Zuster, help mij goed te sterven Tweede fase in staking sas s r Vrouw trachtte stiefkinderen te doden Onderhandelingen in Washington in „volkomen impasse" „Nederland wil door KLM uit zijn grenzen treden" Mislatijn vervangen door landstaal Geen oplossing in geschil met tandartsen Eaffin Monument voor de Kardinaal DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Daar zitten we nu maandag met een mond vol tanden Nieuwe verklaring van Kardinaal Gerlier Metaalbewerkers stoppen vandaag Bruinbrood 1 cent goedkoper Koel maar droog weekeinde Zomerpostzegels 1957 d. sar eïtvss: Zaterdag 30 maart 1957 Loononderhandelingen vastgelopen Verschrikkelijk geval van jaloezie Intern overleg op State Department Kardinaal Feltin zet liturgische proeven stop Schat in een oude matras Van maandag af geen fondshulp meer voor verzekerden MTS-en gaan hogere technische school heten Duitse toto-formulieren in beslag genomen Pootaardappelen voor Hongarije WEERBERICHT .J sporen voor iedereen zichtbaar waren, In liet teken van liet schip m NEDERLAND C NEDERLAND In verband met moeilijkheden xn buitenland Richtlijnen voor fondsleden De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk veel bewolking, later ook opkla ringen. Droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en oost. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zondag 31 maart: zon op 6.20 uur, onder 19.14 uur; maan op 6.01 uur, onder 19.43 uur. Maandag 1 april: zon op 6.18 uur, onder 19.15 uur; maan op 6.24 uur, onder 20.51 uur. CHIEDAMSCHE COURANT ijiilij ke incidenten rond Herriots baar (Van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen De burgerij van Lyo n heeft gisteren in dichte drommen gedefileerd langs het stoffelijk overschot van Edouard Herriot opgebaard in de ercbal van het stad huis. Om vier uur hedenmiddag vangt de Plechtige uitvaart aan, waarvoor de heer Coty, president van de republiek, zich Extra-treinen hebben de leden van de regering, een zeer groot aantal kamer leden en senatoren vervoerd, evenals le den der Académie, vertegenwoordigers van de militaire en rechterlijke macht enzovoorts. Voor de jtaatsbegrafenis is een belang rijke troepenmacht te Lyon samenge bracht,. die na de enige rede -ring, die uitgesproken zal worden nl. door pre mier Mollet voorbij de ba 1 defile ren. Het stoffelijk overschot ral vevvo'^er" naar de beffreefnlaats van o ien Lyon worden overgebracht, waar het h een gr' '"••older zal worden geplaatst, In afwachting van het gereedmaken van een familiegraf. Intussen heeft opnieuw een pijnlijke ma nifestatie plaats gehad van_ het vrn <m kers-fenatisme van Daladier c.s. Het moet hun reeds een doorn ip het oog ge weest zijn, dat in het deksel van de zware eiken lijkkist een verguld bronzen kruis ingewerkt is. Doch hun woede werd opgewekt, toen mevrouw Herriot verzocht om een door haar gegeven bloemstuk dat de vorm van een kruis heeft, aan de voet van de kist te plaatsen. Doch Her riots vroegere vrienden trach i hard nekkig dit te beletten. Zij poogden een j door de prefect gebrachte krans v&h ro zen vermoedelijk afkomstig van de regering aan de voet van de kist te plaatsen en deden dit inderdaad. Doch mevrouw Herriot hield voet bij stuk en bedong, dat het kruis volkomen zichtbaar tegen de voorzijde van de baar zou wor den geplaatst. Alle overige kransen zijn nu tegen de wanden geplaatst. Inmiddels verspreiden sommige radi calen geruchten, dat het onmogelijk is, dat Herriot, als hij bij kennis was ge weest, gen religieuze uitvaart zou hebben gewenst. Zij beweren, dat kardinaal Ger- Uer de zieke reeds in zijn doodsstriid zou hebben aangetroffen. Een en ander heeft geleid tot een nieu we verklaring van de aartsbisschop, waar- [n hij o.a- erop wijst, dat hij twintig jaar lang Herriot goed gekend heeft en zodoende voortdurend van het verloop vaiï zijn ziekte op de hoogte gehouden werd. Zo vernam hij des zondags, vcor een rustkuur aan de Cote d'Azur vertoe vend, dat de gezondheidstoestand van Herriot na een aanvankelijke verbete ring zich zeer ernstig liet aanzien we gens complicaties van een dubbele long ontsteking. De kardinaal vertrok daarop onmiddellijk naar L-on en bracht maan- De loononderhandelingen tussen de werkgevers en werknemers in de Britse metaalindustrie zijn gistermiddag afge broken. De vakbondsleiders weigerden in te gaan op een aanbod der werkge vers van een loonsverhoging van onge veer drie procent. De vakbonden bleven b(j hun eis van tien procent, welke ver hoging de 4300 Britse fabrieken, waar metaalarbeiders werkzaam zjjn, per jaar op 100 miljoen pond extra komt te staan. Het directe gevolg van het afbreken der onderhandelingen is dat vandaag een half miljoen metaalbewerkers in Londen en omgeving het werk neerlegt. Dit is dan de tweede fase van de sneeuwbalstaking uaL /.AJ Z.1CU Vctli in de metaalindustrie, die vorige week j stmfkmderen wilde ontdoen. Ver- Werk. neerlegden. Op 6 april a.s. zal, wan neer men niet tot een oplossing komt, de gehele metaalindustrie lamgelegd zijn. De woordvoerder der werkgevers, Bra ky, verklaarde gisteren na afloop van de besprekingen, dat de werkgevers hun laatste aanbod hadden gedaan. I- v0.eg" de eraan toe, dat er van werkgeverszijde op gewezen is dat de metaalindustrie niet zo welvarend is als de scheepsbouwin- Gisteren hebben, zoals wij hebben be richt, de Nederlandse Bakkerijstichting en het ministerie van Economische Za ken overleg gepleegd over een eventuele verlaging var. de broodprijs. Inzake het bruinbrood heeft de Bakkerijstichting zich daarbij verklaard de prijs per 800 gram met 1 cent te verlagen. Voor de overige broodsoorten zal het overleg worden voortgezet. (Van onze weerkundige medewerker). Tot 1 gr. boven het vriespunt daalde de temperatuur vanmorgen in Z.-Limburg tijdens een dichte mist. Ook de komende nachten zullen vrij koud blijven, maar overdag is langzaam een verbetering te verwachten. Boven Z.-Scandinavië ligt een sterk hogedrukgebied, dat zich lang- zaam naar het zuiden uitbreidt. Hierdoor cn ?„em ?e -vraag: Zou 1 zal de wind meer naar oostelijke richting u een goasaicnstige oevrnfems aanvaar- dagmorgen een bezoek aan de zieke. „Om elf uur 's morgens, vólkernen hel der van geest, ontving de heer Herriot, mij in zijn kamer", zo heeft de kardi naal tegenover de Figaro verklaard. „Mevrouw Herriot is bij het gehele on derhoud aanwezig geweest. Daar ik zijn gesteltenis kende sinds enige tijd had zich in hem een grote verandering vol trokken den? Ja, antwoordde hij mij. Ons ge sprek liep vervolgens over andere on derwerpen. Maar omdat ik mii niet hele maal voldaan voelde, heb ik mijn nauw keurige vraag herhaald. Hij gaf mij ten tweede male een bevestigend antwoord. Hij stemde eveneens toe in andere vra gen, die geheim moeten blijven. De vol gende dag zou ik het niet meer kunnen doen", zo zegt de kardinaal en voegt daaraan toe: ..De Kerk beha"*" niet te triomferen. Zij verheugt zich alleen maar". Desgevraagd heef' de kardinaal nog verklaard, dat hij heftig zou -rotesteren indien na de burgerlijke begrafenis een verassing zou plaatsvinden. In dat ge val zou er volgens de kardinaal name lijk heiligschennend gehandeld worden. Intussen is bekend geworden dat de zieke meermalen het crucifix dat de zuster, die bij zijn ziekbed waakte, op zich droeg, gekust heeft, terwijl hij haar zei: „Zuster help mij goed te ster ven". Deze laatste mededeling, gister avond te Parijs en te Lyon gepubli ceerd, laat aan duidelijkheid niets te wensen over- Herriot, die zo veelvuldig van zijn jeugd sprak, kan geen twijfel hebben gehad, wat „goed sterven" is. (Van onze correspondent) Itien minuten aan het gas blootgesteld. De officier van Justitie bij de Roer-Tn alle gevallen was duidelijk voorbe- f' dachte raad aanwezig. Volgens psychiatrische rapporten was verdachte debiel en sterk verminderd mondse rechiiwuik, mr. Ch. Moons, eiste vrijdagmid<l££ een gevangenisstraf van zes jaar en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering tegen de 35-jarige vrouw M. S. uit Echt, be schuldigd van poging tot moord op haar iwee stiefkinderen Rinie en Jantje G., die thans respectievelijk zeven en vijf jaar oud zijn. De vrouw had de kinde ren gedurende een tijd van ongeveer drie jaar mishandeld en bij herhaling getracht zich van hen te ontdoen. Drie nul had zij gepoogd hen vergif of Z!J daarvoor aanzag te doen In- veSeerlniaaI zii hen (1oor gas 'üifïpr*, ryfoï' -Re" a"dermaal had zij het het iifi- sevraa£d haar broertje in het Jul uinakanaal te verdrinken. officier haalde in zijn requisitoir a. gruwelijke dingen aan, die uuiüeiijk op wezen, dat zij zich van omdat zij van mening was, dat haar j nderen boven haar stelde. Dat de kinderen nog leven mag een eten- zoals werd opgemerkt. In EL j koude winter van 1955—1956 vriLtl vr?Hw hen naakt buiten in de sk ln de kelder laten staan; zij slapen met veel te weinig bedekking De kleinen waren zo bang, lat zij anderen niets wilden zeggen. Als zij naar hun mishandeling, waarvan de dustrie en dat de werkgevers daarom werden gevraagd, zeiden zij, dat zij daar niet hetzelfde aanbod van vijf procent zelf de oorzaak van waren, omdat ze hebben kunnen doen, zoals hun collega's stout waren geweest, in de scheepsbouwindustrie. j Wat de tenlaste gelegde feiten betreft, De Britse minister van arbeid, Mac- verdachte had de eerste maal gepoogd Leod, deed gisteravond een beroep op de het j een vakbondsleiders de staking af te gelas- smeermiddel, da voor uitwendige be ten. Hij kondigde aan, dat hij onmiddel- handeling tegen reumatiek^bestemd was. lijk arbitrage in het conflict zou bevelen. Tn andere gevallen had zij de kinderen Dinsdag a.s. zal te Londen een algeme- brandspiritus laten drinken, een derde he vergadering van de vier vakvereni- keer had zij het met ammonia gepro- gingen van metaalarbeiders en scheeps- beerd. In de keuken had zij de kinderen bouwers worden gehouden. I de gasslang laten uittrekken en hen toen toerekeningsvatbaar. Mr. Moons achtte echter zoveel schuld aanwezig, dat hij tot bovengenoemde eis kwam. Rekening houdende met de verklarin gen van de chemicus, drs. Witte uit Den Haag, die als getuige-deskundige werd gehoord, achtte hij twee pogingen tot moort, een poging tot doodslag en een poging tot zware mishandeling alsmede de mishandelingen bewezen. Hij wees voorts op de invloed, die het gebeurde op de psyche der kinderen uitoefent en nog kan uitoefenen. Verdediger, mr. S. Smeets kwam aan de hand van het psychiatrisch rapport tot de conclusie, dat voorbedachte raad niet aanwezig geacht kan worden. De president, mr. E. Franquinet. wees erop, dat het psychiatrisch rapport voor de rechtbank slechts een adviserend ka rakter heeft, doch dat men maar al te vaak de psychiater op de stoel van de rechter wil zetten. Uitspraak op 9 april. draaien en drogere lucht aanvoeren. De j wolkenvelden, die vandaag nog boven ons land drjjven zullen langzaam oplossen. Toch blijft het koel, want de middagtem- i peraturen zullen op de meeste plaatsen niet hoger dan tot 10 a 11 gr. C. stijgen. Regen is er de eerstkomende dagen niet te verwachten, want het hogedruk gebied blijft zich over Midden- en West- Europa uitbreiden. De warme lucht die gisteren nog in Z.-Frankrijk aanwezig was met temperaturen tot 24 gr. C., wordt ook daar langzaam naar de Middell. Zee verdreven. jVx-LO; H.K.H. Prinses Beatrix in de koninklijke loge van de schouw burg waar met het optreden van het Nederlandse Ballet en Nel Oosthout de Boekenweek 1957 werd geopend. Links zit Amsterdams burgemeester, mr. G. van Hall. Men mag dan nog wel niet zeggen, dat de besprekingen, welke een Nederlandse delegatie onder leiding van staatssecretaris drs. Van der Beugel nu sinds anderhalve week in Washington heeft gevoerd om meer landingsrechten in de V. S.«te verkrijgen voor de K. L. M., zijn mislukt, maar ver dam' pdaan is het zeker ook niet. De oppositi^, welke van de zijde van de burgerluchtvaart in Amerika die daarbij steun heeft gevonden hij een aantal leden van het Congres wordt gevoerd tegen een voldoen aan de Nederlandse verlangens, schijnt wel zeer sterk te zijn. Drie kwartier lang heeft de leider van de Nederlandse delegatie gisteren geconfereerd met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, maar na afloop moest hij aan de pers verklaren, dat hij aan de heer Dulles' niets anders had kunnen mededelen, dan dat de onderhandelingen naar zijn mening volkomen in een impasse waren gekomen. Kardinaal Feltin, aartsbisschop van Earijs, heeft een eind gemaakt aan een aantal liturgische hervormingen, welke zijn voorganger kardinaal Suhard bij wijze van proef had toegelaten. Met name heeft Mi de pastoors van St. Severin en St Sulpicc verzocht zich voortaan te houden aan het nieuwe directorium, dat het franse episcopaat kort geleden het licht •eeft doen zien. In 1948 had kardinaal Suhard met het foei de ontkerstende volksmassa gemakke te bereiken en het godsdienstig '-Vei. der gelovigen te versterken, belang rijke initiatieven toegelaten, zoals de ar beid van priesters in bedrijven en wijzi gingen in de liturgie, die de H. Diensten tgrijpelijker zouden maken voor weinig Onderlegde gelovigen Eén der meest op ihri-keliike vernieuwingen werd toegepast ln de parochie Saint Severin. waar veel kerklieden en studenten toe behoren. In de II Mis werd het streven om het •■'Stijn door het. Frans te vervangen met {bvailende consequenties doorgevoerd :fet Graduaal. het Epistel, het Evangelie de Canon werden in het Frans uitge 'broken en zelfs bij de uitreiking van de v0rnmunie werd het „Corpus Domini" in ae' Frans gezegd, terwijl de H. Communie aande werd ontvangen. Kardinaal Feltin heeft een brief aan pastoor Abbé Connan gezonden, die aan de gelovigen is voorgelezen. In de brief wordt opdracht gegeven to-t het stipt vol gen van het directorium. Abbé Connan heeft onverwijld geantwoord zich vol komen aan het gezag te onderwerpen en dus de proefneming te zullen* staken. De maatregel van kardinaal Feltin is van algemeen karakter en betreft dus even eens de kerk van Saint Sulpice, waar Abbé le Sourd, voormalig secretaris van kardinaal Suhard, de laatste tijd even eens hervormingen had ingevoerd. Aldus meldt het K.N.P. Blijkens een mededeling van de direc teur-generaal der P.T.T. in de Staats courant van vrijdag zullen van 13 mei tot en met 26 juni a.s. wederom zomerpost- zegels worden uitgegeven en wel in de frankcerwaarden 4, 6, 7, 10 en 30 cent, welke met een toeslag boven de frankeer- waarde van respectievelijk 3, 4, 5, 8 en 8 cent zullen worden verkrijgbaar gesteld. De netto-opbrengst boven de frankeer- waarde is bestemd voor steun aan Ne derlandse verenigingen, instellingen of organisaties, die een cultureel belang die nen, op het terrein der volksgezondheid werkzaam zijn of maatschappelijk werk bevorderen. Op de zomerzegels komen dit jaar af beeldingen voor van verschillende typen van schepen. De zegels zijn uitgevoerd in eenkleurige koperdiepdruk. Waarde 4 3 cent, voorstelling motor vrachtschip, kleur blauw; ontwerper A. v.d. Vossen, Overveen; waarde 6 4 cent, coaster, kleur blauw paars, H. H. Kamerlingh Onnes, Voor schoten; waarde 7 5 cent, de „Willem Ba- rendsz", paarsbruin, R. J. Drayer, 's Gra- venhage; waarde 10 8 cent, trawllogger, grijs- omber, mevrouw J. Dalenoord, 's Gra- venhage; waarde 30 8 cent „Nieuw Amster dam", muisgrijs, A. v.d. Vossen, Over veen. De grootte van de zegels bedraagt: 25 x 36 mm.; die van het beeld 22 x 33 mm. De zegelszijn, ook» in het verkeer met het buitenland, voor de frankering gel dig tot en met 31 december 1958. Voor zover ze na de termijn van verkrijgbaar stelling op de kantoren nog niet zijn verkocht, zullen ze worden vernietigd. Toch is nog niet alle hoop verloren, want in het weekeinde zal op het State Department opnieuw intern over leg worden gepleegd, terwijl maandag waarschijnlijk een wellicht laatste bespreking met de Nederlandse de legatie zal worden gehouden. Van Ne derlandse zijde hoopt men, dat dit „in terne overleg" tot resultaat zal heb ben, dat er toch nog een compromis wordt bereikt. De heer Van der Beugel vertelde aan de verslaggevers, dat hij tijdens zijn gesprek ipet E'oster Dulles deze had medegedeeld, dat het Nederlandse standpunt definitief is en dat hij een beroep had gedaan op de Amerikaanse regering om het hare te wijzigen. Minister Dulles had in antwoord daarop gesproken van „interne moei lijkheden" aan Amerikaanse kant. Ove rigens hadden zij tijdens het onder houd volop gelegenheid gehad van el- kaars standpunt kennis te nemen. ,,Ik heb de minister uiteengezet, hoe wij in Nederland over de K.L.M. den ken, Wij zijn van mening, dat de K.L.M. sinds het verlies van onze overzeese bezittingen een van de middelen is om Nederland groter te maken dan zijn geografische grenzen." De staatssecretaris verklaarde, dat de leden van de Nederlandse delegatie algemeen van gevoelen zijn, dat nu, na een van de langdurigste onderhande lingen in de geschiedenis van de bur gerluchtvaart (ze begonnen feitelijk in enig resultaat 1946) in ieder geval moet worden bereikt. De Nederlandse dele&htie had, zo zeide hij verder, sinds het begin van de besprekingen voortdurend in ver binding met Den Haag gestaan en van de andere kant had donderdag ook de Amerikaanse zaakgelastigde in Den Haag een bezoek gebracht aan het Ne derlandse ministerie van Buitenlandse Zaken. Dit bezoek stond volgens drs. Van der Beugel in verband met het antwoord, dat president Eisenhower heeft gegeven op de persoonlijke brief van de minister-president dr. W. Drees aan de Amerikaanse president. De bedrijfsleider van een ma- trassenfabriek te Drachten heeft een merkwaardige vondst gedaan. Bij het repareren van een oude veren-matras vond hij een porte feuille met ruim 1500 aan bank biljetten. Deze schat zat verborgen in een linnen schortzak, zoals de Friese vrouwen die vroeger onder de bevolking plachten te dragen met een band om het middel vast gebonden. Het bedrag, dat gedeeltelijk be stond uit niet meer geldige bank biljetten, is terstond ter hand ge steld aan de eigenaar van de matras, de heer J. van der Veer te Drachten. Vermoedelijk Is het geld afkomstig van de reeds over leden moeder van de heer Van der AJger. Het hoofdbestuur van de Nederlandse I uitzicht gegeven op een oplossing binnen Maatschapoy tot bevordering der Tand- de termijn. die daarvoor nog openstond, heelkunde deelt ens mede: Het hoofdbestuur is van mening, dat ciale Zaken en Volksgezondheid en door j voor tandheelkundige hulp aan zieken de Ziekenfondsraad ondernomen in ver- fondsverzekerden op een verantwoorde band met de tussen de maatschappij en I wöze' de 103 voor de tandartsen is geko- de organisaties van algemene zii nfond- sen gerezen moeilijkheden, hebben geen ij' De minister van Onderwijs, K. en XV. heeft er geen bezwaar tegen, dat de na men van dc ingevolge de nijverheldson derwjjswet gesubsidieerde middelbaar technische scholen en van de Middel bare Confectieschool mr. Koetsier te Amsterdam worden gewijzigd in onder scheidenlijk: Hogere Technische Scholen en Hogere Technische School voor de Confectie-Industrie mr. Koetsier. Verzoeken hiertoe waren bij de minis ter ingediend door de besturen van de vereniging van Middelbare Technische Scholen in Nederland en van de Stichting Middelbare Confectieschool Mr. Koetsier De toestemming tot naamswijziging is in hoofdzaak gegrond op de omstandigheid dat het adjectief „middelbaar" in het buitenland ni :t dezelfde betekenis heeft als in ons land. Daardoor ondervinden de bezitters van het getuigschrift van een M.T.S. vaak moeilijkheden bij sollicitaties. Om dezelfde reden is er indertijd door de minister geen bezwaar tegen gemaakt dat de textielscholen te Enschede en Til burg de naam hogere textielschool voe ren. In opdracht van de Officier van Justi tie te Almelo is de Koninklijke Marechaus see aan de grens te Glanerbrug overge gaan tot inbesla-neming van controle formulieren van Duitse lotto- en toto- briefjes, alsmede van gewonnen geld*rij zen. Verscheidene personen kregen pro- ces-verbaal. De justitie laat een onderzoek instellen naar de omvang van de deelner..:.ig door Nederlanders aan genoemde Duitse lote rijen. Zoals bekend is in de Tweede Ka mer over deze zaak gesproken, waarbij de vraag rees hoe groot de bedragen wel zouden zijn. die langs deze weg naar Duitsland vloeien. Naar aanleiding daar van heeft de minister de betrokken in stanties om ,dere inlichtingen gevraa"i1 Het onderzoek van de justitie te Alme lo houdt hiermee verband- Men tracht thans de kanalen na te gaan, waarlangs de bedragen, die naar Duitsland gaan, ons land verlaten. MORGEN ZAL aan alle kerken van ons land behalve in de deke naten Rotterdam en Gouda, waar de verkoop eerst op 7 tpril plaats vindt het ge- iachtenisplaatje van Kardi- laal De Jong verkocht wor- len. De opbrengst is, zoals >ekend, voor de gedachtenis- capel, welke in herinnering •an deze grote Kerkvorst en 'aderlgnder zal worden op- ericht. Kardinaal Jan de Jong 'eft npg altijd zozeer in de arten van de Nederlandse atholieken, die destijds in ie bezettingsjaren uit zijn voorden en daden kracht •itten, dat bij deze actie om de gedachtenis aan hem n een herinneringsmonu- nent blijvend gestalte te ge- zen eigenlijk weinig woor- jen van aansporing nodig in. Wij allen vinden im mers, dat dit monument er onverwijld komen moeten en wij allen zijn 't over de aard van dit monument gemakke lijk eens: een kapel als rust plaats voor de grote dode, waarin de Nederlandse ka- holieken tevens hun eenheid èn hun verbondenheid met ons gehele Nederlandse volk kunnen uiten, in de geest welke de Kardinaal ons heeft voorgehouden. Wij willen hier dan ook volstaan met te herinneren, wat morgen van u wordt verwacht. Verwacht wordt, dat iedere katholiek het op prijs zal stellen het ge dachtenisplaatje van de Kardinaal te bezitten. Wel te verstaan: iedere katholiek, van oud tot heel jong. Verwacht wordt, dat de ouders het voor hun kinderen zullen kopen, zodat iedereen, die van tijd tot tijd een kerkboek in handen neemt, ook dan herinnerd wordt aan een man, die in een barre tijd Gods wet en zijn vaderland met moed verdedigde. Verwacht wordt voorts, dat u voor elk plaatje niet minder, maar ook niet méér, dan één kwartje betaalt. Wie vindt, dat hij met de aankoop van het voor hem en zijn gezin nodige aantal plaatjes niet voldaan heeft aan zijn behoefte aan dankbaarheid, wordt verzocht dit te uiten in de afname van een groter aantal prentjes. Wij twijfelen niet of het comité, dat de stichting van het monument voor Kardinaal De Jong voorbereidt, beschikt morgen over de middelen om aan de verwerkelijking van zijn plannen te beginnen. men om, zeer tot hun leedwezen, de grens te trekken. Het hoofdbestuur drukt er nogmaals zijn spijt over uit, dat de ziekenfondsorgani saties hebben gemeend het tijdens de be- sprekin"en door de maatschappij gedane aanbod tot arbitrage van de hand te moe ten wiizen. Uiteraard is het hoofdbestuur te allen tijde bereid aan de daarvoor in aanmer king komende instanties alle gewenste Inlichtingen te verstrekken". De algemene ziekenfondsen van hun kant berichten ons: „Als gevolg van de omstandigheid, dat de tandartsen van 1 april 1957 af niet meer aan de algemene ziekenf-nd n ver bonden wensen te blijven, zijn de zieken fondsen op grond van wettelijke en re glementaire voorschriften genoodzaakt, de tandheelkundige hulpverlening te beëindi gen. De ziekenfondsen moeten constateren, dat zij voor de onmo-elijkL. id zijn ge plaatst hun verzekerden de hulp, verleend door tandartsen, overeenkomstig de be palingen van het ziekenfondsbesluit. hun statuten en reglementen, te verstrekken. Om dezelfde redenen kunnen de zieken fondsen ook geen terugbetalin doen van door de verzekerden rechts' ks aan de tandarts betaalde bedragen voor verleen de hulp. De verzekerden wordt in overweging gegeven zelf te beoordelen of het inroepen van tandheelkundioe hulo onder deze om standigheden dringend noodzit- - is In dien blijkt, dat tandartsen bereid zijn na 31 maart a.s. de verzekerden op de tot dusverre voor de ziekenfondsen geldende voorwaarden te blijven behandelen, kun nen de verzekerden uiteraard op de nor male wijze van de tandheelkundige hulp voor rekening van het ziekenfonds ge bruik maken. De verzekerden wordt aangeraden zich zo nodig te vergewissen of hun tandarts bereid is aan ziekenfondsverzekerden op de vóór 1 april 1957 geldende voorwaarden voor fondsrekening tandheelkundige hulp te blijven verstrekken". Een expeditiebedrijf te Venlo is eind vorige week bej-or.nen met de verzen ding van de 2500 ton pootaardappelen die, zoals bekend, uoor de Nederlandse regering zijn geschonken voor de hulpac tie der Verenigde Naties voor Hongarije, De eerste trein met 34 wagons is vrij dag 22 maart vertrokken. Dinsdag j.L heeft een trein van 30, donderdag een van 44 wagons Venlo verlaten en vandaag gaat de laatste trein met 58 wagons. De treinen rijden naar de Hongaarse grens plaats He-veshalom Als afzender van de aardappelen treedt formeel het Neder- landsche Roode Kruis op. De distributie in Hongarije geschiedt onder verantwoor delijkheid zan het. internationale comité van het Rode Kruis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1