Bestedingsbeperking niet vooral bij investeringen zoeken Rotterdamsche Lloyd boekte gunstiger resultaten Neder! Overzee Bank geeft f 4.4 miljoen nieuwe aandelen uit van Klaveren werd de touwen geslagen Boeren schreven weer een brief aan de Tweede Kamer „Mijnheer Robert teruggekomen" 534ste STAATSLOTERIJ Handel-Mij. kritiseert toepassing rentegamma Uitloting premielening Rotterdam 1952 II Lagere produktie Willem Barendsz Kritiek op de opschorting van de inves- teringsaftrek Emissie in verband met kapitaalsverhoging Zuidafrikaanse affiliatie Belgische klacht tegen Hoge Autoriteit EGKS f P.S.V. slaat in contact met Trevor Ford Gaan Kruin en Mijnals terug naar Suriname? Onze dagelijkse Ontevreden over gemeenschappelijke markt en herverkaveling VB DINSDAG 12 MAART 1957 GARANTIE-UITLOTING 3% PCT „NED.-1NDISCHE LEENING 1935" NED. LEEUW VOOR PROF. DR. G. HOUTZAGERS Vlootvervanging zal zware eisen aan liquiditeit stellen KOOL DRAAIT DOOR AAN DE LANGEDIJK Jonge groente heeft de voorkeur PAGTNAj m°e' r 4e klas 14e lijst een glaasje jeugd I Door Joseph Hocking TELEVISIE y. 2$ L»,jra De tocnemeing van het aandeel van de investeringen in het nationaal inkomen in ons land in de laatste jaren is niet ge paard gegaan met een vermindering van de consumptie per hoofd van de bevol king, maar heeft daarentegen een stijging van het welvaartspeil mogelijk gemaakt. Wanneer verder gelet wordt op de eisen, die aan ons industriële apparaat worden gesteld uit hoofde van de sterke groei van de Nederlandse bevolking, de achter stand in de woningvoorziening en de noodzaak om de internationale concurren tiepositie te versterken, dan mag de te genwoordige hoge investeringsquote in ons land niet tot de conclusie leiden dat de bestedingsbeperking vooral gezocht kan worden in de sector van de investerin gen. Aldus concludeert de Nederlandsche Handel-Mij. in een artikel in haar jongste kwartaaloverzicht, waarin zij haar visie geeft op de vraag wanneer de lasten van de noodzakelijke bestedingsbeperking evenwichtig verdeeld mogen heten. De N.H.M. houdt wel een pleidooi voor een scherpere selectie, waarbij vooral ge streefd wordt naar investeringen, die zoals in de Ver. Staten de produktivi- teit ten goede komen. Teveel wordt in ons land ook in de investeringssector gestreefd naar perfectie en luxe. Het artikel besluit met de woorden: „Als wij tot een „evenwichtige" keuze willen komen tussen consumeren en inves teren mogen wij echter bij zo'n beschou wing nooit het kernpunt van de economi sche vooruitgang vergeten: dat van de produktiviteit. Door de grote aandacht d,e tegenwoordig aan distributieve vraagstuk ken wordt gegeven, dreigt zij op de ach tergrond te raken, maar indien wij zaken als normalisatie en typebeperking, effi ciënte organisatie en produktieve inves teringen verwaarlozen, zullen wij onze wensen naar meer en betere voorzienin gen niet in vervulling zien gaan". In hetzelfde nummer van het kwartaal bericht wordt kritiek geoefend op de toe passing van het rentegamma. In zekere zin zijn de gemeenten gemanoeuvreerd in de richting van een onjuiste financiering van hun kapitaalsuitgaven door hun de toegang tot de kapitaalmarkt te ontzeg gen en gelijktijdig voor hen de sluizen naar de geldmarkt wijd open te zetten. Dit is gebeurd, toen in juni 1956 niet lan ger een maximumtarief werd gesteld aan de kasgeldleningen, terwijl de maximum tarieven voor de langlopende leningen De minister van financiën ervan uit gaande, dat de 22ste uitloting van schuld bewijzen van de door Nederland gegaran deerde 3% pet. „Nederlandsch-Indische Leening 1935" niet door Indonesië wordt verzorgd heeft in de Staatscourant be kend gemaakt, dat van zijnentwege in het openbaar een garantie-uitloting zal wor den gehouden op 19 maart a.s. tot een nominaal bedrag van 1.550.000. De uit gelote schuldbewijzen zullen 1 mei 1957 betaalbaar zijn. Het resultaat van bedoelde uitloting zal geen betekenis hebben en verzilvering der uitgelote schuldbewijzen derhalve geen doorgang vinden, ingeval de 22ste uitloting als bovenvermeld door Indone sië voor 1 mei 1957 alsnog mocht worden gehouden of aangekondigd. zodanig werden gefixeerd dat deze bij net krapper worden van de kapitaalmarkt te laag werden. Het is dan ook de vraag, of het met juister geweest was, als men van over heidswege wat soepeler geweest zou zijn met de rentetarieven voor langlopende gemeentelijke leningen met voorbehoud van het recht van vervroegde aflossing en als men daarentegen juist de tarie- ren voor kasgèldleningen aan maxima nad gebonden. Er dient namelijk een behoor lijke marge tussen de rentevoeten op geid en kapitaalmarkt te zijn om te voorko men, dat in principe voor de kapitaal markt bestemde middelen tijdelijk af vloeien naar die sectoren van de geld markt, waar abnormale hoge rente-inkom sten verkregen kunnen worden. Iedere rentepolitiek, die tot een verdere verhoging van het renteniveau op de geld markt leidt, lijkt dan ook in het huidige stadium minder Juist, aldus de N.H.M. Bij de gisteren ten stadhuize van Rot terdam gehouden uitloting van 500 obliga ties van de tweede 2% procent premie lening Rotterdam 1952, groot tien miljoen gulden zijn uhgeioot: nummer 108012 af losbaar met 100.000; nummer 165508 met f 25.000; nummer 145032 met f 5000 en de nummers 180032, 106242. 190761, 167735 en 149397 ieder met 500. De overige 492 nrs. zijn aflosbaar met 150 ieder. De obliga ties zijn per 1 juni a.s. betaalbaar ge steld. Per 3 maart j.l. heeft de Willem Ba rendsz geproduceerd: Traan: 65.820 barrels (10.970 tons). In het seizoen 1955/'56 waren de cijfers over een ongeveer gelijke periode 79.502 bar rels (13.250 tons); Spermolie: 4.846 barrels (807,5 tons), in clusief-de produktie in de periode 25 dec.- 7 jan. 1957 (voorseizoen). In 1955/'56 (duur voorseizoen van 27 dec.-7 jan. 1956) be droeg de produktie 12.453 barrels (2.077 tons); Vleesmeel: 1685 ton. In 1955/'56 over een ongeveer gelijke periode 1600 ton. Toeneming van het ladingaanbod op de meeste van de door de schepen van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd be varen trajecten heeft geleid tot een gun stiger exploitatie-resultaat dan in het voorafgaande jaar behaald. Daartegenover vertoonde het onkostenpeil een verdere stijging over de gehele linie en er bestaat weinig uitzicht, dat deze binnen afzien bare tijd tot staan zal worden gebracht. Een gedeeltelijke compensatie van de toe genomen kosten werd gevonden in een verhoging der vrachten. De extra kosten, veroorzaakt door de belangrijke langere reisduur via de Kaap- route. een gevolg van het sluiten van het Suezkanaal, noodzaakten tot toeslagen op de vracht- en passage-tarieven. De reeds in 1956 gestadig oplopende brandstoffen zijn begin 1957 verder aanzienlijk ver hoogd. Ook in 1956 had de n.v. in verschillende gebieden te kampen met congesties, sta kingen en anti-overwerkacties. De uitgaande hoofdlijn vertoonde voor het vrachtvervoer ongeveer hetzelfde beeld als irt 1955. Het ladingaanbod was gedurende het gehele jaar zeer ruim, zij het dan ook dat massagiederen het hoofd bestanddeel vormden. In thuisvarende richting was het ladingaanbod beduidend minder. Hierdoor was de n.v. genoodzaakt voor een aantal schepen ander emplooi te zoeken en met charterladingen naar huis te brengen. De goede resultaten van deze reizen hebben onder de invloed van de hoge algemene vrachtenmarkt in belang rijke mate bijgedragen tot het gunstige exploitatiesaldo. Van de buitenlijnen handhaafde de Java- New York Lijn zich op het niveau van het jaar 1955. Het totale resultaat bleef ongeveer gelijk aan dat van het vooraf gaande jaar. Een in het algemeen goed ladingaanbod voor de Java Pacific Hoegh Lines heeft tot een goed resultaat geleid. De Nedloyd Line Afrika-dienst, geëxploiteerd tezamen met de Stoomvaart Mij. „Nederland" heeft de n.v. een klein batig sSldo opgeleverd. Het resultaat van de Nedloyd Line Perzische Golf-dienst, eveneens tezamen met de Stoomvaart Mij „Nederland" onderhouden, stemt tot te vredenheid. Het ladingaanbod was over het algemeen ruim. De politieke verwikke lingen in het Midden-Oosten, verband houdend met de moeilijkheden rondom het Suezkanaal, zullen ongetwijfeld invloed hebben op de economische toestand van de landen aan de Perzische Golf. De mogelijkheid bestaat, dat dit een terug slag zal geven op de hoeveelheid te im porteren goederen. Het totale passagiersvervoer bleef nage noeg gelijk aan dat van 1955: tegenover een toeneming in oostelijke richting stond een teruggang in westelijke richting. Met ingang van 1 maart is een verhoging van de passagierstarieven van kracht gewor den, In maart 1957 loopt de regerings charter van de „Sibajak" af. Het voor nemen is om met dit schip voorlopig een passagiersdienst van Rotterdam naar Nieuw Zeeland en Australië te onder houden, waarbij op de terugreis als tot dusver Indonesië zal worden aangelopen. De Nederlandse Overzee Bank N.V.' gaat over tot de uitgifte van f 4.400.000 nominaal aandelen aan toonder, elk groot 500, voor de helft delende in de winst over het boekjaar 1 oktober 1956 t/m 30 september 1957 en ten volle in die over de volgende boekjaren. De in schrijving zal uitsluitend voor aandeel houders openstaan op woensdag 20 maart a.s. tegen de koers van 125 pet. Houders van vijf aandelen groot .f 500 elk zullen met recht van voorkeur kun nen inschrijven op één nieuw aandeel groot f 500. In verband met de omstan digheid, dat het kapitaal nog voor een gedeelte is samengesteld uit aandelen van 720 welke ook recht van n- schrijving hebben is de bank bereid bij de inschrijving overblijvende frac ties van claims voortvloeiende uit de claimbewijzen van aandelen van 720 over te nemen op basis van de laatste beurskoers van de claimbewijzen van aandelen van 500. Voorts wordt bij de Certificaten Mij van het Kantoor van Bewaring en Ad ministratie N.V. de gelegenheid open gesteld om per aandeel van f 500 in te schrijven op een certificaat groot 100 tegen voorlopige afgifte van een recepis. De emissie houdt verband met een ka pitaalsverhoging van de Ned. Bank van Suid-Afrika Beperk, welke zich de af gelopen jaren voorspoedig heeft ont wikkeld. Mede dank zij de onderbren ging van dit bedrijf in een afzonderlijke vennootschap naar Zuidafrikaans recht, heeft de ontwikkeling der bank gelijke tred kunnen houden met de aanzien lijke economische expansie van de Unie van Zuid-Afrika. Gewezen wordt ook op de uitbreiding der activiteiten van de bank in de Cen- traalafrikaanse Federatie Zuid- en Noord-Rhodesië en in Zuidwest Afri ka. De snelle expansie van deze gebie den biedt goede perspectieven voor de ontwikkeling van de bank aldaar. De feitelijke ontwikkeling, alsmede de omstandigheid, dat ook een verdergaan de groei van het bedrijf op verantwoor de wijze zal moeten kunnen worden op gevangen, maken een uitbreiding van het kapitaal der Ned. Bank van Suid- Afrika Beperk wenselijk. Het ligt der halve in het voornemen, het geplaatste kapitaal te verhogen tot Z.A. 2.500.000 door uitgifte van 500.000 nieuwe aande len van 1 tegen de koers van Z.A. sh. 28'6 per aandeel. Door deze emissie zal het belang van de Ned. Overzeebank in de Ned. Bank van Suid-Afrika Beperk met Z.A. 375.000 tot Z.A. 1.875.000 toenemen. Daar het ongewenst te achten is. het daarvoor benodigde bedrag te onttrek ken aan de eigen bedrijfsmiddelen van de Overzeebank en het anderzijds ge wenst wordt geacht tegenover een ver hoging van de post deelnemingen een verhoging van het eigen kapitaal te be werkstelligen, is besloten tot de onder havige emissie over te gaaiu Het rendement van het hierdoor aan het bestaande kapitaal toe te voegen bedrag is reeds goeddeels verzekerd uit hoofde van het door de Ned. Bank voor Suid-Afrika Beperk uit te keren divi dend, dat bij overigens gelijkblijvende omstandigheden ook ovor het verhoog de kapitaal op het huidige peil van 8% pet. kan worden gehandhaafd, ter wijl het voorts in de lijn der verwach tingen ligt, dat zal worden voortgegaan met toevoegingen aan de open reserves. Deze zijn gedurende de laatste vijf ja ren gestegen van Z.A. 450.000 tot 800.000, terijl daarnaast een vrij stille reserve is opgebouwd tegen onvoorziene bijzondere risico's. Wat betreft het bedrijf van de Over zee Bank zelf wordt meegedeeld, dat de resultaten over de eerste vier maanden van 1956/57 niet minder gunstig zijn geweest dan die over de overeenkomsti ge periode van het voorgaande boekjaar, terwijl, zoals reeds eerder werd opge merkt, onvoorziene omstandigheden voorbehouden het dividend van de Ned. Bank voor Suid-Afrika Beperk over het verhoogde kapitaal onveranderd zal blij ven. Indien zich derhalve geen onver wachte ontwikkelingen voordoen, kan op een bevredigend bedrijfsresultaat over het huidige boekjaar worden ge rekend. Prof. dr. G. Houtzagers, hoogleraar in de bosbouwkunde aan de Landbouwhoge school te Wageningen, is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Jhr. dr. C. Quarles van Ufford, oud-commissaris der Koningin in Gelder land, heeft hem namens het college van curatoren de onderscheidingstekenen uit gereikt in het Diaconessenhuis te Arn hem, waar prof. Houtzagers thans wordt verpleegd. De financiële resultaten weerspiegelen de gunstige factoren, welke zich in het boekjaar hebben voorgedaan. Ook nu richtte de afschrijving op de vloot zich naar de vervangingswaarde. Daarnaast heeft de directie gemeend de reserve voor vernieuwing en herstel der vloot te moe ten versterken, aangezien de vervanging van de vloot in de nabije toekomst, in het licht van de steeds stijgende bouwprijzen, zware eisen aam de liquiditeit der n.v. zal stellen. Het verslag oefent kritiek uit op de voorgenomen opschorting van de investe ringsaftrek. Voor wat de scheepvaart sector betreft kunnen de bestedings beperkingsmaatregelen niet leiden tot een verlichting van de monetaire situatie, aan gezien de geldmiddelen, welke bij hand having der faciliteiten voor de scheep vaart binnen de ondernemingen zouden blijven, niet onmiddellijk tot besteding zouden voeren, zulks vanwege de vol ledige bezetting van de helling-capaciteit in Nederland en in West-Europa voor de eerstvolgende jaren. De maatregelen tot beperking der bestedingen schieten voor de Nederlandse koopvaardij hun conjunc tureel doel voorbij tot grote schade van de ontwikkeling van deze bedrijfstak op langere termijn. In het credit van de verlies-en-winst- rekening komen voor: AP f 86.487 (50.495), saldo exploitatierekening 41.099.80fl (29.725.064), saldo interestrekening ƒ3.856.668 (3.132.769), opbrengst verkoop „ïndrapoera" boven boekwaarde 2.092.241 en in het debet: afschrijving op de vloot 23.943.056 (21.408.153), idem op etablisse menten te Rotterdam enz. 628.000 (697.757), idem op deelnemingen 1.059.875 (558.000), commissarissen 40.000 (45.000), toevoeging aan reserve voor diverse doel einden 13.618.666 (5.747.032), toevoeging aan reserve voor vernieuwing en herstel der vloot 2.834.821 dividend 12% (11) pet. 4.961.250 (4.365.900), saldo 49.527 (86.487). De reserve voor diverse doeleinden zal na de toevoeging van 1956 37,5 miljoen bedragen. Zij is voor het merendeel be stemd voor de belastingen, welke over het hoekjaar 1956 verschuldigd zijn en voorts in de toekomst verschuldigd zullen wor den in verband met de in het boekjaar 1956 en vorige boekjaren toegepaste ver vroegde afschrijvingen. De nog te betalen termijnen op scheeps- bouweontraoten bedragen ca. 62.310.000 Staalindustrie gekant tegen nieuwe vereveningsstelsel voor scliroót De organisatie van de Belgische ijzer en staalindustrie heeft bij het Hof van Justitie der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal een klacht ingediend tegen het enige tijd geleden door de Hoge Auto riteit genomen besluit tot reorganisatie van het vereveningsstelsel voor ingevoerd schroot. Een dergelijke klacht is enige dagen geleden reeds ingediend door een Franse staalmaatschappij en naar ver wachting zullen binnenkort nog klachten worden ingediend door de organisaties van de ijzer- en staalindustrieën van Frankrijk, West-Duitsland en Luxemburg. De nieuwe vereveningsregeling, die tegen de wens der staalindustrieën op 1 februari j.l. door de Hoge Autoriteit is ingevoerd, houdt een soort boeteregeling in voor de ondernemingen, die hun schrootverbruik te veel opvoeren. De ijzer- en staalindustrieën der zes landen van de EGKS hadden zich eenstemmig uitgesproken voor handhaving van het oude stelsel. Het ziet er met het uitblijven van de winter op het ogenblik aan de Langedijk niet bijster florissant uit voor de boeren, voor wie, zoals men weet, de koolteelt een belangrijke bron van inkomsten is. Aan de veiling van de Noordermarktbond, één der toonaangevende koolveilingen, wer den zaterdag van de aangevoerde 25 wa gons (250.000 kg.) er niet minder dan 17 (170.000 kg.), dat is bijna 70 procent, door gedraaid. Door het zachte voorjaarsweer schiet de jonge groente snel de grond uit en zo daalt de belangstelling voor kool. De ex port is zo gering, dat op sommige veiling- dagen maar één wagon kool voor uitvoer wordt verkocht. Ook het binnenland heeft maar matige interesse voor deze winter groente, waarvan nog een grote voorraad aanwezig is. De kool, die doordraait, wordt verkocht voor veevoer. De tuinder krijgt daarvoor een minimumprijs, die va rieert van 6 tot 7 gulden per 100 kg. Trevor Ford, de international van Wales en middenvoor van Cardiff City (hij werd onlangs door de F.A. geschorst, maar later door een speciale commissie gerehabili teerd) heeft gisteravond tegenover ver slaggevers verklaard, dat hp een aan bieding van P.S.V. uit Eindhoven had ont vangen en dat hij bereid is deze in over weging te nemen. P.S.V. zou hem een semi-profeontract en een betrekking in de Philipsfabriekcn hebben aangeboden, zodat Ford's toe komst verzekerd is. De manager van Cardiff City, Trevor Morris, zei hedenavond, dat hjj wacht op een bevestiging van het bericht, dat P.S.V. bereid is een transfersom van 60.000 gal den voor Ford te betalen. (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, maanu"^ v># Voor de eerste maal in zijn tot nu toe zo florissante bokscarrière is eeji Klaveren, kampioen van Nederland lichtgewicht en kandidaat voör Europees titelgevecht, vanavond tegen het canvas geslagen. De sc,ir hij ii> deze ongekende ervaring stond duidelijk te lezen in de ogen waarmee 1 j tumul' r anda«aV' cilt" i verbijsterende hulpeloosheid zijn hoek zocht. Temidden van het j de ring krijste zijn broer Bep, wit van emotie, zqn aanwijzingen, liep ie' of De voorzitter van de Surinaamse Voet balbond, de heer E. de la Fuente, heeft in een interview aan het blad „De Nieuwe Tijd" verklaard, dat hij van verschillende zijden is benaderd om pogingen in het werk te stellen de voetballers Kruin en Mijnals qaar Surinamie te laten terug keren. Uit particuliere brieven van Kruin en Mijnals, die op het ogenblik voor Blink- wijk spelen, zou duidelijk op te maken zijn geweest, dat zij naar hun geboorte land terug willen. Er bestaat dus een kans, zo zei de heer De la Fuente. dal beiden weer in Suriname zullen gaan spe len. Kruin en Mijnals hebben gisteravond tegenover een verslaggever van het A.N.P. de juistheid van dit bericht ontkend. „Waarom zouden wij terugkeren?", zo vroegen zij, „wij hebben het hier immers best naar onze zin". Zij voegden er aan toe, dat zij indien zij het verblijf in ons land onprettig hadden gevonden de andere Surinaamse spelers, die naar Ne derland komen, zouden hebben aangera den hun plannen te herzien. Van Klaveren handenwringend rond, zette Theo Huizenaar een enorme kef' en leidde Jo Lamers het koor van brullende jongens uit dezelfde stal. Het gebeurde in de 7e ronde, Johnny Mann, nummer 4 op de ranglijst van f se lichtgewichten, keihard en zakelijk boksend, had tot dan toe alleen nog 10 met zijn typisch Engelse, klassieke linkse directe gewerkt. Piet van Klave sneller en met meer variatie attaquerend, had hem in de 3e ronde tweern33 j de hoek in moeilijkheden gebracht, had echter verzuimd om dóór te gaan' s nochtans met goede hoeken, counters en series ruim op punten vóór. Toen, in 7e ronde, stapte Mann op halve afstand in, nam Van Klaverens counter-'30 over en gooide ineens zijn zorgvuldig bewaarde rechtse in de strijd. itif* Het effect was verbijsterend. Een lage rechtse hoek raakte Van Klaveren vol, de Rotterdammer bleef ineens, totaal overbluft, stokstijf staan, Horizontaal: 1 stel meubelen, 10 keurig, 11 aanhaling, 12 watering, 13 beetje, 15 telwoord, 16 plaats in Gelderland, 18 Eng. ontkenning, 19 wrok, 20 uitgaven, 26 waag stuk, 27 loot, 28 geestdrift, 31 gindse, 33 dun, 35 klein plantje, 36 hond, 37 bijlagen. Verticaal: 1 vijandigheid, 2 bijwoord, 3 wondvocht, 4 uitroep, 5 vernis, 6 vogei- produkt, 7 keurtroep, 8 ontkenning, 9 met een zekere bedoeling, 14 plaats in België, 15 inhoudsmaat, 17 voegwoord, 18 op d;t ogenblik, 20 gelijke, 21 Spaanse titel, 22 persoonlijk voornaamwoord, 23 dubbel klank, 24 nauw, 25 inhouévnaat, 29 jon gensnaam, 30 strafwerktuig, 32 meisjes naam, 34 soort onderwijs (afk.), 35 natuur- kundeterm (afk.). De memorie van antwoord aan dearbeiders dan vindt het landbouwschap Tweede Kamer over de landbouwbegro ting voor 1957 is voor het landbouwschap aanleiding geweest zich andermaal tot deze Kamer te wenden met een schrijven, waarin het de aandacht vraagt voor een aantal opmerkingen en vragen inzake het structurele beleid, de gemeenschappelijke markt, de boerenwerken en de eigen- woningregeling voor boeren en landarbei ders. Voor wat het structurele probleem be treft wijst het landbouwschap erop, dat het vraagstuk van de bedrijfsgrootte niet of nauwelijks van invloed is op het niveau van de prijsgaranties, aangezien de kost prijsberekeningen ten behoeve van het landbouwprijsbeleid worden gebaseerd op groepen kostprijsbedrijven van gemiddeld 10 ha en groter. Op het stuk van de gemeenschappelijke markt meent het landbouwschap dat nog niet op redelijke wijze is tegemoet geko men aan de aanvankelijke bezwaren van het Nederlandse landbouwbedrijfsleven. Weliswaar is in de laatste fase van de Brusselse onderhandelingen op verschil lende punten tegemoet gekomen aan de Nederlandse verlangens, geenszins kan echter gesteld worden, dat de mededelin gen in de memorie van antwoord alle on gerustheid in agrarische kring hebben weggenomen. In verband daarmede stelt het landbouwschap nog andere vragen. Het standpunt, neergelegd in de memo rie van antwoord met betrekking tot de B W 1 en B W 2-objecten (boerenwerken) kan het landbouwschap niet zonder meer delen. De stelling, dat de ontwikkeling en de ervaring in de jaren na de oorlog zouden hebben aangetoond, dat de ver betering van de cultuurtechnische pro- duktieomstandigheden in de eerste plaats regionaal moeten worden aangegrepen door middel van breed opgezette structu rele plannen voor ruil- en herverkaveling, zoveel mogelijk gecombineerd met de zo genaamde streekverbeteringsplannen acht het landbouwschap bepaaldelijk te alge meen en te eenzijdig. In verband met de eigen-woningregeling voor boeren en landarbeiders meent het landbouwschap, dat het overweging ver dient naast de nieuwe eigen-woning-rege ling ook de oude regeling (premie 10 jaar lang 2V2 extra premie) te handhaven. Voorts om voor de landarbeiders te over wegen een door de overheid gegarandeer de rente voor de lening in te voeren van bijvoorbeeld 3 °/o, stijgt de rente hoger, dan neemt de overheid het meerdere voor haar rekening. Daarnaast verdient het wellicht aanbeveling de aflossingstermijn (30 jaar) te verlengen tot bijvoorbeeld 40 jaar. De wekelijkse lasten dalen dan enigszins. Als men inderdaad iets extra wil doen voor de woningsituatie der land- bovengestelde suggesties reëel. Een laatste opmerking in de brief noemt de kredietregeling ten behoeve van door wateroverlast getroffen bedrijven teleur stellend. Het landbouwschap zou er sterk op aan willen dringen, dat de getroffen bedrijven geen groter rentelast op zich behoeven te nemen dan de helft der ver schuldigde rente. Oplossing van gisteren Horizontaal: 1 Ems, 4 Kro, 7 mals, 9 roer, 10 steel, 12 derde, 13 eu, 14 kil, 16 a.e., 17 r.k., 19 An, 20 af, 21 da, 22 s.s., 24 p.k., 26 op, 27 ora, 29 la, 31 vlees, S3 spoel 36 egel, 37 Dora, 38 nar, 39 fat. Verticaal: 1 Ems, 2 mate, 3 sleur, 4 ko ran, 5 rede, 6 ore, 8 se, 9 re, 11 l.k., 12 dl. 15 is, 18 kas, 19 aap, 22 speer, 23 ar, 25 kloof, 26 Olga, 27 os, 28 as, 30 aera, 31 ven, 32 el, 34 p.d., 35 lat. HOGE r 1UJZEN ƒ2000 20311 1000 1430 6136 7651 8562 10805 15086 16135 18284 20380 21077 400 3475 3698 4879 5740 6853 9469 12281 13934 17646 18243 200 1382 3062 3323 4024 4546 4977 5411 5317 5730 7638 8241 8257 8387 11359 12261 12895 13880 14402 14421 14618 15476 16211 17770 17827 17875 18255 18465 18837 18961 19247 20051 20234 20690 1090 112 634 690 2001 382 3028 046 824 910 4175 272 5060 110 464 467 818 835 6100 145 7050 078 953 977 8019 110 575 598 9058 125 757 760 10026 042 494 500 113 214 252 312 491 715 727 840 873 958 471 509 520 535 567 153 244 288 290 307 0^7 9^9 289 559 601 646 797 198 234 253 258 275 533 552 602 649 650 868 899 900 927 945 209 315 361 473 571 141 245 257 328 529 187 227 230 329 528 607 614 64: 747 758 130 181 206 345 380 S26 956 969 988 126 150 229 256 308 602 630 637 661 698 PRIJZEN VAN 80.— 11091 807 12005 890 13031 617 14045 819 15023 924 16021 552 17039 946 18414 19090 960 20241 21335 572 588 603 633 809 886 534 788 816 875 277 299 378 742 757 792 958 985 993 681 779 972 780 868 904 531 540 545 766 930 951 383 549 756 325 348 455 757 791 218 226 233 310 337 554 586 590 748 861 918 932 137 220 315 460 633 650 656 765 833 926 976 107 142 274 275 363 428 430 470 524 655 725 770 839 876 882 929 064 111 368 518 520 551 695 767 776 045 055 160 171 307 391 576 731 818 095 115 131 217 247 331 376 387 549 56U 576 580 599 661 868 883 967 992 100 338 392 410 498 807 816 930 943 951 543 685 697 913 915 231 273 310 475 591 689 730 816 918 347 353 404 439 510 560 843 868 957 629 909 NIETEN 38). En de gedachte, dat ze heel haar leven met zo'n man zou moeten doorbrengen werd haar hoe langer hoe ondraaglijker. En dit alles voelde ze nog veel sterker, toen Arthur een paar weken later op zijn aanzoek terugkwam. Met vader is de zaak nu helemaal geregeld, wettelijk beschreven en op zegel gezet, vertelde hdj haar. Daar ben ie ze ker wel blij om, nietwaar Bertha? Ik ben nu een gezeten man geworden en heb goe de vooruitzichten. Bovendien heb ik een zaak in handen gekregen, die wel heel veeil werk zal' meebrengen, maar ook veel verdiensten zal opleveren. En wat wil je met al dat geld aan vanger.? vroeg ze lachend. Dat weet je ook wel. Bertha. Ik zou graag een aardig huisje nemen, dat te koop staat en dat naar jouw zin meubi leren. Sn dan zou ik het jou natuurlijk graag geven! Ik weet zo zeker nog niet, of ik wel veel van een klein huisje houd, zei ze. Later komt er wel een groter. Och, Bertha, het zou toch zo'n prikkel tot hard werken voor me zijn. als je me wilde 1041 068 071 076 092 096 100 105 119 145 408 409 419 431 4. J 481 546 555 568 569 190 198 201 227 258 266 300 347 423 465 577 623 639 672 697 726 729 783 784 787 480 523 589 594 656 672 723 759 825 834 788 793 819 829 833 858 885 904 906 914 843 864 868 902 921 931 963 966 970 971 923 950 966 970 2025 034 087 088 106 108 151 195 251 267 13018 053 058 079 099 108 115 131 133 141 319 368 385 392 439 450 477 519 527 544 159 180 192 233 239 272 274 283 284 334 547 548 562 568 572 588 605 629 673 696 361 366 385 420 426 437 442 477 487 509 705 707 708 762 806 820 827 870 937 946 517 521 545 546 558 579 613 628 630 639 965 984 709 757 762 797 834 876 921 922 944 953 3044 063 102 175 190 250 254 271 309 341 965 968 974 347 360 425 505 528 538 545 558 574 594 13004 009 019 056 082 098 101 117 152 164 596 601 608 632 643 667 718 726 769 798 190 237 242 256 261 272 317 339 358 375 820 831 901 927 951 984 993 995 389 400 418 437 460 472 487 514 530 535 4050 051 076 085 088 094 096 103 132 135 558 613 619 675 676 682 728 785 801 823 142 173 181 184 185 188 200 211 228 246 824 853 906 925 948 983 253 262 277 300 349 365 366 389 407 413 14013 024 033 078 085 122 123 142 193 208 468 523 531 595 597 672 678 688 692 695 210 214 219 233 261 262 288 303 306 382 713 739 743 768 814 891 906 927 932 936 389 416 423 428 438 445 508 526 581 593 943 955 968 622 646 651 652 685 687 761 768 802 809 5056 066 067 087 092 102 208 256 303 309 812 842 858 959 985 988 998 317 357 384 412 438 442 523 548 573 606 15015 022 057 061 065 085 095 122 134 138 620 636 648 719 836 845 902 906 925 998 163 165 179 185 241 245 264 283 296 325 6016 030 042 066 068 071 096 150 163 169 352 380 412 455 474 510 516 530 544 572 223 240 257 329 369 469 483 539 543 546 688 754 782 848 849 859 860 868 891 914 575 583 654 658 671 716 722 726 733 744 967 970 978 814 819 821 827 836 856 903 906 914 919 16011 061 130 155 199 234 256 298 302 321 938 973 461 463 478 479 499 548 559 591 593 651 7021 062 064 065 096 207 224 226 236 242 686 745 776 780 794 797 820 830 850 863 259 280 283 295 317 409 419 491 496 504 919 959 985 507 541 559 571 575 635 650 657 696 719 17013 035 043 068 091 173 191 220 259 326 771 832 863 874 8S3 910 946 955 331 373 375 403 437 514 545 582 595 651 8023 028 052 053 073 076 090 135 154 163 736 738 795 811 839 846 865 904 912 913 203 216 221 237 254 278 283 379 386 420 931 956 982 421 449 457 494 519 526 541 543 645 647 18009 050 052 078 108 120 140 154 158 199 703 730 733 756 781 845 863 880 925 936 226 249 270 287 312 320 331 333 370 416 942 963 998 447 502 504 573 602 620 662 676 721 727 9015 018 020 039 041 051 110 111 120 160 783 802 815 823 887 903 922 938 947 981 188 194 200 215 263 277 290 291 321 349 19041 098 103 136 137 163 229 245 248 275 372 382 389 413 417 419 452 461 480 535 292 315 339 346 364 412 430 446 531 584 563 574 577 583 635 653 683 713 744 857 597 598 691 737 754 760 786 789 801 806 866 899 913 937 982 877 925 978 094 10022 027 052 073 083 085 122 124 127 131 30026 050 071 160 165 175 195 197 301 135 139 140 216 244 263 272 285 295 343 309 409 432 457 462 470 523 529 549 654 344 361 379 458 467 506 535 539 563 587 bys ibo 907 935 796 820 826 834 836 847 872 887 616 650 658 659 663 677 725 726 728 739 163 231 233 748 753 790 810 847 855 859 861 871 877 31UU5 097 241 265 278 290 342 879 888 896 960 365 36S 372 442 487 520 584 593 610 611 11044 088 155 200 219 300 302 343 378 388 619 971 651 750 777 780 812 815 828 890 S91 bei'oven.. Maar je weet toch wel, wat ik zeggen wil, is het zo niet? Kun je me nog altijd niet geven, wat ik zo vurig ver lang? Ze schudde het hoofd. Waarom niet? Ik zou mijn leven willen geven om je gelukkig te maken. Als het aan mij lag, dan zou je geen zorg of verdriet hebben. Ik zou je slaaf willen zijn. Ik zou je tegen elk gevaar wilden be- söhermen. Weet je zeker, dat je dat zou kun nen? Probeer het maar eens! Je hebt nie mand dan je vader, om voor je te zorgen. Wat zou er van je worden, als hem eens iets overkwam? Ze keek hem aan en inplaats van ver ering of ontzag voelde ze niet anders dan medelijden met hem. Ik kan je nog niets beloven, zei ze afwerend. Maar wanneer dan wèl. Bertha? Je weet toch ook wel, dat van uitstel afstel komt. Wees nu toch lief voor me, want je weet heel goed, dat al mijn hoop op jou gesteld is. Ik kan niet langer zonder die hoop leven. Zeg eens. wil je me dan mis schien op je verjaardag het antwoord geven op mijn vraag? Dat is nog maar drie weken, zei ze. Net of je me niet al jaren kent! Maar ik zal vijftien juli komen! En Bertha beloofde hem onnadenkend, dat ze hem op die dag haar antwoord zou geven. Je geeft die dag toch geen partijtje of iets van die aard. wel? vroeg hij. be angst door de vreemde blik in haar ogen. Nu, in geen gevalIk heb altijd van een rustige verjaardag gehouden. Ik vind het gewoonweg afschuwelijk, op zo'n dag voortdurend mensen om me heen te hebben. Maar ik kom vroeg. daar kun je op rekenen en ik zal me niet gelukkig voelen voordat je me.. Arthur, ik beloof je niets! Begrijp dat goed niet anders, dan dat. ik je op die dag mdjn antwoord geven zal, Neen. dat begrijp ik., maar het zou voor mij om gek te worden zijn., als je.. Och. daar moet, ik niet aan denken! In de drie weken vóór haar verjaardag ontmoetten Bertha en Brichtauer' elkaar geen enkele keer. Hij scheen Arthur de kans te willen ge ven zijn doel te bereiken. En in zekere zin was dit een teleurstelling voor Bertha. Op de ochtend van haar verjaardag was het schitterend weer. Maar voor het meisje was het geen vrolijke morgen, omdat ze wist, dat ze die dag haar beslis sing moest geven, ofschoon ze zelf nog niet tot een besluit gekomen was. Aan het ontbijt wenste haar vader haar lachend geluk. „Kijk toch eens, wat een post!" riep hij uit. „Die arme postbode liep er bijna krom onder!" Ze keek glimlachend naar de stapel brieven en pakjes en begon de adressen te lezen om te zien van wie ze kwamen. „Wat heeft Robert je gestuurd, kindje?" Niets, helemaal niets. Dan zal hij wel zelf komen. Hij weet, dat het je verjaarda is. Een paar weken geleden heeft hij het er tegen mij nog over gehad. Hij zal het denkeh'ik wel vergeten zijn, zei Bertha. Hij is al in geen maand hier geweest. Maar het komt er ook niets op aan! Het komt er wèl aan! Stel je voor, dat Robert je eerste verjaardag na zijn thuiskomst vergeten zou! Ik ze" je, dat hij wel gauw komen zal. Ik begrijp trou wens niet, waarom hii al zo lang wegge bleven is. Ik zal hem er toch eens naar vragen. Toe, vadertje, doe dat liever niet Maar..hé, wat hebben we hier? Ze til de een mandje op en zag door he' getra liede deurtje in de zijkant een pekineesje zitten. O, wat een dot! riep ze opgetogen. Wie kan me dat gestuurd hebben? Ik denk, dat het van Arthur komt., kijk maar naar het adres. Dat is zijn hand. Ze scheurde het briefje, dat er bij was, open en las: Voor Bertha van Arthur, die hoopt, dat dit haar gelukkigste verjaardag mag ziin. Veel liefs en hartelijke gelukwensen! Er stond een postscriptum onder: Ben opgehouden maar kom zeker tegen elf uur. Maar er moet vast ook iets van Ro bert zijn! riep haar vader uit, zonder Ar thur's geschenk een blik waardig te keu ren. Nee, er is niets.. Maar vindt U dit geen schat van een diertje? —Wat heb je eraan? bromde de oude heer. —Hij zal er wel een handvol geld voor uitgegeven hebben want het is echt ras, dat kun je wel zien. Maar wie stuurt er nu zo'n hond? Enfin, misschien is dit zijn idee van een waakhond! Brommend ver liet hij het vertrek en ging naar buiten. Tegen tien uur ging ook Bertha de deur uit. Ze wilde het niet bekennen, dat zij erg teleurgesteld was, niets van Robert gekregen te hebben. Al had ze ook nog zoveel lelijke dingen tegen hem gezegd: haar verjaardag had hij toch niet mogen vergeten! Ze liep doelloos rond en overdacht, welk antwoord ze Arthur geven zou. Zo kwam ze bij het meertje, dat achter hun huis lag. Het was vrij diep en lag geheel tus sen het geboomte ingesloten. Ze nam het hondje, dat meegelopen was, in haar arm, stapte in het bootje, dat aan de oever lag en roeide naar het midden van het meer tje. Daar liet ze zich drijven en dacht na over wat ze zo aanstonds tegen Arthur zou moeten ze«gen. Hij mocht dan al geen romantische figuur zijr. maar i.dereen achtte hem toch en hij zou best een goede man voor haar kunnen zijn. Zou ze per slot van rekening nog niet het verstandig ste doen met hem haar jawoord te geven? Opeens schrok ze door een geplons vlak naast haar en een heftig gejank. Het hondje had zich te ver oo de rand van de boot gewaagd en was in het wat geval len. Het deed wanhopige oogingen om bij de boot terug te komen. In haar haast om het diertje te redden, leunde Bertha te ver over het ranke bootje heen en het vol gend ogenblik lag ze in het diepe meertje. Ze was geen al te beste zwemster en bo vendien hinderden haar kleren haar erg. (Wordt vervolgd). kreeg er een rechtse overheen en voor acht tellen neer. n ff' Moreel nog meer aangeslagen d3 -jf siek zocht Van Klaveren moeiza3® \y herstel, vond het niet en werd ter door een nieuwe rechtse hoek de touwen geslagen! zjjn Op de been geschreeuwd door ,Si hoek, zijn familie en zijn sta d® wankelde hij, klemmend en hang®? 'je' ronde uit, plaatste daarbij nog e®"aui, genstoot. die meteen zó raak aan\. dat Mann niet in staat was o"1 knock-out te forceren! -r]?0' Die éne, zo fortuinlijk goed ren, mende tegenstoot redde Van KI3' want in de 8e ronde was hij a3l ledig hersteld, de 9e bracht hij rc" je op zijn naam en aan het einde 10e ronde had hij nog altijd een je punten-voorsprong, die hem va^ee!' overwinning verzekerde. Maar der® ste knock-down, dit eerste gevaart een k.o.-nederlaag, moet voor Van veren en Huizenaar een vreemde. eSt. ook een kostbare ervaring zijn De twee andere prof-partijen, Theo Huizenaar op deze maandag3^ in de Rivièra-hal van de Rottera Diergaarde organiseerde, waren aanzienlijk minder gehalte. rof' Schuurmans dacht in zijn tweede partij met het vakkundig uitbenen te Kick van den Berg tot de 5e r0I1,tje!" wachten, maar het dikke Haagse f® tje gaf ook toen geen krimp en 'n ed1 ronde volstond Schuurmans punten-zege op zijn moedig en bleven tegenstander. ;rj Frits van Kempen bleek, evenn" y Theun Brommer enkele maanden den, in een wilde vechtpartij °P^e4e/. sen tegen het geraffineerde jun£pe'te' weid van de Britse kleurling «e!" King, een der 10 sterke Engelse V gewichten, die Van Kempen eer je oogwond bezorgde, vervolgens in e'] 7e en 8e ronde tegen de vloer wens hem tenslotte aan het einde van ronde knock out sloeg. Uitzending: vanuit Engels Transit 6*1 Hoek van Holland. Golflengte 25 meter' Dinsdag 12 maart .22.00 By invitation, 22.45 Tijd voor Bernard 00.30 Sluiting. WOENSDAG 13 MAART. ^0 HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00—24.00 VA/Tp J'jj 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 De Ontbijtcl,«i Lp Nws. 3.13 De ontbljtcluh 8.50 V.d. vrO'gWri -9.40 Waterst. 10.00 Schoolradio 10.20 Le« 1.1.30 Gevar. progr. 12.30 Land- en tuin4'',- 12.33 V.h. platteland 12.38 Hawaiïani»ïPM Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda 13'1" LjJ muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Grany? J.jD V.d. jeugd 16.00 V.d. zieken 16.30 eL Gramm. 17.25 Orgel, harp, viool en ƒ5» lXi(< Regeringsultz. 18.00 Nws. en comm. 1®. Li A/V muz. 18.40 Act. 18.50 Pianospel 19.00 „vfy v.d. jeugd 19.10 Joods mannenkoor f 1 n5 -d wenkoor 19.30 V.d. jeugd 20.00 Nws. ij,l' sen de regels door 20.15 In Opa's 20.35 Strijkork. en soliste 23.00 8 yi Gramm. 23.5024.00 Socialistisch nws- peranto. -jV' HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 nfy 7.00 Nws. en SOS-ber. 7,10 GewUJJ^S' ?ie' 7.45 Een woord voor de dag 8.00 weerber. 8.15 en 8.25 Gramm. 9-0° -a'Avj.f ken 9.25 V.d. vrouw 9.30 Gramm. muz. 10.00 Gramm. 10.30 MorgendiJ ,,Q Gramm. 11.15 Hoorsp. 12.15 Gramm. tffV en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 1- of act. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Thuisfront 13.20 Lichte muz. 13-4%r j. 15.00 Jeugdork. 15.45 Gramm 16.00 17.20 Gramm. 17.40 Beursber. 17.45 .g e.£{ 18.00 Gemengd koor 13.20 Muz. uit de cn 18.45 Spectrum v.h. Chr. Organisatie' jiv enigingsleven 19.00 Nws. en weerber. ^-r*. r gelconc. 19.30 Buitenl. overz. Jf\ 20.00 Radiokrant 20.20 Bidstond voorop Ltó Arbeid 21.30 Vocaal ens. en sol- beschouwing 22.20 Salonork. 22.45 AVO -IK king 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. Gramm. VARA: 17.00—17.30 V.d. jeugd. In de schaduw van twijfel, TV-spel- sluiting. jO'JÏ DUITS progr.: 17.00—18,00 V.d. Journ. en weerber. 20.20 Kleine Ta" schichte. 20.45 Knöpfe, die sich sei^ 21.3022.00 Discussie. VLAAMS—BELG. progr.: 19.00 Pr" 19.30 Nws. 20.00 Boemerang 20.15 n< 21.15 Boemerang 22.15 Nws. en 3°u <r FRANS—BELG. progr.: 19.00 MiC»}V lonie 19.30 V.d. kind. 20.00 Act. Hier" gr- ne Casse-Cou. film 21.40 Literair v Wereldnws. i m. Engeland, BBC Home Service 330 $r\ofx, 12.00 V.d. scholen 13.00 Gramm.l4.l0 >eren 13.55 Weerber. 14.00 Nws. J j5 0l' V. tuigeverss. 14.30 Round Britain J boeren 13.55 Weerber. 14.00 Nws. tuigeverss. 14.30 Round Britain li- j^-., scholen lS.OOHoorspel 17.00Koor*agf v-.d. Jf"1. dian Summer 18.00 V.d. kind- i ctad e 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.18.51» „j. weerber. 19.oo Nws. 1 \rfluïn n 19.40 Sport 19.45 Dansmuz. 20.00^^ &P3 jy.iu oport ïy.io uansmuz. z*' n\ 20.30 Caus. 21.00 Symf.ork. en sojf Wl- fl. 22.15 Klankb. 23.15 Gramm. 23-45 erSC 24.00 Nws. en weerber. 0.08-0.1-* „0 p, Engeland, BBC Light Progr.: 12.00 Nws. en voordr. 12.15 Mrs or"'p»«ei 12.30 Dansmuz. 13.00ParI. overz. 1 nale'' 16.45 Lichte muz. 17.45 Mrs. bU F/J,. 17.30 Voordr. 17.45 Ork. conc. NS wy 19.00V.d. jeugd 19.45 Hoorsp- 3°'. V'L' journ. 20.25 Sport 20.30 Gevar. 23.*V* 21.30 Hoorsp. 23.00 Nws. 23.15 ACJ" 0.5® te muz. 24.00 Voordr. 0.15 Jazzm" overz. 0.55-1.00 Nws. ol. 16.00 Gramm. 17.00 nO*L. K en sol. 19.00 Nws. 19.15 -^ijnprRf^s. r. progr. 21.45 Nws. 22.10 00 NDR-WDR, 309 m. j 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 1 i':Zio W* en sol. 16.00 Gramm. 17.00 nl ork. en Gevar. progr. Filmmuz. 23.15 Moderne muz. Dansmuz. Frankrijk, Nationaal pr°*r!' 12.00 Symf.-ork. en sol. 13.00 i {g.30 18.30 Kamermuz. 19.01 Gramm- uitz. 20.00 Operamuz. 20.30 Hoorsp. 22.30 Gramm 23-00 Kam6 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m. 6* i m. jf-jjU 12.00 Gramm. 12.30 Weerber- h0o^fjc. 13.00 Nws. 13.11 Gramm. 14.00 orrlr- pr- .flfy ie no - 1 fill) v Koersen 16.02 Gramm. Nws. 17.10 Gramm. 17.50 j».*» K. ,j.ü' Caus. 18.30 V.d. sold. 19.00 NwL,t 20.00 Hoorsp. m. muz 21-25 Nws 22.11 Zang en piano ■i2'»u 23.00 Nws. 12400mGever. muz. 13.00 14.10 Idem 15.15 Koorcenc. 1»;* ^in- jy1 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 G« 20.0 55 sold. 18.30 Jazzmuz. 19.30 N jnUfc* Pg!> progr. 22.00 Nws 22.10 Sp?«n®e BBC. Uita. voor Nederla-nd. f 17.45-1815 Nws. Londens i X- les. v. beginnelingen, les 19, 41 m.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4