commentaar West-Queensland, 'n vriendelijk gebied m - - s? y18 k isC» WÊÊrn iilil SÊÊÊÊjjjÊ a'dloSS i KUNSTMANEN, hoogtepunt in geofysisch jaar Kt !SL Q) Werkgelegenheid voor ieder die werken wil De Boeg als mijlpaal P.B.O. nog geen kartel Aankoop van tribunes Zwerftocht langs Nederlandse immi granten in Australië H BS#» mm m ■Ppi 's 11 f Y.S. leggen laaisle hand aan aardsalellieien V ZATERDAG 13 APRIL 1957 GERINGE BEVOLKINGSDICHTHEID EN SLECHTE WEGEN ONDERSTREPEN ISOLEMENT Bijna overal Nederlanders Voorlopig tevreden Ai mmm F m- i IjlllfllMÉil- -< i JÜr ïfrife - sériém- KA m -K; liiiiiigi l. ifllSiiÉ i 'Èmmi A" 'j „Baby-maan", een passende naam Niet imponerend Erg imponerend is het uiterlijk van de Amerikaanse kunstmanen overigens niet. Zij hebben een doorsnede van ruim 50 centime ter, ongeveer zo groot dus als een strandbal en zjj wegen nog geen tien kilo. De Amerikanen, die van bijnamen houden spreken dan ook terecht over „babymoon". Deze babymoon is in feite niets anders dan een compacte massa „lllHput"-instrumcnten gevat in een metalen omhulsel, dat be staat uit lagen koper, zink, nik kel, zilver en zuiver goud. Het doel van deze metallurgische ver scheidenheid is een voldoende isolatie te verkrijgen voor het in gebouwde instrumentarium, dat eenmaal bulten de dampkring enerzijds aan zeer grote hitte, wan neer het maantje langs de dag kant, en aan zeer scherpe kou, wanneer het langs de nachtkant van de aarde trekt, zal worden blootgesteld. Vijf of zes Ook raketten (K "n bi Vi> at Ck, b)e °ve, ot Het monument dat deze week in Rotterdam werd onthuld ter gedachtenis aan de oorlogsdaden onzer koopvaardij, is niet zo maar toevallig tussen het grote nieuws beland. De hoge belangstelling rij de plechtigheid van prinses Margriet en minis- er Drees valt wellicht behalve uit behoefte tot zerbetoon aan de dapperen van onze handelsvloot, ook uit andere redenen te verklaren. Ook als mo nument namelijk heeft „De Boeg" in Rotterdam een betekenis van landelijke allure. Om zich daar van een begrip te vormen is het nuttig te herinne ren aan de jongste ontwikkeling van onze beeld houwkunst. Het is bekend genoeg dat deze ont wikkeling sedert de oorlog een gunstige wending vertoont. Vrij plotseling is het Nederlandse volk monument-minded geworden om dit mode-achter voegsel ook eens te gebruiken, sinds het zich ge drongen voelde tot een blijvende hulde aan oor logshelden en verzetsstrijders. De overheid heeft zich snel aan de volkswil aangepast en begint met steeds meer zelfverloochening openbare pleinen te offeren aan de ruimteverslindende heerszucht van pleinbeelden. In deze evolutie riu betekent het mo nument De Boeg in Rotterdam een mijlpaal. Bleef vroeger de onder overheidssupervisie existerende beeldhouwkunst vrijwel beperkt tot een gedrapeer de perk-Venits, thans dringt zowel bij de overheid als bij het volk de overtuiging door dat monumen ten en stedebouw iets met elkaar te maken heb ben. Het was Rotterdam natuurlijk Rotterdam - dat uit deze overtuiging de laatste consekwentie trok door haar jongste monument te laten heersen, niet alleen over een plein of een haveninham, maar over een hele stadswijk. Een van de levensverzekeringmaatschappijen in ons land is overgegaan tot verlaging van bepaalde koopsomtarieven. Deze stap heeft aan De Telegraaf een voorzichtig instemmend commentaar ontlokt, omdat zij de concurrentie prikkelt en het publiek ten goede komt. Dit kon alleen maar geëffectueerd worden, zo concludeert dit blad, omdat het be staande kartel in de branche niet alle maat schappijen omvat. „Zou in deze bedrijfstak reeds de P.B.O. tot stand zijn gekomen", zo besluit De Telegraaf, „dan zou de tariefsverlaging veel moei lijker, zo niet onmogelijk zijn geweest". Deze laatste opmerking heeft wel de strekking, de P.B.O. in een ongunstig daglicht te stellen. Het blad blijkt een kartel te prefereren boven de P.B.O., omdat een kartel niet altijd waterdicht hoeft te zijn en een bedrijfschap in het kader van de P.B.O. wel, althans geen enkele onderneming in een branche kan zich aan een eenmaal ingesteld schap onttrekken. Toch is de opmerking van De Telegraaf er naast. Want ook al zou voor het levensverzekeringbedrijf een bedrijfschap tot stand zijn komen, hoogst waarschijnlijk zou dit geen prijsregelende bevoegd heid hebben gekregen. Op dit punt wordt erg voorzichtig te werk gegaan. De produktschappen hebben over het algemeen prijsregelende bevoegd heid, maar deze is niet effectief. Zij wordt het pas na machtiging via een afzonderlijk Koninklijk Besluit. De bedoeling hiervan Is, dat slechts in uitzonderlijke omstandigheden van die bevoegd heid gebruik mag worden gemaakt, b.v. wanneer zonder prijsregeling een destructieve concurrentie zou ontstaan. Een zelfde constructie heeft men ook bij een enkel bedrijfschap voor ogen, terwijl overigens in bepaalde gevallen, b.v. ten aanzien van slagerijbedrijven, de vorm van een open calculatieschema wordt toegestaan. Het is dus onjuist de P.B.O.-lichamen zonder meer te vereenzelvigen met waterdichte kartels. Alleen wanneer een schap effectief de bevoegdheid heeft prijsregelend op te treden en dit ook doet, kan geen enkele onderneming zich daar meer aan onttrekken. Maar dan zouden de voorwaarden van zo'n regeling ook openbaar zijn, terwijl er altijd repressief toezicht van de overheid zou bestaan. Zover zijn we met de P.B.O. echter nog niet gevorderd. Wij hebben er het Deventer Dagblad niet op na geslagen, noch enig ander rond de boorden van de IJssel verschijnend persorgaan, maar het zou ons niet verbazen als het daar in de afgelopen weken gewemeld had van de ingezonden stukken, geschre ven door tolken van de amateur-sport en naar aan leiding van de aankoop door de gemeente Deventer van de tribunes en andere opstallen van de semi- prof-voetbalclub Go Ahead tegen een bedrag van 1 ton precies. We kunnen ons ook voorstellen, dat de sportre dacteur van het Deventer Dagblad met deze inge zonden stukken wel raad had geweten, want juist hjj is van heel deze affaire de geestelijke vader geweest en volgens de geruchten treedt hjj op het ogenblik bovendien op als manager en „inkoper"- van-spelers voor Go Ahead, waarmee wij alleen maar eens willen zeggen dat de journalistiek inder daad tot alles leidt (en dat men haar daartoe soms niet eens behoeft te verlaten). Wjj weten precies, hoe de ingezonden stukken luiden: „De gemeente gooit gemeenschapsgeld, be lastinggeld, dat méér door duizenden amateurs dan door een twintigtal semi-profs wordt opgebracht, naar een club die zichzelf in het semi-prof-voetbal heeft vercommercialiseerd en waarvan in feite een klein groepje betaalde voetballers de profiteurs zijn. De gemeente had deze honderdduizend gulden beter aan de oprechte amateur-sport kunnen besteden. Schande en protest!" Wjj hebben die gedachtengang ook hier vernomen en wjj willen er even iets over zeggen. Door de aankoop van Go Ahead's tribunes, wat in feite het doneren van die 100.000 gulden betekent, zoekt de gemeente Deventer niet het voordeel van die club op de eerste plaats, maar haar éigen voordeel én het belang van heel de stad met al haar bewoners. En zij zoekt dat voornamelijk slechts via Go Ahead. Buiten kijf staat, dat technisch het semi-prof-voet bal op hoger peil staat dan amateur-voetbal, dus meer amusement verschaft en meer toeschouwers 'n leuke zondagmiddag bezorgt (en dat is waarachtig toch een sociaal belang). Zou nu Go Ahead zich niet in het betaalde voetbal kunnen handhaven, dan zou stellig een deel van het Deventer publiek naar wed strijden buiten de stad trekken. Tot schade van de gemeente (belasting), tot schade ook van vele gemeentenaren die op allerlei wijzen (fietsenstal ling, programmaverkoop, kussenverhuur, drankver koop, enzovoorts) iets aan de wedstrijden van Go Ahead verdienen, tot schade tenslotte van de jeugd die bjj een club als Go Ahead, de grootste van de •tad, dan aanzienlijk minder mogelijkheden tot een goed geoutilleerde sportvormlng zou vinden (jeugd- sport kost handen vol geld en Is tegenwoordig al leen maar te bekostigen als er grote overheidssub sidies of aanzienlijke eigen Inkomsten voor zjjn). En in feite komt het erop neer: moeten degenen, die deze inkomsten bjj elkaar brengen, dat voor niets doen? Moeten zij strikt belangeloos zich be kwamen voor alle eisen die men op het punt van voetbalvaardigheid aan hen stelt? Of moet eerder ook hier de cost voor de baet uitgaan? Zo ja, gun 4toe serpi-ftEffits djjp «pk die cost, DALBY, (Queensland). De ma nager van hotel Russell heeft zo zijn eigen manieren om zijn gas ten tussen 7.30 en 8.30 uur, (geen minuut eerder of later), aan dc ontbijttafel te krijgen. Amper heeft de nieuwe dag zich aange kondigd of een schrikaanjagend geklop wordt op elke kamerdeur van het nogal vies aandoende ho tel ontwikkeld, een geklop dat in omvang toeneemt naarmate de tijd langer wordt waartussen de ach teloze hotelgast tot bewustzijn komt en de ingang van zijn tij delijke nachtverblijf heeft ge opend. Doet hij dit tenslotte wat aarzelend dan treedt een zelfbe wuste dame pardoes zijn kamer binnen, zet een kop thee waarmee ook de schotel rijkelijk bedeeld is, op het wankele tafeltje en terwijl de kerkklok ter plaatse 7 trage slagen ontwikkelt werpt de dame in kwestie, met het gebaar van een volleerde postbode, het laatste nieuws op het bed van de klant. Hiermee is haar verblijf in het slaapvertrek ten einde. Terwijl je nog bezig bent te overdenken dat er maar weinig uren liggen tussen het tijdstip waarop je een Neder landse familie ter plaatse de vo rige avond verliet en deze wat ongewone wijze van wekken, schallen er plotseling in de gang wilde muziektonen uit een luid spreker die met geen mogelijkheid meer is te regelen en haar onge vraagde en op dit uur ook hogelijk ongewenste klanken door de po vere hotelruimte stuwt. De re veille is geblazen en niemand zou met enige overtuiging kunnen be weren dat het aanbreken van de nieuwe dag hem in hotel Russell in Dalby is ontgaan. ER WACHT EEN NIEUWE dag in de gloeiend hete zon die over Queensland schijnt. Dalby is niet alleen het middel punt van een van Austral ië's grootste graanschuren, het is ook de poort tot het enorme achter land van West-Queensland waar de „cattle- en woolstations" de enige werkgelegenheid bieden. Na Dalby houden ook de wegen op te bestaan. De onafzienbare op pervlakten die zich naar de z g. west uitstrekken zijn alleen nog maar geschikt als verblijfplaats voor de koeien en schapen, die elk op hun eigen wijze het ge meenschappelijk welzijn dienen. Men moet, al is het maar een paar honderd mijlen, in deze groene steppen rondgereden heb ben, om een idee te krijgen van onvoorstelbare afstanden welke hier af te leggen zijn. Een onge looflijke eenzaamheid die wel heel bijzondere eisen moet stellen aan de geaardheid van de man en de vrouw die juist hier hun leven moeten slijten. Toch vindt men, zoals bijna overal in Australië, ook hier Ne derlandse emigranten. In Jinghi, weliswaar geografisch aan de rand van de eenzaamheid maar in wer kelijkheid midden in een bijna on bewoonbaar gebied leeft de fami- lie Garrels uit 's-Gravenhage. In 1951 kwam het gezin, man, vrouw en vier kinderen, uit Nederland over. Vader Garrels, met een lange staat van dienst in Indone sië achter de rug, was werktuig kundige van zijn beroep, maar dit belette hem niet om in Jinghi share-farmer te worden op een „dairy", een boerderij waar men zich speciaal toelegt op de zuivel bereiding. Temidden van allerlei voor een Stedeling volkomen vreemde bezigheden moeten va der en moeder Garrels tweemaal per dag een 80 koeien melken. De kinderen gaan naar een schooltje op drie mijl afstand van de ouder lijke woning, waarop amper 20 kinderen uit de omgeving door een onderwijzeres worden ingeleid in het volle leven. Een wat merk waardige beroepswisseling voor vader Garrels die zich nochtans bijzonder op zijn gemak voelt en voorlopig van geen wijken wil weten. Het share-farmen, d.w.z. het boeren tegen een bepaald percen tage van de winst, wordt sinds een tweetal jaren minder betaald. Was het vroeger normaal dat de share- farmer 40 tot .50 pet van de op brengst als zijn deel mocht be schouwen, thans moet hij er re kening mee houden dat zijn aan deel de 30 pet niet zal overschrij den. Ook in Australië wil de werk gever de grootst mogelijke winsten maken en precies, zoals dit ook in andere delen van de wereld ge beurt, beïnvloedt een groter aan bod aan arbeidskrachten onbe twist de waarde van de arbeid. De bijna één miljoen immigranten in Australië na de tweede wereld oorlog hebben de arbeidsmarkt nog wel lang niet verzadigd, maar voor een deel toch wel beïnvloed. Zoals bij alle share-farmers zit ook bij de heer Garrels de bedoe ling voor om binnenkort zelf een farm te kunnen kopen. Een ande re Nederlander, de heer Gevers uit Oirsbeek (Zuid-Limburg), is er, op slechts enkele mijlen afstand van de boerderij van share-farmer Garrels reeds in geslaagd zo iets te doen. Maar voor het zo ver is moet er door de familie Gar rels nog heel veel gewerkt wor den, want een lucratieve farm koopt men pas wanneer men 20 tot 25 pet „cash" kan neertellen van het totale bedrag waarmee de aankoop gepaard gaat en dat ge zocht moet worden tussen de 80 en 100 duizend gulden. TERWIJL DE AUTO zich moei zaam een weg zoekt over de bijna onbegaanbare wegen waar men geen enkele wegaandui ding tegen komt en men slechts kan hopen dat vóór het donker worden en vooral voor het vallen van de regen de verharde weg be reikt wordt, denkt men onwille keurig na over zulk een onderne mende familie, die vol levenslust en toekomstdromen aan een zo van het stadsleven verschillend bestaan durfde te beginnen. Men komt ze overal tegen, die onder nemende vaderlanders. Op de wat minder geïsoleerde maar toch al tijd nog vrij ver van de bewoonde wereld gelegen farm Woodland ontmoetten wij de familie Vliet stra. Voordat het gezin, nu ander half jaar geleden, emigreerde, werkte de man als landarbeider in het Groningse Zuidwolde. Woning nood en de grootte van het inko men dat geen enkele speling over liet, deden de familie tenslotte be sluiten naar Australië over te ste ken. Ook hier is Vlietstra landar beider geworden. Nog vóór het schip een Australische haven bin nenvoer was de man al op deze 2000 ha grote farm te werk gesteld. Zij kregen een huisje, niet luxueus, maar ruim en gerieflijk en met zijn 12 in de week, plus vrij wo nen, vrij licht, vrij melk en vrij eieren, is vader Vlietstra voorlo pig dik tevreden. Natuurlijk, hun gedachten gaan vaak terug naar het vaderland, naar de ouders, broers en zusters, maar vraag niet of ze later weer naar Holland te rug willen gaan want zij zullen u ontkennend antwoorden. Voor een vakantie? Graag, maar voor goed, liever niet Wanneer men tenslotte weer op z(jn uitgangspunt Dalby terug komt, is het niet moeilijk nog een paar Nederlandse families van de vfjftien die er zich in de loop der jaren gevestigd hebben, te bezoe ken. Op een fabriek van land- bouwwerktuigén werkt de lasser De Booy, geboren en getogen in Vlissingen maar de laatste jaren voor zijn vertrek uit Holland (1951) lasser b(j een scheepswerf in Dord recht. Hfj vertelt u dat hjj in Hol land nog nooit kans gezien had wat geld op de bank te zetten, hier gaat dat gemakkelijker. Hij werkt precies zoals alle andere arbeiders, 40 uren per week. In Holland was hij gewoon in tarief te werken, hier komt zulks niet voor. De enige moeilijkheid voor De Booy zit hem nog in het feit dat hij door de al machtige Union nog niet als lasser erkend is. Dat weerhoudt hem naar ander en misschien beter be taald laswerk uit te kijken omdat een werkgever eigenlijk geen vak man mag aannemen die van de zijde van de vakbond niet zo'n of ficiële vakerkenning heeft gekre gen. In Dalby werkt hij nu al 5 jaar en daar is men onderhand wel overtuigd van zijn vakkennis. De directie van de landbouwwerk- tuigenfabriek heeft voor hem een uitzondering mogen maken, maar liever ziet De Booy toch zijn vak erkenning afkomen: het zal hem meer armslag kunnen geven- Kijkje in een éénmansschooltje in Queensland. de voorkeur aan weer naar Neder land terug te keren, hoewel hij als smid al direct bij zijn aankomst in Dalby een goed emplooi vond. In maart 1956 keerden zij beiden naar Dordrecht terug, voor eens en voor altijd, was vaders devies, maar moeder dacht aan de mogelijkheid om toch weer terug te keren. Pre cies zeven maanden kon de familie De Waal het in Nederland uithou den. Toen telden zij hun laatste spaarcentjes bij elkaar en lieten zich inschepen op de Sibajak, die s. V~s - In West Queensland worden boomplantages aangelegd om ook in de toekomst te voldoen aan de grote vraag naar de vele Australische houtsoorten. NIET ZELDEN ontmoet men oudere emigranten, die hun naar Australië geëmigreerde kinderen zijn gevolgd. Nu de mo gelijkheid blijkt te bestaan om de pensioengelden, waarop men in Nederland recht heeft, zonder moeilijkheden in Australië te doe'u uitbetalen, schijnen steeds meer ouders zich bij hun kinderen te vestigen. Lang niet altijd hebben de oudjes al bij hun vertrek in Ne derland besloten voor goed in deze nieuwe werèld te blijven. Niet al leen voor jongeren, maar zeker ook voor ouderen is het voor goed verladen van het vaderland een grote" stap. Zo dacht de familie De Waal uit Dordrecht er ook over toen vader (60 jaar) en moeder (56 jaar) in 1951 naar Australië ver trokken om hun twee zoons eens te gaan bezoeken. Voor een paar maanden, dat was althans de be doeling. Hoewel moeder De Waal zich bijzonder op haar gemak ge voelde, gaf vader De Waal er toch n W/ÊmMÈÈ BPMMHi it W/I). fv, t* i stadje, maar ook in de wijde om geving. Hij is in de loop der jaren de spil geworden van het plaatse lijk organisatieleven en de ver trouwensman van velen, ook niet- Nederlanders, die in moeilijkheden verkeren. Hij komt er rond voor uit, dat hij goed geld verdient, meer dan in Nederland. Mettertijd hoopt hij zich in Brisbane te kun nen vestigen, niet zozeer voor zich zelf, maar wel voor zijn vrouw, die het in Dalby toch wel waf stil vindt. Of hij nog ooit naar Neder land gaat, weet hij niet. Hij is, zo als zovele landgenoten, aan de ruimte gewend en aan het heerlij ke klimaat. Hij heeft een klinken de zaak opgebouwd en is van het land en het volk van Australië gaan houden. Natuurlijk vergeet ook hij Nederland niet, hij zou er nog wel eens graag een kijkje wil len nemen, maar dan eigenlijk al leen maar voor vakantie. West-Queensland is een vriendelijk land, dat ruimte en werkgelegenheid biedt aan ieder, die hier komt met de vaste wil om te werken. Aan gelukzoekers heeft men ook hier geen behoefte, hoogstens aan avonturiers, wanneer zij tenminste uit het goede hout gesneden zijn. de nu 61 en 56-jarige opnieuw en nu voor goed naar Australië bracht. Nederland was hun toch te klein geworden, zij misten de zon, het vrije huis, de kinderen en ook het ouderdomspensioen volgens de nieuwe ouderdomswet, dat name lijk als voorwaarde stelt dat men vanaf zijn 59e jaar onafgebroken in Nederland moet hebben ge woond. Nu woont de familie De Waal weer in Dalby bij hun twee zoons en hun ook inmiddels ge- emigreerde dochter, vader werkt weer als smid en moeder is in dit zonnige lan,d toch beter op haar plaats dan in het'koude, mistige en natte Holland. Nog voordat wij Dalby, de poort van het enorme achterland van West-Queensland verlatenont moetten wij tailor John van der Pas uit Breda. U kunt deze Ne derlander, die al bijna 6 jaar in Australië zit uw kostuum laten maken. Hij heeft zijn klanten in het amper 9000 inwoners tellende De vliegende doktersdienst brengt de pa-liënten van geïsoleerde plaatsen op de snelste manier naar het dichtsbijzijnde hospitaal. In de V.S. legt men op het ogen blik de laatste hand aan de kunst matige aardsatellieten, die kort na 1 juli, op welke datum het In ternationale Geofysische Jaar 1957-1958 officieel begint, gelan ceerd zullen worden. Het „kunst maanproject" belooft een van de meest spectaculaire van het geo fysische jaar te worden. Men hoopt dat minstens één van de gelan ceerde kunstmatige aardsatellie ten, volgepropt met instrumenten op een afstand van ongeveer 500 kilometer van de aarde de gehe le baan om onze planeet zal kun nen trekken, terwijl door de in gebouwde instrumenten allerlei metingen worden verricht, die auto matisch naar een 25-tal waarne mingsposten op de aarde worden doorgezonden. Daar zullen geleer den de gegevens over tempera tuur, luchtdruk, kosmische en ul traviolette straling, zwaarte kracht, meteorieten enz. registre ren. Men zal daaruit het een en ander te weten komen over de werkelijke toestanden even bui ten onze dampkring, waar nog slechts enkele flarden „lucht" te vinden zijn- Toen een anderhalf jaar gele den de Amerikanen bekend maak ten, dat zij in 't kader van het In ternationale Geofysische Jaar en kele kunstmatige aardsatellieten zouden lanceren, kwam er onmid dellijk antwoörd van de andere kant van het IJzeren Gordijn. Ook daar zouden kunstmanen wor den gelanceerd, die natuurlijk groter en beter waren dan de Amerikaanse. Verdere gegevens hebben wij niet over de Russische „satellieten". Kort na 1 juli dus zullen de kunstmatige satellieten worden gelanceerd van een speciale ba sis te Cape Carnaval in de Ame rikaanse staat Florida. De baby moon is dan gemonteerd op een 22 meter lange en 11 ton zware raket, die de satelliet "in zijn baan rond de aarde moet brengen. Het is een zgn. drietaps raket, be staande uit drie afzonderlijk wer kende delen, die wordt gebruikt om grote hoogten te bereiken. Bij het lanceren wordt het eerste deel ontstoken, dat het elf ton zware gevaarte naar een hoogte van 58 kilometer stuwt. Daar valt dit deel af, waardoor het tweede ontstoken wordt, dat de raket tot een hoogte van 225 ki lometer brengt. Door de inmid dels verkregen snelheid blijft de satelliet met de twee raketgedeel ten stijgen tot 410 kilometer, waar het uitgebrande tweede deel wordt afgeworpen en het derde en laatste deel ontstoken wordt. Dit laatste gedeelte brengt de ba bymoon op de bestemde hoogte van ongeveer 480 kilometer en geeft haar tevens de vereiste snel heid van 29.000 kilometer per uur. De satelliet zal dan op ongeveer dezelfde hoogte en met dezelfde snelheid iedere negentig minuten zijn baan rond de aarde maken, ken. Het is natuurlijk nog een open vraag of dit satellietenproject lukken zal en wat de resultaten ervan zijn. Er zijn in de V.S. bij herhaling proeven genomen met de te gebruiken raketten, maar de gedragingen van de sa telliet zelf zijn alleen gebaseerd op berekeningen. Van zeer groot belang is b.v. de snelheid. Is die te groot dan wordt de satelliet nog verder de ruimte ingeschoten, is die te klein dan wordt hij door de zwaartekracht naar de aarde toegetrokken. In zijn val zal de met goud beklede kunstmaan zich bij het dichter worden van de dampkring gaan gedragen als een meteoriet en door de wrijving ge heel weggloeien. Met het oog op eventuele mislukkingen heeft men daarom in de V.S. besloten vijf of zes kunstmanen te lanceren en men hoopt dan ook, dat kort na de eerste juli van dit jaar een ba bymaantje rond moeder-aarde zal cirkelen. Volgens de berekeningen zal dat babymaantje een levenstijd van 1 jaar beschoren zijn. Tijdens de vlucht zal het n.l. ontelbare malen in botsing komen met stof- partikeltjes, die, al is het ook tel kens maar een fractie, de snel heid zullen verminderen. Uitein delijk komt de snelheid dan bene den het toelaatbare minimum en zal de zwaartekracht zijn invloed gaan uitoefenen, waardoor de sa telliet naar de aarde wordt terug getrokken. Niet alleen het luchtledige zal tijdens het Internationale Geofy sische Jaar aan een onderzoek worden onderworpen, ook de ho gere luchtlagen mogen zich in de belangstelling van de geleerden verheugen. Zij zullen worden „be zocht" door honderden raketten waarvan de kop volgepropt is met instrumenten, die hun waarne mingen ook weer terug zullen sei nen naar de aarde. Zo zullen er 74 raketten worden afgeschoten voor onderzoekingen naar het zon nelicht, 115 raketten zullen op on derzoek uitgaan om licht te bren gen in het vraagstuk van Noorder en Zuiderllcht, 60 raketten zullen worden gelanceerd voor het op meten van de druk, temperatuur en dichtheid van de verschillende atmosferische lagen, 19 voor het onderzoek naar ozon, 95 voor op metingen in het magnetisohe veld en 57 voor een onderzoek naar de cosmische straling. Het valt niet te ontkennen, da behalve voor de wetenschap deze proeven ook van belang zijn voor de ontwikkeling van dc intercom tinentale raketten, waarmee d® Amerikaanse luchtmacht nog vol op experimenteert. Bovendien za. men in de toekomst zich vee meer belang gaan hechten aarJ zgn ruimte-wapens. De Ameri kaanse generaal Schriever die d leiding heeft van het raketonder- zoek van de Amerikaanse luch'* macht gaf onlangs in een refc* voering te kennen, dat de - J zich zullen moeten gaan toeleg gen op het verkrijgen van „ruin^ te-superioriteit", zoals ze nu stre ven naar superioriteit in de luf n De generaal meende, dat me over enkele decennia niet mee over lucht- of zeeslagen, mi*n over „ruimteslagen" zou spreken- «lt Hi* o tl. 16

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 8