i Bedrijven nog te weinig echte gemeenschappen Vakbondsleiders pleitten op nieuw voor vrijere loonpolitiek Hongarije weer onder praktijk van Stalinistische terreur Kard. Mindszenty wil Hongarije verlaten - zegt Kadar Eisenhower licht zijn grondwet- amendementen toe G Akkerbouwers en veehouders accorderen niet over prijzen Debarkafie van Showbool-bemanning draadloos DU Rijk ontving in februari minder aan inkomstenbelasting Nieuwe kernproeven in de V.S. Oost-Pakistan eist autonomie loei lampjes Weinig elegante verwijten van de VARA CONTACT Handigzitje Vb gouvern. speekenbrink Hield afscheidsreceptie Geen theoretisch bedenksel maar behoefte van bedrijfsleven „Buiten-staat"-verklaring van president Imre Nagy blijft in ballingschap Kardinaal Segura bediend Prins Bernhard bezocht „Het Atoom" in aanbouw Garantiebeleid voor de voedergranen bepaald Amerika wil schroot- uitvoer verminderen Loon- en omzetbelasting brachten meer op DONDERDAG 4 APRIL 1957 PAGINA 5 Vrouiv in Witte-Huisfunctie Steun van het Westen LAGERE PRODUKTIE BANDAR-CONCERN Meer verantwoordelijkheid van bedrijfsleven Bestedingsbeperking en volks gezondheid T andartsenconflict Moderne slavernij Redenen genoeg 1 Nederland-Duitsland Nieuwe quizmaster „Carambole" KONGO ZONDER BUKS OF BOY Laag bedrag gedistilleerd accijns Ge Amerikaanse commissie voor atoom Energie heeft gisteren in Washington be kendgemaakt, dat rond de 15de mei op proefterreinen in de Amerikaanse staat Nevada een nieuwe serie atoom- Proeven zal beginnen, die met onderbre K'ngen de gehele zomer door duren zal. ,.In januari had de commissie aangekon- ®'Sd, dat de proeven deze lente zouden ™°rden gehouden. Men verklaarde toen dat zij van slechts geringe explosie- Ve kracht zouden zijn. Op 10 april zal een Experiment worden genomen met betrek- *l®g tot de veiligheid van vervoer en op- ®lag van kernwapens, evenals in septem ber 1955 en januari 1956 werd gedaan. Gedurende de zomer zullen nog ver skillende veiligheidsproeven worden ge nenden, aldus de verklaring, op tijden, dat het terrein niet voor kernproeven wordt Sebruikt. £>e commissie maakte niet bekend hoe pel kernproeven of hoeveel veiligheids- Proeven gehouden zullen worden. De provinciale assemblée van Oost-Pa- k'stan heeft gisteren een resolutie aan- ïenomen, die volledige provinciale auto nomie voor het gebied eist. Alleen bui tenlandse zaken en defensie behoren vol gens de resolutie tot de competentie van ®e centrale regering te Karatsji. De re solutie werd ingediend door de leden van ne Awami-league, de partjj van de fede rale premier Suhrawandy. Waarnemers voorzien een grote crisis in kot land, wanneer de Oostpakistaanse Provinciale regering pressie gaat uitoefe nen op vervulling van de eisen neergelegd 'n deze resolutie. D-e nieuwbenoemde gouverneur van de ■^ed. Antillen, drs. A. B. Speekenbrink en njevrouw hebben woensdagavond in hotel ■°es Indes in Den Haag een afscheids- ontvangst gehouden voor een beperkte kring van genodigden. In verband met kun spoedige vertrek naar Washington, !/aar de gouverneur orde op zijn ambte- "jke en mevrouw op haar huiselijke zaken Saat stellen (een zoon en twee dochters studeren in de Ver. Staten en zullen deze studie niet onderbreken. De oudste dochter beeft een werkkring in Nederland) ont brak de tijd voor een meer uitgebreide ontvangst. Op de receptie waren o.a. aanwezig de gevolmachtigde minister van de Ned. An tillen, de heer Lampe en verscheidene koge departementsfunctionarissen. Me vrouw Debrot vertegenwoordigde haar Echtgenoot, de directeur van het kabinet van minister Lampe, waarvan ook de ad ministrateur, de heer Van Weel aanwezig tvas. Suriname gaf acte de prêsence a°or dr. A. Carnpo, president-directeur ^an de stichting Machinale Landbouw Suriname. Nog niet zo heel lang geleden verschenen de jonge vrouwen van Syrië in het ogen- baar altijd gesluierd. Maar met de emancipatie kwamen zij in de moderne jeugd organisaties die thans door de regering worden voorzien van wapenen. En zo kon men, op de parade te Damascus ter gelegenheid van de culturele unificatie van het Midden Oosten waaraan door Egypte, Transjordanië en Syrië ivordt deelgeno men, een afdeling Syrische meisjes zien, gewapend met Tsjechische geweren. DEN HAAG, 3 april. minister eens, dat de huidige methode Bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid is in de Eerste Kamer wederom door verschillende sprekers ingegaan op de kwestie van de gedifferentieerde loon politiek, De Leidse hoogleraar prof. Mo lenaar vond een discussie hierover slechts van academische betekenis. De heren Middelhuis en Ruppert, resp voorzitter van de KAB en het CNV, waren kennelijk een andere mening toe gedaan en besteedden aan deze kwestie ruime aandacht. De heer Middelhuis was het met de ..^resident Eisenhower heeft gisteren op luit te oefenen. Een ander voorbeeld van ?'in wekelijkse persconferentie de berich- Eisenhower was dat van een president, l«n, dat hij zou overwegen af te treden die een attaque had gehad en bewuste- ®ls de wereldsituatie hem dat zou toe- staan, bestempeld met „klets" .De vra gen, die over deze kwestie aan hem wer- den gesteld, brachten de president er ove- rigens toe commentaar te leveren, op zijn voorstel tot wijziging van de Amerikaanse constitutie. Het gaat daar bij om een ver andering in de tektsen betreffende de si tuatie, dat een president niet meer in 'taat moet worden geacht zijn plichten te aunnen vervullen. De vraag is, op welke jpjze moet worden verklaard, dat de be voelde situatie is ingetreden. Het amandement, zoals door de presi dent voorgesteld, voorziet erin (1) dat ®en president op eigen initiatief kan be- 'uiten wanneer en in welke omstandighe- ?eh hij lichamelijk of geestelijk niet meer jb staat is zijn functie te vervullen en ten behoeve van de vice-president tijdelijk ■al aftreden. De president kan, weder om op eigen initiatief en op welk tijdstip ban ook, besluiten zijn taak weer op zich nemen. De beslissing van de president P" hij al of niet in staat is zijn plicht vervullen, kan door niemand worden bestreden. (2) dat de vice-president het president schap op zich zal nemen, zelfs wanneer de president daar zelf niet het initiatief t°e neemt, met de goedkeuring van de Eenvoudige meerderheid van het uit tien eden bestaande kabinet. Evenwel kan in dit geval een president zijn taak veer op elk gewenst tijdstip op zich ne- "yn door eenvoudigweg te verklaren dat 'Dn ongeschiktheid is beëindigd. In zijn toelichting gaf Eisenhower het /oorbeeld van een president, die wist dat ?'3 voor een gevaarlijke operatie in een "ospitaal zou worden opgenomen en wist dat hij tijdelijk, b.v. voor een dag of acht, htet in staat zou zijn het presidentschap 'dlrnelo yele leerlingen van middelbare scholen alhier hebben op wat rumoerige wijze I •Pril gevierd. Ze begonnen de „viering" *het schoolverzuim; van drie lycea kwa den gemiddeld 50"/« van de leerlingen "iet opdagen. De onrechtmatig verkre gen vrije tijd werd voornamelijk benut voor straatbaldadigheden. De jongelui, d'e meenden, dat dit vertoon bij 1 april hoort, zullen hun schoolverzuim moeten goedmaken op de vrije middagen, terwijl °ok toestemming is ingetrokken voor Vele buiten-schoolactiviteiten. Een vier- tal leerlingen van een m.u.l.o.-school is Voor goed de toegang tot de school ont zegd, terwijl een aantal andere scholie- 'en voor veertien dagen geschorst is. beaufort (Z.Afrika) Een neger-chauffeur wa3 even de kluts Eivijt. Hij reed daarop met zijn vracht- ®uto de voordeur van een huis binnen, j"acht door de kamer en kwam daarna *n het achtertuintje terecht. Een toesnel lende politieman deelde hij mee: Ver geet het hele geval maar, ik reed mijn eigen huis binnen. kaapstad Een man viel, op een afstand van onge veer 150 km van Kaapstad overboord. Hij werd door een Brits schip opgepikt nadat hij 28 uur in het water had gelegen en zich al die tijd drijvend had gehouden. A'eM> York Een bioscoop, waar de zaken niet goed e'ngen, werd daarna omgebouwd tot een ank. Nu zal dit gebouw binnenkort een katholieke kerk worden. Het gebouw, oorspronkelijk een zeer luxueuze 'oscoop was, ligt dicht bij de bekende i'"Patrick-kathedraal en zal als een llkerk worden gebruikt. De kosten wa- ®n beduidend: men neemt aan, dat voor I et gebouw twëe miljoen dollar betaald De Hongaarse premier, Kadar, heeft gisteren tegenover westelijke journalisten verklaard, dat de primaat van Hongarije, kardinaal Mindszenty. die zoals bekend na de opstand asiel heeft verkregen in de Amerikaanse legatie in Boedapest, aan de Paus verklaard had, dat hij Hongarije zou willen verlaten. „Voorzover wij weten," aldus Kadar, „heeft de Paus er tweemaal bij Mindszenty op aange drongen zjjn functie als prins-primaat van Hongarije weer op te nemen, maar hij heeft geen neiging getoond om dat te doen. Integendeel, hij vertelde de Paus, dat hij naar het buitenland wenste te gaan." Toen K4dar gevraagd werd of de Hongaarse regering er tegen was, dat de kardinaal het land zou verlaten, ant woordde de premier: „Dat hangt er van af. Het Hongaarse volk heeft hem, voorzover wij weten, niet nodig, en de regering heeft hem zeker niet nodig." „Het i® moeilijk", aldus Kadar, ,om een oplossing te vinden uit de huidige situa tie, zowel voor Mindszenty als voor de genen, die hem asiel hebben verleend". Hij voegde eraan toe, dat, voor zover het de regering betrof, de kardinaal nog steeds een straf moest uitzitten, dié hem door een Hongaars hof was opgelegd In hetzelfde gesprek, dat plaats vond in de grote opera te Boedapest tijdens een pauze in de plechtigheden ter „viering" van de Hongaarse bevrijdingsdag, ver klaarde Kédar, dat prof. Lukacs, voorma lig minister in het kabinet van Imre Nagy, weldra uit ballingschap zou terug keren. Toen Kadér gevraagd werd naar Nagy, zei hij: „Ik denk, dat Nagy evenals Mindszenty het goed heeft, waar hij nu is. Ook dit is een kwestie waar moeilijk een oplossing voor te vinden is" Men vroeg de premier ook naar generaal Ma- leter, de held van Boedapest en minister van defensie in het kabinet Nagy. Kódér antwoordde, dat de generaal nog steeds in leven was, in tegenstelling tot persbe richten, waarin werd gezegd, dat Maleter was gestorven. loos was. De vice-president zou in zo'n geval de kwestie aan het kabinet moeten voorleggen en de meerderheid zou dan een beslissing kunnen nemen. Eisenhower meende, dat er voldoende garantie was, dat het kabinet een verantwoorde beslis sing zou nemen, aangezien het over het algemeen bestond uit mannen, die door hem benoemd, vrienden van de president waren. President Eisenhower heeft een vrouw, mrs. Anne Wheaton, benoemd tot adjunct perschef van het Witte Huis, een functie tot nog toe door Murray Snyder bezet. Eisenhower maakte de benoeming van mrs. Wheaton, een oud-journaliste, bekend in een redevoering, welke hij gisteren hield voor de vijfde jaarlijkse conferentie van republikeinse vrouwen. Het is de eerste maal, dat een vrouw een belang rijke pers-functie op het Witte Huis ver krijgt. rig jaar een fascistische tegenrevolutie was, ontketend door de V. S., aldus het „State Departmsrit". De opstand was echter een spontane revolutie, gesteund door het gehele Hon gaarse volk en hij kon alleen met behulp van Russische troepen neergeslagen wor den. De maatregelen van de regering-KêdAr kunnen slechts uitgelegd worden als „ver dere stappen naar algehele onderdrukking van alle rechten van de mens en alle vrij heden in Hongarije, aldus de Amerikaanss verklaring. Pospelof, een der secretarissen van de Sovjet-communistische partij, heeft in een rede voor radio-Moskou ter gelegenheid van de bevrijding van Hongarije in 1945 verklaard, dat „onweerlegbare feiten1 bewijzen, dat de Hongaarse opstand van het vorige jaar oktober door de Weste lijke mogendheden werd gesteund. Pospelof noemde Imre Nagy ,de oond- genoot" van de Westelijke mogendheden. Voorts zei hij, dat er in vee] Joego slavische verklaringen de Hongaarse op stand verkeerd uitgelegd was- Als gevolg hiervan waren de „ideologische menings verschillen tussen Joego-Slavië an het socialistische kamp ernstiger geworden". „Het nationaal communisme dat door be paalde theoretici verspreid wordt, is scha delijk en kan slechts tot een scheur in het socialistische kamp leiden", aldus Pospe lof. Stalinistische terreur Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren een verkla ring over Hongarije uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de regering-Kadar te rugvalt in „sommige van de ergste prak tijken van de Stalinistische terreur". De Hongaarse en de Sovjetregcring hebben in hun gemeenschappelijke ver klaring van 28 maart de feiten verdraaid met de bewering, dat de opstand van vo- De toestand van kardinaal Segura, aarts bisschop van Sevilla in Spanje, geeft aan leiding tot zeer ernstige ongerustheid. De 76-jarige verzwakt zienderogen. De kardinaal die verpleegd wordt in een Madrileens kliniek, is gisteren op eigen verzoek voorzien van het H. Olie sel. De Bandar Oliepalmen Cultuur Mij. N.V. heeft 'in het eerste kwartaal van dit jaar geoogst 3.076 ton olie en 900 ton kernen, vergeleken met resp. 3.551 ton en 1.162 ton in dezelfde maanden van 1956. De Bandar Rubber Mij. heeft in de eerste drie maanden van dit jaar 512.000 kg rub ber geoogst, vergeleken met 567.000 kg in het eerste kwartaal van 1956. van loondifferentiatie minder bruikbaar was. De eerste proef, die hiermede ge nomen is, is niet volledig geslaagd, maar hieraan mag niet de conclusie verbon den worden, dat deze vorm van loonbe- leid hiermede heeft afgedaan. De con clusie dient veeleer te zijn, dat de me thode van loondifferentiatie verbeterd moet worden, want de mogelijkheid van loondifferentiatie is geen theoretisch be denksel, maar beantwoordt aan een reële behoefte van het bedrijfsleven, zo als de heer Middelhuis aan de hand van door hem verzamelde gegevens te dezer zake in het licht stelde. De vraag is niet, of we moeten doorgaan met de loondif ferentiatie, maar hoe deze ontwikkeling in deze loonpolitiek met behoud van de nodige coördinatie in goede banen te lei den. Onze taak ten deze is behoorlijke criteria uit te werken voor een verant woorde toepassing van loondifferentia tie. In verband hiermede vroeg de heer Middelhuis de bewindsman, of deze be reid was aan het C.B.S. te verzoeken op korte termijn meer aandacht te beste den aan produktiviteitsgegevens per be drijfstak, omdat bij de loondifferentia tie voldoende objectieve gegevens on misbaar zijn. De heer Ruppert toonde zich eveneens een warm voorstander van een vrijere loonvorming. Als er één zaak is, die onze bijzondere aandacht vereist, aldus de C.N.V.-voorzitter, dan is het de be vordering van verantwoordelijkheidsbe sef bij ondernemers en werknemers. En dit besef wordt niet bevorderd als het nemen van de eigenlijke en uiteindelijke beslissingen aan de betrokkenen wordt onthouden. Het regeringsbeleid moet er op gericht zijn aan het bedrijfsleven weer meer verantwoordelijkheid te ge ven. Verwezenlijking van loonverschillen is overigens geen doel op zichzelf, aldus de heer Runpert. Waar het ons om gaat, is. dat de band tussen de onderneming en de werknemers wordt versterkt en dat de onderneming meer gemeenschap wordt. Een middel hiertoe is o.a. ook, dat goede bedriifsresultaten ook ten goe de komen aan het personeel en niet al leen aan kapitaalverschaffers en fiscus. De pas-afgetreden voorzitter van het N.V.V., de heer Oosterhuis, was daaren tegen van mening, dat de geleide loon politiek. zoals die na 1945 is gevoerd, ook in de hoogconjunctuur de enig juiste is. Hij deelde volledig de reser ves van de minister t.a.v. gedifferen tieerde loonpolitiek. Wat de volksgezondheid betreft, hier over werden ook verschillende opmer kingen gemaakt, o.a. over de gevolgen van de bestedingsbeperking op dit ge bied. Er moet ernstig worden nagegaan, zo merkte de heer Van Lieshout (KVP) te dezer zake op, of verlaging der sub sidies voor de volksgezondheid met één miljoen een offer is, dat van de volks gezondheid mag worden gevraagd. Dit heeft o.a. tot gevolg, dat een experi ment in de verpleegster-opleiding moet worden stopgezet. Bovendien kunnen geen nieuwe wijkverpleegsters worden aangesteld. De verwarring op het gebied van de ziektekostenverzekering wordt steeds groter, aldus de heer Schipper (A.R.). Het tandartsenconflict is hiervan een symptoom. Het wordt hoog tijd, dat aan het Ziekenfondsbesluit een einde komt. Evenals de heer Polak (CPN), keurde de heer Schipper de houding van de tandartsen af. De heer De Vos van Steenwijk (WD) toonde meer begrip voor de tandartsen. Hij vond het rond uit belachelijk, dat de tarieven zouden moeten worden vastgesteld per verrich tingsminuut. Hij vroeg de bewindsman, hoe deze de oplossing van dit conflict ziet. De minister, die vandaag reeds een begin maakte met zijn antwoordrede (zie elders in dit blad) zal zijn rede morgen voortzetten. AD INT. Gistermiddag heeft Prins Bernhard een onofficieel bezoek gebracht aan de in aanbouw zijnde tentoonstelling „Het Atoom" op Schiphol. Een der technische medewerkers, ir. E. Th. Erb, heeft de Prins die ere-voorzitter is van de stich ting, welke de tentoonstelling organi seert, aan de hand van de maquette een uiteenzetting gegeven over de inrichting ervan. Hij liet daarbij vooral duidehjk uitkomen dat de ontwerpers ernaar hebben gestreefd de atoomgeheimen voor de ondeskundige bezoekers bloot te leg gen door gebruik te maken van visuele beelden. Een van de voornaamste doel stellingen van de tentoonstelling is, de mensen vertroqwd te maken met de atoomenergie en bestaande wanbegrippen omtrent de daaraan verbonden gevaren uit de weg te ruimen. De Prins toonde zeer grote belangstel ling en interesseerde zich in het bijzon der voor de vraag, in hoeverre deze ten toonstelling dienstbaar kan worden ge maakt aan het wekken van belangstel ling voor het gebied van de atoomener gie bij de jeugd, waaruit men in de toe komst de deskundigen op dit gebied zal moeten rekruteren. In verband hiermee werd opgemerkt, dat men zoveel moge lijk scholieren men rekent op 400.000 jongelui in de gelegenheid wil stellen, de tentoonstelling in schoolverband te be zoeken. De Prins heeft zich vervolgens In de In aanbouw zijnde nieuwe hal, waar „Het Atoom" zal worden gevestigd, van de vorderingen van het werk op de hoogte kunnen stellen. Het bestuur van het Landbouwschap, dat gistermiddag onder voorzitterschap van de heer H. .D Louwes te Den Haag in openbare vergadering bijeen kwam, heeft zich enkele uren bezig gehouden met het garantiebeleid voor de voedergranen. Tijdens de discussies kwamen de tegen stellingen tussen de akkerbouwers ener zijds en de veehouders en pluimveehou ders anderzijds duidelijk naar voren. De akkerbouwers streven naar een zo goed mogelijke'prijs voor de voedergranen; vee- en pluimveehouders als verbruikers willen die prijs zo laag mogelijk houden. Die prijs van de voedergranen uit ons land wordt met behulp van monopolie heffingen beschermd tegen de prijzen op de wereldmarkt. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap had tenslotte zijn standpunt in een nota neergelegd. Het d.b. was ener zijds van oordeel, dat onverminderd moet worden vastgehouden aan het beginsel, dat het garantiebeleid voor de voedergra nen zodanig moet worden gevoerd, dat de produktiekosten van deze basisproduk- ten worden vergoed. Anderzijds erkent het d-b. de bezwaren van de veehouderij sector tegen het realiseren van dit beleid door een systeem van monooolieheffingen zonder meer. Om die redenen stelde het evenmin sprake, want ook deze artiesten komen pas in september geregeld voor de AVRO-microfoon, terwijl de AVRO ze dezelfde gages betaalt als de VARA. De AVRO, die met leedwezen vlotte en boeiende dialogen, weet aan het door haar gekozen, niet helemaal fonkel nieuwe gegeven een frisse en oorspronke lijke vorm te geven en stemt de kijkers tot vruchtbaar nadenken, omdat zij, schrijvend uit een gezonde innerlijke le vensovertuiging, werkelijk iets te zeggen hefft. Gebrek aan routine en toneelervaring is er ongetwijfeld de oorzaak van, dat zij maar het nog niet tot sterke speelscènes met De plotselinge debarkatie van de voor naamste koppen der Showboat-beman- ning, die zich door de AVRO lieten aan monsteren, zit de VARA natuurlijk hoog. Maar dat mag voor laatstgenoemde om roep nog geen reden zijn om in een vrij zuur artikel, dat in „De Radiogids" van zondag a.s. verschijnt, onder de koppen: „VARA krijgt er in het komende seizoen een zendavond bij! (en de AVRO betaalt het!) „Showboat (nu: „Kaperschip") vanaf september op dinsdagavond", de AVRO zonder meer te beschuldigen van schending der afspraken, die tussen de omroepverenigingen bestaan en de veron derstelling te opperen, dat men in het AVRO-bedrijf de wei-menende voorzitter jhr. Th. RoëlI, rustig laat praten om ach ter diens rug in strQd met zün woorden te handelen. De VARA meent zich bij deze wenig elegante manier van doen te kunnen be roepen op een gezamenlijke afspraak tus sen de omroeporganisaties, waarvan het grondprincipe, letterlijk geformuleerd, luidt: „Men zal geen medewerkers bij el kaar wegtrekken". Nu hangt bij de wijze, waarop een der gelijke afspraak wordt nagekomen, alles af van de interpredatie, die men er aan geeft en het lijkt alleszins redelijk, dat de AVRO tot rechtvaardiging van haar hou ding aanvoert, dat deze afspraak alleen ten doel heeft het „wegtrekken" van medewerkers midden in het seizoen te verhinderen. Op het ogenblik is dit sei zoen echter aan het aflopen en dus ligt het voor de hand, dat de leiding van de omroepen, ook die van de VARA, zich gaat bezinnen op de programma's en de te engageren artiesten voor het volgende zendjaar. In toneelkringen zegt men zelfs, wanneer de directies gaan denken aan een vernieuwing van de troep, dat „het jachtseizoen" is geopend. Van „wektrek- ken" midden in het seizoen door de AVRO is dan ook geen sprake, want de thans geëngageerde artiesten zullen pas in september geregeld voor de AVRO- microfoon gaan optreden. Het zou trouwens al te dwaas zijn en zelfs rieken naar een moderne vorm van slavernij, als een artiest, die één of meer seizoenen voor een bepaalde omroep heeft gewerkt, geen gelegenheid zou krijgen, zijn of haar positie of prestatiemogelijk heden te verbeteren door in dienst te tre den van een andere organisatie. De reden, die een aantal medewerkers er toe hebben gebracht, de VARA te ver laten, •■-•orden in het Radiogidsartikel op gesomd. „Sommigen", aldus lezen we, „hoewel graag bereid via de VARA-programma's populair te worden, willen, nu zij deze populariteit bereikt hebben, uit zakelijke overwegingen wel eens van het VARA- etiket af, omdat zij menen als „neutraal" artiest ruimere mogelijkheden voor op treden in het land te krijgen. Anderen zullen door de kans voor optreden in meer rollen of meer programma's bij de AVRO dan zij tot dusverre bij de VARA hadden, er financieel op vooruitgaan; weer anderen zijn er, die bij de VARA een tweede of derde viool in de program ma's speelden en die nu menen op de voorgrond te kunnen komen. En overi gens zitten tal van artiesten zo aan elkaar gebonden in verband met voorstellingen, die zij op allerlei bijeenkomsten in het land geven, dat wanneer er één begint te schuiven anderen vanzelf mee beginnen te rollen". Het komt ons voor, dat al deze motie ven stuk voor stuk voldoende zijn om de stap van de artiesten, die de VARA ver lieten, te rechtvaardigen. Of ontzegt de VARA aan werknemers het recht door verandering van betrekking hun positie en toekomstmogelijkheden te verbeteren? De thans bestaande moeilijkheden zijn pas goed begonnen, toen Karei Prior de VARA verliet en in dienst trad van de AVRO. Van de zijde van laatstgenoemde omroepvereniging is ons nadrukkelijk verzekerd, dat zij het aan de VARA heeft overgelaten om de datum te bepalen, waarop de heer Prior wilde heengaan, dat maar zo gauw mogelijk moest gebeuren. Toen later bekend werd, dat ook Cees de Lange en Conny Stuart de VARA gin gen verlaten, was dat voor de AVRO een verrassing. Bovendien heeft de heer D. Hepko, directeur van de AVRO, ons de verzekering gegeven, dat zijn vereniging de VARA schriftelijk ervan heeft verwit tigd, dat bepaalde artiesten zich met hem in verbinding hadden gesteld over het af- <rr»r»rloT. uv liet IlUg 111CL LUI ÖLCI1VC BpcCKH-ctica "ici TOiiir,,» r? rumoerartiesten als Tom bewegen actie heeft weten te brengen en tnmrf »!n Corne Brokken, die haar op- haar toevlucht moet nemen tot een naar h» ttu0™»1,06? danken, overigens knap in een eenzijdig telefoon print i heeft zien overgaan, be- gesprek gecamoufleerde monoloog, zo- °°k mets van de houding van dat haar figuren niet volledig tot leven Onl Tr0ep„ komen. Maar niettemin bevat haar stuk begrijpen deze houding niet, ZOveel kostelijke kwaliteiten, dat van een bot t,,.,!!1 in j VARA-artikel zelf verdere ontwikkeling van haar talent, wat óon ^a,n artiesten niet als alleen mogelijk is, als ze verdere kansen ïes wordt gezien. krijgt, heel veel mag worden verwacht. „Zinkend schip" Regisseur Jack Dixon, die meesterlijk SioiHa" v,of f, j gebruik maakte van de close-up, had uit- enkele van Ho artiest» h* "zouden u'v' stekende vertolkers gevonden in Han enxeie van de artiesten die nu naar de AVRO zijn gegaan, gaarne in ons pro gramma hebben gehouden. Maar het gebeurde dwingt ons na op iets snellere termijn dan wfl anders wel licht gehandeld zouden hebben, te komen tot een radicale wijziging van ons zater dagavondprogramma. Die verandering was toch noodzakelijk. Reeds In het begin d.b. voor, dat de basis van de monopo lieheffingen worden gelegd op 'n niveau, dat lager is dan voortvloeit uit de volledige produktiekosten voor voedergranen i.e. dus voor gerst lager is dan 26.-, doch hoger dan het door de veehouderijsec tor voorgestelde niveau van 22.50, Er bleek in het dagelijks bestuur een meerderheid te zijn voor een bedrag van 24.- voor gerst, met een toeslag van 2.- per 100 kg, een minderheid was voor een bedrag van 22.50 plus een toeslag van 3.50 per 100 kg. In stemming kwam tenslotte een voor stel, waarbij wordt uitgegaan van het hiervoor genoemde bedrag van 24.-. Dit voorstel werd verworpen met 9 stemmen voor en 12 tegen. Men zal thans van het door de minderheid in het d.b- genoemde standnunt uitgaan voor het te voeren voe- derbeleid. In de vergadering werd meegedeeld, dat de commissie, welke door het bestuur van het landbouwschap werd ingesteld, teneinde zich te beraden over de grote lijnen van de in de naaste toekomst te voeren landbouwpolitiek, met zijn rapport is gereed gekomen; dit rapport zal wor den gepubliceerd. Bentz van den Berg als de chemische fa brikant, die boer had willen worden, Adelheid v. d. Most als zijn wat opper vlakkige, maar liefhebbende vrouw en Josephine van Gasteren als zijn vroegere schoolvriendinnetje, dat een beroemde actrice is geworden en dat, gedreven door een wonderlijke gril, op zijn kantoor een door hem voor werkelijkheid gehouden scène uit één van haar drama's komt spe len, die zijn hele leven verandert. Een opvoering, zo gaaf en boeiend, dat men dr via de microfoon onnatuurlijk klinkende geluiden, die men anders gela ten op de koop toe neemt, thans als een ernstige storing voelt. van het lopende seizoen hebben wfl be- Of het aan de accommodatie van het sloten, dat dit het laatste jaar zou z(jn Amsterdamse stadion lag weten we niet, van de Showboat in zijn tegenwoordige maar de reportage van de gistermiddag vorm er dat wif heel andere plannen gespeelde voetbalwedstrijd Nederland- moesten ontwerpen". Duitsland, die via Eurovisie werd gere- Misschien is dat wel één van de rede- layeerd door België, Duitsland, Frankrijk, nen, zo niet de voornaamste reden ge- Italië, Oostenrijk en Zwitserland en die weest, waarom verschillende medewer- °°h door middel van een experimentele kers aan dit programma hun heil elders uitzending van het nieuwe station te Irn- sum in Friesland naar het noorden van ons land ging, was minder geslaagd dan bij vorige gelegenheden. Doordat vrijwel uitsluitend totaalbeelden op het scherm kwamen waartoe het zeer hoge spel- tempo de cameraman overigens wel dwong kreeg men weliswaar een uit zijn gaan zoeken. De toneelcriticus Jan Willem Hofstra, die reeds meer dan een jaar de rubriek „Open doekjes" van de KRO-televisie verzorgt, is aangezocht om als door de grote afstand en door het felle contrast tussen het door de zon besche nen en het in de schaduw van de eretri bune gelegen gedeelte van het veld was de bal vaak moeilijk of in het geheel niet te volgen, zodat men uit de handelingen - - van de spelers moest afleiden waar „het ihi,_ ee„n event„ueel contract. Tege- Mevrouw Els Meyer, moeder van vier leer" zich bevond. kinderen, die gisteravond met het spel Wat de kleding van de spelers betreft „Carambole voor de VPRO-televisie witte en zwarte broeken was er re- haar debuut maakte als dramatisch kening gehouden met de belangen van de schrijfster, blijkt een onmerkeb'ik en zeer televisiekijkers. Zou dat in de toekomst veelbelovend talent te zijn. Zij schrijft misschien ook kunnen met een witte bal? t»r" to t-oHor, Kji j „quizmas- stekend overzicht van het spel, maar ter on te treden bij de vraagwedstrrjd - - - - „Alle Negen" en zal als zodanig zijn de buut maken in het Krocodilprogramma, dat zaterdag a.s. wordt uitgezonden uit het Minerva-theater in Heemstede. De Ver. Staten hebben besloten de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, Engeland en Japan te verzoeken hun aankopen van ijzer- en staalschroot in de Ver. Staten vrijwillig te verminde ren, zo wordt van gezaghebbende zijde te Washington vernomen. Naar verluidt, wil de Amerikaanse regering de verstrek king van uitvoervergunningen liever niet beperken. Naar het oordeel van de regeringsdes- digen is er thans in de Ver. Staten vol doende schroot beschikbaar voor de bin nenlandse en buitenlandse verbruikers, maar het huidige tempo van het verbruik zal op de lange duur leiden tot uitputting van de nationale voorraad. Wederom is er een verrassen de reisbeschrijving verschenen van de hand van de Vlaming Karei Jonckheere. Na de drie prachtige reisverhalen over Zuid-Amerika en Mexico, werd nu de Kongo, het ruige land van rivieren en moerassen, van bergen en wouden in het hart van Afrika, door deze dichter bezocht en beschreven. Uit dit boek blijkt wel, dat men geen leeuwen en tijgers, geen olifanten of kro kodillen behoeft om een leesbaar en aan trekkelijk reisverhaal te schrijven. Schrij vers van avonturenverhalen zijn er bij de vleet maar hun boeken boeien zeker niet meer dan die van deze dichter. Karei Jonckheere blijft dichten, ook in zijn proza, hij is het eigenlijk altijd, getuige zijn fijnziend oog oor kleine bijzonder heden, die een ander niet opmerkt en getuige de wijze waarop hij deze bijzon derheden in zijn verhaal verwerkt. Zo weet hij een prettig leesbaar en boeiend reisverhaal te scheppen, waarin hij on opvallend binnen de grote lijn van het verhaal sociale toestanden, levensgebrui- ken en dergelijke weet te belichten, maar zo onopvallend d t ze het verhaal niet onderbreken. Zijn stijl is flitsend, speel» en filosofisch en uiterst boeiend. Enkele drukfouten ontsieren het boek, maar de foto's maken dit wel weer goed. „Kongo zonder buks of boy" door Karei Jonckheere. Uitgegeven door J. M. Meu- lenhöff te Amsterdam. voetstuk neergezet, Wie in Rome, moe van het wandelen en genieten van de oude pracht, een plaats je zoekt om uit te rusten, kan als hij er, zoals deze scholier, een kleine klauter- partij voor over heeft op de hoek van een oud laantje een werkelijk „handig" zitje vinden. De gigantische hand, die heeft behoord bij een enorm standbeeld, dat echter nimmer is ontdekt, is als merkwaardige attractie in Rome op een lijkertijd werd van de AVRO-zijde ver. zocht, een regeling te treffen voor hun overgang. Op deze brieven heeft de AVRO nog geen antwoord ontvangen. Van „wegtrekken" of „wegkopen" is hier Uit hoofde van de kohierbelastingen werd in februari in totaal een bedrag van f 166,9 miljoen ontvangen, tegenover f 247,2 miljoen In de voorafgaande maand. Deze vermindering betreft voornamelijk de inkomstenbelasting, waarvan de ont vangsten in de verslagmaand, ad f 135,0 miljoen, ten achter bleven bjj de ontvang sten in januari ad rond f 260 miljoen, o.m. tengevolge van het feit, dat betaling van voorlopige aanslagen 1956 in beteke nis afneemt. Ook de ontvangsten van vennootschapsbelasting vertoonden een ternggang en wel van f 24,4 miljoen In januari tot f 14 miljoen in de verslag periode. Het nog in te vorderen bedrag daalde in de verslagmaand met f 31,2 mil joen tot f 660,0 miljoen per nltimo februa ri 1957. Niet-kohierbelastingen: De ontvangsten uit hoofde van de niet- kohierbelastingen beliepen in februari in totaal f 381,7 miljoen tegenover f 354,0 miljoen in de tweede maand van het voorafgaande kwartaal. De opbrengst van de loonbelasting be droeg f 91,5 miljoen tegenover f 75,7 mil joen in november J.L De hogere opbrengst is voor een deel te verklaren uit het vol ledig doorwerken van de in de loop van het voorgaande jaar tot stand gekomen gedifferentieerde loonsverhoging. Voorts zijn de ontvangsten in de afgelopen maand begunstigd doordat tengevolge van deze loonsverhoging en de premieheffing AOW het aantal werkgevers, dat door over schrijding van de daarvoor gesteld mini mumgrens per maand dient af te dragen, is vergroot. De per 1 januari j.l. vervallen vereve- ningshefffng bracht in februari nog f 20.4 miljoen op, waaruit blijkt, dat de af drachten over het vierde kwartaal 1956 niet volledig in januari zijn geschied. Aan omzetbelasting werd in februari f 106,6 miljoen ontvangen, tegenover f 91,6 miljoen in november J.l. Voor een deel is deze toeneming te verklaren uit de ver sterkte aankopen door het publiek in het vierde kwartaal 1956 o.m. onder invloed van de internationale spanningen waarvan de invloed, in verband met de gedeeltelijk kwartaalsgewijze afdracht, met vertraging in de ontvangsten tot uiting komt. De ontvangsten wegens rechten van In voer waren in de verslagmaand met f 74,5 miljoen hoger dan in januari (f 60,8 mil joen). De hogere opbrengst hangt o.m. samen met de naheffing in verband met de verhoging van het bijzonder invoer recht op benzine over voorraden Der 7 januari 1957 (de termijn van afdracht ver viel eerst in de verslagperiode) en het volledig doorwerken van bedoelde tariefs verhoging. Ook de opbrengst van de accijns op ge distilleerd is gunstig beïnvloed door na vordering over voorraden i.v.m. de recen te tariefsverhoging. Uit het feit, dat des ondanks slechts f 12,5 miljoen wordt ge ïnd, blijkt, dat de normale ontvangsten betrekkelijk laag waren. De opbrengst van de accijns op normaal niveau (in januari beliep deze opbrengst f 37 miljoen).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5