Rrê: W |I.C.C.-prijs voor jonge beroeps- acteurs I Atmosferische op gevolgen Kernproeven en beenderkanker ontploffingen onderzocht i Snoeptrommel- actie geslaagd Rock n roll in geneeskunde de 25 Chefarine „4' O' vb li? Vliegtuig voor mgr. Staverman \0 M Oper een verscheurd gebied naar een verscheurde stad bij beroemde geneesmiddelen in i tablet doen wonderen! tói Toneelconcours in de hoofdstad Grote deelneming uit Rotterdam AMSTEL DIRK BOUTS EXPOSITIE Nieuwe studierichting economie inruil-campafjne •ecluc^ Pablo Casals had hartaanval Rapliaelman werd door Paus geëerd Op zoek naar een creatieve therapie WOENSDAG 17 APRIL 1957 PAGINA 3 Vü b»<v - - t W Omweg Gebied van conflict Het doel bereikt V°aIa de Israëliërs niet meer boven overleden, uit Den Bosch afkomstige maar V, a,>ische landen mogen vliegen, zo in de hoofdstad getogen bekende kunst was.*! Arabieren niet meer boven minnaar Herman van den Eerenbeemt ch territoir komen. Er moeten werd gesticht, organiseert ter gelegenheid "rnwegen worden gemaakt, die de van zijn tweede lustrum een toneelcon cours voor jonge beroepsacteurs en -ac trices tot en met 30 jaar. Zij konden zich *s „ubc uucii uiuiiuicu. li °P uitnodiging aanmelden. Dat hebben 23 Publiek mag ook oordelen HEENGAANDE HOOG LERAREN Prof. Buytendijk en prof. Vening Meinesz JOHAN ELSENSOHN NAAR „HET ZUIDELIJK TONEEL" In Brussel en Delft tijdelijk SOLAFABRIEK M. J. GERRITSEN N.V. - ZEIST De bestrijding AMSTERDAM—ZiiRICH IN TIEN UUR TIJD „GROENE DRAECK" LATER TE WATER Show van zelfgemaakte poppen PRIESTERWIJDING IN TUNIS pol lore® d»1 do» iJÖV Qp pelgrimstocht naar Jeruzalem Van de anderhalve ton, welke nodig ls voor het vliegtuig van mgr. M. Staverman apostolisch vicaris van Hollandia op Nieuw-Guinea, en zijn priesterpiloten, heeft de Missie Verkeersmiddelen Actie reeds 130.000 bijeengebracht, terwijl an dere organisaties voor een bedrag van 15.000 zorgden. Er ontbreken dus nog slechts enkele duizenden guldens. De priesterpiloten, die thans in opleiding zijn, zullen binnenkort hun brevet ontvangen. Het landschap bij de nadering van Jerusalem. JERUZALEM, april. tetJ^?rsto]"ing is er oorzaak van, dat liet vliegtuig van „Air Jordan" de?e ltlste vierentwintig uur vertraging zal hebben.Krakend kwamen V„n ^^orden door de luidspreker in de wachtkamer van het vliegveld tellcj aiy°> die hekend staat om zijn hoogst nerveuze en immer persiste- ^et was c'e machine' die mij van Egypte naar het Jordaanse te van Jeruzalem moest brengen. 0 ^mureerde luid, evenals een paar bït(earijkse zakenlieden, die een kost- ïw verloren zagen gaan. Maar ik W?* stil, toen ik de verslagenheid op- waarmee de pelgrims met wie h v u meereizen, het nieuws stonden ffWerken. Een compleet etmaal ging Hu &a hun pelgrimstocht, waarvoor ze W en laren hadden gespaard en al vakantie hadden opgenomen. trUF 1aa_.'gezelschap, waarmee ik de vlucht «en eruzalem zou maken zou men als n ttt' Ie» \ezelschap van „kleine luyden" kun- 6 K betitelen. W Waren arme Griekse vrouwen bij Hj. zWarte hoofddoeken en gebarsten la."1®. Kopten, kinderen op de arm en ky.J^ht in een mand, liepen in wijde "ija's rond, terwijl er ook burgers W^ig waren, die tot de Syrische t(j, der Maronieten behoorden. Daar- fr., door bewogen zich zeven zwart- Viv geestelijken. Een neger-priester H beeld, de boete-mantel om de He jbders geslagen, de pelgrimsstaf in 01] baard en in een knoop gedraaide V^eri zagen er stuk voor stuk aarts- uit en zouden zo van een in een kinderbijbel kunnen zijn Hj^didoenlijk om te zien was de man, He ®eh grote vaas met theerozen onder vUi]arm klemde. Het water troebel en stond er tot aan het nokje in en bkilH en dan fladderde er een kelk- naar beneden. Hij had de rozen hand geklemd.En de geestelijken de Grieks-orthodoxe kerk met hun zijn laatste spaarcenten gekocht, ert - - Xrgf^'he me een reisgenoot. Het was zijn W8. ze bij het graf van Jezus neer te hij 6h en als dat niet werd toegestaan, ?en van de veertien staties, die de -Dolorosa, de Kruisweg, telt. L J middag raakte ik het gezelschap H Iedereen ging weer terug, Cairo hi »etz'i naar zijn huis of naar een ho- Hert aar de volgende dag zag ik mijn ®reizigers weer terug. Ze zagen er 'es het zelfde uit, behalve misschien hj,. °gen. Opnieuw hadden ze zich op grote pelgrimstocht ingesteld, op "Uit eerste reis waarschijnlijk naar het ehland, op hun eerste vlucht ook. ,56^ Machine, blijkbaar goed gerepa- 3 steeg brullend naar de hemel op. inplaats van onmiddellijk koers ?ij het noordoosten te zetten, richtte hljse neus Pal naar het oosten en later Je bog even naar het zuiden. bzalem, het Jordaanse gedeelte rèiiiS sinds 1948 niet meer direct te W'hen. Er is eigenlijk geen toegangs- 'Hu.bit het westen meer, want de poli- situatie heeft niet alleen de heilige 1 De Mohammedanen regeren thans in het land, dat geheiligd is door de voet stappen van profeten en apostelen, in wie de Joden niet hebben willen ge loven. De Sinai gleed als een okergeel tapijt onder het vliegtuig weg, toen we even onder de plaats waar vroeger de Schelp zee gelegen heeft, de Rode Zee waren overgevlogen. De kale verweerde berg kammen hadden iets weg van ingezakte tulbanden. Er zaten diepe groeven in, die als veeltakkige aders over de platte toppen kronkelden en eigenlijk de enige onderbreking van de eentonig wordende kleuren vormden. Een helblauwe zee doemde in de verte op. Het was de kop van de Golf van Akaba, die maar steeds niet uit het we reldnieuws wil komen. Binnen een kwartier tijd zag ik niet minder dan vier verschillende landen liggen. Egypte in het uiterste westen en daarna naar het oosten gerekend, Israël, Jordanië en Saoedi-Arabië. Om wat voor kleine stukken gaat het eigenljjk in de wereld. Elath ziet er vanuit de lucht slechts ais een kleine nederzetting uit, die wat olietanks en een paar fabrieken toont. Er lagen een paar fabrieken op de rede en een wat grotere boot, die ik, te oordelen naar de maat, op een torpedojager schatte. Kin derspeelgoed van uit dc lucht; dood en verderf zaaiende machines in zee. Lans de grens van Israël ging het nu, lang de Negeb-woestijn, een nimmer ge dempte bron van onrust. En het duurde niet lang of we bevonden ons boven de Dode Zee met zijn steile bergwanden en fletse water. Het vliegtuig moest angstvallig de rechterkant houden. Want de in 1948 getrokken scheidslijn tussen Israël en Egypte gaat dwars over dit diepste punt van de aarde liggende wa terbekken met zijn mysterieuze historie. In de vlakte van Jericho, die daarop volgde, leek de bodem te trillen van de warmte. Daarna kwamen de met stenen bedekte heuvels van het vroegere Kana- an en ten slotte het miniatuurvlieg veldje van Jeruzalem, dat een weg met afsluitbomen dwars over de startbaan heeft lopen. De pelgrims waren het laatste half uur opgewonden en onrustig geworden. Ze verdrongen zich voor de raampjes van de Dakota om iets van het heilige land te kunnen zien en een eerste blik op de heilige stad te kunnen werpen. Maar het vliegveld lag toch te ver van Jeruzalem af om een totaalindruk van deze oude burcht der Jebusieten te krijgen. Men zag alleen de Romeinse muren boven de stad uitsteken en de beroemde „Dome of the Rock", de Rotskoepelkerk, die een van de meest gevierde heiligdommen der Mohamme danen is. Het eerste, dat opvalt, als men uit een vliegtuig op Jeruzalem Airport stapt, zijn de heldere kleuren, die het beloofde land in de adem van de lente uitblaast. Tegen lichtgroene weidegronden steken witte en gele rotsblokken af, terwijl het blauw van de lucht, dat tussen de heu veltoppen zichtbaar is, zich met diep getinte, roodbruine akkers afwisselt. Men wordt erdoor bekoord; men kan er zijn ogen bijna niet van afhouden. Hetzelfde geldt trouwens voor de schoonheid van huizen en straten, voor al als men meent, de geurtjes van een land als Egypte nog in de neusgaten te hebben zitten. Sommigen der pelgrims, met wie ik in het vliegtuig zat, kusten de grond, toen ze aankwamen. Ze wierpen zich in stille devotie op de knieën, strekten hun handen uit en raakten met hun lippen de aarde aan. Eerbied en dank baarheid spraken uit hun ogen. Einde lijk waren ze aangekomen in het land, waar ze zich jarenlang op hadden ver heugd en waar elke naam een monu ment en een geheugenopfrisser is. Het vlieggezelschap spatte toen uiteen. In de verscheurde stad Jeruzalem werd een hotel of een pension opgezocht of de familieleden en vrienden bij wie ge logeerd mocht worden. Maar ik wist zeker, dat ik velen van hen weer zou terugzien, hetzij in de Hof van Gethse- mané, hetzij in Hebron, de stad van Abraham, hetzij in Bethanië, de woon plaats van Lazarus. LINK VAN BRUGGEN (Van onze Amsterdamse redactie) Het internationaal Cultureel Centrum van de politieke constellatie "h tr ^'dden-Oosten van het ogenblik 1 ^'Ogc wijze doen uitkomen. *oen 'k door het luchtruim 1 15 ïSr .Met beloofde land, waar eens 1!eten verwachtend optrokken, betwist gebied geworden. s in het midden, telescopen op het t - staan de Joden. Maar daar, ®ens hun voorvaderen rond trok- idtto Verscheurd, maar ook het heilige f in het Paviljoen Vondelpark in Amster- dat vroeger Palestina heette a dam, dat tien jaar geleden door de thans Wt bat alles symbolisch? Ik vroeg me leden van de grote gezelschappen gedaan. Verheugend is de grote deelneming uit Rotterdam. Tien jongeren van het Rot terdams Toneel zullen o.a. met 4 uit Am sterdam en 4 uit Den Haag strijden om de prijzen, waarvan de eerste een som van 1000beschikbaar is gesteld door het Prins Bernhardfonds. De tweede prijs is 500.-, de derde 200.- groot. Het geld is bedoeld om de winnaars of winnares sen 'le kans te bieden zich verder te be kwamen, hetzij door buitenlands toneel te gaan zien, hetzij door aanschaffing van studiemateriaal. Het Internationaal Cultureel Centrum is na de betreurde dood van Den Eeren beemt of „Eertje", zoals iedereen hem kende een beetje stuurloos geworden en in cultureel opzicht een beetje achter op geraakt. Daarin is de laatste jaren weer verandering gekomen. En omdat het I.C.C. met zijn manifestaties meestal in de toneelsector bleef Michael Redgra ve, Sjaroff, Evelyn Waugh, Kurt Jooss e.a. hebben er lezingen en voorstellingen gegeven is het bestuur op de gelukkige ig» i t JPV B I i gedachte gekomen voor de eerste keer in iJ™|^'i Jul ons land met een toneelconcours het ko- 1 'i i ,,'rl '/('ii.' mend jubileum (18 mei) reliëf te geven. In het ICC zelf zullen drie avonden l> worden gehouden tijdens welke per kerr P J. 7 of 8 deelnemers in tien minuter de kans -THATkrijgen hun talenten te tonen. In die tijd moeten zij drie onderdelen afwerken, nl. een verplicht Shakespeare-fragment, daarna een claus of een dialoog uit een modern stuk, terwijl de laatste minuten gevuld mogen worden met een vrije pres tatie, b.v. mime, pantomime, zang, caba ret of een aanvulling op de beide eerste onderdelen. Het optreden geschiedt onge kostumeerd en ongeschminkt. Een jury wijst iedere avond dat zijn 24 april, 3 en 7 mei de beste twee deel nemers aan en deze zes komen tegen el kaar uit op een finale die plaats vindt op ze met meer komen. Advertent!# de jubileumdatum 18 mei in de kleine zaal van het Concertgebouw. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in het I.C.C. daar na worden dan de winnaars bekend ge maakt. De jury staat onder voorzitter- schap van jhr. mr. P. J. W. de Brauw en telt als leden de toneelkunstenaars Caro van Eyck, Elise Hoomans, Ank van der Moer, Cas Baas, Han Bentz van den Berg, Cees Laseur, Ton Lutz, Johan de Meester, Carel Rijken, Louis Saalborn, Paul Steen bergen en Jan Teulings. Het publiek zal ook in staat gesteld worden zijn oordeel aan dat van de jury te toetsen. In het I.C.C. krijgen de toeschouwer-winnaars grammofoonplaten, in het Concertgebouw toegangsbewijzen voor toneelvoorstellin gen in het Holland Festival. De mededin gende toneelspelers mogen een assistent meenemen en worden desgewenst in de gelegenheid gesteld samen iets voor te dragen. Het concours belooft een evenement in de wereld van het beroepstoneel te wor den. Het ICC denkt er over er een jaar lijkse traditie van te maken. Bij K.B. is met ingang van 16 se tember 1957 aan dr. F. J. J. Buytendijk op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoog leraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. Voorts is bij K.B. onderscheidenlijk met ingang van 1 september 1957 en 16 sep tember 1957 aan dr. ir. F. A. Vening Mei nesz op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft en de Rijksuniversiteit te Utrecht met dankbe tuiging voor de belangrijke in deze be trekking bewezen diensten. De toneelspeler Johan Elsensohn, die verbonden was bij het N.N.T.G., is voor het komende seizoen geëngageerd door „Het Zuidelijk Toneel", Advertentie Er zijn vergevorderde plannen tot or ganisatie van een belangrijke Dirk- Boutstentoonstelling, die gehouden zal worden te Brussel van oktober tot de cember 1957 en te Delft van december 1957 tot februari 1958. Door de meeste buitenlandse musea en verzamelaars werd medewerking toegezegd, zodat deze ten toonstelling zal kunnen uitgroeien tot een vrij volledig overzicht van het oeuvre van Dirk Bouts en van zijn invloed op zijn tijdgenoten. De organisatie is in handen van de gemengde technische commissie ter uitvoering van het Nederlands—Bel gisch Cultureel Accoord. In het Staatsblad is gepubliceerd een Koninklijk Besluit van 2 april jl. tot wij ziging van het academisch statuut (kwan- titatief-economische studierichting). Deze wijziging was noodzakelijk, daar de in het academisch statuut genoemde examenvakken in de economische weten schappen het niet mogelijk maakten eco nometristen op te leiden, die vergelijkbaar zijn met de afgestudeerden der vooraan staande academische centra in het bui tenland. Bovendien was het ook niet mo gelijk de huidige opleiding zo in te rich ten, dat normaal begaafde studenten na hun doctoraal examen in staat zijn zelf standig en binnen redelijke tijd hun ken nis op dit gebied voldoende uit te breiden. Dank zij deze wijziging van het acade misch statuut kan het vak wiskunde in het kandidaatsexamen worden opgenomen en kan na het kandidaatsexamen de oplei ding voor het doctoraal examen in twee jaren voltooid worden. Sola heeft een grote voorjaars-verrassing voor U. U kunt nu in het bezit komen van schitterend, Sola-tafelgerei, voor een kwart minder dan de normale prijs. Van 17 april t.e.m. 4 mei kunt U uw oude tafelgerei, in elke gewenste hoeveelheid en van welk merk ook bij uw Sola-winkelier inleveren en het vervangen door prachtig, gloednieuw Sola-tafelgerei, met een korting van 25%. U mag inleveren-wit U wiltmessen, vorken lepels,.groot en klein. Zij mogen verroest, beschadigd of verbogen zijn. Zij mogen van zilver, verzilverd of van ijzer zijn. Alleen aluminium komt niet in aanmerking. Dit is de kans van uw leven om tafel gerei voor uw leven te verkrijgen, zó voordelig als nog nooit mogelijk was en nooit meer mogelijk zal zijn Stel uw Sola-wensen niet meer uit. Doe Uzelf niet tekort. Profiteer zoveel mogelijk van dit zeldzame Sola-aanbod U kunt kiezen uit Sola-Pleet (zwaar verzilverd) en'Sola-Massief (door en door vlekvrij) in de hier afgebeelde modellen, Volgens Britse deskundigen kunnen at mosferische ontploffingen van waterstof bommen van het type, dat indertijd op de Bikini-eilanden werd beproefd bij een aantal mensen beenderkanker verwekken. Wanneer men de theorie aanneemt, dat het verwekken van beenderkanker verhou dingsgewijs groter wordt naarmate de radioactieve stof in Wet lichaam groter is dan zou deze ziekte voor elke vrijgeko men explosieve kracht die gelijk te stel len is met die van een miljoen ton TNT duizend mensen treffen. Bij de tot nu toe genomen proefnemingen is volgens deze geleerden een ontploffingskracht vrijge komen die gelijk te stellen is aan die van 50 miljoen ton TNT, voorzover het het vrijkomen van strontium 90 de stof die de beenderkanker veroorzaakt be treft. Bovenstaande gegevens zijn vastge legd in een gisteravond te Londen gepu bliceerd rapport, dat werd opgesteld door een speciale commissie van de door de vereniging van atoomgeleerden, een parti culiere instelling, welke in 1946 werd opge richt om Groot-Brittannië op de hoogte te houden van de ontwikkeling van de atoom, wetenschappen. Volgens het rapport zouden de voor noemde 1000 ziektegevallen over de ge hele wereld verspreid zijn en in verschil lende tijdvakken voorkomen. „Een wat groter aantal mensen," zo gaat het rap port verder, „zal mogelijk gaan lijden aan andere beenderkwalen, die mogelijk zelfs geen onmiddellijk aanwijsbare symp tomen hebben. Er bestaat ook een mo gelijkheid dat verschillende mensen aan leukemie gaan lijden, maar voor vast stelling van het aantal hiervan is te wei nig feitenmateriaal voorhanden". Bo vendien moet erop gewezen worden dat deze ziektegevallen, ofschoon absoluut ge nomen een groot aantal, slechts een fractie vertegenwoordigen van de ziektegevallen, die veroorzaakt worden door de natuur lijke aanwezigheid van radioactiviteit men kan namelijk niet de een van de an der onderscheiden. Wanneer andere soor ten atoomwapens tot ontploffing worden gebracht, zo gaat het rapport verder, zal het aantal ziektegevallen veranderen in dezelfde verhouding als de hoeveelheid splijtbare produkten die in de opperat- mosfeer worden vrijgelaten. De geleerden leggen er in hun rapport de nadruk op dat er mogelijk fouten ingeslopen zijn ten gevolge van het ontberen van de nodige gegevens. Twee medici van de universiteit van Tennessee zeggen in twee rapporten aan de bond van Amerikaanse verenigingen voor experimentele biologie, dat bij proe ven op muizen en apen de doeltreffend heid gebleken is van twee middelen ter bestrijding van de gevolgen van atoom straling. Het ene middel was preventief en be stond uit pillen op basis van sulphydryl- verbindingen; de andere behandeling bestond uit injecties met beendermerg van gezonde dieren, nadat de proefdieren zodanig aan radioactieve straling waren blootgesteld, dat zij zonder behandeling hadden moeten sterven. Drie andere geleerden van het nationale laboratorium van Tennessee hebben ver klaard, dat aan straling blootgestelde muizen met succes zijn ingespoten met beendermerg van ratten. Dit doet hopen, dat dierlijk beendermerg ook voor men sen zal kunnen worden gebruikt. Te beginnen met de nieuwe zomer dienstregeling, 2 juni a.s., gaat tussen Amsterdam en Zürich de „Edelweiss" rijden. Hij doet over deze afstand amper tien uur. In Zürich is het vertrek om 11.45 uur en in Amsterdam om 11.10 uur. De trein rijdt dagelijks en zal ook in de komende winterdienst blijven rijden. De Edelweiss arriveert in Rotterdam te 20.44 als hij van ZZürich afkomt en te 12.13 wanneer hij van Amsterdam komt. Oponthoud te Rotterdam, beide keren, drie minuten. In Antwerpen (oost) stopt de Edelweiss slechts dertig seconden wanneer hij van Zwitserland komt en precies één minuut wanneer hij naar Zürich toegaat. In Roosendaal (grens), duurt het oponthoud slechts één minuut, zowel op de heen als op de terugreis. Op uitdrukkelijk verzoek van H.K.H. Prinses Beatrix is de tewaterlating en de overdracht van het jacht „De Groene Draeck", dat haar ter gelegenheid van haar achttiende verjaardag door het „Co mité Varend Nederland" werd aangebo den, een week uitgesteld. De tewaterlating aan de Grasweg in Amsterdam noord en de daarop volgende doopplechtigheid door H.K.H. Prinses Beatrix is dus niet op 28 mei maar op dinsdag 4 juni a.s. De overdracht van het jacht in de jacht haven te Muiden van de Koninklijke Ne derlandse Zeil- en Roeivereniging valt nu op 15 juni. feu. De beroemde Spaanse cellist en diri gent Pablo Casals is dinsdag te San Juan (Porto Rico) door een hartaanval getrof fen, toen hij een repetitie leidde voor een muziekfestival dat te zijner ere zal wor den gegeven. Een hartspecialist constateerde, dat de tachtigjarige Casals lijdt aan trombose van de kransslagader. Hij zal verschelde ne weken het bed moeten houden. De organisatoren van het festival heb ben besloten, dat de concerten, zoals was voorgenomen, op maandag zullen begin nen, maar dat er" als eerbewijs voor Casals geen dirigent voor het orkest zal staan. (Van onze verslaggever) De Snoeptrommelactie door Oost-Pries terhulp georganiseerd om de talrijke kin deren onder de vluchtelingen in de dia sporagebieden en voor zover mogelijk ook achter het Ijzeren gordijn aan een ver snapering te helpen, kan als geslaagd worden beschouwd. Overal in den lande hebben scholen haar medewerking ver leend en het aantal trommels, dat straks op het centrale punt: de loodsen van het Katholiek Huisvestingscomité te 's He togenbosch aanwezig zal zijn, kan rus tig op 110.900 worden geschat. Uiterlijk Witte Donderdag moet de buit binnen zijn, voor welks vervoer verschei dene automobilisten zich beschikbaar stel len, doch velen hebben hun zoete last reeds afgeleverd. Toen wij dezer dagen eens een kijkje gingen nemen, was men reeds druk aan het opstapelen. Interessanter was nog de tentoonstel ling bij de zusters in de Choorstraat van zelfgemaakte poppen tot welker vervaar diging de K.R.O. de jeugd had aange spoord. Er waren ongeveer 800 poppen ingezonden, waarvan er 500 gedistribueerd zullen worden met de snoeptrommels. De priesters van de kapelwagens zullen er best raad mee weten. De andere 300 poppen zullen met bij zonder zorg worden geseleccteerd en het voorrecht genieten straks een reizende tentoonstelling te vormen in dienst van de Bond Zonder Naam. De jury zal geen gemakkelijke teek hebben om een keuze te doen, want er zijn bijzonder mooie en met 'n zekere ar tisticiteit vervaardigde poppen bij. Het is wonderlijk tot welk 'n idee sommige kin deren, wier leeftijd varieert van 13 tot 15 jaar, zijn gekomen. Een gracieus dans paar bleek het werkstuk van twee vrien dinnetjes, een ander zond een zouaaf in, heel kinderlijk genoemd soldaat van de Paus en weer een andere deelneemster aan deze poppenactie bijna 13 jaar schreef het kind heel eerlijk had keurig een schortje van de pop geborduurd. Het enthousiasme en de liefde waarmee de kinderen zich voor dit werk om anderen gelukkig te maken hebben ingezet, spreekt wel duidelijk hieruit, dat een meisje bo ven d e 15 jaar buiten mededinging toch graag haar mooie poppen wilde afstaan. (Van onze correspondent). De heer P. Verkouteren, die maandag avond door St.-Raphaël werd gehuldigd als gouden jubilaris, werd dinsdagavond door pastoor Romme te Roosendaal onder scheiden met „Pro Ecclesia et Pontifice". Dit voor het vele belangeloze werk ln Roosendaal verricht op charitatief, maat schappelijk zowel als sociaal gebied. (Advertentie) De eerw. heer H. Rehms, Witte Pater te Carthago, zal op eerste paasdag uit handen van mgr. M. Perrin, bisschop van Carthago, te Tunis de priesterwijding ont vangen. Pater Rehms is afkomstig uit Am sterdam. Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel labiet dat Li weer met plezier Uw werk kunt doen! De Nederlandse kamerleden mr. P. A. Blaissê, mr. J. A. W. Burger en jhr, mr, M. van der Goes van Natersmaken deeel uit van een delegatie van 12 parlemen tariërs uit de landen der Europese economische gemeenschap-in-wording, welke op het ogenblik op studiereis is in Zwart-Afrika om de economische mogelijkheden en de ontwikkeling van de politieke autonomie te besturen, voorivaarde voor het in brengen van dese gebieden in de gemeenschappelijke markt. De foto laat zien hoe mr. ij. d. Goes van Naters met minister Houpliouet-BoignyAfrikaans minis ter in de regering-Mollet te Parijs, het gulden boek van de kamer van koophandel te Abidjan, de hoofdstad van de Ivoorkust tekende. Tweede van links staan de mr. Blaissevijfde van links mr. Burger. (Van onze medische medewerker) DE invloed van emoties op de ge zondheid is groot en steeds meer blijkt, dat allerlei psychische omstandigheden het optreden van lichamelijke ziekten kunnen bevor deren of veroorzaken. Dit terrein van onderzoek hetwelk men met het woord psychosomatische geneeskun de aanduidt willen we thans niet betreden doch ons alleen tot de emo ties beperken. De mensen in onze hedendaagse cul tuur in het westen hebben een groot onvermogen om hun emoties uit te drukken. Of dit komt, omdat onze ge dragspatronen in het culturele beeld dat zulke snelle veranderingen on dergaat, niet meer passen of door andere oorzaken, een feit is dat wij stuntelig zijn, wanneer het er om gaat om onze emoties een vorm te geven. Een over matig afremmen reeds in de vroege jeugd begonnen van de uitdrukking van onze affectieve belevingen heeft er toe geleid, dat men zich erop is gaan bezinnen om de spontane uitingen te be vorderen. Verschillende initiatieven op het ge bied van onderwijsvernieuwing verdie nen niet genoeg waardering. Het teke nen is van een star rechte-lijntjes-trek- ken geworden tot een leren zich uit drukken met potlood, verf, ja met prul laria erbij om het nog duidelijker weer te geven. Men drukt zich zo direct uit, dat het penseel a.h.w. hindert en de verf wordt met de vingers direct zonder tus- senstof bewerkt. Het kind werd vroeger gedwongen het potlood op een bepaalde manier vast te houden om minutieus kleine lijntjes onberispelijk recht te trekken. Emotioneel wekte dit slechts tegenzin op, versterkte de insufficiëntie- gevoelens van het niet te kunnen en de resultaten waren niet boeiend. Thans mogen de kinderen zich uiten met al die leuke ingrediënten en zij mogen zich uitdrukken zoals zij het beleven. Boeiende produkten zijn er het resultaat van. Het zijn persoonlijke werkstukken geworden, waar het kind eindelijk eens zichzelf kan zijn, zonder regels, zonder conventie. De jeugd, die getipt heeft aan de vrije expressie, weet dat men ook in het geweldige gareel van onze doelloze maatschappij, een zeker geluk vindt door eens zichzelf te zijn, door zijn emoties op eigen wijze, op persoonlijke wijze uit te drukken. Deze jeugd is in de puberteit aangeland. Thans worden dé traditionele dansen niet gevoeld als een middel om emoties uit te drukken en de vrije expressie maakt zich mees ter van de danskunst. Uitbundig, gelijk het „fingerpainting", wordt nu Rock 'n' Roll gedanst. Zal deze generatie erin slagen een eigen aangepaste vorm te vinden om aan zijn emoties uitdruk king te geven? Is het te verwonderen, dat de vrije expressie ook in de geneeskunde en met name in de psychiatrie haar toepassing vindt? NDER de naam van creatieve therapie wordt aan de geestes zieke gelegenheid gegeven zich vrij te uiten. Hij wordt in de gelegen heid gesteld zich spontaan te uiten, waarbij het onbewuste zich kan ont laden gelijk in de droom. De patiënt weet niet wat zijn schilderij of beeld betekent en de psychiater kan in ver band met andere uitingen van be trokkene het verloop van de emoties nagaan gelijk hij ook dromen kan analyseren. Als alleen donkere kleu ren gebruikt worden, ligt het ver moeden van een melancholieke grondstemming meer voor de hand dan bij lichte zonnige kleuren, doch ook hier gelden geen algemene re gels. Onlangs is dr. Vaessen gepromo veerd over de psychische aspecten van de insuline-coma-therapie, waarin hij onder meer nieuwe inzich ten betreffende de betekenis van creatieve werkzaamheden bij geestes zieken besprak. Zocht men vroeger naar typische ken merken in de artistieke produkten van de chronische geesteszieke, later richtte de psychiatrie de belangstelling meer op de patiënten, die nog niet een ge fixeerd ziektebeeld vertoonden. Tevens werd er onderscheid gemaakt tussen de kunstprodukten van een toevallig ar tistiek aangelegde patiënt en het regel matig laten schilderen van vele patiën ten op initiatief en met aanmoediging van de psychiater. Bij dit laatste komt ook nog een ander aspect, nl. de mo gelijkheid van een therapeutische of pedagogische beïnvloeding. Het gebied van de kunst valt als zo danig buiten de competentie van de psychiater. Deze vraagt niet of een schilderprodukt van een geesteszieke ar tistieke waarde heeft, doch wat het creëren zelf voor de psyche van de pa tiënt betekent, waarbij het vooral om de emotionele geladenheid gaat. De creatieve produkten van de geestes zieke brengen niet zoals de kunstpro dukten een boodschap van vernieuwing aan de mensen, maar zijn wel uitermate geschikt om een concreet beeld te geven van een geesteszieke mens.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3