Huilende kleuter veroorzaakte veldslag op twee balkons O.E.E.S.-ministers bespreken vrijhandelsgebied Hulp in de Huishouding VAN HOUTEN cacao Nieuwe Ghieffapfclte ((turen! Tampioe O I V BLUE BAND mmm! Sttk^tHgezo*^ I ïv s? AVOND M.T.S.-er BIJVERDI ENSTE RADIO-TELEVISIE-Speciaalzaak $5 'H, -ZifA Oog Gezellig, die „rond-de-tafel" avonden De krant kunt gij niet missenFgeen dag! Niet duidelijk wie de klappen gaf om tand Handel in haarden en kachels Harlinger stadhuis voor toekomst behouden Dr. H. J. E. Enclepols 80 Landbouwvraagstuk blijft knelpunt LIKDOORNS Ter overname gevraagd J „Totale kabinets- reorganisatie" NSC WOENSDAG 13 FEBRUARI 1957 Belangrijke wijziging in bedrijfs regeling ten Klokje van gehoorzaamheid ACHTDAAGS MUZIEKFEEST TOELATINGSEXAMEN VOOR BIJZONDERE HBS TE VENLO Minister antwoordt op vragen VERDWENEN SECRETARIS KWAM THUIS ADMINISTRATIEVE RECHT SPRAAK BELASTINGZAKEN verwijderd met WONDEROLIE Verkrijgbaar in karton en blikverpakking Cacao behoudt haar smaak en aroma het best, wanneer zij in een blikje wordt bewaard. Plaatst 'n Kampioen De Nederlandsche Klinknagelfabriek Welja, vrolijke Frans, laat jij je maar van je zonnigste kant zien. Jij kunt lachen en vrolijk zijn. Nooit sla je een boterhammetje over. En altijd zijn ze besmeerd met lekkere, gezonde Blue Band! Wat wil je nog meer om bergen te kunnen verzetten? Smullen maar! Groeien maar! Wie zó lekker eet wordt groot en sterk. 't Is de eigen, speciale bereidingswijze die Blue Band zoveel fijner en rijker maakt. U proeft zo duidelijk, dat Blue Band anders is, lekkerder. U weet toch hoe dat komt? Voor Blue Band wordt een eigen speciale bereidingswijze toe gepast, die enige jaren geleden is ontdekt en sindsdien steeds verbeterd. Waarom zou U daar ook niet van profiteren? BESTELBILJET „Nieuwe Schiedamsche Courant" per week ad f 0.55 per maand ad f 2.37 per kwartaal ad f 6.90 Blue Band helpt U zor gen voor Uw gezin, ook in deze donkere, koude tijd van het jaar. Geen zon? Geen verse, groene zomergroenten? Zorg voor Blue Band bij ieder maal, iedere dag. Een zomerrijkdom aan vitaminen maakt iedere hap van iedere boterham nog rijker, nog gezonder. Stralend gezond maakt ze beter bestand tegen de kuren van koning Winter. Goed gebouwd ZONNESCHIJN-VITAMINE D helpt bij de bouw van beendergestel en gebit. DIRECTEUR H. T. M. OVERLEDEN OPLEVING BRITSE KATOEN INDUSTRIE In Indonesië ONDERDAK NIEUW ONDEKH-'^Vptf^ p MAASTRICHTSE ONTSLAG BIJ ON 51sS «t A Vlet jöS <SN A. y De kleuter bij de buren was die avond f instrumentmaker op de balkons, door wel bijzonder lastig, vond het echtpaar B., toen het op zaterdag 23 april 1955 naar de radio zat te luisteren. Mevrouw B. tikte eens fors tegen de wand om het huilende kind tot stilte te manen, echter met averechts resultaat. Toen iets forser tikken nog niet hielp, bonsde zij nogal krachtig; zo krachtig dat vol gens één van de buren de pannen van het dak vlogen. In ieder geval had een en ander een hevige burenruzie tót ge volg. Met bezemstelen en andere stuk ken hout gingen diverse personen elkaar te lijf. Het gevolg was tenslotte, dat de 32-jarige instrumentmaker E. aan het rechteroog zo ernstig werd gewond dat zijn gezichtsvermogen voor de helft werd uitgeschakeld. De 34-jarige chauffeur L. J. F. B. had zich gistermorgen voor de Rotterdam se rechtbank te verantwoorden wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tot gevolg hebbende. Verdachte gaf toe, dat hij had geslagen, maar pas nadat het slachtoffer hem op zijn eigen veran da „naar de keel was gevlogen". Zelf werd hij eveneens aan het gezicht ver wond; o.a. moest hij twee tanden mis- sen. Ter zitting werd het niet duidelijk waardoor E. nu eigenlijk was gewond. Zelf vertelde hij een kla.p met een stuk hout te hebben gekregen van B.. maar duidelijk gezien had hij het niet. B. ver klaarde echter, dat de familie van de een laag hekje van elkaar gescheiden, in het wilde weg had staan slaan met stokken, en daarbij zelf de instrument maker, die over het hekje was gestapt, had geraakt. In ieder geval had deze enige ogenblik ken versuft op de grond gelegen. Juist toen hij weer overeind krabbelde, kwam de vrouw van B. uit de keuken naar buiten met het gevolg, dat E. met zijn hoofd door een ruit van de keukendeur schoot. Al met al was er op de beide balkons een grote verwarring geweest en uit het getuigenverhoor kwam niet duidelijk naar voren, hoe de zaak zich precies had toegedragen. Verdachte beriep zich op noodweer en de officier van justitie ging hierin met hem mee en vroeg ontslag van rechts vervolging. Uitspraak op 26 februari. In de Staatscourant van gisteren is een bekendmaking opgenomen van de minis ter van Economische Zaken ter afsluiting van het onderzoek, dat op grond van net kartelbesluit is ingesteld naar de „over eenkomst betreffende de haarden- en kachelhandel 1952". Nadat bij het onder zoek was gebleken, dat deze overeenkomst op verschillende punten in strijd met het algemeen belang moest worden geacht, hebben de betrokkenen de overeenkomst ingrijpend gewijzigd, zo deelt het mini- sterie van Economische Zaken mee. Deze wijzigingen zijn opgenomen in de „her ziene overeenkomst betreffende de haar den. en kachelhandel 1952". Een der belangrijkste bezwaren betrof de bepaling in de overeenkomst die voor enkele groepen tussenhandelaren, name lijk die der provinciale grossiers en door verkopers, de erkenning van nieuwe ge gadigden onmogelijk maakte. In de her ziene overeenkomst is de mogelijkheid om in deze groepen te worden erkend, weer geopend. Tegelijkertijd werd daarbij voor zien in de mogelijkheid tot erkenning voor een tweetal nieuwe categorieën, na melijk die der detaillisten met een spe ciale vergunning A en met een speciale vergunning B, waardoor ook deze groepen detaillisten een beperkte mogelijkheid tot doorverkoop aan andere detaillisten heb- Andere belangrijke wijzigingen betref fen de erkenningsregeling voor detaillis ten. het in principe mogelijk maken van gecombineerde uitoefening van de func ties van fabrikant of grossier met die van detaillist en het openen van de moge lijkheid van erkenning van rechtsper soonlijkheid bezittende inkoopcombinaties van detaillisten. Tenslotte staat thans van alle beslis singen die in eerste aanleg door organen van hét kartel terzake van erkenning en berechting van overtredingen worden ge nomen, beroep open op een onpartijdig samengesteld college. Men moet nu afwachten, aldus het mi nisterie, of door de aangebrachte wijzi gingen de bezwaren uit een oogpunt van algemeen belang ook in de praktijk vol doende zullen blijken te zijn weggeno men. Voorshands bestaat echter voor een. optreden op grond van het kartelbesluit geen aanleiding. Het gemeentehuis van Harlingen een bouwwerk in 1730 door de architect Hen drik Norel ontworpen, en gelegen aan de binnenhaven van deze oude stad, is door een grondige restauratie, die ander half jaar heeft geduurd, voor het nage slacht behouden. Het is gisterenmiddag door de commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, heropend door een druk op een knop, waardoor het torenklokje vanouds bekend als ..het. klokje van gehoorzaam heid", omdat het sinds vele generaties 's avonds om 10 u. de bevolking tot naar huis gaan maande, begon te luiden. De restauratie, die zeer ingrijpend was, omdat gedurende de werkzaamheden ver scheidene verborgen gebreken aan bet licht kwamen werd met behulp van pro vinciale en rijkssubsidie en met. mede werking van Rijksmonumentenzorg tot stand gebracht. Verleden jaar. op 12 augustus, be stond de Nieuwe Kon. r.-k. harmonie Vlijt en Volharding in Roosendaal 70 jaar. In het aanstaande voorjaar gaat dit jubilee met veel muziek worden gevierd. Zaterdag 25 mei wordt het feest ge opend met een concert door „De Vlijt" zelf en dan is er elke avond, acht dagen lang, een concert door telkens weer een andere harmonie, terwijl op drie plaat sen in Roosendaal een grote Vlaamse kermis gaat draaien. Op de zondagen 26 mei en 2 juni wordt voorts in de nieuwe schouwburgzaal De Kring het federa tief bondsconcours van het bisdom Breda gehouden. Op Hemelvaartsdag tenslotte. 30 mei a.s. is een Beneluxmarsencon- cours georganiseerd, waarvoor muziek gezelschappen uit Nederland, België en Luxemburg zullen worden uitgenodigd. Op vrijdag 15 februari viert dr. H. J. E. Endepols te Maastricht, oud-rector van het gymnasium te Maastricht, zijn tach tigste verjaardag. Dr. Endepols, die na zijn promotie tot doctor in de Nederlandse letteren te Lei den in 1903, tot 1942 leraar en rector is geweest van het stedelijk gymnasium te Maastricht, heeft in Nederland en België als taalgeleerde en dialect-kundige grote naam. Hij is lid geweest van verscheidene spellingscommissies voor Nederland, is lid en erelid van Nederlandse en Vlaamse taalgenootschappen en kreeg grote be kendheid door zijn jarenlange medewer king aan het woordenboek van Koenen, waarvan hij talrijke herdrukken heeft verzorgd. Verscheidene wetenschappelijke publi- katies over middeleeuwse geschriften ver schenen van zijn hand o.a. een vervolg op zijn proefschrift, dat handelde over „Het decoratief en de opvoering van het mid- delnederlandse drama". Voorts heeft dr. Endepols, die twee jaar geleden ereburger van zijn geboortestad werd, voor de uitgave van een Maastrichts woordenboek reeds jaren geleden in een moeizame verzamelarbeid de grondslagen gelegd. T'nans is dr. Endepols bezig met een beschrijving van het leven van Sinte Trudo.' een heilige uit St.-Truiden in Vlaanderen, waarvoor hij twee weinig be kende handschriften van een 16e-eeuwse pater aan een wetenschappelijk onderzoek onderwerpt. Naar het oordeel van de minister is het in het belang van het onderwijs, dat tus- ten de scholen een goede samenwerking bestaat. Hij acht het niet in strijd met de belangen van de kandidaten, dat deze samenwerking zoch tot de toelatings examens uitstrekt. Wel acht hij het on juist. dat in het geval van afwijking van de uitslag van het schriftelijk toelatings examen met betrekking tot het advies van het hoofd der school dit examen niet door een mondeling onderzoek bij de bij zondere H.B.S. is gevolgd en dat daar voor een psychologisch onderzoek in de plaats is gesteld. De minister heeft het bestuur van de bijzondere H.B.S. hierop gewezen Aldus luidt een antwoord van de mi nister van O., K. en W. op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer W. J. G. Peters (K.V.P.) over het houden van een karaktertest van kandidaten bij het toe latingsexamen voor een bijzondere H.B.S. te Venlo. De ministers van de landen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking zijn vanochtend te Parijs hun tweedaagse bespreking over de in stelling van een vrijhandelsgebied be gonnen. De Britse kanselier van de Schatkist, Peter Thorneycroft, verklaarde op de openingsbijeenkomst, dat het niet de be doeling is een huis te bouwen, maar wel de fundamenten te leggen. Hij refereer de aan de landbouwproblemen en aan het vraagstuk van de deelneming van minder ontwikkelde gebieden en merk te op, dat deze niet onoplosbaar waren. „Wij moeten de thans geboden kans grijpen", zo zei hij, „want deze zou zich later wel eens niet meer kunnen voor doen". De heer Paul Spaak, verslag uitbren gende over de besprekingen te Brussel, verklaarde, dat de verdragen voor Eura tom en de gemeenschappelijke markt praktisch klaar waren en dat één vraag stuk nog open stond. n.l. de insluiting van de overzeese en afhankelijke gebie den in het project van de gemeenschap- pelijke markt. In de namiddag zou de zitting worden vortgezet Naar van welingelichte Britse zijde wordt vernomen zullen de leden van de Britse delegatie te Parijs belangrijke af zonderlijke besprekingen voeren met vertegenwoordigers van verschillende bij de O.E.E.S. aangesloten landen. Het betreft hier Italië. Denemarken en an dere exportlanden van landbouwpro- dukten, waarbij ook Nederland, die ern stige bezwaren hebben tegen het voor nemen van Engeland om landbouwpro- dukten buiten het voorgenomen vrijhan delsgebied te houden, alsmede in econo misch opzicht minder ontwikkelde lan den, als Griekenland en Turkije, waar van het toetreden tot het vrijhandels gebied op het ogenblik twijfelachtig schijnt. Engeland zou van mening zijn, dat de toetreding van laatstgenoemde landen tot het vrijhandelsgebied bepaalde moeilijkheden zouden kunnen doen ont staan, als gevolg van het feit, dat ten behoeve van deze landen bijzondere voorzieningen getroffen zouden moeten worden en dat het dus de voorkeur zou verdienen, dat deze toetreding zou wor den uitgesteld, totdat de economie van die landen in staat zal zijn op voet van gelijkheid te concurreren met de andere aangesloten landen. De gemeentesecretaris van Heino. de heer D. v. d. B., over wie wij gisteren berichtten, en die sedert 8 februari j.l. was verdwenen, is maandagavond in zijn woning teruggekeerd. De politie, die daarvan op de hoogte kwam, heeft hem gearresteerd en gistermorgen voor de officier van justitie in Zwolle geleid. Daarna is hij in verzekerde bewaring ge steld. Bij Kon Besluit is bepaald, dat de wet administratieve rechtspraak belasting zaken (Stb. 1956, 323) in werking zal treden met ingang van 1 maart a.s. Verloofd; BIET BOST en PIET LANSBERGEN Schiedam, Buys Ballotsingel 75. Botterdam, Essenburgstraat 72. Beceptie van 2 tot 3 uur te Schiedam op 24 februari a.s. Hierbij heb ik het genoegen langs deze weg mijn hartelijke dank te betuigen voor de be langstelling, die ik, bij mijn 25-jarig ambtsjubileum bij De Maasbode, heb mogen ontvan gen. A. HEYMANS, Heemraadssingel S10B, Botterdam. Weg met onhandige lik- do omringen en gevaar lij ke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXA- CORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplek- ken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. Gevraagd: in kl. gezin. Prettige, zelf standige werkkring, leeftijd liefst boven 30 jaar. Aanm. na 5 uur mevr. Schouten, Gusto weg 45. O Het vlooienspel is weer eens "uit de kast opgediept Dat brengt leven in de brouwerijMoeder vindt het even „om de kriebel van te krijgen", zó moeilijk! Ze slaat een ronde over, om op verbaal te komen, en geeft intussen nog een rondje heerlijke cacao. Van Houten cacao natuurlijk - zoveel zuiverder, zoveel krachtiger en.... klaar in een wip. Hoe de kansen ook liggen, van Houten is onbetwist winnaar! 100 gram 250 gram in blik 500 gram in blik 0.60 1.45 1.75 2.80 3.25 ^RLANÜSC/^ w. te Schiedam vraagt voor haar tekenkamer Sc*/edam een Onze gedachten gaan uit naar een jongeman van 1820 jaar. Opleiding: le, 2e, of 3e klas M.T.S. Eigenhandg geschreven brieven met uitvoerige gegevens worden ingewacht bij onze afd. Perso neelszaken, Noordvestsingel 121, Schiedam. Zeer grote verkoop-organisatie zoekt actieve personen voor de verkoop in vrije tijd van de beste Duitse radio's, televisies, wasmachines, stofzuigers, naaimachines enz. (technische kennis NIET nodig). Zeer hoge provisie. Goe deren worden thuis bezorgd. Uitstekende service. Perso nen met verkoop-capaciteiten kunnen 2 a 3 duizend gul den per jaar bijverdienen. Br. onder no. 5395 C bur. blad in Rotterdam, Schiedam of Vlaardingen: AANBIEDINGEN onder no. 74063 aan bur. van dit blad DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 Ondergetekende wenst zich tot wederopzegging met ingang van heden te abonneren op de en het abonnementsgeld te voldoen; doorhalen wat niet verlangd wordt Naam en adres: Bij verzending per post te frankeren als brief. .l j u O c o cl» aix woorti meel 8 cu axlr-u uit een maximum van au .voortien oq vourultoeiailng Personeel gevraagd Gevraagd huiswerk voor de ge hele dag. Liefst plak- of inpak- werk. Brieven onder no. S 2034 bureau Nieuwe Schiedamsche Courant. Dam 18, Schiedam. Gevraagd nette meisjes voor al le wasserij-afdelingen. Aanmel den: N.V. Stoom- en Chem. Was serij Nico Nijman, Voorhaven 33-41, Rotterdam-West. Goederen gevraagd Wij betalen v.a. 30 ets. per ka lompen en de hoogste prijzen voor couranten, oud ijzer en alle soorten metalen. W. Janssen, Noordvest t.o. 117, Damlaan 50, tel 68134. Lessen Ook uw kinderen zijn muzikaal. Laat ze eens testen op onze 3- maandelijkse cursus, prijs 35.- instrument en studiemateriaal in begrepen en vraag dan vrijblij vend inlichtingen bij Honoraccor- deonschool H. J. Frensdorff, Heenvlietsestraat 21, Schiedam. Tel. 67282. Handel en Bedrijf Inlijsten van platen, foto's en aquarellen. Mooie sortering staaf- lijsten. Schilderlij sten scherpe prijzen en toch 2 jaar garantie. G. van Loenen, Dam 41-43. Tel. 66192. Showroom Vlaardinger- straat 6. Moffelen van rijwielen, gedemon teerd, gemonteerd, met bijleve ring van nieuwe kettingkast, spa ken, spatborden en jasbescher- mer ƒ37.50. Frans Waltman, Rotterdamsedijk 240, tel. 68948, Pouffes f 28.50 voor elk doel in verschillende kleuren. Keus uit 6 stuks. Plate, Grote Markt 19-21, Schiedam. Stofzuigers alle merken 27.50» 37.50, 47.50 en 65.-. VolL schr. gar. Rebuild Easyhuis. v. Cittersstraat 70a, Rotterdam-W. VITAMINE A In alle stilte heeft maandag op Oud Eyk en Duynen de begrafenis plaats ge vonden van ir. drs. B. B. C. Felix, direc teur van de H.T.M. De heer Felix is 7 februari te Seefeld in Oostenrijk op 64- jarige leeftijd overleden na een verblijf om gezondheidsredenen van enkele we ken aldaar. Reeds sedert 13 november van het vorig jaar was de heer Felix wegens zijn ziekte riet meer in functie. De heer Felix behaalde in 1917 de in genieurstitel. Een jaar later vertrok hij naar Indië, waarna hij in 1920 in dienst trad van de Ned. Indische Spoorwegmij. In 1925 werd hij belast met de elektri ficatie van de stoomtramlijn Den Haag- Scheveningen, waarna hij sedert 1928 werkzaam is geweest bij de N.V. Ge mengd Bedrijf Haagsche Tramwegmij, van juli 1945 af als directeur. In 1937 slaagde hij aan de economische hoge school voor het doctoraal examen. Op de jaarvergadering van een groep Britse katoen-textielfabrieken werd heden medegedeeld, dat de Britse katoenindustrie melding kan maken van opleving in de aankopen bij deze industrie en dat er een zeer welkome stijging in het aantal bin nenkomende orders wordt geboekt Het personeelstekort is nog ernstig, doch er is verbetering ingetreden. Een woordvoerder van het Indonesische kabinet heeft gistermiddag bekend ge maakt, dat de regeringspartijen het eens zjjn geworden over een „totale reorgani satie" van het kabinet. De partijen zouden hun besluit vóór aanstaande donderdag met president Soe- karno bespreken. Het deelnemen aan het kabinet door de Masjumi en de andere partijen, die na de gebeurtenissen op Sumatra zich uit de regering hebben teruggetrokken, zou af hangen van het resultaat van het overleg met het staatshoofd. Op de vraag of premier Ali Sastroamid- jojo ook in de reorganisatie betrokken zou worden, zoals door een der regerings partijen was geëist, verwees de woord voerder slechts naar de komende bespre kingen met president Soekarno. Politieke waarnemers in Djakarta me nen, dat deze ontwikkeling de bekend making door de president van zijn „con ceptie" tot voorkoming van verdere ver slechtering in de binnenlandse toestand, zal verhaasten. Er is toestemming bouw van een nieuwe \.0ject (c ne te Maastricht. Dit jPp e1,. lit: ie lUdditiiLUL. -- JJQ Uk,-| miljoen gulden kosten- wen verkeren sedert ®ertatid< zodanig desolate t°ej n0od nieuw gebouw dringend y Bij Koninklijk Besluit lSp zu'-„ v j J. de Zwaan te Leide» jid ,e- eervol ontslag verleend. etui£' derwijsraad, met dan* vele door hem in dez diensten* zi 'tt tyf? A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6