NIEUWS uit STAD en OMTREK De herdenking der gevallenen OUDE TIJD Herdenkingsbijeenkomst in de Grote of St-Janskerk Rotterdammers pelgrimeerden naar de stad van Sint-Liduina Bonaventura' bracht Priestley's Gouden Regen" Blauw Wit moest met zenuwen en Hermes DVS afrekenen S.V.V. toonde zich veel sterker dan rivaal uit glorie-tijd SPORTNIEUWS uit Schiedam Geheugen-hulp "^eclam^ Uit die goede ranóe paginaJ Wederom massale bloemenhulde aan de voet van het monument Jeugdappèl voor liet stadhuis G.T.B. 1 kampioen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Veertig jaar bij liet katholiek onderwijs Burgerlijke Stand „Zij had het beste deel verkozen. Amster dammers niettemin royaal winnaars Jaarlijkse St.-Liduina- omgang Velsenaren met 2-0 kansloos geklopt S. F. C. voor de eerste maal geklopt Maakt voor gezellige japonnen MAANDAG 6 MEI 1957 HOE HET WEDER IN APRIL 1807 WAS HONKBAL SchiedamPasifieo 56 Deken voorop Haarlem „beroofd PFCMartinit 43 BloemhofSFC 42 GSSInsulinde 22 //V ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 22 Rotterdam Voor de twaalfde maal heeft de Schie- mers en toeschouwers nog eenmaal langs damse bevolking op treffende wijze haar het monument aan welks voet zich een doden herdacht. Wederom gingen de ge- weelde van bloemstukken had opgesteld dachten uit naar hen, die tijdens de oor- logs- en bezettingsjaren hun leven hebben gegeven voor vaderland en vrijheid. Ve le stadgenoten hadden gevolg gegeven aan de oproep door 't Comité „Herden king Gevallenen" tot hen gericht. Be halve van alle kerken en openbare ge bouwen wapperden van talrijke wonin gen de vlaggen halfstok. De huiverige kilte en dreigend laag hangende wolkenvelden schiepen het juiste decor voor dit treffend gebeuren. Reeds vroeg stonden honderden mensen in de Gerrit Verboonstraat de stoet af te wachten en hadden vaandeldragers van diverse verenigingen en organisaties zich rond 't monument opgesteld. Kwart over zeven zette de uitgebreide stoet van deelnemers zich in beweging en trok men door een brede haag van toeschou wers naar het monument. Bij de jaarlijk se deelnemers voegden zich ditmaal een groep officieren en een detachement ma- rinetroepen, van het Marine Opleiding schip „Corn. Drebbel" bij de stoet. Een wachtpeloton, onder commando van een sergeant der Mariniers, had inmiddels een erewacht bij het monument betrok ken. Ook het muziekkorps van het „Legr des Heils" had zich daar intussen op gesteld en bracht gewilde muziek ten ge hore. Precies half acht arriveerde de kop van de lange stoet bij het monument. Na dat de erewacht voor de burgemeester en wethouders het geweer gepresenteerd had, verrichtte dé heer Peek de kransleg- ging namens gemeentebestuur en de ge hele bevolking. Hierna volgden de familieleden der ge vallenen en brachten ook alle bonden, vereniging en scholen hun bloemenhulde aan hen die vielen. Op een nu volgend hoornsignaal be trachtten allen twee minuten stilte. Met het gezamelijk zingen van het Wilhelmus werd deze indrukwekkende plechtigheden besloten. Na afloop defileerden deelne- Zaterdag zijn op de r.-k. Begraaf plaats door een meis je uit naam van liet Oorlogsgraven Comité bloemen gelegd op graven van hen, die in de oorlog voor het vaderland vielen. Burgemeester Peek legde de krans bij het monument in de. Plantage. Er was niet veel belangstelling heden ochtend, maar daar zal het gure weer wel debet aan zijn. Het bleef gelukkig droog en zelfs scheen de zon, toen burge meester mr. J. W. Peek, vergezeld van de gemeente-secretaris, mr. N. J. Post, op het bordes verscheen en akela A v d' Pluym, vergezeld van de heer L. Kamp voorzitter van de V.N.F.G., zich bij hen voegde. Akela v. ,d. Pluym begroette de jongens en meisjes van Schiedam, die bijeen wa ren gekomen om tezamen de bevrijdings dag te herdenken. Vrijheid voor het Ne derlandse volk, waarnaar het 5 jaar had uitgekeken. Na 5 jaar onderdrukking ging de Nederlandse vlag weer fier omhoog en spr. wilde ook deze dag beginnen met het hijsen van de vlag. Hans Verwayen zorgde ervoor, dat dit onberispelijk ge beurde, met begeleiding van tromgeroffel van de Oranjegarde en de Jonge Harmo nie. Hans Veraen declameerde hierna op overtuigende wijze „De vlag op het hart" Burgemeester mr. J. W. Peek gewaag de van de vijf jaar van onderdrukking en verzet, van het onrecht ons volk aan gedaan en dat 269.000 Nederlandse bur gers en militairen het leven kostte. We moeten hun voorbeeld volgen, door niet altijd vervuld te zijn met haat. Haat past niet op deze dag. Sinds de opstand tegen Spanje is Nederland altijd een welvarend land geweest, kon men zeggen, denken en geloven, wat men wilde, tot die 10e mei 1940, waarna op 5 mei 1945 in de vroege morgen, t.w. om 8 uur, de bevrij ding kwam, waarvan Roosevelt zei, dat iedereen nu weer zonder vrees kon le ven. Dit is het grote gebeuren, aldus spr., dat wij vandaag herdenken. Ik weet niet, wat de toekomst brengen zal, maar draag altijd de vlag op het hart, geef de fakkel der vaderlandsliefde door aan an deren. Jaap Weergang, leider van de A.J.C., leidde nu de zang, het „Wij zijn jong" klonk uit alle monden, gevolgd door an dere liedjes, waarvan het grappige „Als de bomen zacht ruisen", begeleid met tromgeroffel tot de aardigste behoorde. Leuke volksdansen, uitgevoerd door 10 meisjes en 2 jongens, het clublied van T.O.P., de massale canon, door allen ge zongen en besloten met het Wilhelmus. Pianist P. van Hassel begeleidde op de piano. Tot de laatste wedstrijd van het sei zoen 19561957 heeft de spanning er in de 2e klas A ingezeten. VVHR had op GTB een punt voorsprong en zou bij overwinning de titel hebben behaald maarSlikkerveer deed daar op Laag Zestienhoven haar sportieve plicht door 3 min. voor tijd met een prachtige kopbal het enige doelpunt in deze wedstrijd te scoren. GTB nam op Duivestein tegen Sledos 1 geen enkel risico en won met 08. In het eerste kwartier waren de elftal len aan elkaar gewaagd, maar daarna kwam GTB goed opzetten en nadat de Schiedammers de leiding hadden geno men volgde spoedig nummer 2. Met de rust hadden de Geelzwarten een 5—0 voorsprong. Na de rust deed GTB het wat kalmer aan, maar toen scheidsrech ter Stad, die deze sportief gespeelde wedstrijd leidde voor de laatste maal zijn fluitje liet horen, was de stand tot 0—8 opgevoerd. GTB 4 stelde teleur door thuisspelend met 2—3 van RSM 3 te verliezen. De maand april 1957 is voorbij, en wij hebben over het weder in deze maand niet te klagen. Ook 150 jaren geleden had men niet te klagen. We vonden daaromtrent in een oude courant het volgende opgete kend: De koude winterachtige Tempera tuur der Lucht hield de 6 eerste dagen der maand nog aan met Oostelijke winden. Van den 7 tot den 16 had men aangenaam Lenteweder met W.Z.W. en Zuidelijke wi den. schoon van weinig og geen Regen ver gezeld: daarop volgde van 18 tot 21 wel derom winterachtig en koud weer met Ha gel- en Sneeuwbuien, in het begin gepaard met Oostelijke en Noordelijke winden; maar van den 23 tot het einde dezer maand veranderde de temperatuur der Lucht ge heel en al, zoodat de middagwarmte van den 26 reeds meer dan 62 gr.(F.) was, en den 27 tot 70 gr. (F.) klom, zijnde de wind van dien tijd af Zuid-Oostelijk, en slechts een paar dagen Westelijk en Noordweste lijk, behoudende echter de eigenschappen van den Oosten wind, waar mede den 30 de maand eindigde; dog al deze aangena me warme en zoele dagen waren zonder regen, en niet te min zeer groeizaam ten aanzien der warmte. Men ziet uit bovenstaand verslag van het weer 150 jaren geleden, dat er veel overeenkomst is met onze voorbijzijnde maand april 1957. Ook de morgens waren koel zoals thans. Tweemaal weerklonken zaterdag avond de twee coupletten van ons Wil helmus, de eerste maal als sluiting van het défilé, de tweede maal als waardig slot van een sfeervolle bijeenkomst in de Grote of St-Janskerk. waarvan slechts enkele zjjplaatsen onbezet bleven en diegenen, die even tevoren bij het mo nument gedefileerd hadden, van hun belangstelling blijk gaven. De afdeling Schiedam van de Ned. Ver. van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijden voormalig verzet Nederland organiseerde deze bijeen komst met medewerking van de arbei- derszangvereniging „Excelsior", diri gent Leo Smit en de Chr. muziekvereni ging „Harpe Davids", onder leiding van dirigent Albert Mey. „Excelsior" opende met het sobere „Ecce quomodo moritur" van Handel, waarna ds. J. A. Hebly, Ger. predikant als eerste spreker het woord voerde. „Harpe Davids" speelde hierna „Wenn ich einmal soil scheiden" van J. Bach. De gemengde zangvereniging „Excelsior" zong ,.Beati mortui" van Felix Mendelssohn. De tweede spreker van deze avond was ds. J. Nawijn, die de nadruk legde op de intense vreugde van het bevrijdingsfeest. „Harpe Davids" onderstreepte deze toespraak met koraalmuziek „Abide with me", aangevuld met andere ge zangen, waarna ook ..Excelsior" zich liet horen in het „Vrede" van C. S. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM CH OMSTREKEN 79ste Jafirgang No. 23367 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 o— A D V E R T ENTIÏS ƒ0,15 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN 0,30 per m.m.-hoogte. Bij contract speciale tarieven- KAMPIOENEN tot 20 woorden 0,50 bij vooruit betaling. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeenkom stig de Regelen voor het Adver tentiewezen. o ABONNEMENTEN 7.40 per kwartaal, 2.54 per maand en 0,59 per week. Adamma van Scheltema, gecomponeerd door Eduard Flipse. „Er zijn stemmen opgegaan," aldus de laatste spreker van deze avond, pa ter P. L. van Kessel o.p. uit Nijmegen, om het herdenken van de gevallenen en het bevrijdingsfeest achterwege te laten. Ongetwijfeld zat daar een goede bedoeling achter, om oude'wonden niet meer open te halen. In deze stad heeft de herdenking van de gevallenen nog steeds met grote waardigheid plaats. Herdenking is bezinning, vervolgde spreker. Als wij de 12 jaar van onze bevrijding nagaan en dan een vergelij king maken met de joden, die eens uit Egypte verdreven werden en 40 jaar lang naar hun houding zochten, dan mogen wij niet wanhopen. Wanneer wij de wereld om ons heen 'zien, dan vra gen wij ons af, is dit het beloofde land van vrede een droom of werkelijkheid? Wij moeten echter geloof, en vertrouwen hebben in God, in de mensen rondom ons, waar in ieder van ons de goede wil leeft. Als voorbeeld stelde spreker het 16-jarige joodse meisje Anne Frank, dat in de laatste bladzijden van haar dagboek schreef; „Toch blijf ik geloven in de goedheid van de mens," zij voelde de strijd aan tussen goed en kwaad. Tot slot spoorde pater Van Kessel een ieder aan met Gods hulp de wereld vrede op te bouwen uit de vrede van ons eigen hart en bad daarna het. Onze Vader, het gebed, dat ons allen bindt aan de ene Vader. „Harpe Davids" speelde „Wilt heden nu treden," waarna men als éénman opstond en de twee coupletten van ons volkslied zong, gedirigeerd door de heer Albert Mey, als een massaal dank gebed. Op 1 mei was de heer C. P. J. Sero- dino, onderwijzer aan de St.-Henricus- school in de Gorzen, veertig jaar bij het katholiek onderwijs, waarvan 34 jaar aan de genoemde school, die oorspron kelijk in de Gerrit Verboonstraat ge vestigd was, zodat hij sinds de oprich ting daaraan verbonden is geweest. Terloops zij even opgemerkt, dat de school toenmaals de St.-Gerardusschool heette. De verplaatsing geschiedde in september 1923. In de Gorzen is de heer Serodino, gelijk hij het ook tijdens zijn werkzaamheid in de Gerrit Verboon straat was, van het begin af aan een bij zonder gezien onderwijzer geweest. Nog steeds is hij zowel bij de kinderen als de ouders een persoonlijkheid, waarvoor men grote waardering koestert, als ge volg van zijn grote bescheidenheid, die echter zijn bijzondere gaven als onder wijzer niet weet te verbergen. Het hoofd van de St.-Henricusschool, de heer Krebbèrs, die er eveneens vele jaren aan verbonden is en tussen twee haakjes, dit jaar mét pensioen hoopt te gaan, heeft steeds een grote steun aan deze uitstekende pedagoog gehad. Het zal de jubilerende heer Serodino ongetwijfeld niet aan. belangstelling ontbreken. Maar het is toch zijn uitdrukkelijke wens, dat het feit op 13 dezer alleen in besloten kring zal worden herdacht. Dit houdt overigens in, dat hem vanwege het be stuur van de St.-Willibrordusstichting grote en hartelijke dank zal worden ge bracht voor hetgeen hij voor het katho lieke onderwijs hier ter stede heeft ge daan. Van de zijde der kinderen vindt daarna in de school een huldiging plaats zowel door de jongens als de meisjes van.de Gorzen. In Tilburg werd voor de 2e klasse K.N.H.B. de wedstrijd Schiedam tegen Pasifieo gespeeld. De uitslag van deze wedstrijd was 65 in het voordeel van de Tilburgers. De aangebrachte verjon ging bij de Schiedammers betekende wel degelijk een verzwakking. Ervaring speelt bij deze sport een belangrijke rol. Ondanks dat mag Schiedam' op een goe- I de wedstrijd terugzien. Goed slagwerk aan beide kanten en bovendien werd er zeer goed geworpen. Reinierse wist I zelfs 16 maal 3 slag te werpen. Na de 5e inning stonden onze stadgenoten nog met 52. voor. Een inzinking bij de wer- oers deed echter deze voorsprong ver'- j loren gaan, zodat na de 8e inning, Pasi fieo, de leiding met 65 had overgeno- men. Alles was nog mogelijk doch in j de laatste inning werden alle Schiedam se lopers uitsevansen, zodat, de over- i winning in Tilburg moest blijven. OVERLEDEN: W. A. Tetteroo 69 j., vr. v. F W. M. Heggelman; J.' W. V. CrGGst, 81 j, wed. v. B. Dekker. GEBOREN: Marianna E., d. v. H. F. cle,F?,ay en v- Litsenburg; Ru- dolf R„ z. v. B. Breedijk en K. C. van Kampen. Mgr. J. H. Nickel, geflankeerd door pastoor C. Lansbergen flinks) en kapelaan Boelen, tro-tseert met alle andere Eiduina-vereerdcrs dapper de hagelbuien op de i ecg tussen Rotterdam en Schiedam. Gisteravond vond in GcbouW ..Arcade te Schiedam de tiende parochieavond plaats van de H. Hart-parochic in Nieuw Mathencsse. Ter viering van dit feeste lijk gebeuren kwam de jeugdige maar te vens vooruitstrevende toneelgroep „Bo naventura" met het door J. B. Priestley geschreven blijspel „Gouden regen" op de planken. Hoewel er niet van een volmaakte uit voering gesproken kan worden, mag men toch op een zeer geslaagde uitvoering te rug zien. Onder leiding van de regisseur. Ad Verhey, die zelf de rol van George Radfern vervulde, werd er vooral in de laatste twee bedrijven goed spel gele verd. De goede verzorging van decor en toneelaamcleding hebben veel tot dit succes bij gedragen. Met „Gouden regen" is een van de wei nige stukken van Priestley genoemd die geschikt zijn om op dergelijke avon den voor bet voetlicht gebracht worden. Het betrekkelijk bescheiden verhaal is dat van de in de Londense voorstad. Shooter's Green, zeer gerespecteerde, George Radfern. Het stelt de toeschouwer niet voor moeilijke problemen. Ad. Ver- Bij de stand 41 hadden 9000 toeschou wers en de spelers van Blauw Wit al lang hun interesse in dit duel verloren. Zjj had den veel meer interesse voor de uitslag van de wedstrijd, die Stormvogels in Vo- lendam moest spelen. De enigen, die hun aandacht bij het spel hielden waren de Schiedammers en wcf speciaal Cockie van der Tuyn, die in de laatste fase nog een keer tegen de staander schoot. Het was een van de weinige Schiedamse wapen feiten. Van het begin af aan zijn d-e in rode shirts gestoken Amsterdammers in het offensief geweest. Het was wel duidelijk, dat zij nog helemaal niet zeker van de' overwinning waren. Er zat geen greintje rust in de hoofdstedelijke ploeg. Dat doel punt van Van der Zant in de 9e minuut had de aanstaande kampioenen de nodige rust kunnen schenken, maar de scheids- rechter had buitenspel geconstateerd, dus juichten de Amsterdammers te vroeg Scheidsrechter C. van Doorn, die nogal wat kritiek van de tribunes in ontvangst mocht nemen, zou nog drie Amsterdamse goals afkeuren. In de 25e minuut scoorde Koekebakker de eerste treffer en van dat ogenblik af ging het beter in de hoofdstedelijke ploeg. Van der Zant zorgde voor 2-0, maar Miins- bergen rekende het zich tot e e eer d e bergen rekende het zich tot een eer de Amsterdammers weer met de zenuwen in hun keel naar de kleedkamers te stu ren voor de thee. Hij bracht de voorsprong terug tot een doelpunt verschil. Na de rust was het gauw gebeurd. Het spel van de Mokummers werd beter en ook de schoten waren trefzekerder. Fre- deriks scoorde met een diagonaal schot nummer drie en Van der Zant bracht de eindstand op 41. Zoals tijdens de grote St.-Liduina-no- vene elk jaar gebruikelijk, werd zondag Schiedamse kerken weer de Stille Omgang gemaakt. Vorige week hadden de vrouwen voor de eerste maal deze devote pelgrimstocht volbracht. De lange rijen zwijgende mannen gaven in het vroege morgenuur een indrukwek kende aanblik. Talrijke parochiegeestelijken liepen ook nu weer in de rijen mee. De paro chies liepen ditmaal eveneens afzonder lijk en woonde na afloop van de omgang in de eigen parochiekerk gezamenlijk de H. Mis bij. Een gebed voor Honga rije was dit jaar de intentie van deze omgang. hey, heeft de rol van de charmante be drieger, op een meer dan uitstekende wijze vervuld. Het bescheiden en van tuinieren houdende mannetje kon bijna onmogelijk de geraffineerde zwendelaar en valse munter zijn, waar hij zich tegen- over zijn familie voor uitgaf. In feite was hij echter een koel en berekend misda- diger, die als het spel verloren is zich op geslepen manier aan de wet weet te onttrekken en bovendien tegenover zijn gezin zijn figuur weet te redden. Het is voor zijn medespelers geen schande dat zijn spel met kop en schou ders boven het geheel uitstak. Emmy van Dijk, als zijn vrouw Doris, die van hem geen kwaad kan geloven, wist aan haar rol grote persoonlijkheid te gezen. Zeer goed waren ook de typeringen van het echtpaar Reijnart als de parasiterende Baxley's. In het eerste bedrijf wat stroef doch later voor hun taak berekend. Ri- na Wennekes, als Elsie was het type van de rijpere bakvis. Goed weergegeven waren haar reacties als het de schijn heeft, dat tiaar vader niet is, waar hij zich voor uitgeeft. De huilbuien en toneel kussen leveren echter naar het scheen nog al moeilijkheden op. Piet Joore kon de rol van Harold Russ niet volledig aan. Gebrek aan ervaring zal hier we! de grootste oorzaak van zijn. Joe Fletten ge speeld door Henk Deuling, was echt de snob van wie tot het laatste toe niemand de ware aard kon vermoeden. Jac. Klei- nekoort was als inspecteur Stack vooral in het derde bedrijf de uitgekookte poli tieman. Zijn spel groeide in het beslissen de woorden-steekspel met Radfern tot een verdienstelijke hoogte. Ook H. Reijnart Jr. wist van zijn kleine rol iets goeds te maken en bracht een gemoedelijke En gelse Bobby. De groep kreeg na afloop een zeer verdiend applaus in ontvangst te nemen. Pastoor C. Koning sprak aan het begin van do avond een kort welkomstwoord. The Rhytme Aces verzorgden tijdens het Oranjebal de muziek. Af cn toe teisterde een ijskoude rcj^s de groep van enkele honderden Pe'? ,ejp die zondagmiddag van het MarconiP te Rotterdam te voet naar Schie" vertrok, maar tot troost scheen 0 hier en dan een zonnetje. De gure wind cC en maakte de tocht wel bijzonder tot boetetocht, zoals pastoor C.J.Lansbcrs de geestelijke leider van „Katholiek t risme'' terecht zeide, toen hij allen e kom heette in de St.-Liduinakcrk Schiedam, waarvan het priesterkoor weelde van bloemen droeg. Waren er blijkbaar, die zich »'dS laten afschrikken, zeker niet mgr. Nickel, deken van Rotterdam, die t ditiegetrouw voorop liep en die in Sc» dam het plechtig lof celebreerde, y 0 evenement deze bede- en boetetocht v Rotterdammers voor Schiedam ,.s, kent, bleek wel uit de vele SchiedamW® j' die er met de Rotterdammers v°,e zorgden dat het hele middenschip va^t„r- kerk was bezet. Nieuw voor de Ro,r,(j- dammers waren de prachtige gcbi'33 schilderde ramen boven in het Prieskn. koor die er het vorig jaar nog niet war Nadat de relieken van de heilige processie waren rondgedragen, hield pelaan J.M.Boelen van de kathedr kerk in Rotterdam de predikatie. Hij herinnerde aan de vele beslomh\ ringen, die de Rotterdammer in zijn ar" ke stad heeft en die hem soms weeITjng den van het belangrijkste, de verenig1 met Christus in de communie. Hier j-U van toepassing de woorden die chrJs„ar sprak tot Martha toen zij er tijdens n® huiselijke werkzaamheden haar z3S zjj Maria een verwijt van maakte, dat i niet hielp, maar naar Christus he- luisteren: „Gij zijt over vele dingen zorgd, toch is er maar één ding noodz kelijk. Maria heeft het beste deel veris zen en dat zal haar niet ontnomen w den". je Dit overbrengend op het leven van Schiedamse heilige, wees kapelaan B len er op, dat St.-Liduina in haar lev® j hoe smartelijk dit ook leek. het beste a koos; haar lijden en haar verlang® bracht hij over op de mens die leeft w streek waar zij eens leefde. Pastoor Lansbergen, die een en 33 vertelde over de plaatsen waaraan h® inneringen van de heilige zijn verbond en waar thans haar graf is plaats^ die men na het lof ging bezoeken merkte op. dat men het Haarlemse 3 dom eigenlijk van een heilige had 3 roofd. Immers eertijds was St.-Lidui de vaderlandse heilige van het lems diocees, nu is zij dat van het R terdamse bisdom. Na de plechtigheid in St.-Liduina's n ligdom begaven zich de meeste pel§r" onder leiding van pastoor Lansbera naar de door de herinnering aan de lige gewijde plaatsen. Eerst, volgens S. woonte, naar de kapel van Huize SiiL Liduina, waar zich de grafsteen bevih vervolgens over het bruggetje van Nieuwe Haven naar Boterstraat, KreuP straat, het St.-Janskerkhof. de St.-J3-^ kerk en de Achterweg, om vandaar via Hoogstraat de Havenkerk te bereik Daar werden de pelgrims ontvangen tn- een statig Ave Maria op het orgel. kerk was fraai verlicht- Ook hier spj- pastoor Lansbergen, ditmaal over het'j daar bevindende genadebeeld, hetweik dezelfde tijd dateert als het Mariabe® y dat St.-Lidewijde in haar huis had. e overwoog al hetgeen St.-Liduina met H. Maagd verbond. Zijn stichtende dracht werd aandachtig aangehoord daarna bezocht men de Mariakapel de Havenkerk, biddend en zingend. Hoewel SVV en VSV beiden in spel en klassering wel een devaluatie hebben ondergaan sinds de tijd, dat deze ploegen om het Kampioenschap van Nederland streden, biedt het spel van je S.V.V.ers toch wei betere perspectieven dan dat van de Vclzenaren. In het Schiedamse spel zit weer een opgaande lijn. Verdediging en middenlinie zijn van degelijke kwali teit, terwijl de aanval m et Van Pelt en Köncmann als uitblinkers tot vaak goede combinaties kom. Maar de produktiviteit laat nog te wensen over. Reeds na vijf minaten liet Huntink Zoals te verwachten was zijn er in dt 4e klasse van de KNVB ook gisteren wei nig schokkende dingen gelieurd. De nog resterende wedstrijden zijn immers van elk belang ontbloot. Zowel S.V.D.P.YV. als Martinit wisten het niet tot een over winning te brengen. De eerste verloor op eigen terrein van 's-Gravcnzande, terwijl Martinit met 43 door P.F.C. werd geklopt. In de le klasse, afd. R.dam, zag Bloem hof echter kans S.F.C. de eerste neder laag van dit seizoen toe te brengen. G.T.B. behaalde in de 2e klasse, zater dagmiddag, door een overwinning op Stedos het kampioenschap van deze afd. Wij wensen GTB van harte geluk met dit bereikte resultaat. G.S.S. moest thuis tegen Isulinde met een 22 draw ge noegen nemen. SVDPW's-Gravenz. 0—1 Geen moment zijn de rood-witten in deze wedstrijd tot groot voetbal geko men. In het begin waren beide partijen goed tegen elkaar opgewassenen en kre gen de rood-witten ook wel redelijke ■conngskansen. Eerst na de rust viel het enige doelpunt. Een terugspeelbal werd de gastheren noodlottig, zodat met 1—0 werd verloren. Ook hier een matige wedstrijd met voor rust P.F.C. het meest in de aanval. Na 10 minuten spelen opende de links binnen van P.F.C. de score met een goed doelpunt. Een kwartier voor rust was het nu de linksbuiten die er met een goed schot 20 van maakte. Na de thee kwam Martinit wat meer in de aanval wat dan ook al spoedig door Wolthuys een tegenpunt opleverde 21. De mid- voor der gastheren wist het juiste ant woord en deponeerde met een strak schot nummer drie in de touwen 31. Koster wist echter de achterstand we derom te verkleinen 32. Nadat de mid- voor van P.F.C. er 42 van had ge maakt, was het wederom Wolthuys die in de laatste minuten de stand op 43 wist te brengen. In deze stand kwam verder geen wijziging meer. In een van de zijde van S.F.C. zeer teleurstellende wedstrijd hebben de kampioenen een verrassende doch te vens verdiende nederlaag te slikken ge kregen. Fouten van de Verdediging wer den door de voorhoede van Bloemhof tot driemaal toe met een doelpunt afge straft, zodat na 25 minuten spelen de gasten al tegen een 30 achterstand moesten optornen. Na de rust liep het bij S.F.C. heel wat vlotter doch de goe de afwerking van de talrijke onderno men aanvallen ontbrak. Eerst nadat Bloemhof de stand tot 4—0 had ver hoogd, wist rechtsbuiten Van Oudsho ven tegen te scoren 41. Tien minuten voor het einde was het midvoor Mey- ster die er met een ver schot 42 van maakte, met welke stand een einde kwam aan deze door S.F.C. slecht ge speelde wedstrijd. In de eerste helft gaf Insulinde vol ledig de toon aan wat dan ook nog voor de rust twee goede doelpunten oplever de. Na de thee pakte G.S.S. de zaken wat steviger aan en was het Verwey, die uit een doelworsteling tegen wist te sco ren 21. Hard werd nu gewerkt voor de selijkmaker die dan ook een kwar tier voor het einde uit een hoekschop 1 kon worden gescoord. V.S.V. tegen een achterstand aankijken. Maltha lanceerde 0p fraaie wijze Van Pelt, uit wiens hoge voorzet de linksbuiten de bal meteen op de schoen nam. Via de voe ten van doelman Geerlofs vloog het leer keihard in de t ouwen, (1-0). De V.S.V. aanval, waarin slechts rechtsbinnen Plan ken een verdienstelijke rol speelde, stelde er niet veel tegenover, hoewel Kouwen e- nige malen in het geweer moest komen bij voorzetten van de oud-VVV-er Sijbers, hetgeen hij zeer verdienstelijk deed. Wel produceerde midvoor Den Oude in de 20e minuut een doelpunt, maar dit werd om offside-redenen afgekeurd. De Vel- sense rechterwing was geen postuur voor de rustig en opbouwend spelende Romeyn De Schiedamse voorwaartsen, technisch de meerderen, lieten aardige individuele staaltjes zien. Zo werkte Köneman een mooie rush van Van Pelt, vallend koppend spectaculair af, maar de bal vloog via de paar naast het doel en ook Maltha zag na omspeling van een viertal tegenstan ders zijn schot via de paal naast vliegen. In de tweede helft maakte Huntink na tien minuten op identieke wijze zijn twee de doelpunt. Weer wist hij een voorzet van Van Pelt effectief af te ronden met een hard schot in de hoek, (2-0). En in de zelfde minuut flitste hij nogmaals door de rode defensie en schoot no. 3 in de touwen, maar nu had Van Hees een overtreding tegen Spaans begaan, waai'door zijn hat trick niet doorging. Hoewel Kouwen in laatsto instantie een goede rush van Belfroid te stuiten kreeg, nam S.V.V. allengs de teugels steeds meer in handen. Van Pelt kreeg nog enige kan sen, eenmaal op een droompass van Mal tha. maar de richting van zijn eertijds ge. vreesde schot heeft kanonnier Van Pelt nog niet teruggevonden, hoewel Pieterse eenmaal de bal van de lijn moest redden toen Geerlofs reeds geslagen was. V.S.V. miste nog een kans op de traditionele eer, toen Belfroid vrij voor Kouwen de bal uit een vrije schop hoog in de staan- tribune joeg. Maar ook Van Pelt wist geen wig in het afweermuurtje te boren, toen hij in de laatstn minuten een vrije schop te nemen kreeg. Passage Theater: Artists and mode' (18 j.) behalve donderdagavond. Monopole Theater: Comanche (14 j Stedeldk Museum: dagelijks van lf 5 uur, zondags van 2 tot 5 uur: Expos1 de Ruyter en Start. R.-K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Openingsuren .0 Hoofdgebouw Dam 8: VolwasseO^ maandag: 7—8 30: dinsdag: 1012. 2f, 7—8.30: woensdag: 25 en 78 30: don" g(l dag: 1012 en 25: vrijdag: 2 7—8 30; zaterdag: 10—12 en 15. 5: Jengd: woensdag: 24: donderdag saterdag- t—3 -jü Boven 14 iaar ook: woensdag 00'. Filiaal Rijnstraat 1: dinsdag 6.30—»- vrijdag 7—8. „3 Filiaal Emmastraat 3: maandag3/, g, 78 uur: woensdagavond 78.30; vrij" avond 7—8.30 uur. tl 3O Filiaal Kerkweg 46. Kethel; zondag 1 -12.30. Filiaal Wiikgebouw Nieuwland: g"-p woensdag en vrijdag 7R.30: kln^ .ttf' woensdag 25 Toegang door zli-ing8 NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken deze week waargenomen door Apo"1 Gouka, Hoogstraat 29. BIOSCOPEN Programma's van 3 t/m 9 mei; ee Arena: De ondergang van de Graf j) (14 j Capitol: De slaap des doods Centraal: That midnight kiss (al.) Cineac-N R.C.: Actualiteiten (doorl voO* x A.D.: Club de femmes (strikt voIW"flp^, (a.l Colosseum: Het brandmerk der 1 ytP (18 j.) Harmonie: De onderwereld Montmartre (strikt volw.i Lumlère: e*1 loert de dood (14 J.) Lutusca: Oorloof' vrede (14 1 Luxor: Een terdoodvej deelde ontsnapt (14 I Metro: Het AG geheimen (14 j.) Passage (Schiedam): ,r tist« and models (18 J.) Prinses: J Rex: Het monster van dr Quater x (14 J Thalia: To bo or not to be (18 Ufjf' Venster: Touch and go (a.l.) Vic1 - Dp machinist fl4 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 2