U het middelpunt van de belangstelling ¥W H i Nijpend kleine-hoerenvraagstuk oostelijke Langstraat in de Zelfbestuur voor Singapore Flinke omzetstijging Thomassen Drijver Olie en gas uit Zuidhollandse bodem AARTSBISSCHOP MAKARIOS IS TEGEN VERDELING VAN CYPRUS tl in zonnige "keukenhof-kleuren"} Zuigki :racht van industrie te groot VB voor jeugd en charme Streekverbetering in tien jaren-plan; start bij Den Boscb Ruilverkaveling in een nieuwe stijl BOLLEISDOKTER IN DE BLOEMEN Dividend Hoogovens verhoogd tot 16 pet Nederlands-Duits gesprek in Bonn Documenten ondertekend Teruggang van rentabiliteit echter onvermijdelijk Verzachting noodmaatregelen onvoldoende Oost-Duitsland gaat luchtverdediging uitbreiden Di ink watervoorziening en recreatie gebieden worden beschermd VRIJDAG 12 APRIL 1957 PAGlNAi Kom ze passen bij de Ster - die schatjes van blouses! Kom ze passen bij de Ster die jolige rokken in alle kleuren van de bollenvelden! 't Is een feest om keus te maken uit zóóóóóveel hartveroverende mo dellen en dessins. Kom nu het is nu zo extra gezellig in onze zaak, waar duizenden bloemen kleuren en geuren I DE STER MODEMAGAZIJNEN: BINNENWEG EN BEIJERLANDSELAAN, ROTTERDAM Mentale voorbereiding Ver van huis gelegen Prof. Van Slogteren gehuldigd Vorig jaar 10,5 pet. over 9 maanden Ingenieurs zullen Dollart- vraagstuk uitpluizen Documenten ondertekend KONING HAAK ONS GEZONDHEID BAART ZORG zün Antwoord op atoom bewapening BREEDBAND WEER 8 PCT- /-. - RECONSTRUCTIE VAN ONGELUK BIJ DRIJFJACH^ Eis tegen tandarts 250.-"^ ,,Hè, ia dai is precies waf ik -zoek zegt U elke, elke keer als U komt kijken bij de Sterl Laat de zon u Koesteren In deze blouse van kreukher- stellend popiin. Grappig dat strikje voorop Kies uit 6 kleuren; maten 36-46 9.50 Kleedt U in moderne kunst op linnen, 't Staat zo |ong, die veelkleurige abstracte motieven op rood zwart ol groen lond. Maten 36 - 46 14.75 Voor veel variatie in Uw garderobe voor weinig geld: 2 ol 3 poplin overhemdblouses I Hier model „Valano in 9 kleuren en de maten 36 - 48 11.50 (Ook de complete mannequin-collectie >s presentl) iegende schotels" in grijs/geel, grijs/bleu ol cognac/ geel op deze zwierige cirkelrok van prachtig linnen. Maten 36-42 19.75 I er (Van onze verslaggever) De landbouwproblemen In de oostelijke Langstraat verdienen de grootste aandacht. Er heeft een sterke industrialisatie plaats, met name in steden als Waalwijk. Drunen en 's-Hertogenbosch en tegen deze zuigkracht Van de indu strie is de landbouw niet opgewassen. Landbouw en tuinbouw in deze streek van Noord-Brabant kunnen zich naar gelijk bedrijfstype niet meer meten met het overige deel van de provincie. Toch is er nog ruimte voor een ontwikkeling van een gezonde boerenstand, maar dan zal de hand aan de ploeg geslagen moeten worden. Zoals bij ziekte eerst een juiste diagnose gesteld moet worden om tot een doeltreffende geneeswijze te komen, zo is ook voor de verbetering van de oos telijke Langstraat eerst een onderzoek inges'cld naar de bestaande toestand. Thans is van de hand van de Rjjkslandbouwconsulent ir. A. H. Crijns, die bij zijn werk werd bijgestaan door verschillende instanties, o.a. de Rijkslandbouw- voorliclitingsdienst, een uitvoerig rapport verschenen. De uitslag van dit onderzoek heeft reeds geleid tot enkele suggesties voor het nemen van maatregelen, die in grote lijnen hierop neerkomen, dat een ruilverkaveling in nieuwe stijl moet worden uitgevoerd, de bedrijfsvoering verbeterd en de vakbekwaamheid opge voerd. Meer dan de helft van de boeren blijkt geen landbouwonderwijs te heb ben gevolgd. Daarbij zal aangestuurd moeten worden op een mentale voorbereiding van de be volking op de nieuwe toestand en ver betering van de bedrijven. Daarnaast 'is een sociaal-agrarische aanpak noodzake lijk, teneinde, waar nodig, de gezinsom standigheden te verbeteren. Voor dit laat ste wordt een maatschappelijk werkster Ingeschakeld. Een landbouw- en tuinbouwplan zijn in voorbereiding, waarbij rekening wordt ge houden met de mogelijkheid, dat som mige bedrijven meer tot de tuinbouw die-' nen over te gaan. Specialisatie van de tuinbouw is nl. zeer gewenst. In vroeger tijden was hier de tuinbouw belangrijk Thans bedraagt de veilingomzet van 400 bedrijven in Haarsteeg en Vlijmen één miljoen gulden, hetgeen neerkomt op een gemiddeld arbeidsinkomen van f 2.000, variërend van 200.— tot 30.000,—. Start in het oosten Voor de omschakeling komt een vak school. Dit jaar hoopt men met de streekverbetering te beginnen aan de oostzijde: van Den Bosch af, in Bokho ven, Haarsteeg en Vlijmen om over een jaar of drie de gehele streek onder han den te hebben. De Streekverbeteringscommissie (waar van ir. Crijns secretaris is), die gisteren voor een aantal burgemeesters en verte genwoordigers van organisaties een toe lichting op het rapport en de plannen gaf, daarin bijgestaan door de Tuinbouwcon- sulent ir. Slits en een functionaris van de provinciale cultuurtechnische dienst ontveinst zich niet, dat er nog heel wat gebeuren moet. Men ziet echter de mo gelijkheid, dat bij voldoende medewerking over 10 jaar een behoorlijke sanering is bereikt. Er is in de oostelijke Langstraat, waar meer dan 80 »/o van de bedrijven kleiner is dan 10 ha en een groot aantal zelfs kleiner dan 5 ha sprake van een zeer nijpend kleine boerenvraagstuk. De uiter mate slechte verkaveling maakt het de boeren praktisch onmogelijk tot een goed bedrijfsresultaat te komen. Een groot gedeelte zowel van de kavels als van de cultuurgrond !s op een tame lijk grote afstand van de bedrijfsgebou wen gelegen. Een handicap is ook, dat het grasland zich ver van huis bevindt. In het gehele gebied van de Langstraat bestaat 64 van de cultuurgrond uit grasland, waarop een zeer groot deel van hel bedrijfsresultaat verkregen zal moeten worden. Er zijn vele bedrijven, die het grasland, waar geregeld gemolken moet worden, op een afstand van 5 km en meer van de bedrijven hebben liggen en dit bete kent, dat een boer van zo'n bedrijf voor tweemaal melken per dag minimaal 20— 30 km moet afleggen voor de melk van 4 a 5 koeien. Voor 10.C00 kg melk geduren de de gehele zomer moet in zo'n geval minimaal 4.000 km worden afgelegd. Voor de bedrijven, die onder deze omstandig heden moeten werken, vormen de 50 1 melk gemiddeld per dag vaak nog geen voldoende beloning voor de benodigde arbeidsuren alleen. Polderwegen onbruikbaar Verder vragen de, pachttoestanden in de oostelijke Langstraat alle aandacht; ongeveer 2/3 van de grond wordt ver pacht, waarvan een groot gedeelte onbe huisd. Een belangrijk punt is de beheer sing van het water. De slechte ontsluiting verergert de situatie in deze streek nog Ter gelegenheid van het feit, dat hij veertig jaar zijn wetenschappelijk onder zoek verricht, is prof. dr. E. van Slog- teren, directeur van het laboratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse, in kringen van bloembollencultuur in Neder land en het buitenland bekend als de bollendokter, gistermiddag in het Krela- gehuis te Haarlem gehuldigd. Jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen van Pannerden sprak de jubilaris namens de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur toe en memoreerde de vele verdiensten van de jubilaris voor het vak. Prof. Van Slogteren is over de gehele wereld be roemd geworden door zijn vele proeven. Speciaal heeft hij naam gemaakt als vi- rusdeskundige. Als geschenk bood spre ker de jubilaris een gouden armbandhor loge aan. Mevrouw Van Slogteren ontving een zilveren theeservies. De heer M. Veldhuijzen van Zanten Rzn sprekend namens de commissie voor wetenschappelijk onderzoek in het bloem bollenvak, huldigde de professor als ge leerde. organisator, zakenman en diplo maat. Hij overhandigde een zilveren kist met sigaren. De voorzitter van de bond van bloem bollenhandelaren, de heer Th. de Vroo- men zeide, dat prof. van Slogteren altijd op de bres heeft gestaan als het ging om het vak te dienen. Voorts spraken nog prof. ir. W. de Jong, rector-magnificus van de Landbouw Hogeschool te Wageningen, dr. A. J. Ver hagen, voorzitter van het Produktschap voor Sierteeltprodukten, Ir. P. H. van de Pol, namens de plantenziektenkundige dienst te Wageningen en ir. F. W. Honig, directeur van de tuinbouw van het de partement van Landbouw en Visserij. Na afloop volgde een drukbezochte re ceptie. extra. Vele polderwegen zijn vaak on bruikbaar. Tenslotte wordt in het rapport opge merkt, dat tijdige beroepskeuze en aan gepaste scholing noodzakelijk zijn om de afvloeiing naar de industrie daar een niet gering deel van de in ,de land bouw werkzame zoons vroeg of laat een niet-agrarisch beroep moet kiezen in goede banen te leiden. In de vergadering van de raad van commissarissen der Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v is op voorstel van de directie besloten aan de algemene vergadering van aandeel houders. te houden op 11 mei a.s., voor te stellen over het boekjaar 1956 een dividend uit te keren van 4 pet. op de prioriteits aandelen en van 16 pet. op de gewone aandelen, beide in contanten (v.j. over 9 maanden 10% pet.). (Van onze correspondent) BONN, donderdag. Een commissie van deskundigen die uit Nederlandse en Duitse ingenieurs zal be staan, zal gaan uitzoeken, hoe de Dollart en de monding van de Eems kunnen worden ingepolderd, zonder dat dit voor de haven van de Duitse stad Emden ern stige nadelen zal opleveren. De leiders van de beide delegaties voor de Nederlands-Duitse onderhande lingen over de na-oorlogse vraagstukken, resp. ex-minister Beijen en prof. Kauf- mann, zijn het eens geworden over deze methode, waarbij men zal pogen deze bijna 500 jaar oude kwestie tussen ons land er Duitsland eindelijk uit de wereld te helpen. Aan beide zijden is men ervan over tuigd, dat de moderne techniek een uit weg zal bieden om een zeer dringende Nederlandse wens te realiseren en tege lijkertijd het belang van Emden niet te schaden. Bovendien hoopt men een pro cedure te hebben gevonden, die zal voor komen, dat het Dollart-vraagstuk binnen de Bondsrepubliek tot een twistappel tus sen Je federale regering te Bonn en de regering van het „land" Nedersaksen zal worden of door de sociaal-democratische oppositie in de verkiezingscampagne be trokken wordt. Deze eerste overeenstemming inzake het Dollart-probleem doet het beste ho pen voor de totstandkoming van een overeenkomst Inzake de liquidatie van de na-oorlogse problemen tussen Nederland en de Bondsrepubliek. De algemene on derhandelingen zullen spoedig na Pasen worden hervat. Dan waarschijnlijk in Den Haag. Oud-minister Beijen keert vandaag naar Nederland terug om in Den Haag verslag uit te brengen van de eerste week onderhandelen. Men neemt aan, dat prof. Kaufmann over enkele weken naar ons lard zal komen. Gront-Brittannië heeft de kroonkolonie Singapore officieel binnenlands zelfbe stuur toegezegd, mits er geen „revolutio- nair"n' in het eerste parlement van de nieuwe staat worden gekozen. Singapore, dat deze voorwaarde met leedwezen" heeft aanvaard, tekende protest aan tegen „deze afwijking van het normale democratische gebruik". □e ^serves van beide partiier zijn op genomen in een officieel stuk. dat don- De gezondheidstoestand van de 84-jarige koning Haakon van Noorwegen schijnt wat minder goed te zijn geworden. De bloedsomloopstoornis, dié vooral de benen betreft, is ernstiger geworden. De koning lijdt thans ook aan staar. De afzet van bussen, zowel In volume als in waarde is wederom op verheugen de w(jze toegenomen. De afzet bereikte 468.000 stuks en toonde derhalve een stij ging van ca. 10 pet. t.o.v. het vooraf gaande jaar, aldus het verslag over 1956 van Thomassen Driiver Blikemballage- fahrieken N.V., te Deventer. De omzet van de gezamenlijke fabrieken, met in- begriD dus van de dochtermii. ..Drenthi- na". bedroeg meer dan een half miljard stuks, een omzetbedrag van ca. 100 mil joen vertegenwoordigende, waardoor een belangrijke mijlpaal werd gepasseerd. Tot de stijging heeft voornamelijk een grotere afzet van bussen voor zulvelpro- dukten bijgedragen, terwijl ook de afzet van emballage voor de conservering van groenten en fruit hoger was dan in 1955 De verkopen van Omnia-glasslmtingen stegen met 18 pet en kwamen daarmee op nog niet eerder bereikt niveau. De af. zet van de Rondcartonnage-afdeling toon de een achteruitgang. Een nieuwe serie verpakkingen is echter in ontwikkeling waardoor m'en de resultaten van deze af deling hoopt te kunnen verbeteren. De omzet van Drent.hina is gestegen en dank zij de belangrijke investeringen neemt het rendement van dit bedrijf toe De behaalde winsten zijn tot dusver aangewend voor ruime afschrijvingen en reserveringen, waardoor tevens werd te gemoetgekomen aan de liquiditeitsbehoef te. Dc uitbreiding en vernieuwing van ge bouwen en machines en inrichtingen verg den in 1956 ruim 7 miljoen. Bovendien werden extra middelen in voorraden vast gelegd. Wewens de toeneming van dc om zet was een hoger bedrag gemoeid met de post debiteuren. De uitbreidingen konden ten dele ge financierd worden uit afschrijvingen en uit de opbrengst van de emissie van nomi naal 200.000 aandelen Ter verdere ver sterking van de liquiditeit werden onder handse leningen gesloten tot een bedrag van 2,5 miljoen. Bovendien is het nieu we magazijn te Deventer gekocht van de Mij tot Financiering van Bedrijfspanden voor een bedrag var, 1.5 miljoen, te vol doen in 30 halfjaarlijkse annuiteit.cn. Nu het investeringsprogramma prak tisch is afgewerkt vertrouwt de directie dat het niveau van de investeringen een verlaging zal kunnen ondergaan Niette min vraagt de liquiditeit voortdurende aandacht. In dit verband wordt gemeld, dat krachtens een met de Herstelbank ge sloten kredietovereenkomst zo nodig een lening kan worden opgenomen tot een be drag van 2,5 miljoen. Een belangrijk deel van de opgetreden kostenstijging kon worden gecompenseerd door de grotere omzet, doch als gevolg van de prjisstabilisatie-politiek was een terugirang van de rentabiliteit onvermijde lijk. De algemene loonsverhoging, welke niet meer dan nominaal 6 procent zou be dragen leidde als gevolg van de wijziging der secundaire arbeidsvoorwaarden voor bet bedrlif tot een stijging der gemiddelde lonen met bijna 10 pet (excl. de 3 pet over '1955). Gezien dit alles acht men de bereikte resultaten zeer bevredigend. Het exploi tatiesaldo na aftrek van belastingen be liep 7.774.769 (7 827.370). Na afschrij vingen op gebouwen, machines, royalties en dubieuze debiteuren ad 4.537.607 (4.254.091) is er een saldo winst van 3.254.426 (3.610.019). Voorgesteld wortd een dividend uit, te keren van 15 pet waarvan 11 pet in contan ten en 4 net naar keuze in contanten of in aandelen (vj. 15 net in contanten); voorts aan aandeelhouders nominaal 594.000 bo nusaandelen ten laste van de agioreserve uit te keren hetgeen een verhoging zal betekenen van 6 pet op het huidige ka pitaal (in 1956 werd nominaal 900.000 aan bonusaandelen ten laste van de agio reserve uitgegeven. Wat de toekomst betreft wordt in het verslag gemeld, dat men het gewenst acht zich te gaan voorbereiden op de vervaardiging van verpakkingen uit kunststoffen, waarbij men gebruik kan maken van de ervaring van de Ameri kaanse relatie de Continental Can Co. Wat de omzet van bliksembaliagc en elascliiitingen betreft ziet de directie op grond van verkregen aanwijzingen de re sultaten van het lonende jaar met ver trouwen tegemoet. De verkopen in bet eerste kwartaal overtreffen die van vo rig jaar belangrijk. Blikccnserven blijken hun plaats in het huishouden voortdurend te vergro ten en vergeleken met Engeland en Ame rika heeft ons land nog maar een ge ring verbruik. Besloten is een bureau te stichten in het westen van het land om meer voorlichting te geven over de waarde van biikconserven. GOUDA. 11 april. Kaasmarkt. Aanvoer 22 partijen Notering: eerste kwaliteit f 2.45—2.55. tweede kwaliteit 12.39—2.44. Handel flauw. stuk. derdagochtend te Londen Is ondertekend na ■■en maand van onderhandelingen. Op (rond van hetgeen in dit rapport is opgenomen zal er een nieuwe grondwet voor Singapore worden opgesteld, die enige tijd na januari 1958 van kracht zal worden. De delegatie van Singapore stond on der leiding van premier Lim Yew Hock, terw'il te Britse afvaardiging werd ge leid door de minister van koloniën, Len nox Boyd. Uit het_ rapport blijkt, dat de verte genwoordigers van Singapore op de slot bijeenkomst op woensdag aanvankelijk niet akkoord wilden gaan met de boven genoemde Britse voorwaarde. De Brit ten maakten het hierop' duidelijk, dat Singapore na de eerste verkiezingen zelf zijn politieke richting zal kunnen bepa len. Hierop stemden de afgevaardigden van Singapore, zij het onder protest, met de voorwaarde in. Volgens de nieuwe grondwet zal Sin gapore volledig binnenlands zelfbestuur hebben._ De zorg voor de buitenlandse betrekkingen ook op handels- en cul tureel gebied en de defensie blijft echter in Britse handen. Ook behoudt Engeland het recht om de constitutie op te schorten. In een dergelijk geval wordt de regering overgenomen door de Britse commissaris, die de Britse regering in Singapore vertegenwoordigt. Op een speciale bijeenkomst van alle partijen te Singapore steunde men premier Lim Yew Hocks verzet tegen de Britse eis, dat personen, van wie bekend is, dat zij aan ondermijnende activiteit hebben deelgenomen, niet in de eerste wetgevende vergadering van de nieuwe staat Singapore kunnen worden gekozen. Men besloot op de terugkeer van de delegatie te wachten, alvorens een be slissing te nemen aangaande de te vol gen actie. Aartsbisschop Makarios, die zoals be kend door de Britse regering in vrijheid is gesteld, doch nog niet naar Cyprus mag terugkeren, is gisteren op zijn reis naar Athene te Nairobi aangekomen. Tegen over journalisten verklaarde hij, dat h(j geheel en al gekant is tegen een verde ling van het eiland tussen Griekse en Turkse Cyprioten. „Het probleem, zo zei- de hij, gaat alleen Engeland en het volk van Cyprus aan cn niemand anders". De aartsbisschop zei voorts, dat de ge ringe verzachting van de noodmaatrege len op Cyprus, die kortgeleden door de Britse regering bekend is gemaakt, niet voldoende is om b(j te dragen tot herstel van de vrede. Als men voortgaat met het voltrekken van doodvonnissen op Cyprus, zal de weg naar pacificatie van het eiland versperd worden, aldus Makarios. Hij merkte op, dat hij zich pas zal kunnen uitlaten over een definitief plan van actie inzake de Cyprische kwestie, als hij zich volledig op de hoogte van de toestand gesteld heeft. Hij had op de Seychellen slechts kennis kunnen nemen van de ontwikke ling op politiek gebied uit de paar kran ten, die hij daar mocht lezen. Volgens hem zal de weg naar een vreed zame, democratische en rechtvaardige op lossing van de Cyprische kwestie pas vrij zijn na opheffing van de noodtoestand op het eiland en na zijn ballingschap en die van zijn collega's. Makarios deelde tenslotte mee, dat hij vóór zijn terugkeer naar Cyprus niet be reid is commentaar te leveren op de voorstellen over de nieuwe grondwet van Cyprus van Lord Radcliffe. De Griekse ambassadeur te Londen, Vassilios Mostras, die thans na een afwe zigheid van dertien maanden op zijn standplaats is teriiggekeerd na de vrij lating van Makarios, wenst zjjn functie neer te leggen. Volgens het Griekse ministerie van buitenlandse zaken spruit Mostras besluit voort uit zijn reeds lang gekoesterde wens, zich uit het diplomatieke leven te rug te trekken en wel op uitsluitend per soonlijke gronden. Mostras had erin toe gestemd naar Linden terug te keren, waar zijn missie was onderbroken als ge volg van de verbanning van aartsbis schop Makarios. De Griekse regering heeft de Britse regering nog niet verzocht om toestem ming voor e benoeming van een nieuw Griekse ambafsëadeur. De verondersteling wordt geuit dat de Griekse regering een politieke persoonlijkheid tot ambassadeur wil be noemen met het oog op hervatting van de onderhandelingen over Cyprus. Ander zijds wordt ook gezegd, dat Makarios het heengaan van Mostras geëist heeft, omdat deze te veel op de hand der Britten zou zijn. De aartsbisschop van Canterbury, dr. Geoffrey Fisher, heeft gisteren tijdens een redevoering in het Hogerhuis een beroep gedaan op aartsbisschop Maka rios om een „positieve houding van sa menwerking en compromis" aan te nemen. Anders, zo verklaarde dr. Fisher, zou verdeling van het eiland onvermij delijk worden. Een verdeling van het eiland, aldus dr. Fisher, zou naar mening een teken zijn van uiteindeW en totale mislukking en een wanhoop daad. f(j De voorzitter van het Hogerhuis, tj" j Kilmuir, heeft donderdag verklaard, de Britse regering erkent, dat wannee tijd voor onderhandelingen met verteg woordigers van alle gemeenschappen Cyprus over Lord Radcliffes voorstel gekomen is, aartsbisschop Makarios ker een van de Cyprische vertegenW® js digers moet zijn. Dc Britse regering evenwel niet bereid Makarios als de en ge vertegenwoordiger van de CyPrl*Ge openbare mening te erkennen, ..z°4at.ie, Britse regering in de gegeven omstano heden er geen henl in ziet Makarios ontvangen." Op bevel van de gouverneur van CyPr, zal de wet op de preventieve hechten^' volgens EOKA welke zonder verdachte leden van gerechtelijk onderzo de ièK zee vastgehouden kunnen worden, nog maanden van kracht blijven. De bevoegdheid van de in 1955 ini> stelde speciale rechtbanken, die menjU moeten berechten, die terroristische dad hebben gepleegd is eveneens met ze maanden verlengd. A De Cyprische verzetorganisatie EOb" heeft donderdag in een vluigschrift dreigd, de wapen weer te zullen opneine als gouverneur Harding zijn actie teS de verzetsbeweging niet staaakt cn a' uitzonderingsmaatregelen niet opheft- De Oostduitse regering heeft gistel'? aangekondigd, dat zij haar luchtverde"' ging zal uitbreiden in antwoord OP ®n „transformatie van West-Duitsland in ee Amerikaanse atoomhelling". Het 0°fe duitse nieuwsbureau ADN verklaar® j dat het persbureau van de regering in een verklaring aan toevoegde: ,,Aange' zien voorzieningen voor luchtverdedig't'v in dit verband voor ons volk noodzake1'' worden, bereidt het'ministerie van blnne®J landse zaken op het ogenblik een voor op de burger-luchtverdediging"- ,e Oostduitse premier Grotewohl verklaar" op 3 april in de „Volkskammer": stationering van massavernietiglngs^A pens in de federale Westduitse repubh' en de pogingen om het Westduitse leJ uit te rusten met atoomwapens moe*® onvermijdelijk tegenmaatregelen ultWY ken, die luchtbescherming voor de be*® king inhouden." In de vergadering van de raad va® commissarissen der Breedband n.v. is voorstel van de directie besloten aan algemene vergadering van aandeel'r houders, te houden op 11 mei a.s., v°0' te stellen over het boekjaar 1956 dividend uit te keren van 8 pet. (onv)- -V. Aartsbisschop Makarios van Cyprus is donderdag, op weg van zijn verban ningsoord op de Seychelleneilanden naar Athene, in Nairosi, de hoofdstaf van Kenia, aangekomen. Men verwacht, dat hij volgende week woensdag in de Griekse hoofdstad zal aankomen. De foto laat zien hoe Makarios te lenenffe in het vliegtuig stapte, dat hem naar Nairobi zou brengen. In de Staatscourant van gisteren is het aangekondigde Koninklijk besluit op genomen, waarbjj aan de N.V. Neder landse Aardolie Maatschappij concessie is verleend voor de ontginning van aardolie cn aardgas over een oppervlakte van 189.850 hectaren in de provincie Zuid- Holland. Hierdoor wordt liet mjjnvcld „Rijswijk" waarvoor b(j K- B van 3 januari 1955 concessie werd verleend, belangrijk uit gebreid. Het concessiegebied omvat thans 98 gemeenten. Naast de voorwaarden, welke bij de verlenging van de oorspronkelijke conces sie werden vastgesteld, is een aantal spe ciale bepalingen opgenomen, die ten doel hebben de drinkwaterwinning te be schermen Voorts is bepaald, dat in nader aan te wijzen recreatiegebieden het natuurschoon zoveel mogelijk dient te worden ontzien. Op basis van deze concessie zal de maatschappij thans haar verdere plan nen voor de toekomst kunnen opstellen Concrete mededelingen daaromtrent kun nen eerst worden gedaan nadat de N A M zich met de betrokken gemeenten heeft verstaan. De concessie omvat thans het noorde lijke en westelijke deel van de orov'ncie z-ufd-Holland alsmede de zuidzijde van het eiland van Dordrecht. IJsselmonde en het Westland. I-Iet oppervlak bedraad met inbegrip van de oorspronkelijke con cessie. 206 500 hectaren. De landelijke iaarproduktie van de NAM steeg van 1.022 000 kilogram'ton (1.132 500 kub. meter) in 1955 tot 1.095 000 kg. ton (1.218.000 kub. meter) in 1956. Op II oktober 1956 passeerde de dag- produktie van geheel Nederland de 3500 kub. metergrens: op 22 december werd reeds de 4000 kub. metergrens overschre den. Ruim 700 kub. meter hiervan was de aardnlieornduktie, afkomstig uit weste lijk Nederland. Deze laatste opbrengst is thans ruim 800 kub. meter per dag. De officier van Justitie bij de rechtbalJn te Breda, heeft gisteren een boete g. f 250, subsidiair 30 dagen hechtenis. K, eist tegen de tandarts J. H. K. uit Ded® g, vaart, omdat het, volgens de tenlaste ging, aan zijn grove schuld te wijten ,- zijn geweest, dat tijdens een in okje) 1954 op een landgoed te Alphen en ujt gehouden drijfjacht de arts D. A. H'red® Breda werd getroffen. De arts uit kreeg een hagelkorrel in het ooë>Jf Oo( volge waarvan hij het licht uit dn heeft moeten missen. De rechtbank te Breda heeft ter PIa e9 van het voorval een schouw gehouden daar do toedracht trachten te recons^r bi ik Verdachte verklaarde dat bil wijl hij het schot afvuurde, niemanö gezien. Bovendien, zo zeide hij, ke schuin naar beneden geschoten. Nadat de officier van Justitie zijn ef. dering had uitgesproken, merkte de ^4 dediger op, dat verdachte alle rede" om aan te nemen, dat hij zonder jje' voor anderen had kunnen schieten- r- toeval, aldus de verdediger, kan tigt 's den aangerekend als grove schuld- V. ge' z.i. een ongelukje geweest met 'aAa0raa" volgen. Hij vroeg vrijspraak. UitSF 25 april.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3