Kamer laat zich niet dwingen minister door zenuwpijn Amerikaanse toeristenschepen tussen de V.S. en Amsterdam De Koningin opende 13e inter nationale gemeentencongres Uitreiking De Ruyter-medaille „Pleeg op ons geen roofbouw" Kreeg harold stassen een Prinses Marijke kreeg drome daris voor Nederlands jeugd vb Behandeling Geneesmiddelenwet gaat voorlopig niet door 12 Nederlanders naar Soestdijk Op Voorne, Putten en Rozenburg botsen landbouw en industrie Ue ontwapeningskwestie REPRIMANDE VAN DULLES? Onuitgegeven mil ioenen voor onderont wikkelde gebieden Kwestie van jaren Prinses Wilhelmina neemt deel aan expositie „Veluws Kunstbezit" Fabriekshal in aanbouw ingestort Met ingang van april 1958 Sociaal toerisme over de Oceaan Kinderuitzending Haarlem en Rotterdam Landbouw komt georganiseerd op voor zijn belangen Egyptenaren kunnen het zelf rooien T elevisie-uitzending van de zeebodem Nog meer „Friendships" voor Ierland Kardinaal Pizzardo 80 jaar Veer Hellevoetsluis- Middelhamis is in reparatie Begum had voor aanbieding Nederlands geleerd wm DONDERDAG 13 JUNI 1957 PAGINA 3 Een onuitgevoerde motie Sombere vooruitzichten spit of spierpijn "AKKERTJES" helpen direct Missie en zending genegeerd POLITIE EN JEUGD BEWEGING VERZORGEN SAMEN VAKANTIE „Nederland" wordt agent MILITAIRE AUTO OVER- REED POLITIEMAN Voorwaardelijke hechtenis voor soldaat JAARLIJKSE HERDENKING H. BLOEDWONDER VAN BOXTEL Plan tot stichting van verpleeg huis niet opgegeven (Van onze correspondent) AUTO FINANCIER men, teneinde spoedig tot een ge Het technisch beheer van het Suezkanaal Aan de nazi's ontsnapt Agrariër wil zelf mede- „plannen" Zondag a.s. via Eurovisie Verhoogde bestelling bij Fokker 15 karndinalen boven de 80 V Prinses Marijke bewonderttezamen met Begum Ali Khan, het pantertje, dat zij gekregen heejt en dat ondergebracht werd. in Ouwehands Dierenpark. 's-GRAVENHAGE, 12 juni 1957. Twee op zichzelf niet zo heel belangrijke kwesties waren vanmiddag in de Tweede Kamer aan de orde en toch hebben zü zoveel tvjd in beslag genomen, "at interpellatie over de IJ-tunnel niet meer aan de orde kon komen én nu eerst morgen (donderdag) middag zal worden behandeld. De eerste van die kwesties gold het wetsontwerp Geneesmiddelenvoorziening "f Welks behandeling minister Suurhoff in een brief aan de Tweede Kamer "ad aangedrongen. Laten we maar direct zeggen, dat Zijne Excellentie de kous op de kop kreeg, doordat de motie-Burger (P.v.d.A.), waarin de commissie van J°orbereiding werd uitgenodigd haar eindverslag uit te brengen, met 52 tegen 43 stemmen werd verworpen. De fractie van de P.v.d.A., de enige, die in haar geheel voorstemde, was bijna voltallig aanwezig, maar dit heeft niet mogen "aten, al scheelde het dan niet zo heel veel. Drioriteit te verlenen. Een motie waarmee KVP en VVD het eens waren. Vooraf had minister Luns gewezen op de noodsituatie van de Hongaarse vluch telingen, maar tevens betoogd, dat er geen verandering was gekomen in de grond slagen van het regeringsbeleid ten deze. Hij legde echter de nadruk op een multilaterale aanpak en deed uitko men, dat een investering van 5 miljard dollar voor Azië en het Verre Oosten (uitgezonderd China en Japan) het inko men per-hoofd per jaar daar slechts met 2"/o zou doen stijgen. Ook had hij reeds doen uitkomen, dat deze post van 25 miljoen gebonden was aan de grenzen van onze draagkracht. Op de juiste plaats was het woord van de AR prof Scholten, die erop wees, dat de nood in die gebieden angstwekkend groot is en dat hoe meer er wordt gehol pen hoe beter het is om die gebieden niet te laten vervallen tot het communisme. De tegenzin van de commissie van voor Raiding tegen de behandeling van dit htwerp werd veroorzaakt door het ont leken van vestigingsbesluiten voor dro- sisterijen en levensmiddelenbedrijven. Zij p'l deze eerst afwachten en wenst daarom ?®en eindverslag uit te brengen. Maar dal nog wel drie vier jaar duren bracht '"'nister Suurhoff in het midden en voor ?e export is dit wetsontwerp van het °®gste belang. jDaar staat echter tegenover, dat de ^emorie van Antwoord op dit wetsont werp eerst twee jaar na het Voorlopig "erslag van de Kamer verscheen. De heer Tilanus (CH) had echter be daar tegen deze schriftelijke inmenging i®n dwang) van de minister in de werk- Zaamheden van de Kamer, het was voi- ?ens hem formeel niet mogelijk de Kamer '°t een eindverslag te dwingen. vHiermee waren de heren Romme en ?0rthals het eens. terwijl de heer Burger 'p v.d.A.) het standpunt verdedigde, dal commissie van voorbereiding geen z®lfstandige politiek kan voeren, maar 6®h onderdeel van de Kamer is. Maar, zo zeide prof. Romme, een eind- v®rslag met de vermelding „genoegzaam yoorbereid" houdt een zekere waardering ook voor zaken, die er buiten staan. *°als gebleken is bij de compensaties in v®rband met de huurwetten. Hij moest dus aah de bevoegdheid van de commissie vasthouden. Zoals gezegd werd de motie-Burger ver worpen. Met de P.v.d.A. stemden prol Derbrandy en de kamervoorzitter vóór motie; laatstgenoemde omdat hij het Schriftelijk verzoek van de minister mo- f®'ijk had gemaakt in de verwachting zo tot bèhandeling te geraken. Minister suurhoff zal nu de behandeling van het Wetsontwerp Geneesmiddelenvoorziening Drstig hebben af te wachten. Of.... hij nu tóch de vestigingsbesluiten met 'Poed moeten tot stand brengen. De andere kwestie betrof de 25 miljoen Kilden, welke zijn uitgetrokken voor hnlp a»n onderontwikkelde gebieden. De re- Kering heeft daar eerst 5 miljoen op ge- Kort in verband met de bestedingsbeper king, terwijl voorts de helft was gebruikt loor hulp aan de Hongaarse vluchtelin gen. Echter... die 25 miljoen waren in 1955 via een motie-Ruygers door de rege- r'ng toegezegd voor de onderontwikkelde Kebieden. Daarom had de heer Ruygers "ezwaar tegen de nu gevoerde gang van *aken en had hij ter zake een interpella te aangevraagd. Daarbij gaf hij de motie-Janssen (KVP) Wtn 12 maart 1957. waarin werd aange drongen op meer bestedingsbeperking in overheidssector, de schuld van de kot 'hg met vijf miljoen. Minister Hofstra bracht dp heer Ruygers ?hel aan het verstand, dat dit directe var end onjuist was. Men moest die motie *'en in het geheel van de besteding3be- ?®rking en dón was die vermindering met miljoen daarvan een gevolg. De minister wilde zelfs niet toezeggen, die vjjf miljoen er het volgend jaar Weer b(j zouden komen. Hij kwam bovcn- *"®n tot de uitspraak, dat ook al zouden 25 miljoen wel op de begroting hebben Kestaan, de motie-Ruygers toch niet zou *Ün uitgevoerd, omdat eenvoudig de "linnen voor de besteding van het geld "htbraken. Deze mededeling gaf aan de motie wel Fen zeer irreëel karakter. Men moet gaeji Krampachtige pogingen aanwenden, zeide jh'nister Hofstra om dit geld, koste wat K°st, kwijt te raken. Als ik met de afge- hardigde afgesproken heb te gaan wan- "e'en en ik heb mijn been gebroken, is he' cjhredelijk mii aan m^n afsPraak te hou" Overigens wilde de heer Hofstra 1°°r het volgend jaar eerst het totale eeld der begroting voor ogen hebben "Jvorens zich aan deze 25 miljoen te .'helen. En die nabije toekomst scheen ?e minister van Financiën nogal som- in te zien. Hij zeide namelijk gerust te zijn op het beeld van 58, er waren geen meevallers te ver- Wachten en de top van de hoogcon- van de theorie en de praktijk, wat volgens hen bij een begroting van 7 miljard mo gelijk moest zijn.' 1 Verder waren er nog verscheidene af gevaardigden, die aandrongen op multi laterale hulpverlening, zoals mej. De Vink en de heer Schmal (CH) welke IaaUie deze hele discussie eigenlijk wat overbo dig achtte. Alleen de heer Van Leeuwen (VVD) was het met de hulpverlening aan de on derontwikkelde gebieden niet eens. Eet. lekgeslagen schip, zo vond hij, kan men niet uitzenden voor hulpverlening. Zo erg is het nu ook weer niet, vond minister Luns. Uit de aard der zaak had de rege ring geen bezwaar tegen de motie, waarin de regering geen bindende toezeggmg werd gevraagd. Deze werd dan ook z.h.s aangenomen met aantekening van tegen- stemming door de heer Van Leeuwen (VVD). F. S. fAdvertentlel. (Van onze correspondent). H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft he den laten weten, dat zij zal deelnemen aan een deze zbmer te Apeldoorn te hou den tentoonstelling „Veluws Kunstbezit". Fet is nog niet bekend, welke werken zij zal inzenden. Daar de kostbare schil derijen, die op Het Loo hangen, zelden of nooit voor expositie-doeleinden wor den afgestaan, stelt het organiserende comité deze geste van de Prinses te meer op prijs. Er zal voorts ook een inzending aan wezig zijn van o.a. de erven D. G. van Beuningen te Vierhouten.. (Van onze correspondent) Bij de bouw van de nieuwe fabrieken voor de N.V. Smarius aan de Ringbaan- Noord te Tilburg, waar twee en een halve maand geleden een fabriekshal instortte, hetgeen een van de arbeiders het leven kostte, heeft zich gisteren een soortgelijk ongeluk voorgedaan. Dank zij echter de speciale veiligheidsmaatregelen, welke in middels zijn ingevoerd, kwamen thans geen persoonlijke ongelukken voor. Een van de arbeiders kon nog juist op tijd wegduiken, toen het dak van de hal over een lengte van 25 meter naar b meden kwam. De ravage was enorm, zelfs nog groter dan de vorige keer. Maar dan moet men ook, zo zeide hij zending en missie inschakelen bjj deze hulp. Het is nu de week na Pinksteren, deze hulp zal alleen slagen als zij wordt gegeven in de geest van het Pinkster feest. W(j voegen daaraan toe, dat men zich slechts behoeft te realiseren, dat duizen den Nederlanders in missie en zending in die gebieden niet alleen met toewijding maar ook met kennis van zaken werken en die nu bij de besteding dier gelden buiten het overleg worden gehouden. Het was minstens genomen vreemd, dat de heer Ruygers hierop niet had gewezen. Want hiermee zou tenminste het argu ment van minister Hofstra zijn weerlegd, dat men toch niet wist wat met stil ge'd te doen. Overigens drongen nog verschei dene sprekers Korthals (VVD), mej. dr. De Vink (KVP) aan op een verzoening (Van onze Amsterdamse redactie) Met ingang van april 1958 zal de „American Banner Lines Inc." te New York toeristenschepen inzetten tussen de V.S. en Amsterdam. De dienst wordt aan vankelijk onderhouden door één vaartuig, dat de overtocht in zeven dagen via Southampton en Zeebrugge volbrengt. Zodra dp twee schepen, die nog in aan bouw zijn, voltooid zjjn resp. in 1960 en 1961 wordt de dienst een weke lijkse. Met deze verbinding tussen Amerika en Nederland heeft de heer Arnold Bernstein een. levensideaal verwezenlijkt. Deze Amerikaan, die van origine Duitser is, heeft vroeger de „Arnold Bernstein Red Star Line" geëxploiteerd. De vaartuigen van deze maatschappij zijn in de oorlog tot zinken gebracht of zo verouderd, dat zij niet meer gebruikt kunnen worden. De Red Star Line is daarom geliquideerd. De nieuwe maatschappij, die zich alleen tot taak heeft gesteld het toeristenvervoer overzee tussen de V.S. en Nederland te verzorgen, is een voortzetting van de R.S.L.. De beginletters van de oprichter en president A. B. zijn in de nieuwe benaming terug te vinden. De heer Bernstein heeft gisteren van zijn plannen verteld tijdens een perscon ferentie in het Amstelhotel te Amster dam. Oud-burgemeester A. J. d'Ailly en wethouder mr. R. v.d. "Bergh, die de be langen van de bedrijven en de volkshuis vesting behartigt, waren hierbij tegen woordig. Zij hebben nl beiden van meet- af-aan zeer veel belangstelling gekoesterd voor het initiatief van de heer Bernstein. En het is aan hun bemoeiingen te danken, dat deze Amsterdam als eindhaven heeft uitverkoren in plaats van Rotterdam, zo als aanvankelijk in zijn bedoeling lag. ^ihctuur was nu bereikt, jachtte voor 1958 een ekort. Hij ver belangrijk t alles belette de heer Ruygers ni een motie in te dienen, waarin otie van jgjj wer(j bevestigd en waarin Werd uitgesproken aan het daarin eergelegde in het komende jaar hoge niet de „Gij wenst het beste klimaat te schep pen voor bestaande vormen van gemeen schapsleven, die tot nn toe hun deugde lijkheid bewezen hebben. Deze worden veelal ten plattelande aangetroffen, waar het voor de enkeling nog mogelijk is een belangrijke rol voor het welzijn van zijn medemens te spelen zij het op over- heids- of op particulier gebied. In het an dere uiterste, in de grote steden, die on rustbarend overbevolkte agglomeraties, behoort het tot Uw zorg dat deze gewel dige massa's mensen niet massa-mens zijn, maar dat ieders individuele waardigheid verzekerd zij en zijn persoonlijke onafhan kelijkheid gewaarborgd te midden van zulk een reusachtig en gecompliceerd stel sel van onderlinge afhankelijkheid." Deze woorden sprak H. M. de Koningin gister morgen in de Ridderzaal tüdens haar openingsrede bü gelegenheid van het 13e internationale gemeentencongres. Te voren hadden reeds prof. P. J. Oud, president van de internationale bond van steden en gemeenten, mr. H. A. M. Kolf schoten, de burgemeester van Den Haag, en mr A. A. M. Struycken, minister van Binnenlandse Zaken, de aanwezigen, on der wie zich de minister van Maatschap- Delijk Werk, mej. dr. M. Klompé, 137 burgemeester, tal van wethouders, ge meentesecretarissen en raadsleden, be nevens verschillende leden van .het corps diplomatique bevonden, toegesproken en welkom geheten. Na het welkomstwoord van mr. Kolf schoten traden twaalf meisjes, gestoken in de klederdrachten van de elf provinciën en van Urk, de Ridderzaal binnen met de nieuwe blauwe vlag van de I.U.L.A., die door de Haagse burgemeester, die tevens voorzitter is van de vereniging van Ne derlandse gemeenten aan de I.U.L..V werd aangeboden. H.M. de Koningin had in het verdere verloop van haar openingsrede bijzondere aandacht gewijd aan het hoofdthema van het congres, n.l. „stad en platteland". In dit verband merkte zij op, dat het de grondslag van de zorg voor de gemeenten moet zijn enerzijds het respect van de ge meenschap voor de enkeling, anderzijds het respect van de enkeling voor de ge meenschap, in een goede verhouding tot elkaar te brengen, waarbij de vertrou wenslieden van de gemeenschap niet bang dienen te zijn de uit hun functie voort vloeiende verantwoordelijkheid te dragen als hun eigen heilige last, die zij dragen tegenover God en hun medemensen. Met het door De Haghesanghers gezon gen Wilhelmus werd de plechtige ope ningszitting gesloten. In Eindhoven organiseert de gemeente lijke politie in samenwerking met de ka tholieke verkenners en de katholieke jeugdbeweging dit jaar voor de derde maal een kamp voor jongens, die niet op een of andere wijze via een jeugdvereni ging zijn georganiseerd, teneinde hun een week lang een heerlijke vakantie te bie den. De dit jaar in het leven geroepen stich ting „Polvokamp" heeft met medewerking van de burgemeester van Riethoven onder deze rijk met natuurschoon gezegende ge meente een stuk grond gekregen, waarop een permanent gebouw is gezet, da': in de vakantiemaanden plaats zal bieden aan telkens zestig jongens. Vijf van deze kam pen zullen onder leiding van voortrekkers in juli en augustus kunnen worden ge houden. Zaterdag 13 juli zal mgr. Bekkers, bis schop-coadjutor van 's Hertogenbosch, het gebouw inzegenen, waarna de wethouder van onderwijs en culturele zaken van Eindhoven, de heer Th. van Eupen, een plaquette zal inmetselen. De heer Bernstein, die een groot voor stander en promotor is van het „sociaal toerisme", heeft voor zijn idee alle mede werking en goedkeuring verkregen van de Amerikaanse regering. Het eerste schip, dat wordt ingezet de „Atlantic" kan 900 passagiers vervoeren, verdeeld over twee, drie en vierpersoons hutten. Iedere hut is voorzien van een badkamer, douche en toilet en iedere passagier kan profiteren van de comfortabele accommo datie, die het schip heeft te bieden. In feite is er dan ook niet veel verschil tus sen de appartementen en verzorging van de veertig eersteklas passagiers en de 860 „gewone" toeristen. De prijs van een re tour tweemaal enkele reis komt op gemiddeld 390 dollar. De mogelijkheid wordt ook opengesteld een van de beide keren de overtocht per vliegtuig te ma ken. De „American Banner Lines" zullen in Amsterdam gastvrijheid genieten van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" die als agent zal optreden. Mister Bern stein verwacht veel van zijn lijndienst. De gestegen levensstandaard heeft Im mers bewerkstelligd, dat zeereizen niet meer het alleenrecht zijn van de rijken De enorme vraag naar goedkopere ver- voermogelijkheid heeft de ondernemers ook in staat gesteld daaraan op econo misch verantwoorde wijze te voldoen. H.M. de Koningin zal zaterdag aan 12 Nederlanders, die zich verdienstelijk heb ben gemaakt voor de Nederlandse scheep vaart de De Ruytermedallle uitreiken. De plechtigheid vindt plaats op het paleis Soestdijk, waarna het gezelschap een be zoek zal brengen aan de Grote Kerk in Amsterdam. De gouden medaille is toegekend aan de heer W. H. de Monchy te Hulshorst, aan prof. mr. J. Offerhaus te Amstelveen, yoorzitter van de Raad voor de Scheep vaart en prof. dr. W. P. A. van Lamme ren te Wageningen, directeur van het Ne derlands Scheepsbouwkundig Proefstation. zilveren medaille aan de heer C. van den Blink te Rotterdam, gezagvoerder bij de N.V. Vereenigde Nederlandsche Toen in de morgen van 28 maart j.l. rijkspolitie op de weg in Woudenberg een verkeersongeluk reconstrueerde, dat daar de vorige avond was gebeurd, is een van de politiemannen, de opperwacht meester C. uit Bilthoven, die midden op de weg stond, aangereden door een mili taire vrachtwagen en tengevolge daarvan overleden. De krijgsraad te 's Gravenhage heeft gisteren de chauffeur van de militaire auto, de dienstplichtige soldaat L. van A., veroordeeld tot een voorwaardelijke hechtenis van een maand met een proef tijd van twee jaar en een onvoorwaarde lijke geldboete van vijftig gulden subs. 25 dagen en ontzegging van het rijbewijs voor de tijd van een jaar. De auditeur-militair had een maand hechtenis geëist. Scheepvaartmaatschappij, de heer A. Haitsma te Haarlem, gezagvoerder bij de N.V. Stoomvaartmij „Nederland", dr. L. B. J. Stuyt te 's Gravenhage, pater P. G. A. Koevoets SCJ, directeur havenaalmoe zenier van het havendistrict Rotterdam, mevrouw C. E. Schokking-de Visser te Rotterdam, de heer J. Th. Verstelle te 's-Gravenhage, cartograaf-hoofdambte- naar bij het Ministerie van Marine, de heer A. W. Ph. Weitzel te Hilversum, verbonden aan Radio Nederland en We reldomroep, de heer C. Doeksen te West- Terschelling, derde stuurman van het m.s. „Senegalkust". De bronzen medaille ontvangt de heer j. Dijkhuizen te Katwijk aan Zee, schipper ter zeevisvaart. Kapitein Haitsma is op zee, zodat zijn echtgenote namens hem de medaille in ontvangst zal nemen. In 1380 verkreeg het Mirakel van het H. Bloed te Boxtel de erkenning van het hoogste Kerkelijke Gezag, waarbij de jaarlijkse herdenking op Drievuldigheids- zondag werd bepaald. Door alle eeuwen heen herdachten Boxtel en Brabant op de Drlevuldigheidszondag het Mirakel van het H. Bloed en zo zal het ook weer dit jaar op zondag 16 juni a.s. zijn. Op deze dag zal des morgens om 10.30 uur in de kerk, waarin destijds het won der geschiedde, de huidige parochiekerk van Sint-Petrus te Boxtel, een pjechtige H. Mis worden opgedragen, terwijl des namiddags de luisterrijke Ommegang en de daaraansluitende Eucharistische Pro cessie door de straten van Boxtel zullen trekken. Om 4.45 uur wordt een plechtig sluitingslof in het Processiepark gecele breerd. Op de jaarvergadering van de veren!* ging Katholieke Kinderuitzending in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, wel ke gistermiddag te Leiden werd gehou den, is besloten verder te werken aan de stichting van een huis voor verpleging van zwakke, lichamelijk gebrekkige kin deren. Toen de vereniging verleden jaar haar zilveren jubileum vierde, was er voor dit doel een fonds gesticht, waaraan iede re afdeling haar bijdrage geeft. De lage subsidies, die de overheid verstrekt en de hoge stichtings- en exploitatiekosten hadden het plan echter op losse schroe ven gezet. Alleen zou de vereniging de hoge lasten onmogelijk kunnen dragen en daarom werden de afdelingen voor de keus gesteld: van het plan afstappen of een beroep doen op de offerzin van de katholieke gemeenschap. Men besloot tot het laatste, hoewel er nog overleg zal worden gepleegd over de vorm, waarin dit kan geschieden. Voorts zullen de 'af delingen tien cent per kind per verpleeg- dag afdragen voor het fonds. In het hoofdbestuur hadden enkele mu taties plaats. De heer T. F. Rogier uit Rotterdam werd opgevolgd door de heer 3. A. v. Schijndel en mevr. J. Knaapen- v. d. Burg uit Voorburg door mevr. mr. H. ten Hagen-Pot. De verhoogde varpleegprijs die momen teel 4.31 per kind per dag bedraagt, heeft vele afdelingen in financiële moei lijkheden gebracht. Er wordt thans een beroep gedaan op de gemeentelijke over heid en de ziekenfondsen, om hierin te gemoet te komen. Bij rijk en provincie zal worden aangedrongen op verhoging van de subsidies. Te Brielle is gisteren de Stichting Landbouwbelangen Voorne, Putten en Ro zenburg officieel geïnstalleerd door de heer A. C. A. Deerenberg, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. Hij zeide daarbij, dat de landbouw, vooral in dit gewest, voor bijzonder moeilijke vraag stukken zal komen te staan. Het had er alle schijn van, dat hier zou worden beslist over u en zonder 'u, aldus de heer Deerenberg. Dat industriali satie nodig is, staat vast, aldus spreker en het is begrijpelijk, dat dit gebied, ge legen aan de mond van de Maas, hierbij niet onberoerd kon blijven. Voor de over heid zal het uiterset moeilijk zijn op de juiste wijze keuze te maken tussen de be langen van industrie en landbouw. Daar om is het zo belangrijk, dat men zich hier in dit nieuwe orgaan heeft verenigd. Door deze installatie te doen verrichten door een lid van zijn college, geeft het provin ciaal bestuur te kennen achter deze stich ting te staan. De provincie Zuid-Holland is te groot dan dat men alle problemen in hun geheel zou kunnen overzien. De stichting zal daarom Prov. Staten van advies kunnen dienen ten aanzien van de te volgen ge dragslijn in deze streek. Met dit advies zal zeer zeker rekening worden gehou den bij de samenstelling van het rapport „Na een half jaar studie", dat als de pro vinciale visie op het „plan-Lange" aan het eind van dit jaar zal verschijnen. Het is ieder duidelijk, aldus de heer Deeren berg, dat hier in de streek twee belangen botsen. Het provinciaal bestuur tracht hiertussen een buffer te zijn. In het slot van zijn rede zei spreker dat naast de belangen van landbouw en industrie ook de niet geringe belangen ook hoopt te ontmoeten van de zijde van de stedeling voor het platteland. Om dit wederzijds kennen en waarderen te be vorderen en spanningen te voorkomen is het echter nodig, dat men kan beschikken over een landbouwtechnisch, economisch, sociaal en cultureel gezonde boerenstand. De heer Van Nieuwenhuyzen besloot zijn toespraak met de woorden: „Wij wil len blijven geven zolang wij kunnen, maar pleeg op, ons geen roofbouw". Verder voerden nog het woord ir. H. G. Kuiperi van de Cultuurtechnische dienst, die wees op het belang van een zo spoedig mogelijk tot stand komen van een agrarisch bestemmingsplan, de heer J. Mol van de provinciale voorlichtings raad,, die de industrialisatie van de land bouw als uiterst noodzakelijk zag voor de kostprijsverlaging doch meteen waar schuwde deze niet de vorm te geven van een revolutie doch ze tot stand te laten komen als een evolutie. Voorts de heer F. Bom, secretaris van het landbouwschap Zuid-Holland ,die hoopte, dat de proble men van de landbouw in deze streek op redelijke wijze zullen kunnen worden op gelost. De Auto Financier N.V. heeft in 1956 aan interest en andere baten verkregen 343.454. Na toevoeging van het onver deeld winstsaldo 1955 ad 13.780 en aftrek van exploitatiekosten, inclusief afschrij vingen, ad 221.648, rente over 1956 van obligatieleningen, opgenomen gelden en bankrente ad 101.460 en toevoeging aan reserve pensioenverplichtigen ad 1.337 resteert een winstsaldo van 32.789 (v.j. 37.391). Voorgesteld wordt een dividend uit tekeren van 7 (onv.). De 4% 'I. obligatieleningen 1953/54, 1954, 1955 en 1956 bedragen tezamen nog 1.232.500. De pos ten opgenomen gelden en bankiers belo pen 599.366 resp. 744.297. De post huur koopdebiteuren bedraagt 3.500.625 (per 30 sept. 1955 2.280.175). Pin'^lhowers adviseur voor ontwape- bmfiangelegenheden, {(tassen, zou van te„, de Amerikaanse minister van bui- Sekrln,ise zaken> een berisping hebben lenCSei> voor de w«ze, waarop hij na- Lonn de V.S. de onderhandelingen op de gev ensc ontwapeningsbesprekingen heeft iici.(erj[- Dit verneemt AFP uit welinge- e bron te Washington. j,tpa^ea zou Stassen, die sedert 1 maart ken J de minister van buitenlandse za- Ver_ 'P v. rechtstreeks aan de president Seen ording schuldig is, verwijten en Vast verenigd front tussen de V.S. haafrtUn bondgenoten te hebben gehand- bail S'assen zou zelf het initiatief heb- ^anrnomen om over bepaalde Ameri- te v°orsteIlen rechtstreeks contact op £°rin tn de Russische afgevaardigde, geen erwi.i' over déze voorstellen nog boten koord met de westelijke bondge- iveten Was bereikt. Naar men denkt te Ver-"' wil Stassen de onderhandelingen deeltelijk akkoord over de ontwapening te komen. Een en ander zou in verschillende Europese hoofdsteden, met name vooral in Bonn, ernstige ongerustheid hebben gewekt. Stassen heeft in de afgelopen dagen in Washinton vertoeft, waarheen hij op Pinksteren plotseling uit Londen afreisde. I.v.m. zijn afwezigheid werden de ont wapeningsbesprekingen enige dagen op geschort. Zij worden morgen hervat. De woordvoerder van State Depart ment weigerde gisteren in te gaan op bovenstaand bericht. Hij verwees naar de verklaringen die minister Dulles dinsdag aflegde op zijn persconferentie. Dulles zei toen o.m., dat naar zijn me ning bij de besprekingen met de Rus sen in Londen, goede vordering kon worden gemaakt zonder de bondgenoten voor een feit accompli te stellen. Of schoon de Amerikanen rekening hadden te houden met de standpunten der bond- geuoten, wajren ei overigens kwesties, die nu reeds met de Russen besproken konden worden. De woordvoerder zeide nog niets te weten van een eventuele versterking van de Amerikaanse delegatie te Lon den door Christian Herter, onder-minis ter van buitenlandse zaken. Luitenant-generaal Wheeler, het hoofd van de V.N.-bergingsvloot welke het Suezkanaal weer bevaarbaar heeft ge maakt. heeft woensdag te New York ver klaard dat Egypte volledig in staat moet worden geacht het Suezkanaal zelf te exploiteren. Het is ook in staat zelf ver beteringen aan te brengen, die nodig zijn om het kanaal voor de vaart van grotere schepen geschikt te maken. DP Egyptische deskundigen, die volgens Wheeler „op elk terrein hun mannetje staan" heb ben hun opleiding in de V.S. en Engeland ontvangen. Het V.N.-personeel had „prettig met de Egyp.tenaren samengewerkt". Wethouder v.d. Bergh bood de heer Bernstein ter bezegeling van de goede vriendschap een fraaie panoramakaart i ctasn van de hoofdstad aan, getekend door de van de recreat*e staan" Duitser Herman Bolmann. De heer Bernstein werd in 1937 door de Nazi's in een concentratiekamp onderge bracht, omdat hij van Joodse afkomst Is. „In verband met mijn toenmalige Duitse scheepvaartmaatschappij kon men mij echter nog slecht missen," zo zei hij, „zo dat men mij geregeld consulteerde, tk had veel geluk. In 1939 kreeg ik de kans om voor de maatschappij een reis naar Amerika te maken, waarvoor men mij tijdelijk uit' het concentratiekamp losliet. Ik kreeg vergunning om veertien dagen zakelijk in New York door te brengen Die vergunning heb ik toen maar uit gebuit om er meteen te blijven." De voorzitter van de nieuwe stichting, de heer A. J: v. Nieuwenhuyzen zei, dat de agrariërs een zeer gezien volksdeel zijn. Er is daar altijd wel iets te halen: voed sel in oorlogstijd, arbeidsloon in tijden van werkloosheid, rust en herstel van lichaams- en geestkracht tijdens de va kantie. De agrariër zelf vraagt hiertegen over echter begrip voor zijn veie moei lijkheden. Men is hier verontrust door de aankon diging van de vele plannen en wil thans zelf trachten mee te „plannen". Voor de moeilijkheden van de stedeling bestaat op het platteland begrip, een begrip dat men Voor het eerst in de geschiedenis van de Eurovisie zal op zondagavond 16 juni a.s. een rechtstreekse reportage worden uitgezonden van de bodem van de zee. De speciaal voor dit doel door de Franse televisie gebouwde camera's zullen onder leiding van commandant Jacques Yves Cousteau op de bodem van de Middel landse Zee voor Marseille worden ge plaatst. De apparatuur, waarmee de tele visie-camera's onder water zijn verbon den, bevindt zich aan boord van het schip van Cousteau, de „Calypso". Deze rechtstreekse reportage wordt zon dagavond a.s. tussen 19.30 en 20.30 uur door de Nederlandse Televisie-Stichting uitgezonden. De ook op Amsterdam vliegende Ierse luchtvaartmaatschappij Aer Lines, die een jaar geleden vijf verkeersvliegtuigen van het type Fokker F 27 ..Friendship" bij de N. V. Fokker heeft besteld, heeft thans die opdracht met twee toestellen verhoogd. Met de aflevering zal Fokker in oktober 1958 beginnen. De Ierse maatschappij zal dan de gehele serie van zeven Friendships vóór het begin van de zomerdienst 1959 in haar bezit hebben. Joseph kardinaal Pizzardo, secretaris van de Congregatie van het H. Officie en prefect van de Congregatie voor de uni versiteiten en seminaries, viert 13 juli zijn 80ste verjaardag. Mgr. Pizzardo ontving in 1906, enige maanden na mgr. Pacelli een aanstelling adh de Pauselijke Staatssecretaris. Tot 1917, toen mgr. Pacelli apostolisch nun tius in Duitsland werd, heeft kardinaal Pizzardo met de huidige Paus samenge werkt. Deze samenwerking herhaalde zich in 1929. toen kardinaal Pacelli tot staats secretaris en mgr. Pizzardo tot secretaris van de Congregatie voor de buitengewone kerkelijke aangelegenheden werden be noemd. Van het college van kardinalen zullen vandaag 15 kardinalen 80 jaar of ouder zijn: de kardinalen Tedeschini (84), Caro Rodriguez (91), Pla y Deniel (81), Cos- igntini (81), Alvaro Da Silva (81), De La Torre (84), Grente (85), Mercati (91), Canali (83), Verde (92), Van Roey (83), Delia Costa (85), Pizzardo (80), Fumasoni Biondi (85) en Fossati (81). Aldus meldt het K.N.P. In verband met het verrichten van re paraties door de rijkswaterstaat aan de pontons te Hellevoetsluis en Middelhamis- Haven is het vervoer van vrachtauto's en dergelijke, door de veerdienst Hellevoet- sluis-Middelharnis-Haven gedurende on geveer veertien dagen beperkt tot voer tuigen van acht meter lengte en acht ton totaal gewicht. (Van onze correspondent). Onder grote belangstelling en met een kinderlijk enthousiasme heeft gistermid dag de tienjarige prinses Marijke in het Ouwehands Dierenpark in Rhenen een twee jaar oude dromedaris en een zeven weken oud pantertje, door Pakistan aan de jeugd van Nederland geschonken uit dankbaarheid voor de hulp na de waters noodramp in Pakistan in 1954, in ont vangst genomen. Dit was voor haar de eerste officiële handeling in het open baar. Voor de honderden schoolkinderen was het een niet minder groot gebeuren, toen de prinses met heldere stem tot de ambassadrice van Pakistan, Begnm Lia- quat Ali Khan, zeide „Namens alle Ne derlandse kinderen dank ik u hartelijk". Prinses Marijke kwam omstreeks drie uur gistermiddag in gezelschap van Jkvr. C. E. B. Röell, hofdame van H. M. de Koningin, bij de dierentuin aan, waar on geveer duizend schoolkinderen tot diep in het park een erehaag vormden. Bloe men werden aangeboden door het vijfja rige dochtertje van de directeur, de heer A. Ouwehand. Even voordat de prinses arriveerde, was in het badrestaurant de Pakistaanse ambassadeur door burge meester dr. L. Bosch ridder van Rosen thal, welkom geheten, waarbij ook tegen woordig waren 42 leerlingen van de „Ds. D. J. Karreschool" te Den Haag, die des tijds de prijs hebben gewonnen, waarbij de namen van de geschonken dieren moesten worden geraden. Door de elfja rige Ria Akse werden de Begum bloe men aangeboden. De plechtige overdracht van de drome daris en de panter vond bij het park restaurant plaats. De Begum richtte zich in een toespraak tot de prinses en be treurde het, dat de jonge olifant, die men naar Nederland had gestuurd, tijdens de reis was gestorven. Teneinde de Neder landse kinderen «let teleur te stellen, kon nu toch een jonge panter worden aange boden. De Begum hoopte dat er nog een passende naam voor het beestje zal wor den gevonden. In goed verstaanbaar Nederlands, waar op zjj, volgens zeggen, veertien dagen in tensief had geoefend, zei de Begnm, die aanvankelijk Engels had gesproken, ver volgens „Het spijt mij bijzonder dat ik niet genoeg Hollands ken om mijn hele toespraak in die taal te kunnen houden, maar niettemin zon ik toch graag daarin willen zeggen, hoezeer het mU verheugt, lieve prinses Marijke, U te ontmoeten en hoe dankbaar ik ben voor de eer, die U Pakistan bewijst door de moeite te ne- monom namens de kinderen'van Neder-1 land deze dromedaris te willen aanvaar den". Bij de overdracht van de panter ging de Begnm voort„Met groot genoegen en met trots overhandig ik U, lieve Prin ses, deze baby-panter, een geschenk van mr. Iskander Mirza, de president van Pakistan, tezamen met zijn meest harte lijke wensen, .waaraan ik ook de mijne moge toevoegen". Prinses Marijke hield daarna enkele ogenblikken het touw van de halster van de dromedaris vast en reikte dat vervol- j gens over aan de burgemeester van Rhe nen, die zeide de nieuwe inwoners gaar ne in zijn gemeente te willen opnemen. De heer Ouwehand gaf de verzekering, dat dromedaris en panter in zijn park de verzorging zullen genieten, die hun krachtens hun relatie tot de Nederlandse jeugd toekomt. De aanbieding van dit geschenk is gis termiddag door de Wereldomroep als re portage uitgezonden. Hiervoor bestond grote belangstelling bij de Nederlandse ambassade in Karachi, aangezien de pre sident van Pakistan daar terzelfdertijd te gast was en men hem aldus van het eve nement oorgetujge kon laten zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3