De kwestie-Cyprus over broodprijs Vissen thans een zeei gemakkelijke prooi IJsselmeervissers slaan goede slag in droogvallend Flevoland BETALINGEN STOPGEZET? STAKINGEN in Engeland Suezkanaal op tien april geheel open Grote stroom toeristen verwacht De Rijn- en binnenvaart zetten economisch weerglas op storm VAKANTIESPREIDING GOED- DEELS MISLUKT L Prijsonzekerheden over dingen van het dagelijks leven Griekse regering zendt ambassadeur naar Londen terug] KOLEN INDIRECT Vrijgeleide voor grivas Protest tegen Methoden in Algerije Nieuwe skippersvan de K.L.M Met de feestdagen Vrijdag 29 maart 1957 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN DUURDER Departement broeit op wettelijke regeling voor de scholen Nog geen beslissing Minister Helders naar de West Fondspatiënten voor eigen rekening naar tandarts In metaalindustrie onderhandelingen Tolgeldenkwestie nog steeds in een waas gehuld Registratie van „particuliere" kamers Adenauer in Teheran Weer „operatrein" uit Arnhem Reglementering van grensoverschrijdend vervoer te water alleen nadelig WEERBERICHT be Britse minister van koloniën, Lennox boyd, heeft gisteren bekend gemaakt, dat de britse regering de vrijlating heeft gelast van Artsbisschop Makarios, die in maart van het v°rig jaar op de Seychellen werd geïnter neerd. Ook drie andere Cyprioten, die tegelijk "At de aartsbisschop werden geïnterneerd, borden vrijgelaten. De Britse minister voegde echter aan toe, dat er in het huidige sta- ^ium geen sprake van kan zijn, dat de aarts- bisschop of een zijner mede-ballingen naar Cyprus terugkeert. De Griekse premier, de heer Karamanlis, belegde onmiddellijk na het bekend worden van het nieuws een bijeenkomst van het kern kabinet. Van gewoonlijk betrouwbare zijde te Athene werd vernomen, dat de Griekse rege ring heeft besloten haar ambassadeur te Londen, die een jaar geleden bij de verban ning van Makarios werd teruggeroepen, naar zijn standplaats terug te zenden. Noodtoestand blijft Frans generaal vraagt ontslag Geen (lagere) voor jaars- prijzert Heden nieuw overleg X ii OOST-BORNEO MAATSCHAPPIJ De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wolkenvelden afgewisseld door opklaringen. Droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en oost. Iets koudere nacht, morgen middag iets hogere temperaturen dan vandaag. Zaterdag 30 maart: zon op 6.22 uur, onder 19.12 uur; maan op 5.41 uur, onder 18.36 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT MAKARIOS IN VRIJHEID Minister Lena- x Boyd maakte de be- Ussing van de Britse regering bekend het Lagerhuis. Het besluit was ge- jj°«nen, zo zeide hij, in volledige over- ehstemming met de gouverneur van yprus, veldmaarschalk Sir John Har- die gisteravond uit Londen, waar 'J besprekingen heeft gevoerd met de ekering, per vliegtuig naar Cyprus te- "Skeerde. Harding, zo verklaarde Len ox Boyd, was bereid onmiddellijk een ^geleide „naar ieder deel van de we- .e'd" te verschaffen aan kolonel Grivas, e leider der EOKA, en aan alle buiten *bdse leden van de verzetsbeweging, zich op het eiland schuil houden- ,a3io Nicosia riep gisteravond een me- Reling om, dat EOKA-leden, die voor binestie in aanmerking wensen te ko- ei>, zich dienen te melden aan het Brit- ,e hoofdkwartier. Dit aanbod werd ge- {aan, aldus de minister, om een snelle erugkeer naar de vreedzame toestan- ch op het eiland' te bevorderen. Tevoren had de minister bekend ge- aakt, dat de aartsbisschop een ver- had uitgegeven, waarin deze u de. dat de V.N.-resolutie over de rinVKHe-cypms, waarin een beroep op dn „Üjhken regeringen werd gedaan ültsanJirhar>delingen te hervatten, een (lehwv kan zijn voor een uitein- VP,.!»6 reSeling van de kwestie. „Wij «staan deze resolutie, aldus de aarts- jOlSSChop, als een uitdrukking van de Wens der V.N. voor bilaterale onder handelingen tussen de Britse regering het volk van Cyprus." De aartsbis- 5chop deed een beroep op de EOKA alle operaties af te gelasten mits de Britse tegering tegelijkertijd de noodtoestand ?P het eiland afschafte. Sprekend over Nt aanbod van de Britse regering, dat na in het openbaar een beroep op EOKA gedaan te hebben vrij zou zijn ®veral heen te gaan behalve naar Cy- P.rüs, verklaarde de aartsbisschop dat ■*jn persoonlijke vrijheid geen yoorwerp °h zijn van marchandering. k öeze verklaring, zo zeide Lennox °yd in het Lagerhuis, kon de Britse rt Sering niet beschouwen als het dui- enjke beroep op de EOKA om de vij- ahdi elijkheden te staken, dat zij als blad „France-Soir" heeft gisteren lO'cht, dat de Franse generaal Jacques b Ds de Bollardière, die sinds juli 1956 bevel voert over de Franse strijd- wachten in het Atlasgebergte ten zuiden Algiers, de vorige week gevraagd Sft om ontheffing uit zijn functie. generaal zou het niet eens zijn met anse regering over bepaalde metho- die op het ogenblik in Algerije tegen ..opstandelingen gebruikt worden. 5-et Franse ministerie van defensie wei- commentaar op dit bericht te ge- de tweede we- naar Parijs terug- v6h erd zÜn' H'i beeft in De generaal zou na; ooorlog bij Arnhem tegen de Duitsers Wieden. Van 1946 tot 1948 en van 1950 1953 vocht hij in Indo-China. voorwaarde voor de vrijlating van de aartsbisschop had gesteld. Niettemin, achtte de regering het in de huidige om standigheden niet langer noodzakelijk de aartsbisschop vast te houden. De mi nister verklaarde voorts, dat er geen sprake van kan zijn, dat de noodtoe stand op Cyprus wordt opgeheven. Dit zou pas geschieden als de gouverneur van het eiland de toestand veilig ge noeg achtte. Namens de Labouroppositie werd het woord gevoerd door het Lagerhuislid Callaghan die verklaarde, dat de „vol gende voor de hand liggende stap is de aartsbisschop en de andere leiders der Griekse Cyprioten uit fe nodigen naar Londen om daar met vertegenwoordi gers van de Turkse gemeenschap op Cyprus te beraadslagen over de volgen de stadia van het proces om de vrede op het eiland te herstellen." Lennox Boyd antwoordde, dat de be sprekingen op brede basis zouden moe ten worden gehouden, waaraan door vertegenwoordigers der Griekse en Turkse gemeenschappen op Cyprus zou moeten worden deelgenomen. Hij voeg de eraan toe, dat het duidelijk was, dat aartsbisschop Makarios als hoofd van de kerkelijke hiërarchie op Cyprus een der vertegenwoordigers der Griekse Cy prioten zou zijn. Reacties De Griekse premier Karamanlis heeft gisteravond in een officiële verklaring gezegd, dat de vrijlating van aarts bisschop Makarios een „beslissende stap" voor de oplossing van de Cyprus- kwestie kan betekenen. In ieder geval hangt de politieke betekenis, van een dergelijke daad. zo zeide Karamanlis. af van de toekomstige houding der Brit se regering. Turkse politieke kringen gaven giste- reD uiting aan hun verbazing over de vrijlating van de aartsbisschop zonder dat déze naar hun mening een adequate veroordeling had uitgesproken over de EOKA. Op het eiland Cyprus is het nieuws van de vrijlating van aartsbisschop Makarios met groot enthousiasme ont vangen. In alle steden stroomde het volk de straat op en van alle kerken werden de klokken geluid, niettegen staande het feit, dat het volgens de bepalingen in het kader van de nood toestand verboden is kerkklokken te luiden behalve voor de godsdienst- oefingen. (Van onze Haagse redactie) Zoals wil gisteren hebben gemeld, heeft minister Zijlstra in de Eerste Kamer gezegd, dat o.a. door de wijziging van de arbeidsvoorwaarden voor de mijnwerkers een prijsverhoging van de kolen met in gang van 1 april onvermijdelijk zal zijn. Naar wij vernemen, zal deze prijsver hoging voor de huisbrandkolcn voorals nog hierop neerkomen, dat de tegenwoor dige prijs wordt gehandhaafd en dat er dus dit jaar niet, zoals meestal gebrui kelijk, lagere voorjaarsprijzen van kracht worden. Een indirecte prijsverhoging dus, wel ke in juli of in het najaar waarschijnlijk door een rechtstreekse verhoging zal worden gevolgd. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer van gisteren heeft, mevr. Héroma Meilink (PvdA) de minis ter van O.K. en W. vragen gesteld over de vakantiespreiding. Minister Cals heeft daarop geantwoord, dat zulk een spreiding alleen kan worden bereikt op basis van vrijwilligheid en hij deelde daarbij mede, dat zij in verschil lende bedrijfstakken voor een goed deel (Van onze Haagse redactie) Vandaag vindt een bespreking plaats tussen de Bakkerijstichliug en vertegen woordigers van het ministerie van Eco nomische Zaken met betrekking tot een mogeljjke verlaging van de broodprijs. Een suggestie tot verlaging is door het ministerie gedaan naar aanleiding van een daling van de bloemprjj-jn op de wereld markt. De Bakkerijstichting heeft echter nog geen definitief standpunt ingenomen ten aanzien van de vraag in hoeverre een verlaging van de broodprijs redelijk is te achten. Het valt niet te verwachten, dat men in bakkerskringen zo spoedig nadat de bloemprijzen zijn gedaald zal overgaan tot een prijsverlaging alleen al vanwege het motief, dat het verleden jaar maanden heeft geduurd voor de minister zijn goed keuring hechtte aan een verhoging, die noodzakelijk was geworden door de stij ging van de bloemprijzen en vooral van wege de verhoogde vrachttarieven. Ditzelfde motief geldt ook voor de mar- garineprijzen waaromtrent eveneens bin nenkort besprekingen met het ministe rie zuilen plaats vinden. (Van onze correspondent) De Visserij-inspectie heeft de IJsselmeer vissers in de gelegenheid gesteld in de komende maanden nog een goede slag te slaan in oostelijk Flevoland, dat thans duidelijk merkbaar begint droog te vallen. De vissen zoeken hun heil in het gedeelte langs de ringdijk rond de nieuwe polder in wording, waar nog het meeste water %,T President-directeur der KLM, de T- A. Aler, heeft gisteren te 's-Gra- *ij 'pge Z.K.H. de Prins der Nederlanden ^5minister van Verkeer en Water- mr. J. Algera, geïnstalleerd als le- Jt „Van de „World Society of Skippers Elying Dutchman". De heer Aler de Prins en minister Algera ver- de bij dit lidmaatschap behoren de oorkonde en een speciaal logboek overhandigd. Het lidmaatschap van deze exclusieve „society" is beperkt tot luchtpessagiers die minstens een miljoen kilometer per KLM hebben gevlogen of tot hen die heb ben bijgedragen tot de bloei van de bur gerluchtvaart. k r* t*fi i staat. Zij verzamelen zich in dit gedeelte in grote aantallen en zijn zodoende een makkelijke prooi voor de vissers. Gesloten seizoen De Visserij-inspectie heeft in samen werking met de dienst der Zuiderzee werken de vissers, die hiervoor in aan merking komen een vaste plaats aan gewezen. Voor deze bijzondere gelegenheid is zelfs vrijstelling verleend van het verbod, in april en mei, witvis te vangen. De moei lijkheid dat deze vis in die maanden niet mag worden verhandeld is ondervangen door één vaste handelaar aan te wijzen, die alles afneemt. Ook ondermaatse vis kan worden gevangen, De Visserij inspectie neemt deze op het water of in de polder van de vissers over, betaalt hun twintig cent per kilo en gooit alles aan de andere kant van de dijk het IJsselmeer weer in ter bevordering van de visstand Speciale losplaats Aan de dienst der Zuiderzeewerken is verzocht een losplaats in Lelystad te mogen inrichten. Een deel van de boven maatse vis, die wordt gevangen, komt waarschijnlijk terecht in de koelhuizen. Ook de export zal een deel voor zijn rekening nemen. Er komen in oostelijk Flevoland ongeveer dertig vissoorten voor. Dit min of meer gemakkelijke vissen zal omstreeks half mei tot het verleden behoren. Want naar verwachting zal de nieuwe polder tussen 1 en 14 iuli a.s droogvallen. Enige tijd daarvoor kunnen er. althans buiten de destijds reeds onder water gebaggerde kanalen, geen schepen meer varen. De kuilvissers met hun treknetten heb ben de visserij reeds op moeten geven De stortplaatsen van klgi vormen bij de huidige waterstand een groot gevaar voor hen om met hun schepen en treknetten vast te lopen, maar bovendien kan de dienst der Zuiderzeewerken niet toestaan dat door de beweging van deze vissers de gebaggerde kanalen slibneerslag krijgen. was bereikt, zoals in de bouwvakken en in de textielindustrie. Het onderzoek van het C.B-S. van twee jaar geleden heeft echter uitgewezen, dat 45 pet van de mensen vakantie wenst te nemen tussen 5 juli en 15 augustus. Een poging gedaan om ook spreiding van de schoolvakantie te bevorderen door die in het noorden van het land te doen beginnen op 8 juli en In het zuiden op 22 juli is niet gelukt doordat nog geen 10 pet van de schoolbesturen deze aan vangsdata had aanvaard. Er was zo con stateerde de minister nog geen bevredi gende regeling van deze materie bereikt en een wettelijke regeling kon hij nog niet in uitzicht stellen. Wel wordt ten depar- temente gestreefd naar een concreet voorstel daartoe. De minister van zaken overzee, mr. G. Ph. Helders, is donderdag van Schiphol vertrokken voor een bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen. Het betreft, zoals men weet, een bezoek ter kennis making en oriëntatie en de minister heeft dan ook geen reisplan. Dat wordt ter plaatse samengesteld. Hij is voornemens op vrijdag 19 april in Nederland terug te keren. Ziekenfondsraad vraagt inlichtingen De Ziekenfondsraad heeft zich in een gisteren gehouden vergadering beraden over de situatie, die van 1 april 1957 af ten aanzien van de tandheelkundige hulp aan ziekenfondsverzekerden kan ontstaan als gevolg van het afbreken der onder handelingen tussen de Nederlandse Maat schappij tot bevordering der tandheel kunde en de organisaties van zieken fondsen. Gelet op de mogelijkheid, dat tandartsen van 1 april 1957 af zich niet meer op de tot dusverre geldende voorwaarden aan de algemene ziekenfondsen verbonden zullen achten, heeft de raad geconsta teerd dat: 1. De ziekenfondsen aan vorenbedoelde tandartsen geen betalingen meer kunnen doen; 2. De wettelijke en reglementaire voor schriften niet toelaten, dat aan zieken fondsverzekerden, die na 31 maart 1957 hulp van een tandarts als vorenbedoeld ontvangen, een tegemoetkoming in de kosten wordt verstrekt. De Ziekenfondsraad, overtuigd van de ernstige bezwaren, welke hieruit voor de verzekerden voortvloeien, acht het van het grootste belang, dat zo spoedig moge lijk voor de gerezen moeilijkheden een oplossing wordt gevonden. Mitsdien heeft hij besloten onverwijld aan partijen te verzoeken hem op de kortst mogelijke termijn in kennis te stellen van alle feiten en gegevens, die aan de onderhandelingen ten grondslag hebben gelegen, opdat hij zal kunnen beoordelen, of stappen zijner zijds mogelijk zijn. Dinsdag iverd minister Luns door Z. H. de Paus in speciale audiëntie ontvangen. Rechts naast de Paus de Nederlandse gezant hij het Vaticaan. De werkgevers in de metaalindustrie hebben gisteren aangeboden rechtstreekse onderhandelingen met de vakbonden te voeren over de eis van laatstgenoemden om een loonsverhoging van 10 pet.. Aldus werd gisteren door de minister van ar beid Mac Laod bekend gemaakt. Naar verluidt zouden de werkgevers misschien bereid zijn bij wijze van tijde lijke regeling een aanbieding in contan ten te doen, mits het stakingsparool wordt Ingetrokken. De werkgevers zouden vandaag be sprekingen voeren met de vakbondslei ders. Dc politieke adviseur van pre sident Nasser, Ali Sabri, heeft don derdag bekendgemaakt, dat het Suezkanaal op 10 april voor grote schepen opengesteld zal worden. Sabri verklaarde, dat de Egyp tische regering de vereniging van kanaalgebruikers niet erkent. Zij zal zelf alle tolgelden innen en een De directeur van de V.V.V. In Amster dam verwacht met Pasen en Pinksteren een enorme stoet toeristen in ons goede Amsterdam. Dat heeft vroegere jaren tot haast onoverkomelijke moeilijkheden geleld, omdat men deze gasten niet al len in de stad kon onderbrengen en het „kamerreservoir" in de pro ncie tenslot te uitgeput raakte. Het vroege voorjaar, waardoor de bollen spoedig in volle bloei zullen staan en de la' - feestdagen zullen dit maal ongetwiif°lr1 weer zoveel vreemdelingen ook naar de hoofdstad lok ken, dat- het beslist geen sinecure tal zijn allen onder te brengen. De V.V..V- directeur doet daarom een beroep op een ieder die kamers over heeft in de prijs- Bondskanselier Adenauer is gisteren met een speciaal vliegtuig van de West- duitse Lufthansa in Teheran aangekomen voor een officieel bezoek van vijf dagen aan Perzië. Hij werd op het vliegveld be groet door de Perzische premier. Hoessein Ala, leden van de Perzische regering en van de plaatselijke Duitse gemeenschap Adenauer was vergezeld van zijn zoon dochter en een aantal functionarissen. klasse van 5 tot 6 met ontbijt dit aan zijn bureau, Rokin 5 (uitsluitend schriftelijk) op te geven, opdat voorko men kan worden, dat toeristen de nacht in hun auto of onder de blote hemel zul len moeten doorbrengen. Var het adres materiaal zal uitsluitend gebruik worden gemaakt als andere bestaande bronnen benut zijn. Na een onderbreking van twintig jaren, gaat Arnhem een traditie herstellen: er is een speciale trein ingelegd op 28 april naar Oberhausen, waar dan in de stads schouwburg wordt opgevoerd „Carmen" van Bizet. Voor de hervatting van deze traditie waren woensdag een aantal auto riteiten uit Oberhausen, w.o. de burge meester, naar Arnhem gekomen en uit de cijfers die zij noemden bleek hoezeer Oberhausen voor een groot gebied als theaterstad in trek is gekomen en repu tatie geniet. Cok van de zi.ide van het Gelders orkest worden pogingjn pv-dsan om tot een uit wisseling met Duitse orkesten te komen. Gistermorgen is een zware, met bomen beladen trailer op de overweg bij Raalte, door de trein op de lijn ZwolleAlmelo, gegrepen. De triier werd volkomen ver nield. Wonder boven wonder kwamen er geen persoonlijke ongelukken voor. De steenkolenproduktie (incl. opkoop) over februari 1957 der Oost-Borneo Maat schappij N. V. bedroeg 5.606 kgt., terwijl de petroleumproduktie biiinen de M. C. „Muara" volgens van de „Koninklijke" ontvangen berichten bedroeg: 6700 kg. deel efvan opzij leggen voor onder houd en ontwikkeling van het Suezkanaal. Ook Britse en Franse schepen zullen gebruik mogen maken van het kanaal, aldus de verklaring, die gepubliceerd is door het blad „Al Sjaab". Op twee na zijn nu alle wrakken uit het Suezkanaal verwijderd. De twee wrakken die nog over zijn het fre gat „Aboekir" bij Suez en een bagger molen bij Port Said belemmeren de scheepvaart niet. De „Aboekir" zal be gin volgende maand naar de Grote Bit termeren worden gesleept en de bag germolen zal deze week nog geborgen worden. Op de vraag of secretaris-generaal Hammarskjoeld erin geslaagd is het Egyptische en het Westelijke standpunt met elkander te verzoenen, wilde Sabri alleen maar zeggen, dat „Hammars kjoeld in staat is geweest het Egypti sche standpunt ten aanzien van veel punten te begrijpen. Wij geloven dat hij overtuigd is van de redelijkheid van ons standpunt", aldus Sabri. Sabri zei dat Egypte de vereniging van kanaalgebruikers niet erkent, om dat zij niet alle landen met scheepvaart en handel via het Suezkanaal omvat. De procedure voor de vaart door het Suezkanaal is op 18 maart in een me morandum bekendgemaakt, aldus Sa bri. Omstreeks 4 april zullen nadere bijzonderheden bekendgemaakt worden. In Suez is donderdag het Britse vrachtschip „Vergport" (1.592 ton) aan gekomen. Voor de vaart door het ka naal is reeds 800 dollar, het grootste deel van het tolgeld, aan de Egyptische autoriteiten betaald. Een Britse woordvoerder verklaarde woensdag in Londen, dat de „Vergport" weliswaar in Engeland geregistreerd is, doch in timecharter voor een Panamese rederij vaart. De vaart van dit schip door het Suezkanaal „brengt geen wij ziging in de positie van de Britse scheepvaart". In een bijeenkomst te Antwerpen van de besturen van de Vereniging van Neder landse Makelaars in Scheepsvracliten en de Belgische Syndicale Kamer van Bin- nenvaartbevrachters zijn de problemen, voortvloeiende uit het streven van de E.G.K.S. om'te komen tot een reglemen tering van het grensoverschrijdend ver voer te water nogmaals grondig be sproken. De vergadering was eenstemmig van oordeel, dat een dergelijke beoogde regle mentering de belangen, de ontwikkeling en de voorspoed van alle bij de Rijn- en binnenvaart betrokken partijen, van de Nederlandse cn Belgische binnen- en zeehavens, van de Nederlandse en Bel gische handel en industrie, kortom van de gehele Nederlandse en Belgische economie, zeer in het gedrang brengt. De vergadering stelde vast, dat de be staande vrijheid in het grensoverschrij dend vervoer te water alle betrokken partijen de beste waarborgen biedt voor een zo rationeel mogelijk gebruik van de binnenscheepvaartvloot. Hierdoor worden aan de gebruikers 'van het vervoer te water, die in vergelijkbare omstandig heden verkeren, vergelijkbare vervoers omstandigheden geboden, waarmee vol daan wordt aan het bepaalde in artikel 70 van het F, G.K.S.-verdrag, zo meent de vergadering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1