Voor consument en bedrijven Stabilisatie van prijzen en kosten van overwegend belang Netto winst met 31 pet gestegen Honderd mensen elk voor een duizend gulden opgelicht Ertsen en kolen nergens zo dicht bij elkaar als in IJmuiden Geen bewijs van schuld van de voornaamste beklaagden ISRAEL AKKOORD MET DE EISENHOWER-LEER DE VLOEK ONTSLAG DIRECTEUR GOESE ZIEKENHUIS NIETIG „Voor f2000 een eigen huis..." Proces-Montesi 2 zakjes HONIG'S groentesoep SNELPONIijmtderaarstestukkenaaneen Zonnepriester pagina Verbond Ned. Werkgevers vraagt aandacht voor exportbevordering v Philips had uitstekend eerste kwartaal Tienduizend valse tientjes Daders overval op bejaard echtpaar gearresteerd Atoomreactor op Schiphol „kritisch" geworden Uitspraak van ambtenarengerecht te Den Bosch Schandelijke zwendel van „Bouwmaatschappij Ir. Ingen Housz president „British Iron and Steel Institute" Nieuw succes bij olie* boring in Wassenaar In- en uitvoer in april Twee loonzakjes voor de particuliere werk nemer? VB WOENSDAG 22 MEI 1957 TANKAUTO MET ACETON OP VIADUCT OMGESLAGEN OMZET OVERTROF DE VERWACHTING Verwachting gehandhaafd Vraag naar televisie over treft produktie Personeelsverlies Fikse straffen voor Amsterdamse valsmunters JONGEN VERDRONK NA AANVARING Vrijspraak tegen schipper geëist SERGEANT BEDROOG ZIJN JONGENS Voor appel en ei toekomst op het spel Verbetering winstmarge EEN NAUW VEST EN DERTIENHONDERD GULDEN De snelste VELPON WERELDVRIJGEZELLEN CONGRES Dekkingspercentage 75 (v.j. 82) MACHINIST TUSSEN DE BUFFERS VONNIS OP CYPRUS ONGEDAAN GEMAAKT BURGEMEESTER VAN ROZENBURG van de door GORDON MAC CREAGH BELGISCHE GRENS DlCÖT VOOR TOMATEN WETHOUDER VOERD# GEMEENTEWERK UlT Er zqn dringende redenen, vooral van structurele aard, welke het noodzakelijk maken dat onze concurrentiepositie tegen over het buitenland gezond blijft. Een zeer gemakkelijk op te wekken kosten- en prij- zenspiraal in de hoogconjunctuur kan er toe leHen, dat wij met onze naar buiten zo kwetsbare volkshuishouding op het moment waarop enige spanrting op de wereldmarkten zou intreden op een te hoog uitgangspunt zouden zitten. Het ge volg daarvan zou ongetwijfeld zijn, dat de terugslag, zelfs bij een lichte recessie, ernstige vormen zou kunnen aannemen. Het is daarom, dat juist bij het overwe gen van maatregelen tot afremmen van een overspannen conjunctuur een beleid gericht op een zekere mate van stabilisa tie van onze prijzen en kosten van over wegend belang is, aldus ontlenen wij aan het verslag over 1956 van het Verbond van Ned. Werkgevers. Voor prijsstabilisatie in deze tijd pleiten bovendien nog enkele overwegingen, t.w. een zekere bescherming voor de trekkers van vaste inkomens en de noodzaak tot behoud van de nationale spaarzin, welke zo wenselijk is voor de verdere expansie van onze volkshuishouding. Het is om deze redenen, dat het verbond, ondanks de grote moeilijkheden welke dit beleid voor zijn leden ongetwijfeld meebrengt, ge meend heeft zich voorshands te moeten blijven stellen achter het prijsstabilisatie- beleid van de regering. Het ligt voor de hand dat in het kader van het gemeen schappelijke advies van de S.E.R. prijs- en loonstabilisatie als beide even wezen lijk naast elkaar werden gesteld. Het stemt tot grote verheugenis, dat de leden van de S.E.R. die zijn aangewezen door de arbeldersvakcentralen, zich bereid heb ben getoond om deze twee-eenheid van loon- en prijspolitiek als zodanig te aan vaarden en onder hun leden te verdedi gen. De ontwikkeling na het tot stand komen van het S.E.R.-advies en de daarop ge volgde uitspraken van de organisaties van het bedrijfsleven is in zekere zin teleur stellend geweest. Wel gaf de regering bij verschillende gelegenheden te kennen dat zij zich ten aanzien van haar beleid stelde op de basis van het advies van de S.E.R. maar het heeft geruime tijd geduurd voor zij met een programma voor de Staten- Generaal verscheen. Het synchroniseren van de thans aan hangig gemaakte landbouwmaatregelen met het conjunctuurafremmende beleid acht het verbond een uiting van zeer slechte timing aan overheidszijde. Het verschuiven van een stuk nationaal in komen naar een bepaalde groep doet ver wonderlijk aan in dezelfde periode waarin aan vrijwel alle groeperingen van ons volk extra lasten worden opgelegd. Deze ontwikkeling treft ons des te meer, omdat tengevolge van dit agrarische beleid voor al ook aan het Nederlandse bedrijfsleven extra zware lasten worden opgelegd. Juist met het oog op de toekomstige ontwikke ling van het bedrijfsleven, en van de in dustrie in het biizonder. heeft men ern stige bezwaren tegen deze samenloop. Zowel aan de consumenten als aan het bedrijfsleven worden thans moeilijk te dragen lasten opgelegd. Voor het uitgangs punt heeft het verbond bepaald begrip, mits het tijdelijk karakter der maatrege len steeds voorop staat. Maar het is van ernstige zorgen vervuld, nu de overheid er toch min of meer blijk van geeft, te weinig oog te hebben voor de instand houding van de bron waaruit de verdere nationale economische groei toch in hoofd zaak moet voortvloeien, terwijl sterk de indruk bestaat dat êe centrale overheid te weinig doelbewust in eigen vlees heeft willen snijden. Het totale beeld wordt be paald niet rooskleurig geacht. Op het gebied van efficiencybevordering zowel bij de overheid als bij het particu liere bedrijfsleven liggen nog belangrijke taken voor de boeg. Produktiviteitsbevor- dering is een proces dat geleidelijk zijn I vólk. resultaten afwerpt, vooral ook omdat er vaak een mentaliteitsverandering aan vooraf moet gaan. Al zijn er echter con junctureel gezien, geen spectaculaire re sultaten te verwachten, voor de structu rele ontwikkeling van ons volk blijft zij een noodzakelijke voorwaarde. Een tweede punt dat in de aandacht van bedrijfsleven en overheid behoort te blij ven staan wordt gevormd door de bevor dering van onze export. Juist, nu er een zekere aarzeling merkbaar is in het ex pansietempo van onze uitvoer, zijn al die maatregelen welke tot een gezonde ver dere ontwikkeling kunnen leiden van uitermate groot belang. Een evenwichtige en voldoende expan sie van onze export impliceert, zoals reeds is gesteld, het gezond houden van onze concurrentiepositie. Dit klemt te meer tegen de achtergrond van de ont wikkeling van de economische integratie in Klein-Europa. De economische integratie van Klein-Europa zal aanvankelijk be paaldelijk ook een verscherping van de concurrentie met zich brengen. Daarom zijn prijsstabiliteit en vergrote eigen ex portactiviteiten een levensbelang voor ons Op het viaduct bov< de Liesboslaan te Breda is maandagavond een tankwagen, geladen met aceton, dwars over de weg komen te staan en omgeslagen. Volgens de chauffeur was dit het gevolg van een defect aan de stuurinrichting. De voorzijde werd geheel in elkaar gedrukt, doch de chauffeur, de heer M. uit Antwerpen, die met zijn wagen op weg was naar Rotter dam, kwam er zonder letsel af. De politie heeft het viaduct onmiddel lijk afgesloten en het verkeer langs de op- en afritten geleid. Ook de brandweer heeft terstond maatregelen genomen. Een begin van brand in de cabine kon worden geblust met behulp van een schuimblus- apnaraat. De gang van zaken bij de n.v. Philips Gloeilampenfabrieken is gunstig, zo deelt de raad van bestuur mede bij de publi- katie van de cijfers over het eerste kwartaal van 1957. De omzet toont een stijging van 28 net t.o.v. de overeenkomstige periode van 1956. De omzet in het eerste kwartaal 1956 was lager dan overeenkomt met de stij ging van de omzet in het gehele jaar 1956 t.o.v. 1955. Ware het percentage van de stijging in die periode gelijk geweest aan dat van het gehele jaar 1956, dan zou de omzetstijging in het eerste kwartaal 1957 20 pet hebben bedragen. De omzet is hoger dan wij hebben verwacht. Voor het ge hele jaar 1957 blijven wij bij de in ons jaarverslag 1956 uitgesproken verwach ting, nl. dat de omzetstijging in 1957 t.o.v. 1956 kleiner zal z\jn dan in 1956 ten op zichte van 1955, aldus de raad van be stuur. De export uit Nederland is gestegen, doch procentueel minder dan de omzet. Het aantal werknemers in de wereld is toegenomen. In Nederland is het aantal werknemers gedaald, het bedraagt 58 000 per 31 maart 1957 tegenover 59.000 aan het einde van 1956. Bovenstaand officieel communiqué mag wat de daarin genoemde cijfers en stij gingspercentages betreft in vrije bewoor dingen wel ongemeen gunstig worden ge noemd. De verwachtingen aangaande de omzetontwikkeling zijn weer overtroffen en nog wel in bijzondere mate. Duidelijk komt tot uitdrukking dat de verwachtingen zijn overtroffen. Maar dat wil niet zeggen dat dit ook in de komende periode van kwartaal tot kwartaal het ge val zal zijn. Integendeel, de raad van be stuur herhaalt uitdrukkelijk zijn ver wachting dat de omzetstijging in 1957 kleiner zal zijn dan in 1956 het geval was. Nu het concern in 1957 zo bijzonder gun stig van start is gegaan, houdt het hand haven van de eerder genoemde verwach ting automatisch in, dat voor volgende kwartalen op een minder sterke stijging moet worden gerekend. Met verkeerde gevolgtrekkingen die uit de cijfers over dit eerste kwartaal zouden kunnen wor den gemaakt is dus al bij voorbaat afge rekend. Men mag de raad van bestuur er kentelijk zijn dat hij dit kwaad, dat aan cijfers over één enkel kwartaal tot op zekere hoogte inherent is, door een dui delijke aanwijzing heeft willen voorko men. Dat de liquide middelen sinds 1956 zijn gestegen zal geen verwondering wekken aangezien in het begin van dit jaar een emissie van 200 miljoen converteerbare obligaties heeft plaatsgevonden. Boven dien werd nog f 13 miljoen ontvangen aan stortingen op in 1956 afgesloten on derhandse leningen. Zonder de emissie zouden de liquide middelen ongetwijfeld lager zijn geweest dan einde 1956. De voorraadontwikkeling is gunstig. In verhouding tot de omzet is een daling in getreden. Met bepaalde artikelen leeft men eigenlijk van de hand in de tand. Dit is met name het geval met de televisie toestellen, waarvan de produktie de vraag niet kan bijhouden en zulks geldt niet alleen ons land, maar ook voor de andere Westeuropese landen. De rechtbank te Amsterdam heeft de 35-jarige laborant A. G. T. uit Hilversum tot viereneenhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld: drie jaar voor vervalsing en anderhalf jaar voor het uitgeven van een deel der door hem nagemaakte bankbil jetten. De drie andere verdachten in deze zaak, de 41-jarige D. M. J. K. uit Amster dam, een vrouwelijke kennis van de labo rant, haar gehuwde zuster, de 38-jarige M. W. C.—K. en de echtgenoot van deze laatste, de 45-jarige Amsterdamse slager J. C., kregen twee jaar. H. had in 1956 op een zolder in de Atjehstraat te Amsterdam tienduizend bankbiljetten van tien gulden gedrukt. Nadat er ongeveer tweeduizend, voorna melijk door de vrouw van de slager, over al in het land in omloop waren gebracht, liep genoemde vrouw verleden jaar 9 oktober dank zij de oplettendheid van een winkelierster in Muiderberg tegen de lamp. De hoofdverdachte meldde zlch toen zelf enkele dagen later op het poli tiebureau. Hij werd al sinds 1952 wegens oplichting in Rotterdam door de politie gezocht. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hoger beroep het trieste ongeval in de zomer van het vorig jaar op de Ringvaart van de Haarlemmermeer behandeld, waar bij een roeibootje met drie Amsterdamse jongens werd aangevaren door een mo torboot en een der jongens is verdronken. De 32-jarige schipper van de motorboot D. R. uit Heemstede was na de eis van zes maanden door de rechtbank te Haar lem op 6 december jl. vrijgesproken van het roekeloos varen en de subsidiair ten laste gelegde overtreding van: het nalaten van hulpverlening terwijl hij dit zonder gevaar voor eigen leven had kunnen doen De procureur-generaal, mr. W. Aberson kon zich verenigen met het vrijsprekende vonnis, waarvan hij bevestiging rekwireer- de. Voor een overtreding is geen hoger beroep mogelijk. Wel verweet hij de schipper ten aanzien daarvan, dat hij niets had gedaan om de jongens te hel pen. («Advertentie) (Van onze correspondent) In verband met de in de late avond v maandag 13 mei j.l. gepleegde overV0p op het bejaarde echtpaar Van Schaar Valkenhuize bij Arnhem is door de hemse recherche aangehouden de rige los-arbeider VE. wt Arnhem, later kon worden overgegaan tot de tatie van 46')a~ Even arres- de medeplichtige, de 44-1 heb' teni' G.J.V., eveneens te Arnhem. Beiden ben inmiddels een volledige beken, qj afgelegd. B. is reeds enige tijd wer en V. is invalide. Zij verklaarden geldgebrek tot deze daad Se^-ornen te ge- Bij hun aanhouding was nog een kie taie deelte van het gestolen geld (het bedrag was 210.-) In hun bezit. Gisteren heeft in het gebouw voor de komende tentoonstelling „Het Atoom" 'n historische gebeurtenis plaats gevonden. Voor de eerste keer in de geschiedenis namelijk is in Nederland een atoomreactor zogenaamd kritisch geworden. Dit wil zeg gen, dat hij zodanig „aan de gang is gebracht", dat hij verder doorwerkt op grond van de door hem zelf ontwikkelde atoomenergie. Deze reactor is een klein type voor onderwijsdoeleinden en is thans onder verantwoordelijkheid van het Reactoren centrum Nederland in Schiphol in bedrijf. Na afloop van de tentoonstelling zal hij aan de T.H. te Delft worden overgedragen. (Van onze correspondent). De voorzitter van het ambtenaren gerecht te Den Bosch, mr. J. B. Hengst, heeft uitspraak gedaan in de zaak dr. G. J. Scherphuis, geneesheer-directeur van het Gasthuis te Goes contra de ge meenteraad aldaar. Dr. Scherphuis, die door de gemeenteraad ontslagen was uit zqn functie op grond van beleidskwesties, kreeg in deze zaak het gelijk aan zijn kant en zal in zijn functie moeten worden hersteld, aangezien het ambtenarengerecht het door de gemeenteraad verleende ont slag nietig verklaarde. De eis van dr. Het trekt de aandacht dat het getal der werknemers bij het concern over de gehele wereld wederom met 1.000 is toe genomen, maar dat dit aantal in Ne derland in het eerste kwartaal met 1.000 is gedaald tot 58.000. Men heeft hier te maken met de kwestie dat het verloop onder het personeel niet voldoende kan worden aangevuld. Vooral in Tilburg is dit het geval, waar veel Belgische ar beiders het bedrijf hebben verlaten om dat zij opzien tegen de lange werkdagen, welke een gevolg zijn van het dagelijks vervoer van woning naar fabriek en omgekeerd. Hoewel de produktie door het afvloei en van personeel uiteraard wel wordt geremd, is de betekenis daarvan in het licht van het grote geheel niet belang rijk. Concluderend mag worden gezegd dat de gunstige ontwikkeling bij Philips zich tot dusverre in dit jaar heeft voortgezet en dat er aanleiding is om de verdere gang van zaken met optimisme tegemoet te zien. Ook de maand april is weer gun stig geweest, hetgeen vermoedelijk ook wel weer „boven verwachting" betekent. Het hoog militair gerechtshof heeft de sergeant C. G. B. veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en terugzetting tot de stand van soldaat. De advocaat fiscaal had drie maanden gevangenisstraf en terugzetting tot de stand van soldaat geëist. Beklaagde was door de krijgsraad te velde west veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar en ontslag uit de militaire dienst. Hem was ten laste gelegd, dat hij van verscheidene soldaten geld had weten los te krijgen, zogenaamd voor de aankoop van lepeltjes, asbakjes en dergelijke ten behoeve van een invalide soldaat van het regiment. B. had dit geld, een bedrag van f 75 ongeveer, ten eigen bate aangewend. De raadsman had er op aangedrongen, zijn cliënt niet uit de militaire dienst zou worden gezet met het oog op diens toe komstmogelijkheden. De gunstige beoordeling van de omzet ontwikkeling geldt intussen in sterker mate nog voor de winstontwikkeling. Steeg de omzet immers met 28 de winst vóór de belastingen nam met 42 toe van f 59 tot 84 miljoen. Het is duidelijk dat zich hierin een verbetering van de winstmarge weerspiegelt. Deze kwam dan ook van 10.5 in het eerste kwartaal van 1956 op 11.6 1 in hei; eerste kwartaal 1957. Het proces-Montesl heeft gisteren in Venetië zijn hoogtepunt bereikt toen de openbare aanklager, Palminteri, verklaar de, dat geen „direct of indirect bewijs" is geleverd tegen de voornaamste beklaag den: Piero Piccloni, de zoon van een vroe gere Italiaanse minister van buitenlandse zaken, die wegens deze geruchtmakende zaak indertijd is afgetreden, tegen markies Montagna en het voormalige hoofd van de Romeinse Politie, Saverio Polito. Piero PiccionI, die, sedert het proces op 21 januari begon, alle zittingen heeft bij gewoond, glimlachte tegen zijn verdediger, toen de openbare aanklager dit mede deelde. „Het valt voor een openbare aanklager niet mee", zo zei Palminteri, „te moeten toegeven dat er helemaal geen bewijzen zijn, maar ik heb geen enkel bewrs kun nen vinden." De openbare aanklager hekelde het op treden van Anna Maria Moneta, de „zwar te zwaan" die als vroegere minnares van markies Montagna de zaak aan het rollen had gebracht met schokkende onthullin gen over uitspattingen met verdovende middelen, waarbij Montagna en Piccioni betrokken zouden zijn geweest en waar van Wilma Montesi het slachtoffer zou zijn geworden. Hij noemde haar een „leugenaarster en valse getuige". „Zij heeft „handenvol modder om zich heen gegooid" zonder enig bewijs voor haar beschuldigingen te leveren. Er kunnen op Capocotta geen uit spattingen zoals zij beschreven heeft, plaats gevonden hebben, omdat daar geen gelegenheid voor was", aldus Palminteri. De openbare aanklager geloofde wel, dat Wilma Montesi als gevolg van een mis daad om het leven is gekomen. Mogelijk had zij indertijd te Torvaionica, waar haar lijk op het strand gevonden werd, een af spraakje gehad met een man en is zij tij dens deze samenkomst of kort daarna overleden. „Het is zo nauw, dat ik er niet eens m'n portefeuille in kan stoppen", zou zekere C. hebben gezegd, toen hij in de winkel van de firma P. in de Nieuwstraat te Delft een leren vest wilde kopen. De winkelier was het daar niet mee eens en om het tegendeel te bewijzen stopte hij dertienhonderd gulden aan bankpapier in de binnenzak van het vest. Het ging en de klant was overtuigd. De koop was ge sloten. Aangezien er nog Iets aan het vest Als president van het „British Iron and Steel Institute" heeft ir. A. H. Ipgen Housz, president-directeur van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V., vandaag in Londen in de jaarvergadering van het Instituut de jaarrede uitgespro ken. Hierin gaf hij een overzicht van de opkomst van de Nederlandse staalindus trie, met name van de hoogovens te IJmuiden. Zijn rede was getiteld ,Tbe birth of an industry". Ir. Ingen Housz was tijdens de in het najaar 1956 gehouden bestuursvergadering van het „British Iron and Steel Institute" eenstemming tot pre sident voor het jaar 1957/58 gekozen. Dit was een bijzondere onderscheiding, daar het 40 jaar was geleden, dat voor het laatst een niet-Brits onderdaan tot president werd verkozen. n.l. dP heer Eugène Schneider, de leider van het be kende Franse staalconcern Schneider- Creusot. De man die in Nederland bijna 40 jaren geleden het initiatief heeft genomen en de ijzer- en staalindustrie heeft opgenebt, de heer Wenckebach, was tot de slotsom gekomen, dat een onderneming gelegen aan de kust in staat zou zijn met de oudere industrieën te concurreren, en wel omdat zij de grondstoffen kon ontvangen In haar eigen zeehaven en de afgewerkte produkten goedkoop langs binnenlandse waterwegen kon distribueren. Er zijn maar weinig andere plaatsen ter wereld, zo begunstigd als IJmuiden, aldus ir. Ingen Housz, waar ertsen en kolen zo dicht bij elkaar worden aangetroffen: In toenemende mate moeten de staal industrieën van Engeland en van het Con tinent ertsen van overzee aanvoeren en het z'et er naar uit, dat deze tendentie zal voorduren. De industrie te IJmuiden, door haar ligging aan zee, kan het kostbare ertsvervoer per trein en zelfs het overla den van erts In de havens vermijden. Een ander voordeel van de ligging aan zee Is, dat gemakkelijk van de ene erts mijn op de andere kan worden overge schakeld. Het valt te verwachten, dat in de toekomst het erts van steeds verder zal moeten worden aangevoerd, waarmee de kwestie van de goedkoopst mogelijke aan- voerwe' bijzonder acuut wordt. Spr. meende, dat de „British Iron and Steel research Association" voortreffelijk werk heeft verricht door te bestuderen welke schepen en welke losinstallaties voor d~~e aanvoer moeten worden ge bruikt. Om al deze redenen kan het niet verbazen, dat een aantal nieuwe staalcon cerns gebouwd of geprojecteerd is aan de kust. Ir. Ingen Housz onderstreepte, dat de oprichting van de Nederlandse staalin dustrie niet voortsproot uit enige natio nalistische ambitie naar zelfvoorziening, die in de eerste wereldoorlog geboren zou kunnen zijn. De structurele veranderingen hadden reeds plaats gegrepen vóór 1914, zodat de uitvoering der plannen door het uitbreken van de oorlog eerder werden vertraagd dan bevorderd. De Haagse politie heeft gearresteerd de gebroeders B. J. C. V. en Y. V., beiden aannemers van beroep en directeuren van de N.V. Bouw-, Aanneming, Handel- en Exploitatie-Maatschappjj V. Voorts is aangehouden de boekhouder dezer naam loze vennootschap J. H. E. De gebroeders, van wie de eerste in Oegstgeest en de tweede in Den Haag woonachtig is. plaatsten sinds een goed jaar advertenties in bladen, waarbij zij aankondigden dat hun N. V. woningzoe kenden, die in het bezit waren van f 2000. kon helpen aan een eigen huis. Kwamen de sollicitanten, onder wie zich vele jong gehuwden en gepensioneerden uit aile delen van het land beVonden, naar het kantoor der N.V., dan kregen zij schetsjes onder ogen van eengezinswoningen in de prijs van f 15.500 en van 19.500. Verder werd hun meegedeeld, dat de N V. zou zorgen», voor bouwgrond in verschillende gemeenten, voor de rijksbouwpremie, voor een vestigingsvergunning en voor een hypotheek van viereneenhalf procent. De gegadigden moesten bij het geven van de bouwopdracht 1.000 betalen en als de eerste bouwlaag gereed was. nog eens eenzelfde bedrag op tafel leggen. Wanneer zij echter l)et getekende contract nog eens nauwkeurig nalazen dan bleek van de schone beloften in de adverten ties en in de mondelinge gesprekken ge daan, niet veel over te blijven. Volgens het contract moesten de sollicitanten zelf voor de grond zorgen en bovendien bleek de prijs van de grond niet in de bouw- Driis Inbegrepen. Kwamen de mensen later klagen, dan werden zij van de deur gestuurd met de mededeling, dat er dit jaar geen bouw volume meer over was en dat zij een jaar moesten wachten. Betaalden zij de eerste duizend gulden niet, dan liepen de directeuren naar de civiele rechter, die omdat het contract rechtsgeldig was de ondertekenaars gelastte aan ver' Scherphuis tot schadevergoeding nV/el goeding van rentederving, werd ev e afgewezen. Voorts werd bepaald, „„«le kosten van het getuigenverhoor, bg. 78.30, door het rijk zullen worden taald. j yah Zoals bekend, nam de gemeenteraadg Goes enige tijd geleden in een gen uit raadszitting het besluit dr. Scherphd e0 zijn functie te ontslaan n.a.v. een ge „gp- conflict tussen het bestuur van het zl~heUr. huis te Goes en de geneesheer-dir®? g In die besloten raadszitting werd o echter niet gehoord. Deze wenste zien gfl bij de gang van zaken neer te l®gëe bte- maakte de zaak aanhangig bij het am ,^g narengerecht, hetwelk kort geleden tai partijen te Middelburg hoorde. Een te„ getuigen legde daar verklaring®" e0 gunste van dr. S. af, welke verklari ^g als motivering hebben gediend bovengenoemde uitspraak van het am narengerecht. «.«„nare"' De voorzitter van het ambten gerecht gaf als zijn mening te kennen. zowel dr. S. als de gemeente Goes a] beroep zullen aantekenen. In dat y, komt de zaak voor de raad van bero ambtenarenzaken. De boring Wassenaar 5 van de N."- ^g derlandse Aardolie Maatschappij 88 vap hun verplichtingen te voldoen. Zijdeweg te Wassenaar is in de nacn d. Hoe wonderlijk het op het kantoor der maandag op dinsdag met succes beKr J.I Flo nut ic mot PPn hpvroHl^PnflG OpD*c naamloze vennootschap toeging, moge blijken uit het feit, dat de directeuren om beurten de functie van portier ver vulden. De gearresteerde boekhouder, een gewezen winkelchef, is in juli 1956 bij de N.V. in dienst gekomen. Hij had weliswaar een verduistering in dienst betrekking op zijn kerfstok, mr de di recteuren vonden dit geen bezwaar om hem in dienst te nemen teneinde de ad ministratie op touw te zetten. De N.V blijkt de afgelopen tien jaar nimmer een huis te hebben gebouwd, noch een stukje grond te hebben gekocht Zij had geen bankrelatie, wei een giro rekening. Bij de politie zijn 25 30 klach ten binnengekomen. In totaal zijn er 100 mensen gedupeerd. (■«Advertentie) De put is met een bevredigende opt in produktie genomen. unriP' In dit gebied zullen nog verdere D°.er- gen worden verricht om deze r(je grondse accumulatie op verantwo wijze te ontginnen. De heer G. Greijn, grmeentesecre f te Grevenbicht, stichter en organt» van het jaarlijkse wereldvrijgezell®" ^g gres. heeft de data van het dit )aa 5 houden congres vastgesteld op 3, 4 augustus aanstaande. Het congres W ;n evenals voorgaande jaren gehoude» Grevenbicht. Volgens de door het CBS. samenge stelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in april 1957 1130 (v.m. 1385) miljoen, terwijl voor een waarde van 847 (1002) miljoen werd uit gevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 75 (v.m. 72). Ten opzichte van april 1956 is de invoer in april 1957 met f 63 miljoen en de uit voer met f 135 miljoen gedaald. Zo liep het invoersaldo op met f 72 miljoen, ter wijl het dekkingspercentage 7 punten lager lag (daling van 82 naar 75). Bij het maandgemiddelde van januari tot en met april is in 1957 vergeleken met 1956 de invoer toegenomen met f 15,2 miljoen en de uitvoer met f 49 miljoen Ook hier is het dekkingspercentage met 7 punten teruggelopen en wel tot 72. Het Invoersaldo bedraagt sedert het begin van het jaar f 1.478 miljoen (jan- apri] 1956 f 907 miljoen). Israël heeft gisteren in een officiële regeringsverklaring bekendgemaakt, dat het de Amerikaanse stappen voor het be houd van de vrede, onafhankelijkheid en economische kracht van het Midden- Oosten toejuicht. In de verklaring wordt gezegd, dat Israël met de V.S. en andere bevriende naties wil samenwerken, om te komen tot een permanente vrede in het Midden-Oosten en de hele wereld. De ver klaring behandelt In algemene bewoordin gen het bezoek aan Israël van Eisenhowers speciale afgezant, James Richards, die een reis door het Midden-Oosten heeft ge maakt om de leer van Eisenhower toe te lichten. In de verklaring wordt voorts gezegd, dat Israël geen agressieve bedoelingen heeft tegen welk land of volk dan ook en dat het de Amerikaanse belangstelling voor een hulp aan Israël waardeert. De Amerikaanse regering heeft gister- Gisternacht is op het Utrechtse spoor wegemplacement de leerlingmachinist H. J. van D. uit Bunnik tussen de buffers bekneld geraakt van twee spoor wegwagons. Hij is zwaar gewond naar het stads- en academisch ziekenhuis overge bracht. avond haar voldoening uitgesproken er het feit, dat Israël de leer van Eisenno voor het Midden-Oosten heeft aanv In een aan de pers verstrekt c°"Jerie niqué zegt het Amerikaanse min'l je van buitenlandse zaken, dat de Vep, grondslagen en doelstellingen ste^e" die in de verklaring van Israël 0p uiteengezet en die betrekking hebbe gfr de Amerikaanse politiek in het Mi® yap Oosten binnen het raam van de leer Eisenhower. Het Cyprische Hooggerechtshof heeft een vonnis van tien jaren gevangenisstraf, dat over de jonge Griekse Cyprioot George Sfongaras was geveld omdat hij in augustus jl. te Kyrenia een bom ge plaatst zou hebben, ongedaan gemaakt. De veroordeelde had aangevoerd, dat hij door zijn Britse ondervragers met marte lingen tot een bekentenis was gebracht. Tot burgemeester van Rozenburg is bij K. B. met ingang van 1 juni benoemd de heer J. C. Aschoff, wethouder van finan ciën der gemeente VeLsen en geboren te Nijmegen op 4 maart 1916. De heer Asch:>ff Is Ud van de Christelijk Historische Unie. jgti „In alle duidelijkheid moet w°ac)r vastgesteld, dat er reeds jaren een r, terstand in bezoldiging voor het 0 heidspersoneel is, vergeleken bij het v - ticuliere bedrijf, en dat grote gr° au- van ambtenaren geen rechtvaardig efi, deel in de gestegen welvaart ontvan» zulks in tegenstelling met de partic" werknemers." »jpd®f' Dit heeft de voorzitter van de in landse Christelijke Bond van Overn gf, personeel, de heer P. Kapinga, g' yjj avond verklaard in de rede, waarm® je te Rotterdam de jaarvergadering va bond opende. 4). Als een condor rekte de oude waker zijn nek en keek naar rechts omlaag. De duis tere kloof lag verlaten; de vallei verderop was leeg. Geen hut of ander teken van be woning was te ontdekken. In de verte aan 't verwijderde uiteinde der vallei van Villamcayu. verhieven zich in de nieuwe stad Cuzco de daken van 'n schreeuwend mooi paleis van Justitie, van een kathe draal en een theologische hogeschool. Cuz co, de oude hoofdstad van de Inca op het rotsplateau Sachsamhuaman, lag verlaten De massieve wallen stonden er nog, zon der dakbedekking, geheel door planten- moest worden veranderd, bleef het in de I groei overwoekerd, de eeuwen trotserend zaak en C. kwam het later halen. Thuis als de Chinese muur. en even eenzaam. ontdekte hij, dat de dertienhonderd gul den er nog in zaten. „Die zijn nu zeker van mij", dacht hij, doch hij was zo ver standig eerst eens bij de politie te gaan informeren of dat inderdaad zo was. Daar had zich inmiddels ook de verkoper ver voegd, die zijn fout ontdekt had. De po litie wist de zaak tot tevredenheid van beide partijen te regelen. Het volk van de Inca was uitgestor ven met het verdwijnen van de daken, wegen en waterleidingen. De plaag der witte duivels, uit de zee opgekomen, had hen getroffen en ze bestonden niet meer. Van geheel dat machtige ras waren nog slechts enkele Quechua-Indianen met fletse ogen en apathische houding in een soort van lijfeigenschap overgebleven, die niets afwisten van de taal, de gewoon ten, de historie en de hoge beschaving van hun voorvaderen. Doch Mamu wist daar wel van af; nie mand bevroedde eigenlijk, hoevéél die oude wonderdokter er wel van afwist. De ogen van Mamu fonkelden zo fel geel als die van een condor, toen hij daar zo languit op de rots lag en waakte in zwijgzaamheid, gelijkend op een ver kleurde bloedvlek op het veelkleurige ge steente. Eindelijk vormden er zich woorden op zijn lippen, gemompelde fragmenten. Ver geten herinneringen uit zijn onderbewust zijn, die zich. langzaam tot verstaanbare woorden vormden: Zolang er goud is. zullen de duivels het volk brandschatten. Het is vervloekt! Het moet voor eeuwig voor hen verbor gen blijven. Mompelend en brommend verliet hij zijn uitkijkpost en schuifelde langs het verbrokkelde pad, een verschoten, ver rafelde gedaante en verdween in het don kere hol. De blanken wisten hier niets van af. En als ze het geweten hadden, zouden ze in moderne wetenschappelijkheid heb ben gelachen om de vreemde, oude me dicijnman, die lang-vergeten toverspreu ken mompelde en als een oude hagedis ver boven hun hoofden op de rots lag uitgestrekt. Toch had de zwakke, oude man een ge schiedenis achter zich liggen, die bewees dat de vloek van zijn voorvader door de eeuwen heen zijn uitwerking niel ger; 'st had. Want sedert de komst van die eer ste avonturiers uit de zee, hadden ande ren van 't blanke ras gedurende vierhon derd jaren gewroet in de kale vlakte van die historische grond, op zoek naar goud en naar mijnen van fabelachtige rijkdom. En ze hadden zo goed als niets gevonden Soms had hier of daar een kleine goud ader, of een weinig opbrengende mijn en kortgeleden een goudschat ter waarde van ruim een miljoen uit een drooggelegd meer in Columbia h®n tot verder zoeken aangewakkerd. Doch de fabelachtige rijk- som der Inca's was even onvindbaar ver loren, als hun geschiedenis en beschaving En nu kwamen daar ..ie blanke man nen op grond van een oud en vaag ge rucht met wetenschappelijke instrumen ten en uitrusting, om datgene wat de laatste hogepriester der Inca's onder de vloek van de Hoge Heer Zon bedolven had, op te sporen en aan het licht te brengen. Ze waren met hun drieën. Een hunner, die een slordig namaaksel van het kos tuum der twee anderen droeg, was be zig, hun de toestand uit te leggen Hij was mager en donker van uiterlijk. Zijn hoge dirhtbijeenstaande ogen en zware lippen wezen onmiskenbaar op een krui sing tussen Indianen en negerslaven, ai beweerde hijzelf voi trots, dat hij van oudspaanse afkomst was. Met 'n gebaar van een bezitter wees hij met zijn arm over het landschap. Dit is de plek. senores, zei hij. Daar ginds, hoog tegen de rotswand aan uw linkerzijde, loopt het oude pad Kijkt u slechts., de senores kunnen wellicht de sporen er nog wel van zien. En beneden dat pad in het meer moet het goud lig gen, waarover sprake is in dat geschrift van mijn beroemde voorvader. De jonge senor heeft niets anders ire doen, dan ons volgens zijn wetenschap te verklaren, of het mogelijk is, het er uit te halen, of niet. De jonge senor was het type van dui zenden van zijn leeftijd. Atletisch ge bouwd, blozend van uiterlijk, scherp van blik en Ietwat overmoedig in zijn houding. Nog pas kort geleden had hij het recht verworven, achter zijn naam Joseph W. Templar, de letters „Civ.Ing." te schrij ven en hij vttas vervuld van werklust, voortvarendheid en onwetendheid om trent alles wat niet tot zijn vak van in genieur behoorde. Met intense belangstelling had hij het landschap bekeken met behulp van zijn kijkers en hij gaf zonder aarzeln zijn mening; Dit is helemaal geen moeilijk ge val, kondigde hij met jeugdig zelfver trouwen aan. Van boven vloeit er niet zoveel water in en we kunnen dit dus ge makkelijk langs een zijbaan afleiden, te beginnen daar, van die ongeveer honderd voet hoger gelegen rotsrichel. Kijk maar. De natuurlijke formatie leent er zich gemakkelijk toe, enkele stukken pijplei ding te leggen on een kanaaltje te gra ven. zodat we de gehele toevloed zijwaarts afvoeren. De derde man keek of hij er ook ver stand van had en gromde „Hm", met aarzelende belangstelling. De ingenieur was blij, dat hij het kon uitleggen. Wel, ziet u, die overstort daar heeft nogal een hoge rand. We kunnen acht tien of twintig voet daarvan opblazen en zijn dan eenzelfde diepte op slag kwijt. Daarna., hm., hm.. Hij streek met zijn vingers door zijn asblonde haren en dacht met schuinge- houden hoofd na. terwijl hij het verval der vallei, voorzover hij dat kon volgen, bekeek tot aan de plek, waar het water om de rand der wig heen in de duistere kloof omlaag stortte. Ik had gehoopt, vervolgde hij, een tunnel te kunnen graven, Zoals ze daar in Columbia gedaan hebben. Maar er is hier te weinig verval en we zouden door harde rotsen heen moeten, misschien wei een paar mijl ver, dat zal er van afhangen hce diep dat meer is. Nee, we zullen het wel moeten overhevelen. De beide anderen keken hem vragend aan, omdat ze het niet goed begrepen. Hoe we het overhevelen? herhaalde de ingenieur hun onuitgesproken vraag. Jullie kent het beginsel van een bevel toch wel? Nou. datzelfde doen we hier. maar dan op heel grote schaal. We leg gen een buisleiding met het ene eind in het meer en het andere zover de vallei in, dat het uiteinde beneden de bodem van dat meer terecht komt. Met een pomp vullen we die buis eenmaal geheel met water en gaan er dan rustig bij zitten, tot de luchtdruk het zaakje voor ons leeg- gepomnt heeft. Hm dat klinkt vrij gemakkelijk, zei de derde man. Hoeveel zal het moe ten kosten? (Wo.dt vervolgd) De heer Kapinga stelde, dat nemers in het particuliere bedrijf W) gnc" van spreken twee loonzakjes ontvang het overheidspersoneel slechts éeo- yCt particuliere werknemers krijgen naas c.a.o.-loon inkomsten via tariefst® ^g(e premieregelingen, meritrating en vormen van toeslagen, de ambte» krijgen die niet. (C „Het moet als een ernstige grief jf gering worden aangerekend, dat reetyode 1953 en 1954 de genormaliseerde We van werkclassificatie werd aanvaar basis voor de onderlinge verhoudinS^erd lonen en werkliedenfuncties. Tevens l0a overeengekomen dat deze methode °°0jet' worden geïntroduceerd voor de 0ri' handarbeidersfuncties. Van dit a"ef'dU5' danks allerlei schone beloften, is f°l ver niets terecht gekomen", aldus de Kapinga. Met ingang van vandaag is de Bel®1at®I'i grens opnieuw dicht voor de t0Igahs Voor de Nederlandse tuinders is deZ®? t o' van zaken wel erg teleurstellend. v geds matenexport naar België was toch '^e belangrijk verminderd door de exportheffing, welke met ingang leg0' vorige week donderdag werd Zo bedroeg dinsdag deze heffing 01 ,ke der dan 1,32 per kg. De prijs, Ve tuinder voor de tomaten op de v., ontvangt, ligt voor de beste kwalit®1 e' niet hoger dan f 1,32 per kg, z°a „a" 100 Vo bijkwam, wanneer tomate11 Belgie werden verzonden. Dit beletf*".^ uiteraard een vlotte export in hog® (Van onze correspondent). .nilde[ ,De Zwolse rechtbank heeft wet" J. B. van Genemuiden conform a1' veroordeeld tot f 250 boete daar J ge' aannemer deel had genomen ee" meentelijke werken. B rekende firma, met welke hij veel sameRWggfde de som van de inschrijving uit en v het werk daarna geheel zelf uit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4