witte doek Cinemagia heeft trouwe vazallen Britse filmacteurs ontevreden Ontmoetingen met kunstenaars beter dan het origineel ONTVLUCHTING" bij Rotterdams Toneel MOGELIJKHEDEN VOOR RIJPERE EN STUDERENDE JEUGD vb Groeiend bezoek aan haar tempel in Amsterdam Wereldpremière van Engels stuk Clark Gable opende hun ogen Niet „vermooid" Scherp Piano-recital van Jo Dusseldorp Hans Roest Hans van Berg en „De vliegende Hollander" ZATERDAG 13 APRIL 1957 PAGINA 5 "tl op' d»1 Fijnzinnige portretten en rake momentopnamen Annie Salomons' boekje met herinneringen aan grote Nederlandse schrijvers „van eergisteren" heeft mij bovenal getroffen als een getuigenis van trouw, eerbied en dankbaarheid. Het boekje zegt evenveel over de schrijfster zelf als over de door haar beschreven figuren. Annie Salomons is een mensenleeftijd lang trouw gebleven aan haar liefde voor de kunst en even zeer aan hen, die haar op haar levensweg iets van wijsheid en schoonheid, goedheid en vriendschap heb ben meegegeven. Nu, tientallen jaren later» trillen haar woorden nog van onverbleekte bewondering voor schrijvers als Boutens, Leopold en Couperus, en tel kens weer vindt zij reden tot dankbaarheid. Dit wil echter niet zeggen, dat de schrijfster alleen het goede in haar oude vrienden wil zien; zij is volstrekt eerlijk en openhartig, doch op een barmhartige wijze en zon der te offeren aan mogelijk nieuwsgierigheid van de zijde der lezers. ANNIE SALOMONS knap schrijven en karakteriseren JAYNE MANSFIELD WERD ONDERSCHAT 1 "Pm-up"-Muze is nog jong.. Ze heeft vele trouuie vazallen.... n De voorstelling petroleumgaskachel NAAM REESINK S Nederlandse speelfilm nadert voltooiing I \tH 1 V' les i «eet' Ije'1 oW' d« bij z"' go' „0°f WERELDNIEUWS Ifaa^an een bijzondere medewerker) is (jg menselüke maatstaven gerekend \veer 'ilmmuze met haar zestig jaar ai lViaa 0ver de prille eerste jeugd heen. a's men ha»# ouderdom vergelijkt ters 'e van haar eerbiedwaardige zus- dan is Cinemagia nog zo jong, dat «aar nauwelijks tot de volwassenen ftiag r®kenen. Voor mErkwaardige feit doet zich nu reed« de i°nKe „pin-up"-Muze zich de k gedeeltelijk heeft ontworsteld aan ®h de'mi?.sfeer, waarin zij werd geboren 'ilttinf ZÜ me' trots kan w!*zen op de den musea> die al in 24 verschillende lan- *«n gevestigd, die 7- ?ar wordt er door de directeuren, hyj ZIE" volijverig bezig houden met de op tpn?er verstandige taak om Cinemagia Vi0'® heffen ver boven de alledaagse plat- hog ,eid, waarin zij maar al te vaak terw-n Muze dreigt ten onder te gaan «P '1,e van de Venus Victrix, elk jaar Ci *°rdt door deze trouwe vazallen van gf„„maSia als volwaardige Muze een con- *res gehouden. tiev toneel verheugt zich niet in deze ac- „bo® t°ewijding. Thalia heeft dan ook geen geVpherming" meer nodig. Zij heeft een telrp de reputatie als Muze. Toch is het ia ®n®od, dat het Toneelmuseum in ons die u nauwelijks de naam mag hebben, t6E het voert. Het Filmmuseum daaren- te' a is pas nog in bet Stedelijk Museum tgj, histerdam verhuisd naar een nog be- or hettere lokaliteit, waar dit museum de j_nisatorisch juister in de ruimte van kunststempel is ondergebracht. ijjp e directeur van het Nederlands Film- zje, eum, de heer J. de Vaal. verheugt 'eet; °p een zicb steeds uitbreidende col- b0-Je' Pe filmbibliotheek omvat al 1200 Wanneer de leeszaal in het Ste- bib. Museum klaar zal zijn, zal de film tip "Otheek ook daarheen verhuizen. Ver- Sa bestaat de collectie uit 1200 interes- en en historisch waardevolle affiches w huim 12.000 filmfoto's. Binnenkort ver- Schmen een schenking, die van on- va,, bare waarde is voor de geschiedenis >T de film in Nederland. s aast het conserveren heeft een mu- t> UIh ook tot taak om de kunst te tonen. hiten enkele incidentele tentoonstellin- bf", °m- verricht het Filmmuseum baan dag werk door iedere week, woens- hef"0en donderdagavond, in de aula van Vp stedelijk Museum filmnrogramma's te Otit °.nen> die een overzicht geven van de Van kkeling van de cinematografie en Pp ..de esthetische betekenis van de film v'rP 00* 0en beeld geven van het oeu- ip ,van de cineasten, die als kunstenaars jb de nieuwe tak van kunst werkzaam Cph of zijn geweest en die nu niet be- 4rn to' be* §rote Publiek zijn doorge- °ngen. Deze avonden worden steeds ed bezocht. c.Pe vorming van de kennis omtrent de b'.4en:latografie is door de directie van 5 Filmmuseum eveneens ter hand ge- jpfhen. Men ;s reeds aan de achtste cur- W bez'g- Vooral onderwijskrachten put- uit deze cursussen een grote bron van kennis en zij leren het nieuwe me dium te zien met de ogen van begrijpen de toeschouwers, die ontvankelijk zijn voor de cinegrafische schoonheid. Op de ze manier wordt aan de vorming van de jeugd ook meegewerkt door het Film museum, omdat zij de „docenten" opleidt. In samenwerking met het Katholiek Centrum voor de Jeugd onder leiding van pater J. Dirkse S.C.J. dringen de docen ten van de filmcursussen door tot in de verste hoeken van ons land. Zelfs in Beet- sterzwaag is een filmcursus gehouden. Wèl een bewijs, dat de film en de cine matografie steeds verder de belangstel ling trekken van lieden, die geen genoegen nemen met een passief ondergaan van de dagdromerij in de cinema. Het resul taat van dit alles is, dat velen al zover zijn, dat zij doelbewust een bepaalde film kiezen, die zij willen gaan zien. Zij gaan af op de naam van de regisseur en ook op de kritische beoordelingen in de dag en weekbladen. Achtttien maanden gevangenisstraf voor Elsa Martinelli. (Van onze filmredacteur) Bijna driehonderd Britse acteurs en ac trices. onder wie sterren als Anna Nea- gle, Edric Connor, David Knight en Eu nice Gayson, hebben besloten niet meer voor Britse filmproducenten te werken, tenzij ze een 54-urige werkweek en extra betaling voor overwerk krijgen. Dit besluit, genomen op een bijeenkomst van Equity, de Britse vakvereniging van acteurs, geldt niet voor sterren met lang durige contracten, maar wel voor honder den karakterspelers en kleine acteurs, Clark Gable 44-urige iverkiveek die door de studio's per film worden ge- engageerd. Toch zullen de producenten niet kunnen doorwerken, tenzij ze de ei sen van de „kleine" acteurs inwilligen, want men kan nu eenmaal geen films ma ken zonder bijrollen. Aanleiding tot deze eisen was niemand minder dan.. Clark Gable. Deze grote ster uit Hollywood is enige tijd geleden in Engeland voor een film opgetreden. Daarbij hoefde hij nooit vóór tien uur 's morgens in de studio te zijn, terwijl de Britse acteurs in de film zich twee uur eerder moesten melden. De oorzaak daar van was, dat Gable een Amerikaanse ar beidsovereenkomst had en de acteurs in Hollywood werken 44 uur per week. Momenteel werken de acteurs in de Britse studio's normaal 12 uur per dag, waarvan twee uur zijn bestemd voor de opmaak en de lunch. In geval van tijd nood kunnen de producenten verlangen, dat de acteurs zonder extra-betaling over werken. Equity wil nu een 10-urige werkdag zien ingevoerd en afschaffing van overwerk wegens tijdnood, omdat daar te vaak mis bruik van wordt gemaakt. De Britse vereniging van filmproducen ten heeft deze eisen van de hand gewe zen. Ze hebben verklaard, dat ze uitslui tend overwerk willen betalen aan acteurs die minder dan 20 200,-) per week verdienen. Voor het eerst in lange tijd waren alle acteurs het eens op een bijeenkomst van Equity. Het, bestuur heeft daarom beslo ten. niet van het thans ingenomen stand punt af te wijken, zodat de gang van zaken verder geheel afhangt van de hou ding der producenten. mensen, die naar Marilyn in de „Bus Stop" gingen kijken, bezoeken Miss Mansfield in „The Girl can't Dat betekent ongeveer 300.000 S^Vai gebeurt hoogst zelden, maar in het b0o? van Jayne Mansfield doet de na- Ja 'Slng het beter dan het origineel zelf. Gij?e heeft namelijk met haar film „The (j6 can 't help it" Marilyn Monroe aaa 0oMCassa verslagen. Tegen iedere hon- tn<!p it: ^6r aan ontvangsten, ka 0 .mogelijke oorzaak, die bioscoopdes- SeVn ?en voor dit verschijnsel hebben v0 ;nhen? De vrouwen, die bang waren t>lan het effect dat Miss Monroe op haar fieitf1?11 zou hebben, schijnen Miss Mans er te hebben onderschat. kenlv'en Leigh heeft, zoals we enkele we- geleden reeds meldden, geweigerd T6r r°f te spelen in de verfilming van ïajj.hee Rattigan's toneelstuk „Separate jfaves" en is toen vervangen door Rita <Worth. Ook haar echtgenoot, Sir Lau- ke] e Olivier, die bezwaren had tegen en- op gedeelten van het scenario, weigerde &rQrie treden in de film, die wordt ge- tj- °Uc- - p„ -eeerd door de Amerikaanse groepe- 5cha "echt. Hill en Lancaster, de maat- die de laatste twee jaar o.a. „Vera Cruz" en „Trapeze" op GL °ek bracht. Zijn plaats zal naar «üJ8 hekend is, worden ingenomen door o'Gancaster. ton* ^eborah Kerr zal een hoofdrol ver- in de film, die nog dit najaar zal r<ten geproduceerd. let de schuld van Jennifer Jones ®hnifi er Jones is niet de oorzaak ge- weest, dat John Huston, zoals gemeld, er de brui aan heeft gegeven de film „Fare well to Arms" te regisseren, heeft haar echtgenoot en Hollywoodse filmproducent David O. Selznick verklaard. „Ik ben over het algemeen gemakke lijk in de omgang", aldus voegde hij zelf hieraan toe. „Maar als ik producent ben, produceer ik ook. In Mr. Huston meende ik een eerste violist te hebben gevonden, maar ikkreeg een solist". De filmactrice Janet Leigh en haar man. de acteur Tony Curtis hebben, naar uit Hollywood wordt bericht, paspoorten aangevraagd om in Noorwegen een film te gaan maken. In .'e loop van de volgende maand zul len ze daarheen vertrekken om samen met Kirk Douglas op te treden in de film „The Vikings". Een Romeinse rechter heeft hét Itali aanse filmsterretje Elsa Martinelli haar nieuwste Hollywood-film „Four girls in town" draait momenteel in Italië veroordeeld tot achttien tr-.enden gevan genisstraf, omdat ze in juli van verleden jaar drie Romeinse verkeersagenten, die haar wegens een overtreding aanhielden zou hebben beledigd. De verdediger van Si^norina Martinelli zelf heeft ze het proces niet bijge woond verklaarde, dat hij onmiddellijk in hoger beroep zou gaan. Na veertien jaai- lang voor de filmca mera's te zijn opgetreden, heeft Victor Mature nog steeds geen bijzondere dunk van zijn dramatische kunst: „Ik geloof, dat een rol, waarin ik een masker moet dragen, voor mij ideaal zou zijn. Dan zou ik me niet druk hoeven te maken over de uitdrukking op mijn gezicht". Van de meeste figuren had Annie Salomons vele jaren afstand, omdat zij reeds lang zijn overleden. Men krijgt echter geenszins de indruk, dat de tijd de herinneringen heeft „ver mooid"; veeleer heeft de tijd ze ver- puurd, gezuiverd. Uit het portret van P. C. Boutens bij voorbeeld treedt een levend mens naar voren een man van grootse al lure, door geen kleine, onbegrijpelijke fouten verkleind. De schrijfster ver staat de kunst om kenmerkende soms onthullende anekdoten te gebruiken om een portret kleur te geven of zelfs te voltooien. Men moet heel wijs zijn en veel ver liezen hebben geleden om zo zuiver en onsentimenteel te kunnen schrijven over gebeurtenissen, die een gevoelige kunstenares als Annie Salomons diep ontroerd moeten hebben; men moet ook intens van het leven hebben gehou den om op een zo sprankelende wijze humoristische herinneringen te kun nen ophalen. Men leze bijvoorbeeld de heerlijke herinneringen van mejuffrouw E. C. Knappert, een merkwaardige en origi nele figuur, vol eigenaardigheden, maar een vrouw van karakter en van formaat, die alle bewondering af dwingt. In dit stukje geeft Annie Salomons zich in de volgende regels rekenschap van haar taak als literair geschied- schrijfster: „Er is in de poging om een karakteristiek van iemand te geven, altijd een gevaar van eenzijdigheid. Men heeft een bepaalden kijk op een persoonlijkheid, releveert de feiten, die bij dien kijk passen, en verwaar loost wat er strijdig mee lijkt. Al doet men nog zo zijn best om de essentie van iemands wezen objectief weer te geven men streeft tegelijk naar een zeker verband, men zoekt eenheid. Maar het levende leven ontsnapt veel al aan die logica". Het is waar en helder geformuleerd en men kan slechts blij zijn, dat het juist een fijnzinnige schrijfster en goed en eerlijk mens als Annie Salomons is, die ons vertelt hoe haar vrienden aan haar verschenen zijn. Zij moet wel vele intieme, stille feiten over haar oude vrienden weten het tekent haar, dat ze daar over zwijgt; en, als vermel ding beslist nodig is om het portret eer lijk en volledig te maken, doet ze dat met liefdevolle soberheid. En zelf korfit zij slechts op de voor grond, als zij daardoor een scherper licht kan laten vallen op de figuur ha- rer vrienden; liever nog: als zij hun vriendschap, hulpvaardigheid en zieie- grootheid beter kan laten schitteren. In dit boekje met „Herinneringen uit den ouden tijd" heeft Annie Salomons Bill Owen, de schrijver van „The jongen-zeeman-boef ooit gekend heb- long journey" trakteerde de toeschou wers in de Rotterdamse Schouwburg gisteravond op een echt Engels „well- made" toneelspel. Maar de verrassing hield hij in petto tot na de voorstelling. Temidden van het langdurige en zeer verdiende applaus voor de acteurs deel de hij mee, dat deze Nederlandse ver toning de allereerste was die zijn spel ten deel viel. Over de vraag hoe het komt, dat een stuk als „Ontvluchting" om de Nederlandse titel te gebrui ken nog niet in zijn vaderland ten tonele kwam, waar het o.i. succes ge noeg zou hebben met zijn mengsel van humor en sentiment, rauwe inbrekers- romantiek en zachte menselijkheid, zullen wij ons hoofd niet breken. Rot terdams Toneel heeft er in ieder geval een nieuw specimen mee in het voor dit gezelschap gepatenteerde genre van niet belangrijk maar boeiend en goed geconstrueerd toneel. Er is weer eens een ontsnapte gevan gene in het spel, die opgejaagd door de politie, domicilie kiest met behulp van zijn blaffertje. Het slachtoffer is een niet meer jonge vrouw, die wij in het eerste bedrijf leerden kennen in haar eenzaamheid. Haar Oudejaarsavond wordt slechts opgefleurd door niemand anders dan Wim Kan, wiens ,,'t Was me 't jaartje wel" zowaar door haar burgermensjeskamer klonk nadat het bezoekje van John en Betty high society en dus volgens de wetten van het toneel alleen maar uiterlijk be schaafd en zonder begrip hoe vreemd een mens in elkaar kan zitten haar wat neerbuigende vriendelijkheid had gebracht. De lezer zal het al begrijpen: daarna komt de ex-moordenaar op het tapijt en hij is uit ander hout gesneden. Dat wordt liefde op het eerste gezicht, waarbij de revolver raar detoneert. Champagne van de kruidenier en whis ky van „onbekende" herkomst zijn de door de zonderlinge gelieven aange brachte ingrediënten waarmee het Oudejaarsfeest een glans krijgt die noch het oude vrijstertjfi noch de wees ben. De rest van de geschiedenis wordt bepaald door de ommekeer in Elisabeth, ontwaakt uit de lethargie van haar een zaamheid tot een fel moederdier, dat de opgejaagde verdedigt tegenover de lont- ruikende politie, en door de vreemde situaties die ontstaan wanneer John en Betty ontredderd door hun gestrande automobiel, ook nog nachtlogies komen vragen. Het dramatisch einde de ge vangene rijdt zich vluchtend te pletter verstoort de romantische droom van twee ongelukkigen die samen het geluk wilden zoeken op een eilandje van het andere halfrond. Zoals men ziet is het stuk vooral ver telling, romantiek op de grens van sui kergoed maar toch met beheersing aan de goede zijde van deze grens gehou den. Er zitten nogal wat toneelclichés in de geschiedenis, maar het is gedaan met vakmanschap, en wat belangrijker is, met zuiver menselijk gevoel voor zover 't de hoofdpersoon betreft. Vals of vervelend is het dan ook beslist niet en al vertellend zet de schrijver een vijftal figuren op het toneel waaraan iets te spelen valt. Alle lof voor de wijze waarop Jan Teulings die de regie voerde, hiervan gebruik heeft gemaakt. Zijn voorstel ling is als steeds tot in kleinigheden verzorgd en volstrekt eerlijk. Over de meer aan het hoorspel herinnerende radio-scènes, waarbij hij met Wim Kan al een heel gemakkelijk succesje be haalde, kan men het zijne denken, de personages staan zo zuiver als glas op het toneel. Elisabeth werd door Nell Koppen vertolkt op een bewonderens waardige manier. De overgang van de wat schutterige molenaarsdochter, be delend om de vriendschap van het echtpaar welks attentie inderdaad een aalmoes was, naar de gretig levende vrouw die eindelijk ervaart wat het betekent als een medemens je nodig heeft, wist zij sympathiek aanvaard baar te maken. Haar stil spel (bij de radio bijvoorbeeld) vergt een speciaal compliment. Ton van Duinhoven speel de gentleman-moordenaar knap met voortdurend de weifeling van de paria op de drempel van „reclassering". Van het echtpaar John en Betty werd John gespeeld door Dolf Rijkens, de ijdele advocaat met gevestigde en verroeste opinies. Een uitstekende rol met een juiste dosering van.de humor. Verras send goed was Trees van den Donck, debuterend in een wat grotere rol. Zij toonde over zeer veel nuances te be schikken, te veel misschien nog, maar dat bracht de figuur van Betty, nerveus babbelend om John's lompheid te ver goelijken en later op het hysterische af overstuur, bepaald mee. Rotterdams Toneel kan van deze actrice nog veel plezier beleven. Ab Abspoel heeft, al meer een politieman gespeeld. Hij deed het dan ook als een routinier die voor zo'n rolletje geen hand omdraait. Dat het publiek geboeid is geweest, manifesteerde het met hartelijke bijval. een onvergetelijk monument voor een aantal belangrijke verschijningen in onze letteren geschapen. Het is raak doch pretentieloos geschreven, maar dit staat voor mij vast: het is een boek je dat geen toekomstige literair-histo- ricus zal kunnen voorbijgaan als hij over de na-tachtigers wil schrijven. En voor talloze jongeren zal het een open baring zijn: een openbaring van knap schrijven en knap karakteriseren, en het zal hen nader brengen tot de MENS achter het werk van enige onzer groot ste dichters. Bij A. W. Bruna's Uitgeversmij, te Utrecht is verschenen een bundeltje interviews met moderne Franse be roemdheden. De titel is „Bibeb in Pa rijs" Deze Bibeb, de schrijfster, is iemand die haar ogen en oren goed de kost geeft. Zij gaat recht op de man af, zonder complimentjes of pluimstrijkerijen. Al weet ze, dat ze door een bepaalde vraag haar slachtoffer zal ontstem men, dan weifelt ze toch geen seconde. Haar boek opent met haar verslag van een vraaggesprek met Frangoise Sagan, de jeugdige schrijfster van ro mans der verveling. Het moet me van het hart, dat ik vooralsnog niets over deze Sagan heb gelezen, dat zo nuch ter en verstandig was als wat Bibeb over haar vertelt. Zij geeft geen uitgewerkt portret, maar een momentopname maar die is dan ook wel zo onverhoeds geno men, dat ze wel raak en gelijkend, soms zelfs onthullend moet zijn. Als er iets onaangenaams over een bepaalde figuur moet worden verteld om de momentopname betrouwbaar te laten zijn, dan doet Bibed dat, des noods met een beetje venijn. Maar haar eindconclusies lijken me toch zuiver en weloverwogen een enkele maal ver helderend. Zij heeft haar figuren niet alleen gezien, maar ook en dat is belangrijker doorzien. Haar laatste regels over Frangoise Sagan luiden als volgt: ,,Ze heeft een lugubere eenzaamheid om zich heen. Ze is 21 jaar en 1 maand". Beknopter en onthullender kan het beslist niet. Jo Dusseldorp, die donderdagavond in Heerlen een piano-recital gaf, is een op merkelijk piano-talent. Sinds hij enige ja ren geleden aan het Amsterdams Conser vatorium afstudeerde met de prix d'excel- lence heeft men de groei van dit talent op verschillende concerten met de gewes telijke orkesten en recitals tot in België toe, regelmatig kunnen volgen. Met zijn laatste recital heeft hij echter wel definitief bevestigd, dat hij nu een stadium bereikt heeft, waarin men van podium-rijpheid kan spreken. Hij heeft zijn naam gevoegd tussen de talentvolle jonge pianisten van dit land. De sonate opus 111 van Beethoven, die de hoofdschotel van zijn programma vorm de, kreeg een prachtige, logische opbouw; 'n duidelijke thema-voering in het storm achtige eerste deel en een innige, poëti sche zangerigheid in het tweede deel en variaties. Dusseldorp onderschikt zijn be wogenheid soms misschien iets te veel aan de ordenende geest; zijn voordracht krijgt er een prachtige, strakke spanning door. Zijn zorgvuldige en knappe techniek stelt hem met veel gemak daartoe in staat. Overduidelijk bleek dit later ook in Liszt's sonate in b, die onder het overweldigende klankgespetter toch een boeiende thema tische bouw zij het niet in klassieke zin blijkt te bezitten. Liszt, op deze wijze gespeeld, blijkt een waardevol speel stuk te zijn. Het programma werd afgerond met als openingsstuk een rank en nobel gespeeld Rondo in a (KV 511) van Mozart en met 'n vluchtig en teer uit de piano getinkeld Jeux d'eau van Ravel. Er was veel bijval voor deze Heerlense pianist, dat met een toegift werd beloond. Hef is bijna schokkend. Verder komen aan de beurt Juliette Gréco (ook ten opzichte van haar is de schrijfster van een nietsontziende eerlijkheid), Edwige Feuillère, Simone Signoret, Abbé Pier re en vele anderen. Ronduit knap is het stukje over Marie-Louise Bataille. Bi beb vertelt over de Parijse kunstenaars van deze tijd in de stijl van deze tijd. Of men van het een of ander houdt of niet men doet er goed aan, dit boek je te lezen! Advertentie ZUINIG - REUKLOOS ONGEV A ARUJK We zitten met het probleem jeugd. Elke dag wordt er opnieuw over gesproken, elke dag opnieuw over vergaderd. De nood van de jeugd zit ons hoog. Onlangs is er een studievergadering te Utrecht gehouden over de geestelijk-hygiënische nood van de middelbare schooljeugd. Er zijn daar verblijdende dingen gezegd door eminente sprekers over de mogelijkheden en de goede eigenschappen van de hedendaagse jeugd. Maar de jeugd mist de aansluiting met de wereld der volwassenen. Hoe agressief en schijnbaar flink naar buiten ook, in het diepst van haar hart is zij angstig en eenzaam en snakt naar liefde en begrip en contact. De jeugd zoekt rtaar mensen, die haar een leven vóór-leven in zelfstandigheid, zij zoekt naar de vrije mens, die zich durft te binden, wie hij ook moge zijn. Zou hier ook de beoefening van de toneelkunst niet haar steentje bij kunnen dragen tot de oplossing van dit bijna bovenmenselijke probleem? We zien het steeds meer en meer groei en: de beoefening van het toneel in school verband. maar o wee, als het rooster maar niet aangetast wordt, als het maar volko men buiten de schooluren blijft, als de stu die er maar niet onder lijdt. Als aan al deze voorwaarden is voldaan, dan beziet men de beoefening van het toneel als een nuttige ontspanning, waarvan men ook nog wel iets leren kan; en dan wil de leraar omdat hij zelf ook van toneel houdt zich er nog wel voor inspannen om daar lei ding bij te geven. Maar met dit al blijft de hele beoefening in schoolverband bij één enthousiaste le raar en een paar meer begaafde leer lingen. En dan nog maar heel bij mond jesmaat. Zo is het met de beoefening van toneel, zo is het met de beoefening van alle an dere kunsten, behalve gymnastiek, dat in het lesrooster is opgenomen. Hoe het in Amerika is (waar wij zo graag naar kijken!) weet ik niet precies, maar als men bekijkt, wat er al zo aan toneeluitgaven op de markt verschijnt, zou men veronderstellen, dat de .»3oefe- ning van het toneelspel daar tot het ge wone rooster van de school behoort. Tien tallen dikke boeken met toneelspelen voor de schoolgaande jeugd, zowel voor Scène uit Ontvluchtingmei v.l.n.r. Dolf Rijkens, Nell Koppen en Trees van den Donck. hele kleintjes als voor de lagere en mid delbare school. Ze verschijnen aan de lo pende band, evenals hier de leerboeken. Ik zou graag in de beoefening van het toneel iets meer zien dan louter een aan gename en nuttige vrijetijdsbesteding. Een rechtstreekse voorbereiding op het volle leven. Een vorming van de persoonlijkheid. Een gezamenlijk zoeken naar de waar den in het leven. Een indringen in de wereld van anderen. Een kennismaking met de wereld en de problemen van anderen. Een ontmoeting met de evenmens. Een kweken van liefde, berrip en con tact. Voorop gesteld natuurlijk, dat men het juiste stuk weet te kiezen. Het gaat er hier immers niet om, om zijn vrije tijd te vullen en een feestavond te verzorgen, maar om te leren. En nu hebben we het er niet eens voor over, dat toneelspelen leert: zich te be wegen. zich in behoorlijke taal uit te druk ken, zich een juiste houding te geven, bleuheid te overwinnen et cetera, alle maal uiterlijke, maar voor het leven o zo noodzakelijke dingen! Nee, wij dringen veel diener in de kern van de zaak. Wij beschouwen de beoefe ning van het toneel als een hulpmiddel om zich INNERLIJK te vormen. Wat wil de school anders dan jonge mensen vormen en wat willen de jeugd verenigingen anders? Heel het doel is toch uiteindelijk om de jonge mens straks als een sociaal voe lend en zelfstandig denkend mens zijn plaats in de samenleving te doen innemen. De jeugd mist de aansluting met de we reld der volwassenen. Om contact te krij gen met de wereld der volwassenen, moet men deze wereld eerst leren kennen, moet men er eerst in doorgedrongen zijn. Dit doordringen in de wereld van an deren leert ons de beoefening van het to neelspel. De jeugd zit met haar eigen problemen, weet zich niet los te maken van zichzelf, blijft in haar eigen kring ronddraaien. De beoefeing van het toneel scheurt haar uit-<leze eigen kring los, dwingt haar zich te verdiepen in de problemen en de wereld van een ander, plaatst haar temidden van het volle werkelijke leven. Nog steeds wordt de beoefening van het toneel te veel gezien als het goed en wel luidend leren opzeggen van zijn lesje, als het juist leren lopen en tijdig leren i' mal len et cetera, maar de beoefening van het toneel houdt in: een zich verdiepen in de mentaliteit, in het karakter. In de proble men en de omstandigheden van een an der. Die ander even worden, om hem in zijn volle werkelijkheid aan anderen te la ten zien. De jeugd denkt het monopolie van pro blemen te hebben. De ouderen zouden geen problemen hebben. Die „weten" im mers alles, of doen alsof. Door de beeofening van het toneel leren zij de problemen der ouderen kennen, le ren z;l zich in hun mentaliteit inleven, le ren zij zichzelf bezien vanuit de gezichts hoek van een ander? Wat werkt meer op voedend dan de problemen ook eens van- Uit een andermans gezichtspunt te be schouwen? Door de toneelbeoefening groeit niet al leen het inzicht maar ook de waardering. Het begrip, de liefde, het contact. Men ontsluit zich voor de wereld van de an der. Men krijgt begrip voor de moeilijkhe den van de ander. Men leert de ander verstaan. Men ontdoet zich van dat klei ne enge kringetje, waarin men altijd rond getold heeft en krijgt een ruimere kijk. De jeugd zoekt naar mensen, die haar een leven vóór-leven in zelfstandigheid, zij zoekt naar de vrije mens, die zich durft te binden, wie hij ook moge zijn. Ook dit moet en kan zij reeds ten dele vinden in de beoefening van het toneel. Zij verdiept zich in die mens, wordt door die mens aangewakkerd tot idealen, overweegt ziin beweegredenen, die hem tot die vrije bin ding gebracht hebben, trekt haar conclu sies hieruit, al blijft die mens dan altijd een fantasie-schepmng van de schrijver. Maar ook de schrijver heeft een ideaal voor de geest gestaan, toen hü deze mens schiep. En dit ideaal tracht hij te verant woorden, te beredeneren. De jeugd, die dit ideaal tracht uit te beelden op de planken, redeneert en verantwoordt met de schrij ver mee. En langs deze weg zal zij ook open oog hebben voor de mensen, die haar in werkelijkheid een leven vóór-leven in zelfstandigheid, ondanks alle fouten nog die die mens Aankleven, want ook voor deze fouten heeft zij begrip gekregen door de toneelbeoefening. Inderdaad zou de beoefening van het to neel een flink steentje m.i. kunnen bijdra gen in de zo verschrikkelijk moeilijke op voeding van de rijpere en schoolgaande jeugd. Maar dan moet het niet bij een lou tere beoefening blijven van enkele begaaf den onder leiding van een enthousiaste le raar, maar wel degelijk een klassikale be oefening. En heel serieus. Wat zou er niet uit kunnen gaan van een geregeld in schoolverband zich gezamenlijk verdie pen in de problemen en omstandigheden van een ander onder de leiding van een toegewijde bekwame leraar? De Nederlandse speelfilm „De Vliegende Hollander", die onder regie van Gerard Rutten en met muziek van de componist Henk Badings, door de „Corona Film NV" wordt uitgebracht, nadert thans haar vol tooiing. Op 22 juni, de Nederlandse dag van het Haagse Filmfestival, zal de film in het Metropole-theater worden gedraaid. De première van „De Vliegende Hollan der" zal op zaterdag 29 juni in verschei dene plaatsen, o.a. te Haarlem de be- boortestad van Fokker - Amsterdam, Rot terdam en Den Haag worden gegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5