tot New York 4400 km lang en 790 km breed, kan door één enkele straalbommenwerper, vliegend op een hoogte van 13.000 meter, in minder dan vier uur tijds gefotografeerd wor den. Het vliegtuig is „bewapend" met 7 camera's, die, continu-werkend, het landschap vanuit verschillende hoeken fotograferen en op een filmband vast leggen. Een geschoold analist kan uit deze foto's allerlei gegevens opdiepen? het aantal huizen van een stad, door hoe veel straatlantaarns zij bjj nacht ver licht wordt, aard, omvang en capa citeit van haar fabrieken, spoorweg emplacementen, havens c.d„ waar zich ondergrondse werkplaatsen bevin den. Door middel van vergrotingen kan men zelfs onderscheiden hoeveel men sen er zich op straat bevinden en wat voor soorten wasgoed er aan een was lijn in de tuin van een bepaald huis hangen. Alle geheimen van een aldus gefotografeerde vliegbasis worden ont sluierd, en experts kunnen precies na gaan hoe groot de capaciteit is van een basis, wat voor soort vliegtuigen er van haar startbanen kunnen 0^-j' gen, en waar zich ondergrondse br» stoftanks of werkplaatsen bevinde Concentraties van legereenhe®j voertuigen en zware wapens bW niet verborgen, ook al zijn ze ée s\ moufleerd. Men gebruikt een sp^Gji soort film, die het in alle naWd1 Jj groen aanwezige chlorophyl in *e(t doet uitkomen. Zijn er evenwel tak van de bomen gerukt en over e.d. gelegd, dan komen zij op de uit in grijsgroen. Af Experts kunnen met behulp van j reoscopische instrumenten nauwkeuol.. de hoogte van heuvels, huizen, sch° stenen, standbeelden, torens, of diepte van uitgravingen bepalen- j) Wat luchtfotografie vermag, blijkt wat de Italiaanse luchtmacht reeds wezen heeft: één enkel straalvliegL- kan heel Italië, van Sicilië tot de vlakte, in één uur tijds fotografe'^/ Sovjet-Rusland en de Verenigde ten kunnen in enkele dagen tijds to p, hun verste uithoeken verkend wor° Dit alles klinkt ongelooflijk, juist dat het mogelijk is wil de toonstelling in de Royal Excha bewijzen. Daarin is zij wonderwel slaagd. De 4de STATENDAM De eerste „Statendam", die een snelheid liep van 14 mijl, voer later onder andere vlag en vond haar einde bij een Italiaanse sloper. TWAALF jaar later, dus in 1910, bestelde de H.A.L. een tweede „Statendam" bij een Ierse scheeps bouwer in Belfast. Die tweede afle vering was ineens drie keer groter dan haar voorganger, een gevolg van de technische revolutie en de veran derde economische omstandigheden. Het was de tijd van het emigranten- vervoer naar Amerika. Duizenden trokken naar het beloofde land en deze mensen hadden een goedkoop vervoer nodig. Deze „Statendam" kon 2500 landverhuizers derde klas ver voeren, een ontzaglijk aantal. Thans komt een schip van gelijke grootte zeker niet boven de 1000 passagiers in totaal. Natuurlijk was in die dagen het comfort miniem. Overigens heeft dit schip, dat de zevende plaats op de wereldranglijst zou hebben ingenomen, nooit onder de H.A.L.-vlag gevaren. Tijdens de bouw heeft de Britse admiraliteit in 1916 beslag gelegd op deze oceaan reus. De Brittep voltooiden het schip en brachten het onder de naam „Jus- ticia" in de vaart. In juli 1918 werd het in de Ierse zee tussen een konvooi van 12 schepen, uitgeschoten. Twaalf torpedo's waren er voor nodig om het schip tot zinken te brengen. ONDANKS een schreeuwend tekort aan scheepsruimte na de eerste wereldoorlog heeft het een lange tijd geduurd, voordat de derde „Sta tendam", eveneens in Belfast in be stelling gegeven, zijn maidentrip kon maken. Financiële moeilijkheden waren er verantwoordelijk voor, dat er tien jaren verliepen, voordat in 1929 het schip bij Wilton Fijenoord werd afgebouwd. Opvallend is de verschuiving in de klassenindeling. In tótaal bestond er accommodatie voor 1600 passagiers, maar er waren slechts 426 hutten voor mensen, die van de goedkoopste klas se gebruik wilden maken. Het schip kon een speed maken van 19 mijl en voerde wederom de Ne derlandse koopvaardijvloot aan. Op de wereldranglijst nam het de veer tiende plaats in. In 1939 werd het we gens de oorlogstoestand opgelegd. In de trieste meidagen van het daarop volgende jaar, verwoestte een ver schrikkelijke brand, veroorzaakt door granaatvuur, de derde „Statendam". WEER ligt er een „Statendam" in de haven van Rotterdam, thans gebouwd in een Hollands dok. Wederom is er van een verschuiving in de klassenindeling sprake. Het zwaartepunt is gelegd op de toeristen klasse, die ingericht is voor 871 per sonen. Voor passagiers die eerste klas willen reizen, zijn slechts 84 hutten ingericht. In totaal dus beduidend minder passagiers dan bij haar drie voorlopers, maar de luxe en het com fort zijn nu ook in de toeristen-afde ling verbluffend. Een luchtfoto van Manhattan Island

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4