öeltaplan schenkt Z.-Holland voor zes jaar een eiland bidden in het Haringvliet een bouwput voor spui-sluizen 19 glas-in-loodramen van de St.-Benedictuskerk vernield m Voorstellen voor geblokkeerde huurgelden belangrijk gewijzigd Deblokkering reeds dadelijk na verbetering mogelijk TWEE STRAALJAGERS NEERGESTORT V.S. beginnen proefnemingen met intercontinentale raket HET TANDARTSENCONFLICT Zee en huren worden geblokkeerd Niet gemakkelijk! 10.000 BERICHT Binnenkort atoom-experimenten onder de grond? Oost-influenza Woensdag 29 mei 1957 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN iedere dag verlies kost Ergerlijk vandalisme in Rijswijk Stukadoor- en schilderwerk binnenshuis telt Amerikaanse piloot 0111 het leven «gekomen mee Deze week nog belangrijk overleg nog niet „overgewaaid Minder Amerikanen op Formosa WEERBERICHT Kleine fabriek t>e Ideaal vakantie-oord INTERIEUR VAN DE KERK IN AGIUSSTAL HERSCHAPEN i?en is ket er nog nie' over eens' It Topfunctie te Minimum gesteld Stukadoor- en schilderwerk Ook voor andere woningen Ontheffing van storting Rente vergoeding Wegens liet feest van 's HEREN HEMELVAART zal ons blad morgen niet verschijnen. DE DIRECTIE. Dc Amerikaanse luchtmacht zal waarschijnlijk vrijdag a.s. de procf- i nemingen beginnen met 's werelds eerste intercontinentaal ballistisch projectiel, de Atlas". Dit heeft James Patterson, een lid van de com missie voor atooni-energic van het Amerikaanse Congres, gisteren verklaard. Het projectiel (dat bedoeld is om een waterstofbom-lading te vervoe ren) zal worden afgevuurd van de luchtnracht-basis Patrick in Flo rida. Het zal een hoogte van 1125 kilometer bereiken en onder voort durende controle, een afstand in zuidoostelijke richting van circa 3500 kilometer afleggen. „ULTIMATE WEAPON... Radio-activiteit Leiden wacht op berichten ONBEPERKTE GARANTifi OP DE VERING. va„ ^erverwachting van het K.N.M.I., geldig necen- tot morgenavond, luidt: ^nvLVeer met van zee binnendrijvende wol-, ®eriort maar vooral in het binnenland ook "ïatw .met zonneschijn. Zwakke, tijdelijk Weinj® wln dtussen noordoost en noordwest. »S verandering in temperatuur. "laan6102®1 30 mei: zon °p 4.30, onder 8. Vry °p 5.27, onder 21.49 uur. °P r «g 31 mel: zon op 4.29, onder 8.51 uur: maan °,<8i onder 22.37 uur. B.30 uur; NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 2ee wordt nu bedwongen kelijke ruimte over en zal dus met nog grotere kracht haar vernieling aan kust en bodem pogen door te zetten. lo-by'ytelijkè ronding vun de ringdijk krijgt reeds een dek van bitumen, het asfaltprodukt, dat in de kleine lek op deze nederzetting wordt gemaakt. De ondergrond bestaat uit zinkstukken en keileem, terwijl stukken bazalt een eerste afweer tegen het zeewater vormen. (Van onze verslaggever) OP HET HARINGVLIET, dinsdag. Zee tracht haar woede om ieder stuk verloren gebied 6f) J onstuimige kracht te koelen op de kranen, zuigers schuiten, die hun dagelijkse lading zand leveren aan ïin uostmatige eiland in het vier kilometer brede Ha- e Svliet, een eiland, dat meter voor meter groeit. Steeds SU w°rclen de openingen aan noord- en zuidzijde, U ?hs wilder stort de zee zich bij de wisseling der ge- Va n door deze openingen. Een ringdijk, het prille begin Üj het eerste grote Deltawerk, zal straks een enorme (jgWput (jjgj. „kunstmatige" eiland) omspannen, waarin .^^Projecteerde spui-sluizen moeten worden geplaatst. <je dit werk gereed is, gaat men van het eiland af naar °evers van Voornq en Goeree toewerken en wanneer twee eilanden door een brede dam (met daarover ei] Verkeersweg) verbonden zijn, kan het kunstmatige jjfj.dd dat f 18 miljoen kostte, weer aan de zee worden JSSegeven. 0p^nls een vreemde gewaarwording, als men dicht bij zee op het gedeelte van de ringdijk stapt, dat nu gereed is. Een kwart gedeelte ervan is klaar en reeds wijzen grote ijzeren palen in het Haringvliet aan, hoe hij verder zal lopen. Deze dijk, die naar men hoopt, in maart 1958 gesloten zal worden, moet een bouwput met een lengte van 1400 meter en een breedte van 600 meter om armen. In dat jaar worden ook de sluizen aanbesteed die ongeveer f 150 miljoen gaan kosten en die men in 1963 opgeleverd wil hebben. En daarna zal het vooral voor de bewoners van Goeree een even vreemde gewaarwording zijn, als vandaag voor ons, wanneer zij de dam langzaam maar zeker naar hun eiland toe zien groeien. Zij weten dan, dat hun gedeel telijke „isolement" verdwijnt, maar daarmee ock hun rust. Enerzijds vrezen zij, dat één of meer badplaatsen van hun eiland in een miniatuur Scheveningen zullen veranderen, anderzijds staan zij open voor het verlangen van de stadsmens naar landelijke rust, bossen, uitge strekte velden en uitzichten, op de wijde zee. En Goeree bezit dit alles in overvloed. Het toerisme, dat zich onge twijfeld in sterke mate zal gaan ontwikkelen, is een ander aspect van het Deltaplan, maar het zal de eilandbewoners naast het verlies van hun rust, ook economisch voordeel brengen. Wie voet aan land zet op het eerste stukje dijk, dat nu is neergelegd, wordt geconfronteerd met een kleine fabriek. Auto's en tractoren rjjdeii af en aan met materialen, een kleine bitumcn-fabrick produceert de tecrachtigc laag, waarmee i de zuidzijde reeds wordt bekleed. En in- tussen ligt een tiental zuigers in het Ha- ringviict en op zee het zand te verga- i ren, waarmee de ringdijk (op 8 meter boven N.A.P.) metertje na metertje wordt j verlengd. Enorme grijpers vc delen de I „verse" grond, die als een vette brij "it de zandschuiten over de volle breedte van de dijk wordt gespoten. Er wordt hard gewerkt hier midden op het Ha ringvliet, maar iedere dag verlies kost de (drie) aannemers dan ook 10.000 Met een boot van de Flakkeese Rond- vaartdienst zijn wij vanmorgen uit Hel- levoetsluis langs de in het begin van dit jaar gereedgekomen werkhaven van dit stadje, naar het grote Deltawerk geva ren. Deze Rondvaartdienst organiseert dagelijkse tochten (van Stellendam uit) naar de bouwput, niet alleen om de pas sagiers een uitgebreide explicatie van dit project te geven, maar ook om hen (in samenwerking met de Ouddorpse V.V.V., die dit jaar 25 jaar bestaat) bekend te maken met de recreatiemogelijkheden op Goeree. In gezelschap van de heren J. Woud stra en L. Visser (wethouder, resp. secre taris van de gemeente Stellendam) werd een lange verkenningstocht over het eiland gehouden, dat inderdaad een ideaal vakantieoord genoemd moet worden. De vergrote stroom toeristen, die straks over de dam hierheen komen, zal ongetwijfeld zijn invloed uit de stad laten gelden, maar „Goeree hoopt van harte", zo zei de burgervader van Ouddprp, de heer J. A. Kleijnenberg, ..dat het zijn eigen karakter mag behou den, al acht men er het contact met het „vaste land" zeer nuttig". De voorste auto, komend uit de richting Arnhem, die plotseling de linker rijbaan opvloog, kwam daar in botsing met een bestelauto, die uit Nijmegen kwam. De bestuurder van de bestelauto vloog door de voorruit en is in zorg wekkende toestand in het ziekenhuis te Arnhem opgenomen. Het ongeluk gebeurde omstreeks half zes dinsdagavond. HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Toen pastoor W. A. Nicolaas maandag avond zich naar de kerk begaf om het lof te celebreren, kwam hjj tot de ontdekking ^'s afsluiting van het Haringvliet staat bC|t^Ul>imer cén op de lange ljjst van S'e jnWerken' omdat dit project de groot- heeft op de verlaging van de 'oedstanden in het noordelijke ^aar„an het gebied der benedenrivieren. Whder vallen de Waterweg, de Nieu- ïas' z0 kwetsbare omgeving van en de oevers van Amer en ^Ssche Maas. bij dam wordt hier zo kit t »aanknopingspunt" 0p Goeree 'be j Rggen. Dat zijn overigens zorgen, aan de orde komen. Voorlopig toh(3 rige,po°gd het westelijk dijkgedeelte Bi Jb dicht mogelijk gelegd, omdat dan het beveiligde het grootst is. Het punt,, waar bouwput op 1 september van dit tU®ereed te hebben, de oostelijke helft art. de sluizen in 1963. bet 0 haringvliet is thans afvoerweg van be j, pPerwater en van ijs. Het is niet verije^0ehng, dat het deze functies gaat 2(2n en daarom zijn zeer ruime spui- sluizen geprojecteerd. Bijna al het ijs, dat Rijn en Maas in de wintermaanden aan voeren. zal hierdoor geloord -moeten wor den. Men zal bovendien een preventieve maatregel op het Haringvliet zélf ter be schikking hebben. Door het inlaten van zeewater wordt de ijsvorming in het zoete opperwater (dat in de zomermaan den door de zelfde sluizen gespuid moet worden) tegengegaan. Deze dam krijgt dus een topfunctie. Er zal bovendien aan de zuidzijde van de grote sluizen een schutsluis voor schippersvaartuigen en boten voo{ het onderhoud van het werk worden aange legd. De grote spui-sluis krijgt 16 17 deu ren, die elk een breedte van 60 meter hebben. De lengte van dit kunstwerk wordt dus ongeveer een kilometer (breed- te 100 meter). In februari van dit iaar is de eerste bezinking gestort, waarmee de zuidelijke punt van de te bouwen ringdijk werd gevormd. Tegelijkertijd gingen de drempels het water in ten noorden en zuiden van het kunstmatige eiland om het uitschuren van de ovei'ge- bleven openingen te beletten. De zee heeft, als dit eiland gereed Is, namelijk nog maar twee derden van de oorspron- Gistermiddag om half drie is in Den Dolder een op Soesterberg gestationeer de F 100 C Super Sabre van de Ameri kaanse Luchtmacht nabij de spoorlijn Utrecht-Amersfoort neergestort. De piloot is om het leven gekomen. Het toestel kwam brandend neer op het terrein van de verpleeginrichting voor geesteszieken „Willem Arntzhoeve", juist tussen de paviljoens voor de ver^eegden en de woningen van de artsen op een open plek in het bos. Bij een brandje dat ontstond ging een halve ha heide verlo ren. Behalve de piloot zijn er geen andere slachtoffers te betreuren. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Nog een andere straaljager, een van de vliegbasis Eindhoven afkomstige F 84f Thunderstreak is gistermiddag om kwart over vier tijdens schietoefeningen boven de Vhohors in moeilijkheden geraakt. De piloot, tweede-luitenant-vlieger W. de Jong, verliet met zijn schietstoel het toe stel en is ongedeerd op de Vliehors te rechtgekomen. Het vliegtuig is neerge stort. Ook van dit ongeluk is de oorzaak nog onbekend. Na het overleg met de commissie van o-bereiding uit de Tweede Kamer, heeft de regering in het ontwerp van wet on bet Groothoek Woningverbete ring (blokkering van een gedeelte van de uuropbrengst) opnieuw belangrijke wijzigingen gebracht. De voornaamste wijzigingen zijn, dat deblokkering van op het grootboek in geschreven gelden reeds dadelijk na de totstandkoming van verbeteringen mo- geüik zal worden, dat ook voor bepaalde onderhoudswerken deblokkering kan nlaats hebben en dat nu ook de gemcen- (en ais eigenares van woningwetwonin gen onder de stortingsplicht worden ge bracht. Huurverhoging en blokkering zullen niet op 1 juli maar op zijn vroegst op 1 augustus ingaan. Om versnippering van de te blokkeren bedragen te voorkomen, hetgeen niet in het belang van de volkshuisvesting zou zijn en ook de administratie van het groot boek extra zwaar zou belasten is een mi nimum gesteld aan de verbeteringskos- ten, die voor deblokkering in aanmer king komen. Deze kosten dienen tenmin ste 30 pet. te bedragen van het totaal, dat tot 1 januari 1967 voor de betrokken wo ningen zal moeten worden gestort. Dat komt neer op ongeveer 30 pet. van de na de verhoging geldende jaarhuur. Op het grootboek ingeschreven gelden zullen niet alleen worden vrijgegeven voor woningverbeteringen maar ook voor schilders- en slukadoorswerkzaamhedcn binnenshuis. Wat deze laatste betreft geldt dat z(j alleen tot deblokkering aanleiding kunnen geven als zij binnen bepaalde tijdvakken, afhankelijk v in de situatie op de arbeidsmarkt, zijn uitgevoerd. Voor andere onderhoudswerkzaamheden worden geen golden terugbetaald, behal ve wanneer zij onmiddellijk verband hou den met uitgevoerde verbeteringswerk zaamheden. De bij de vorige wijziging van het wets ontwerp opgenomen mogelijkheid, dat gel den worden gedeblokkeerd ten behoeve van andere woningen van dezelfde eige naar, dan die waarvoor ze zijn inge schreven, zal pas ontstaan nadat de stor tingsplicht is geëindigd, dus na 31 de cember 1966. Vóór die tijd zal deblokkering van gelden dus slechts kunnen geschie den voor verbetering van woningen, waar voor die gelden zijn ingeschreven. Als de kosten van verbetering van een woning meer bedragen dan drie v(jfde der voor de betrokken woning inge schreven gelden, kan op verzoek van het meerbedrag ontheffing van verdere stor ting worden verleend. Tegen een eventu eel afwijzende beschikking van de direc teur van het grootboek op zulk een ver zoek staat beroep op de minister van volkshuisvesting en Bouwnijverheid open. De uiterste datum, waarop jaarlijks de storting moet zijn gedaan, wordt verscho ven van 31 december naar 31 juli. Dit heeft het voordeel voor de postchèque- en girodienst, dat de grote drukte bij de jaarwisseling niet wordt vergroot. Door deze wijziging komen er negen stortings jaren van 1 augustus tot en met 31 juli en een slotperiode waarover moet worden gestort van vijf maanden. Dat is de periode van 1 augustus 1966 tot en met 31 de cember 1966. Teneinde de administratie zo eenvoudig mogelijk te houden zal de rentevergoe ding alleen geschieden over die gelden, welke jaarlijks op 31 juli een geheel stor tingsjaar ingeschreven zijn geweest. Aangezien het niet mogelijk zal zijn de behandeling van het wetsontwerp vóór 1 juli te beëindigen, zpllen huurverhoging en blokkering niet op 1 juli kunnen in gaan. Deze datum is in de nota van wij zigingen op de wetsontwerpen gesteld op 1 augustus a.s. dat vandalen zich aan hevige schending van zjjn kerk hadden schuldig gemaakt; 19 glas-in-loodramen waren met bakste nen en kluiten aarde ingegooid, terwijl de kerk bezaaid was met glasscherven, klui ten aarde, bakstenen en alle mogelijke straatvuil. Ook rond de kerk was een ware ravage aangericht. De daders moeten vermoedelijk gezocht worden onder opgeschoten bengels daar kinderen, gezien de grootte der stenen en de hoogte der ramen tot zo iets niet in staat worden geacht. Niettegenstaande de kerk het grootste deel onbruikbaar was, celebreerde de pastoor toch het lof. Voordat de pastoor tot de ontdekking was gekomen wat er met zijn kerkje was gebeurd, had hij bemerkt, dat van een bronbemaling van een bouwput in de om geving de afvoer was verlegd, waardoor het water en daarmee grote hoeveelheden zand in de put terug liep. De pastoor greep direct in en sloot de afvoerslang weer op het riool aan, waardoor hij de firma v. d. Zalm en Meijer een grote strop bespaarde, welke in de duizenden had kunnen lopen. Rond de kerk hadden de vandalen ook ergerlijk huisgehouden. Alle vuilnisem mers waren omgekeerd en de inhoud hier van was bij de kerk uitgestort. Nu ook door de ziekenfondsen arbitrage is aanvaard en daardoor een nieuwe mo gelijkheid is ontstaan om tot overeen stemming te geraken heeft het hoofdbe stuur van de Ned, Mij. tot bevordering der tandheelkunde zich maandag uitvoe rig beraden over de wijze, waarop thans zo snel mogelijk een oplossing voor het '.andartscnconflict kan worden bereikt. Het bureau van de maatschappij zal het besprokene nader uitwerken, waarna het hoofdbestuur op 31 mei a.s. opnieuw bij een zal komen ter voorbereiding van een antwoord aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Op dezelfde dag zal de bestuursraad, bestaande uit vertegenwoordigers van de afdelingen, de ontwikkeling bespreken. Het hoofdbestuur heeft het tevens wen selijk geoordeeld de leden van de maat schappij te raadplegen; daarom zijn deze daartoe in een buitengewone algemene vergadering op 1 juni a.s. bijeengeroepen. Bij de bespreking van de voorwaarden, waaronder het eventueel mogelijk zal zijn de werkzaamheden te hervatten, was het hoofdbestuur van oordeel dat „in ieder geval het van ziekenfondszijde medisch onverantwoord gegeven advies aan de verzekerden om slechts in uiterste nood zaak de hulp van de tandarts in te roe pen dient te worden ingetrokken". Het hoofdbestuur is tevens van mening, dat de kosten, die verzekerden sedert 1 april voor tandheelkundige behandeling hebben gemaakt, geheel of gedeeltelijk behoren té worden vergoed. Yl°ddcrbrij wordt in dikke stralen over de dijk gespoten. Grijpers verdelen de grond en zo groeit de ring meter voor meter. Volgens Patterson zullen duizenden te land en ter zee het experiment kunnen waarnemen. Als de proef slaagt, zal het feit, dat Amerika een bruikbaar inter continentaal projectiel bezit, niet geheim worden gehouden, aldus Patterson. Hij hoopte, dat Russische waarnemers dan de gelegenheid zullen krijgen, de raketten, die vaak het „laatste wapen" worden ge noemd, in volle vlucht te zien. Inmiddels heeft Amerika gisteren de 68ste atoomproef uitgevoerd. Dit experi ment vond plaats in de Ncvada-wocstvjn, waar de eerste atoomontploffing van dit jaar teweeg werd gebracht. De explosieve kracht van het wapen, dat op een 120 meter hoge toren tot ontploffing werd ge bracht, was maar ongeveer de helft van die van dc bommen, die in 1945 Hirosjima en Nagasaki verwoestten. De Amerikaanse commissie voor atoom energie wilde door middel van deze ont ploffing inlichtingen verkrijgen over de uitstralingswijdte en nevenprodukten. De „paddestoel", die na de explosie tot op 10.500 meter steeg, maakte zich later los van de „steel". De luchtmacht had 31 toe stellen ingeschakeld om de „paddestoel" op de plaat vast te leggen. De leider van de proeven, James Reeves, verklaarde, dat de radio-actieve neerslag in het proefgebied aanzienlijk was. Buiten het gebied zou de neerslag slechts gering zijn. Japan heeft tegen de proeven geprotes teerd, maar de V.S. zullen de regering in Tokio meedelen, dat de experimenten in Nevada volgens plan en onder bescher ming van uitgebreide veiligheidsmaatrege len zullen worden voortgezet. Inmiddels is van de zjjde van de Ame rikaanse commissie voor atoomenergie meegedeeld, dat de commissie een plan ontwerpt om kernwapens onder de grond tot ontploffing te brengen. Hierdoor zou de radioactieve straling praktisch nihil worden. Bij de huidige serie proeven in de woes tijn van Nevada worden de tot ontploffing te brengen apparaten geplaatst op verho gingen die „gestut" worden door hoge torens en ballons. Het is reeds bekend dat de hoogte waarop de ontploffingen ge schieden van invloed is op de radioactieve stoffen die vrij komen. Hoe hoger de bom tot ontploffing wordt gebracht, des te kleiner de kans op schadelijke bijproduk- ten. De radioactieve neerslag als gevolg van kernontploffingen schijnt vooral in de ge matigde luchtstreken op het Noordelijk halfrond neer te komen, in die streken dus, waar de meeste mensen wonen. Dit heeft dr. Lester Machta, een des kundige van de Amerikaanse nerionaie meteorologische dienst, dinsdag verklaard voor een subcommissie van het Congres. In de noordelijke gematigde luchtstre ken is de neerslag van radio-actief stron tium 90 tweemaal zo groot als men aan vankelijk dacht, aldus dr. Machta, die hieraan toevoegde, dat hij pas de vorige week aanwijzingen voor deze opvatting heeft ontvangen. Waar de radio-actieve deeltjes ook in de atmosfeer komen, bij het neerdalen hebben zij de neiging zich in de gematig de zones van het noordelijk halfrond te concentreren, zo verklaarde deze deskun dige. 9» De, influenza, die op het ogenblik, naar men weet, in Oost-Azië epidemisch woedt en reeds honderdduizenden personen aan tastte, is. hoewel zij zich ook via sche pen .uiterst snel verspreidt hier te lande nog niet geconstateerd. Daar het echter van het grootste belang is, dat een eventuele epidemie snel wordt herkend, vraagt het virus-laboratorium van de af deling inwendige geneeskunde der Leidse universiteit de medewerking van alle artsen om, wanneer patiënten met in fluenza onder behandeling komen, van deze ziekte melding te maken aan dit la boratorium. De ziekte, zoals die zich in Azië voor doet, verloopt over het algemeen licht, doch de besmettelijkheid is groot. De In fecterende virusstam wordt op het ogen blik onderzocht en behoort tot het zg. type A. Hij wijkt echter in gedrag en sa menstelling af van de influenza-virussen die de afgelopen winter in Denemarken, Engeland en Amerika zijn geïsoleerd. De V.S. overwegen inkrimping van het Amerikaanse burger- eu militaire perso neel op Formosa. Dit is dinsdag op het ministerie van buitenlandse zaken te Washington vernomen. Deze kwestie is al enige t(jd in studie. Van welingelichte Amerikaanse z(jde werd evenwel te verstaan gegeven, dat de wan ordelijkheden bii de Amerikaanse ambas sade te Taipeh, waarbij verscheidene per sonen werden gewond, het nemen van een besluit zullen bespoedigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1