Boelg; werd op anin zijn vingers getikt Adenauer: Waarom Duitsers nog" niet gerepatrieerd? Kadars visie op „opstand NATIONAAL COMMUNISME BESTAAT NIET EISENHOWER EN McMILLAN BIEDEN GARANTIES VOOR KERNPROEVEN Albion krijgt geleide A-projectielen Conflict in de Britse metaal industrie Kurk uit de fles Edgar Bonnet wordt heden in Suez-kanaal gelicht Vijf auto's in ernstige botsing op rijksweg te De Bilt DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Adenauer gaf al commentaar op wat Boelganin schreef Franse kiezers glijden naar rechts Besluiten van Bermuda-conferentie: Miljoen stakers Vijfling (te Roosendaal geboren) in de loop van zaterdag overleden Maandag 25 maart 1957 Geen vasthouden aan de opzet van twee Duitse staten Generaal Hasselman naar V.S. vertrokken Europese olievraagstuk vrijwel opgelost Bij de werven bieden wwerkgevers vijf procent Gewicht van baby's was Hammarskjoelds bespreki?ige?i in Cairo te gering Zwitsers P.-G. pleegt zelfmoord Commandant Zwitserse garde overleden Amerika en liet Bagdad-pact Eén dode, twee zwaar-, zeven licht gewonden WEERBERICHT Verklaring van Hagerty Gecompromitteerd in spionnage-affaire Verkeersweg van Ankara naar Karatsji? slingers marcissen en bosssen vroege bloemen. De weel-verwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Over het algemeen veel bewolking en plaatse lijk enige regen. Matige wind, in hoofdzaak tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Dinsdag 26 maart: zon op 6.32, onder 19.05. Maan op 1.16, onder 14.16 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 1 n de Mid-Ocean Club, waar de besprekingen worden gehou den, poseerden v.l.n.r. de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, president Eisenhower, premier MacMïllan en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles. De Sovjet-premier, maarschalk Boelga nin, heeft In zijn jongste schrijven aan bondskanselier Adenauer handelsbespre kingen op regeringsniveau tussen West- Duitsland en de Sovjet-Unie voorgesteld. In de komende maand april zouden vol gens Boelganin deze besprekingen kunnen beginnen, hetzij- in Moskou of in Bonn. De betreffende brief was woensdag J.l. door de Sovjet-ambassadeur in Bonn overhandigd en vormt het antwoord op de brief van Adenauer aan Boelganin van 27 februari jl. Zaterdagavond werd Boel- ganins laatste brief in Bonn gepubliceerd. Hoewel zijn brief vriendelijk van toon is, klaagt Boelganin erover, dat onlangs gehouden redevoeringen van de West- duitse minister van buitenlandse zaken, de heer Von Brentano, de betrekkingen tussen beide staten „in geen enkel op- zicht helpen verbeteren". Boelganin be treurt voorts, dat West-Duitsland nog steeis weigert de Oostduitse regering te Erkennen en herhaalt, dat hereniging van Duitsland alleen kan worden bereikt door Overeenstemming tussen Oost- en West- Duitsland. Boelganin spreekt daarentegen zijn vol doening uit over de identiteit van de Sovjet en Duitse opvatting omtrent de Noodzakelijkheid van het doen van con- Crete stappen om de betrekkingtn tus- ®en beide landen te verbeteren en uit te breiden, met name op het terrein van de handel# In een commentaar op de brief van Boelganin heeft Adenauer intussen doen verklaren dat de Sovjet-premier helaas niet op de kwestie van de repatriëring van Duitsers uit de Sovjet-Unie ingaat. Adenauer wees erop, dat hij in zijn brief van 27 februari juist in het bijzonder °P dit punt de aandacht gevestigd had. Zijns inziens is deze kwestie minstens zo belangrijk als de door Moskou ge wenste besprekingen over een handels overeenkomst. Volgens Adenauer neemt Boelganin ook een verkeerd standpunt in door wat be treft de Duitse hereniging zich te blijven vastklampen aan de these van twee Duitse staten en de mogelijkheid van rechtstreek se onderhandelingen tussen Bonn en Pan- kov. West-Duitsland wenst, dat een vrij- gekozen vertegenwoordiging voor geheel Duitsland vrijelijk de politieke en econo mische levenswijze van het Duitse volk kan bepalen, zo zegt de bondskanselier, Adenauer wil na zijn terugkeer uit Per- zië, be»fjn april, de brief van Boelganin beantwoi vden. In diê/Dmatieke kringen te Bonn houdt men er inmiddels rekening mee, dat na de afsluiting van de eerste fase van de briefwisseling tussen Adenauer en Boel ganin reeds in april de eerste regerings besprekingen over uitbreiding van de Duits-Russische handel en over een we- tenschappelijk-technische samenwerking en de verlening van consulaire rechten gevoerd zullen worden. (Van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. De opschuiving naar rechts van het Franse kiezerskorps is opnieuw beves tigd. Een tussentijdse verkiezing in het departement Ain ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van de bekende radicaal Revillon, heeft de verrassende uitslag opgeleverd, dat de onafhankeliiken met de zetel zijn gaan strijken, hoewel de drie verschil lende tendenties in de radicale partij een gemeenschappelijke kandidaat gesteld hadden, nl. de heer St. Cyr. De radicalen verliezen hier 'n van ouds her vaste zetel, en zulks eveneens on danks het feit, dat zij gesteund werden door de socialisten. De radicale kandidaat verwierf slechts 38.854 stemmen, terwijl de onafhanke lijke kandidaat Chastel met 43.910 stem men, waaronder 14.404 stemmen van de MRP, werd gekozen. De communisten verloren 5500 stem men in vergelijking tot de verkiezingen van januari van het vorige jaar. Met een Super Constellation van de K.L.M. is zondagavond de chef van de generale staf generaal B.R.P.F. Hassel man, vergezeld van de generaal-majoor (vlieger-waarnemer) A.J. de Vries van de Koninklijke Luchtmacht naar New York vertrokken. Gen. Hasselman is door dc Amerikaanse minister voor defensie, te zamen met de medeleden van 't mili taire comité van de NATO uitgenodigd om in de Ver. Staten een. aantal research instituten van de Amerikaanse strijdkrach ten, welke over het gehele land ver spreid liggen, te bezoeken. Dc assistent-secretaris van het Ameri kaanse ministerie van binnenlandse zaken, •IVormser, heeft aan een commissie het Amerikaanse Congres medege- "ecld, dat onvoorziene ontwikkelingen v°orbchouden het Europese olievraagstuk als vrijwel opgelost kan worden be- Schomvd. Bij verklaarde, dat de oliebehoeften van wcst-Europa per jaar stijgen met 14 pet., erwijl de stijging voor de Ver. Staten 2|Bf 7 a 8 pet per jaar bedraagt. De vraag ^an het vrije Europa, Noord- en West- pD'ika bedraagt thans ruim 3,2 miljoen ?arrels per dag. De olieproduktie in de esteuropese landen is gestegen van 60000 Parrels per dag in 19^2 tot ruim 200000 Parrels per dag in 1956. Ongetwijfeld Jjan er volgens Wormser enige stijging in 5 Europese olieproduktie worden ver acht, doch op lange termijn bezien zal ~e aanvoer van olie voor West-Europa voornameli.ik moeten komen uit de grote P'iereserves in het Midden-Oosten. Deze ;aatste worden thans geraamd op onge ler driekwart van de totale aangetoon- e ruwe oliereserves van de gehele we re!^ Inmiddels heeft het Amerikaanse depar- Jpnient van binnenlandse zaken medege deeld, dat de verschepingen van olie van Amerikaanse Gulf-kust naar West-Eu- !°ba in de week per 13 maari j.l. zijn ^'stegen tot gemiddeld 582.000 barrels per Pag. waarmede de grootste omvang werd ftfeikt sedert het einde van december j.l. Na afloop van hun driedaagse besprekingen op de Bermuda-eilanden, hebben president Eisenhower en premier MacMillan gisteren een com muniqué uitgegeven, waarin bekend gemaakt wordt, dat de V. S. en Groot-Brittannië bereid zijn om de V. N. bij voorbaat kennis te geven van voorgenomen proefnemingen met kernwapens. Voorts zijn zij bereid inter nationale waarnemers bij deze proefnemingen toe te laten, met inbegrip van Sovjet-waarnemers, doch een en ander op voorwaarde, dat ook de Sovjet-Unie zich hiertoe bereid verklaart. Eisenhower en MacMillan verklaren voorts, dat zij van plan zijn om de toekomstige proefnemingen met kernwapens zodanig te doen uitvoeren, dat de radio-actieve uitstraling beperkt blijft tot minder dan een kleine fractie van het niveau, dat riskant zou kunnen zijn. Op de Sovjet-Unie werd een beroep gedaan om „gelijke matiging" in acht te nemen. Eisenhower en MasMillan erkennen evenwel, dat er „ernstige ongerust heid bestaat, dat voortzetting van de experimenten de straling in de wereld zou kunnen verhogen tot een niveau, dat gevaarlijk zou kunnen zijn". Beide staatslieden maakten voorts be kend, dat in beginsel overeenstemming is bereikt over de levering van „bepaalde geleide projectielen", voorzien van atoom lading, door de V.S. aan Groot-Brittannië. Deze projectielen zonden aan gemeen schappelijke Amerikaans-Britse teams ter beschikking gesteld worden, echter met dien verstande, dat de Amerikaanse le den dezer teams het uitsluitende beheer over de zg. „oorlogsladingen" zullen heb ben. Andere onderwerpen, die op de confe rentie ter sprake gebracht werden zijn volgens het communiqué: gemeenschap pelijke problemen betreffende het Midden- Oosten, de Nato, Europese samenwerking, de Duitse hereniging en defensie. De president en de premier waren het eens over de „noodzaak van een spoedige uitvoering" van de jongste V.N.-resoluties betreffende Gaza, de Golf van Akaba en het Suezkanaal. Wat betreft dit laatste Dc Hongaarse premier Kadar, die i thans een bezoek aan de Sovjet-Unie brengt, heeft zaterdag in Leningrad ver- j klaard, dat zijn regering een „contra revolutie'' heeft verijdeld, die op 15 maart, de jaardag van de revolutie van 1848, had moeten beginnen. „Ten koste van grote verliezen heeft het Hongaarse volk geleerd dat het z.g. nationale communisme een schepping is van de imperialisten. Er bestaat geen nationaal communisme zo zei Kadar voorts. De premier ontkende, dat de opstand van november een „revolutie" zou zijn geweest, zoals men in het Westen be weerde. „Wij zijn verontwaardigd over soortgelijke uitlatingen, die zekere ver warde intellectuelen in ons eigen land zich veroorloven", zo zeide hij. De no- vemberopstand was volgens hem het werk van „Amerikaanse, Britse en Franse imperialisten". Het volk was voorts aangevallen door „Horthyistisch- fascistische elementen, de bourgeoisie en grootgrondbezitters, die waardige mede plichtigen vonden onder de duizenden moordenaars en dieven die uit de ge vangenissen werden bevrijd". Daarnaast waren er volgens Kadar nog „de verra ders in de partij, zoals Imre Nagy en zijn groep". Wij hebben aan die periode een einde gemaakt. Wij geloven dat vijanden van het volk vrijheid noch democratie moe ten hebben", aldus Kadar. Inmiddels heeft de Hongaarse minis- ter van staat, Marosan, voigens het persbureau M.T.I. zaterdagavond op een bijeenkomst in Csepel, de indus triële voorstad van Boedapest, ver klaard, dat de Sovjet-troepen in Hon garije zullen blijven, zolang de Ame rikaanse strijdkrachten in Duitsland, Italië en „elders" gelegerd blijven. Indien de Amerikaanse strijdkrach ten vertrekken, zou de aanwezigheid van Sovjet-troepen in Hongarije, Polen en andere landen „ongetwijfeld niet meer nodig zijn". Marosan voegde hieraan toe, dat Hongarije thans over een „krachtige en verenigde militie" beschikt en dat „onze partij en de ar beidende klasse zich thans kunnen ver dedigen". Naar gisteren in Londen verluidde, zal de staking van de Britse scheepsbouwar- beiders en metaalbewerkers waarschijn lijk nog deze week aflopen door het aan bod van de werkgevers voor een loons verhoging van vijf percent. Zoals bekend, heeft het verbond van vakverenigingen in de scheepsbouw- en metaalindustrie een verhoging van 10 percent geëist. Deze verhoging zou de werkgevers op 110 miljoen pond sterling per jaar komen te staan- Waarnemers uit politieke en industrië le kringen voorspelden gisteren dat het aanbod van vijf percent gedaan zal wor den op de komende onderhandelingen tus sen beide partijen. De vakbonden zouden bij weijze van tegenprestatie echter moe ten beloven, dat zij de - o-'uktiviteit zul len opvoeren. De staking van de scheepsboüwarbei- ders omvat 200.000 man op 70 werven. Ongeveer 600 schepen, die in aanbouw zijn of gerepareerd moeten worden, heb ben hiervan de weerslag ondervonden. De staking van de metaalbewerkers, die zaterdag'is ingegaan, omvat één miljoen man, werkzaam in tien centra van sleu telindustrieën. vraagstuk verklaarden beide staatslieden het eens te zijn over het grote belang, dat gehecht moet worden aan uitvoering „zowel volgens de letter als volgens de geest" van de resolutie van de Veilig heidsraad van 13 oktober jl. Eisenhower en MacMillan verklaren zich tenslotte „heel tevreden" over de be reikte resultaten en zeggen, dat de be sprekingen gevoerd zijn in die sfeer van „openhartigheid", zoals die mogelijk is tussen „oude vrienden". President Eisenhower en minister Dulles zijn gisteren inmiddels per vliegtuig naar Washington teruggekeerd. De perschef van president Eisenhower James Hagerty, verklaarde in antwoord op vragen van journalisten aangaande de voor Engeland bestemde projectielen, dat zich hieronder intercontinentale ballisti sche projectielen van middelgrote reik wijdte (2400 km.) zullen bevinden. Hij weigerde echter verdere bijzonderheden te geven. Hij wees erop, dat de Amerikaanse wet verbiedt,, dat het beheer over atoomla dingen aan een ander land wordt overge dragen en MacMillan had hierom trouwens ook niet verzocht Er zullen onmiddellijk onderhandelingen beginnen over de sa menstelling van de Brits-Amerikaanse teams, die met de zorg voor de geleide projectielen zijn belast, zo zeide de pers chef. In antwoord op een vraag over de over eenstemming aangaande de noodzaak van spoedige uitvoering van de resoluties der V. N. met betrekking tot 't Midden-Oosten wees Hagerty erop, dat de secretaris generaal, Dag Hammarskjoeld, op het ogenblik besprekingen voert. „Wij moeten de resultaten hiervan afwachten", zo zei de hij- Uit Amerikaanse bron wordt inmiddels vernomen, dat de levering van gelelde projectielen aan Engeland waarschijnlijk zal geschieden op basis van de Leen- en Pachtwet. De zegsman verklaarde, dat de betreffende projectielen nog niet in het produkticstadium zijn, en dat het waar schijnlijk ver-rheidene maanden zal duren alvorens zü zelfs op bescheiden schaal Het onder Egyptisch toezicht staande „Persbureau voor het Midden- Oosten" heeft gisteren gemeld, dat dc Egyptische regering met de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, overeen stemming heeft bereikt over een oplossing van het geschil over het Suez kanaal. Een woordvoerder van Hammarskjoeld weigerde evenwel commentaar op dit bericht te geven. Anderzijds werd van gewoonlijk betrouwbare diplomatieke zijde te Cairo vernomen, dat de besprekingen tussen Nasser en Hammarskjoeld „in de richting van een redelijke oplossing" gaan, waaraan werd toegevoegd: „Indien deze oplossing wordt bereikt, zal zij echter door de betrokken partijen moeten worden aanvaard, wil een regeling tot stand komen". In kringen van de V.N. te Cairo werd gisteren meegedeeld, dat secretaris-ge neraal Hammarskjoeld, in tegenstelling tot zijn aanvankelijke voornemen, vandaag zijn besprekingen in de Egyptische hoofd stad wellicht nog niet zal beëindigen. Vanmiddag heeft Hammarskjoeld een derde conferentie met Nasser. Een woordvoerder van generaal Whee ler, de Amerikaanse leider der bergings werkzaamheden in het Suezkanaal, heeft gisteravond verklaard, dat acht Neder landse bergingsvaartuigen, waaronder 2 sleepboten en twee kranen, gisteren bezig zijn geweest met voorbereidende werk zaamheden tot het lichten van het wrak van de tot zinken gebrachte sleepboot „Edgar Bonnet". Zij hebben acht kabels onder het wrak aangebracht. Een woordvoerder van de V.N. heeft medegedeeld, dat secretaris-generaal Ham marskjoeld het lichten van de „Edgar Bonnet", dat hedenmorgen zou geschie den, wil bijwonen. De woordvoerder zeide: „Het lichten van dit wrak betekent, dat het Suezkanaal weer volledig bevaarbaar wordt. U kunt de operatie vergelijken met het trekken van een kurk uit een fles." Het Suezkanaal is zaterdag opengesteld voor schepen tot 2.500 ton. Men hoopt het kanaal tegen tien april bevaarbaar te heb ben gemaakt voor alle schepen. Het Egyptische blad „Al Akhbar", meldde gisteren dat het Nederlandse schip „Casablanca" (499 ton) vandaag het Suezkanaal zou passeren en dat het tolgeld aan de Egyptische autoriteiten zou worden betaald. Voorts zal donderdag het 1.675 ton me tende Britse schip „Vergport", na de tol in dollars aan de Egyptische autoriteiten te hebben betaald, door het Suezkanaal varen, aldus „Al Akhbar". Mevrouw Van Hasselt-Heinen lieeft za- gelijk reeds werd gemeld, in *t Charitas ziekenhuis te Roosendaal, vïifiing. drie jongens en twee meisjes, Ir die echter niet in vijf baby's, Cornelis, Christina, Jacobus en Robertus. Cm tien 'voor vier overleed tenslotte de eerstgeborene, het meisje Catharina. Het gewicht van de baby's lag tussen de drie en zeven ons. De vijfling werd ge doopt door rector Van Poppel van het zie kenhuis, die ook het vormsel toediende. Met behulp van een couveuse heeft men getracht de vijfling in het leven te houden, De Zwitserse federale procureur-gene raal, René Dubois, heeft zelfmoord ge pleegd, aldus is gisteren in een officieel communiqué te Bern medegedeeld. De 48-jarige Dubois, die ongeveer twee jaar procureur-generaal is geweest, had de leiding van een onderzoek naar aan tijgingen, dat een inspecteur van politie telefoonlijnen naar de Egyptische ambas sade had afgetapt en op deze manier verkregen inlichtingen aan een andere buitenlandse ambassade had vertrekt. In het communiqué wordt thans gezegd, dat het onderzoek een ernstige aanwijzing heeft opgeleverd van de mogelijkheid, dat Dubois zelf onwettig inlichtingen aan een buitenlandse mogendheid heeft verschaft. Deze inlichtingen hadden echter geen betrekking op Zwitserse aangelegenheden. Vernomen wordt, dat het de Franse am bassade zou zijn geweest, die de inlichtin gen ontving. kunnen worden geproduceerd en dan al leen nog in geval van nood. Hij schatte, dat het een aantal jaren zal duren, voor dat de projectielen in aanzienlijke omvang kunnen worden gemaakt. De zegsman verklaarde voorts, dat de atoomladingen, op grond van de bevoegd heden van de Amerikaanse president, in tijd van oorlog direct door Engeland zou den kunnen worden gebruikt. De commandant van de Zwitserse lijf wacht van de paus, kolonel baron Heinrich de Pfyffer Daltishofen, is zaterdag op 68- jarige leeftijd gestorven. Hij was de 27ste commandant van de garde sinds paus Julius II haar in 1508 oprichtte, en het tiende lid van zijn fami lie, dat in de garde diende. Zaterdagochtend is de heer Speeken brink, die deel uit maakte van de Neder landse delegatie, welke in de Verenigde Staten onderhandelingen over de lucht vaartovereenkomst voert, op Schiphol aangekomen. De heer Speekenbrink is nil. tot gouverneurvan de Nederlandse Antillen benoemd. James Richards, de sneciale gevolmach tigde van president Eisenhower, die op het ogenblik een reis door het Midden- Oosten maakt, is bereid met de landen, die aangesloten zijn bij het verdrag van Bag dad, de mogelijkheid te bespreken van de aanleg van een weg en een spoorweg die Turkije met Pakistan verbinden. Volgens functionarissen, die dit zater dag in Washington bekendmaakten, gaat het hier over de aanleg van een nieuwe en strategisch belangrijke verkeersweg van Ankara naar Karatsji, die door Perzië en Irak moet lopen en over de verbin ding tussen de Turkse en Perzische spoor lijnen. Deze spoorlijn zal een rechtstreekse verbinding tussen de Bosporus en de toe gang to' de Zwarte Zee met de Perzische golf tot stand brengen. Wta 'kunnen^blöver fa de'ioöp "vaA I maaThéf gew'icht'van de babies en daar- e morgen overleden reeds vier van dé 1 mee. dq levensyatba§jheid w.3S te geripg. Onafzienbare files auto's kropen langs de toegangswegen tot de bollen velden en de bekende stalletjes deden goede zaken in Zaterdagmiddag is op de Rijksweg te De Bilt een ongelnk gebeurd waarbij vijf auto's waren betrokken), dat het leven heeft gekost aan de 23-jarige mej. J.D. uit Nijebeets (Fr.) en tengevolge waarvan twee personen ernstig en zeven licht werden gewond. Over de juiste toedracht van het onge val kon de politie te De Bilt nog weinig positiefs mededelen, omdat het haar nog ontbrak aan verklaringen van getuigen. De waarschijnlijke toedracht is als volgt geweest: de bestuurder van een uit Utrecht komende bestelauto wilde op de Rijksweg linksaf de Kerklaan oprijden. Hij ging daartoe voorsorteren en stopte op het lin kergedeelte van de weghelft. Achter hem kwam een personenauto, waarin zich zes personen uit Nijkerk en omgeving bevon den. De bestuurder van deze auto heeft de voorsorterende bestelauto vermoedelijk te laat of helemaal niet opgemerkt, met het gevplg dat dq laatste werd geraakt en twintig meter verder tot stilstand kwam Daarna kwam de personenauto in bot sing met een uit de richting De Bilt na derende personenwagen, die werd bestuurd door de heer A.B. uit Rotterdam. In deze auto reden, waarschijnlijk als liftsters, twee meisjesstudenten mee, nl. mej. J.D. uit Nijebeets en mej. B.Z. uit Groningen. Nadat de Rotterdamse auto door de Nijkerkse was geraakt werd zij geramd door een uit de richting De Bilt komende wagen. Tenslotte werd nog een personen auto uit De Bilt bij de botsing betrokken. Mej. J.D. was op slag dood. De heer A.B. en mej. B.Z. werden ernstig gewond en de zes inzittenden van de Nijkerkse auto, evenals de bestuurder van de be stelauto liepen lichte verwondingen op. De heer B. en mej. Z. zijn naar ziekenhuizen in Utrecht vervoerd. De vijf auto's, waarvan er twee zeer zware schade hadden opgelopen, zijn doog de politie in beslag genomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1