Processieverbod werd hoofdschotel bij Amerikaans vriendschapsverdrag Debat kreeg een wonderlijke wending Idee voor een verzetsmonument Horecabedrijven geraken m netelige positie HET PROBLEEM VAN HET ACHTERLIJKE KIND Per week 4 uur korter werken: verlies van 1500 werknemers Bouwnijverheid en Bescherming bevolking moet worden aangepast aan nieuwe ontwikkeling besteding H - Pleegzuster Bloedwijn Door steeds stijgende bedrijfskosten Geestelijke Volksgezondheid J. A. Engels: „rationalisatie-probleem moet grondig worden bestudeerd" Vb DONDERDAG 9 MEI 1957 PAGINA 7 Waarom is Aspirin*) het populaire middel tegen hoofdpijn, reumatiek en verkoudheid t VOORJAARS-EFFICIENCY- dagen te utrecht Geen strijdigheid Straaljagers op Deelen W.A.-VERZEKERING VOOR MOTORRIJTUIGEN In België verplicht BANK VOOR INTER NATIONALE BETALINGEN Pater Laetus Himmelreicli O.F.M. f GEMAKKELIJKER VERKEER MET FRANKRIJK EN DUITSLAND Kruis van zwerfkeien Afschaffing van M. O.-toelatingsexamen Zivarte lonen School-plannen O Totale beveiliging tegen A-bommen niet mogelijk Circulaire inzake bestedings beperking Materiaal, vorm en plaats Als materiaal is gedacht een aantal zwerfkeien, zoals er nog velg in ons land gevonden worden. „Dit materiaal is zeer hard, mooi van kleur, verweert in een prachtige toon, imponeert door omvang cn vorm Modedoos 10.000 bijeen Verloren sfeer ISabloeiertje van de zes procent UITKERING INEENS AAN SECRETARISSEN EN ONTVANGERS Gemeenten in Zuid-Holland 's-GRAVENHAGE, 8 mei 1957. {'{pi ''fag vj.ritso,!twcrP de goedkeuring behelst van het op 27 maart gesloten ver- een debatVriCnflscllap' bandel c" scheepvaart tussen Nederland en Amerika is ^erdr3T Geworden met een wonderlijke wending. Wonderlijk, omdat bij dit in \ei" vr'cndschap ongeveer drie uur lang alleen gesproken is over.... Het is 'and geldende processieverbod. het iin b(VGr ®'a'sse (K.V.P.) geweest, die deze overigens juridische knuppel ^hlisfen frbok. wierp. Met het verdrag zelf was iedereen, buiten de com- T0°r de "atuurliik. het van harte eens en men bracht zelfs hulde aan Amerika '1 dezp 1iiVjC w.aarop ^it 'and ons na de oorlog had bijgestaan, al was er ook ?'?hei(j U',r kritiek gemengd. Hier was echter tevens weer de zaak van strij- 1 art. ,.Pl Grondwet in het geding en wel naar aanleiding van de bepaling elkaar/" verdrag, lid 3 onder c. waarin was vastgelegd, dat beide partijen ddcn F Woudgebied besloten én openbare godsdienstoefeningen zullen kunnen Ainert/" absoluut recht dus van godsdienstvrijheid voor de in ons land Icven- *n ons tcrwi'l onze Grondwet juist in art. 184 voor het grootste gedeelte *e'ke ccn abs"luut verbod oplegt wat betreft het houden van processies. godsdienstoefeningen dient te rekenen. Hier im- hiersPjsm.C!1 ovoneens onder de te di'IfC Grondwet met ccn beroep op de openbare orde de situatie in ons ^lizigd aanzicn bevroren naar de toestand van 1848, toen de Grondwet werd Vfa met het oog daarop be lets,, reSering zich in de M.v.A. op dit t'kel Werp °P tid 4 van hetzelfde ar- Baiin' Waarin wordt gezegd, dat de be- der pen.van art 2 het recht van ieder ïen j ar'ben onverlet laat om maatrege- ter j1°e Passen, welke noodzakelijk zijn Pdhaving van de openbare orde enz. Ug ®tanc| ®S®ring stelde zich daarbij op het 5et bpt,. <,dat ztï onder het vierde lid van ®schm G ende artikel in dit verdrag ook van arf 1)0 absolute verbodsbepaling de v t84 van de Grondwet. Volgens 5Prakp Blaisse en de KVP was hier ®t n»? e.en stwilking van de Grond- i, 'n be' verdrag aan Ameri- vene'e burgers het absolute recht wordt godsrj: het houder van openbare tvet enstoefeningen en dit in de Grond man Nederlanders wordt verboden. Olj 1. }Vet j'51" strijdigheid zijn met de Grond- iti ^n zou art. 63 van de Grondwet Vaf, ,rkmg treden, dat bij een afwijking 2/3 Grondwet een meerderheid van voorschrijft. te/jwpver eerd. Be nu is uit en te na gedebat- (Cbi fren Bruins Slot (AR) en Beernink het n'den zich op het standpunt, dat °nd„ 'j' de bedoeling was van dit verdrag Viu Pane hie '«K iniV' de ,,„„?rdt bedoeld aan de andere partij J'danen van de ene partij méér pri- geven dan de andere hebben (P.v'rtl G'Sen land. De heer Burger ■O-A.) zette later nog eens uiteen, dat V0oVr'.iheid te geven zoals die hier geldt, heirj Nederlanders in Amerika de vrlj- keer[JZoals Amerika die kent en omge- hc^a,ar de heer Oud (VVD), die het met xvSss andpunt van de KVP volkomen eens Raat °°gde terecht, dat het hier niet sta °.m de bedoeling, maar om wat er - at in de wet. Het verdrag brengt nu (le "riaal geen verandering in de beslaan- re Wendwetteljike voorschriften en de Van teeedt niet in de grondwettigheid •ho 7en internationale overeenkomst. Dat tVet <ic wetgever uitmaken. Als nu deze aangenomen, is zij geldig. AmIaar stel nu eens bet geval, dat een nerikaan hier een openbare godsdienst- O O O O O O O (Advertentie) O o O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O 0 0 Aspirin*) bevordert de bloedsomloop, u/aar door schadelijke af valstoffen sneller'u/or den verwijderd. Aspirin*) is onschuldig en bestaat slechts uit één werkzaam be standdeel; het bevat dus geen andere stof fen zoals b.v. coffeïne. Aspirin*) passeert de maag onveranderd en wordt via de darm in het bloed opgenomen. Hierna verspreidt het zich snel door het lichaam en begint na zeer korte tijd zijn werking. Aspirin*) is een krach tig pijnstillend middel, dat echter niet het bewustzijn en waar nemingsvermogen be ïnvloedt. Het werkt niet verdovend. Let daarom op het Bagerkruis dat U op ieder Aspirin*) tablet aantreft en dat Uw ga rantie is voor de zuiver heid, constante samen stelling en voortreffe lijke werking. ged. handelsmerk, ooooooooooo stj?15 22 en 23 mei zal het; Nederlands lm ij,/ht voor Efficiency te Utrecht 2 voor- plechtigheid houdt cn wordt geverbali seerd, dan is het woord aan de gewone rechter, die hem eventueel kan veroor delen. En stel dan voorts, zo betoogde hij. dat Amerika zich dan met een be roep op dit verdrag wendt tot het inter nationaal gerechtshof, dat hem in het ge lijk stelt, wat doet de regering dan? Waarop staatssecretaris Van den Beu gel, die dit wetsontwerp verdedigde. ?.?jdl'..dat de .regering zich dan natuur lijk bij deze uitspraak zou dienen neer te leggen. Het is duidelijk, dat de opvatting van regering, dat hier geen sprake is van strijdigheid met de Grondwet, een sub jectieve opvatting is. Een volgende rege ring zou er anders over kunnen denken. Dit alles behoefde volgens prof. Romme niet te verhinderen het gesloten verdrag goed te keuren, daar men immers kan stemmen in de overtuiging te stemmen krachtens art. 63 van de Grondwet, na melijk voor een goedkeuring met een 2/3 meederheid. Nu was er nog een ander punt in het debat geweest, dat door de heer Bruins Slot (AR) naar voren was gebracht, na melijk dat het begrip openbare orde was gekwalificeerd door de grondwetgever van 1848, wat met beroep op Buys werd bestreden door prof. Romme. die name lijk Buys aanhaalde, waar hij geschreven had, dat deze vrijheid toen was beperkt buiten iedere openbare orde om. Toen in 1848 hadden andere overwegingen gegolden, zodat men daar nu geen beroep meer op kon doen. Hij bestreed dus, dat onder de maatregelen ten aanzien van de openbare orde ook de algemene verbods bepalingen zouden vallen, die de open bare orde zouden moeten verzekeren. En dan was er tenslotte nog een motie van de heer De Kadt, die daarin uitge sproken wilde zien, dat hier geen afwij king was van de Grondwet en er dus geen meerderheid van 2/3 nodig was. Prof. Romme noemde deze motie een voudig een slag in de lucht, omdat deze uitspraak niets zou veranderen aan de inhoud van het verdrag. Hij zou dan ook tegen deze motie stemmen. Het resultaat van dit alles was, dat na de replieken de staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken aan de voorzitter be raad vroeg alvorens het slotwoord te spreken om zich in deze ernstige kwestie eerst te kunnen beraden. Vermelding verdient nog, dat de streng protestantse SGP bij monde van de her Van Dis, een van de andere protestantse partijen afwijkend standpunt innam door de stelling te poneren, dat hier strijdig heid was met de Grondwet, dat de Ameri kanen op grond van dit verdrag dus openbare godsdienstoefeningen zouden kunnen houden en dat zijn fractie dus tegen de goedkeuring van dit vriend schapsverdrag zou stemmen. Vooraf werd het wetsontwerp Regeling rechtsbijstand aan on- en minvermogen den, wat wij gisteren reeds beschreven, z.h.st. aangenomen, nadat minister Sam- kalden nog enige bepalingen bad gewij zigd. Zo zal de mogelijkheid worden ge schapen de leden van de bureaus van consultatie per zitting te honoreren bij A.M.v.B. Op vragen van de heer A. R. Vermeer (P.v.d.A.) over de straaljagerbasis op het vliegveld Deelen, waardoor een belangrijk recreatiegebied in het gedrang komt, antwoordde minister Staf, dat spreiding noodzakelijk is geworden, omdat de na bijheid van het vliegveld Zestienhoven bij Ypcnburg i.v.m. de straaljagers een probleem heeft geschapen, omdat boven dien Valkenburg in de buurt ligt cn er in de toekomst ook op Schiphol met straaljagers zal worden gevlogen. Al deze vliegvelden liggen zo dicht bij elkaar, dat er bij het vliegen met straal jagers de grootste moeilijkheden zouden ontstaan. Spreiding moet dus hoogst nood zakelijk worden genoemd. De volgende week dinsdag zal de Ka mer opnieuw bijeenkomen voor de Lucht vaartovereenkomst met Amerika en voor een tv/eetal interpellaties, die vandaag werden toegestaan. F. S. Nu het toeristenseizoen voor de deur staat en weer ongetelde Nederlanders plannen maken voor reisjes naar of door België, is het wellicht nuttig, er aan te herinneren, dat sedert t januari 1957 de onbeperkte W.A.-verzekering in dat land verplicht is gesteld. (Voor bromfietsen, waarvan de cilinderinhoud de 50 cm3 niet overtreft, geldt deze verplichting pas met ingang van 1 januari 1958). Motorrijtuigen uit het buitenland wor den tot, het verkeer in België toegelaten op vertoon van een bewijs, afgegeven door een bureau, ingesteld voor de af gifte van internationale bewijzen van ver zekering. De buitenlandse automobilisten kunnen dit bewijs, de zogenaamde „groe ne kaart", bij hun verzekeringsmaatschap pijen aanvragen. Buitenlandse automobilisten, die de grens willen overschrijden zonder in het bezit te zijn van de „groene kaart" kun nen bij de grenspost een verzekering af sluiten, die het hun mogelijk maakt, Bel gië binnen te komen. Deze'verzekering kost: 1. voor een personen-auto of vracht wagen, geldig gedurende 10 dagen frs. 250; 2. voor een motorfiets of scooter, gel dig gedurende 10 dagen frs 100; 3. voor autobussen, geldig gedurende 5 dagen frs. 500; 4. voor autobussen, geldig ge durende 10 dagen frs. 1000. Voor een verblijf van langere duur dient de buitenlandse automobilist, die niet in het bezit is van een groene kaart, zich in België tot een aldaar erkende verzekeringsmaatschappij te wenden. Aan de algemene vergadering van aan deelhouders der Bank voor Internationale Betalingen zal worden voorgesteld het dividend te bepalen op 31.50 goudfrank per aandeel. Dit dividend zal op 1 juli betaalbaar kunnen worden gesteld met 45 Zwitserse frank per aandeel. Tachtig jaar oud is in Alverna bij Wij- chen een geleerde Minderbroeder overle den, de zeereerw. pater Laetus Himmelrei die zich hier te lande veel bekendheid verwierf al was het alleen maar door zijn vertaling van de boeken van het Oude en Nieuwe Testament uit de oorspronkelijke tekst. Pater Laetus (Johannes Antoniu's) Him- melreich werd 29 november 1886 in Alk maar geboren en trad 7 september 1908 in de orde der Franciscanen. Op 14 maart 1915 werd hij in Weert priester gewijd en 27 september van dat jaar vertrok hij naar de universiteit van Innsbruck om daar geschiedenis te gaan studeren. In oktober 1916 ging hij over naar de universiteit van München, waar hij in 1920 promoveerde op het proefschrift „Papst Leo III und die Kaiserkrönung Karls des Grossen im Jahre 800". In september 1919 was hij inmiddels lector in de dogmatiek geworden te Bleij- erheide en in september 1921 werd hij de persoonlijke secretaris van de minister generaal van de orde der Minderbroeders, pater Bernardinus Klumper. Tot aan diens dood in mei 1931 verbleef hij te Ro me, maar aan het einde van dat jaar ging hij naar Quaracchi als bibliothecaris van het Collegio di San Bonaventura. In augustus 1934 keerde hij naar Neder land terug en werd leraar in de Duitse taal aan het Missiecollege te Katwijk aan de Rijn. In deze jaren begon ook zijn werk aan de bijbelvertaling, die door Teulings' te Den Bosch is opgezet. De eerste aflevering van „De Katholieke Bij bel" verscheen in 1935. Het werk werd een ongekend succes. In augustus 1938 werd pater Himmel- reich overgeplaatst naar Heerlerheide. Hier werkte hij vier jaar als assistent in het rectoraat „De Vrank", maar wegens zijn herhaalde en openlijke protesten te gen de jodenvervolging door Hitier werd hij in augustus 1942 gearresteerd en via Amersfoort kwam hij terecht in Dachau. Na de bevrijding van dit kamp eind april 1945 keerde hij terug naar Heer lerheide en 19 mei 1950 werd hij over geplaatst naar het klooster te Alverna (Wijchen). Alhoewel gehandicapt tenge volge van inspuitingen uit de Dachause tijd. waar hij als proefkonijn gebruikt werd. verrichtte hij nog vele assistenties in nabije en verre omgeving. Totdat de ziekte van Parkinson hem met lamheid sloeg. Thans heeft de dood 'n einde gemaakt aan het leven van deze begaafde priester, die kinderlijke eenvoud paarde aan blijde godsdienstzin. Zoals men weet, worden er al een tijd lang besprekingen gevoerd met Frankrijk en Duitsland om tot een verdere libera lisering van het reizigersverkeer te komen. In antwoord op vragen van de heer Cornelissen deelt minister Luns nu mede, dat er naar zal worden gestreefd deze aangelegenheid vóór het a.s. zomer seizoen definitief te regelen. Men herinnert zich, dat, in verband met het bollenseizoen, Fransen en Duit sers, die niet beschikken over een pas poort, nu reeds op vertoon van cartes d'identité en Personalsausweise worden toegelaten. In het programmaboek, da* gisteravond ter hand werd gesteld aan hen, die in de Rivicrahal te Rotterdam de bevrfjdings- herdenking van het „Voormalig Verzet Zuid-Holland" bijwoonden, stond een tekening afgedrukt, die een idee moest geven van ccn centraal verzetsmonument te Rotterdam. In hoeverre het erecomité waarin o.a. zitting hebben burgemeester Van Walsum, tal van wethouders, oud-burgemeester Oud en mgr. Niekel dat zich met de totstandkoming van het monument bezig houdt, zich achter dit ontwerp heeft ge steld, is ons niet bekend. De toelichting bij het ontwerp is ook niet ondertekend, doch wij vernamen dat de idee van een der leden van de organisatie afkomstig is. (Advertentie) versterkt Uw ZENUWEN, herstelt Uw ENERGIEl UltSLUITEND bij apothekers en drogisten 'n Haco product (Van onze verslaggever) NIJMEGEN, donderdagmiddag. Het zondagsrijverbod was een slag, welke voor menig horeca-bedrijf heel hard aankwam, maar het was slechts voor enkele zondagen. De accijnsverhoging is een slag, welke iedere dag weer opnieuw op horeca-bedrijven en slijters neer komt en daarom wrede pijnen veroorzaakt. Nog zwaardere vormen zal het probleem van de nog steeds stijgende bedrijfs- onkosten (zonder dat deze in de verkoopprijs mogen worden doorberekend) aan nemen. Vele bedrijven kwamen daardoor reeds in een netelige positie. Het was de heer J. A. Engels uit Rotterdam, voorzitter van de Ned. Kath. Bond van hotel-, café-, restauranthouders cn slijters, die daarop wees in de van morgen te Nijmegen gehouden Bondsvergadering. Reeds gisteren is het Hocres-congres in de Keizer Karelstad begonnen met een besloten vergadering van de Bondsraad, waarna de leden in Royal" een ge- zellige reünie hielden om vervolgens op te trekken naar het stadhuis, waar bur gemeester mr. Ch. M. J. H. Hustinx de congressisten zeer hartelijk verwelkomde. Er is een parallel tussen Nijmegen en Hocres, zoals de heer Engels zei, toen hij in „De Vereeniging" de bondsvergadering opende. Beide zijn door de oor log zwaar getroffen, maar daarna krachtig herrezen. Het ledental van de orga nisatie groeit gestaag cn in het hijzonder wat het afgelopen jaar betreft, kan van een bloeiend Hocres-levcn gesproken worden. (Van onze Utrechtse correspondent) Onder grote belangstelling uit de krin gen van sociale organisaties cn vereni gingen op het gebied van de volksgezond heid, medici cn pedagogen, werd woens dag in de psychiatrische inrichting „£on cn Schild" te Amersfoort een voorlich tingsdag gehouden, waar ccn groot aan tal aspecten van de geestelijke volksge zondheid door deskundige sprekers wer den toegelicht. Bijzondere aandacht werd besteed aan het werk van de Medische-Opvoedkundi- ge Bureaus. Zeer instructief ten deze was het betoog van dr. J.Kloek, die o.m. op merkte. dat het probleem van het geeste lijk onvolwaardige, achterlijke of moeilij ke kind tegenwoordig geheel anders ligt dan vroeger. Voorheen vloeiden de moei lijkheden op dit stuk voornamelijk voort uit de persoonlijke structuur van het kind, thans blijkt hoe langer hoe meer dat deze opvoedingsmoeilijkheden vaak voor een groot deel voortspruiten uit de omgeving van het kind, uit zijn ouders en milieu-situaties. Spr. vergeleek het moei lijke kind met een jonge plant, die er maar niet in slaagt door de harde bodem om zich heen te groeien. Enkele interessante cjjfcrs over de om vang van de achterlijkheid bracht dr. Kloek nog naar voren. Volgens recente statistieken, altlus spreker, mag men het percentage kinderen, dat de lagere school bezoekt, maar feitelijk voor het B.L.O. in aanmerking komt, stellen op gemiddeld 3 a 4 pet. van de totale schooljeugd. Gebrek aan voldoende B.L.O.-scholen maakt, dat lang niet aan allen het ver eiste onderricht kan worden gegeven. In de provincie Utrecht b.v. bedraagt het het percentage, dat de B.L.O.-scholen be zoekt, 2 pet. Voor de stad Utrecht is dit percentage 2,2 pet., voor Amersfoort 2,9 pet., voor vele omliggende gemeenten be draagt dit minder dan 1 pet. In verband met dit laatste drong spre ker aan op verruiming van de mogelijk heid tot het volgen van B.L.O.-onderwi.is ten plattelande. Het is een misvatting als men aanneemt, dat het verschijnsel van de achterlijkheid of opvoedingsmoeilijkhe den ten plattelande minder zou voorko men dan in de stad. waarschuwde spre ker. Ten slotte gaf dr. Kloek nog een kort resumé van de inleiding, welke oorspron kelijk door drs. H.J.Penders zou worden gehouden over het werk in de steden door M.O.B.'s school-psychologische diensten en beroepskeuzebjireaus, daar de spre- ""arc - --- ker door ziekte was verhinderd zelf zijn 4 nr "'Gencydagen houden. Er zullen voordracht te houden. In dit betoog werd ,,U ®adviezen worden uitgebracht, t.w. I u. m.een lans gebroken voor de afschaf- *0», betekenis van het economisch onder-I fjna: Van het toelatingsexamen M.O. Drs. samenwerking tussen de kruisorganisa ties en de geestelijke volksgezondheid, was door ziekte verhinderd ter vergadering te komen. Zijn verhandeling werd even eens voorgelezen. Dr. Bartels drong aan op een zo nauw mogelijke samenwerking en een naar elkaar luisteren van diverse organisaties op dit terrein in de Prov. Raad voor de Volksgezondheid. Zulks zou z.i. leiden tot een verlaging van de kosten en ertoe bijdragen het ruimteprobleem op te lossen, doch bovenal een betere behan deling te verkrijgen. Hij pleitte dan ook krachtig voor integratie in ruimere zin. De bijeenkomst werd o.m. bijgewoond door de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, graaf v. Lynden van Sandenburg en door de geneeskundige hoofdinspecteurs van de Volksgezondheid en Geestelijke Volksgezondheid, de heren dr. C. Banning en dr. P.J.Piebenga. toe, dat de kellners en serveersters gro tere wijken te bedienen krijgen, waardoor een vlugge en prettige bediening steeds moeilijker zal worden. Bovendien zal een nog groter tekort on verbiddelijk leiden tot het dan niet meer te bestrijden kwaad van de zwarte lonen. De horeca-exploitant zal door die zwarte lonen in zulk een financieel benarde po sitie komen, dat hij naar steeds kwellen der beperkingen in het dienstbetoon zal moeten overgaan. De heer Engels noemt het daarom een dwingende noodzaak, dat uit de horeca bedrijven zo spoedig mogelijk commissies worden gevormd om het probleem van de rationalisatie grondig te bestuderen. In zijn overzicht van de ontwikkelde activiteiten constateerde hij, da* de be trekking tussen de publiekrechtelijke be- drijfslichamen en Horeca van vriend schappelijke aard zijn. De verwachting bestaat, dat binnen afzienbare tijd een be drijfschap voor de Detailhandel in alco- holholhoudende dranken zal worden op gericht. Dank zij de collectieve wijnpropaganda van de Federatie van Slijtersorganisaties, waartoe ook Hocres behoort, is het wijn- verbruik in Nederland in enkele jaren tijds tot meer dan het dubbele opgevoerd. Voortgaande over de stagende bcdrjjfs- onkosten voor de horecabedrijven, rele veerde de heer Engels de krachtens de regeringsmaatregelen gestegen lonen en sociale lasten. Daar komt waarschijnlijk bfl de verkorting van de arbeidstijd, waarvan de bondsvoorzitter schier on overkomelijke moeilijkheden vreesde. De arbeidstijd zal van 110 uren per twee weken worden teruggebracht tot 106, wat door. de sociale commissie van de SER beschouwd wordt als een bescheiden stap tot een verdere werktijdsverkorting, waarmede wel de 48-urige werkweek be doeld wordt. De heer Engels had nu berekend, dat er in het horeca-bedrijf, waarongeveer 40.000 werknemers zijn, 80.000 uren per week minder zou worden gewerkt, de ar beidstijd van circa 1500 arbeidskrachten. Er zouden dus 1500 nieuwe werknemers moeten worden aangetrokken om hetzelf de werk te kunnen blijven verrichten. Bij een werkweek van 48 uur, wordt het 280.000 uur minder werk of het werk van ruim 5800 man gedurende 48 uur. Deze 1500, straks 5800 werkkrachten zijn niet te vinden, nu reeds thans een schrijnend tekort aan personeel in het horecabedrijf valt te constateren. De 9 vakscholen in ons land leveren per jaar ongeveer 270 vakbekwame afgestu deerden af; daartegenover staat een veel groter aantal werknemers, die wegens leeftijd, ziekte, sterfte of verandering van werkkring aan de bedrijfstak worden ont trokken. Gezocht moet worden naar mid delen om de ontbrekende mankracht aan te vullen. Het bedrijf zal moeten worden vereen voudigd: waar mogelijk gemechaniseerd. Men zal aldus de heer Engels ook in de horeca-branche meer en meer aan rationalisatie moeten gaan doen. Een der eerste voor de hand liggende middelen is de beperking van uren, waarop warme spijzen worden geserveerd. Men kan daar bij denken aan een lunchtijd van 12 tot 2 uur en een dinertijd tussen 6 en 8 uur. Buiten deze warme uren zou men zelfs geen spiegelei of uitsmijter kunnen krij gen. Bevorderlijk voor het vreemdelingen verkeer achtte de heer Engels zulks overi gens niet. Het tekeort aan personeel leidt er ook voor de gemeenten" door dr. C. van «bit u6h t. "erg, „Enige commerciële aspecten Q. Öe geldontwaarding" door prof. dr. vLw- Groeneveld, „Taak en opleiding Ui„dc documentalist" door do heren A. Th- Hekker en D. J. Maltha en over ^"jrktonderzoek in de praktijk" door mr. 5, j Geveke, J. W. Boon, J. Klasema en fliMBlIlai «c. drs. Fenders wenst dit te vervangen a) door een soort eindeenamen op de lagere school b) door een klassikaal intelligentie-onder zoek voor de drie hoogste klassen van de L.O.; c) door een persoonlijkheidsbe- oordeling door de onderwijzer. Ook de tweede inleider van katholieke zijde. dr. A.J.H.Bartels, die zou spre ken over het belang van integratie en de DEN HAAG, 8 mei. De Eerste Kamer heeft gisteren na re en dupliek de begroting van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid z.h.s. goedge keurd. Bjj de replieken merkte ir. Kraay- vanger (K.V.I*.) nog eens op, dat de op lossing van het woningproblecm noch ligt in volledig vrijlaten van het particu liere initiatief, zoals de heer Reijcrs (C.H.U.) had gesuggereerd, noch in het oprichten van een overheidsbedrijf, zoals de P.v.d.A.-woordvoerder de heer Broeksz nog eens had bepleit. Het is onverant woord het Nederlandse volk voor te hou den, dat het particulier initiatief in drie jaar het woningtekort zou kunnen ophef fen. Anderzijds geven de ervaringen met overheidsbedrijven bepaald geeu aanlei ding te veronderstellen, dat hierin de sleutel tot de oplossing der woningnood zou liggen, aldus ir. Kraa.vvanger. Minister Witte keerde zich in zijn du pliek in felle bewoordingen tegen de be wering van de heer Reijers, dat de re gering de woningnood om politieke rede nen zou prolongeren. Dit is een mate van onbehoorlijkheid, die ik in dit college niet had verwacht, aldus ir. Witte. Verder merkte de bewindsman nog op, dat het niet juist is te stellen, dat de bouwondernemingen exorbitante winsten maken, hoewel er wel excessen zijn. Hierna was het de beurt aan minister St.ruycken om de Kamer te antwoorden op de opmerkingen, die naar aanleiding van zijn begroting gisteren waren ge maakt. Hij kon niet begrijpen, waarom zoveel drukte is gemaakt rondom de be kende circulaire inzake de bestedingsbe perking. Deze circulaire bevatte slechts een verzoek om medewerking aan maat regelen. die ten doel hebben de huidige financiële situatie het hoofd te bieden. Dit kan niet worden bestempeld als re geren per circulaire. Overigens is het zeker niet de bedoeling geweest de in druk te vestigen, dat de huidige financiële moeilijkheden te wijten zijn aan het fi nanciële beleid der gemeenten. Dit zou onjuist zijn. De bewindsman was er niet zo zeker van, dat de bestedingsbeperking door de gemeenten veel Vneer zal bedragen dan de gestelde 75 miljoen. Van de zijde der Er bestaan grootse plannen voor uitbrei ding van de Katholieke Middelbare Hotel school te Maastricht, gesticht door Hocres en de Ned. Kath. Bond van hotel-, café en restaurant-geëmployeerde „St.-Antonius", waar bjj lange na niet het aantal leerlin gen, dat zich komt melden, kan worden opgenomen. Bovendien wil men komen tot een afdeling voor jonge dames, om dat 46"/> van het Nederlandse horeca-per- soneel tot „het zwakke geslacht" behoort. Opgericht werden twee nieuwe grote kringen: West-Brabant-Zeeland en Oost- Brabant, terwijl verscheidene nieuwe af delingen tot stand kwamen. De voorzitter wijdde enige woorden aan de nagedachtenis van de eerste bonds voorzitter, de heer Van Dam en de twee hoofdbestuursleden, de heren Kleyn en v. d. Assem, voor wier zielerust gebeden werd. Mr. dr. P. J. Wittcman, voorzitter van het Produktschap voor gedistilleerde dranken hield een inleiding over „Mede dinging en publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie." De vorm van het monument wordt al dus omschreven: een symbolisch aantal van dergelijke oeroude keien bij eengevoegd in een kruisvorm in het hart een ruimte vrijlatend voor een her- denkingsvuur Omtrent de plaats waar het komen moet, lezen wij: „Onze tekenaar, gegrepen door de idee, heeft voor het sobere ver- zetskruis van bijeengevoegde zwerfkeien een plek gezocht aan de over van ons aller voedster, de Maaswaar deze plek precies is gedacht, vinden we niet vermeld. Tenslotte wordt gezegd, dat het ma teriaal niet duur is, het vervoer niet veel zal kosten en dat een dunne betonnen vloer als grondslag voldoende zal Tenslotte lezen wij: „Voor een evt. beeldhouwer en brons gieter is er niet zoveel werk, want de natuur en de eeuwen hebben de hoofd zaak reeds verricht en waarschijnlijk reeds beter dan de kunstenaar. De ge dachte die aan alles ten grondslag ligt kan zich o.i. trots handhaven ten opzich te van de andere „monumenten" van Rot terdam die min of meer iets incidenteels trachten weer te geven of de kunstgril van één man. Nederlander-zijn en zich verzetten tegen iedere aanranding van ons heiligste goed, n.l. onze vrijheden zi.in iets door de eeuwen gelouterds: waar mee kan men dat beter uiten dan met het oudste dat onze bodem oplevert? Pas dus oer-oud, aanwezig, indrukwek kend materiaal op een simple, duidelijk- aansprekende wijze toe en ge krijgt het centrale verzetsmonument Rotterdam, dat door ieder onzer kon zijn opgericht naam loos, kunstrichtingloos, mode-loos, maar als een Hollands-klassiek brok volkscul tuur dat er niet om liegt. zijn. In zijn openingswoord tot de aanwezi gen in de Rivièrahal w.o. de burge meester van Rotterdam met echtgenote, de wethouders H. F. van den Brule en A. Hogeweg, tal van militaire en civiele an dere autoriteiten en vertegenwoordigers van afdelingen en zusterverenigingen uit andere gemeenten, deed de voorzitter de heer F. A. van der Hoeven mededeling van dit feit, dat men met deze avond het startschot had gegeven voor de tot standkoming van het centraal verzets monument in Rotterdam. Had men vorig jaar reeds 5000 er voor bijeen, in het afgelopen jaar groeide dit met inbe grip van deze avond tot 10.000 aan. Dit monument achtte hij ook nuttig voor opvolgende geslachten; het zal bijdragen tot de geestelijke en materiële weerbaar heid van ons volk. Het moet opwekken tot een bereidheid tot het brengen van offers voor de vrijheid en tot het verdedi gen van die vrijheid met materiële mid delen. Nadat twee coupletten van het Wilhel mus waren gespeeld door de Konink lijke Militaire Kapel was het woord aan mr. G. E. van Walsum die o.m. zeide, dat velen op een bijeenkomst als deze een gemis zullen voelen. „Vergelijken wij deze periode met die van de bezettingstijd, dan zullen wij moeten erkennen, dat wij iets verloren hebben. Niet belangrijk is, dat er meningsverschillen zijn, die waren er ook in bezettingstijd. Maar ik heb het gevoel, dat de discussie van die dagen een andere geest had dan die van deze dagen". De burgemeester hoopte, vooral voor de jongere generatie, dat de oude geest zou herleven. „Het zou een reëel verlies- punt betekenen, dat wij elkaar niet meer, zoals in de bezettingstijd, zouden kunnen benaderen en weten te waarderen". In het eerste deel van de avond ver leenden verder medewerking de decla mator Jac. van Elsacker en de Konink lijke Militaire Kapel. Het tweede gedeelte was van minder plechtige, meer feestelijke aard. Tal van artiesten traden op het podium en zorgden voor een bij' zónder gezellig, gevarieerd cabaret met Rudi Carrell als conferencier. Ontwerp voor een centraal verzetsmo nument van Rotterdam. Het zou bestaan uit een kruisvorm van zwerfkeien met een gasvlam in het hart en het zou aan de Maas dienen te komen. Kamer was gezegd, dat alleen Rotterdam al 80 miljoen had beperkt. Deze beper king, antwoordde de minister, had be trekking op voorstellen van diensthoofden der gemeente Rotterdam. En er is geen enkele gemeente, die de voorstellen van haar diensthoofden zonder meer op de begroting kan zetten. De 75 miljoen moe ten in mindering worden gebracht niet op de wenselijkheidsbegroting, maar op de werkelijke investeringen. De minister bad begrip voor de angst van verschillende Kamerleden voor het ontstaan van een ambtenarenstaat. Dit verschijnsel staat echter niet op zichzelf. Het hangt samen met de gecompliceerd heid van onze samenleving, welke op haar beurt leidt tot de gecompliceerdheid van voorschriften en maatregelen. De minister was het met de heer Matser (K.V.P.) eens, dat de satellietsteden in principe zelfstandig moeten zi.in. Er is nog geen beslissing genomen over de vraag, waar deze satellietsteden zullen komen. De bestuurlijke indeling wordt ook nog bestudeerd. Wat de gemeentelijke autonomie be treft.,'zal er naar worden gestreefd deze zoveel mogelijk aan de hand van de om standigheden tot haar recht te doen komen. De Dienst Bescherming Bevolking moet worden aangepast aan de ontwikkeling der nieuwe aanvalsmiddelen. Dit zal in de komende jaren geschieden. Een totale beveiliging legen A-bommen is niet mo gelijk. Wel is bet mogelijk zodanige maat regelen te treffen, dat de bevolking een dergelijke aanval kan overleven. Voor schriften inzake de verduistering zijn bijna klaar en zullen spoedig worden be kend gemaakt. Na de rede van de minister werd dit gedeelte van zijn begroting z.h.s. goedge keurd. Volgende week dinsdag zullen de I De regeling geldt met terugwerkende bezitsvorming en de P.B.O. aan de orde j kracht van 1 januari 1957 tot 1 septem- komen. AD INT. I ber 1956, doch indien betrokkenen in een Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben besloten de salarisverhoging van 6 pet., die een groot deel van de Neder landse werknemers met ingang van 1 september 1956 heeft gekregen, in de vorm van een uitkering ineens toe te ken nen aan de secretarissen en de ontvan gers van de gemeenten in Zuid-Holland gemeente werkzaam zijn, waarvan het personeel de zes procent salarisverhoging met ingang van 1 juli 1956 heeft gekregen, zal deze datum ook als ingangsdatum voor de berekeningsperiode van hun uitkering gelden. Een burenruzie tussen de families D. en S. aan de Haaksbergerweg in Goor heeft ernstige gevolgen gehad. Een woor denwisseling tussen de 46-jarige S. en mevr. D. liep zo hoog, dat de 18-jarige zoon van mevr, D. een stok pakte en daarmee de heer S. een klap in het ge zicht gaf. De man werd zeer ernstig aan het oog gewond en moest ir het zieken huis worden opgenomen. Het oog zal moeten worden verwijderd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 7