DE VERZEKERINGS UNIE Promotie pater J. J. 0. Goddijn O.F.M. Rotterdamse Graanmarkt Onze dagelijkse PUZZEL Een ongewoon huwelijk i Kenmerk voor zekerheid i Strafzaken in Old Bailey Katholieke minderheid en protestantse dominant Vochtige woningen Zuidafrikaanse hockey- ploeg komt op toernee Spoedig weer voetbal contact met Curacao Eikelenboom verbeterde Ned. record doel vlucht Puck van Duyne is op tennis overgestapt ZATERDAG 13 APRIL 1957 Nawerking (Van onze universitaire medewerker). „In Friesland bleek het kleine getal katholieken en hun verbonden heid met de andersdenkenden in een sterke cultuur-sociologische eenheid de nationaal feller oplaaiende spanningen wegens dreigende verroomsing of sterke groepsorganisatie te vermilderen. De kleine groep katholieken werd niet alleen geduld, maar zelfs gewaardeerd en haar apostolisch elan ten opzichte van buiten-kerkélijken van protestantsen huize werd door de leiders van de vroegere dominant aan eigen geloofsgenoten ten voorbeeld gesteld". Het katholieke zuiden NIET MEER VRIJ OP ZEEHONDEN JAGEN Vele honderden na-oorlogse huizen niet goed gebouwd AMERIKAANSE GENERAAL IN NEDERLAND Oplossing van gisteren DODELIJKE VAL VAN BALKON DOOP EERSTE VICKERS „VISCOUNT" VOOR DE K. L. M. door JORIS JORISSEN id. Omvangrijk programma Maar Sparta gal pogingen op V.V.V. VERLOOR MET l—2 VAN FORTUNA DüSSELDOR* BOTWINNIK-SMYSLOV WEDEROM REMISE Advertentie Voor u en uw gezin zijn drie punten van belang bij een levensverzekering: •k de kracht en de soliditeit van het concern dat achter uw polis staat. de moderne oriëntatie van uw maatschappij, want dat betekent voorwaarden die zijn aangepast aan onze tijd en gericht opde toekomst. het objectief en verantwoord advies, dat gebaseerd en afgestemd is op uw belang en persoonlijke omstandigheden. Dat zyn drie grondslagen voor uw zekerneid. Dat zijn drie grondslagen van: Voor een duidelijk en goed advies (waarvoor u niet alleen in 1957 maar ook in 1977 dankbaar zult zijnj kunt u zich geheel vrijblijvend schriftelijk of telefonisch - tot ons hoofdkantoor wenden DE VERZEKERINGS UNIE - LEVENSVERZEKERING MIJ N.V. Catharijnesinge 1 48 Utrecht telefoon: 03400-22643 z jaar duizend strafzaken behandeld. Officieel heet dit gerecht jbouw in het hartje van Londen, op de heuvel, die ook de Sint-Paul draagt, de New Sessions House. Het oude, sombere gebouw word; be kroond door een koepel, waarop vijftig jaar geleden een beeld van vrouwe Jus- titia werd opgericht. Het is het enige beeld, de gerechtigheid "erzinrrbeeldend- waarvan de ogen niet geblinddoekt zijn. Hier, zei ed Corporation of London, zal de justitie niet bli-'' 'n. Dr. Adams heeft hV ondervonden. De za_k tegen dr. Adams heeft voor de zoveelste maal velen naar de Old Bailey doen stromen, om er getuige te zijn van een adembenemende rechtszak, van de worsteling van een man en diens verdediger tegen de dood. De rechtszaal van de Old Bailey, waar in de grote zaken behandeld worden, Court Number One, is tamelijk klein. Niet meer dan een veertigtal personen kunnen er de rechters, de jury ende beklaagde goed zien. Velen moeten afgewezen worden en wie van zijn recht op een plaats on de publieke tribune gebruik wil maken, moet van te voren uren in de rij staan, met de kans teruggestuurd te worden. De cellen, waarin de gevangenen, wier Baily, die van cel 23 naar Court 2aak °P de ro1 wordt, zijn onder- J gebracht de Old Bailey is eigenlijk N OLD BAILEY worden gemiddeld per worden weinig gebruikt. Ze dienen n'e' voor nachtverblijf, want elke d word de beschuldigden teruggebracht naar de gevangenis, waarin ze ongesloten werden, in afwachting van de behandeling van hun zaak: de Brixton-, de Wandsworth-, de Wormwood Scrubs ge 'enis. In de Old Bailey worden de zaken b®" handeld, welke zich voordoen in de City en de County van Londen, de county van Middlesex en gedeelten van Kent Sur rey en Essex. Maar een govan-ene buiten Londen kan zijn zaak in de Old Br"®? laten behandelen, wanneer hij bang is, dat plaatselijke vooroordelen hem kunnen sch den. Court Number One is een sombere, zelfs sinister aandoende zaal, betimmerd met donker Engels eiken. Tegenover de Old Bailey bevindt zich het café „Magpie and Stump". Hier komen sinds jaren advokaten, reporters, detecti ves etc. bijeen, voor een verfrissende dro tijdens de pauze of na een rechtszitting; Eens had men uit de ramen van dit c&f® een uitstekend gezicht op de openbare terechtstellingen voor de Old Bailey, Toen bracht een zitje bij een raam tien gouden guinea's op. Veertien fatale treden in de Old Number One leiden. protestantse diaspora in het Zuiden en de katholieke diaspora in het Noorden op hun waarde te toetsen; en kan h(j ook de gemeenschappelijke elementen in de dias- poragroepen van katholieken en reiorma- torischen huize vaststellen. Pas hierna, in het vervolg van zijn stu die, richt het onderzoek zich meer in het bijzonder op Friesland, waarover hij in hoofdstuk vier een historische ontwikke ling schetst van de katholieke minderheid. Gebruik makend van de principiële be grippen en afbakeningen uit het eerste deel, wijst hij in een volgend hoofdstuk op de betrekkelijke Invloed van het ge talselement van die minderheid. Het ka rakter van de minderheid wordt minder door het getalselement dan door religi euze en maatschappelijke factoren ge vormd. Tot deze positieve conclusie meent pa ter J. J. O. Goddijn o.f.m. aan het slot van zijn gisteren als proefschrift verdedig de 6tudie over de „Sociologische nawer king van de historische relatie tussen Katholieken en Protestanten in Neder land en in het bijzonder in de provincie Friesland" te mogen besluiten. Het zij echter aanstonds gezegd, dat het belang van zijn studie ver uitreikt buiten de ge schetste verhoudingen in Friesland. Wij zien in de beschouwingen van de eerste drie hoofdstukken van de studie van pater Goddijn, die reeds verscheidene jaren is verbonden aan het Katholiek So ciaal-Kerkelijk Instituut, niet alleen een bezinning op de methodiek die bij de sa menstelling van vroegere rapporten van dit Instituut is gevolgd, de richtlijnen en begripsbepalingen uit deze eerste 107 pa gina's geven, wellicht ongewild, ook een programma voor onderzoekingen in de toekomst over situaties, die in vele ge bieden over de gehele wereld zich in de ze jaren ontwikkelen. In het eerste hoofdstuk beschouwt hij de algemene begrippen minderheid en do minant, aansluitend bij de jonge, hoofdza kelijk na-oorlogse literatuur, als van toe passing op religieuze groeperingen. Hier mee geeft hij aan het tot voor kort gang bare sociologische begrip minderheid, dat hoofdzakelijk werd bepaald door nationa le of raciale kenmerken, een nieuwe in houd. In de democratische westerse sa menleving komen er thans geen wettelijke verdrukte minderheden meer voor. Er is meesta] sprake van historische minderhe den, van minderheden in de nawerkings fase met een ten dele voltooide emanci patie. Maar juist de nawerking van vroe ger gelegaliseerde achterstelling, vraagt voor de bestudering van bepaalde min derheidsvraagstukken zowel een inzicht in de mentaliteit en houding van de domi nant als in de gedragingen van de min derheid. Logisch hierop aansluitend behandelt de auteur in het tweede hoofdstuk de ver houding tussen katholieke minderheid en protestantse dominant. Met als korte voorbeelden de situaties in Nederland en de Verenigde Staten, concludeert hij tot een sociografisch criterium ter onder scheiding van de concrete verschijnings vormen van katholieke minderheidsgroe pen, waarbij als uitgangspunten dient, dat een katholieke minderheidspositie steeds nationaal gebonden is. Wanneer het katholieke volksdeel in een bepaald land de nawerking ondervindt van een histori sche minderheidspositie, dan kan men vaststellen, dat alle katholieke inwoners van het betrokken land tn zekere mate hierin participeren, ongeacht de eventuele variaties in regionale getalsterkte in vergelijking met de leden van de histo rische dominant. Hij komt dan ;o; het onderscheid in die situaties: katholieke minderheidsgroepen in concentratiege bieden, in gemengde gebieden en in dias poragebieden. Om In een derde hoofdstuk te komen tot een meer afgebakend begrip katho lieke en protestantse diaspora, onder werpt hij de protestantse nederzettingen in Brabant en Limburg aan een nauwkeurig onderzoek. Daar immers, gaat de ruim telijke verspreiding van het in kleine groe pen niet samen met een sociologische minderheidspositie in het verleden, en spreekt het specifieke karakter van de diaspora-kenmerken als onderscheiden van de minderheidskenmerken des te dui delijker. Daardoor vindt hij een aantal ca tegorieën om de nogal vaak gemaakte vergelijkingen tussen de situatie van de In de laatste drie hoofdstukken analy seert de auteur tenslotte de drie sociolo gische nawerkingsverschijnselen van de historische minderheidspositie van de ka tholieken in Friesland: namelijk hun gods dienstig élan, hun groepsorganisatie en de sociale spanningen tussen katholieken en protestanten. Het waren juist deze drie verschijnselen, die de schrijver in zijn in leidende beschouwingen als kenmerkend voor elke katholieke minderheid, in het bij zonder een diaspora-minderheid, meende te moeten vaststellen. Zijn onderzoekingen bevestigen de conclusies uit hoofdstuk twee, dat n.l. ook de Friese katholieke minderheid in deze drie verschijnselen duidelijk een invloed uitoefenen op de katholiek in geheel Nederland. £ls we boven wezen op het veel wij dere belang van deze studie, dan denken wij met name aan ontwikkelingen in Afri ka en Azië, waar in veel sneller tempo dan in onze westerse landen voor de ka tholieken zich verhoudingen vastzetten met een uitgesproken minderheidskarak ter. In de missionering stelt men het on bewust nog vaak zo voor. alsof men streeft naar een totale katholisering van een land, terwijl er zich feitelijk een zeer pluriforme religieuze situatie ontwikkelt. Dit vraagt niet alleen een aangepaste mentaliteit van de katholieke minderheid, maar ook een meer begrijpende benade ringswijze en methodiek bij de missiona rissen. 1) J. J. O. Goddijn o.f.m., Katholieke Minderheid en Protestantse Dominant, So ciologische nawerking van de historische relatie tussen katholieken en protestanten in Nederland en in het bijzonder in de provincie Friesland. Assen 1957, XVI en 389 pag. met acht toegevoegde cartogrammen. Pater Walter Goddijn O.F.M. werd geboren te Leiden op 12 februari 1921. Na zijn schoolopleiding in Leiden en Venray en zijn priester studies, werd hfl in 1947 priester gewijd te Weert. Daarna studeerde hij een jaar pastoraal-theologie en sociologie te Maastricht. Vervolgens ging hij in 1948 naar Leuven voor een studie in de politieke en so ciale wetenschappen. In 1951 nam prof. Zeegers het initiatief tot de oprichting van een definitief bureau Noord-Holland van het kath. Sociaal Kerkelijk In stituut te Leeuwarden. De werk zaamheden van het K.S.K.I. in de noordelijke provincies werden sinds 1946 verricht door pater Manfred Stavcrman O.F.M. De leiding van het nieuwe bureau werd aan pater Goddijn opgedragen en op 10 maart 1951 werd dit geopend. Maandag 15 april treedt een beschik king van de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening in werking, die ten doel heeft de zeehondenstand te beschermen en het stropen van deze in de Waddenzee en de Zeeuwse stromen le vende dieren tegen te gaan. Was tot nu toe de jacht op zeehonden gedurende een deel van het jaar voor iedereen geopend, voortaan zal zij in prin cipe het gehele jaar gesloten zijn, alleen houders van een vergunning zullen haar nog mogen uitoefenen. De organisatie voor Toegepast-Natuur- wetenschappelijk Onderzoek (T.N.O.) heeft dezer dagen een bijeenkomst gewijd aan het vraagstuk van vochtproblemen in de woningbouw, daar is gebleken, dat onlangs in een niet nader aangeduide plaats in het westen van ons land naar aanleiding van vochtbezwaren 1400 na oorlogse woningen verbeterd moesten worden; de verbeteringskosten bedroegen ongeveer 10 pet. van de bouwsom. Het bleek, dat men bij het bouwen van het bestek was afgeweken. In Limburg moesten ongeveer 6000 na oorlogse woningen ingrijpend worden ver beterd, eveneens om vochtproblemen tegen te gaan. De hieraan verbonden zeer hoge kosten werden eveneens op ongeveer 10 pet. van de bouwsom geraamd. On langs werden in een gemeente in Zuid- Holland enkele honderden na-oorlogse woningen aangetroffen, die alle ontoelaat baar vochtig waren. De bijeenkomst van T.N.O. had ten doel met gezamenlijke krachten wegen te vin den, die een herhaling van bovengenoem de misstanden voorkomen. Dit zou kun nen gebeuren door het doen verrichten van speurwerk binnen T.N.O., met steun van rijk en gemeenten. Generaal Randolph, commandant van het Amerikaanse korps mariniers, zal dit weekeinde, op doorreis naar Parijs, een kort bezoek brengen aan Nederland. De generaal, die wordt vergezeld door zijn echtgenote en een aantal hoge officieren zal hier de gast zijn van generaal-ma- joor en mevrouw John C. McQueen, die aan het hoofd staat van het bureau voor wederzijdse militaire bijstand in Den Haag. Gisterenmiddag arriveerde het ge zelschap per vliegtuig uit Engeland op Valkenburg. Zondagmiddag reist men door naar Parijs. VERBREKEN VAN ZEGELS VAN ELEKTRISCHE INSTALLATIES P. G. E. M. straft met boete De Provinciale Gelderse Elektriciteits Maatschappij gaat na 1 mei a.s. drastisch optreden tegen iedereen, die dan nog ze gels van elektrische installaties verbreekt Ieder geval van verbreking of beschadi ging van het zegel zal na die datum worden bestraft met een boete van ten hoogste vijftig gulden, vermeerderd met het bedrag aan kosten, dat het opleggen van een nieuw zegel met zich meebrengt. (Bericht van A. Bosman N.V., Graan- makelaars, Rotterdam). Het bodemloze gevoel, hetwelk zich verleden week zo langzamerhand van de graanhandel mees ter maakte, is deze week wel geweken. De mengvoederindustrie bleek toch weer wat disponibele grondstoffen nodig te hebben, hetgeen zijn effect op granen op aflading niet miste. Hierbij kwam, dat zowel Noord-Amerika als Argentinië meer ruggegraat toonden en voor verschil lende graansoorten zelfs meer gingen vra gen. Voor Argentinië meldde men de moge lijkheid van een verandering van de exportpolitlek, die in een gereserveerde houding der shippers tot uitdrukking kwam. MAIS. Nu de partij loco Platamals In Antwerpen, waarvan wij vorige week ge wag maakten, is geliquideerd, kon dis- oonibel goed hier te lande iets monteren. Hierbij komt, dat op aflading voor Plata- mais beduidend meer te maken is. Noordamerikaanse mais stomend beter gevraagd, hetgeen ook op de afladtngs- orijzen een gunstige invloed had. Zuld- afrikaanse mais disponibel iets beter en nu een boven de markt zwevende lading van deze soort naar Engeland is verdis- poneerd, iets meer vertrouwen in het huidige peil. GERST. Goede vraag, voor disponibel goed deden de prijzen enige kwartjes stijgen. Op aflading bleef Platagerst nog steeds boven pariteit, doch »en kon Fran se gerst per aprll-mei en juni zeer ge schikt kopen. De tendens van laatstge noemde soort is nu iets beter. Noordame rikaanse gerst uit de tweedehand ruimt snel, terwijl de afladingsprijzen plus rech ten ook nog geen rekening laten. HAVER met zaken tn Platahaver sto mend en aflading, terwijl door het op drogen van het aanbod Jn gefixeerde par tijen nu ook transito-posten werden ver handeld. Intussen merkt men ook voor dit artikel terughouding in het offerte materiaal door de shippers. Noordameri kaanse haver, dan echter vooral de min dere soorten, was lager aan de markt met enkele zaken voor de voersector. Tenslot te ging er wat om in Russische haver loco hier. ROGGE met minder aanbod van Noord- Amerika, welke soort op aflading eerder door shippers hier wordt gezocht. Ver schillende zaken in Platarogge stomend tegen stijgende prijzen, terwijl ook op af lading meer tegenliefde werd gevonden en men nu van shippers' zijde meer ge reserveerd is. MILO, welk artikel voor spoedige leve ring duur bleef, vond verschillende lief hebbers voor jun!'juli aflading. Intussen ls voor deze soort een richtprijs vastge steld, evenals voor millet. Laatstvermeld artikel is de laatste dagen hoger geno teerd. INL. GRANEN met de gebruikelijke za ken in haver, welk artikel nu weer hoger noteert, terwijl rogge en gerst weinig worden genoemd DE KOEKENMARKT onderging vrij wel eenzelfde verandering als de graan markt. De dispariteit van loco tegenover aflading is in bijna alle artikelen ver dwenen en hier en daar beginnen ztch zelfs aardige premies te ontwikkelen. Ar gentinië vond hier te lande voor diverse artikelen een goed afzetgebied en kon voor dagelijks hogere prijzen vrij grote kwantiteiten onderbrengen. Vooral Lijn- schllfers en Zonnepit.schroot vonden veel aftrek. Inmiddels staan de Prijzen hier van ca. f 1 per 100 kg hoger dan enkele dagen geleden. Met enkele posten Ka- toenzaadschroot vonden deze zaken hoofd zakelijk op het najaar plaats. De kooplust voor Sojaschroot kwam ook op gang -en aangezien alleen het Duitse in prijs aan trekkelijk lag werden hierin vrij grote afdoeningen gemeld tegen stijgende prij zen. In tarwebloem groeide vrijdag ook een kleine hausse, terwijl voor het eerst zaken op het najaar plaats vonden. een verlengstuk van de Brixtongevangenis liggen direct onder Court Number One. In zen kleine, slecht verlichte cel wacht de beschuldigde op het teken, dat znn zaak raat beginnen. De cipier, die hem geen ogenblik uit het oog verliest, leidt hem dan langs een stenen trapje naar boven, onmiddellijk de rechtszaal in en neemt naast hem plaats. De reeks cellen heeft Prisoners Row. In de laatste zit de beschuldigde, die het eerst aan de beurt is. Hij wordt er heen teruggeleid, als het schuldig over hem is uitgesproken en zijn vonnis geveld is. Al leen de man, die vrijgesproken wordt, ver laat Court Number One door de hoofddeur, die naar de grote hal voert, vanwaar hij dan de Old Bailey kan verlaten. Dez- hal werd na de oorlog gerestaureerd. Ze is versierd met prachtig Grieks en Siciliaans marmer. Zware pilaren ndersteunen het rijk-bewerkte plafond, dat met reliefs ver sierd is. De Old Bailey heeft vijf ingangen. Een voor de Lord Mayor of London en de rechters, een voor de gevar>-_ .en, -n voor officiële persooni"kheden en getui gen, een voor de advokaten, die een lift beschikbaar hebben, welke hen naar hun garderobekan.er en conversatiezaal brengt en een voor de p-blieke tribune. Elk van deze ingangen leidt in feite naar een apart -edselte v de Old Bailey die aldus uit vijf gedeelten bestaat, welke stuk voor stuk afgesloten kunnen worden. De wanden van de cel, welke zich het dichtst bij Court Number ne bevindt en waaruit de man, wiens zaak behandeld wordt, naar boven geleid wordt, zün met rode, glazen stenen en witte tegels be kleed. Het is cel 23. De andere cellen Sg Horizontaal: 1. vaartuig; 3. vrucht; 5. bovenlipversiersel; 7. dwaas; 9. dun; 11. soort onderwijs (afk.); 13. grote kamer; 15. he.t zijn; 16. pers. voornaamw.; 17. groente; 19. deel van de voet; 21. guit; 23. winst; 27. in dat geval; 28. meubel; 32. verbrandingsrest; 33. zeepwater; 35. En gelse luchtmacht (afk.); 36. zangnoot; 37. nakomelingschap; 38. schelle kreet; 39. Chinese maat; 41. artikel (afk.); 43. recu; 45. vader; 47. vloerbedekking; 49. niet snugger; 51. ketting zonder eind; 53. mu ziekinstrument; 54. putemmertje; 57. jon gensnaam; 60. op dit moment; 61. bloem; 63. vaartuig; 65. naschrift (Lat. afk.); 67. muurholte; 68. deel van het oor; 69. uit heems zoogdier; 70. klont aarde; 71. deel van een geweer. Verticaal: 1, toiletartikel; 2. bez. voor naamw.; 3. spoedig; 4. verhoogde toon; 5. wintervoertuig; 6. kledingstuk; 8. liefko zing; 10. Europeaan^ 12. voorzetsel; 14. ge bied; 15. geestdrift; 16. voorzetsel; 18. on behouwen; 20. bep. hoofdtelwoord; 22. vis; 23. bevel; 24. verlaagde toon; 25. bestaat; 26. windrichting; 28. deel van een coupon- blad; 29. bijwoord; 30. jongensnaam; 31. soort onderwijs (afk.); 34. kern; 35. gebo gen bot; 39. maanstand (afk.); 40. Frans pers. voornaamw.; 41. als eerder (afk.); 42. vis; 44. windrichting (afk.); 45. onmeet baar getal; 46. water In Brabant; 48. boom; 49. lekkernij; 50. zulvelprodukt; 52. knaag dier; 54. uitroep; 55. Europese vulkaan; 56. vogeleigenschap; 57. Engels telwoord; 58. vertaler; 59. voorzetsel; 60. getal; 62. Ne derlandse luchtmacht (afk.); 64. zangstem; 66. dof. Horizontaal: 1 staal, 3 li, 6 rivaal, 9 slag, 13 Annie, 15 lor, 17 e.k., 19. lor, 20 ad, 21 non, 23 enige, 25 nota, 27 egoist, 29 op, 30 krant. Verticaal: 2. ala, 3 las, 4 al, 5 ja, 6 re kenen, 7 vla, 8 aanleg, 10 lol, 11 kordaat. 12 nering, 14 ion, 16 o.a., 18 ko, 22 net, 24 eli, 26 alp. 27 ei, 28 oor. Gisteren is in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam aan zijn verwondingen be zweken de 55-jarige heer J. P. Uileman, die donderdagavond omstreeks acht uur van het balkon op de eerste etage van zijn woning aan de Haarlemerweg was gevallen en op een stenen binnenplaats was terechtgekomen. De man was bezig ramen te lappen aan de achterzijde van het huis. Op vrijdag 26 april zal de eerste Vickers „Viscount 803", die door de Britse vlieg- tuigenfabriek van Vickers aan de K.L.M. zal worden afgeleverd, op het vliegveld „London Airport" worden gedoopt. Het toestel -al de naam dragen van de Britse luchtvaartpionier Sir Hefton Brancker De doop zal worden verricht door de zoon John Branckèr, directeur van de I.A.T.A., de internationale organisatie van burger luchtvaartmaatschappijen. Bij de plechtig heid op „London Airport" zullen de presi dent-directeur van de K.L.M. en andere leden der directie aanwezig zijn. Zoals men weet krijgt de K.L.M. negen „Viscount 803"-toestellen. Zij zijn de eer ste vliegtuigen met schroefturbine moto ren van de K.L.M. Die van morgen kan je nuttiger beste den als je wilt. Hoeveel moet je hebben? Tweehonderd. Ik greep in mijn portefeuille. Zijn ze werkelijk niet meer waard? Ze keek me een beetje wantrouwig aan en schudde toen het hoofd. Dan heb je me vorige maal dubbele prijs laten betalen. Ditmaal geef ik dus niets toe! zei ik opgeruimd. Ze fronste de wenkbrauwen, maar ik merkte dat ze lachte, alhoewel ze dit pro. beerde te verbergen. Afgesproken dus, morgen om tien uurEn laat me geen blauwtje lopen! zei ik nog. Laat mij eens sturen, Mare. Kan jij dan autorijden, Jetty? Na een tijdje zal dat best gaan. O, dan mag ik mijn kostbaar leven niet aan je ongeoefende handjes toever trouwen. —Wat heb je aan een ritje, als je toch vooraf weet, dat er niets zal gebeu ren 1 Jetty-de Bokser keek naar mij op met zonnige overmoed. Ik kreeg bijna lust om haar het stuur over te geven, alhoewel ik goed wist, dat daaraan' zeer onprettige gewaarwordingen verbonden konden zijn. Wanneer trouwen we nu eigenlijk? vroeg ze opeens oP de man af. Ik was stomverbaasd en ik ging onbe wust sneller rijden. Toen schokschouder de ik: Op een keer, als het je schikt. Komt er niet zozeer op aan. Wat ben je toch een ellendige leuge naar! Je brandt van verlangen om de zaak voor elkaar te hebben. Ik of jij? Ben je niet bang, dat ik je tenslotte toch links laat liggen? Omdat ze niet antwoordde, keek ik haar van terzijde aan en kreeg dadelijk spijt over mijn woorden, want haar hele gezichtje drukte teleurstelling uit. Ik kwam er echter niet toe, haar mijn ver ontschuldiging aan te bieden. Bahzei ze op bittere toon, je ge looft zelf niet, wat ie zegt. Voor mij is het toch maar een gewaagd zaakje dat ten slotte nog in mijn nadeel kan uitvallen. Want ik heb altijd van een huwelijk uit liefde gedroomd, terwijl het nu toch maar een beroerde, zielige boel zal worden. Jij integendeel hebt geen hart, je hebt geen idealen op te geven. Waarom doe je het dan, als je er zo veel voor moet opgeven? Ze wierp me een donkere blik toe, maar antwoordde niet. En hoe stel je het dan voor, dat het worden moet, opdat het koopje niet te zeer in je nadeel zou uitvallen? vroeg ik yerder. Ik had met meer aandrang gesproken, dan ik eigenlijk bedoelde. Een ogenblik kwam een diepere glans in haar ogen, maar direct daarop lachte ze weer uitda gend. Je bent een lastpost, hoor! Laat hem liever eens oP volle snelheid lopen, je wa gen, bedoel ik. Ik wou, dat je me bang kon maken, dat je mijn hart aan het klop pen kon brengen, dat ik me verliezen kon in ongekende verten De heftigheid van haar stem gaf me een vreemd opwindend gevoel. Dan gaf ik gevolg aan haar uitnodiging. Links en rechts schoot de weg in vluchtige lijnen aan ons voorbij. Ik liet het raampje neer zodat de dolle wind haar haren greep en ze met een gilletje achterover ging leunen. Daar bleef ze roerloos zitten en alhoewel ik het hoofd niet durfde omwen den, voelde ik, dat ze naar mij keek.. Bij de ingang van een dorp stopte ik voor een landelijk restaurant. Hier kunnen we wat eten, Jetty. We gebruikten een licht diner en wis selden ondertussen slechts een paar vage opmerkingen. Niettemin kreeg ik een il lusie van gezelligheid. Op een gegeven ogenblik viel het mij op, hoe Jetty haar best deed om mijn onbevangen manier van bedienen na te doen. Ik begreep, dat het haar heel wat in spanning kostte om zich ongedwongen voor te doen. Ik glimlachte onwillekeurig en dankte de hemel, dat ze het niet merk te. Aan het dessert vroeg ze bijna aar zelend: Weet je, Mare, dat de bruiloft bij mij thuis geyjerd moet worden? Ik kreeg een schok. Mijn stemming sloeg om. Was dit een poging om me te ver nederen? Geen sprake van, zei ik hard. Dat laat ik me niet welgevallen. Ik dacht, dat ze woedend zou uitval len, maar in plaats daarvan zei ze heel zacht: En toch zal het moeten, Mare. Je mag niet denken, dat ik het je vraag om je belachelijk te maken. Ik weet, dat de tegenwoordigheid van mijn familie je zal kwetsen in je eigenliefde. Maar het gaat niet anders. Ik wil mijn moeder de in druk niet geven, d3t het niet., normaal is tussen ons. Bovendien is een bruiloft een gelukkige mijlpaal in het leven van een voudige mensen en ik mag hun dit niet onthouden. Je begrijpt het toch? De toon, waarop ze dit vroeg, maakte me het toegeven gemakkelijk, terwijl ik eens te meer vaststelde, hoe echt vrou welijk ze bekoren kon. —In orde, Jetty. Als de zaken zo staan, kan ik er me niet meer tegen verzetten. Ze legde haar hand op mijn arm en bracht haar gezicht dicht bij het mijne. Een ongekende ontroering maakte zich van mij meester. Zo is het goed, Mare. Het is beter, dat we elkaar als goede kameraden le ren begrijpen, in plaats van als hond en kat naast elkaar te leven. Ben je het dan beu, Jetty-de-Bok- ser te zijn? vroeg ik glimlachend, Dat ben ik alleen als dit mé het lea ven gemakkelijke kan maken. O., en hoe zullen we dan verder de dag doorbrengen? Kunnen we nog heen en terug naar zee, vóór acht uur vanavond? Ik knikte. Ik heb nog nooit de zee gezien, zei ze en ik geloof, dat ze zich schaamde. Kan je zwemmen? Ik ben vier maanden lid geweest van de club „De Ijsberen". We moesten beloven, heel het jaar door dagelijks een bad te nemen. O ja.. En je lidmaatschap viel zeker net in de hete zomermaanden? Dat zal ik je verklappen, als je mij nu eens de auto laat sturen. Neen, Jetty, dat kan ik niet toela ten. Ik hoor tot de mensen, die vinden, dat vrouwen de wegen onveilig maken. Haar kinnetje schokte op, net zoals ik voorzien had. Ook al goed, zei ze pruilend. Maar als we eenmaal getrouwd zijn, zal ik mijn eigen auto hebben, daar kan je van op aan. Ben je daar wel zeker van, Jetty? vroeg ik tartend. Heel zeker., dat., dat is één der redenen, waarom ik je voorstel heb aan genomen. Dan lachte ze weer gelukkig, maar ik had de duidelijke indruk, dat ze niet open hartig was. De verdere dag brachten we in de auto door. We hadden juist de tijd om een half uur aan zee door te brengen. Jetty was bijna onnatuurlijk opgewekt, 's Avonds vroeg ik mij in stilte af, hoe ik haar ooit voor een jongen had kunnen houden. Ik begon het steeds minder te begrijpen. (Wordt vervolgd). Het Zuidafrikaanse heren-hockeyteam: dat maandag 15 april a.s. te Amsterdam arriveert, krijgt in Nederland een om vangrijk programma af te werken. Op woensdag 17 april namelijk reizen de spelers ber bus over de Afsluitdijk naar Leeuwarden, waar zij hun eerste wedstrijd tegen Noord-Nederland spelen- De volgende dag, donderdag 18 april, besluit het team de trip door de provincie met een wedstrijd tegen het elftal van Oost-Nederland te Enschede; diezelfde avond reizen zij naar Amsterdam terug- Tijdens het internationale hockey-toer- nooi, dat van 20 tot en met 24 april in het Wagener-stadion te Amstelveen wordt gehouden, komt het Zuidafrikaanse team voor de tweede maal binnen enkele we ken tegenover de T algen in het veld. De eerste wedstrijd, welke te Brussel werd gespeeld, verloor het met 3-2. Voorts speelt Zuid-Afrika in Amstel veen tegen Nederland en tegen Ierland- Het Oostelijk teom, dat donderdag 1° april a.s. te Enschede tegen Zuid-Afrika speelt, is als volgt samengesteld: doel: De Ruyter (DKS); achter: Van der Veen (Zwolle) en Winters (Union); midden: OP de Winkel (Arnhem), Koenderink (DKS) en Koster (Wageningen); vóór: Grijseels (Wageningen, Albert (Zwolle), Franssen (Union), kristen (DKS) en Brussel (DKS)- De opstelling van het Noord-Nederlands elftal, dat woensdag 17 april a.s. te Leeu warden tegen Zuid-Afrika speelt, luidt als volgt: doel: Timmers HVA); achter: Huizinga (Daring) en Olie (Groningse Stu denten): midden: Hellemans (Dash), Ze- gers (LHC) en Terlingen (HMC); vóór- Okkinga (Sneek), Engelbronner (Gron. Stud.), De Roo (Gron. Stud.), Van der Zee (GHBS) en Wijchman (HVA). Op 18 april komt de voor zitter van de Curacaose Voet balbond, de heer Moray Maduro, naar ons land om te onderhandelen over een bezoek van het Curacaose elftal aan Nederland en een retour-tournee van het Oranje-elftal aan Curacao en Aruba- Sparta heeft zijn pogingen tot een Cu racaose zomer-tournee aan de Antillen op financiële bezwaren zien stranden. Da reis zou 20.000 dollar gekost hebben, waarvan 15.000 dollar gedekt konden worden met 1 wedstrijd op Aruba en op Curagao, maar voor de ontbrekende 5.000 dollar kon geen tegenstander m Amerika (op heen- of terugreis) worden gevonden, omdat in de zomer het U.S.A-- voetbal volkomen stil ligt. Een gerucht omtrent soortgelijke Feije- noord-plannen blijkt op een misverstand te berusten! De Leidse zweefvlieger Aad Eikelenboom van de Gelderse Zweefvlieg Club, hee* vrijdagmiddag het Nederlandse recor» doelvlucht verbeterd. Hij vloog van Ter- let met een Sky Lark 3 naar het vliegve'" Speyer ten zuiden van Mannheim (onge" veer 359 km). Het oude record stond °P naam van de Utrechter A. Dekkers. Puck v. Di—-ie-Brouwer, die als lid v«P onze Olympische ploeg een vergeef- reis naar Melbourne maakte, is van atletiek op tennis ove' ,tapt. >,Ik h® als atlete een prachtige tijd gehad, d ik niet gaarne had willen missen, ik voel me toch heerlijk bevrijd, nu met de wedst.rü^—ort ben opgehoud® Ik kan nu e'--' eens i 'n ei-en 'eV ts leiden. Voor de atletiek zi'n tn de P13?,,, gekomen autorijden en tennis. Met i»u man heb ik nu ook een veel gezeik» leven". ,(j Dit vertrouwde Puck ons toe, toen gistermiddag voor het eerst op de b>a" van het Vlaardingse tennispark Soe» verscheen. Toch heeft zij de atletleksP nog niet helemaal vaarwel jezegd. H oude club Olympia '48 uit T laag h® een beroep op haar gedaan. Niet te» jj geefs. Na haar oartütle tennis trainde avonds in Den Haag op Laan Poot met haar oude clubgenoten on het tafettenummer 10 maal 1"9 meter. In de loop van het zomerseizoen zal1 - - Gc nog op verschillende estafettewedstrn maar niet meer on persoonlijke n,get mers uitkomen. Trainen als atlete zij niet meer. rot" Te Nijmegen is gisteravond in het O fert-stadion een vriendschappelijke v j0) balwedstrijd gespeeld tussen VVV ("e en Fortuna (Düsseldorf). De Duitse ploeg won de ontmoeting -t 2—1. Deze stand was reeds bij de bereikt. rflP De zestiende partij van de tweeka om het wereldkampioenschap schak waarin Smyslov met wit en Botwinn^ met zwart speelde, is bij de 55e zet ieèl digd in remise. De stand is thans: Sm lov 8H pnt., Botwinnik pnt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6