De tragedie van Algerije r> G Eelde heeft nieuw onderdak voor Rijksluchtvaartschool Nederlands publiek ziet politie als een tegenstander Nationalisme in het Midden-Oosten (3) zicht Geen compromis in loei lampjes D' D VAN LEZER TOT LEZER m MANIFEST EIST VERSTERKING VAN NATO (U kunt iv fotograferen, als U de juiste [AGFA film kiest 1 Gebouwencomplex door Prins Bernhard officieel geopend K°«(rs.i Schikking met verbalisant bij overtreding ontmoet bezwaren Interview op het nippertje Vermoeide Voroshilof in Djakarta terug CDU-congres te Hamburg beëindigd DONDERDAG 16 MEI 1957 PAGINA 5 FRANKRIJK zal Algerije tenslotte helemaal verlie- eri- Maar intussen zal het lang Uren voor het daar tot een re- j^ing komt. Er zal geen rege- ,lng komen, omdat geen enke- e Eranse politicus en geen en- ele Algerijnse nationalisti- che leider het aandurft de lij- eh van een compromis voor ,e stellen. Hier komt bij, dat heer Mollet, geconfronteerd et (je economische moeilijk- eden, die op het punt staan fch in volle zwaarte in Frank- te openbaren, er alleen op uit is zijn plan voor j.® Europese Gemeenschappe- 'Jke Markt veilig door het ranse parlement geratificeerd krijgen voor hij zich in de andelgangen terugtrekt. Het s. Weinig waarschijnlijk, dat opvolgers zullen beginnen et onderhandelingen te voe- 6h voor een regeling in Alge- riJe De „colons" door de RT. HON. ANTHONY NUTTING Hoop op lokale bestands overeenkomsten Waarom geen onafhankelijkheid Overbevolking en werkloosheid Verachting voor rebellen (VS.) GENERALAAT M.S.F. UIT GRAVE VERTROKKEN Eervolle plaats Bijna vierhonderd vliegers ENGELS PRIESTER WORDT BURGEMEESTER URANIUM UIT DONAU- WATER Na reis over Java Lichtreclames Nederlands in België Chinese boeren McCarthy 6cr'.cttemin' een regeling zou mo- Miui ztjn als Parijs dit wilde, be heeft in ruil voor een wa- jhj tilstand verkiezingen onder ^nationaal toezicht aangebo- 1 Maar deze verkiezingen zul- (jJ1 alleen maar ten doel hebben r Algerijnse vertegenwoordigers ti Parijse Nationale Vergade- 8 aan te wijzen. Het F.L.N. aila«onaal Bevrijding»-Front) zal maar akkoord gaan met a'Kiezingen voor een Algerijnse aeinblée, die bevoegd is om te |jjl^rhandelen over onafhanke- een oplossing zou de sultan ift Marokko en premier Bourguiba stollen hun invloed aan te ten gunste van een regeling. deze oplossing zou vergen, dat b,a. gerijnse politieke leiders, die vtiiB in Frankrijk gedetineerd zijn, worden, want de leiders hiet verzetsstrijd in Algerije zijn boiin t onderhandelingen over een fan 116 regeling in staat en de 'Ulk,en keren zich krachtig tegen een concessie. zich onafhankelijk te maken van de olie van het Midden-Oosten en alle daarmede samenhangende proble men. Vergeleken met deze praktische overwegingen, is het vaak herhaalde emotionele argument, dat enigerlei verzwakking van het Franse stand punt in Algerije een provocatie zou zijn voor de „colons" (Franse kolo nisten) om hun toevlucht te nemen tot gewelddadige maatregelen, maar van erg secundaire waarde. IN alle geval is datgene wat men over de „colons" zegt wel erg overdreven. Zeker, sommigen van hen bekogelden Mollet met to maten toen hij in februari 1956 Al giers bezocht, omdat zij dachten, dat hij van plan was Algerije in de steek te laten. Maar zowel het aantal van de- authentieke Fransen als de kracht van hun gevoelens zijn in het ver leden weloverwogen overdreven ten einde kracht bij te zetten aan de Franse stelling, dat Algerije een departement van Frankrijk moet blijven. Bovendien hebben alle rij kere kolonisten geld geplaatst in het buitenland als een appeltje voor de dorst tegen de tijd, dat de Fransen zich terugtrekken. De militaire situatie is de laatste tijd aanzienlijk verbeterd. De natio nalisten hebben zware verliezen ge leden en met behulp van tamelijk hardhandige ondervragingsmethoden zijn een aantal lagere opstandelin genleiders gearresteerd. Het moreel van het Franse leger is hoog dank zij de leiding van de jonge generaal Massu, een kerel als een ruwe dia mant. Doch, zoals de liberaal-den kende burgemeester van Algiers te genover mij opmerkte, door militai- re maatregelen alleen zullen de na tionalisten niet tot capituleren ge dwongen worden. Want het afpersen van „bescher- mingsgeld" is een winstgevend zaak je geworden en maakt, dat al te veel lieden belang hebben bij een voort duren van de strijd. Daarnaast kun nen de Fransen de opstandelingen niet verhinderen buitenlandse steun te krijgen, speciaal uit Tunesië, ten zij zij nog meer troepen inzetten om de grens af te sluiten. Op het ogen blik zijn er 500.000 Franse soldaten in Algerije en de kosten voor Frank rijk liggen tussen één en anderhalf biljoen dollar per jaar. Terwijl een economische crisis voor de deur staat kunnen de Fransen niet doorgaan met bestedingen op zulk hoog ni veau. Als zij geen vrede willen ma ken zullen zij moeten besnoeien. AAROM hebben de Fransen de gedachte aan een spoedige al gemene wapenstilstand moeten laten varen. Zij hopen thans op plaatselijke bestandsovereenkomsten, waardoor het houden van verkiezin gen voor gemeenteraden, waarin ook Moslems vertegenwoordigd zijn, in „gepacificeerde" gebieden moge lijk zou worden. Tijdens gesprekken met plaatselijke Moslem-leiders heb ik de overtuiging opgedaan, dat zul- secretaris-generaal van La- eoste's bewind in Algerije heeft er bij mij geen twijfel over la- ia "estaan, dat de Fransen nimmer tim®nafhankelijkheid voor Algerije ba®11 toestemmen. Het Algerijnse verheelde geenszins, dat de <ler**«lke reden hiervoor niets an- is dan eenvoudig nationaal ri9s°misch belang. De Franse rege- tig® l.s vastbesloten om de reusach- '"vesteringen in Algerije te '1 ermen. De recente olieboringen ï'ra®, Algerijnse Sahara openen voor Kr'jk voorts het vooruitzicht (Advertentie) ke verwachtingen ijdel zijn. De rebellen zouden alle Moslems, die aan zulke verkiezingen deelnamen, terroriseren, juist zoals zij iedere Moslemse sous-prefect of burge meester terroriseren als deze op het ogenblik met de plaatselijke Franse administratie wenst samen te wer ken. Het is duidelijk, dat de nationalis ten denken, dat {ie Fransen bezig zijn de aftocht te blazen. Het. bewind in Algiers stelt mensen als Mendès- France hiervoor aansprakelijk. Maar de Fransen doen ter plaatse erg weinig om deze indruk weg te ne men. Misschien is dat onmogelijk. Maar op het ogenblik is de bajonet het voornaamste punt van contact tussen de Franse administratie en de negen miljoen Moslems. Geen en kele Franse krant wordt in het Ara bisch gedrukt en in een leger van 500.000 Fransen spreken er slechts 130 Arabisch. ^EZE overtuiging, dat de Fransen binnenkort zullen verdwijnen, leidt ertoe, dat steed9 meer mensen uit de midden-klasse een nieuwe polis bij het F.L.N. afslui ten. Gevoegd bij de stijgende werk loosheid onder de jeugd gevolg van overbevolking en onder-investe ring verklaart dit feit de steeds meer toenemende steun, die de op standelingen van binnenuit ontvan gen. Zo blijft Algiers een tragische im passe. De Fransen kunnen vandaag misschien wel de veldslagen win nen, maar zij zullen niet de oorlog winnen. Met het voorbeeld van een onafhankelijk Tunesië en Marokko aan weerszijden en met de weten schap, dat de Fransen aan de in heemse bevolking van zwart Afrika heel wat ruimere mate van autono mie gegeven hebben dan aan Alge rije, zullen de Algerijnen niet rusten voor ook zij hun onafhankelijkheid gekregen hebben. Men ziet dit dui delijk in de ogen van de Moslem bevolking. Achter hun onverschillige, verstolen blik brandt de vlam van het nationalisme. De Fransen houden de ogen hiervoor gesloten. GENERAAL Massu legde tijdens een onderhoud, dat ik met hem had een gevaarlijke minachting voor de rebellen aan de dag. Hij zegt, dat het F.L.N., omdat het niets met de communisten te doen wil hebben, slechts een groep ongeorga niseerde bandieten is, niet represen tatief voor een bevolking die wer kelijk in vrede onder Frans bewind wil leven. Maar de kracht van het Algerijnse nationalisme is juist zijn zuiverheid. Ware het met commu nisme besmet, dan zou het geen mo rele steun krijgen van de sultan van Marokko of van premier Bourguiba. Het anti-communistische karakter van het F.L.N. impliceert tegelijker tijd, dat, gegeven een regeling in Algerije, de gehele noordwest-hoek van Afrika zou toetreden tot een ahiantie op voet van gelijkheid met het westen en in nauwe vriendschap met Frankrijk. Maar om tot zulk een regeling te komen moet er niet al leen een nieuwe gouverneur in Al giers komen, maar een koerswijzi ging in Parijs. Frankrijk moet han delen alsof het een toekomst heeft en niet alleen maar een verleden. (Copyright De Maasbode-pers—New York Herald Tribune Inc.) De Hertog van Gloucester, in zijn functie van president van het Intern, Oorlogsgravencomité bezoekt gedurende drie dagen oorlogsgraven in België, Nederland en Duitsland. Woensdag werden de Canadese en Britse graven te Bergen op Zoom bezocht. Links de Hertog van Gloucester en rechts de Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, prof. dr. Quay. i z hie' llaar kennelijk opeens allemaal Nt?' of ze kon er niet meer tegenop: 's een feit> dat de twintigjarige a VT" Nancy Joyce Stoner een u tegen haar huis hield en aü stond toe te zien hoe heel f:en bungalow, met alles wat er in f^Utj. t de grond toe afbrandde. Bij de vertelde Nancy: „Ik was altijd bT 'k o huishoudelijk werk bezig en o'"Je i5at niet deed, dan moest ik mijn ónderen luiers omdoen; ik had er -eHje Senoeg van. Ze had nog een sta- n h, Wasgoed mee naar buiten geno- V°°B e aar °°k dat wierp zij nog op een t«fVoIn stak er eveneens het vuur in. t?6() wgens stapte ze in haar auto en i hr-S met haar twee kleine dochter- k eh, w hnheer Stoner zou het wel mer- "L - ahneer hij thuis kwam. jNt ;arzegger Richard Noeu Shelley ge il,'atip bepaalde kringen een grote re- v» or z'.in voorspellingen, die al- Jh* )gc„en uitkomen. Op de laatste dag L had hij verklaard: „In 1957 zal ('«ft Wereldcatastrofe komen". Hij sSf1 z»uer geüjk gehad, althans wat S °d betrof: hij werd dezer dagen "fcl bij een verkeersongeluk. In de vaste commissie van Justitie uit de Tweede Kamer is bjj het onderzoek van het wetsontwerp tot wijziging van het Wetboek van Strafrecht en van het Wet boek van Strafvordering opgemerkt, dat tegen de voorgestelde mogelijkheid van schikking bij een overtreding met de ver baliserende ambtenaar, o.a. door de_ poli tie zelf bezwaren zijn aangevoerd, die ten dele van principiële, ten dele van prakti sche aard zijn. Als principiële bezwaren zijn genoemd, dat met de voorgestelde nieuwe transactie-mogelijkheid de taak verdeling tussen politie en justitie zal wor den doorbroken en het fei, dat geen dif ferentiatie naar persoonlijke omstandig heden enz mogelijk zal zijn bij de bepa ling van de schikkingsbedragen. Het belangrijkste praktische bezwaar is dat in ons land het voor de politie-trans- actie vereiste sociale klimaat zou ont breken. Het Nederlandse publiek ziet de politie als een tegenstander. Dit wordt niet een geschikte basis geach* om haar nu ook te laten optreden als een soort rech ter, die straffen oplegt (®n executeert). De commissie merkt in haar verslag voorts op, dat zij het betreurt, dat de politie-transactie weer schrijfwerk op straat met zich zal brengen. Ben be zwaar van zowel principiële als prakti sche agrd is verder het feit, dat vrijwel geen contröle mogelijk zal zijn op de werkzaamheid der transigerende politie mannen. Ten slotte heeft men zich afge vraagd, of de beoogde ontlasting van over heidspersoneel door dit ontwerp inderdaad zal worden bewerkstelligd. Zal men niet bij de politie verliezen, wat bij de par ketten wordt gewonnen? Tegen deze bezwaren werd door ande re leden aangevoerd, dat de principiële tbUr Oostenrijk ^?Wm..^anden „lopend" is de 33-jarige W 80 variété-artiest een wande rs ats?°nnen van Salzburg naar Wenen Sj' at*d van 300 kilometer. Hij denkt 'e °ngeveer drie tot vier kilometer Sgen. Sedert september 1895, toen pater J. Berthier de door hem gestichte congre gatie der Missionarissen van de H. Fa milie (M.S.F.) naar Grave overbracht, was het moederhuis in dit Maasstadje ge vestigd. Thans zijn de missionarissen evenwel uit Grave vertrokken en is het generalaat overgeplaatst naar Rome, zulks op verlangen van de H. Stoel, die de hoofdbesturen van alle orden en con gregaties in de Eeuwige stad gevestigd wil zien. Aan de scheidende paters, die zo nauw met Grave en omgeving waren verbon den, werd een hartelijk afscheid bereid, waarbij o.a. het gemeentebestuur een geschenk aanbood. Het ligt in de bedoeling dat het vrij gekomen klooster door het bestuur van de Nederlandse provincie der missiona rissen van de H. Familie, hetwelk thans te Oudenbosch is gevestigd, zal worden betrokken. hangt van het optreden van de politie zelf. Het door de surveillerende politieman op straat te verrichten schrijfwerk werd zeer gering genoemd; het bestaat im mers uitsluitend uit het invullen van het kwitantieformulier. Contróle op het ge drag van de politieman zelf zal inderdaad niet of nauwelijks mogelijk zijn. Alles hangt af van het vertrouwen, dat men in de bevoegdverk'laarde politieman kan stel len en dus van de waarborgen, waarmee die bevoegdverklaring is omringd. Ten slotte werd er nog op gewezen, dat het hier gaat om een proef, waarmede men op bescheiden schaal een begin wil maken, zodat men in de praktijk zal kun nen ervaren of de ontworpen regeling abn haar opzet beantwoordt. Verscheidene le den legden er de nadruk op, dat zij aan vankelijk een grote mate van terughou dendheid bij de toepassing van deze rege ling gewenst achten. (Van onze correspondent) De nieuwe gebouwen van de Rijks luchtvaartschool te Eelde, een miljoenen project, dat uniek is in de wereld, is gistermiddag officieel geopend door .ZK.H. Prins Bernhard, in aanwezigheid van vele autoriteiten en genodigden. Op het platform stonden de lesvliegtui- gen opgesteld: De Havilland „Tiger- Moths", North American „Harvards", Saab-Safirs en Beechcrafts. in totaal zo'n veertig toestellen. Vlak ervoor, keurig in de houding, stonden de adspirant- verkeersvliegers en hun instructeurs. De zonovergoten luchthaven en het prachtige gebouwencomplex kregen een feestelijk tintje door de vele vlaggen. De Prins, die in een regerings-Dakota arriveerde, was vergezeld van zijn par ticulier secretaris dr. F. A. de Graeff en kolonel H. F.C. Holtz, chef staf van de inspecteur-generaal van de Kon. Lucht macht. Ter begroeting waren aanwezig minister Algera en autoriteiten uit het noorden van het land. In zijn welkomstwoord bracht minister Algera in herinnering, dat de instelling van de Rijksopleiding tot verkeersvlieger in 1931 alsmede de hervatting ervan in 1946 de grondslagen hebben gelegd voor de noodzakelijke voorziening in de be hoefte van onze nationale luchtvaart maatschappij. De minister achtte de ge dachte van de architect van het internaat, de heer Pierre Cuypers, om de begrip pen: thuis, school, geestelijke ontspan ning en lichamelijke ontwikkeling in van elkander losstaande gebouwen tot uit drukking te brengen, bijzonder gelukkig. Het interieur, ontworpen door de tach tigjarige kunstenaar Bart van der Leek. is fris en origineel. De rechthoekige vlakken op de wanden, in primaire kleu ren gehouden, geven rust en ruimte, elementen, welke voor de vorming van de jonge adspirant-verkeersvlieger van em! nent belang zijn. Ook met het gebouw van de linktrainers en dat van de vlieg- dienst heeft de Rijksgebouwendienst een mooi stuk werk geleverd, vond de minis, ter. Als volgend jaar de dubbelbestuur- bare linktrainer A.T. 100 met het inte grated instrument system in het linktrai- nergebouw zal zijn geplaatst, dan zal ook dit onderdeel van de opleiding voor vele jaren aan hoge eisen voldoen. Tenslotte wierp de minister nog een terugblik op de na-oorlogse ontwikkeling van R L S In zijn openingsrede gewaagde de Prins van de zeer eervolle plaats, welke de Nederlandse burgerluchtvaart in het wereldluchtverkeer inneemt en die het resultaat is van een grote ondernemings geest en een even groot doorzettings vermogen. Deze voor een klein land als het onze zo markante positie is bevoch ten in een lange strijd tegen concur rentie en helaas ook tegen restrictieve luchtvaartpolitiek. „Wij mogen dan ook trots zijn op onze K.L.M.", aldus de Prins, „het wereld- bedrijf onder Nederlandse vlag, dat. ge le komende modernisering van zijl vloot, als steeds het oog op de toekomst gericht houdt1 Prins Bernhard noemde de ontwikke ling van het verkeersvliegtuig in deze tijd revolutionair. De snelle groei van onze burgerluchtvaart drukt zijn stempel uiteraard op het overheidsorgaan, dat op de veiligheid van het vliegen toezicht houdt. Tussen de Rijksluchtvaartdienst en de K.L.M. bestaat dan ook de nauwste samenwerking om de hoogste graad van veiligheid te bereiken. Sedert haar „vliegende start" in april 1946 heeft de Rijksluchtvaartschool niet minder dan 383 jonge vliegers, waaronder ook een aantal buitenlanders, afgeleverd. Prins Bernhard besloot zijn rede met de wens, dat het de school moge zijn ge geven in het komende tijdperk van het straalverkeersvliegtuig op even succes volle wijze de K.L.M. van goede vliegers te voorzien als tot dusver het geval was. Voorts werd nog hef woord gevoerd door de heer J. A. Bach, directeur van de afdeling vluchtproduktie van de KLM, die de hechte banden tussen zijn maat schappij en de RLS aanstipte en door middel van een aantal persoonlijke her inneringen de grote ontwikkeling van de RLS schetste. Na deze openingsplechtigheid inspec teerde de Prins de opgestelde lesvlieg- tuigen, waarna een rondgang langs en door de gebouwen werd gemaakt. Veel belangstelling toonde Z.K.H. de Prins voor het monument op het grote plein, dat vlak bij de ingang van het vliegveld herinnert aan de iif de uitoefening van hun beroep omgekomen employé's en leerlingen. Het is ontworpen door de heer J. C. Volkers, werkzaam bij de tech nische dienst van de school en vervaar digd door het per?oneel. De onthulling was geschied, een uur voordat Prins Bernhard op Eelde arri veerde. Na een korte rede van de com mandant van de school, de heer K. J. A. Meester, door de weduwe van radio telegrafist J. Klumpes, waarna namens het gezamenlijke personeel een krans werd gelegd. scheiding van politie en justitie geen ijze r-en wet is, maar een richtsnoer voor de wetgever, die daarvan kan en zelfs moet afwijken, wanneer dit nuttig of nodig is. Een zekere fixatie van de strafmaat bij de soort zaken, die hier aan de orde zijn —gezien ook de geringe bedragen waar om het gaat noemde men niet alleen niet goed te vermijden, maar ook niet zonder meer als een bezwaar aan te mer ken. Over de verhouding tussen politie en burger werd gezegd, dat veel hier af- tuige de komendehmodernisering van ajn Onverwacht besteeg gisteren na afloop van de ochtendzitting van het IPI-congres te Amsterdam, waar bijna 200 hoofdredacteuren uit de gehele wereld bijeen zijn, de hoofdredacteur van de New York Times, Turner Catledge, het po dium en vertelde de congressisten iets over het recente interview, dat hij in Moskou met Kroesjtsjef heeft gehad. Catledge had voor hij zijn twaalfdaags bezoek aan Rusland zou gaan brengen alles geprobeerd om een interview met de Russi sche leider te organiseren. Hij had hem een telegram gestuurd, doch geen antwoord ontvangen. Tevens had hij zijn correspondent in Mos kou opdracht gegeven ieder half uur het ministerie van buitenlandse zaken aldaar op te bellen, hetgeen de correspondent gedaan had, ech ter zonder enig resultaat. Lang reeds had Catledge iedere hoop opgegeven, maar vlak voordat hij aan het einde van zijn bezoek aan Rusland uit Leningrad naar Stockholm zou vertrekken, kreeg hij het officiële bericht, dat Kroesjt sjef bereid was hem de volgende middag in Moskou te ontvangen. Die mededeling bereikte hem pre cies 1 uur voordat het laatste vlieg tuig naar Moskou zou vertrekken, dat hem nog op tijd voor het in terview in de Russische hoofdstad zou kunnen brengen. Hij wist dit vliegtuig te halen en sprak de volgende dag een uur en 50 minuten lang met Kroesjtsjef. In de loop van k:t gesprek pro beerde de Amerikaanse journalist de Russische leider een inzicht in de democratische vrijheden te ge ven door hem te vertellen, hoe de New York Times, waarvan hij de algemene hoofdredacteur is, gedu rende de verkiezingen volle steun gegeven had aan Eisenhower. „Ik zelf heb echter en dat wist ieder een op de krant tot tweemaal toe op Stevenson gestemd." Waarop Kroesjtsjef verzucht had: „Och, ik weet weinig van die Ste venson, maar als hij gekozen was, dan hadden we tenminste Dulles niet gehad." Voor het eerst sinds de Reformatie in Engelan-d is een priester tot burgemees ter gekozen. Het is Rev. Stanley J Vince die zich in Borough of Llandovery in Car marthenshire kandidaat gesteld had. Zijn keuze heeft in Engeland veel opzien ge baard, terneer daar het in centraal Wa les is gebeurd, waar praktisch geen ka tholieken wonen. Aldus meldt het K.NP. In Oostenrijk heeft men de eerste ura nium gewonnen uit het w-at-er van de Do- nau en uit de steenkool van een mijn te Trimmelkam, zo heeft prof. Hecht van de Weense universiteit gisteren be kendgemaakt. Het water van de Donau bevat 1,7 mi crogram uranium per liter en de kolen van Trimmelkam een kilogram per 25 ton, aldus prof. Hecht. OECUMENE? De „Radiokrant voor Ne derland" van de N.C.R.V., steeds gaarne gehoord om de koersen van New York, liet haar Brusselse correspondent vrij dagavond vertellen over de wijze waarop „het protestantisme" deel zal nemen aan de wereldtentoonstelling van volgend jaar. Hij besloot met de tirade: „Het is allemaal wat bescheiden, wat het pro testantisme hier doet, maar goed, wij stre ven ook geen machtspolitiek na, zoals andere kerken doen". Een goed verstaander.... Mogen wij hem ter lezing aanbevelen „Het We^eldprotestantisme" vandr. W. H. van de Polen dan speciaal de derde alinea p. 336: „Terwijl katholieken en protstan- ten elkaar lange tijd uitsluitend plachten te bestrijden, te hinderen, te benadelen of op z'n best te negeren, is er in onze tijd aan beide zijden een apostolische ijver ontwaakt ten opzichte van elkaar, die in de beste gevallen uit christelijke liefde is geboren. Vele katholieken en protestan ten zijn bezield met een oprecht verlan gen elkaar terug te winnen voor de volle waarheid". A. R. De president van de Sovjet-Unie, Kli- menti Voroshilof, is gisterenmiddag in Djakarta teruggekeerd van zijn reis van vijf dagen, tesamen met president Soe- karno en een gezelschap van officiële per soonlijkheden, naar enkele steden en his torische plekjes op Java en naar Bali. Het presidentiële gezelschap, dat twee uur over tijd op Kemajoran aankwam, ging onmiddellijk door naar het paleis Ne gara in de hoofdstad. De verwelkoming op het vliegveld door de bevolking was niet zo geweldig als tij dens de eerste aankomst van de Sovjet leider op 6 mei j.l. Het staatsbanket, dat volgens het pro gramma vanavond in het Merdekapaleis ter ere van Voroshilof zou worden gehou den. is afgelast in verband met vermoeid heid van de Sovjet-president na het om vangrijke programma van zijn gisteren beëindigde reis. Intussen worden in Djakarta voorberei dingen getroffen voor een massa-bijeen komst, waarop Voroshilof en Soekarno de aanwezigen zullen toespreken. Volgens po litieke waarnemers zullen beide presi denten in hun redevoeringen over wereld aangelegenheden spreken. De Westduitse Christendemocratische Unie heeft gisteren te Hamburg een manifest gepubliceerd, waarin gevraagd wordt om versterking van de NATO en een krachtige poging om de defensie zo danig te verbeteren, dat zij aan alle bedreigingen het hoofd kan bieden. Het manifest, dat op de laatste dag van het congres van de C.D.U. het licht zag en dat men houdt voor het politieke programma van de partQ voor de ver kiezingen In september, voegt hier aan toe, dat de economische en politieke een wording van Europa in vrijheid en zelf beschikking absoluut noodzakelijk is. In het manifest wordt ook gevraagd om een algemene en gecontroleerde ont wapening, die afschaffing van alle atoom wapens moet omvatten,' om de hereniging van Duitsland in vrede en vrijheid en de bevrijding en repatriëring van alle Duitsers, die ten onrechte in de commu nistische landen gevangen en vastgehou den worden. In het manifest wordt gezegd, dat de Westduitse federale republiek goed staat aangeschreven in de wereld, met de vrije mogendheden is verbonden, inwendig sterk is en een bloeiende economie en krachtige sociale orde kent. Het vader land is opengesteld voor gevangenen uit de oorlog, die in het buitenland worden vastgehouden en het Saargebied is weer bij West-Duitsland gekomen. Het manifest spreekt voorts van de „bekwaamheid en energie" van het Duitse volk, die hebben bijgedragen aan het herstel van een verslagen natie. In de eerste jaren van Adenauers be wind van 1949 tot 1953 wist het land zich aan de greep van de honger, de nood en een dodelijke afzondering te ont worstelen. De politiek van de C.D.U. heet geleid tot vriendschappelijke betrek kingen met de vrije wereld, het econo mische herstel en de eenmaking van Europa, aldus het manifest. Er wordt ook een beroep in gedaan op alle geledingen van de gemeenschap om door het betrachten van gematigdheid de stabiliteit van het geld en de prijzen te bewaren. In zijn slotrede op het congres, dat door 480 afgevaardigden en meer dan 1000 waarnemers en gasten werd bijge woond, voorspelde Adenauer dat in de vier komende jaren beslist zal worden over het lot van Duitsland en van Eurcpa, alsmede over de ontwapening en de wereldvrede. Daarom hebben de christen-democraten een bijzondere ver antwoordelijkheid. Wij moeten alles op alles zetten om deze verkiezing te win nen. aldus Adenauer. Op een persconferentie, gehouden na de sluiting van het congres, zei Adenauer, dat h(j van harte zal instemmen met de instelling van een inspectiezone in Europa. Adenauer verklaarde, dat de eventuele instelling van een dergelijke zone niets met ontwapening te maken heeft. De ontwapening zou volgens hem het tweede of derde stadium vormen. Adenauer ver klaarde voorts, dat de troepensterkte en bewapening van West-Duitsland alge meen bekend zijn. Het zou echter interes sant zijn om b.v. te weten of hetgeen over de bewapening van de Sovjet-Unie bekend is, juist is. West-Duitsland gaat akkoord met de instelling van een militaire inspectiezone in Europa, ook zonder dat er tegelijker tijd een regeling voor de Duitse hereni ging wordt getroffen, mits deze zone niet tot Duitsland beperkt bljjft, aldus de Westduitse bondskanselier. De „Frankfurter Allgemeine" schenkt aandacht aan het povere figuur dat het rode blok slaat inzake kapitalis tische reclame-methoden. Het blad schrijft: De neon-reclame, het bonte en welig tierende bijprodukt van de handel, ver oorzaakt bij de handelsorganisatie in de Oostberlijnse zone, de nationale repa ratiebedrijven, enig misnoegen, bij de bevolking daarentegen medelijdend lachen. Overeenkomstig het devies „Wij moeten met West-Berlijn en West-Duits land concurreren en het wereldniveau bereiken" zag men zich gedwongen aan de socialistische verworvenheden de techniek van de neon-reclame toe te voegen. Vooral in Leipzig, maar ook in Oost-Berlijn werden in de laatste maan- in toenemende mate bonte lichtbuizen boven de winkels van de handelsorga nisatie aangebracht om het straatbeeld in de avond te verlevendigen. Men hield echter geen rekening met de stre ken van een voorwerp van de nationale produktie. Wanneer de avondwandelaar in de Stalinallée de lichtreclames wil ontcijferen valt het hem niet makkelijk omdat ze hier en daar defect zijn. Zo leest men er „obelhaus" en eerst bij nadere bestudering kan men vaststellen dat het „Möbelhaus" moet zijn. De „M" brandt nl. niet en ook niet de puntjes boven de o. Bij „Selbstbedienung" is de „u" stuk. „Konzum" wordt de ene maal als „Kon" de andere maal als „sum" aangeprezen. Eigenaardige effecten worden bereikt als bij het opschrift „Strick- und Wolhyaren" de S staakt en de beide 11 flikkeren. Van „Fleischwa- ren" blijft enkel nog „aren" over en bo ven een kapsalon brandt alleen „Schön- heit" terwijl „Kosmetik" het vertikt. Enige Oost-Berlijners hebben er reeds een grapje op gemaakt en zijn gewa pend met potlood en papier door de Sta linallée getrokken en hebben zoals bij een prijsvraag streepjes gezet in de ru brieken: verlicht niet verlicht half verlicht. Het resultaat was de moeite waard. Van de 114 lichtreclames waren er 23 uit, 6 gedemonteerd, en 18 niet helemaal verlicht. Een leider van een zaak zei stoïcijns, met betrekking tot zijn defecte lichtreclame, dat de letters reeds drie weken geleden waren be steld en nu pas waren afgeleverd. Men zou op de daarvoor verantwoordelijke plaats in overweging moeten nemen, dat men slechts dan neonletters zou verko pen, wanneer ze het werkelijk doen. Maar zuchtend voegde hij er aan toe: „Liever defecte reclame dan helemaal geen". De stiefkinderen van het Mid- denduitse handelssysteem, de particu liere ondernemers kunnen ditmaal meesmuilen: ze hebben geen geld ge noeg om het voor inferieure neonver lichting uit het raam te werpen. Het schijnt nog niet iedereen dui delijk te zijn, dat België een twee talig land is. Het gebeurt „wel eens", dat het Nederlands bij bepaalde gele genheden wordt vergeten. Hierover klaagt het Brusselse blad „De Stan daard" in een artikel waarin kritiek wordt geleverd op de Duitse stand op de Brusselse Jaarbeurs. Het blad schrijft: „In hal 11 b vindt u de stand van de „République Fédérale d' Allemagne", waar men u „renseignements" geven kan. Iets verderop is een groot opschrift zichtbaar: „Chambre de Commerce Ex térieur en la République Démocratique Allemande". West en oost reiken elkaar op deze Jaarbeurs broederlijk de hand wanneer het er om gaat de taal van de meerderheid van de jaarbeursbezoe kers te negeren. Zullen de Duitsers dan nooit leren, dat de Nederlandse taal niet alleen in ons land maar ook in de Be nelux een belangrijke plaats inneemt? Hebben twee bezettingen hen werkelijk nog niet meer bijgebracht? Met enige vrees denken wij aan al die mooie re devoeringen over „Europa", als we con stateren, dat reeds voordat Europa tot stand komt, onze Nederlandse belangen door de bouwers van Europa met voe ten worden getreden". De heer Newell van de afdeling antropologie van de universiteit van Manchester heeft een interessant onderzoek gehouden onder de Chinese boeren in Malakka, die geregeld be zoeken brengen aan het Chinese moe derland. De „Manchester Guardian" bericht hierover: „Zij geven een duidelijk verslag van de veranderingen, die zij hebben waar genomen onder het communisme. De communisten hebben hetzelfde gedaan als de Britten anderhalve eeuw geleden in India hebben gedaan; het dorpshoofd, dat in een traditionele Aziatische ge meenschap de vertegenwoordiger is van de dorpelingen in zaken van handelen en marchanderen met de regering is vervangen door een regeringsambtenaar. Een van de belangrijkste indrukken, die de boeren hadden opgedaan was, dat er meer twisten in de Chinese dorpen waren dan vroeger, omdat er geen plaatselijke persoonlijkheden meer zijn met voldoende autoriteit om ze te on derdrukken of te regelen. Het bestuur van de plaatselijke autoriteit heeft dat van de plaatselijke landheer vervangen; is onpersoonlijk geworden; de autori teiten wisselen voortdurend. De boeren voelen zich steeds als op de bodem van een geweldige piramide die zij niet kunnen beïnvloeden. Het maakt niet veel verschil voor hen wanneer de per sonen aan de top worden verwisseld. Een van hun hoofdgrieven is, dat zij heel hun oogst moeten verkopen aan de inkoopagenten van de regering tegen vastgestelde prijzen. De boeren raadple gen nog steeds Taoistische priesters over hun problemen, maar dragen er zorg voor naar een priester te gaan, die en kele dorpen verderop woont, waar zij zelf onbekend zijn. Het schijnt, dat de boeren zich er praktisch niet van be wust zijn, dat het duizendjarig rijk is begonnen. Communisme is eenvoudig een verandering in de bovenstructuur van de samenleving. En zij zijn van me ning dat die even weinig binnen hun macht ligt als het weer". Naar aanleiding van het overlijden van de Amerikaanse Senator McCarthy heeft een Amerikaans burger naar de „Herald Tribune" een brief geschre ven waaruit blijkt, dat senator, die zoveel opschudding heeft veroorzaakt in Amerika, toch nog vele vrienden had. Het ingezonden stuk luidt: „Ik was diep geschokt en geroerd, toen ik van de plotselinge en vroegtijdige dood van Senator McCarthy hoorde. Zijn leven was kort, maar zijn bijdrage aan de zaak om Amerika vrij te houden zal nooit worden vergeten. Het was de Se nator alleen, die een slapende natie wakker schudde voor de dreiging van het communisme, speciaal in de fede rale regering. Omdat het leven van de Senator kort was, zal ook de lofrede over hem kort zijn. Voldoende is te zeggen, dat dege nen van ons, die het genoegen en het voorrecht hadden McCarthy te kennen, tezamen met zijn vele miljoenen sup porters, zich realiseren, dat voor hem niets méér betekende dan zijn liefde voor een vrij Amerika vrij van cor ruptie en van totalitaire groepen, die de ondermijning van de republiek zoch ten. Het Congres heeft een groot wetgever verloren en deze natie heeft een van haar grootste Amerikanen verloren".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5