Civiele en militaire verdediging dienen hand in hand te gaan Ook bij defensie is aanzienlijke bezuiniging mogelijk Engeland trekt voorlopig 13.000 man uit Duitsland terug Nieuwe ambassade voor de Y.S. aan Haagse Lange Voorhout i Westlancise tuinbouw voorlopig zeker niet naar Flakkee 1 Overzicht Eerste Kamer Het compromis van de WEU Hoge prioriteit voor wetsontwerp weduwen- en wezenpensioen Over zicht Tiveede Kamer Draineerbuizen voor Flevoland VB m Klare taal gevraagd over Nationale Reserve Endocil Vergeetachtige inbreker In afwachting van onderzoek van de NATO Minister Suurhoff aan Eerste Kamer Het Moerdijkkanaal Mollet en Pineau naar Brussel Sociale wetsontwerpen op stapel Delta-defensiewerken van eerste urgentie Marcel - Bijenkor f- Brener de architect m Minister Mansholt kritiseerde profThijsse Minimumprijsregeling in Benelux slechter dan normaal handelsverdrag WOENSDAG 20 MAART 1957 PAGINA 8 EEN PRODUCT VAN DE KING FA BRIEKEN' Gewapend volksverzet Nationale Reserve Inkrimping Britse strijd krachten Bestedingsbeperking Officiersopleiding Geestelijke verzorging Bij Amerikaanse ambassadeur. NATO-studie Brussel wacht op antwoord uit Den Haag Algemene kinderbijslagwet bij ministerraad aanhangig EXPORTPRIJZEN VOOR GLADIOLEN OUDERCOMITÉ BISDOM ROTTERDAM Bekervormige vensters Wateroverlast 1956 Minimumprijzen in Benelux Dieptepunt prijzen spoedig voorbij Blokkering Tenslotte verklaarde minister Mansholt dat in verband met de nieuwe pachtprijs- politiek er een wettelijke regeling zou moeten komen in verband ook met de blokkering. Deze zal een terugwerkende kracht moeten hebben tot 1 november '56. 'At kiest de zon RANG DEN HAAG, 19 maart. Algra. De autoriteiten zijn zelf tekortge- Een eventuele toekomstige oorlog zal totale oorlog zijn. Daarom zal b\j de v°orberelding hierop niet volstaan mogen borden met de opbouw van een militaire verdedigingsmacht, maar zullen ook de "otlige voorzieningen getroffen moeten H'°rden op niet-militair gebied. Een des organisatie in de civiele sfeer en op het aritieke moment zal aan de militaire ver dediging haar basis en ruggesteun ontne men. Hoewel minister Staf hiervoor oog ..eeft, is hy toch van mening, dat de mi- 'itaire voorbereiding de voorrang heeft bo- y.en die in de civiele sector. Deze opvat- J'hg van de bewindsman werd vandaag 'n de Eerste Kamer ernstig bekritiseerd foor de heren Van Riel (VVD) en Algra (AR). Dit geschiedde bij de behandeling Van de begroting van Oorlog en Marine, Taarmee de Eerste Kamer vandaag be- Ron. Het gaat hier helemaal niet om een Kwestie van voorrang. Het militaire en O'viele front zijn in de moderne totale oorlog onafscheidelijk met elkaar ver bonden. De voorbereidingen in beide sec oren dienen waarom hand in hand te Saan. Zij zijn immers eikaars complement, stelden beide afgevaardigden met gro- 'o nadruk vast. Aan de civiele verdedi ging ontbreekt nog heel wat. De heer Van Riel een grote aanwinst voor de VVD- ïractie in de Eerste Kamer, niet het minst °P het gebied van de welsprekendheid Wees hierbij o.a. op de regeling van het evacuatieprobleem. Er is met name nog Ihaar heel weinig gedaan aan een rege- Pog van de evacuatie van de grote ste den. Van een mentale voorbereiding van de burgerbevolking is evenmin veel te bespeuren. In verband hiermede bracht de heer Algra ook het gewapend volksverzet in Hongarije ter sprake. In het Voorlopig Yerslag van de Kamer was aan de rege ling reeds de vraag gesteld, of zij het Heffen van voorbereidingen voor zulk een volksverzet in overweging had genomen. Minister Staf staat echter, zoals hij in zijn Memorie van Antwoord te kennen gaf, afwijzend tegenover het organiseren van zulk een volksverzet. Alle inspanning, zo is zijn mening, moet gericht worden op het voorkomen van een Russische aanval. De opbouw van een sterke militaire verdedigingsmacht is "'ertegen het beste en enig afdoende mid del. Ook op dit punt verschilde de heer A'gra van mening met de bewinsman. De Hongaarse opstand heeft de enorme kracht van het gewapende volksverzet duidelijk *an hct ijcht gebracht. Zeker, het is uit eindelijk de kop ingedrukt door de Rus sische tanks, maar we moeten hierbij niet vergeten, dat dit Hongaarse volk geen enkele steun van buiten heeft gehad. Als de minister alle nadruk wil leggen op het Preventieve element, het voorkomen van een Russische aanval, dan mag h(j ook de Preventieve betekenis van een goed geor ganiseerd volksve,zet, waarop een evcn- '\'ele Russische aanval zou stuiten, niet P't het oog verliezen. Het gewapend vólks- Verzet is, zoals in Hongarije is gebleken, een dodelijk gevaar voor het communisme s'dus terecht de heer Algra. De minister Peeft te dezer zake nog een verouderde Jhentaliteit. Hij denkt nog in de sfeer van "et volkomen verouderde Landoorlog-re giement. Het behoeft in het licht van het voor baande niet te verwonderen, dat de h^er A'gra ook niet best te spreken was over fe houding van de bewindsman tegenover he Nationale Reserve. In vage bewoor dingen heeft ir. Staf in zijn Memorie van APtwoord gesuggereerd, dat hij de Na- 'onale Reserve in haar huidige vorm bin den afzienbare tijd van haar tegenwoor dige taak zal ontheffen omdat zij niet in hef volk blijkt te leven. Dit laatste is 'echts ten dele waar, meende de heer schoten. Zij hebben te weinig vaste lei ding gegeven. De PvdA heeft al sinds 1951 aangedron gen op opheffing van de Nationale Re serve. De woordvoerder dezer fractie, de heer De Rijk, die vandaag zijn maiden speech hield, was daarom over het ant woord van de minister niet rouwig. Maar hij vroeg de bewindsman wel duidelijke taal te spreken. Op dit punt was de heer Algra het met de de PvdA-afgevaardigde eens. Wat gaat er nu met de Nationale Reserve gebeuren? Zij, die hiervan deel uitmaken hebben recht op een duidelijk bescheid. De heer De Rijk begon zijn rede met enige schokkende uitlatingen van Ameri kaanse deskundigen over de uitwerking van een eventuele atoomoorlog. De Ame rikanen blijken thans over een bom met een zg. anti-materie te beschikken, waar bij de H-bom nog maar een voetzoeker is! Waar gaan we heen? De heer Riel was van oordeel, dat de angst voor een atoomoorlog aan beide kanten door deze angstwekkende ontwik keling zo groot kan worden, dat men hiervoor beiden terugdeinst, zodat de kans op een oorlog met conventionele jvapenen weer groter wordt. Juist met het oog hierop achtte hij de inkrimping van de Britse strijdkrachten op het vasteland van Europa zo verontrustend. Zelfs als deze inkrimping in gematigd tempo geschiedt, blijft zij een bijzonder gevaarlijk ver schijnsel, aldus de VVD-afgevaardigde. Duidt dit er niet op, dat Engeland het Europese voorveld van minder belang acht. Hoe delicaat deze kwestie is, hij wilde nochtans weten, wat de minister er zelf van denkt. Ook de heren De Rijk en Sassen waren zeer verontrust over de gang van zaken. Wat is er nu eigenlijk te dezer zake be sloten en welke rol heeft onze ambassa deur in Londen hierbij gespeeld, zo vroeg de heer Sassen nadrukkelijk. Deze afgevaardigde bracht ook nog eens de bestedingsbeperking ter sprake. Welk tastbaar aandeel levert de defensie hier toe, zo vroeg hij de bewindsman. Het is zeer wei mogelijk, zo meende hij, tot aanzienlijke bezuinigingen te komen in de defensie-sector, zonder dat we aan onze internationale verplichtingen tekort doen. De heer De Rijk liet het echter niet bij een algemene kreet, maar wees ook con crete projecten aan, die tot bezuiniging kunnen leiden. Zo wees hij hierbij o.a. op de mogelijkheid de luchtmacht én de marine-luchtvaartdienst samen te voe gen. Ook de geneeskundige dienst van de Marine zou zeer wel gekoppeld kunnen worden aan die van leger en luchtmacht. En is het nog nodig het aantal militaire attachés uit te breiden? Is het instituut van de militaire attachés binnen het ka der van de NATO niet verouderd? Is het verder wel juist de Nederlandse marine zo'n zware taak op de oceaan toe te be delen, die ver uitgaat boven ons financi eel vermogen? De bijdrage van België is veel bescheidener. De staatssecretaris van Marine heeft na zijn terugkeer uit Amerika verklaard, dat 80 pet van de Ned. marine in tijd van oor log gebruikt zal worden voor het beveili gen van NATO-konvooien. Slechts 20 pet zou dus een nationale taak toegewezen krijgen. Een verhouding, die ook de heer Sassen (KVP) bedenkelijk noemde, vooral omdat onze vloot toch de taak heeft onze havens en de wateren, die dienen voor de onontbeerlijke aanvoer van overzee te beveiligen. Ook de KVP-woordvoerder vroeg zich af, of het wel juist is, dat de militaire uit gaven geheel buiten de bestedingsbeper king vallen. Is het aantal van 21.000 amb tenaren dit jaar op het ministerie van Oorlog niet aan de hoge kant? Voor 1957 bedraagt dit aantal zelfs 25.000. De heer De Rijk drong in verband hier mede aan op inschakeling van een vaste commissie van onafhankelijke bedrijfs economen om toe te zien, op de efficiency van het militaire apparaat. Ook de heer Vixscboxse (CH) deed een dergelijke sug gestie. De heren De Rijk en Van Riel waren beiden van mening, dat buiten de KMA nieuwe mogelijkheden moeten worden geschapen voor de vorming van beroeps officieren Hierdoor zou op efficiënte wij ze het tekort aan beroepsofficieren be streden kunnen worden. De heer Van Riel dacht hierbij in het bijzonder aan de op richting van een cadettenschool, waarin jongelui uit niet-welgestelde kringen, die karakter en aanleg hebben, op jeugdige leeftijd opgenomen worden. Dit zou kun nen leiden tot democratisering van ons le ger en in het bijzonder van ons officieren corps. Er zijn niet veel mensen, die ge schikt zijn voor officier en wij kunnen ons niet veroorloven hele groepen van de bevolking uit te sluiten van dit beroep, aldus de heer v. Riel. Ook de humanistische verzorging in het leger kwam weer ter sprake. De heer De Rijk vond dit maar een droevige zaak en pleitte voor gelijke rechtsbedeling tus sen de geestelijke verzorging op christe lijke en die op humanistische grondslag. De heren Maenen (KVP) en Algra wilden hiervan echter niet weten. Een overheid, die tot formele gelijkstelling zou over gaan, zou de absolute waarheid van het Evangelie aanranden en zich schuldig ma ken aan een onchristelijke ongehoorzaam heid, aldus de heer Algra. De heer Maenen achtte de huidige kost winnersvergoeding onbillijk, omdat zij het karakter van ondersteuning draagt. Er moet een rechtvaardige regeling komen, op basis van loonderving. De huidige ver goeding voor kostwinners moet worden herzien. Minister Staf zal morgen antwoorden. Ad Int. (Advertentie). Endocil HORMOONcrême wekt de huidcellen tot nieuw leven en doet rimpeltjes en ongaafheden verdwijnen. Endocil, gebruikt als nachtcrème, voedt de huid zonder vettig te zijn. Overdag gaat de hormoonwerking door gebruik Endocil ook als basis voor poeder of make-up. Ontsluier uw schoonheid met z-V' ps» mammm II *smsrm?mss>zÊ, 1'J hormooncrême van Organon-Oss per tube f2,90 Een gevangenisstraf van negen maan den heeft de officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage gerequireerd tegen de 30-jarige terrazzowerker W.F.M. die in de nacht van negen op tien okto ber van het vorige jaar heeft ingebro ken in de woning van de Amerikaanse ambassadeur aan de Tobias Asserlaan te s-Gravenhage. De terrazzowerker werd verpleegd in een psychiatrische inrichting. Begin oktober ontsnapte hij, waarbij hij 700 stal uit een stalen kast in het kantoor van de sociale werkster van de inrichting. Hij kocht hierop in Amsterdam een tent, die hij later in de bossen bij Oosterbeek op sloeg. Daarop ging hij naar Den Haag om in te breken in de woning van de Amerikaanse ambassadeur. De man wist er de weg, want in 1949 had hij er ook al eens ingebroken. M. stal jassen en een tapijt, welke hij in de auto van de ambassadeur laadde. Daarmee reed hij in de richting Rotter dam. Toen hij aan een pomp bezine tankte merkte hij dat hij zijn portefeuille met het uit de inrichting gestolen geld had verloren. Hij ging terug naar de ambas- sadeurswoning en vond zijn portefeuille in de garage. Hierop reed hij weer in de richting Rotterdam, totdat hij tot de ontdekking kwam zijn tas met instrumen ten te hebben laten staan. Hij reed weer terug om de tas op te halen. Zijn reis eindigde abrupt, omdat hij tegen een boom reed en werd aangehouden. De terrazzo werker was een ervaren inbreker, die al zeer vele inbraken op zijn geweten heeft. De ministers van buitenlandse zaken van de landen der Westeuropcse Unie hebben op hun vergadering van maandag avond in Londen besloten, dat Groot- Rrittannië de voorgenomen vermindering In het communiqué wordt o.m. ver klaard. dat de moeilijkheden waarmee Groot-Brittannië te kampen heeft, moei- UI lliauuil. U O VUWI KCIIUIUCII VUI IIIIIUICI MIK I van zijn troepensterkte op het Europese Nkheden zijn^waarmee alle leden van het vasteland voor zover het de plannen voor bondgenootschap geconfronteerd worden, het jaar 195758 betreft kan uitvoeren. Intussen zal de NATO een nieuwe studie maken van de actuele militaire problemen en de vereisten van het westelijk bond genootschap. Na dit onderzoek zal de WEU-raad in oktober de kwestie van de vermindering der Britse troepensterkte verder bespreken, aldus bet door ons reeds aangekondigde communiqué dat dinsdag in Londen over de besprekingen van de WEU-raad is uitgegeven. De overeenstemming, welke de landen van de WEU Frankrijk, Italië, West- Duitsland. België. Nederland. Luxemburg en Groot-Brittannië bereikt hebben, is een compromis, dat gebaseerd is op een voorstel van bondskanselier Adenauer van West-Duitsland om de NATO een nieuwe studie te laten maken van de ver eisten en mogelijkheden van het westelijk bondgenootschap. Minister Suurhoff is van mening, dat de zorg voor de toekomstige werkgelegen heid cn de totstandkoming van een wet telijke regeling van het weduwen- en we zenpensioen een hoge prioriteit behoren te hebben. Hij deelt dit mee in zijn me morie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting 1957 van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Of de thans noodzakelijke bestedings beperking vertraging zou kunnen brengen in de totstandkoming van enkele grote ontwerpen op het gebied van de sociale verzekering en het ziekenfondswezen, valt niet te voorspellen. De meeste der hier bedoelde maatregelen zullen grotere of kleinere overheidsuitgaven vergen en bovendien lasten op het bedrijfsleven leg gen. Wanneer de thans getroffen beper kingsmaatregelen op het gebied van de Op een bijeenkomst van de Belgische senaatscommissies van buitenlandse za ken en van koloniën heeft gisteren de heer Struye, voorzitter van de CVP-se- naatsfractie gesproken over de ontstem ming, die in België is gewekt door de uit latingen van de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, volgens welke het probleem van het Moerdijkkanaal voor onbepaalde tijd zou worden uitgesteld. Minister Spaak verstrekte in antwoord op de uiteenzetting van de heer Struye een aantal bijzonderheden over dit vraag stuk. Hij zei onder meer, dat hij een ant woord verwacht op de nota's, die hij naar Den Haag heeft gestuurd. De minister voegde eraan toe, dat België zich zijn rechten voorbehoudt. Naar Belga verneemt heeft de commis sie de houding van minister Spaak in die kwestie eenstemmig goedgekeurd. bestedingen hun doel niet missen, dan zullen zij de overspanning in onze econo mie opheffen en zo de weg vrij maken voor nieuwe vooruitgang, ook op sociaal terrein. Zou dit evenwel niet lukken bin nen afzienbare tijd, dan is het denkbaar, dat bij de invoering van nieuwe wettelijke maatregelen op het gebied der sociale ze kerheid enige vertraging onvermijdelijk wordt. Voor wat de uitwerking van de onderhavige wetsontwerpen en de indie ning bij de Staten-Generaai betreft, is de minister niet voornemens enige vertra ging te laten optreden. Wel moet de minister, geleid door zjjn ervaring opgedaan met de uitwerking van het wetsontwerp op de algemene ouder- domsverzekering, ervoor waarschuwen, dat ook bjj een zeer voortvarende aan pak een spoedige indiening b.v. van een ontwerp weduwen- en wezenverzekering niet kan worden verwacht, wanneer men met spoedig een termijn van enkele maan den zou bedoelen. Deze gemeenschappelijke vraagstukken vragen om een gemeenschappelijke oplos sing binnen de NATO. De WEU-landen zijn daarom overeengekomen aan de NATO-raad voor te stellen een dringende studie te maken van de volgende door bondskanselier Adenauer voorgestelde punten: a) Militaire behoeften en defensie doelen. b) Het verband tussen gewone en atoomwapens en tussen troepen uitgerust met gewone en moderne wapens. c) Het verband tussen de moderne be wapening en de economische en financiële hulpbronnen. d) De gemeenschappelijke produktie van moderne wapens. e) Gemeenschappelijke oplossing van financiële problemen, die het gevolg zijn van het stationeren van troepen op het grondgebied van andere leden der West- europese Unie. Groot-Brittannië zal nu, hangende het resultaat van deze studie door de NATO, zijn plannen voor het belastingjaar 1957/58 uitvoeren, rekening houdend met het standpunt van de NATO-opperbevelheb- ber in Europa, aldus het communiqué. Zoals bekend, was Engeland aanvanke lijk van plan geweest zijn troepensterkte in West-Duitsland met 27.000 man te ver minderen, doch de andere landen van de WEU verzetten zich daartegen. Volgens het compromis zal Groot-Brittannië, naar verluidt, voorlopig voornamelijk onder steuningseenheden terugtrekken. Een Britse woordvoerder verklaarde dinsdag, dat Groot-Brittannië vóór maart 1958, liet einde van het komende belasting jaar, 13.500 man uit Duitsland zal terug trekken. Guy Mollet, de Franse minister-presi dent, Christian Pineau, minister van bui tenlandse zaken en Maurice Faure, staats secretaris van buitenlandse zaken, zullen zaterdag de gasten van de Belgische re gering zijn. Zij zullen besprekingen voe ren met de Belgische premier en de mi nister van buitenlandse zaken en vertrek ken des avonds weer per vliegtuig. De wetsontwerpen tot regeling van de algemene kinderbijslagverzekcring en de daarbij behorende aanpassing van de kin derbijslagverzekering voor loontrekken- den zijn bij de ministerraad aanhangig gemaakt. Een regeling van de arbeids- en rust tijden in de landbouw bij verordening van het landbouwschap is in een vergevorderd stadium gekomen, zij het, dat het overleg over de definitieve inhoud daarvan nog wel enige tijd zal vergen. Een ontwerp van een nieuwe huisar beidswet zal zo spoedig mogelijk worden ingediend. Het tijdstip is echter afhanke lijk van het ogenblik waarop de SER zijn advies uitbrengt, alsmede van de inhoud van dat advies. Aan de voorbereiding van een wette lijke voorziening inzake de weduwen- en wezenvoorziening is op het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid reeds begonnen. Behalve direct economisch nut zijn er nog andere factoren, die beslissend kun nen zjjn voor het tot uitvoering brengen van werken. De factor „veiligheid" is daaronder een zeer belangrijke. De Del tawerken cn de overige werken op het gebied van de kustverdediging behoren naar het oordeel van de minister van Verkeer en Waterstaat tot die van de eerste urgentie. Op de dinsdag te Haarlem gehouden jaarvergadering van de Nederlandse Gla- dioulsvereniging is een exportprijsregeling vastgesteld, waarbij de grootste maat 00 7.25 en de kleinste op 0.60 per honderd stuks is bepaald. Een advies in deze geest zal aan het produktschap voor sierteelt- produkten worden uitgebracht. Omtrent de oprichting van een ouder comité voor het bisdom Rotterdam ver nemen wij nader, dat de oprichtingsver gadering zal plaats vinden op woensdag middag 27 maart a.s. om 2 uur in de aula van het gemeente-museum aan de Stad houderslaan te 's-Gravenhage. De eerste vergadering van de Stedelijke Raad van Rotterdamse kath. oudercomi tés blijft gehandhaafd op donderdagavond a.s. in de entresolzaal van het Groot handelsgebouw. In (Van onze Haagse redactie) de komende zomer zal r-v apart gebouw is ondergebracht, zal een in Den eigen vleugel krijgen, welke achter het eigenliike ambassadegebouw wordt op- Haag een aanvang worden gemaakt met trokk SIcchts een ,aj!en doorgang de bouw van een nievnv ambassadege- be gebouwen verbin(,en, zodat bouw voor de Veren gd Staten De ont- cr neer komt gedeelte van werper is de Amen] in Marcel Breu- historisch.nen Haag over ongcVeer an- er, die ook de plannen voor de Kotter- A #Ji l damse Bijenkorf maakte. Zijn moderne L twl. denkbeelden welke hem de esthetiek bêZen rifker raT ziYn belangr«kc ge* aan een zo groot mogelijke nuttigheid bouwen rijker zal zqn. doen aanpassen, zullen ook met dit nieu- Architect Breuer heeft dinsdagmiddag we gebouw duidelijk worden geillus- treerd. Het komt te liggen aan het Lan- Ndens een persconferentie enige van de ge Voorhout, juist op dc hock van het talrijke moeilijkheden uit de doeken ge- Korte Voorhout, recht tegenover de Ko- daan, welke zich bij het plannenmaken voordeden. Dit stadsgedeelte, zo zeide hij, mist de grootse opzet, dc brede plei- dicpingen tellen. Dc Amerikaanse Infor mation Service, welke thans nog in een nen en kolossale gebouwen. -Hke men in een stad als Rome tegenkomt. Al dus zat hij aan het getal van vier ver diepingen vast, waarmee de ambas sade het grootste gebouw in de nabijheid, de Koninklijke Schouwburg, in elk geval in hoogte niet overtreft. De voorgevel zal veertig meter breed worden, de vleu gel van de Information Service 38.80 me ter. De gesloten bouw. welke om praktische redenen voor het interieur en vooral voor de lichtspreiding in het Rotterdamse wa renhuis zulke grote voordelen biedt, acht Breuer voor een ambassadegebouw het is het eerste, dat hij ontwerpt niet op zijn plaats. De vele ramen passen echter op een ongebruikelijke wijze in het ka rakter van de gevel. Zij krijgen de vorm van een beker. Als een omgekeerde beker van dezelfde af metingen, zal graniet de bovenkant van de ramen afsluiten, zodat er voor de laag ste drie verdiepingen symmetrische vor men ontstaan, deels uit vensterglas, deels uit steen opgebouwd. De heer Breuer hoopt, dat een dergelijke wijze van ven sterplaatsing tot het ingetogen, d.w.z aangepaste, karakter van het ambassa- legebouw zal meehelpen. Behalve de granieten onderdelen bij de vensters zal het gebouw uit kalksteen worden ve. /aardigd. Een garage zal op halve-verdiepinghoogte achter 1 hoofd gebouw worden aangelegd, ""innen het ge bouw zullen de 150 a 200 employés, die hier straks werkruimte vinden, allerlei gemakken aantreffen. Er komt een res taurant, een gehoorzaal en een kleine tuin. Het bouwwerk, vojr de bouw waar van het Haagse college van B. en W. kortelings toestemming gaf, zal op een b" een vooraanzicht van het nieuwe ambassade gebouw dcr Verenigde Staten, dat naar het ontwerp van architect Marcel dur£ bo|em rusten. Re|dsin'1951 kocht de euer zal worden gebouwd op de hoek van het Lange- en Korte Voorhout in Den Haag. De hoofdingang komtzoals de foto toontaan het Lange Voorhout. A rikaanse regering I 480.000,—. de grond voor 's-GRAVENHAGE, 19 maart 1957 Minister Mansholt was vrijdagmiddag niet geheel gereed gekomen met zijn ant- woordrede op de algemene beschouwingen over de begroting van Landbouw. Na de zeven kwartier van toen, had hjj er van daag nog vijf nodig, voordat hjj alle spre kers volledig had beantwoord. Vandaag ging het voor een groot deel over het buitenlandse landbouwbeleid in verband met Benelux en Euromarkt. maar eerst waren cr toch nog wat binnenlandse vraagstukken te behandelen. Daar was vooreerst de kwestie tuin bouw in het Westland. Dienaangaande be treurde de minister zeer de uitlating van ir. Thijsse, dat de Westlandse tuinbouw naar Flakkee zou moeten worden over gebracht in verband met de problemen rond dc Waterweg. Hjj noemde deze uit lating in hoge mate voorbarig; dit kon slechts stemmingen scheppen en onrust verwekken. Men zou hier met zeer veel zorg moeten toezien en deze zeer belang rijke tuinbouwindustrie. waarin grote ka pitalen zijn geïnvesteerd, met de nodige voorzichtigheid moeten behandelen. Over de invloed van de tuinbouw rond Bever wijk op het duinwater in de Kennemcr- duinen had dr. Mansholt geen oordeel, dit zal nader moeten worden onderzocht. De minister erkende, dat het overleg over een schaderegeling voor de water overlast in 1956 (vooral in de gebieden in Overijssel) lang had geduurd, er was nu echter een redelijke regeling getroffen. Hij vond het ook jammer, dat het Rijk niet royaler had kunnen zijn en de rente niet kon verlagen. Er was nu echter een andere vorm gevonden, waardoor ook in moeilijke gevallen uitkomst mogelijk was en wei door een fonds van het Landbouw schap. waardoor a fonds perdu gelden beschikbaar kunnen worden gesteld, in dien het overheidskrediet niet toereikend zou zijn. Bij een samenvallen van de wa teroverlast 1954 en '56 zou bet krediet voor 1954 geheel of gedeeltelijk kunnen worden kwijtgescholden. Het vraagstuk der teeltregelingen voor de tuinbouw was een zorgenkind voor de minister en de produktschappen. Al ja renlang zoekt spr. naar een middel om te voorkomen, dat handel in teeltrechten wordt gedreven. Niemand heeft hem echter een sluitende regeling aan de hand kunnen doen. Overwogen zal moeten wor den of niet verboden moet worden, dat men ongelimiteerd teeltrechten verhuurt. Hij zal deze zaak aan de produktschappen voorleggen. Hierna kwam de heer Mansholt tot het buitenlandse landbouwbeleid. Dc regeling der minimumprijzen in Beneluxverband vond hjj onbevredigend. Oorspronkelqk bestond het plan om in gemeenschappe lijk overleg de minimumprijzen vast te stellen, maar doordat de Belgen het aan vaarden der landbouwprotocollen steeds hebben uitgesteld, zijn zij in staat geweest zelfstandig de prijzen vast te stellen, waardoor een overmatige bescherming van tuinbouw- en zuivclprodukten tot stand kwam. De minister verheelde het niet, dat deze regeling slechter was dan een normaal handelsverdrag. Hij achtte het echter een gelukkig ver schijnsel, dat onze kostprijzen de laatste jaren sneller stijgen dan die in België, waardoor de economische unie gemak kelijker zou worden benaderd. Het grote verschil ligt nog in de pachtprijzen, die in België vrij en veel te hoog zijn. De feiten staan echter aldus, dat vandaag of morgen de economische Unie zal opgaan in de Euromarkt en bij de ratificatie van de Euromarkt kan daarover nog worden gesproken. In beginsel gaat het streven naar een vrij verkeer in geheel de Europese huis houding, in de praktijk komt het echter neer op een afzonderlijke behandeling van de landbouwpolitiek en het zal een grote opgave zijn om hier tot een Europese po litiek te geraken. Het belangrijkste punt blijven de minimumprijzen. Het gaat er hier om. welke waarborgen er zullen wor den gegeven, dat de minimumprijzen der Euromarkt minder ongewenst zullen zijn. dan die in de Benelux. Zij zullen bovendien nooit discriminerend mogen zijn en dus alleen gelden voor die goederen, die aan kwantitatieve restric ties onderhevig zijn geweest. Ook de landbouwproducten behoren bij de vrijhandelszone, aldus zette de minister uiteen, maar onder een speciaal regime. Naar aanleiding van de vastgestelde ga rantieprijzen voor melk, suiker en tarwe, op 12 maart, verklaarde de minister, dat verder ingrijpen niet nodig zou zijn, daar er aanwijzingen zijn, dat in de loop van 1957 het dieptepunt achter de rug zal zijn. Een voorschot op de geblokkeerde gel den zou aan het eind van het jaar mis schien mogelijk zijn, indien er geen fi nanciële bezwaren zouden zijn. Bij de replieken waarmee nog de hele middag gemoeid was, kwamen al deze zaken nog eens in het kort terug. De heren Biesheuvel en Van der Weij- den wezen de minister nog eens op de billijkheid van de eis der boeren in het westen, die tijdens de bezetting door een fout van het C.M.C. te weinig voor hun melk hadden ontvangen. Minister Mans holt had deze eis op formele gronden af- gewezen, maar beide afgevaardigden von den dit een typische billijkheidseis en vroegen de minister dit nog eens ernstig te onderzoeken. Dr. Mansholt deelde o.m. nog mede, dat er r.-k. landbouwwinterscholen zullen ko men in Oss en Emmeloord en een christe lijke middelbare landbouwschool in Ede. Omdat de taken der landbouwconsulenten te zwaar worden zullen zij assistenten krijgen. Morgen zal worden voortgegaan met de afdeling Visserij. F. S. T. V: N 3 'ik v - V vx lilil Duizenden stukken draineerbuis zijn met laadkisten aangevoerd op Flevoland, be stemd voor de drainering. Zeer binnenkort zullen de grondwerkzaamheden een aanvang nemen ze waren gelijk men weet door de zware regen afgeremd waarmee wordt dan een van eerste stappen gezet op de cultivering van het nieuw verworven land.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3