Bij decentralisatie Brabant de tweede plaats toegedacht LAATSTE BERICHTEN Sovjet-infiltratie Het Westen en overig Nederland Burgemeester v. Hall naar het ziekenhuis Felle aanvallen op denkbeelden van directeur „Nationale Plan" Het Vaderland zoekt spijkers op laag water Weer Amerikaans bedrijf in Nederland Leukemie in Nevada TEMPERATUUR STIJGT LANGZAAM Toverbal-actie slaat in DONDERDAG 9 MEI 1957 PAGINA 11 RIVIERTIJDINGEN Zwaartepunt in zuidelijke richting Gelijke kansen geëist. Randstad Holland „uniek" Edelmoedigivesten Tijdens vergadering onwel geworden K .V .P .-ledenadministratie op rijksmachines Dochteronderneming van Merck Sharp and Dohme te Haarlem WATERSTANDEN VISSERIJ Gevolg van kernproeven? T.B.C. IN DOOFSTOMMEN- INSTITUUT TE VOORBURG Min jak te Dili verwacht Mirza passeerde 8 Hakodate Modjokerto passeerde 8 Kaap de Goede Hoop Montferland 8 te Bremen Mylady 8 te Emden Naess Commander 8, 390 mijl ONO v Zanzibar Nias 8, 200 mijl O van Singapore Nestor 10 te Paramaribo verwacht Nautic passeerde 8 de Weser Neeltje B. 9, 25 m. ZO v. Kaap de Gata Nero 8 te Tanger verwacht Nomadisch 8. 20 mijl NW van Gotskasanden Noordland 8 van Sunderland naar Hobro Noordstad 8 op de Schelde Nijenstein passeerde 8 Noordhinder Navis 9 te Ala verwacht Notos 9 van Antwerpen te Rotterdam Nottingham 8 van Leith naar Rotterdam Niagara 8 van Harlingen naar Göteborg Oosterburgh 8 van Antwerpen te Stockholm Oleander 6 van de Bermuda's naar New York Ommenkerk 9 te Antwerpen Omlandia 8. 40 mijl ZW van Mizenhead Oberon 8. 240 mijl NO van Saba Omala 8, 110 mijl W van Kreta Qndina 8, 395 mijl O van Martinique Ootmarsum 8, 150 mijl WZW van Scilly Oranjefontein 8 van Las Palmas naar .Kaapstad Orion 8 te Lissabon Ovula 9 te Chittagong Pendrecht 8, 300 mijl N van Dakar P. G. Thulin 8 van Le Havre n Seven Islands Pieter S. 8 te Swansea Prins Frederik Hendrik 8, 285 m NW v Valentia Prins Frederik Willem 8 te Pt Colborne verw Prins Johan Willem Friso 8 te Antwerpen Prins Willem George Fredreik 8 te Montreal Prins Willem van Oranje 9 van Port Soudan naar New York Philetas 8, 80 mijl O van Gibraltar Prins Bernhard 9, 30 mijl Z v Blaavandhoek Pacific 6 te New Orleans Paloma 8 van Cord te Dundalk Patria passeerde 8 Vlissingen (uitgaand) P.HID1AS 8 van Valencia naar Carthagena Prins Philips Willem 8 te Rotterdam Prins Willem IV. 7 te Montreal Properite passeerde 8 Vlissingen (uitg.) Paraat 8 van Kopenhagen naar Fur Pavo 7 te Hudiksvall Pegasus 3 van Garston naar Londonderry Pirola 9 van Kotka te Southampton verwacht Ponza 8 van Avonmouth te Swansea Port Talbot 7 van Rotterdam te Malmö President Roosevelt 8 van Rostock n Hudiksvall Quo Vadis passeerde 9 lichtschip Tongue Quo Vadis 9 van Rotterdam te Londen Reality 7 van Waterford te Liverpool Ria 7 van Antwerpen te Cork Rose 8 van Glasgow naar Swansea Rosemarie 9 van Rotterdam te Antwerpen Raki 6 van Bahrein naar Ras Tanura Rio 9 van Rotterdam naar Londen Roelof 8 van Odense te Aarhus Roland passeerde 9 Brunsbuttel Rosa 5 van Barbados naar Trinidad Reliable 8 op de rede van Avonmouth Rubicon passeerde 8 Kreta Rijnhaven passeerde 8 de Kanaaleilanden Roepat passeerde 8 Galveston Rotula 8, 420 mijl NW van Cochin Rempang 9 te Tsingtao Reyniersz 8 van Menado naar Dongala Riouw 8, 500 mijl NW van eiland Wake Rondo 9 te Belawan Rotti 9 te Genua Saidja 9 te Pladju verwacht Schiedyk 8 van Newport News naar N York Siberoet 9 te Singapore verwacht Sinabang 8 van Balik Papan naar Brisbane Sliedrecht 8, 600 mijl W van Kaapstad Stad Alkmaar passeerde 8 de Burlings Stad Delft 8, 200 mijl NNO van Stadtlandet Stan vac Djirak 8 van Tandj. Uban naar Penang Straat Banka 8, 360 mijl O van Surabaja Straat Madura 8 van Tandj. Priok n Singapore Schelpwijk 10 te Balik Papan verwacht Scherpendrecht 9, 50 mijl NW van Cormorin Singkep 9 teNewYork Sirrah 8, 1110 mijl ZW van de Azoren Sloterdyk 9, 250 mijl ZW van Valentia Stad Amsterdam 8, 28P mijl W van Lands End Sumatra 8, 480 mijl N van Sint-Helena Sunetta 9, 340 mijl ZZO van Bangkok Schippersgracht 8, 20 mijl ZO van Hango Senang 9, 20 mijl WZW van lichtschip Texel Spica passeerde 8 de Smalls Stella Maris passeerde 8 lichtschip Bremen Stella Prima 8, 105 mijl W van Haifa Stortemelk passeerde 8 Kaap Vilano Swift 9, 50 mijl N van lichtschip Texel Sabang 7 te Rangoon Schie 8 van Amsteream te Hamburg c Sigli 7 te Sydney Solon 9 van Santa Marta naar Baltimore Spora 9 van Genua te Valencia Spurt 9 van Nantes te Swansea verwacht Stzd Leiden vertr. 9 van IJmuiden naar Pepel Stad Maassluis 9 et Vlaardingen Stad Rotterdam 8 van Rotterdam naar Melilla Stad Schiedam 11 te Rotterdam verwacht Straat Lombok 8 van Amsterdam naar Kaapstad Straat Torres 6 te Portland Strabo 8 van Amsterdam naar Brest Swallow 8, 40 mijl N van Terschelling Tom v.d. Heide 9 van Palermo te Londen verw. Thaletas 7 te Malta Tjiluwah 9, 740 mijl ZZW van Hongkong Tjiwangi 7 van Singapore naar Makassar Trajanus 8 te Beyrouth Triton 9 van Maracaibo naar Punta Cardpn Tasmanie passeerde 9 Tuscar Rock Thaletas 8 op de rede van Malta Thames passeerde 8 lichtschip Dowsing Tide passeerde 9 Dungeness Trianca 8, 120 mijl NNO van Kaap Vilano Tabinta 9 te Priok verwacht T-heobaldius 9 van Curacao naar New York Titus 8, 430 mijl ZW van Fayal Tjitjalengka 8, 1460 mijl ZO v Rio Janeiro Tabian 8 te Kopenhagen Tankhaven III. 8 te Sungei Gerong verwacht Tara 9 te Antwerpen Tawali 8 van Muscat naar Djibouti Tegelberg 9 te Singapore Ternate 8. 300 mijl ZW van Kaap Palmas Teucer 8 van Colombo naar Cochin Thelidomus 8, 500 mijl ZO van Sint-Helena Tiba 8. 120 mijl ZW van Finisterre Tjipondok 8 te Makassar verwacht Tomini 8, 270 mijl ZW van Minicoy Utrecht 8, 120 mijl NO van Mauritius Union 7 van Malmö te Halmstad Vliestroom 6 van Genua naar Barcelona Vianna passeerde 9 Vlissingen (uitg.) Viking 8 van Boston te Blyth Vrouwepolder 9 v. Bougie te Mostaganem verw. Vasum 8, 210 mijl ZW van eiland Comoro Valbella passeerde 8 Casquets Veenenburgh 9 van Middlesbro te Rotterdam Vindicat Atque Polit 8, 20 mijl ZZW v Ouessant Volharding 9 van Amsterdam te Rotterdam Vrede passeerde 8 Noordhinder Vrijburgh passeerde 9 Alderney Van Cloon 7 van Shanghai naar Tientsin Van Neck passeerde 8 Linga Waiwerang 9 te Sibolga verwacht Witmarsum 8. 300 mijl ZW van Fayal Wonorato 7, 600 mijl O van Midway eilanden Wonosobo 8 bij Basra Walenburgh passeerde 8 Dungeness Wegro passeerde 9 Pitboei Westpolder passeerde 8 Finisterre Wiebold Bohmer 8, 80 mijl N van Algiers Wim passeerde 8 IJmuiden naar Bremen Westerdok 9 v. Londen te IJmuiden verwacht Westersingel 9 v. Swansea te La Pallice Westpolder 9 van Rotterdam te Lissabon Wickenburgh 9 van Casablanca te Rotterdam Woensdrecht 9, 250 mijl ZO van Billiton Willemijn 8 te Rotterdam IJsselborg 7 van Delfzijl naar Bremen Zaanland 8, 100 mijl Z van Recife Zuiderkerk 3 van Aden naar Suez Zijpenberg passeerde 8 Dakar Zeearend 9 van Kolding te Antwerpen Zeehaan 8: 30 mijl NW van Kaap Tenez Zuiderzee 8, 20 mijl W van St.-Malo Zus 8, 150 mijl W van Hanstholm LOBITH, 8 MEI 1957. Gepasseerd voor 13 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: Hendrika. Nolders; Wildkatz, Zeidler; M. Stinnes 104, Pfaff; J. Schurmann 54, Busch; Valkenburg, Schellaers; J. v. Scu- meren, v.d. Berg; Skadi, Catersels; Molenaar, Schreuders; Titurel, v.d. Linde; Wismaria, v. Poele; Marianne, Kempken; Steinachtal, Hench; Erna Götz, Reitz; Rhein Weser, Rockalm; Veld hoven, Verkaik: Else Heinrich II, Hildebrandt; Seloma. Langenhuijsen; Seam 16, v.d. Kie- boom: Franz Böttge, Krauth; Express 33, Swart- ies; Adrianus, Verschuren; Lies, Mouthaan; Harpen 7, Witt; Stélla Maris. Wegh; Amisia, Vredenburg; Wesertank I, Hailing; Vulcaan 15, Meijer; Vito, v.d. Vinne; Dia Volezza, Löthi; Adelhcid, Stravers; De Gruijter 8, Seibt; Son ja, Boelen; Mineral 5, v. St.rien; Magnesia, Drie sen; Ortlindc. Brink. ZWOLLE: Animo, v. As- peren; ZAANDAM: Res Nova, V. Laar; AM STERDAM: Esperance 2, Blomberg; ENKHUI ZEN; Verwisseling, Hartman: ZWOLLE: Marij ke, Hartman: IJMUIDEN: Fourage V, Bloe men; HENGELO O: Tijdstroom, Hof; DORDT: Corrie, Janssens; Christianc, Mazvitz: BURG- SLUIS: Vega, Botter; SNEEK: Actief, Visser; CULEMBORG: Rijan, v. Remmerden; KAM PEN: Dymphina, Rensen: RENKUM: Ener gie 5, v. Bon: LEEUWARDEN: Ambulant, v.d. Veen; EMMEN: Ariena, Weseman; HEEREN- VEEN; Hardi, Mannak; KAMPEN: Explorer, Haasjes; WAGENINGEN: Nooit Volmaakt, v.d. Vaart; DE STEEG: Catharina II, Oostland; GRONINGEN: Eendracht, Touwen; Hoorn II. Touwen; BELGIE: Maaike 2, Bruisma; Rupel, Larooy; Eljo, Groen; Rhenus 15, Fluck; Span- jaardsdiep, Kooren; Cor, Koops; Degas, Visser; Maria, de Meij: Lc Notre, Steinmetz; Express 57, Trimborn; Emilie, v.d. Meerssche; Salf 55, Spoormaker; 'Joca, Sensen; Catharina, Sensen; HAMBURG: Nixe, Wulf; HOLMSUND: Lahn, Revens. DUITSLAND: Antoinette, Verm ei ren; Anna, Horst; Animo, v.d. Passen; Anneliese, Berndt; Adca, v.d. Voorde; All Round II, v. Megen; Avifauna, v. Oosten: Antonia Vegiena, Wester- huis; Arbeco, v. Dijken; Anna Maria, Hofman; Beatrix, v. Wijgerden; Christina, Hens; Corne lia, Berndt; Cypria, v.d. Leer; Coverna, The bes: Carolina, Buscher: Cum Deo. Stapf; Coadjc v. Vossen; Catharina, Wieggers; Dorothea, Loi- chen; Derk Buisman, De Vries; Dacapo, Ble ker; Dankbaarheid, Leininga; Ehoe, Hut; Ernst Weber, Brauer; Energie, Hartman; Enkla, Dijk man; Friedrich Wilhelm, Kotirre; Fanto 35, Retzer; Fatlma, Uldriks; Flora, Duizendstra: Freia, Linke; Guido, Somers; Gelsenkirchen, Schmidt; Grimberg. Ahrent; Goretti, Theuss; Geziena Elisabeth, Oijen: Helene, Heuvelman: Hamm, Heil; Hollandia, Kruizinga; Heao, Veg- ter; Helga, v. Kerckhoven; Hulda, Ihrke; In ternos II, Janssen; Isaria, v. Erp; Jan Nette, Mussche; Johanna, Sanders; Johanna Elisa, Rose; Jantje, Veldman; Jean Millot, v. Holt; James Antonie, Vegter; Kahlenberg, Lanz; Mar iene 4, Spaan; Odin,Donkersloot; Vito, v.d. Vinne; Arjo, v.d. Bosch; Johanna, Dekker; Jan, Schepers; Königsberg. Stehrenberg; Soli Deo Gloria, Zeldenrust; Salf 16, Theunis; Theodorus, Vugt; Louise Elisabeth, Jost; Lux, Joos; Leo pard, Harms; Lambertha, Vos; Liberte, Wey: Lissette* Bomvalez; Laco, Schouwstra; Maria. Rasenberg; Mimosa, v. Zeveren: Maria, Pols; Martha Vogelsang, Hoffmann; M. Stinnes 115, Koch: Miel, Derk sen: Mysia, Brugts; Nooit- gedacht, Kleinman; Oderia, Jansen: Roland, Aartse; St.-Antonius, v. Megen; St.-Antoni, de Smidt; Stella, Kintzel; Twiod, de Vries; Tramp Een correspondent van de New York Herald Tribune meldt vandaag dat de Sovjet-Unie sinds 1 april achthonderd „Bulgaarse toeristen" naar Syric heeft ge zonden. Wekelijks zouden vijftig tot hon derd Sovjet-technici in Syrië aankomen, zegt de correspondent die deze inlichtin gen uit diplomatieke kringen in Parijs heeft gekregen. Volgens reizigers, die uit Syrië in Liba non zijn teruggekeerd zouden de „Bulga ren" reeds speciale ploegen vormen, die paraat moeten zijn om ondermijnende ac tiviteit te ontplooien, de macht in het land in handen te nemen en het te verdedigen ingeval van een plotselinge aanval van buitenaf. Van een Libanese inlichtingen dienst was vernomen dat in de buurt van de plaats Roeseifa zich belangrijke op slagplaatsen van Russische wapens bevin den, die door Bulgaren bewaakt zouden worden. Het Londense blad „Daily Mail" schrijft dat zijn correspondent aan boord van de kruiser „Salem" van de Amerikaanse zes de vloot heeft gemeld, dat de vloot bevel heeft gekregen zich onmiddellijk naar het oostelijk bekken van de Middellandse Zee te begeven in verhand met de toestand in Syrië. Van onze verslaggever) De directeur van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, mr. J. Vink, is de com missaris der Koningin, prof. dr. J. de Quay, burgemeesters én andere belang stellenden, die dinsdagmiddag op uitno diging van het ETI in het paleis-raadhuis te Tilburg biieen waren, komen vertellen, hoe hij en zijn medewerkers denken over de functie van „Noord-Brabant in de pro blematiek van liet westen en overig Ne derland". Te voren zei hij geen „Brabantse editie" te willen geven van denkbeelden, die van nationaal oogpunt uit, zijn ontwikkeld en neergelegd in de bekende brochure „Het Westen en overig Nederland". Het gaat immers om problemen, door ontwikkeling van economie en bevolking geschapen, die het hele land raken en de heer Vink wees ook het verwijt van zich af, onlangs geuit op een kringraadsvergadering van de KVP te Eindhoven, dat het „Nationale Plan" zich heeft vereenzelvigd met de Commissie „Westen des lands". Bij een eventuele decentralisatie, die zich z.i. zal moeten voltrekken door een doelmatige regionale concentratie, waarin voor een goed slagen de industrie het be heersende element zal blijven, kende mr. Vink na het westen aan het zuiden een tweede plaats toe. „Bij een geslaagde decentralisatie zou het zuiden volgens een eerste voorlopige benadering in de periode 1950—1980 onge veer 425.000 beroepsbeoefenaren, overeen komend met een bevolking van ruim een miljoen, moeten opnemen." Meer speciaal over Noord-Brabant sprekend wees mr. Vink erop, dat de na tuurlijke groei tot 1980 een bevolking van ruim 2 miljoen zou kunnen opleveren. In de economische verkenning kwam de Rijksdienst op een bevolkingstotaal van 1.660.000, zodat totaal 400.000 personen in 30 jaar zouden moeten afvloeien naar bin nen- en buitenland. Tot dusver, d.w.z. in de jaren 1950-1955, is het bevolkingsver- trek evenwel belangrijk kleiner dan met deze afvloeiing zou moéten overeenko men. Een door de Rijksdienst opgestelde zeer voorlopige taakstelling, welke nog regionale toetsing behoeft, rekent intus sen met een bevolkingstotaal van 1.960.000, waardoor slechts 90.000 zouden behoeven af te vloeien. Een verdere verschuiving van het zwaartepunt in Nederland in zuidelijke richting door de gunstige ligging van het zuiden tussen de grote bevolkingscentra in Nederland, België en West-Duitsland achtte de heer Vink waarschijnlijk, doch hjj meende als „man uit Den Haag" er tegen te moeten waarschuwen, dat Bra bant een te grote taak op zich neemt, wanneer het ervoor wil zorgen, dat per se aan iedereen, die hier woont, een be staan wordt gegeven. „Men moet de groei niet forceren", merkte de heer Vink op. die daarbjj het Kaski-rapporl in het geding rachi. dat het Brabant aan goede technische leiders ontbreekt. „Een mythe", zo reageerde bij de ge- dachtenwisseling de heer De Vries, „dat Brabant voor zjjn stormachtige ontwikke ling geen kader zou hebben". En deze op ponent vroeg zich af, waarom men in Brabant de industriële ontwikkeling niet haar gang zou laten gaan. Het was niet de enige aanval op het be toog van mr. Vink en allen waren het hierover eens. dat men het zuiden dezelf de kansen moet geven als het westen, wanneer van een gelijke start sprake is. „Moet niet veeleer in het westen een actieve afstotingspolitiek worden gevoerd, gezien c"e daar hoge vestigingskosten voor de industrie?", zo vroeg drs. Speetjens zich af. Prof. Heere nam ongeveer het zelfde standpunt in en sloot zich eveneens aan bij drs Moonen, die enkele tegenstel lingen tussen het betoog van mr. Vink en de werkelijke gedragingen constateerde. Verder pleitte de heer Moonen ervoor, dat in het door het „Nationale Plan" voor gestelde onderzoek naar de mogelijkheden en gevolgen van een decentralisatie der economische activiteiten het sociologische aspect werd opgenomen. Onjuist achtte ir. Margry het, dat de toevallige administratieve grenzen van een provincie als richtsnoer werden genomen, erop wijzend, dat een deel van Brabant een natuurlijk onderdeel vormt van de westelijke provincie. Men heeft het alleen maar ongebruikt gelaten en er is alle aan leiding het volledig te équiperen, zodat het evenwaardig wordt met dat deel van de Randstad Holland. De industriële ontwikkeling van Bra bant heeft na de oorlog juist in grote centra plaats gehad, zoals mr. Vink ver langde en de opbouw van de bevolking is hier gunstiger dan in de grote steden van Holland. Ir. Goden uit Breda zag in een verken ning tot 1980, zoals de Rijksdienst voor het Nationale Plan had gedaan, een onge wilde poging om een theorie op te bou wen, waaraan de werkelijkheid moet wor den aangepast. Mr. Vink wilde alle kritiek op een der gelijke verkenning aanvaarden, waarom hij regionaal overleg op korte termijn zou toejuichen, maar hield vol, dat de ligging van de Randstacf Holland voor vestiging van industrie uniek is, wijzend op Rotter dam als tweede haven van de wereld. De spontane economische ontwikkeling zag hij tenderen naar een relatief sterke re groei van het westen, met name ten gevolge van de havenfuncties en de daar bij behorende zware metaalindustrie, de scheepsbouw, de petrochemie e.d. „Juist in deze sectoren komt door nieu we tendenties bij het zeevervoer (super tankers e.d.) het accent weer sterker op de gebieden aan de kust te liggen. De hieruit voortvloeiende bevolkings concentratie leidt, bij een totale bevol king van 13,5 miljoen in Nederland, tot een bevolking van ca. 6,8 miljoen in wes ten des lands omstreeks 1980. Voor het realiseren van dit aantal zou alleen reeds uit het zuiden des lands een migratiesal do in het westen van ongeveer 475.000 personen moeten optreden". De heer Vink waarschuwde nog voor een te hoge greep bij de opstelling van regionale streefcijfers. Het jaar 1980 is immers geen einddatum. Men moet dus voorbereid zijn, zo zei hij, op een voort gezette bevolkingsontwikkeling. Deze ver dere ontwikkeling zal stellig niet in alle landsdelen even sterk zijn, maar het is niet uitgesloten, dat het zuiden en speciaal Noord-Brabant na het westen het eerst volgende congestiegebied zal zijn („Gene reus van het westen", oordeelde prof. Heere). „Bovendien moet men zich bewust zijn van de repercussies, welke de bevolkings ontwikkeling in de overige landsdelen kan hebben op het westen". Mr. Vink meende n.l., dat het uit nationaal oogpunt scha delijk zou zijn als het westen door een tekort aan arbeidskrachten zijn specifieke ffuncties niet meer zou kunnen vervullen. Betere spreiding van de bevolking in ons land blijft wenselijk, betoogde mr. Vink verder, maar als gevolg van de te nemen maatregelen mag de emigratie niet wegvallen. Door het Planbureau is aan de regering geadviseerd decentralisatie van de uitvoe rende diensten van de overheid te bevor deren. In een slotwoord drong prof. De Quay aan op een studie, welke industrie al dan niet in het westen thuis hoort. Anders lost men het probleem van decentralisatie nooit goed op. De commissaris der Koningin was het er niet mee eens, dat het bestuur van een gemeente als Rotterdam zich verzette, toen een bepaalde industrie, die door haar aard niet aan het westen gebonden was, naar Brabant verhuisde. De nieuwe burgemeester van Amster dam, mr. G. van Hall, is vanmiddag plot seling in een ziekenhuis opgenomen. In een bijeenkomst van het departe ment Amsterdam van de Ned. Mjj. voor Nijverheid en Handel in Krasnrpolsky, waarbij de burgemeester tijdens een kof fiemaaltijd als erelid zou worden geïn stalleerd, is hij kort na de aanvang plot seling onwel geworden. Hij gaf bloed op als gevolg van een maagbloeding en is in allerijl naar de Boerhavekliniek vervoerd. Daar is hij ter verpleging op genomen. Over de toestand van de patient kon men ons nog niet inlichten; daarom trent moest eerst een nauwkeurig onder zoek nader inzicht geven. De vergadering in Krasnapolsky is terstond afgelast. (Van onze Haagse redactie) Onder de opzienbarende kop „Overheid registreert KVP-ledenadministratie" lan ceerde het Haags dagblad „Het Vader land" (lib.) gisteravond een aanval op de Rijkscentrale voor Mechanische Adminis tratie, die de KVP behulpzaam zou zijn bij het verwerken van de ledenadminis tratie in een ponskaartensysteem. Dit is principieel onjuist, meent het blad. dat zich verder afvraagt of de minister van Binnenlandse Zaken, onder wie de RMA ressorteert, wel toestemming heeft gege ven om deze faciliteiten te verlenen en of ook andere politieke partijen hiervan wel gebruik zouden mogen maken. De door Het Vaderland nogal opgebla zen zaak ligt vrij simpel. Inderdaad is het secretariaat van de KVP van plan de gehele leden-administratie te mechanise ren. Daartoe is contact opgenomen met de Internationale Bedrijfsmachine Mij in Den Haag. Het bleek echter, dat de levertijd van de machines, die hiervoor moeten worden aangeschaft negen maanden be draagt. Om de mechanisering reeds nu mogelijk te maken heeft de IBM, die de organisatie van de administratie op zich heeft genomen, zich in verbinding gesteld met die instanties, die wel over dergelijke machines beschikken. Door'de grote snel heid waarmee deze kunnen werken, komt het nl. nogal eens voor, dat een machine capaciteit over heeft. Zo is de IBM ook bij öe Rijkscentrale voor Mechanische Administratie terechtgekomen. Met de directeur van de RMA is toen afgesproken, dat een deel van de admi nistratie op de machines van de Rijks centrale zal worden gereedgemaakt. Uiteraard tegen betaling. De machines zouden echter alleen worden gebruikt, in dien de eigen werkzaamheden dit toelie ten, zodat er geen sprake van is, dat ander werk nu uitbesteed zou moeten worden. Bij de KVP is men van mening, dat het rijk deze handelwijze alleen maar fi nancieel voordeel kan hebben, omdat de machines zo rendabel mogelijk worden gebruikt. Ter geruststelling van Het Va derland dienc nog, dat er tussen de direc teur van de RMA en de KVP geen enkele politieke verwantschap bestaat. Wij zou den aan dit alles nog toe willen voegen, dat de VVD, die het begrip efficiency bij de overheid maar w*t graag hanteert, in Het Vaderland ditmaal een slechte pleit bezorger heeft gevonden. (Van onze correspondent) Vrijdag a.s. zal opt het industrieterrein van de gemeente Haarlem in de Waar- derpolder de chemisch-farmaceutische fa briek van Merck Sharp and Dohme Ne derland N.V. officieel worden geopend do prof. G. Brouwers, secretaris-generaal van het ministerie van Economische Za ken. De genoemde N.V. is een dochteron- derheming van een van de grootste Ame rikaanse concers op het gebied van che micaliën en farmaceutische produkten. O.m. wordt door deze mij in de V.S. het vaccin tegen kinderverlamming op grote schaal geproduceerd en geëxpor teerd naar vele landen. Voorlopig zal men zich in Haarlem in hoofdzaak bepalen tot de produktie van corticosteroïden (hormonen van de bij nier met essentiële biologische functies), vitamine B 12, dat een belangrijke rol speelt bij bepaalde vormen van bloed armoede (percicieuze anaemic) en van nicrazine, dat een belangrijk therapeu- ticum vormt voor de bestrijding van coc- cidiosis bij pluimvee. Dit is een gevrees de aandoening van darmen,leveren of nieren, veroorzaakt door eencellige or ganismen. M.S.D. Nederland N.V. bestaat reeds sinds november 1954, toen aan haar sta tuten goedkeuring werd verleend. Het ligt in de bedoeling uit het Haarlemse bedrijf het gehele continent van Europa te bedienen. Het concern beschikt al ge ruime tijd over een Europese markt, maar om tot een meer efficiënte afwer king en service te komen werd tot de vestiging van deze dochtermaatschappij besloten. De goede roep van en het ver trouwen, dat men in de V.S. heeft in het medisch-wetenschappelijke apparaat in ons land. hebben geleid tot de keuze van Nederland als vestigingsplaats. In Haarlem waren de mogelijkheden en om standigheden het gunstigst om een en an der bedrijfseconomisch verantwoord op te zetten. Het complex bestaat uit vier ge bouwen op een terrein van 20.000 ca; hierin zijn respectievelijk de chemische en farmaceutische fabrikage, de krachts installaties en de kantoren ondergebracht. Voor eventuele uitbreiding is optie ver leend op een aangrenzend terrein, groot 40.000 ca. sleepbedrijf Gele Zee 8 290 mijl N.O van Fayal, naar St.-Vincent. Oceaan 8 van Montevideo naar Porto Bel grano. Oostzee en Zwarte Zee 8 320 mijl Z.W. van Las Palmas naar Savona met kruiser. Rode Zee 8 van Delfzijl naar Rotterdam, al waar 9 verwacht. Thames 8. 40 mijl O. van Gr. Yarmouth, naar Oslo met bak. Wtite Zee. 8. 100 mijl Z.W, van Kreta naar Rotterdam met bok en twee bergimgsvaartui_ gen. Zeeland 8 van, Vlaardingen naar Maracaibo met twee lichters VAN 9 MEI Constanz 3.10 (onv 1. Rheinfelden 2.21 (onv). Breisacii 1 30 (—0.03), Straatsburg 2 28 )onv>. Maxau 3.94 0.03), Mannheim 2.34 0 06) Mainz 2.42 1+0 06) Bingen 1.56 (—0 01) Caub 1 63 (onv.). Trier 1.30 (—0.04). Coblenz 1.73 fonv.) Keulen 1.39 (—0 03), Ruhrort 3.26 (—0 04), Lobith 9.37 (—0.06), Nijmegen 7.17 (—0 03). Arnhem 7.51 (—0 04), Eefde (IJssel) 2.80 0.02), Deventer 1 90 0.05), Monsin 55.50 lonv.) Visé 49 82 0 02) Borgharen 39 22 (—0 02) Belfeld u.00 (—0 15), Grave (beneden de sluis4.84 (+0.24). HOOGWATER TE ROTTERDAM 10 mei: le tij 1.04 uur: 2e tij 14.03 uur. HOOGWATER TE DORDRECHT 10 mei: le tij 1,50 uur; 2e tij 14.27 uur. MINSTE VAARWATERDIEPTEN PatinerdenIJsselkop 2 70, IJsselkopHevea dorp 2 15, HeveadorpAmsterdam Rijnkanaal 1.95, Amsterdam RijnkanaalLekkanaa] 2.10, IJsselkopDoesburg 1 90. DoesburgZutphen 2.30. ZutphenEefde 2 45. EefdeSpoorbrug Deventer 2.50, SpoorbrugDeventerKater- veer 2.70 m. Toegelaten grootste diepgang van Millingen tot St -Andries 2 95 m. De scheepvaart op de Waal boven Nijmegen is in de komende nacht van 20 tot 6 uur gestremd. SCHEVENINGEN. 9 mei Trawler SCH 9 met 10.940 en voorts drie kustvissers met tesamen 1650 aan verse vis. Prijzen per kg.: grote tong f3.964.10, groot middeltong f 4X54.30 klem middeltong 3.60—3.83. tong I f 2.86—3. II 1 2.54— 2.70. heilbot 1.99—3.30, tarbot I f2.10— 2.20, II 1.90—2 10. III 1.80—2.10, IV 1.70— 1.80, griet I 1.80—2.30, II 1.60—1.80; prijzen per 40 kg.: middelschol f 4754. kleine schol 41.2042, grote schelvis 30—31.40, middel- schelvis 33—33. schelvis I 34.50—37.50. II 29.8030.20. wijting gertript f 2230, schar 2528, zwarte poon 1214.30, tongschar ƒ45.80—48, schartoilg 28—31 leng 24—28.20 bot f 29—34, wolf f 28 80—29 50. middclkabcL jauw 33—47.50, kabeljauw 1 f 28—31, TI f24 —25; kabeljauw met 5 stuks f 25—53: iiskabel- jauw 75—77, grote koolvis 42.50-—47.50, beide per 100 kg.; prsij per 50 kg.: makerel 10 19.30. Verwachting voor vrijdagmorgen uit de Noord de trawler SCH 120 en 10—15 kustvissers. Volgens een artikel in een Amerikaans tijdschrift zün meer dan 4000 menzen, die in een stadje wonen dicht in de buurt van de terreinen in de staat Nevada, waar de kleinere Amerikaanse kernproeven worden genomen, gedurende cen periode van 24 uur blootgesteld geweest aan een straling, die 1260 maal zwaarder was dan de maximum toelaatbare. In het artikel wordt de Amerikaanse commissie voor atoomenergie ervan be schuldigd, dat zii niet genoeg maatrege len neemt voor de veiligheid van het pu blick. Vorig jaar stierf in het hospitaal van Reno de zevenjarige Martin Bardoli aan leukemie. Hij had staan kijkijn naar de proeven die in 1955 waren genomen. De commissie voor atoomenergie ver klaarde, dat de straling te gering was ge weest om leukemie te veroorzaken. In het artikel worden nog verschillende andere gevallen aangehaald. Steeds heeft de com missie voor atoomenergie gezegd, dat de ze niet door haar genomen kernproeven veroorzaakt zijn. hetgeen de schrijver van het artikel doet concluderen, dat de com missie in ieder geval in gebreke is geble ven bij het nemen van voldoende voor zorgsmaatregelen. 4-rl 140 mui Z.U van mauriuus AnWïi ,et 8, 550 mijl OZO van Kaap Race AA k e- 530 mijl W van de Azoren All?!».3: s- s. 220 mijl Z van l.s. Nantucket A], 6ha 8 van Las Palmas n Casablanca Ai'oth JJasseerde 8 Rio Grande a Dh-, PRSSPnvri r» Q Porn rt n TsJnrrmlia (Van onze Haagse redactie). Nadat bij een doorlichting was geble ken, dat een van de leerlingen van het christelijk instituut voor doofstomme kin deren Effatha te Voorburg vrij ernstig door t.b.c. was aangetast, zodat dit kind naar het sanatorium Sonnevanck te Har derwijk moest worden overgebracht, is een onderzoek ingesteld bij alle leerlin gen en het gehele onderwijzend personeel van het instituut. Het gevolg hiervan is geweest, dat vorige maand negen kinde ren, die in lichte graad waren besmet met t.b.c., in het zeehospitium te Katwijk moesten worden opgenomen. Ah'Uaj, Passeerde 8 lichtschip Royal Sovereign AivV h ]e Elizabeth p. 8 l.s. Innerdowsing li.atrn, meerde 9 lichtschip Kattegat +rVe 15 mijl ZW van Boulogne AhVftta, Passeerde 8 Flamborohead

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 11