Jitspraak van Karlsruher hof is vis noch vlees Consequentie met getrokken Struise Friezin uitverkoren tot Zingende Huisvrouw van Nederland annen De geldigheid van het Duitse concordaat „ZUSTER LUC Godsdienstonderwijs op de openbare school De warmste maart sedert eeuwen Deken L. J. J. Schamper Reddingsvlotten voor de rampgebieden Boelganins brief aan Hansen De Heidse-Peel te Venray in brand PAGINA 3 MAANDAG 1 APRIL 1957 B. en W. van Apeldoorn willen subsidie geven April-temper aturen.1 Vis noch vlees ere-kanunnik van het Haarlemse kapittel KEES PRUIS OVERLEDEN Als ooit het water weer zou komen UIT 1200 DEELNEEMSTERS: Uilen naar Athene dragen? NU IN HET NEDERLANDS Ware „Clivia"- geschiedenis Boven de politieke partijen (Van onze correspondent) In de komende raadsvergadering der gemeente Apeldoorn zal een voorstel van de meerderheid van B. en W. aan de orde komen om het godsdienstonder wijs op de openbare lagere scholen in de gemeente te subsidiëren. Een lid van B. en W. kan zich niet met het voorstel verenigen, omdat vol gens hem de gemeente wettelijk niet meer mag doen dan het kosteloos ter be schikking stellen van lokalen voor het ge ven van dit onderwijs. Bovendien past volgens dit lid de bedoelde subsidierege ling slecht in het door de wet aanvaarde stelsel van financiële gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder onderwijs. De meerderheid van B. en W. merkt in de motivering van het voorstel o.a. op, dat het voor haar vaststaat, dat met het geven van godsdienstonderwijs op de openbare lagere scholen zó grote geeste lijke belangen worden gediend, dat het brengen van een financieel offer daarvoor door de gemeente alleszins gerechtvaar digd en verantwoord is. B. en W. menen, dat hun voorstel geen consequenties met zich brengt ten aan zien van het bijzonder onderwijs. Aan sommige prof. chr. en r.-k. scho len wordt dit onderwijs door geestelijken gegeven. Deze geestelijken kunnen echter niet als vakonderwijzers in de zin van de Wet worden aangemerkt. Htfn wedden kunnen dus ook niet in de gemeentelijke vergoeding aan vakonderwijzers worden opgenomen. In die zin hebben Ged. Sta ten van Zuid-Holland zich in 1955 uit gesproken en over dit beginsel is binnen kort een uitspraak te verwachten van de Kroon in een geding tussen de gemeente Sneek en het bestuur van een r.-k. ulo school aldaar. Ook achten B. en W. van Apeldoorn het in strijd met de wet de salarissen van speciale godsdienstleraren aan bijzondere scholen op te nemen in de exploitatiever goeding. Amsterdam doet dit wel, maar volgens B. en W. van Apeldoorn is dit in strijd met de wet. Een rechtstreekse subsidie voor het ge ven van godsdienstonderwijs op bijzon dere scholen is evenmin wettelijk toege staan. OP grond van een en ander me nen B. en W. dan ook te kunnen stellen, dat hun voorstel geen consequenties met zich mee zal brengen. 11 daat van 20 juli 1933 op het ogenblik 1 O baseren: De zojuist geëindigde maand maart is de warmste sedert het be gin der waarnemingen in 1706. De gemiddelde temperatuur bedroeg te De Bilt 8,4 graden Celsius. Dit is 0,4 graden hoger dan die van maart 1750, welke tot nu toe de warmste maart kon worden genoemd. De afgelopen maand had dan ook een gemiddelde temperatuur, die ongeveer normaal is voor april. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt 116 tegen 133 normaal. De hoeveelheid regen was overal gro ter dan normaal. Hier en daar 's zelfs het dubbele van de normale maandsom gevallen. (Van onze correspondent) BONN, Maart 1957. In de onderwijsvvetgeving van de Duitse „Lander" Nedersaksen en Hes sen en van de Hanzestad Bremen zijn, zoals bekend, bepalingen opgenomen, die in strijd zijn met het concordaat, dat op 20 juli 1933 werd gesloten tussen het Hitler-regiem en het Vati- caan. Terwijl het concordaat, de rech ten van de ouders garanderend, de stichting en instandhouding van bij zondere scholen mogelijk maakt door een juridische gelijkstelling met de staatsscholen, worden deze laatste on derwijsinstellingen in bovengenoemde Lander sterk bevoordeeld. De confes sionele scholen zijn er daardoor voor zover zij er toegelaten zijn, juridisch en financieel in een zeer nadelige po sitie komen te verkeren, tengevolge waarvan haar instandhouding zeer moeilijk is geworden. Het Vaticaan heeft de bondsregering daar destijds op gewezen. Het verklaarde toen, dat het concordaat als volkenrechte lijk verdrag zijn geldigheid ondanks de Duitse ineenstorting en de verdeling van het land had behouden. Het concordaats- recht staat als ouder recht tegenover de West-Duitse grondwet en speciaal tegen over het recht van de afzonderlijke bonds- landen. De bondsregering heeft daarom bij het constitutionele gerechtshof te Karlsruhe het verzoek ingediend om de school wetten van Nedersaksen onverbindend te verklaren wegens strijd met het concor daat. Bonn stelde, dat Nedersaksen door zijn weigering om zich aan het concordaat te houden heeft gehandeld in strijd met de grondwet en met de in de bondsstaat ver eiste trouw. Het constitutionele gerechtshof is met deze redenering niet meegegaan. Welis waar heeft het de ononderbroken geldig heid van het concordaat erkend, voor zover het de bondsrepubliek (bondsrege ring en wetgevende bondsorganen) betreft, doch het heeft de conclusie betreffende de gebondenheid der deelstaten niet overge nomen. Dit dualisme baseert het op „het nadrukkelijk federalistische karakter van de grondwet", die het bepalen van het „cultuurbeleid" aan de ,',Laender" zelf overlaat. Aan deze uitspraak zullen de tegen standers van het concordaat even weinig plezier beleven als de voorstanders. Z.H.Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot ere-kanunnik van het Haarlemse Kathedraal Kapittel, de hoog eerwaarde heer L. J. J. Schamper, de ken en pastoor van Purmerend. De bisschop heeft deze eenoeming zon dag j.l. aan deken Schamper medege deeld bij gelegenheid van het begin van zijn vormreis in het dekenaat Purme rend. Deken Schamper werd 7 maart 1888 in Leiden geboren en werd priester gewijd 9 augustus 1914. Daarna was hij achter eenvolgens kanelaan in Halfweg en Hout- rakpolder. Voorburg, Amsterdam (H. Bo- nifacius), Castricum, Haarlem (Oud-Scho ten, St.-Bavo) en 's-Gravenhage (H. Wil- librordus;. Op 21 april 1934 werd bij pas toor in Schoten op 6 november 1937 in Zwaag en op 23 augustus 1941 volgde ten slotte zijn benoeming tot deken en pas toor te Purmerend. Te zijnen huize is vrijdagmiddag na een langdurig lijden op 68-jarige leeftijd over leden de cabaretier en revue-artiest Kees Pruis. Bijna een halve eeuw heeft Kees Pruis op de planken gestaan en tal van successen geoogst. Voor het laatst is hij opgetreden op de laatste avond van het vorige jaar (voor militairen in Ermelo). Volgens de uitdrukkelijke wens van de overledene zal de begrafenis in alle stilte geschieden. Door bemiddeling van het Bureau Be scherming Bevolking hebben de gemeen ten in de Zeeuwse en Zuidhollandse ramp gebieden de beschikking gekregen over een aantal vlotten met groot drijfvermo- gen. Deze vlotten die, naar gelang van de grootte, plaats bieden aan 60, 40, 25 en 20 personen, zijn afkomstig van oude rege ringschepen, die enige tijd geleden in Rot terdam zijn gesloopt. De eerste zending (18 stuks) is dezer da gen in Vlissingen aangekomen. Terneu- zen en Breskens krijgen elk twintig van deze vlotten. Twee vlotten voor veertig en een voor 25 personen worden in Graauw-Langendam gestationeerd. Ver der krijgen vele plaatsen vlotten voor 25 personen: St. Maartensdijk 6, Aagtekerke 2, Haamstede 4, Scherpenisse 6, Kortgene 10, Dreischor 10 en Wolphaartsdrijk 5. Vlotten voor 20 personen komen in Burgh, IJzendijke en Zierikzee. Maarschalk Boelganin heeft in de brief, welke hij, zoals gemeld, vrijdag aan pre mier Hansen heeft gezonden, Denemarken gewaarschuwd, geen toestemming te ver lenen voor de legering van' met atoomwa pens uitgeruste Amerikaanse eenheden. De inhoud van Boelganins schrijven is zaterdag te Kopenhagen bekendgemaakt. Boelganin zegt, dat een groot deel van het Deense grondgebied, nl. Groenland, al een militaire basis van de V.S. is. Door het stationeren van atoomwapens in De nemarken zelf zou het land grote kans lopen in een oorlog, waarin vanzelfspre kend ook door de tegenpartij atoomwa pens zullen worden gebruikt, volkomen te worden vernietigd. In Westelijke kringen heeft de inhoud van het schrijven geen grote verrassing gewekt. Hij komt in veel opzichten over een met de inhoud van de brief, welke Boelganin vorige week aan de Noorse premier richtte. Deze correspondentie wordt gezien als onderdeel van een diplo matieke „zenuwenoorlog" tegen Scandi navië, waar de relatief zwakste leden- landen van de NATO gelegen zijn. Als 14-jarig meisje tekende Si gr id Vndset haar geboortehuis en de kerk. Illustratie uit het eerst deel van „Pantheon der Nobelprijswinnaars". Eveneens, dat het Nederlandse volk uit zijn passiviteit wordt gehaald. Wellicht is het goed, het volk los van de politieke partijen injecties te geven. Hoe stelt men zich dit echter concreet voor Er is reeds een organisatie, die zich daarmee bezig houdt. Tot de aanwezigen behoorde de weleerw heer Henri de Greeve, die eveneens van oordeel was, dat dit werk al gebeurt. Zelf heeft hij voor een boek, dat de sluip- methoden van bepaalde personen onthult en in Amerika verschenen is, een inlei ding geschreven. Waarin zal de nieuwe organisatie zich onderscheiden en worden hier geen uilen naar Athene gedragen De heer Wennekes voerde aan dat een overkoepeling gewenst is en hier op een bredere basis gewerkt zal worden. Van andere zijde werd nog opgemerkt, dat een systematische actie tegen het communis me moet worden gevoerd en de regering op gedragingen van bepaalde personen of comités attent moet worden gemaakt. De enige aanwezige dame wees op de wenselijkheid, dat de strijd van de Rus sische intellectuelen in het juiste licht wordt gesteld en men Russen niet moet vereenzelvigen met communisten. Alge meen werd dit onderschreven, zodat het goed is, dat er naast de officiële afvaar digingen contact met deze mensen onder houden wordt. Het concrete besluit van de vergade ring was, dat er aan de hand van deze besprekingen een nadere beginselverkla ring vastgesteld zal worden. Volgens mededeling van de heer Wen nekes heeft prof. Brugmans van het Europa-college te Brussel zich bereid ver klaard mee te werken aan het Bulletin, dat zal worden uitgegev3n en kan men ook rekenen op andere steun uit de kring van de Europese federalisten. De „Zingende Huis vrouw". die in de Prin ses Beatrixlaan 10 in Har- lingen woont haar man is werkzaam bij een me- taalfabriek vertelde ons, dat ze op 15 februari op een auditie in Leeu warden ook al eerste was geworden Verleden week zaterdag vernam ze pas, dat ze bij de finalisten behoorde Het liedje waarmee ze nu opeens bekend geworden is, heeft als tekst een ware ge schiedenis, nl. die van een Harlinger oude vrouw, die in tweedhands goede ren handelde en nimmer ziek was. Toen ze zich echter een keer toch niet lekker voelde en van de dokter een anijsdrankje kreeg, gaf ze dat aan haar bloeiende clivia. De vol gende dag was de vrouw weer springlevend doch haar clivia was dood.... Mevrouw De Boer die zichzelf op de gitaar be geleidt en alleen nog maar op „onderonsjes" heeft gezongen, hoopi» de kans te krijgen meer Friese levensliedjes tot gemeengoed van alle huis vrouwen in Nederland te maken. Bjj de Uitgeverij „De Fontein" te Utrecht ver scheen de Nederlandse vertaling van Kathryn Hu- line's ,-Thc Nun's Story", een boek dat in Amerika een bestseller werd. Bh het verschijnen daarvan heeft men in ons blad een zeer uitvoerige be spreking kunnen lezen. Het is het verhaal van het Belgische meisje Gabrielle van der Mal, dochter van een bekend chirurg, dat in het klooster treedt, zonder veel moeite de diploma's tropische ziekenverpleging en krankzin nigenverpleging haalt, na enige jaren werk in een krankzinnigengesticht naar de Kongo vertrekt, vanwaar ze in 1939 terugkeert en tenslotte met toestemming van Rome in de wereld terugkeert. Het is een eerlijk boek. Fouten van de hoofdpersoon worden niet verzwegen- Maar toch mist men iets in dit boek. Waarom wordt er niet duidelijk gemaakt, waarom deze hoogstaande, begaafde vrouw, deze sterke persoonlijkheid de religieuze roeping mist, zodat ze na ge weldige innerlijke strijd niet kan gehoor zamen en tenslotte uit het klooster treed;? Ze wordt nooit geconfronteerd met Chris tus en daarom blijft het boek eenzijdig en oppervlakkig. Christus wordt in het boek niet gezien als gever en object van de roeping, slechts de uiterlijkheid van het religieuze leven wordt behandeld. Dit gemis is niet gering en mag niet veron achtzaamd worden door hen die het boek om zijn stijlkwaliteiten geboeid lezen. Men meende, dat behoefte bestond aan een coördinerend lichaam, een soort gene rale staf voor de vele en uitstekende strijd krachten van het Westen, gelijk op een anti-communistisch congres verleden jaar populair was uitgedrukt. Het is onze bedoeling, zo betoogde de heer Wennekes verder, om over alle bar rières van persoonlijke tegenstellingen, van verschillende partij systemen en nationa liteiten heen een organisatie te creëren, die in staat is duidelijke richtlijnen aan te geven op welke wijze het communisme cn de veelheid van zijn intriges gepareerd kunnen worden. Wij zullen trachten een antwoord te geven op de vele moeilijke vragen, die zich voordoen vooral sinds de tijd, dat het Kremlin is gaan spreken van coëxistentie. Op praktisch terrein stelt men zich voor grote steun te ver lenen aan alle emigranten uit communis tische landen zonder onderscheid. Als een van de eerste acties staan voor ogen uit zendingen van Radio-Nederland Wereld omroep in de Russische taal. De talrijke nationaliteiten achter het ijzeren gordijn wil men in de organisatie doen opnemen en vertegenwoordigers van enkele emigranten-verenigingen waren ter vergadering aanwezig. De heer Bakker, die de Vereniging van ex-politieke gevangenen en het Nationaal Comité tot bestrijding van het concentra tiekamp-systeem representeerde, onder schreef, dat het broodnodig is het com munisme en de dictatuur te bestrijden. (Van onze correspondent) De brandweer van Venraij werd vrij dagmiddag omstreeks half twee opgeroe pen voor een grote heide-brand die was uitgebroken in de z.g. Heidse-Peel onder de gemeente Venraij. Met groot bosbrand- materiaal werd het vuur aangepakt. Het heeft toch een gehele middag geduurd voordat men het meester was. Nogmaals willen wij erop wijzen: Rook niet in Bos en Heide.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3