VLIEGRAMP IN ENGELAND Soekarno: „Kwestie van leven en dood voor het land" Ook Vlaardingse vissers over van vleet op trawl schakelen Stille Omgang in Londen Vislijnen van 1700 kilo Personeel van Belgische spaarbank staakte Rijks- Boedapest lijkt op le Hongaarse regering bevreesd voor nieuwe opstand erkamp 22 doden waaronder 4 Nederlanders De noodtoestand in Indonesië Pruimebömen staan in bloei K Aanpassing in de moderne tijcl zaak met vele kanten Vrijdag 15 maart 1957 Hongersnood in Zuid-Korea Loonsverhoging in de landbouw toegestaan PAUS DOET IN SYSTEEMBOUW ar cl. Wyszynski in mei naar Rome Op Passiezondag voor de zwijgende Kerk DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN üümi Communistische ontdehhingi r~ WEERBERICHT W," Wip® - T.. -..■rr..;viu Jt Een viermotorig passagiersvliegtuig van de Britse luchtvaartmaatschappij B. E. A., dat gistermiddag om kwart over één van Schiphol was vertrokken naar Manchester, is vlak bij het vliegveld van Manchester verongelukt. Het toestel, een Vickers Viscount turboprop, raakte bij de landing op het vliegveld het uiteinde van de landingsbaan, veerde weer de lucht in en kwam enige honderden meters verder op twee huizen terecht. De huizen werden totaal vernield, terwijl een derde huis werd beschadigd. Alle 20 inzittenden van het vliegtuig, 15 passagiers en 5 leden van de bemanning zijn om het leven gekomen. Onder de passagiers bevonden zich vier Nederlanders. Voorts werden een vrouw en een kind gedood, die zich in een van de vernielde huizen bevonden. Het is de eerste maal, dat een Viscount op een lijiivlucht verongelukt is. ?°pk hangt nog rond de liuisenresten nadat een B.E.A.-verkeersvliegtuig met fo intig personen aan boord neerstortte op een aantal huizen bij het vliegveld van ancliester. Alle inzittenden van het toestel werden gedood. Op de voorgrond een stuk van het ongelukstoestel. Volgens ooggetuigen verkeerde het toe stel blijkbaar in moeilijkheden toen het trachtte te landen op het vliegveld van Manchester. Nadat het vliegtuig de lan dingsbaan had geraakt en weer was op gesprongen, maakte het een scherpe draai waarbij een vleugel de grond raakte en het toestel ondersteboven op de huizen terecht kwam. Onmiddellijk sloegen de vlammen uit de Viscount en toen de brandweer en de ambulances op het ter rein van de ramp verschenen, was het vliegtuig één vuurhaard. Met alle beschik bare middelen, waaronder schuimblussers, trachtte men het vuur te doven. Enkele helpers grepen met blote handen hete stukken beet en probeerden een weg te banen naar het toestel in de hoop leven den aan te treffen. Het was echter alle maal tevergeefs. Het ongeluk met de Vickers Viscount is, volgens een officiële lezing, gebeurd op een kwart mijl van de landingsbaan van het vliegveld Ringway bij Manches ter. Het toestel was het vlaggeschip van de discoveryvloot, en het eerste van het Viscount-type 700, dat aan de Bri tish European Airways werd afgeleverd De Viscounts, die door de B.E.A. wor den gevlogen, zijn tot nu toe tezamen 150.000 vlieguren in de lucht geweest met een totaal afgelegde afstand van 45 tot 50 miljoen mijl. De B.E.A.-machines hebben sedert het in gebruik nemen van dit type vliegtuig twee miljoen passa giers vervoerd. Indien men de Viscounts, die door an- dere luchtvaartmaatschappijen worden ge bruikt, meerekent, zijn deze machines tot nu toe 500.000 uren in de lucht geweest, overeenkomend met een afstand van 150 miljoen mijl. Alle Viscounts tezamen heb ben zeven miljoen passagiers vervoerd, zonder dat er één ongeluk viel te noteren Dc Nederlanders, die tot de slachtof fers van deze vliegramp behoren, zijn: de gebroeders L. en M. de Swaan uit Am sterdam; de heer H. P. Haman uit En schede en de heer J. Voorthuis, een Ne derlander die in Engeland woonachtig was. Er was voorts een Zweed aan boord. De overige passagiers waren Britten. De bemanning van de Viscount bestond uit twee piloten, een radio-telegrafist, een steward en een stewardess. De president-directeur van de B.E.A., Anthony Milward, die gisteravond de plaats van de ramp heeft bezocht, ver klaarde, dat de resten van het toestel zo klein zijn, „dat er heel wat uit te zoeken is, voordat wij tot enige conclusie kunnen komen". De directie van de B.E.A. heeft ver klaard, dat er geen sprake van is dat de Viscounts voorlopig uit de dienst geno men worden. Koningin Elizabeth zou de volgende maand met een Viscount naar Parijs gaan. Het is het eerste ernstige ongeluk van de B.E.A. sedert vier jaar. De Engelse koningin en de hertog van Edinburgh hebben een telegram van deel neming gezonden aan de B.E.A. De slachtoffers De heer H. P. Haman Was directeur van de N.V. MacFadden Cy te Enschede, een dochteronderneming van een Ameri kaans katoenconcern. Hij is 64 jaar oud geworden, was gehuwd en had twee kin deren. De heer Haman, die Estlander van geboorte was, heeft zich meer dan dertig jaar geleden in Rotterdam gevestigd. Kor te tijd later vertrok hij naar Enschede. Hij is o.m. voorzitter geweest van de Twentse katoenagentenvereniging en be stuurslid van de Vereniging voor de ka- toenhandel te Rotterdam. De gebroeders De Swaan waren fir manten van de firma Swaan-Bonnist, een jutehandel. De heer L. de Swaan was 51 jaar oud, gehuwd en had 2 kinderen; zijn broer was 46 jaar en laat eveneens een weduwe en 2 kinderen achter. Volgens te Tokio ontvangen berichten heerst in Zuid-Korea een ernstige hon gersnood. Ongeveer twee miljoen mensen, tien procent van de bevolking, hebben hulp nodig. Een groot aantal van hen zou zich met gras en ratten in het leven houden. Sinds de herfst van het vorige jaar zijn de oogsten in Zuid-Korea slecht geweest Om het voedseltekort te bestrijden is 58.000 ton rijst uit de Verenigde Staten ingevoerd. Het college van rijksbemiddelaars heeft aan het Landbouwschap meegedeeld ak koord te gaan met een verhoging van de Ionen in de landbouw van 3 procent en een verhoging van de vakantietoeslag tot 4 procent. Deze verhogingen kunnen worden ingevoerd met terugwerkende kracht vanaf 4 maart j.l. De communistische heer Lo van Halm heeft gisterenmiddag in de Rotterdamse gemeenteraad onthuld, waarom hij er vóór is, dat de gemeente zich terdege met de systeembouw bemoeit. Want ook op dit gebied tracht Rome de macht in handen te krijgen! Wat had de heer Van Halm ontdekt? Er is een systeem R.B.M. Rijnlandse Beton Maatschappij) en wie zitten daar in de raad van commissarissen? Professor Beel professor van der Grinten, dr. Piet Kers- tens en dr. L. Kortenhorst. En of dit nog niet erg genoeg is, een zeker KVP-kamer- lid Andriessen zit in Bredero's Bouw Be drijf, ook een systeemonderneming. Gelukkig dat de heer Van Halm ons ge waarschuwd heeft; zonder hem hadden we onwetend in een huis gewoond, gebouwd door een pauselijk-geïnfiltreerde maat schappij de staat van oorlog en beleg is afgekondigd voor geheel Indonesië Veft president Soekarno gisterenavond yerklaard, dat de afkondiging van de noodtoestand „een kwestie van leven en dood voor het land j^tekent". afkondiging van de staat van oorlog en beleg toelichtend zei de Resident: „Juist op het kritieke ogenblik, dat internationale toestan- om ons heen een toppunt bereiken, buitenlandse subversieve ac tiviteiten in ons gebied aan de orde van de dag zijn, heersen twee- ^racht en strijd ook onder ons. Nog erger, herhaaldelijk werden ^gingen gedaan tot een greep naar de macht tegen de centrale rege- tlhg. In de provincies is achtereenvolgens het gezag overgenomen". v ''Wij kunnen niet toestaan", zo ver- a*gde Soekarno, „al deze dingen op beloop te laten. Dit zou het ineen- s,0rten van de grondvesten van onze e aat betekenen, ontbinding van de v6tlheid van onze staat, het verlammen ;jan het gezag van de staat". Hij zei, va' het van zelf sprak, dat het vacuum, ?eroorzaakt door het ontslag van „het !°veelste kabinet", vol gevaren was en h, hij daarom de krijgswet voor het gebied van de Indonesische repu- 'iek had afgekondigd, i Soekarno zei, dat het niet de eerste j6er was, dat de R.I. een kritieke pe- ^l0de moest doormaken en „een zware eProeving moest verduren". Evenmin was het voor het eerst, dat uet staatshoofd de noodtoestand af- sp°,n<3igde. „Hebben wij dit niet ver- heidene malen meegemaakt en zijn '1 niet elke keer veilig en goed daar- t;PVeral in (je oude fruitcentra op Zuid- gp„.eland valt op het ogenblik reeds te inbeten van de bloei van de vroege prui- lbomen. 6 knoppen, die vorige week reeds een hü grote ontwikkeling vertoonden, zijn (U eensklaps allemaal opengesprongen en h0 b°men staan wit van de bloesem in de o-^higaarden, welke overigens op het Inblik nog een kaal aanzien geven. De gr ekers hopen nu maar op een blijvend VQ b Weer, want vooral vorst kan funest is ,r deze vroege bloesem zijn. De bloei 'tüi„ -iaar opmerkelijk vroeg. De meeste 'hnkwekers kunnen zich geen jaar her- Vt efen, waarop omstreeks deze tijd de Hm6®6 pruimen reed in bloei stonden. W Vorig jaar was dit eerst half april uit gekomen? De reden daarvan was, dat wij vroeger trouw bleven aan de staat, die wij hebben afgekondigd, dat wij vroeger altijd bereid waren de vei ligheid van de staat hoger te stellen dan persoonlijke belangen en belangen van verschillende groepen of stromin gen". Soekarno verklaarde: „Zo God wil. zullen wij wederom alle moeilijk heden en crisis in de kortst mogelijke tijd doorbreker, mits wij gezield zijn en optreden als in het verleden". Soekarno gaf zijn dagorder uit op zijn paleis te Bogot. De voorzitter van het Indonesische parlement, mr. Sartono heeft bekend gemaakt, dat het parlement niet bijeen zal komen, zolang het kabinet demis sionair is. Hij verwachtte, dat de staat van oor log en beleg van kracht zal blijven tot een nieuw kabinet, dat in staat is goed te functioneren, gevormd is. De duur van de afkondiging van de noodtoe stand zou er geheel van afhangen of spoedig een nieuwe kabinet kon worden gevormd, zo zei hij. In politieke kringen te Djakarta vroeg men zich af, of Soekarno ver schillende partijen zou polsen alvorens een nieuwe formateur te benoemen. Hij heeft niet aangekondigd, dat hij partij leiders zou horen voor de aanwijzing van een nieuwe premier, toen 'hij gis terochtend het ontslag van het kabinet- Alisastroamidjojo aanvaardde. In sommige politieke kringen ver wachtte men, dat hij dit keer de keus op zichzelf zou laten vallen. In de zelfde kringen zei men, dat, ofschoon het afkondigen van de krijgswet, niet de positie van het parlement aantast de opperbevelhebber tijdelijk het par lement zou kunnen bevriezen" inge val hij dit nodig acht in het belang van de handhaving van rust en orde. Seval. v5ardinaal Stefan Wyszynski, de primaat Hoj^olen, gaat op twaalf mei a.s. naar e ter „oi offonhpiri van het fei veér?. *er gelegenheid van het feit, dat s^h jaar geleden de H. Vader tot bis- h0!°t> werd gewijd. Dit is, zo zegt he 5ch„,6 Persbureau PAP, door het te War- b verschijnende r.-k. weekblad „Ty- tïH 'k Pawszechny" gemeld. De primaat gorden vergezeld door de bisschoppen PaCz> Choromanski en Baraniak. "let6' voorgenomen bezoek kan niet eer ..aats vinden met het oog op de be' tggJNke onderhandelingen, die op het 6Vpvl~hk tussen de Kerk en de Poolse Dc aartsbisschop van Westminster heeft in overleg met de andere Londense bis schoppen van Southwark en Brentwood goedgekeurd, dat in de middaguren van passiezondag, 7 april, in de Engelse hoofd stad een Stille Omgang wordt gehouden voor de Zwijgende Kerk. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van een groep leken. De Stille Omgang zal uitsluitend open staan voor mannea. De tocht begin l.yde Park, vlak bij de bekende Sprekershoek; de mannen lopen in rijen van acht. Ongeveer 30.000 deelnemers worden voor deze gebeds- tocht verwacht. Er worden geen vlaggen meegevoerd. Zij trekken van Hyde Park naar de kathedraal van Westminster, ter wijl zij zwijgende de rozenkrans bidden. Daar de kathedraal slechts een capa citeit heeft voor 2000 gelovigen, worden voor de resterende 28.000 mannen in de omliggende straten buitenaltaren opge richt, vanwaar bisschoppen de zegen met het Allerheiligste zullen geven. Opbrengst reuma-collecte De straatcollecte op 2 maart ten bate van de Vereniging tot steun aan de Reu mabestrijding heeft opgebracht 12.708.83. Bovendien werd in de Beurs een col lecte gehouden die een bedrag had van 725.96. De totale opbrengst bedraagt dus 13.434.96. De jacht op Hollandse Nieuwe verandert de laatste jaren van karakter. Werd vroe ger vrijwel uitsluitend naar haring ge vist mét behulp van drijfnetten, reeds enkele jaren gaat men er steeds meer toe over de haring door middel van het trawl- net te vangen. Natuurlijk biedt in verschillende landen de traditie hiertegen krachtig verweer. Dit komt duidelijk tot uiting in Engeland, waar men opvallend stug aan bepaalde tradities blijkt vast te houden. In Frank rijk daarentegen zo vertelde men ons in visserijkringen vist men alleen nog met trawl-loggers en ook Duitsland, met zijn vernieuwde vloot, heeft vrijwel al leen maar trawl-schepen. Vlaardingen, dat op het ogenblik hard bezig is zijn verouderde loggervloot te moderniseren, schakelt ook steeds meer over op de trawlvisserij. De nieuwe sche pen, die men laat bouwen, zijn alle trawl-loggers met een motorvermogen van 650 p.k. en meer, omdat de trawl hierom vraagt. Dit geldt zowel de VI. 27, de „Bur gemeester Heusdens", als de VI. 7, de „Ada". Alleen de VI. 153, met haar 450 pk- motor blijft hierbij wat achter. Minder schepen, grotere vangst Ook de vier of vijf nieuwe schepen die nog afgeleverd moeten worden, zijn trawl- loggers, die bovendien het hele jaar door kunnen varen. Zij hebben stuk voor stuk een aanmerkelijk groter visvermogen dan de oude haringschepen. Daarom zal de totale vangst van de Vlaardingse vissers vloot in de komende jaren groter worden; ondanks het feit dat het aantal schepen, dat naar zee gaat, met meer dan tien zal afnemen! Dat de jacht op de haring van karakter aan het veranderen is begint men ook langs de Vlaardingse havens te merken. Zo werden dezer dagen op een van de kaden langs de Kon. Wilhelminahaven de vislijnen klaargemaakt voor de nieuwe VI. 121, die eind vorig jaar te water ging en die binnenkort de vloot komt versterken. Deze „vislijnen" wegen per stuk 1700 kg! Want ze bestaan uit een stalen kabel van 22 mm dikte. Deze heeft een Het aanbrengen van de muizen. Op de achtergrond een van de oude stoomlog- gers, die nog met de vleet blijven vissen. -sta srapat jmree/A Iuieba 00S tic a ajguaj sersman onmiddellijk zal opmaken dat ze dus ieder 915 meter lang zijn. Teneinde op een eenvoudige wijze te kunnen nagaan, hoever men tijdens het trawlen deze vislijnen heeft uitgevierd, wordt op iedere lijn een lengte-verdeling aangebracht door middel van touwwindin- gen die in de kabel gesplitst zijn. Deze winding noemt men „muizen". Zij worden om de 25 meter aangebracht. Op iedere honderd meter komt een dubbele muis. Bij dit karweitje moet nogal wat kracht te pas komen. (Van onze correspondent) BRUSSEL, donderdagavond. Er heeft zich donderdag te Brussel een eigenaardige staking voorgedaan. Na 's morgens even op de bureaus te zijn ge komen, heeft het grootste deel van het zeer talrijke personeel van de Rijksspaar bank deze verlaten om, zoals werd aange kondigd, gedurende vierentwintig uren Twee beelden van de tewaterlating van het nieuwe passagiers-vrachtschip van dc K.N.S.M., de „Prins der Nederlanden", die donderdagmiddag op de werf van P. Smit jr. N.V. te Rotterdam plaats vond. Boven: het moment, waarop de fles k iusien ue Cli jy,vte itoiieraam yicmis vuna. jduvvji. ncz rnvrrvGnzj ivumiuij ug jmo 0Pte!d- Norden gevoerd, aldus PAP. Men cjiampagne tegen de scheepshuid stuk stoot. Op het podium, rechts H.M. de Konin- ahgrijkste kwesties te hebben, gere- Vandaag wordt in Hongarije de revolu tie van 1848 herdacht. Precies 109 jaar geleden brak in Hongarije de opstand uit tegen het Oostenrijkse bewind. Met behulp van het Tsaristische Rusland slaagde Oostenrijk er in de opstand neer te slaan. De Hongaarse regering verkeert op het ogenblik in een nerveuse spanning omdat zij vreest, dat de Hongaren vandaag weer naar de wapenen zullen grijpen om zich van de Sovjet-overheersing te bevrijden. Er zijn talrijke maatregelen getroffen om oproer tc voorkomen. Gisteren hebben gewapende militieman nen in Boedapest de wacht betrokken bij het standbeeld van Petoefi. Hongaars dichter en held uit de revolutie van 1848. Men is van mening, dat dit standbeeld waarschijnlijk een middelpunt zal vormen voor demonstraties tegen het huidige com munistische regiem. Boedapest geleek gisteravond op een groot legerkamp. De honderden politie- en militiemannen, die reeds in de voor naamste straten van de Hongaarse hoofd stad patrouilleerden, ontvingen nog steeds .versterkingen. Ook leden van de nieuwe arbeiderswachten, in overalls gestoken en met blauwe petten op hielpen de po- Itiie met patrouilleren. Door Sovjet-mili tairen werden geen patrouillediensten verricht. Wel waren in de omgevin" van het Sovjet-hoofdkwartier twee volledig bemande pantserwagens opgesteld. Te Wenen is gisteren van gewoonlijk betrouwbare bronnen te Boedapest verno men, dat zich op het ogenblik negen Sovjet-divisies in Hongarije bevinden. In en om Boedapest is een zeer grote militaire macht samengetrokken om van daag aan alle eventuele gebeurlijkheden het hoofd te kunnen bieden. Dat men werkelijk ernstige ongere geldheden verwacht, blijkt uit het feit, dat gemeld wordt, dat alle lopende pa tiënten van een groot ziekenhuis in het centrum van Boedapest naar huis zijn gezonden, terwijl de overigen naar het souterrain zijn overgebracht, zulks om plaats te maken voor eventuele slacht offers. De regering-Kadar heeft in de Hon gaarse onderwijsinrichtingen een rond schrijven doen verspreiden, waarin het kinderen beneden de veertien jaar verbo den wordt zich vandaag op straat te be geven, indien zij niet door een volwassene worden vergezeld. Leerlingen van middelbare scholen mo gen niet in groepjes door de straten lopen. De regering is blijkbaar beducht dat zich evenals in vorige jaren, afvaardigingen van scholieren naar het standbeeld van Petoefi zullen begeven, om deze grote Hongaarse vrijheidsstrijder te eren. Verscheidene leerlingen van middelbare scholen, waarvan wordt aangenomen dat zjj onder bepaalde omstandigheden als „leiders" zouden kunnen optreden, zijn gisteren door de politie in preventieve hechtenis genomen. Het betreft hier scho lieren van veertien tot zeventien jaar. In het operagebouw te Boedapest vond gisteravond een plechtigheid plaats ter herdenking van de revolutie van 1848. Na dat president Dobi met een korte toe spraak de herdenking had geopend, hield de minister van culturele zaken, Kallai, een rede waarin hij er de nadruk op legde dat de „revolutionaire Hongaarse arbei dersklasse de ware erfgenaam is van de glorierijke tradities van 1848". Kallai be steedde een groot deel van zijn rede aan lofbetuigingen aan het adres van de Sov jets, die „altijd de beschermers zijn ge weest yan de Hongaarse vrijheid". een zogenaamde verwittigingsstaking aan het adres van de regering te houden. Een grote massa bedienden van de Bank, die in het zeer drukke centrum van de stad is gelegen en daar over een enorm complex gebouwen beschikt, schaarde zich in de omliggende straten rustig en zonder lawaai te maken op de voetpaden alsof men zich daar opstelde om een stoet of een processie te zien voorbij gaan. Er was onmiddellijk veel politie op de been om bij eventuele incidenten in te grijpen. Deze staking gebeurde met de instem ming der leiders der katholieke en de so cialistische bediendenvakbonden. Deze verklaarden, dat als de bedienden niet binnen afzienbare tijd het inwilligen be komen van bepaalde desiderata, zij in sta king zullen gaan tot het bittere einde. Waarom wordt gestaakt? In de eerste plaats om te protesteren tegen wat de vakbondsleiders een te grote regeringsin menging in de Rijksspaarbank noemen. Sedert 1865 hadden de administratieve hoofden van de Bank het recht zelf de voorwaarden voor het aanvaarden van personeel en voor het vaststellen van hun salarissen te regelen. Die vergoedingen waren, gezien de bijzondere werkmetho den van het personeel der Bank, op een geheel andere wijze geregeld dan die van de bedienden in de staatsdiensten. In 1946 werd door de regering afgekondigd, dat voortaan de loonschalen van de Rijks spaarbank dezelfde moesten zijn als die van het personeel van het ministerie van firtanciën Dat had het afschaffen van be paalde voordelen voor de bedienden der spaarbank tot gevolg. Die voordelen moes ten gedeeltelijk een zeer draconisch sy- steem van promotie voor het spaarbank- personeel goedmaken dat in dit opzicht ver ten achter stond bij de promotiekan sen die het personeel van het ministerie van financiën heeft. Herhaaldelijk werd tegen deze achter stelling geprotesteerd maar tot nog toe zonder resultaat. De regering onderzoekt momenteel het geval. Inmiddels was het een feit, dat donderdag de diensten van de Rijksspaar'mnk zogoed als geheel lam lagen en dat zelfs de centrale betaalkas haar loketten heeft moeten sluiten, 5^ '•'"'eerverwachting van het KNMI, geldig van en-i tot morgenavond, luidt: eel bewolking met plaatselijk enige regen of hiotri hJUr 'egen. Matige tot vrij krachtige zuidwes- e wind. Weinig verandering in tempera- ^eterdag 16 maart: zon op 6.55, onder 18.48; •baan op 19.51, onder 6.37 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1