N. A. C. - Feijenoord werd een kunstmatig rustig partijtje Beroep op beide ploegen om de sfeer te redden rtljlj j 'Jhim li 11» Wilkes en Timmermans terug! Voorhoede paart nu techniek aan hardheid direct na rust de genadeslag Fortuna '54 nam nu alle winst Rapid draaide op volle toeren Klaas Schipper gaf als consigne: „Géén moeilijkheden vandaag" WK lm«Mi Nederlands Elftal tegen Duitsland gekozen ENSCHEDE MAAKTE ER BIJ DOS EEN OPERETTE VAN Fortuna '54 nu toch aan de kop Cambridge won de SPARTA -laf Elinkwiik reeds Boatrace i Maar pas in de laatste 8 minuten liet Amsterdam de score oplopen rm kim Feijenoord Iraclitte het spel te „bevriezen Manchester United had vorm snel hervonden Twentse zwarthemden weer goed op dreef Twee Hongaarse boksers vroegen as siel De staartclubs verloren GVAV capituleerde op het middenveld MAANDAG 1 APRIL 1957 PAGINA ff T. --j n -* NAC schoot slecht En nog rustiger Wat gekund had Krommert terug Hei Nederlands Elftal, dat woensdag a.s. in het Olympisch Stadion tegen Duitsland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: De Munck (Fortuna '54) Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). Midden: Notermans (Fortuna '54), Van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (VVV). Voor: Bosselaar (Sparta), Wilkes (VVV), Appel (Fortuna '54), Timmermans (ADO) en C. van der Gijp (Feijenoord). Reserves: Pieters Graafland (Ajax), Walhout (Noad), Van Wissen (MVV) en Clavan (ADO). 16 üuilsers geselecteerd SCHAAKBOND WIL DE 2c KLAS HANDHAVEN SMYSLOV BLIJFT VOOR y* (Van onze speciale verslaggever). BREDA, zondag.. De tientallen moeders-met-kinderwagens, die in de milde lentezon op de vriendelijke Weerijssingel tegenover het NAC-terrein manlief stonden op te wachten, zagen van middag niets dan goedgeluimde gezichten. Ruim 15.000 Brcdanaars (minus een minderheid van Rotterdamse supporters) hadden zich twee uur lang geamuseerd met een gezellig spelletje voetbal, dat in de eerste helft ook nog een zeer goed niveau bereikte. Wij menen echter, dat zij vandaag in het uitverkochte NAC-home géén wed strijd hebben gezien. Beide ploegen wareo kennelijk het veld in gegaan met als consigne: „Vooral géén moei lijkheden!". En dat was ook de korte inhoud van het praatje, dat scheidsrechter Klaas Schipper (die de trein had gemist maar met een snelle auto toch nog op tjjd uit Den Bosch, waar hij gestrand was, naar de Baroniestad was gebracht) voor de aftrap tot de beide aanvoerders Piet Steenbergen en Kees Kuys hield. „Géén moeilijkheden", als vervolg op de weinig plezieri ge wedstrijd die de geel-zwarten en de rood-witten in november j.l. in Rotterdam hadden gespeeld. Ook ditmaal werd het een gelijk spel (11), maar het had er lange tijd de schjjn van alsof men van weerskanten niet meer wilde De kunstmatige rust rond deze wedstrijd duidt aan, dat cr inderdaad met dc sfeer tussen beide ploegen iets niet in orde is. Dit was geen wedstrijd in gezonde rivaliteit en met wederzijdse inzet van alle toegelaten krachten. Met was een compromis. Dat als alle compromissen bij dc van professie kritischer ingesteld toeschouwer een onbevredigd gevoel achter liet. En tóch hadden wij liever déze wedstrijd dan die van 25 november. Maar het aller liefst zouden wij zien, dat beide ploegen eens samen een gezellige avond maakten en elkaar dan oprecht de hand gaven. Kan dat? Inderdaad, maar onder twee voorwaarden en wel deze: a. dat NAC dan minder gauw grijpt naar paniek-acties, zoals b.v. dc in de Bredase club vaak toegepaste tackle- tcn-koste-van-wat-ook; b. dat Feijenoord op zijn beurt iets meer kan verdragen en zich niet zo gauw dc beledigde majesteit voelt. Maar of dat allemaal kan De machteloze achterwaartse sprong van Goedhart, nadat Van der Gijp onzichtbaarwet een verre boomhal liet doelpunt van Feijenoord liad gescoord. N.A.C.'s prima rechtsback Van Helden dekt Feijenoords beide binnen- spelers Osterliolt verscholenen Meerman, maar het gevaar is reeds gesticht. Na zijn reeds in de 6e minuut gescoor de doelpunt heeft Feijenoord. alsof het waterpolo was, het spel „bevroren" en het tempo kunstmatig laag gehouden. In die eerste minuten waren de Bredanaars, ter gelegenheid van Halfvasten reeds op hun Paasbest uitgedost in eindelijk weer eens hun klassieke gele shirts, geconfron teerd met een serie snelle Rotterdamse attaques. Uit een solo van Cor van der Gijp ontstond al gauw een afgemeten pass naar de vrijgelopen Osterholt en slechts door hands kon Kuys het gevaar keren. Even later kon de NAC-stopper er helemaal niet meer bij, maar het schot van Osterholt strandde op een prachtige duik van keeper Goedhart en een vol gend schot van Osterholt vloog evenals een vrije trap van Van der Gijp naast het doel in de op het gras opgepakte toe schouwers. Maar in de 6e minuut was het raak. Cor van der Gjjp glipte over rechts langs Storimans en loste van de zjjljjn van het 16-meter-gebied een beheerst boogschot dat over Goedhart heen in de verste bo venhoek zeilde: 10. Als de vrijheid, die Kuys in die situatie aan Van der Gijp had toegestaan, een fout was, dan was het zijn enige. Want van dat moment af regeerde de Bredase stopper met superieur spel heel de brede centrumstrook van de Rotterdamse aan vallen. Weliswaar liep het met die aan vallen wel los, want de opzet van Feijenoord was kennelijk, de voor sprong te consolideren en zich daartoe te beper ken. De halfspelers Steen bergen en Van Woerden bleven permanent achter de middenlijn en met een jziliver en weldoordacht doch traag uitgevoerd I positie- en combinatie- spel in de breedte, dat overigens wél de bewon- ff dering van de Bredase spelkenners afdwong, trachtte Feijenoord het kees kuys, spel te „bevriezen"- Het in grote vorm gevolg was natuurlijk een overwicht van de Bredanaars, van nature agressiever en bovendien geplaatst voor de taak om een achterstand weg te werken. Kansen daartoe kreeg de NAC-voorhoe- de slechts zelden en dan schoot zij bo vendien nog slordig. Zo miste Vergouwen voor open doel, nadat de bal uit een duel tussen Onderstal en Van Hoogen- huizen voor zijn voeten was gesprongen. Later deed de hard werkende NAC- rechtsbinnen het beter, maar toen stopte Onderstal het schot, evenals even oaarna een kogel van Overbeke en evenals kort voor de rust een verrassende schuiver van Luiten, die de beste man in de NAC- voorhoede was. Feijenoords tegenaanvallen, die door drongen, waren op de vingers van één hand te tellen. Maar eenmaal was Van der Gijp er toch bijha door toen Van de Hoven hem onderuit haalde. Het nemen van de vrije trap ging met enige stagnatie gepaard omdat Canjels de ba! weg trapte en scheidsrechter Schipper hem daarover eerst wilde onderhouden; en toen het kon, joeg Van der Gijp het leer meters naast Dat het overwicht van NAC in de laat ste minuut voor de rust nog met een doelpunt werd beloond, was billijk. Het was Luiten die er de basis voor legde. Bij de 5e corner die NAC in de eerste helft nam (Feijenoord 3), stompte Onderstal mis en Luiten schoot meteen in. Op de doellijn keerde Van Woerden de bal met de arm en terecht trok Klaas Schipper zich van de Rotterdamse protesten niets aan: penalty, door Canjels koelbloedig en beheerst met een harde knal in de uiter ste hoek gekogeld: 1—1. ÜMii Manchester United blijkt, na de verras sende midweekse nederlaag tegen Bolton, zeer snel zijn vorm hervonden te hebben, want hoewel de kampioenen het zonder Tommy Taylor en Denis Violett, de ster ren uit hun aanvalslinie, moesten doen, bleek het team toch nog te sterk voor Leeds United. Het is echter een krappe zege geworden. Bij de rust was de stand gelijk (11) en pas twee minuten vóór tijd scoorde reserve-middenvoor Bobby Charl ton het winnende doelpunt. Aston Villa zaterdag 4 mei in Wem bley de tegenstander van Manchester Uni ted in de Cup-final heeft het team uit Manchester een goede dienst bewezen. Bill Myerscough, de voorhoedespeler van Aston Villa, die het doelpunt scoorde dat zijn ploeg in de finale heeft gebracht, was ook tegen Preston Northend, de club die de grootste bedreiging voor Manchester United vormt, weer zeer gevaarlijk. Mede dank zij een doelpunt van Myerscough werd Preston voor het eerst sinds vier maanden in een League-wedstrijd versla gen (0—2). Tottenham Hotspur, nummer drie op de lijst, kwam niet zonder for tuin tot een gelijk spel (1—1) tegen Sheffield Wednesday. Manchester United voert de ranglijst aan met 52 punten uit 35 wedstrijden. Preston Northend staat tweede met 47 punten uit 36 ontmoetingen en Tottenham derde met 46 uit 35. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de Engelse League, luiden- Eerste divisie: Aston Villa—Preston Northend 2—0, Blackpool—Portsmouth 50, Bolton Wanderers—Arsenal 2—'1, Charlton Ath letic—Birmingham City 1—0. Everton—New castle United 2—1 Leeds United—Manchester United 1—2. Luton Town—Chelsea 0—4. Man chester CityWest Rromwich Albion 21. Sun derland—Cardiff City 1—1. Tottenham Hotspur - Sheffield Wednesday 1—1, Wolverhampton WanderersBurnley 12. Tweede divisie: Barnsley—Bury 1—4, Blackburn Rovers—Stoke City 1—0. Bristol City Doncaster Rovers 40, FulhamBristol Ro vers 3—2, Lincoln CityLiverpool 33. Notting ham Forest.—Leicester City 12, Port Vale Huddersfield Town 1—2, Rotherham United— T.evton orient 2—0 Sheffield United—Grimsby Town 2—0. Swansea TownNotts County 2'1, "West Ham' United—Middlesborough 1—1. Na de rust werd hetnóg rustiger. Meerman vuurde éénmaal voor Feijenoord een goed schot af, dat op de borst van de zwevende Goedhart afsprong; de rest was voor NAC, dat zijn overwicht illustreerde met 7 corners (Feijenoord 1) doch er geen doelpunt uit kon distilleren. Feijenoord bleef het tempo laag hou den, maar het defensie trio Veldhoen-Kerkum- Briljeman liet daarvan geen schadelijke gevolgen door. Éénmaal kopte Veld hoen rakelings over zijn eigen doellat, even later MOULIJN moest Onderstal met één te bang vuist een vleugelschot van Van Hoogenhuijzen corner duwen, maar van Canjels en Overbeke, de scherpschut ters in de NAC-aanval, kreeg hij maar weinig last. Pas na een half uur liet Feijenoord zich weer eens voor het doel van Goedhart zien. maar gevaar zat er niet meer bij- In'tegendeel; de bijna opgelegde kans op toch-nog-een-winnende-goal kreeg NAC, toen middenvoor Canjels eindelijk langs Steenbergen en de missende Kerkum kon komen. In vrije positie vuurde hij echter tegen Onderstal op. Het Bredase over wicht door wélke factoren dan ook in de hand gewerkt, zou in die tweede helft overigens wel een doelpunt waard zijn geweest. In de laatste 5 minuten werd het ten slotte duidelijk, wat cr wéér had kunnen gebeuren als Feijenoord van het begm af had aangedrongen. Want in de slotfaze drongen de rood-witten inderdaad even tjes aan. En ofschoon er bij de voortref felijke vorm van Kuys en rechtsback Van Helden geen direct gevaar ontstond (daarvoor gedroeg b.v. Moulijn zich te bang), tóch wemelde het toen binnen cié kortste keren van de incidenten (Van de Hoven, Canjels, Storimans en Steenber gen), maar de kalm en onopvallend rond wandelende Klaas Schipper hield de za ken goed in de hand en kon zonder brok ken affluiten. Wij zijn deze wedstrijd gaan zien om dat wij ook de slag van 25 november had den gezien en ons verslag van die eerste ontmoeting nogal wat stof had doen op waaien. Deze wedstrijd van vandaag was ons liever. Maar dat de sfeer niet 'n orde is (en over de oorzaken zullen -vij het dan verder niet hebben), dat werd wel duidelijk. Het zou aanbevelenswaardig zijn, als van beide kanten daaraan iets gedaan kon worden. (Van onze verslaggever) UTRECHT, zondag „Een betere kwaliteit en veel meer dan tien procent korting", moet wel de leus geweest zijn, waarmee Sport club Enschede het Stichtse stadion had opgezocht. Die betere kwaliteit werd in ieder geval na een kwartier, toen de alweer gewijzigde ploeg van dc gastheren haar draai had gevon den, volledig uitgestald; en de kor ting schonk zij met gulle hand in de laatste fase van de strijd, toen de En- schedeërs met hun gastheren een operette opvoerden getiteld „Wie doet me nog wat", zelf de heldenrol vertolkten en de gemakkelijkste kan sen met een opgeruimd gemoed en op de meest nonchalante wijze mis ten. Heus, de Kanaries kwamen er met die 14 score nog genadig af. De gasten hadden hun ploeg weer eens flink door elkaar gehaald. In de voorhoede opereerden nu van links naar rechts; Janssen, Van der Wel, Voges, Lenstra en Moddejonge jr., de spilplaats werd bezet door Weustink en Frölich speelde rechts half. Het duurde precies vijftien minuten voordat dit team in deze samenstelling zijn eenheid gevonden had. In dat kwartier had een enthousiast en aanvallend DOS zich naar een voorsprong moeten vechten. Hoewel de ooste lijke defensie géén in- speeltijd nodig had en de Kanaries weinig kansen liet, hèd DOS zich naar deze zo nuttige voor sprong kunnen vechten, als de voorhoede in deze periode wat zuiniger met de volrijpe kansen was omgesprongen en in het bezit was geweest van een iets nauwkeuriger in gesteld vizier. Een Utrechts doelpunt Heef dus uit en dat be kende direct al halve knock-out voor de Stichtenaren. Want bij Enschede had men elkaar inmiddels ge vonden en dat werd de oorzaak van moeilijkheden en-gros voor de Utrechtse verdedigers. VAN DER WEL, hattrick De Stichtse defensie trok zich gewoon tegetrouw terug op een lijn, ongeveer op de 16-meter-grens. Daar wachten zij bij voorkeur de vijand op en eerst daar gaan zij meestentijds tot enige actie over. Dik wijls is dat Utrechtse bastion onpasseer- baar gebleken. Zo niet vanmiddag voor deze Ensche- dese ploeg. Op het door de Kanaries plotseling verlaten middenveld, bouwden de gasten met Voges als hun voorman hun aanvallen op, pijlsnel combinerend trokken zij vervolgens op naar het bastion dat aarzelend en daarom juist te laat de gesloten gelederen verbrak, iedere keer net misgreep en al na enkele oostelijke charges in een onoverzichtelijke puinhoop was veranderd. Twee goals (Moddejonge en Van der Wel) leverde de eerste speel- helft op. De scheidsrechter had kennelijk zo'n plezier in het Enschedese feestje, dat hij de tijd vergat en verzuimde af te flui ten. Het werden 49 minuten. In de twaalfde minuut na rust had Van der Wei met twee voltreffers zijn hattrick voltooid. Bij deze stand achtte Enschede het verantwoord om de luie stoel te laten aanrukken en het doek te laten halen voor de boven gesignaleerde operette. DOS, dat in het bezit is van de voor treffelijke eigenschap om tot de laatste minuut te blijven sjouwen, ging in het offensief en toen Krommert na goed werk van Van de Linden voor 14 zorgde wa ren de Kanaries bereid om al hun energie aan een betere score op te offeren. Zij hebben ontzettend hun best gedaan voor een tweede goal, maar behalve bij die ene kans voor Van de Linde, is er geen kijk op geweest. De kansen kreeg Enschede tijdens de uitvallen. Als er nog drie in het Utrechtse net waren verdwenen, zou alles heel normaal zijn verlopen. Dan had het echter een drama geworden en de En- schedeërs voelden kennelijk meer voor een operette. Voor deze wedstrijd had DOS rechts binnen Krommert, die enkele weken ge leden in de ontmoeting FeijenoordDOS door scheidsrechter De Boer uit het veld werd gestuurd, weer opgesteld. DOS had hiervoor toestemming gekregen van het bestuur van de KNVB. Aanvankelijk mocht Krommert, hangen de het onderzoek van de KNVB, niet wor den opgesteld. Verwacht wordt dat inzake deze kwestie op korte termijn uitspraak wordt gedaan. Noot van de Snortredactie: Dit is dus het elftal dat in grote trek ken reeds vóór de competitie-wedstrij den van deze zondag vaststond en welks formatie voor ons geen verrassingen kon inhouden, omdat het grotendeels hetzelfde elftal moest z(jn, dat ook tegen Luxemburg speelde. De veranderingen, die verwacht wer den, golden de voorhoede. En men kon, ondanks alles, wel aannemen, dat de K.C. tóch een van de twee: Appel of Dillen, zou handhaven. Het werd Appel en daarmee verdween dus Dillen, sa men met z(jn clubgenoot Brusselers. Dat zijn dus de twee veranderingen. Dat in een van de twee „vacatures" Theo Timmermans gekozen zou worden, was wel zeker. De andere keuze: die van Wilkes, is echter een verrassing. De „Spanjaard" toont in de ogen van de K.C. weer voldoende ambitie en be reidheid om hem een nieuwe kans te geven. En als de K.C. zich daar niet in vergist, dan kunnen wij daar alleen maar verheugd over zijn. Aldus ontstond een voorhoede, die in derdaad (en men zie onze beschouwing daarover in ons blad van jl. zaterdag) een combinatie vormt van techniek en hardheid, van zuivere spel-klasse en van mentale en fysieke energie. Daaruit blijkt ook, dat het Nederland se voetbal anno 1957 inderdaad bétere mogelijkheden heeft dan een eenzijdige vertegenwoordiging door ofwel alleen maar „vechtjassen" ofwel alleen maar „jongetjes". Maar ook legt deze formatie een nieuw (en waarschuwend) accent op dc grote rol, die „de buitenlandse profvoetbal- school" nog altijd in ons top-voctbal speelt G. PTN. Aangezien bondscoach Sepp Herberger zondag de wedstrijd België—Spanje in Brussel heeft bijgewoond, is het Duitse team voor NederlandDuitsland nog niet samengesteld. Een zestiental spelers is voorlopig geselecteerd. De „voorlopigen" zuilen enkele dagen in een sportschool te Duisburg verblijven. De geselecteerde spelers zijn: Doel: Herkenrath (Rot Weiss, Essen) en Tilkowski (Westfalia, Herne). Achterhoede: Juskrwiak (Fortuna, Düs- seldorf), Karl Schmidt (1. FC-Kaisers- lautern) en Erhardt (SV Fuerth). Middenlinie: Szymanaik (Wuppertaler SV), Borutta (Schalke '04), Wewers (Rot Weiss, Essen), Zastrau (Rot Weiss, Essen), Voorhoede: Rahn (Rot Weiss, Essen), Schroeder (Werder, Bremen), Kraus (Kic kers, Offenbach), A. Schmidt (Borussia, Dortmund), Hans Schaefer (1. FC Koeln), Siedl (Kalrsruher SC) en Klodt (Schalke '04). Twee leden van de Hongaarse boksploeg Vasas Uit Boedapest, welke een tournee door Duitsland heeft gemaakt, hebben te Hof in West-Duitsland politiek asiel ge vraagd. Het zijn de halfzwaargewicht Joszef Si- poecz en de vedergewicht Istvan Petoe. die uit de trein, welke het team naar Boedapest terug zou brengen, sprongen, toen deze zich in beweging zette. Zij verklaarden om politieke redenen niet naar Hongarije terug te willen keren. Zoals bekend begeleidde ook de drievou dige kampioen Papp het team. De Bondsraad van de Kon. Ned. Schaak bond heeft de voorstellen tot afschaffing van de jaarlijkse bondswedstrijden en van de 2e klasse competitie van de KNSB verworpen. Voor alle tientallen, die in laatstgenoemde competitie uitkomen, werd het inleggeld verhoogd en uniform vast- i gesteld op 40 per tiental. ERE-DIVISIE EindhovenMVV 03 GVAV—Rapid JC 1—3 SpartaElinkwijk 30 NACFeijenoord 11 NOAD—Willem II 1—0 AjaxBW 10 DOSSpel. Enschede14 VVV—PSV 1—5 Fortuna '54Amsterdam 30 Wederom een nieuwe koploper in de Ere-divisie en ditmaal is het Fortuna '54. dat vier dagen gele den bij Amsterdam halverwege blueef steken doch ditmaal op eigen veld dc volle (en royale) buit op de Zwarte Schapen veroverde. Dc club van .Toosten leidt door een iets be ter dnclgpmiddeldc dan Ajax, dat een minimum-revanche op BW in de wacht sleepte. Een vol punt achter dit duo volgt nu Feijenoord, dat ook in de return tegen NAÓ met een gelijk spel genoegen moest nemen (een kunstmatige rustige re turn, waarover in ons verslag van deze wedstrijd meer). Sportclub Enschede heeft in het gewonnen protest tegen Rapid JC c.q. tegen de schoendoppen die Ra pid onlangs tegen de Twentenaren had gebruikt, inderdaad een nieuwe stimulans gevonden. Bovendien is DOS blijkbaar weer eens een inzin king binnen gedoken en vandaar de ruime revanche van de zwarthem den. MVV handhaafde zich door een nieuwe zege op Eindhoven eveneens in de kopgroep, terwijl de slag om de aanvoering van de middenmoot tussen VVV cn PSV werd beslist door het Eindhovense kanonvuur dat weer eens ouder wets losbrandde en voor een grote revanche zorgde. Niet alleen dat Eindhoven weer het pad der nederlagen werd opge stuurd, ook Willem II leed weer een échec, want in dc derby tegen NOAD dolven dc Tilburgcrs met de enige goal het onderspit. Dc nieuwe nederlaag van Elinkwijk bij Sparla gaf slecht^ een schrale troost. Rapid JC deed het ditmaal tegen GVAV beter dan thuis en nam een ruime zege uit Groningen mee, zo dat in theorie ook de enige noorde lijke ploeg in de Ere-divisie (even als dan. BW) nog enig degradatie- gevaar loopt; maar alleen dan, wanneer Willem II of Eindhoven een razende eindsprint inzet De stand in de Ere-divisie, waar in totaal 34 wedstrijden gespeeld moeten worden, luidt thans: Fortuna '54 27 36 63—37 Ajax 27 36 49—35 Feijenoord 27 35 6841 MVV 26 34 42—24 SC Enschede 25 33 63—34 VVV 27 31 40—41 PSV 27 30 72—56 NAC 27 28 46—49 DOS 27 27 64—62 Amsterdam 27 27 38—47 Sparta 26 26 51—49 Rapid JC 26 25 49—49 NOAD 26 24 39—45 BW 27 21 56—63 GVAV 26 20 36—50 Elinkwijk 27 19 4473 Willem II .c..;.26 14 40—63 Eindhoven :,:c.27 12 25—66 De 103e Boatrace tussen Oxford en Cambridge, die zaterdagmiddag op de Theems werd gehouden, is gewonnen door Cambridge met ongeveer 2 lengten voorsprong. De tijd was 19 min. 1 sec. Cambridge, dat voortreffelijk werd ge leid door de Amerikaanse stuurman Bob Milton, ging opmerkelijk fris door de fi nish. Het heeft de race nu voor dc derde maal in successie gewonnen. In totaal zegevierde „lichtblauw" (Cam bridge) 57 keer cn „donkerblauw" (Oxford) 45 maal; één wedstrijd eindigde onbeslist. De elfde partij van de tweekamp om het wereldkamioenschap schaken tussen Bot- winnik (wit) en Smyslov is na 23 zetten remise geworden. De stand is thans: Smyslov 6 pnt. Bot- winnik 5 pnt. (Van onze verslaggever) SPANGEN, zondag Ondanks de 30 zege gingen de 15.000 toeschouwers bij SpartaElinkwijk eeht niet overmatig opgewekt naar huis. Dc zege was weliswaar zonder meer ver diend, maar het Spartaanse voetbal was niet overtuigend, men zag te veel mis sers, soms té doorzichtig spel. Want laat U door die 30 score van dc Rotter dammers niet bedriegen: er was een benutte strafschop bij en dat Elinkwijk geen tcirengoal verdiende, zal wel nie mand willen betwisten. Het ging op Spangen zoals bij zoveel wedstrijden: het eerste doelpunt geeft de scorende tegenpartij meer zekerheid, meer rust en daardoor dikwijls een klein over wicht. En tóch was er in deze strijd tegen Elinkwijk nog alles mogelijk geweest, Doelpunt voor Enschede: een van de vier, welke de herboren Twentse voorhoede tegen D.O.S. scoorde. Arend van der Wel geheel rechts) maakt hier zijn hattrick compleet, uit een voorzet van de achter het zijnet doorgelopen Moddejonge, wiens rush door Kraay niet gestuit kon worden, evenmin als keeper Van den Bergh en back Westphul nog iets tegen Van der WeVs prijsschot konden uitrichten. (Van onze sportcorrespondcnt) GELEEN, zondag De herinnering aan de wedstrijd van vier dagen geleden (11) was oorzaak, dat ook in de returnwedstrijd te Geleen voor 16.000 toeschouwers Fortuna en Am sterdam met inzet van alle krachten speelden. Tot 8 minuten voor het einde was dc stand nog 10 in het voordeel van Fortuna, dank zij een doelpunt van An- genent in de 9de minuut van de wedstrijd. Dit doelpunt was dc vrucht geweest van een center van Munsters, kort na het begin al ingevallen voor de gebles seerde Ravenstein, naar Carlier, die Angcncnt van een lage pass bediende, waar op de Fortuna-rcchtsbïnncn kort bij het Amsterdam-doel kon komen. Bijna 5 kwartier is het daarna 1—0 gebleven en pas in de slotfaze werd het 3—0. Amsterdam heeft vele tenergieke pogin gen aangewend om de partijen op gelijke voet te brengen. Het is inderdaad dicht bij de gelijkmaker geweest, maar Vrouwe Fortuna beschermde haar naamdragers opvallend. Een schot van Vonhof ketste van de lat het veld weer in en ook Tol- meyer zag een hard schot door de lat ge keerd, waarop Feyen, wien de bal voor zijn voeten sprong onbesuisd naast schoot. Een goede kans kreeg ook Tolmeyer, nadat Van der Sluis op een misser van Cor van der Hart hem het leer had toe gespeeld. Het schot was hard en zuiver in de hoek gericht, maar De Munck greep afdoende in. Een nieuwe actie van Feyen, die Dormans passeerde en met een grote boog om Van der Hart kwam, bracht Van der Sluis daarop in schietpositie, maar de Amsterdam-midvoor schoot tegen de in middels teruggekeerde Dormans op. Aan de andere kant schiep een listig heid van Angenent voor Notermans een gunstige kans, die door een stevig schot werd gevolgd, dat Visser het veld instop te. Zo bleef het tot aan de rust. een leven dige wedstrijd, met bij Amsterdam eer iets beter verband, maar met als tegen wicht een pittiger doorstoten bij Fortuna, zoals bij een enorme kogel van Appel door Visser echter fraai op twee vuisten genomen. Toen 8 minuten voor het einde Voncken een corner mocht nemen, die hij hoog reikte Angenent met zijn blonde hoofd het hoogst en tikte hij het leer door naar een startklare Carlier, die er meteen zijn slof onderzette: 20. En 3 minuten voor het einde drukte An genent Amsterdam nog even nadrukke lijker op de nederlaag. Hij sleurde zich met de bal aan zijn voeten langs Boskamp en Mesman en met een laatste tik van zijn linkerbeen verdween het leer langs een ook misgrijpende doelman Van der Vliet, die inmiddels de geblesseerde Vis ser was komen vervangen: 30. wanneer niet Tony van Ede, thans op nieuw op de rechtsbuitenplaats opgesteld, vlak na de rust een keurig tweede doel punt gescoord had, met een ver vleugel- schot, doel treffend uit een bijna onmoge lijke hoek. Het was het eerste kv^rtier anders niet te verwachten, dat het een dergelijk onbe vredigend geval zou worden. De aanval len golfden heen en weer en de kansen lagen voor elke goal. Geen man echter, die de kans wist te benutten. Bosselaar en Geel flitsten door de Elinkwijk-verdedi- ging, aan de andere kant bleek Klein al leen van zijn „van" klein te zijn en deden zijn daden grotere dingen verwachten. Doch het kwam er niet van, al moesten beide doelwachters soms wel handelend optreden. Het was in de 27ste minuut, dat Benningshof plotseling een bal kreeg toe gespeeld en meteen keihard inschoot 10. Dit leek Elinkwijk plotseling wakker te schudden en men toog ten aanval om deze eigenlijk onverdiende achterstand, zo snel mogelijk in te lopen. Maar steeds ontbrak bij De Jongh en Vonk de afwerking wan neer men het doel van Sparta op schots afstand genaderd was. Ge d, de Sparta- linksbuiten, deed intussen meermalen voortreffelijk werk, maar ook hij slaagde er niet in nog vóór rust de 2 op het score bord te brengen. Dat lukte wel aan Tony van Ede, vlak na de rust, die toen eigenlijk door zijn boven reeds vermelde goal de wedstrijd besliste. Want al mochten er nog aan bei de zijden kansen zijn, soms doel rijpe mo gelijkheden^ tot een regelrechte scoring kwam het niet. En het duurde tot vijf mi nuten voor het einde, toen scheidsrechter Leo Horn, wiens leiding zich kenmerkte door een bijna overgrote beslistheid, een hands van de Elinkwijk-spil, Gademans, strafte met een penalty, die door Tinus Bosselaar feilloos werd ingeschoten, daar mee de eindstand op 30 brengend. (Van onze sportcorrespondcnt) GRONINGEN, zondag Zowel individueel ais in teamverband heeft Rapid JC in Groningen uitstekend aanvalsspcl laten zien, dat terug deed denken aan het kampioensspel van de Limburgse ploeg, die dan ook met een verdiende 1—3 zege huiswaarts keerde. Het werd in de eerste helft verdiend beloond met een fraai doelpunt van de actieve Noud van Melis, die in de 37ste minuut een zwak moment in de Groninger verdediging afstrafte (01) Deze goal be kroonde een periode van vloeiend aan- valsspel in hoog tempo, waarbij ook de halfs Schaafrath en Stroienberg een zeer groot aandeel namen. GVAV stelde daar een eveneens zeer snel uitgevoerd maar soms onzuiver sa menspel tegenover, dat door de dieptepass echter zo mogelijk nog gevaarlijker was. dan het spel van Rapid. Het werd daar door een spectaculair treffen, dat de 11.000 toeschouwers volkomen boeide. Snel wis selden de aanvallen elkaar af. waarbij echter Rapid toch wel iets sterker was in het. middenveld. Dit leidde er in de 37e minuut toe. dat de zuidelijken de leiding konden nemen. Na de hervatting ging de strijd op de zelfde spectaculaire wijze veder. GVAV had nog meer tempo cn zowel Dc Grooth voor de Amsterdamse doelmond plaatste,1 als De Koe, anders vleugelspelers, maar nu op de binnenplaatsen spelend omdat Lacrois en Alting ontbraken, wisten met goed geplaatste passes herhaaldelijk ope ningen te maken. Toen echter midvoor Kruger bleef teleurstellen, probeerden de cronmgers het nog meer over de vleu gels en dat had succes. De Grooth speelde linksbuiten Meuken in de 28ste minuut Prachtig vrij en dat betekende de gelijk maker (1-i). s J Nauwelijks was het geluid verstomd of de Groningers waren reeds weer voor het doe) van Cox, waarna Reitsema inschoot. Scheidsrechter Bronkhorst kende dit doel punt. aanvankelijk toe, maar annuleerde het op adyies van een der grensrechters wegens buitenspel. En dit inspireerde Ra pid tot een paar zeer snelle aanvallen, waarbij in de 35ste minuut linksbuiten Hanneman, de gevaarlijkste vleugelspeler van het veld, er 12 van maakte. Wel kwam GVAV daarop sterk in het offensief, maar Rapid versterkte zijn de fensie en al gaven de vele schermutse lingen voor het doel van Cox een hoog spanning. de gelijkmaker bleef uit en in de slotminuten van deze zeer goed ge speelde en boeiende kamp, wist Blt- schops bij een uitval de stand zelfs op 1—3 te brengen. Scheidsrechter Bronkhorst leidde uitstekend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6