APRIL IS EEN KLEURENFEST1VAL BU DE STER k 5 muM Missionaris werd communist Rode methoden die een mens werkelijk veranderen Inzake het vraagstuk der water wegen geen „geheime diplomatie" mogelijk Spaanse koers: richting links Franco wil arbeider en jeugd winnen, maar geleidelijk I TIEN JAAR uitbundig als de bloeiende bollenvelden! 29.75 34.50 F rance-Hollande Parijs Oppositie tegen Luchtvaart-akkoord Honest John9 vroeger in ons land dan verwacht Resten van eeuwenoud bos in polder ontdekt Canadese ambassadeur te Cairo dood Minister Spaak tot Senaat: NSC VRIJDAG 5 APRIL 1957 P'TTW Alle vrouwen, jong van hart, kom na 2ien hoe De Ster als omgetoverd is tot een Keukenhof-in-miniatuur. Etalages cn drie verdiepingen bloemengeur en bloemenkleur in sprankelende harmonie met ccn collectie-om-te-zoenen. Maak Uw (perfecte!) keus uit al die honderden, honderden jeugdige modellen van De Ster cn hoor Uw verloofde, man of vriend vol bewondering roepen 'Je bent een plaatje om te zien!" 171 BEKERCOMPETITIE GAAT WEER BEGINNEN DE STER MODEMAGAZIJNEN: BINNENWEG EN BEIJERLANDSEIAAN, ROTTERDAM Wetsontiverp van Amerikaanse Senaat Minister Staf BEJAARDENCENTRUM TE VEGHEL GEEN VOORRANG VER LEEND AAN POLITIE AUTO Een half jaar intrekking van rijbewijs plus boete OUD-BURGEMEESTER VAN OOSTVOORNE f STATENDAM MAAKT REIS OM DE WERELD STADJE IN HOLLANDSCHE RADING HU versum protesteert tegen plannen van Maartensdijk VAN DE ALGERIJNSE LEIDERS Frans-Marokkaanse commissie van onderzoek BANQUE DE PARTS ET DES PAYS BAS Fusie met Banque des Pays de l'Europe Centrale DE ONDERSCHEPPING ADMINISTRATEUR „LEENDE" GELD UIT FINANCIëLE NOOD T.B.R. ONDERVINDT BESTEDINGSBEPERKING Hoger resultaat over 1956 t - - ♦A WJF Een volle eirkelrok (5 »/2 meter in 't rond!), een btede Spaanse ceintuur en een piepklein strikje onder lief bobbed kraagje ziedaar het voorjaar in kleurige katoen. 3 kleurstellingen Maten 36-42 Zo uit 'Seventeen" gestapt is dit schattige jurkje in de Ame rikaanse "College Girl* stijl (ribbel frontje, ruime rokKies uit 5 "Keukenhof" kleuren. Maten 36-42. ?V (Van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen In 1947 werd een aantal Franse geleer den in onze universiteitssteden rondge leid als een hervatting van de weten- schappelijkebetrekkingen tussen Frankrijk en ons land. Op de terugreis van het be zoek besloten die professoren een instel ling tot geregeld contact met de Neder landse geleerden in het leven te roepen. In Frankrijk zelf kwam de vereniging France Hollande tot stand. Deze vereni ging heeft gemeend haar tienjarig be staan waardig te vieren door de Neder landse Nobelprijswinnaar prof. Zernike naar Parijs uit te nodigen om door zijn collegae van de Academie van weten schappen te worden ontvangen en in de kring van zijn specialiteit, namelijk het Franse optische instituut, een voordracht te houden over de jongste vooruitgang in de jongste optische fysica. Ontvangst en voordracht zullen plaats hebben op maan dag 8 april. Maar reeds gisteravond heeft men in het Nederlands Instituut te Parijs in een plechtige zitting het tienjarig bestaan van France Hollande willen herdenken welke vereniging voor de culturele betrekkingen thans de kunstenaar Willem van Hasselt van de Franse academie voor schone kun sten tot voorzitter heeft. In het bijzijn van de Nederlandse am bassadeur baron van Boetzelaar van Oos terhout en een groot aantal Franse ge leerden die prof. Zernike omringden heb ben de voorzitter en de professoren Louis Fage Albert Policard, twee oprichters van Fran-e Hollande, de betekenis van France Hollande voor de culturele be trekkingen tussen beide landen geschetst waarbij de beide professoren in het bij zonder professor Frongon de grote bete kenis van de wetenschappelijke arbeid van rrof. Zernike in het licht hebben ge steld. Prof. Frongon, die directeeur is van het Franse instituut voor optiek, wees erop hoe de thans over de gehele wereld ver spreide op grond van de principes van Zernike gebouwde instrumenten voor mi croscopie zijn komen bewijzen dat in ons land de grote traditie van Van Leeuwen- hoek en Huygens voortduurt. Een film van het instituut voor wetenschappelijke cinematografie door Painleve's medewer ker Schiltz samengesteld uit opnamen van de gedragingen van levende cellen door middel van de toepassing van de nieuwe microscopie verkregen en waarnemingen in het irvendige van het lichaam werd met grote belangstelling gevolgd, waarna een ontvangst de gasten nog geruime tijd bijeen hield (Van onze tafeltennis-medewerker) De officiële competitie van de NTTB is nog niet ten eind4 of de verschillende bekerwedstrijden staan al weer voor de deur. Er is een stijgende belangstelling voor deze wedstrijdreeksen. Wijst dit enerzijds op een manco t.o.v. de door de bond zelf georganiseerde competitie, die wel aan de korte kant is, anderzijds strekken deze na-competities zich uit tot begin juni en dat is zeer beslist te laat. Onder de na-competities neemt de door Bevanko-PTT georganiseerde beker-com petitie stellig de belangrijkste plaats in. De combinatie weet elk jaar een goede wedstrijdenreeks te organiseren met als apotheose een feestavond met uitreiking der zeer fraaie prijzen. Ook nu hebben de organisatoren geen gebrek aan belangstelling. Circa 350 deel nemers gaven zich op. De le klasse teit 10 teams, evenals de 2e klasse. Het dub bele aantal teams opereert in de 3e klasse, terwijl 4e en 5e klasse resp. 30 en 20 teams omvatten. Met teams als Van Hes sen, Eendracht 2, Milsteamers, Shell en UVS is de le klasse sterk bezet. Deze af deling wordt dan gecompleteerd door Germinal en vier teams, die in de NTTB- competitie een topplaats in de 2e klasse innamen t.w. Wilton, Lafamo, GGD en Bevanko—PTT. Pater F.Tiberl O.F.M., student in de etnologie aan de Universiteit van Wenén, heeft in een voordracht over zijn erva ringen met het communisme in China de invloed aangetoond, welke de hersenspoe lingen. op hem hebben uitgeoefend. Nadat de communisten 'deze methode enige maanden op hem hadden toegefcast, nam pater Tiberi de verplichting óp zich om van Rome uit spionagediensten uit'te voe ren. Toen deze Franciscaan, enige maanden pad al de communisten in China aan de placht, waren gekomen, een medebroeder in'de gevangenis opzocht, arresteerde men hem op beschuldiging van anti-communis tische activiteiten. Eerst' onderwierp men de arrestant aan verschillende, meer dan dertig uur durende verhoren, tijdens het gehele onderhoud straalden sterke schijnwerpers op het gezicht van de on dervraagde. Ondanks dit alles legde pa ter Tiberi geen bekentenis af, men bracht hem over naay een andere gevangenis. 44 dagen en nachten stond hij in een klei ne cel en wanneer hij ineenzeeg, sloeg men hem, tot hij weer op stond. Zijn da gelijks rantsoen bestond uit een schaal rijst en een kop heet water. Meer dood dan levend, met gezwollen voeten, nau welijks bij bewustzijn en vermagerd tot. op zijn skelet, werd hij de 44 ste dag over gebracht naar. een „herscholingstehuis", waar de bestudering van de boeken van Marx, Lenin en de andere communisti sche ideologen de dagtaak uitmaakte. Ook gaf men hem eten van betere kwaliteit. Een bijzondere „specialiteit" van dit huis bestond uit het dagelijks gedachten onderzoek op schrift. Als bijzonderheid van dit onderzoek gaf pater Tiberi aan, dat men bij het examen niet de kans kreeg maar i?ts. neer te schrijven. De directeur De Amerikaanse Senaat heeft gisteren een wetsontwerp aangenomen, dat de bevoegdheden van de president op het ge bied van Internationale luchtvaartover eenkomsten beperkt. De aanleiding tot het nemen van dit besluit is de totstandkoming van de AmerikaansNederlandse luchtvaartover- cenkomst, welke door de regering werd goedgekeurd ondanks protesten van Ame rikaanse luchtvaartmaatschappijen en con gresleden. Er waren bij de behandeling van het wetsontwerp, dat thans naar het Huls van Afgevaardigden gaat, minder dan 12 senatoren aanwezig. Een soortgelijk wets ontwerp is vorig jaar door de Senaat goedgekeurd, maar door het Huis ver worpen. Senator Warren Magnuson, voorzitter van de Senaatscommissie voor handels- aangelegenheden. verklaarde,' dat de over eenkomst met de K.L.M. aan buitenlandse, luchtvaartmaatschappijen „de deur opent voor het binnenlandse luchtverkeer, ter wijl Amerikaanse maatschappijen ge subsidieerd moeten worden om in stand te blijven. De N.V. Rubber Cultuur Mij. „Amster dam" heeft in maart geproduceerd 997 ton rubber, 2648" ton palmolie en 685 ton palmpitten (maart 1956 resp. 1137 ton, 2609 ton en. 747 ton). De produktifi in het eerste kwartaal van 1957 is hiermee gekomen öp 4063 tón rub ber, 6902 ton palmolie en 1785 ton palm pitten, tegen resp. 3983 ton, 7849 ton en 2175 ton in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. van het tehuis merkte direct, of de pries ter iets neerschreef, wat hij niet werkelijk overdacht hód.' In een volgend stadium van deze meer verfijnde hersenspoeling moest de mis sionaris één zin van 's-morgens tot 's-a- vonds ononderbroken uitspreken. Na eni ge maanden was pater Tiberi een over tuigd communist. Hj) werd vrijgelaten en beloofde vanuit Rome voor de commu nisten spionage te bedrijven. Zo werd hij vrij en vertrok naar Rome. Zeer langzaam gelukte het zijn mede broeders aldaar de overtuigde missiona ris-communist te „bekeren". De hersen spoeling had niet voor honderd procent effect gesorteerd. Tijdens de bijeenkomst in Wenen gaf pater Tiberi als zijn me ning te kennen, dat het grootste gevaar van het communisme niet alleen in het atheïsme van deze wereldbeschouwing schuilt, maar vooral ook in het feit, dat de communisten methoden ontwikkeld hebben, welke de mens werkelijk veran deren; dat zij mensen tot willoze werk tuigen van de partijmachine maken kun nen. Opleiding in gebruik der projectielen in Duitsland? Ir. C. Staf, heeft gisteren, vóór zijn vertrek uit New York met de Nieuw Amsterdam, een gesprek gehad met ver slaggevers. Op de vraag of geleide pro jectielen het doel waren van zijn bezoek aan de V.S. antwoordde de minister: „Ik ben er van overtuigd, dat de Nato-landen ze zullen krijgen en ze zullen naar Ne derland worden gezonden in het verband van de Nato-verdediging". Hij had in Washington gesproken over pojectielen als de „Honest John" maar „niet over de ingewikkelder dingen, die wellicht la ter zullen komen". Minister Staf voegde er aan toe, grote verwachtingen te koes teren, dat Nederland ze zelfs vroeger dan verwacht zal krijgen. Desgevraagd zei de minister nog. dat Nederlandse troepen waarschijnlijk met Amerikaanse troepen in Duitsland zullen worden opgeleid in het gebruik van de projectielen. Nederlandse des kundigen zouden misschien ook naar de V.S. gaan. Minister Staf heeft tijdens zijn bezoek van zeven dagen aan de V.S. o.m. de luchtbasis Fort Carswell in Texas be zocht, waar hij de nieuwe middelgrote bommenwerpers van het type B-58 Con vair heeft bezichtigd. Burgemeester J. P. Schreven te Veg- hel heeft donderdag in het uitbreidings plan „Vijverplan" aldaar in aanwezigheid van talrijke autoriteiten en verdere be langstellenden de eerste steen van het hoofdgebouw voor een bejaardencentrum gelegd. De voorbereidende werkzaamhe den voor deze bouw hebben enige stag natie ondervonden daar in verband met de bestedingsbeperking wijziging in het oorspronkelijke plan moest worden aangebracht. B. en W. en de Stichting van het bejaardencentrum betreuren- het aldus burgemeester Schreven, dat de ge projecteerde kapel kwam te vervallen. Het ligt in de bedoeling dat de Stich ting „Joachim en Anna" de exploita tie van het centrum zal gaan voeren, ting van de moeilijkheden. In een pas drooggevallen gedeelte van de polder Oost-Flevoland, ongeveer 500 meter van de ringdijk Roggebotsluis Elburg, heeft men tientallen boomstron ken en wortels ontdekt, afkomstig van een bos, dat, naar deskundigen aannemen daar zo'n 500 jaar geleden moet zijn ge weest. De boomstronken komen voor over een oppervlakte van ongeveer 10 ha. Het merendeel van deze stronken is afkom stig van naaldbomen, maar ook is te zien dat hier elzen en veel struikgewas hebben gestaan. De grond is ter plaatse zeer veenachtig en men neemt aan dat het bos roeger nog grote is geweest, daar waarschijnlijk nog meer overblijf selen van dit bos onder water zitten. Ook de baggermolens hebben in deze omge ving veel boomstronken aangetroffen in het randmeer. Enige tijd geleden gaf een automobilist in de Dorpsstraat te Vught geen voorrang en doorgang aan een station-car van de politie, die met loeiende sirene op weg was naar een brand. Er kwamen rechts zaken van en de Bossche kantonrechter veroordeelde de automobilist tot geld boeten van 25 en 125 en bovendien een half jaar intrekking van het rijbewijs. Gisteren stond de verdachte, die burge meester is van een Westbrabantse ge meente, in hoger beroep terecht voor de Bossche rechtbank. De officier van justi tie, mr. baron van Imhoff, eiste bevesti ging van het vonnis. De verdediger, mr. J. van Roosmalen, betoogde dat het feit als zodanig van weinig betekenis was geweest. Over een lengte van 850 meter had verdachte ge durende 40 seconden zijn fout begaan. De vaart van de station-car kon dus nauwe lijks ernstig vertraagd zijn. Aanvankelijk zou ook de Vughtse politie deze mening toegedaan zijn geweest, doch toen verd. een aanklacht tegen de politie had inge diend, heeft deze van haar kant de zaak doorgezet. Het verbaal achtte pleiter ge ïrriteerd van sfeer en niet objectief. De automobilist erkent onjuist te hebben ge handeld. De verdediger meende daarom, dat wel enige geldboete, doch zeker geen intrekking van het rijbewijs op haar plaats is. Uitspraak 18 april. Sloeg hand aan zich zelf De Canadese ambassadeur te Cairo, Herbert Norman, heeft zich van het le ven beroofd, aldus een communiqué van de ambassade. De Canadese minister van buitenlandse zaken, Lester Pearson, had op 15 maart j.l. te Ottawa verklaard, dat Canada bij de Verenigde Staten zou protesteren te gen een door een ondercommissie van de Amerikaanse Senaat gepubliceerd rap port, dat „lasterlijke en onbewezen aan tijgingen" aan het adres van Norman be vatte. Hij voegde hieraan toe, dat een in 1951 in Canada ingesteld onderzoek heeft aan getoond, dat de jegens Norman uitge brachte beschuldiging dat hij communist was, ongegrond was. In de door de Canadese ambassade uitgegeven bekendmaking wordt voorts gezegd, dat de ambassadeur „steeds zijn taak op zeer zorgvuldige wijze heeft verricht" en dat „in de laatste tijd om trent zijn persoon openbaar gemaakte beschuldigingen hem sterk hadden ont- I moedigd". „In deze toestand van neerslachtig heid heeft de heer Norman zich blijk baar donderdagochtend van het leven beroofd", aldus de bekendmaking, waarin wordt medegedeeld, dat de 48- jarige ambassadeur in augustus 1956 te Cairo te werk was gesteld. 1 (Van onze Brusselse correspondent) Bij de besprekingen van de begroting van buitenlandse zaken gisteren in de Bel gische senaat, heeft minister Spaak op en kele tijdens het debat gestelde vragen over de kwestie van de waterwegen o.m. ge zegd, dat men hem heeft verweten niet genoeg werk van dat probleem te heb ben gemaakt. Hij antwoordde daarop, dat niet alleen zijn ministerie, doch ook nog vier of vijf andere ministeries, de ge meentebesturen van Luik en Antwerpen E berichten, die de laatste tijd uil, Spanje komen en waarin melding gemaakt wordt van een stijgende sociale en politieke onrust, hebben eens te meer aanleiding gegeven tot heel wat speculaties als zouden groot scheepse veranderingen in het Spaanse staatsbestel op komst zijn. Maar eens te meer hoeft generaal Franco bewe zen, hoezeer hij wars is van alle dras tische veranderingen. Fraifëo gelooft slechts in de wet der geleidelijke ont wikkeling, en rekent daarbij op zijn eigen onovertroffen vaardigheid om aile verschillende groeperingen en ten denties, die zich manifèstereh, tegen elkaar uit te balanceren. Zulk een po litiek eist oneindig veel behoedzaam heid en gereserveerdheid, en gezegd moet worden, dat Franco het spel steeds meesterlijk gespeeld heeft. Steeds opnieuw is hij erin geslaagd al mag zijn politie daarbij dan ook een woordje mee spreken om alle grote conflicten te voorkomen, vooral door te verhinderen, dat in Spanje opnieuw een strijd tussen politieke partijen zou ontstaan. De partijstrijd van voor de burger oorlog is een van de dingen, die Franco steeds en systematisch blijft veroordelen. Als hij zich in de regel over weinig dingen positief uitspreekt, dan heeft hij er toch nimmer twijfel over laten bestaan, dat één ding in Spanje voorgoed uitgesloten moet wor den geacht: terugkeer naar een stelsel, dat opnieuw partijtwisten zou moge lijk maken. Dit laatste is ook weer duidelijk ge maakt in een interview, dat Franco dezer dagen, bij gelegenheid van de "18e verjaardag van het einde van de burgeroorlog, toestond aan het monar chistische blad ABC. Als voorheen zal er in Spanje één partij blijven, de Fa lanx, met daarnaast de beide andere steunpilaren van het regime, de Kerk en het leger, en verder al die andere krachten, die „de beginselen van de nationale beweging" ondersteunen. In ditzelfde interview beijverde Franco zich evenwel er de nadruk op te leggen, dat de Falanx geenszins het monopolie heeft van de politieke macht, doch dat alle politieke functies open staan voor iedere Spanjaard, als hij maar de „beginselen van de natio nale beweging" onderschrijft. Deze uit spraak is geenszins nieuw, maar het feit, dat zij op dit moment uitdrukke lijk herhaald werd, wijst erop, dat Franco niet blind gebleven is voor de stijgende oppositie, die de laatste tijd tegen de Falanx in het land ontstaan is. Zowel van de zijde van de univer siteitsstudenten en de arbeiders, die de laatste tijd in verschillende steden on geregeldheden veroorzaakt hebben, als van de zij (ie van de monarchisten (ook diegenen, die lid zijn van de Falanx) staat de partij aan heftige bestrijding bloot. Er zijn tekenen, die erop wijzen, dat eveneens de Kerk en het leger in toenemende mate sceptisch staan tegenover de Falanx. Deze duidelijke oppositie tegen de eenheidspartij is ongetwijfeld een der oorzaken, waarom een aantal constitu tionele wetsontwerpen, die o.a. ten doel hadden de postitie van de Falanx in de nationale beweging te versterken, en die destijds nogal wat stof deden opwaaien, in de doofpot verdwenen zijn, zonder ooit gepubliceerd te zijn, naar het schijnt. In zijn jongste interview maakte Franco hiervan met geen woord gewag. De meest opmerkelijke passage in genoemd interview schijnt ons overi gens die te zijn, waar Franco verklaart, dat de syndicaten voortaan een belangrijker rol zullen moeten gaan spelen. Deze uitspraak ligt geheel in de lijn van de aanwijzingen, die er zijn, dat de Falanx besloten heeft in nauw overleg met Franco uiteraard om zich in meer „linkse" richting te gaan oriënteren! Van fascistisch ge- oriënteeerd zou de partij zich geleide lijk willen transformeren tot een soort Labour-par tij. Dit is dan kennelijk de les, die de Falanx getrokken heeft uit de opposiie, waaraan zij steeds meer is gaan bloot staan. Op deze manier wil zij trachten de steun van de ar beiders en van de jeugd te winnen. langs wegen van geleidelijke ontwik keling, Franco's beproefde recept tegen alle gevaarlijke tendenties. Op 64-jarige leeftijd is te Wapen veld overleden de heer H. A. van Voorst van Beest, oud-burgemeester van Oostvoorne. De nieuwste aanwinst van de Neder landse vloot, het s.s. „Statendam", zal van 7 januari t.m. 26 april 1958 een reis om de wereld maken. Deze „round the world cruise" begint en eindigt in New York. Tijdens de 109 dagen durende reis wor den 27 havens aangedaan, de evenaar wordt tweemaal gepasseerd en de datum- grens eenmaal. en de Centrale Raid voor het Bedrijfs leven over het watcr-vegenvraagstuk wa ren geraadpleegd; deze hadden hem ver" slagen en adviezen verstrekt. Op grond van deze documentatie heeft de Belgische regering haar houding bepaald, welke in diverse nota's aan de Nederlandse rege ring kenbaar werd gemaakt De heer Spaak memoreerde, dat ten Pays-Bas ontvangen, aanzien van de verbinding tussen het Ju- en Albertkanaal een akkoord zal De raad van Hilversum zal een be zwaarschrift indienen bij de gemeente raad van Maartensdijk over een uitbrei dingsplan van deze gemeente. Uit dit plan van Maartensdijk, blijkt volgens de raad en B. en W. van Hilver sum, dat met vrij grote zekerheid kan worden aangenomen, dat in de toekomst in Hollandsche Rading, vlak aan de grens met Hilversum, woningen gebouwd zul len worden die huisvesting verlenen aan 10.000 personen. Het staat vast, aldus B. en W. van Hilversum, dat deze woningen niet nodig zijn om de natuurlijke aanwas van de bevolking van de gemeente Maar tensdijk op te vangen. Eveneens is het zeker, dat de personen, die in de toe komst deze woningen zullen betrekken geen economische binding hebben, noch met de gemeente Maartensdijk noch met Hilversum of een andere gemeente In 't Gooi. Men kan aannemen, zo wordt ln het bezwaarschrift van Hilversum naar voren gebracht, dat deze woningen niet be stemd zijn voor de arbeidersgezinnen, hoewel aan deze categorie van woningen in Hilversum en 't Gooi een grote be hoefte bestaat. Frankrijk en Marokko hebben overeen stemming bereikt over de samenstelling van een commissie, die een onderzoek moet instellen naar de juridische aspecte» van de onderschepping van vijf Algerijn se opstandelingenleiders in oktober. Dit is uit goedingelichte kringen in Rabat vernomen. In de commissie, die spoedig in Genève zal bijeenkomen, zullen o.m. drie neutra len zitting hebben, n.l. een Pakistaan, een Italiaan en een Belg, zo weet het Ma rokkaanse blad „Al Alam" te melden. Aan aandeelhouders der Banque de Paris et des Pays-Bas en der Banque des Pays de l'Europe Cefïtrale zal worden voorgesteld tot een fusie van de beide banken te besluiten. Aandeelhouders van de Banque des Pays de l'Europe Centrale zullen voor ieder van hun aandelen twee aandelen in de Banque de Paris et des liana worden bereikt; het betreft d- r de beken de kwestie van de Sten van Ternaaie. Over de verbetering van de verbinding Gent- Westerschelde zullen nieuwe technische onderhandelingen beginnen. De Belgische regering heeft verder in verband met het probleem van de Antwerpen-Rijnverbin- ding besloten de verdere ontwikkeling van het Deltaplan af te wachten, alvo rens een standpunt in te nemen. De Ne derlandse regering, aldus Spaak, heeft ons zo juist medegedeeld, dat zij bl-nen af zienbare tüd nauwkeurige gegevens aan België zal verstrekken over de werken in Noord-Brabant. In elk geval aldus de minister, heeft de Belgische regering niet afgezien van de aanleg van het Moerdijk- kanaal; zij wacht er op volledig te zijn ingelicht over de omvang van de door de Nederlanders beoogde werken, alvorens haar houding te bepalen. Minister Spaak betreurde het, dat Inza ke de waterwegenvraagstukken de „ge heime diplomatie" niet gebruikt kan wor den. De polemieken, die hierover zijn ge rezen en de ophef, die van deze zaak wordt gemaakt, vergemakkelijken geens zins de taak van de minister. Voor de Groningse rechtbank had zich gisteren te verantwoorden de 52-jarige administrateur H. M. uit Appingedam wegens verduistering van in totaal 7000.en valsheid in geschrifte. De officier van Justitie eiste tegen deze man die in de streek zeer goed bekend staat, tien maanden gevangenisstraf, waarvan 4 voorwaardelijk (proeftijd 3 jaar). Het voorlichtingsrapport over deze ver dachte was zeer gunstig. Hij leeft sober, is een goed vader voor zijn gezin, staat voor iedereen klaar en vraagt nagenoeg niets voor zichzelf. Zijn salaris was laag, te laag in verhouding tot de verantwoor delijkheid die hem*" op de schouders was gelegd. Hij was penningmeester van allerlei verenigingen, wethouder in zijn gemeente en niemand vroeg zich af hoe deze man financieel rond kwam. Als hij financieel tekort kwam „leende" hij van de spaarbank en wijzigde dan de inleggerskaart van zijn tante. Ook „leen de" hij op deze manier als boekhouder van een begrafenisfonds. In totaal bleek, toen er controle kwam, een tekort te bestaan van 7000.—. De raadsman mr. R. A. Vos zette de achtergrond van deze trieste zaak in het daglicht en bepleitte uiterste clementie. Uitspraak over 14 dagen. Het verwerkte bedrag van het eigen bedrijf met inbegrip van de timmerfabriek bedroeg in het afgelopen jaar 8.663.000 tegenover t 6.119.769 in 1955, aldus ont lenen wij aan het verslag over 1956 van de N.V. Ingenieurs-Bureau voor Bouw nijverheid, te Oegstgeest. Het totaal van de aanneemsommen van per 31 december 1956 lopende eigen opdrachten bedroeg f 14.854.000 (12.455.161). Ofschoon men in het thans lopende boekjaar over een be vredigende orderportefeuille beschikt- zijn een aantal belangrijke werken, waar voor de vennootschap de laagste inschrijf' ster was oa. in verband met de bestedings beperking tot nu toe niet gegund. De investeringen bedroegen in 1956 365.000 (377000). Het bruto resultaat van het aannemers bedrijf, timmerfabriek en deelneming be droeg blijkens de winst- en verliesreke ning f 1.451.535 (1.247.451). Incidentele baten leverden 9.067. (10.048) op. Na aftrek o.a. van algemene- en be drijfskosten ad f 997.541 (892.950), afschrij vingen ad 246.258 (183.560) en dotatie aan de algemene reserve van 57.710 (50.000) is er een saldo winst van 111.249 (75 0S3> Zoals reeds gemeld, wordt voorgesteld een dividend uit te keren van 10 (9) pet. Voor belastingen wordt dit jaar niet ge reserveerd (v.j. 14.500).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4