Dr Min. Klompé: Mens in nood dient mnt te staan ddelpi m mi Loongrens voor soc. verzekering Schepen met te weini Rapport binnengekomen over visserii op het IJsselmeer emak Grundig-radio's te goedkoop verkocht Prijspuzzel in krant overtreding Loterijwet Neutraal Duitsland gevaar voor een vrij Nederlandse leger kan de toets van iedere kritiek doorstaan dodelijk Westen SS DE LOB? t' Belang van organisatorisch schema niet overschatten Polder Schouwen Autobussenboycot in Johannesburg ƒ6900 Overzi Tweede Kamer Si Wgmgfflm iïëli 0 pagina Nationale Raad voor Maatschappelijk Werk geïnstalleerd Eerste Kamer tegen beveiligd voor de zee Sjef van Dongen pleit voor Zeeuwse oesters en mosselen grens Wel kruis geen munt Bondsdag-verkiezingen op 15 september Agitatie over Sabre-straaljagers volkomen ongemotiveerd ma It Mei de wortels boud de grond A0- DONDERDAG 21 MAART 1957 Tekort aan beroepskrachten knellend probleem Geen antithese, maar open gesprek Een nieuwe lente, een nieuw geluid Verkiezingen in India Nieuw gemaal gaat draaien; zeedijk verhoogd en verbreed t «IS** Verpachting van jachtgronden Liberaal geluid Geld voor Karei Doorman ivel goed besteed Gewapend volksverzet Militair strafrecht Een minimum Nationale Reserve verliest militaire taak De Sabres Parlementaire controle op militaire uitgaven half licht half zwaar Sen nA k°°\ (Van onze verslaggever) Na de oprichting van het ministerie van Maatschappelijk Werk heeft de mi nister van dit departement herhaaldelijk laten blijken, dat een goed functionerend algemeen landelijk orgaan van samenwer king en beraad op het gebied van het maatschappelijk werk ook voor een goede taakvervulling van de rijksoverheid een onmisbare voorwaarde is. De Nederlandse Vereniging voor Maatschappelijk Werk besloot in verband hiermede over te gaan tot een reorganisatie, welke gisteren een feit is geworden. Gisteren vond nl. in de Rolzaal te 's-Gravenhage de installatie plaats van de Nationale Raad voor Maat schappelijk Werk, welke de organisatori sche vrucht is van deze reorganisatie. In deze Nationale Raad wordt het beleid be paald door een bestuursraad, die is sa mengesteld uit vertegenwoordigers van de levensbeschouwelijke samenwerkingsorga nen op het gebied van het geïntegreerde maatschappelijk werk, en een vertegen woordiging van de leiders van openbare diensten en instellingen voor sociale zorg. De minister van Maatschappelijk Werk, dr. M. A. M. Klompé, die de installatie vergadering bijwoonde, sprak namens de regering haar grote vreugde uit over de totstandkoming van de Nationale Raad als landelijk toporgaan van heel het maat schappelijk werk. Zij hoopte in dit top orgaan de gesprekspartner te vinden ten aanzien van het nationale beleid met be trekking tot het maatschappelijk werk. Zulks veronderstelt, dat overheid en par ticulier initiatief niet tegenover elkaar staan, maar bereid zijn een open gesprek met elkaar te voeren en van elkaar te wil len leren. Samen moeten we de mens die nen, waarbij we ieder onze eigen verant woordelijkheid hebben, aldus de bewinds vrouw. De overheid heeft in de eerste plaats de verantwoordelijkheid voor de rechtsverwezenlijking, het particulier ini tiatief primair voor de uitvoering van het werk. De minister hoopte, dat het overleg zich niet zal beperken tot het algemeen maat schappelijk werk maar dat alle werkvor men, welke in de huidige ontwikkeling van het maatschappelijk werk een plaats innemen, aandacht zullen krijgen en zul len bijdragen tot de zo noodzakelijke visie op het totale beleid van het maatschappe lijk werk. Hiervoor is samenwerking van alle werkvormen nodig. Mentaliteit beslissend Op principiële en praktische gronden, aldus dr. Klompé, wordt in ons land het maatschappelijk werk voornamelijk be hartigd van de verschillende levensover tuigingen uit. De hieruit voortvloeiende verscheidenheid van organisatie kan een rijkdom zijn, maar zij kan in bepaalde gevallen ook leiden tot verschraling, nl. wanneer niet de mens i nood, maar het belang van de organisatie in het middel punt staat. De organisatie en het belang van het organisatorische schema mogen niet worden overschat. Het maatschappelijk wérk heeft een roe ping te vervullen ten opzichte van iedere Nederlander, die in moeilijkheden komt te verkeren. Niemand mag daarvan wor den uitgesloten. Onze organisatievormen dienen zo soepel tc zijn, dat iedereen wordt bereikt. Daarom is samenwerking nodig en wel een samenwerking, die zo open mogelijk is. We moeten hierbij niet vragen: wat is nodig voor onze organisa tie, maar wat is nodig voor de mens. Zinspelend op de bezorgdheid van som migen, dat de structuur van de Nationale Raad niet voldoende garanties zou bieden voor een open samenwerking, merkte de bewindsvrouw op. dat uiteindelijk niet de organisatievorm beslissend is, maar de mentaliteit, waardoor hij gedragen wordt. Eindvorm nog niet bereikt De installatievergadering werd geopend door jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, die een uitvoerig overzicht gaf van de his torische ontwikkeling der samenwerking in het maatschappelijk werk. Met de nieu we vorm van samenwerking" is de eind vorm zeker nog niet bereikt. En hoe kan het ook anders in een tijd, waarin alles zo in beweging is. Over 5 jaar zal de nieu we raad van afgevaardigden zich daarom wederom op de doeltreffendheid van de thans gekozen organisatievorm beraden. Maar, aldus dr. Quarles van Ufford, er is voldoende grond om de hoop uit te spreken, dat de Nationale Raad een doel treffend orgaan zal blijken, waarin de verschillende groepen met elkaar en met de overheid, die eveneens door twee adviseurs in de Raad vertegenwoordigd is, tot vruchtbare samenwerking zullen komen in het belang van het maatschap pelijk werk in Nederland. Mej. mr. M. Tjeenk Willink gaf op deze installatievergadering een overzicht van de recente werkzaamheden van de Neder landse Vereniging van Maatschappelijk Werk, die thans is overgegaan in de Na tionale Raad voor Maatschappelijk Werk. Zij sprak echter eerst woorden van bij zondere erkentelijkheid aan het adres van jhr. Quarles van Ufford, de voorzitter van de Ned. Vereniging voor Maatschappelijk Werk, aan wiens verbindende figuur het te danken is, aldus spr., dat de reorgani satiemoeilijkheden tot een goede oplos sing zijn gekomen. Wanneer morgen de Nationale Raad start, begint volgens de kalender de lente. Mr. Tjeenk Willink achtte dit een geluk kig symbool. Zij hoopte, dat de tot stand gebrachte reorganisatie ook een nieuwe lente zou betekenen en een nieuw geluid. De Ned. Vereniging voor Maatschappe lijk Werk werd niet voldoende gevoeld als representatief voor heel het maatschap pelijk werk. Zij speelde meer de rol van soliste. Maar nu is zij dan een orkest ge worden, een representatie van heel het maatschappelijk werk. De kernvraag is thans: is een werkelijk samenspel moge lijk, aanvaardt men ecu gemeenschappe lijke partituur of zal ieder zijn eigen wijs blijven spelen, zonder op de andere mee- spelendcn af te stemmen. Bij haar „boedelbeschrijving" van de Ned. Vereniging voor Maatschappelijk Werk, zoals zij haar overzicht zelf ken schetste, mérkte mej. Tjeenk Willink op, dat het tekort aan beroepskrachten in het maatschappelijk werk een knellend en ur gent probleem is. Op 1 mei 1956 waren er in totaal 527 vacatures en in de nabije toekomst zal het aantal vacatures zelfs 630 bedragen. Na een korte schorsing van de vergade ring van de Raad van Afgevaardigden werd jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford benoemd tot voorzitter van de Nationale Raad en prof. dr. L. J. M. Beel tot vice- voorzitter. Tot algemeen secretaris werd benoemd mej. mr. M. Tjeenk Willink. De Congrespartij heeft opnieuw een ab solute meerderheid in de Indiase volks vertegenwoordiging behaald. Zij heeft volgens onvolledige uitslagen van de on langs gehouden algemene verkiezingen reeds 266 van de 500 zetels verkregen. Een miljocnenproject op Schouwcn- Duiveland zal begin april, als een der sluitstukken van het herstel na de be ruchte februariramp 1953, zijn voltooid. Dan zullen namelijk de elektromotoren van het nieuwe gemaal Den Osse begin nen te draaien en dan zal ook de nieuwe zeedijk tussen Brouwershaven en Scha- rendijke gereed zijn. Aan deze grote wer ken hebben sinds februari 1956 vijftig man me' acht draglines, drie bulldozers en tien vrachtwagens gewerkt. Zij zullen de pol der Schouwen voor overtollig water vrij waren. Het gemaal Den Osse bezit de pompen van het gemaal De Schelphoek, dat na de dijkval van 1953 in zee kwam te staan. Er zijn echter tal van technische verbe teringen aan aangebracht, zodat het ge- maak zelfs bij hoog water zal kunnen blij ven lozen. Dit is ook het geval met het nieuwe gemaal bij Prommelsluis, waarvan de die selmotoren in het najaar voor het eerst zullen aanslaan. De capaciteit van Den Osse is verdub beld en bedraagt nu 300 m3 per minuut; die van Prommelsluis is 600 m3 per mi nuut. De nieuwe zeedijk is over een lengte van viar kilometer met drie meter ver hoogd en 30 meter verbreed, zodat de kruinhoogte nu 7 meter boven N.A.P., de kruinbreedte drie meter en de breedte van de dijkvoet 50 meter is. De Eerste Kamer heeft gisteren de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Invaliditeitswet, de Ziektewet, de Zee-ongevallenwet en de wet van 21 dec. 1950 tot uitbreiding van het ziekenfondsenbesluit en de werk loosheidswet, voortgezet. Mr. Van Bruggen (CH) was van oor deel, dat de loongrens van f 6.900 te hoog is gesteld en dat deze f 6.700 zou moeten bedragen- Op zakelijke gron den maakte hij bezwaar tegen het wetsontwerp. Mr. De Grooth (VVD) meende, dat wijziging van de loongrens en van de uitkeringen slechts dan toe- gestaan is indien de koopkracht van het geld daalt of stijgt. Het begrip van waardevaste uitkeringen breidt zich steeds meer uit. Indien deze worden verhoogd, moet ook de loongrens stij gen. Hierboven een extra uitkering te geven strookt niet met een juiste eco nomische politiek. Daarom verzette spreker zich tegen een verhoging van de loongrens. Het wetsontwerp gaat uit van een levensopvatting, die er naar streeft steeds meer tot een collectieve levens verzorging te komen. Zijn fractie kan zich daarmede niet verenigen en zal tegen het ontwerp stemmen. De staatssecretaris van Sociale Zaken, Van Rhijn, verklaarde dat nu de loonin dex is aanvaard, het niet consequent zou zijn hiermee geen rekening te hou den bij het vaststellen van de loon grens en nu plotseling het welvaarts peil als criterium te willen nemen. De stemming over het wetsontwerp werd tenslotte uitgesteld tot de volgen de vergadering. De begroting van het Zuiderzeefonds werd z.h,st. aangenomen. 's-GRAVENHAGE. 20 maart 1957 Na vele middagen is de begroting van het departement van Landbouw heden middag z. h. st. aanvaard. Vandaag was alleen nog het slot aan de orde. namelijk de afdeling Visserij, waar bij de kwestie van de ÏJsselmeorvissers de voornaamste kwestie is geworden sinds de droogmaking van de Zuiderzee. Daar bij kwam de oester- enjpiossel-nltuur in Zeeland, die door de De^iplannen gevaar loopt. Over die laatste kwestie sprak natuur lijk de katholieke afgevaardigde Sief van Dongen, de vroegere Poolvaarder, thans burgemeester van het Zeeuwse plaatsje Aardenburg. Hij begon al met te zeggen, dat hij niet zou reppen van de walvis vangst daar zou men bij een Poolvaar der, die ook de reddingstocht van Nobile nog heeft meegemaakt, kans op hebben maar in plaats van over walvissen had hij het o.a. over de Zeeuwse oesters en mos selen, die door het Deltaplan in de knoei komen te zitten. Men moet hier dus meer op de kwaliteit letten dan op de kwanti- teit. En hij vroeg dus prioriteit voor de oester- en mosselkwekerijen bij uitgifte van percelen in de Waddenzee. Minister Mansholt moest toegeven, dat deze oester- en mosselcultuur zeer belang rijk is en hij zei dan nok, dat binnen de raamwet, welke de Deltawet is, schade vergoedingen kunnen worden gegeven. Hii beloofde de Zeeuwen daarnaast prioriteit in de Waddenzee. Met het I.Tsselmeer was de minister eigenlijk gauw klaar. Over de positie van de vissers daar is een rapport verschenen, uitgebracht door de commissie-Van der Zaal. De heer Mansholt verklaarde, dat bij de kwestie der afvloeiing vele departe menten zijn betrokken en dat dit een moeilijke materie is. Niet alles wat het rapport suggereert, zal kunnen worden verwezenlijkt. Er is, zo deelde spr. mede, een rapport binnen van het departemen taal overleg en hij zegde toe spoed te zul len betrachten met het treffen van een regeling. krappe arbeidsmarkt op het vasteland, die wegens het tekort aantrekkelijke aanbie dingen kan doen en aan het aantal sche pen met veel te slechte accommodatie. Voor een slooppremie ter verbetering van de vissersvloot voelde hü echter niets, wel voor een gunstige kredietreeeling. Wat de verbetering van de Soheveningse haven betreft. dee'de de bewindsman mede. dat de minister van Verkeer en Waterstaat reeds een principiële beslissing had genomen in gunstige zin. Ook voor de haven van Katwijk moest hij de beslissing aan deze minister overlaten. Dat was zo het voornaamste. En him-na kon de begroting van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening z. h. st. worden aangenomen. Bij de annyanp fgp de vergadc-ine werd na. nog gestemd over pen motie-Vonde ling een heel oudp motie om de ver nachting van jacht vonden, toebehorende aan de staat, geheel bii het ministerie van Landbouw onder te brengen. Hiertegen waren natuurlijk bezwaren gerezen van het mmist.prio van Verkper en Waterstaat, van Financiën en van Oorlog, die tot nu toe daarin óók 'ets te zegden hadden. Het baatte niet. De motie-Vnnde1'og w»rd aangenomen met 75 tegen 10 stpmmen. Te gen stemden alleen de S.G.P. en de C.H.U. waarschijnlijk vanwege de bezwaren van minister Staf. Boete-maxima verdubbeld Zonder debat en zonder hoofdelijke stemming heeft de Kamer goedgekeurd het wetsontwerp tot verdubbeling van de boete-maxima in de spoorwegwet alsmede in de Locaalspoor- en Tramwegwet. Hetzelfde geschiedde met het wetsont werp tot verdubbeling van de boete maxima in de Rijtijdenwet 1936. Rest nog te vermelden, dat mevrouw Lips—Odinot (C.P.N.) verlof heeft ge vraagd de minister van Economische Za ken te interpelleren over de margarine- prijs. Over dit verzoek zal morgen worden beslist. Morgen komt ook de Landbouwwet aan de orde. Minister Mansholt, die nu al vier weken in de Kamer bivakkeert, zal er nog enkele dagen moeten blijven. F. S. In de Znidafrikaanse stad Johannesburg duurt de boycot tegen de „alleen niet-Europeanen"-bussen nog altijd voort. Reeds drie weken lang lopen de b°yc"0i ters sommigen bijna jO km per dag liever dan dat zij een penny betalen 1 deze bussendie vu door de maatschappij uit de roulatie zijn genomen. De bo^'1' foto geeft een beeld van arbeiders, die door het veld naar huis marcheren. j, onderste foto ziet men een stadsbeeld uit Johannesburgwaar de naturellen* fAdvertentle). Gisteren zijn voor het gerechtshof te Amsterdam de pleidooien gehouden in een tweede proces over radiotoestellen van de Duitse firma Grundig, die samen met de In het begin van zijn antwoord waar schuwde de minister er nog voor de Ne derlandse visserij te veel te vergelijken met het buitenland. Indien hier zou wor den geïnvesteerd in de visserij, zoals bij voorbeeld in West-Duitsland gebeurt, dan zouden er van alle kanten protesten op gaan. Het zou verkeerd zijn het. initiatief te laten nemen door de overheid; deze moet alleen waar nodig hulp en steun verlenen, zodat men een zelfstandige vis serij behoudt. Het kon door een liberale minister zijn gezegd. Aan een staatssecretaris voor de vis serij had hij nog steeds geen behoefte, wel aan coördinatie in het overheids beleid. Het tekort aan arbeidskrachten op de vissersvloot achtte hij te wijten aan de ppp&i Nederlandse importeur Jobo opnieuw een Amsterdamse radiohandelaar in kort ge ding had laten dagvaarden. Destijds wees de president van de rechtbank in dit kort geding de vordering van Grundig toe: de Amsterdammer moest zich onthouden van de verdere handel in deze toestellen, omdat hij ze beneden de officiële prijs had verkocht. Van dit vonnis ging de handelaar in ap pèl bij het hof, dat nu gisteren naar de pleidooien heeft geluisterd. In het eerste proces over de Grundig- toestellen trok de Duitse firma aanvanke lijk aan het langste eind, totdat de Hoge Raad tenslotte de Amsterdamse handelaar in het gelijk stelde. Tevoren was Grundig echter al met het tweede proces begonnen. Grundig en Jobo voeren aan. dat de Ne derlandse radiohandelaar buiten impor teur Jobo om zelf in Duitsland bij Duitse radiofirma's de toestellen koopt, die zelf in Nederland importeert en ze beneden de officiële prijs op de markt brengt. Volgens Grundig plegen de Duitse radio handelaren daarmede contractbreuk en maakt de Amsterdamse handelaar daar van misbruik. In dit tweede proces zal het hof op 3 mei a. s. uitspraak doen. Gelijk met de lente zijn de Haarlemse bloemenmeisjes tot activiteit gekomen. Nog deze weck zullen zij weer overal bloemen uitreiken, die nu netjes gerangschikt bij een oud-hollandse pomp van vers water voorzien worden. Op 1, S en 3 april zullen zij een bezoek aan Londen brengen. De verkiezingen voor een nieuwe West- duitse Bondsdag zullen 15 september a.s. worden gehouden. Het kabinet heeft gisteren overeenstemming bereikt over deze datum, die door bondskanselier Ade nauer was voorgesteld. De wens van de leidende politici van Adenauers C.D.U. om de verkiezingen naar juli te verschuiven is dus niet ver vuld. Deze politici meenden, dat de C.D.U. bij verkiezingen in juli betere kansen zou hebben. De regering heeft evenwel uit algeme ne staatsrechtelijke overwegingen beslo ten de verkiezingen in september te hou den. De zittingsperiode van de huidige Bondsdag eindigt op 6 oktober. De kantonrechter te Amsterdam, mr. H. Huizinga, heeft in de eerste rechts zaak, die het gevolg is van het optreden der justitie tegen kansspelen in persor ganen, de directeur van een te Amsterdam verschijnend dagblad, waarin wekelijks de puzzel „Kruis of Munt" staat, terzake van overtreding van artikel 1 der Loterb- wet veroordeeld overeenkomstig de eis tot een geldboete van 100 subs, tien dagen hechtenis. Voor deze principiële kwestie bestaat in den lande grote belangstelling, omdat ook andere bladen soortgelijke puzzels publiceren. „Kruis of Munt" werd in de dagvaar ding een prijsvraag-advertentie genoemd. De kantonrechter overwoog, dat aan ad- vertentie de betekenis van: openlijke aan kondiging moet worden gehecht. De deel nemers kunnen een door henzelf te be palen aantal oplossingen invullen. Dit levert een stoffelijke prestatie op ten bate van de krant, omdat daardoor het aantal abonnementen en de losse verkoop stijgen. Maar aldus het vonnis de deelnemers kunnen geen overwegende invloed uitoefenen op de uitslag, aange zien zij bij de invulling de keuze hebben tussen twee gelijkwaardige woorden, en door logisch denken tot een goede op lossing kunnen komen, welke anders is, dan die bij de notaris is gedeponeerd. De intelligentie is dus niet de enige factor. Bij een niet voor wijziging vatbare op lossing ware deponering door de samen stellers niet nodig geweest en zou die elke betekenis missen. De „goede" oplos sing is hier echter een subjectieve keus der samenstellers. Verbetering van de onzekere kans door meer oplossingen in te zenden, maakt het kopen van meer dagbladen noodzakelijk. Omdat aldus het vonnis het hier gaat om een loterij met geldprijzen (wekelijks 500) kan volgens de wet daarvoor geen toestemming worden verleend. Het ver weer, dat deze puzzel geen loterij zou zijn, werd door de kantonrechter ver worpen. Evenzo het beroep van de raads man op nietigheid der dagvaarding, om dat deze niet het element zou bevatten voor het strafbare feit: De vereiste toe stemming. Nederland zal binnenkort raketwer pers ontvangen, waarmee zowel gewo ne als atoomprojectielen kunnen wor den afgevuurd, aldus zei minister Staf gisteren b(j de beantwoording van de vragen, die hem dinsdag in de Eer ste Kamer werden gesteld over de be groting van de departementen van Oorlog en Marine. De minister legde er allereerst de nadruk op dat de Nederlandse krijgs macht sedert 1950 een grote verande ring heeft ondergaan. Op het ogenblik is de toestand zo, dat leger, luchtmacht en marine de toets der kritiek in ieder opzicht kunnen doorstaan en hoog ge noteerd staan bij de NATO-autoritei- ten. Spreker achtte een neutraal Duits land een dodelijk gevaar voor de vrij heid van het westen en meende, dat al het mogelijke moet worden gedaan om dit te verhinderen. Tot op het ogen blik dat de Duitse divisies in liet ..schild" zijn opgenomen, aldus minis ter Staf. is onze verdediging nog niet volledig. Generaal Speidel Aangaande de benoeming van gene raal Speidel tot opperbevelhebber van de landstrijdkrachten in Europa wees de minister erop, dat deze Duitse gene raal nog een tweetal chefs boven zich heeft. De minister heeft er geen be zwaar tegen de Kamer een levensbe schrijving te verstrekken van de inspec teur van de Duitse luchtstrijdkrachten generaal Kammhuber. Het bezoek van deze generaal aan Nederland is met geen enkele geheimzinnigheid omringd ge weest, zoals sommige leden hebben ver- Iclci Tijdens de zaterdag jl. gehouden be spreking der W.E.U. heeft Engeland zich bereid verklaard zijn plannen te wijzi gen en rekening te houden met de be zwaren, die generaal Norstad tot uit drukking heeft gebracht met betrek king tot de vermindering der Engelse strijdkrachten op het continent. De ver mindering van de Engelse troepen zal dit jaar uitsluitend betrekking hebben op verzorgingseenheden. Onze vliegtuigen, zo verklaarde mi nister Staf voorts, zullen worden inge richt voor het vervoer van atoompro- jectielen. Dit in het kader van de ge allieerde tactische luchtmacht. Marine- experts nemen proeven met geleide pro jectielen bij de onderzeebootbestrijding. Dit jaar zal een moderne torpedoboot- jager in Nieuw-Guinea worden gesta tioneerd en Nederland zal dan over een ruggegraat beschikken, die teza men met de reeds aanwezige strijd krachten infiltraties met succes zal kunnen verhinderen. Het lijkt de minister niet mogelijk een gewapend volksverzet te koppelen aan de militaire verdediging. Een militaire commandant is niet in staat de verant woordelijkheid op zich te nemen voor zulk een gewapend volksverzet. Indien sprake is van een bezetting dan ligt de zaak natuurlijk anders. Het is evenwel beter niet aan de grote klok te hangen, wat dan gaat gebeuren, aldus de minister. De regering zal trachten zo spoedig mogelijk te komen tot een herziening van de wet op het militaire strafrecht. Een zekere exclusiviteit van de militai re rechtspraak is echter noodzakelijk. De bedoeling is dat in de toekomst meer officieren uit de troep de beklaagden zul len bijstaan. De defensie heeft haar bijdrage tot de bestedingsbeperking reeds geleverd, al dus de minister, daar alle loon- en prijs verhogingen reeds tot beneden het pla fond der begroting werden teruggedrukt. De huidige begroting betekent een mi nimum en wij kunnen niet verder gaan. De minister zag geen heil in een nieuwe Hoofdcursus om te voorzien in het gebrek aan officieren. Veel beter lijkt het hem om jongelieden via de MTS op te leiden tot technisch officier. Het is onmogelijk de rang van korporaal van het lagere technisch personeel te verhogen, daar dit moeilijkheden zou opleveren met het burgerpersoneel. De salariëring der officieren achtte hij niet slecht. Een luitenant-kolonel verdient bv. 1350 per maand en vooral de pen sionering op betrekkelijk jonge leeftijd is zeer aantrekkelijk; De minister meende dat het systeem der kostwinnersvergoeding niet slecht is, doch hij verklaarde zich tenslotte bereid een andere regeling te bestuderen. Groot respect heeft spr. voor de Nat. Reserve, maar haar militaire taak loopt ten einde. Er komen thans dienstplichtigen onder de wapenen, die nog geen oorlogs bestemming hebben en die voor deze taak kunnen worden aangewezen. De vrijwil ligers van de Nat. Reserve zullen echter belangrijk werk kunnen doen op andere gebieden. Hierover zal zij zich echter zelf moeten beraden. Bij de replieken vroeg de heer De Rijk (P.v.d.A.) de minister te willen onderzoe ken of een vermindering van de Nato- bijdrage mogelijk is en om de nadelen van het „Filler-systeem" waar dit slechts mo gelijk is uit de weg te willen ruimen. De oceanische taak van de Marine bleef spr. te zwaar vinden voor onze financiële dr&3§krdcht De heren Van Riel (VVD) en Algra (AR) waren niet bevredigd door het antwoord van de minister op verschillende punten en vroegen met name nadere inlichtingen over de Karei Doorman en de straaljagers F 86 K Sabre. De heer Sassen (KVP) wilde meer weten over de Engelse plannen tot vermindering van hun troepen in West-Duitsland en speciaal of behalve de verzorgingseen heden soms de gepantserde divisie wordt teruggetrokken. Ook na wat de minister had gezegd, was spr. niet overtuigd, dat de Nederlandse gelden goed belegd zijn in de Karei Doorman en meende verder, dat over de civiele verdediging een diep gaand debat in de Kamers een allereerste noodzaak was. In zijn antwoord-op deze opmerkingen verklaarde de heer Staf, dat de Engelsen uit Duitsland alleen luchtdoelartillerie- eenheden zullen terugtrekken. De Karei Doorman, aldus de minister, betekent een zeer belangrijke bijdrage in de Nato. Het geld, dat daarvoor beschikbaar is gesteld, wordt dan ook effectief besteed en draagt bij tot de „fighting capacity", waartoe wij ons in Nato-verband hebben verbonden., Van een debat over de civiele verde diging verklaarde spr. zich een voorstan der, maar hij achtte zich niet de aangewe zen bewindsman om'dit te leiden. Met betrekking tot de straaljagers F 86-K verklaarde minister Staf, dat de luchtmacht over deze machine volkomen gerust is en dat er thans honderden aan Duitsland worden geleverd. Onjuist was het, dat generaal Baretta zich tegen dit type zou hebben uitgesproken. Integendeel hij heeft zelf beslist, dat wij deze toestel len zouden aanschaffen. De beroering over dit type toestel gaat, aldus de be windsman, in hoofdzaak uit van het par ticuliere maandblad „Onze Luchtmacht", dat voorstander is van een tweepersoons jager. Nadat de vergadering korte tijd was geschorst, verklaarde de heer Sassen (KVP) dat deze schorsing aan het licht had gebracht, dat vele leden der Kamer het op prijs zouden stellen het oordeel van de defensie-commissie te mogen verne men over de vraag of een permanente parlementaire controle op de militaire uit gaven noodzakelijk en gewenst wordt ge oordeeld en, zo ja, hoe dat op de beste wijze zou kunnen worden geëffectueerd. Over deze wenselijkheid bestond zo'n grote mate van overeenstemming, dat het niet nodig werd geoordeeld dit in de vorm van een motie te doen blijken. Vele le den vertrouwden erop, dat de voorzitter van de Kamer bereid zou worden gevon den hun wensen aan de defensiecommissie over te brengen. De vorm, waarin dit zou moeten geschieden, werd aan het oordeel van de Kamervoorzitter overge laten. De voorzitter zegde toe dit verzoek aan de defensiecommissie te zullen doen toe komen. Hierna werden de begrotingen van de departementen van Oorlog en van Marine zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd met aantekening dat de communistische fractie geacht wilde worden te hebben tegengestemd. 1 KONINKLIJKE TABAKFABRIEK J. 4 A. C. VAN R0SSEM ROTTERDAM me»"*' Wij zouden hieraan kunnen t", gen het onzinnige verhaaltje, dat een novice een gang schoft maakt heeft, er een emmer vuil in wordt leeg gegooid! „Doel van de Congregatie is zoals sommigen willen zegdf11 "vo0< planten" etc., maar wel werken Gods eer, zelfheiliging en, n aft' doende vorming en opleiding 0 dfi gen te hebben, te werken 171 a W priesters, hier te lande en voo de Missiegebieden. Tot dit bijz doel behoren de speciaal vrouw y werken, waarin de Missiezuster e, volle vrouwelijke activiteit en derlijke zorg kan ontplooien. fief' moederlijke zorg, want de rno lijke aanleg van de vrouw vi -y haar geestelijk moederschap "e fff' ste uitdrukking. Naar aanleg -jgfi lenten kan de Missiezuster Wu ter, opgeleid tot ziekenverple™ vroedvrouw, analiste, arts, - i*® werkster, onderwijzeres, lerw g/j j «- n<jb 4. i o9 Tot zover inzender, aan wiens °fg'egd> o.i. niets behoeft te worden toegaf fal want het is zonder meer duidelV'fryi^ de Zusters in deze functies Jlppil' werk doen voor Kerk en maatschap huishoudelijke en naaivakken Anerk zoveel ander sociaal-caritatief DOOR de Vastenbrief in het EpfsC paat is het vraagstuk van hetji ruglopen van het aantal roepA/- voor priesterschap en klooster in brandpunt van de belangstelling plaatst, een belangstelling, welks probleem ongetwijfeld verdient, y- spreekt vanzelf, dat wij in dit kort J stek van onze rubriek deze voor Nxl en maatschappij uiterst belandrd kwestie niet in volle omvang ku^'y bespreken. Naar aanleiding echter een ons toegezonden brief over yj onzer Zustercongregaties willen m hier attenderen op vooroordelen, in nog te veel kringen over fcloo® en kloosterlingen heersen. Wij ;:i de schrijver hier aan het woord: „Laatst was ik een gezelschop ya het gesprek ging o.a. over Zuster et of worden. Eigenaardig, dat er vooroordelen bestaan onder het 'giy over de roeping tot Zuster e'® ,;af over wat een Zuster te doen yjsi in een klooster. Men vindt dikyy dat het bestaan van een kloosteru ter onnuttig is en dat zij meer q0K doen, als zij in de wereld bleef- yt over de praktijken in het kl° yl' wist er een in het gezelschap domme dingen te vertellen, °-an/' de Zusters in het klooster gedw°'yi'' worden, onzinnige dingen te aJs zoals kool planten met de boven de grond. Ik moest lacWln de naïviteit van deze mensen. i Zusters niets anders te doen dan zulke onzinnige dingen, dof yjj' den zij zeker beter maar thuit lde De schrijver van boven aanQe' brief zet dan aan de hand ,stet' werkzaamheden van bedoelde o congregatie uiteen, wat Zusters te en waarvoor zij worden opgelet ^al- laten zien, dat de religieuzen Aar' anders te doen hebben dan k°° Lldje' ten en water dragen in een 711 Wij lezen o.m.:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6